Electriciteitstarieven in Haarlem Dit zal U helpen! DINSDAG 9 AUGUSTUS RAPPORT i KAMER VAN KOOPHANDEL De consequenties der verhooging door de raadsmeerderheid niet overzien Beginsel onjuist Naar verlaging der uitgaven Verlaging gevraagd Het rapport Huishoudtarief Winkeltarief Slotwoord BRAND IN EEN AUTO-GARAGE Personalia Examens hoofdakte Examens handenarbeid Spoedig gebluscht Een nieuwe Hollandsche Opera Examen Nijverheidsonderwijs Examen Reddingsbrigade voor drenkelingen Concert in het Bloemendaalsche Bosch ABSORBINJE^r^jjR. Pastoor P. A. van den Bosch f Vervoersopbrengsten N.Z.H.T.M. NACHTELIJK RUMOER Als de wijn is in den man... NIEUWE BRUG OVER DE ZAAN 164 meter lang Beleediging van een bevriend Staatshoofd BOEKBESPREKING VRAGENBUS MISSIONARISSEN VAN STEYL Plechtig afscheidsfeest MALAISE Fabrieken stopgezet MOTORFIETS TEGEN AUTO Berijder zwaar gewond De verhooging van enkele electricïteitstarie ven in de gemeente Haarlem en de klachten, die hierover de Kamer van Koophandel bereik ten, hebben haar aanleiding gegeven door een Commissie uit haar midden een rapport over dit onderwerp te doen samenstellen. De Kamer heeft dit rapport thans samengesteld en maakt van de gelegenheid gebruik om daaraan in het algemeen nog het volgende toe te voegen: Het beginsel, om door verhooging der tarie ven van de gemeente-bedrijven de inkomsten der gemeente te vergrooten, komt de Kamer, vooral nu de verlaging der kolenprijzen de be drijfswinst reeds sterk zal doen stijgen, ten eenenmale onjuist voor. Waar toch ons land tusschen de andere Europeesche staten het duur- te-eiland bij uitnemendheid is, daar spreekt het Vanzelf, dat onze Nijverheid en Handel noch in de Europeesche landen, noch daarbuiten de in ternationale concurrentie zullen kunnen volhou den, laat staan hun export zullen kunnen uit breiden, met het gevolg, dat de werkloosheid hier eerst in de allerlaatste plaats zal vermin deren. Een opleving zal alleen dan kunnen plaafit vinden als de verhoudingen, waaronder hier te lande wordt gewerkt en die toch ook o.a. afhan kelijk zijn van onze kosten van levensonder houd, overeenkomen met de productiekosten el ders. De opmerking, die zoo dikwijls gehoord wordt dat de enkele verhooging, die gevraagd, de enkele nieuwe bel., die geheven wordt, toch ten opzichte van het totaal der kosten die op een bedrijf van Nijverheid of Handel drukker., geen rol spelen, moge voor een gedeelte waar zijn in tijden van bloei en voorspoed, waarin de mo gelijkheid bestaat deze kosten weer op den af nemer te verhalen, in een periode van depres sie, zooals wij thans beleven, moet deze opvat ting de schromelijkste gevolgen hebben. Men moet in aanmerking nemen, dat de to tale bedrijfskosten van een onderneming ge vormd worden door een lange reeks van derge lijke posten en dat er een oogenblik komt, dat zij te zamen de oorzaak van den ondergang der zaak vormen. Dit oogenblik is voor menig be drijf thans aangebroken en wil men Nijverheid en Handel in stand houden, dan is het noodig deze posten stuk voor stuk te verlagen. Thans moet naar het oordeel onzer Kamer een gemeente minder dan ooit zoeken naar een vermeerdering van inkomsten, anders dan langs een natuurlijken weg, maar alleen en uitsluitend naar een verlaging der uitgaven. Per slot van rekening toch zijn de economische wetten, die het leven van een groep menschen beheerschen, dezelfde, als die voor den enkelen mensch gel den en voor de gemeenschap moet het dus mo gelijk zijn hetzelfde te doen, wat voor ieder on zer in zijn huishouden of bedrijf mogelijk is. Onze Kamer meent, dat deze eenvoudige waar heden ;te veel uit het oog worden verloren en veroorlooft zich daarom er de aandacht op te vestigen. Op de gronden in dit rapport genoemd mee- hen wij den Raad in overweging te moeten ge ven de kortelings verhoogde electriciteits-tarie- ven weder te verlagen. In de besloten vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, gehouden op 23 Fe bruari 1932, werd op voorstel van den heer B. W. Lasschuit van gedachten gewisseld over dc Haarlemsche electriciteitstarieven. Naar aan leiding van deze bespreking werd een Commis sie benoemd, welke de opdracht kreeg, een uit voerig onderzoek in te stellen naar en rapport Uit te brengen over de verhooging van de elec triciteitstarieven te Haarlem, welke met ingang van 1 September 1931 van kracht is geworden. De Kamer was n.l. van oordeel, dat de hoogte der electriciteitstarieven van zooveel belang voor Nijverheid en Handel is, dat, indien uit een nauwkeurig onderzoek zou blijken, dat de steeds tneer en meer geuite klachten op waarheid be rusten, dit voor haar aanleiding zou kunnen zijn ter bestemder plaatse hierop de aandacht te vestigen. De Commissie werd samengesteld uit de hee- ren Th. G. C. Hooy, voorzitter: J. J. Brinkman; Ir. F. C. Duf our; B. W. Lasschuit en J. J. Swens, leden der Kamer van Koophandel, ter- Wijl de secretaris der Kamer aan de Commissie Werd toegevoegd. Op verzoek van de Commissie Verklaarden de heeren J. Keller en A. Flbbe zich bereid haar als deskundigen terzijde te staan. Het doel van het ingestelde onderzoek was bitsluitend vast te stellen, of deze crisisverhoo- ging al of niet op een sociale en moreele basis berust en naar aanleiding van het resultaat tot een of meer conclusies te komen. De Commissie heeft de vraag, of de grondgedachte, welke de Haarlemsche tarieven-politiek de juiste is, niet beoordeeld, hoewel het h.i. wenschelijk zou zijn dat hieraan aandacht werd besteed. De noodzakelijkheid van het monopoliseeren Van de electriciteitsvoorziening in 't algemeen erkent de Commissie ten volle. In de eerste Plaats echter dient het bedrijf de belangen der consumenten te behartigen. De vraag 'rijst, of deze belangen niet al te veel in het gedrang ko ftien door het streven om een zoo groot mogelijke Winst uit het bedrijf te halen. Dit klemt te meer. Wanneer men bedenkt, dat zulks geschiedt door Verhooging van de tarieven voor slechts ca. 50 Procent van het totaal der verbruikers van elec- ti'ischen stroom. Daardoor alleen al zal een ach teruitgang van het gebruik door deze groep °ntstaan, terwijl deze hulpbron van inkomsten ^al inboeten aan populariteit, welke eerst na jarenlange moeite is verkregen. De statistieken wijzen alle uit, dat een doel- biatige verlaging der tarieven steeds een ver- Srooting van den omzet en* daardoor een toena- bie van de winst medebrengt. Zoo daalde bij de H.E.W. te Amsterdam, in het tijdperk 1924— 1930, dé gemiddelde prijs per KWU van 100 op 63.3 procent, terwijl het verbruik steeg van 100 °P 183 procent en de bedrijfswinst van 100 op 157 procent. Hieruit blijkt, dat de bedrijfswinst iu die zeven jaren omgekeerd evenredig was aan den gemiddelden verkoopsprijs van de K Wü. Over dit tarief geeft het rapport een over zicht en stelt dan de vraag: Alleen de stroom voor huishoudelijke doelein den en voor winkel-verlichting is dus in prijs verhoogd. Is dit te verdedigen en zal het tot Vermeerdering der bedrijfswinst leiden? Het rapport zegt dan: Hit mededeelingen van den Directeur blijkt dus, dat de invoering van het huishoudtarief bet Gemeente-Electriciteitsbedrijf geen wind' eieren heeft gelegd. De omzet steeg met ruim 70 proeent, terwijl de bedrijfswinst althans voor een groot gedeelte ten gevolge van de vergroo ting van den omzet, met 134 procent toenam, n3. van ƒ365.000.— in 1925 tot ƒ856.253.80 in 1929. Eenerzijds werd deze stimulans in stroom verbruik gepropageerd door betaalde propagan disten, anderzijds door een groot aantal onbe- taalden, n.l. de installateurs. Ook heeft het Ge meente-Electriciteitsbedrijf gedurende meer dan een jaar den verkoop van electrische huishou delijke apparaten in huurkoop ter hand geno men, opdat elkeen zou kunnen profiteeren van de gemakken, welke door de electriciteit ge boden worden. En thans, nu elke vastrecht-verbruiker zich bij de electrische hulp in de huishouding heeft aangepast, wordt het noodig geacht, dat de bedrijfswinst in het electricitettsbedrijf nog aanmerkelijk wordt verhoogd. Ook over dit tarief wordt een beschouwing gegeven en daarover zegt het: Het Gemeente-Electriciteitsbedrijf heeft, om het zacht uit te drukken, zijn cliënten bij den neus gehad. Door de wijze van bereke ning heeft het zijn cliënten om den tuin'ge leid, omdat onvoldoende voorlichting was ge geven, zoodat bijna niemand met de ware toe dracht van zaken op de hoogte was. Hierdoor is aan een ieder de gelegenheid ontnomen om op de duurder geworden K.W.U. te bezuinigen. Het moge handig schijnen om op deze manier aan geld te komen, men bedenke evenwel, dat het vertrouwen van het publiek in het elec- triciteitsbedrijf in hooge mate geschokt is ge worden Dit vertrouwen van het publiek is een der eerste bestaansvoorwaarden voor elk be drijf, ook al is dat bedrijf op monopolistischen grondslag geschoeid. Door de groote toename van stroomverbruik was het verantwoord om in de jaren 1929 tot 1931 het vermogen van de centrale Haarlem belangrijk op te voeren. Hierbij werd, en zeer terecht, rekening gehouden met uitbreidings mogelijkheden, met het gevolg, dat het ver mogen op pl.m. 30.000 K.W. werd gebracht. De maximale belasting in 1930 bedroeg 15.566 K. W., zoodat bij deze hoogste belasting beschik baar bleef een extra machine-vermogen van pl.m. 100 pCt. De Directeur van het Gemeen te Electrieiteitsbedrijf schreef in het Jaar verslag over 1930: „Alhoewel de groote voordeelen van de hoo- gere economie van de nieuwe inrichting nog niet ten volle bereikt worden, kon toch reeds een belangrijke vooruitgang worden geconsta teerd." Gaat echter de stroomverkoop achteruit, dan staat het te bezien of de economie niet met een nog kleiner getal zal moeten worden aangeduid. Drukte de geheele kapitaalslast op slechts 50 procent van het in totaal af te geven vermogen, bij achteruitgaan van den stroomverkoop wordt dit steeds ongunstiger. Wij geven gaarne toe, dat in deze tijden met ongewoon ernstige problemen naar ongewone middelen gegrepen moet worden om de situ atie meester te blijven. Wij betwijfelen het echter ten sterkste, of door de jongste ver hoogingen van de electriciteitstarieven wel eenige partij gediend zal zijn. Het Electrieiteitsbedrijf zal door verminde ring van den omzet weinig of geen voordeel behalen, de gebruiker wordt onnocdig genood zaakt zich verschillende gemakken te ontzeg-1 gen en ten slotte is bij den burger een zekere onrust gewekt en slechts door een rustig oor deel en wei-overwogen daden kunnen de hui dige moeilijkheden overwonnen worden. Ook bedenke men, dat bij een Electrieiteitsbedrijf het commercieele en het téchnische beheer af hankelijk zijn van elkaar en dat elk ruw in grijpen van buiten af in een van deze beide onderdeelen zeer nadeelige gevolgen kan heb ben voor het eindresultaat. Men late zich vóór het nemen van besluiten, waarvan men de gevolgen niet kan overzien, terdege voorlichten. Tot slot vatten wij de tariefsverhooging als volgt samen: le. voor ongeveer de helft der verbruikers van electrischen stroom (enkel- en dubbel ta rief) is- het tarief verlaagd van 22 tot 20 ct. per K.W.U. 2e. voor de andere helft der gebruikers (huis houd- en winkeltarief) is het tarief zoodanig verhoogd, dat toch nog als eindresultaat een meerdere winst uit het bedrijf verwacht wordt van 50.000. Deze verbruikers betalen dus niet alleen deze winst, maar ook nog de mindere opbrengst die van de sub 1 genoemde verlaging het gevolg is. Dit lijkt ons zoo in strijd èn met den geest èn met den letterlijken tekst van het desbetreffen de raadsbesluit, dat wij slechts kunnen veron derstellen, dat de consequenties van dit besluit door de raadsmeerderheid niet voldoende zijn overzien. Ten bewijze hiervan laten wij hier onder een gedeelte van den tekst van het raadsbesluit volgen: ,,In aansluiting op onze nota over den finan- cieelen toestand der gemeente en de daarin aangegeven noodzakelijkheid van meerdere op brengst uit enkele bedrijven, hebben wij de eer hierbij eenige wijzigingen in het tarief van electriciteit en gas voor te leggen. In samen werking met de subcommissie van bijstand in het beheer der gemeente-lichtfabrieken is er naar gestreefd bij deze tariefsverhooging zoo veel mogelijk de billijkheid te betrachten," noordelijke gedeelte van onze stad een hevige opschudding. De politie zorgde echter, dat de vele nieuwsgierigen op eerbiedigen afstand van den brand bleven. Mej. A. M. van Holland te Overveen slaagde te Amsterdam voor het examen fraaie hand werken; mej. A. Grauwelman, te Haarlem, slaagde te Amsterdam voor het examen nuttige handwerken; de heer J. P. J. Schipper, te Haar lem, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen Nijverheidsonderwijs, akte N V: de heer Th. G. Sterk, te Nieuwer-Amstel, slaagde te 's-Graven hage voor het examen handwerken L. O.; G. L. Faber Wzn., te Haarlem, slaagde te 's-Graven hage voor het examen Duitseh L. O. HAARLEM, 6 Augustus Examens hoofd akte Geëxamineerd 1 vrl., 2 mnl. canidida- ten. Geslaagd de heeren: K. Goos, Winkel; A. Meuntsen, Den Helder; R. Suïr, Amsterdam en R. Gaasterland, Andijk. HAARLEM, 6 Augustus. Geëxamineerd 14 vrl. candidaten. Geslaagd de dames: M. A. E. Casparie, Haarlem; G. Van Dok, Bovenkarspel; M. D. Kroon, N. en Z. Schermer; P. W. F. Visser, Haarlem; J. C. Fit, Bloemendaal en J. Van der Ven, Bloemendaal. Zaterdagavond werd de politie te Heemstede opgebeld, dat er brand was in Haarlem-Noord. De Heemsteedsche politie gaf het bericht na tuurlijk direct door naar de Haarlemsche, die op haar beurt de brandweer waarschuwde. Deze spoedde zich onmiddellijk met de baby spuit naar de Molukkenstraat in Haarlem- Noord, waar de brand woedde. De heer J. T., wonende Molukkenstraat 59, hoorde omstreeks half elf des avonds een hevigen knal in de garage, die in de benedenverdieping van dat perceel gevestigd is. Onmiddellijk begaf hij zich naar de garage en bemerkte tot zijn grooten schrik, dat een auto, toebehoorende aan den heer S. uit Nij megen, in brand stond. De heer T. had de tegenwoordigheid van geest, de deuren van de garage dicht te laten, zoodat het vuur geen gelegenheid kreeg zich uit te breiden, terwijl hij dadelijk daarna zijn 3 kin deren in veiligheid bracht en de brandweer waarschuwde. Deze heeft den brand met een straal op de waterleiding gebluscht. De auto brandde geheel uit, terwijl het inté rieur eenige schade opliep. Twee andere auto's, die zich ook in de garage bevonden, bleven echter gespaard. De brand is waarschijnlijk aan een lek in de benzineleiding van den auto te wijten, waardoor een ontploffing in het reservoir ontstaan is. De wagen was niet verzekerd. Gelukkig was geen olie of benzine in de garage aanwezig, terwijl de betonnen vloer en muren uitbreiding van den brand voorkomen hebben. Men meldt ons: Opgericht is een vereeniging van Hollandsche artisten onder den naam „De Hollandsche Opera", onder directie van Jos. de Groot en Nico van der Linden. De combin^je bestaat verder uit mevr. Jonc- kers Tiggers, sopraan, Jos. de Groot, tenor, Ed. van der Ploeg, bariton, Nico Hoogerwerf, toon kunstenaar, Nico van der Linden, dirigent e.a. Het ligt in de bedoeling van deze combinatie na ernstige voorbereiding een reeks voorstellin gen in het komend seizoen te geven. De heer Hoogerwerf heeft het vocale gedeelte der uit te voeren opera's op zich genomen, waarbij hij zich de medewerking heeft verzekerd van het alom gunstig bekend zijnde Haarlem's a cap- pella Koor. Waar het koor van een opera bijna altijd ver waarloosd wordt, doet deze medewerking ons de hoop koesteren, dat de jonge onderneming ook in andere opzichten mag slagen, door ope ra-voorstellingen te geven, zooals slechts enke len zich kunnen herinneren uit den bloeitijd der Nederlandsche Opera onder De Groot en Van der Linden. Nader vernemen wij nog, dat onze jonge stad- genoote mej. Corry Bijster in de November a.s. uit te voeren opera „Faust" de rol van „Siebel" is toebedeeld waarmede tegelijkertijd de nieuwe Hollandsche Opera het bewijs geeft jonge veel belovende vocalisten in de gelegenheid te wil len stellen zich in dit genre te ontplooien. UTRECHT. Op de gehouden examens der Eerste Nederlandsche Modevakschoolverceniging behaalden de volgende dames het diploma voor: Leerares-coupeuse: Mej. J. M. Lagendijk, L. T. Fikkaart te Wemeldinge; N. van Nispen te Oud-Gr.:tel. Coupeuse: Mej. T. M. van der Hooft te Groede; F. de Meyer te Breskens; J. Verplanke te Schoondijke; mevr. S. M. RisseuwDe Rid der te Zuidzanden, A. Kop, N. Haak, M. van Ginneken, A. van Dorst, K. Roovers te Roosen daal; G. Hart te Kerkweg; C. de Rooy te Seppe; D. Mol te Etten; J. van Dorst te Roosendaal. Costumière: Mej. F. Casteleyn te Groede; M. Simin te Zwingelspaan; C. Bos te Heiningen; F. de Bruin te Willemstad; F. M. de Roo te Cadzand; A. J. Roest te Breskens; C. M. Ver- hage te Zuidzande; A. C. F. Boer te Biervliet; M. C. Adriaansen, M. de BourgraafBaas te Breskens, J. Jans en te IJzendüke; Eerw. Zuster Ignatia, Gonduluha, J. Montulet te Maastricht. Diploma A: Mej. J. v. t. Westende, J. Everse— Slager te Goes; P. Ostdijk te Sluiskil; A. Lijk te Middelburg; D. Helmonds te Ginneken; T. H. Lucas te L.-Zwaluwe; C. v. Aalten, H. C. v. Aalten, mv. M. v. AaltenDe Wit te Gelder- malsen; C. W. Knobbe te Woudsend; A. de Goey te Gorcum; mej. Millenaar te Neuzen; M. Bouman te Wateringen; M. C. Steendijk te Zaamslag. Alle dames leerden volgens de methode E. N. S. A. I. D. De Vereeniging „Reddingsbrigade voor dren kelingen" had dit jaar, wat dit district betreft, den fraaien Heemsteedschen Zwemvijver uitge kozen voor het houden der examens, speciaal wat betreft het waterwerk. Vooral voor examen C is heel veel kennis en handigheid noodig. Allereerst de bevrijdings- greep en andere kunstgrepen, een der belang rijke dingen, omdat men als redder van een drenkeling moet zorgen zelf niet door den dren keling gehinderd te worden met als gevolg sa men verdrinken. Als andere eischen worden o.a. gesteld het popduiken, een zekere afstand onder water zwemmen, gekleed een gekleede drenkeling sleepen, uithoudingszwemmen, binnen een vast gesteld aantal minuten een aantal grepen toe passen enz. Om voor diploma C te slagen moet men vol komen in staat zijn zelfstandig op te kunnen treden. Diploma A en B. is even gemakkelijker te krijgen. Het mooie weer had een groot aan tal liefhebbers van watersport doen besluiten een kijkje te gaan nemen, zoodat m enrijen dik achter elkander het heel interessante werk ga desloeg. De examencommissie bestond uit de volgende dames en heeren: mej. Perry Meijer, mevr. Ni- colaasScholten en de heeren v. Gemerden, voorz. der tchnisch commissie, de heer Nico- laas, secr .der examencommissie, en de heeren Krab, Hietberg en Cuhfus. In totaal waren 25 candidaten, waarvan er 19 slaagden, n.l. voor diploma A .uit Haarlem de heeren J .v. Es, J. v. d. Vecht en Oudshoorn. Uit Bloemendaal mej. Meylis en uit Heemstede de heer H. v. Keeken. Uit Amsterdam de heeren J. Reinders en H. Seibels. Uit Haarlem de dames Leyenaar, Nagtezeller en Weers. Programma van het concert op 9 Augustus 1932 8 uur n.m. in het Bloemendaalsche Bosch 1. Marsch uit de opera Tannhauser, Richard Wagner. 2. Fantasie uit de opera La Tosca, Giacomo Puccini. 3. Danse Macabre, Camille Saint-Saëns. 4. Fantasie over het lied „Home sweet home", Johan Spies. Solo-fluitist H.O.V. 5. 1. Arlesienne Suite No. 11, Georges Bizet. 6. Piet Hein Rhapsodie, dr. Peter van Anrooy. Wanneer spieren gespannen en verwrongen zijn door de pijn, wrijf dan de stijfheid en de pijn weg met Absorbine Jr. Het dringt diep in de spieren en direct voelt U de weldadige warmte, die het bloed doet stroomen naar de pijnlijke plekken. Onzuiverheden, die zich verzameld heb ben, worden weggevoerd en weg is de pijn .Absorbine Jr. is een verzachtend smeersel, dat gebruikt wordt door trainers en athleten voor pijnlijke en overwerkte spieren. Het is tevens een sterk werkend antisepticum voorhuidinfecties. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu- m lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Ver krijg boar bï| alle apothekers en drogisten. In aansluiting op ons bericht van Zaterdag over het overlijden van den Zeereerw. heer Pastoor P. A. v. d. Bosch, kunnen wij nog het volgende mededeelen: Z.Eerw. nam in 1922 zijn intrek in Huize St. Bavo. In de jaren dat hij daar verbleef, heeft Z.Eerw. zich, trots zijn hoogen ouderdom, getoond als een nog vol ijverig priester, als het gold zieken terzijde te staan, en hen te troosten in hun laatste uren. Ook voor de Eerw. Zusters was hij altijd hulp vaardig. Maar niet enkel in Huize St. Bavo zal men Pastoor van den Bosch, die voor velen ook een weldoener was, missen, ook daarbuiten deed hij veel goed, vooral voor de stille armen, en menig huisgezin is door hem financieel ge steund. Met groote vereering voor het H. Sacrament wist hij een ieder te stichten en tot grooteren eerbied voor het Sacrament aan te zetten. De vervoersopbrengsten waren bij de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. gedurende Juli 1932 op de lijnen: Scheveningen —Leiden— Katwijk/Noordwijk (incl. Stadslijn Leiden) 145.267; LeidenHeemstede ƒ8112. Amsterdam—Zandvoort ƒ150.851; Stadslijnen Haarlem 64.597. In dezelfde maand van 1931 was de totaal opbrengst 410.805. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn een onbekende heer en dame zonder eenige re den of aanleiding op den Kruisweg door twee mannen aangevallen en mishandeld. Een van hen, de 26-jarige V. kreeg van de omstanders een pak slaag en deed daarvan aan gifte bij de politie. De andere, de 20-jarige S„ die onder invloed van sterken drank verkeerde, had een dolk bij zich, waarmee hij de menschen bedreigde. Zij zijn beiden naar het bureau van politie overgebracht en tegen hen is proces-verbaal op gemaakt. De bouw van de brug over de Zaan in de gemeenten Zaandam en Zaandijk, liggende in den in aanleg zijnden Provincialen weg Haar lemWestzaanFurmerend, is door den Pro vincialen Waterstaat van Noord-Holland opge dragen aan de N. V. Gewapend-Betonbouw „De Kondor" te Amsterdam, voor 147.800. Deze brug, welke tusschen de landhoofden een lengte heeft van pl.m. 164 M„ bestaat uit beton, welke rusten op de beide landhoofden en twaalf stroompijlers, waarvan één is inge richt om de rolbasculebrug, welke een vrije doorvaart van 14 M. overspant, te dragen. Het gebeurde veroorzaakte in het volkrijke 7. Ouverture Tannhauser, Richard Wagner. Zaandam is een stad. die reeds veler belang stelling getrokken heeft, zoowel in eigen land als ver over Neerlands grenzen en dit ook zal blijven doen in de toekomst, al was het alleen maar om de beroemde „schatgraverij-zonder- eind" en de helderziende madamme Sylvia. In deze dagen is er echter iets geheel anders dan goud en half weggeteerde overblijfselen van levende wezens aan de oppervlakte gekomen, iets, dat niettemin vermocht, evenveel, zoo niet meer belangstelling en aandacht van onze be zadigde bevolking te trekken en waarbij ook het buitenland betrokken was. De hier door ons be doelde bijzondere aan den dag getreden gebeur tenis was: de beleediging van een bevriend staatshoofd. Van dit feit heeft men reeds uitvoerig in onze kolommen kunnen vernemen en het mag dus bekend worden geacht, dat het hier geldt een uitlating van het Zaandamsche communistische gemeenteraadslid D. Makkinga over den presi dent der Duitsche Republiek. In een vergadering van het Werkloozen-Strijd-Comité had dit raadslid op 27 Juli in „De Burcht" te Zaandam voor werkloozen het woord gevoerd en daarbij de verkiezingen in Duitschland en de door onze oostelijke naburen gevoerde politiek ter sprake gebracht. De uitdrukking van hem: „de sociaal democraten in Duitschland hebben medegewerkt aan de verkiezing van den groot-moordenaar Hindenburg," alsmede een opruiing van het pu bliek tot deelneming aan een demonstratie met rijwielen zonder belastingplaatje, in de Zaan streek te houden op 1 Augustus, kon in de zaal aanwezige politie evenwel niet toelaatbaar achten; waarom er dan ook tegen M. proces verbaal werd opgemaakt en deze in hechtenis werd genomen. De Haarlemsche Rechtbank had deze zaak Maandagmiddag te behandelen. President was mr. A. L. M. van Berckel en Officier van Justitie mr. S. van den Burg, ambtenaar van "het O.M. De verdachte had twee verdedigers, t.w. mr. B. W. Stomps uit Heemstede en mif. S. de Jong uit Amsterdam. Nadat de dagvaarding voorgelezen en op ver zoek van den Officier daarin een kleine aan vulling was aangebracht, werd als eerste getuige gehoord de heer Giard, inspecteur van politie te Zaandam. Deze was bij de vergadering tegenwoordig ge> weest en had de uitlating over Hindenburg ver nomen, alsmede woorden, waarmede de rijwiel belasting als onbillijk werd bestempeld en als protest waartegen verzocht werd, deel te nemen aan een fietstocht van Krommenie naar Zaandam. Op een vraag van den pres. aan M. of dit zoo gebeurd is, antwoordt deze bevestigend. Verded. de J.: Werd er gesproken van een fietstocht of zou een demonstratie worden ge houden? Verded.: Heeft de optocht plaats gehad? Get.: Ja. Een deel der demonstranten was zonder, en een deel met rijwielmerken. Verded.: Waren de demonstranten op de fiets of liepen zij er naast? Get. G. verklaart, van zijn collega te Wormer- veer vernomen te hebben, dat een 30 man met rijwielen aan de hand uit Krommenie kwam. Toen zij bij Zaandam kwamen, zijn zij op de fiets gestapt. Bij controle bleek, dat er veel zon der en enkelen met een geldig belastingplaatje reden. Tien van de overtreders zijn naar de marechaussee gebracht. Anderen wisten te ont komen. Verded.: Mag men zonder rijwielplaatje met een fiets aan de hand loopen? Pres.: Ja. De tweede getuige was rechercheur Sweers uit Zaandam. Ook deze had de vergadering der werkloozen bijgewoond en gehoord, dat over den president van Duitschland gesproken werd. Over de demonstratie met de fietsen had hij niet ge hoord, of gezegd was, dat men naast de rijwielen zou loopen. Het woord fietstocht was wel ge bruikt. Men zou op rijwielen naar Zaandam gaan, zonder plaatje. Den get. G. wordt gevraagd, of hij definitief kan verklaren dat het woord fietstocht of op tocht werd gebruikt. Hij weet dit niet zeker, in alle geval was er sprake van een tocht. De verded. S. vraagt get. S. of hij weet dat Makkinga gezegd zou hebben, op de fiets te moeten gaan zitten. Get. S.Hij heeft het zoo gedaan, dat het voor een ieder begrijpelijk was, dat men er op zou gaan zitten. Er waren geen getuigen a décharge. De ver dachte wordt dan gehoord. Hij bekent in de vergadering van het W.S.C. het woord te hebben gevoerd en daarbij de uit lating: „de sociaal-democraten in Duitschland hebben medegewerkt aan de verkiezing van den groot-moordenaar Hindenburg" te hebben gebe zigd, en daarna ook te hebben gesproken over een fietstocht. Met zijn uitlating, zoo verklaart hij, heeft hij niet den persoon Hindenburg, maar het systeem veroordeeld. De pres. ondervraagt hem over den fietstocht. „Wat heeft u gezegd?" Verd.: 't Is mogelijk, dat ik gezegd heb fiets tocht; 't kan ook zijp optocht of neertocht, ik weet het niet precies meer. Ik heb gezegd, geen rijwielmerk mede te nemen. Pres.: Is het uw bedoeling geweest, deze de monstratie te doen geschieden zonder in strijd te komen met de wet. Verd.: Tegenover het W. v. Str. zetten wij het program der Comm. Partij. Pres. Daar gaat het niet over; daar hebben wij op het oogenblik niet mee te maken. Wist u dat fietsen zonder rijwielplaatje in strijd is met de wet? Verd.: Ja. Ik zal mijn program echter niet prijs geven. Of voor het W. v. Str., of voor mijn program is er geen plaats in deze maatschappij. Off.: Bent u van plan, daarmede door te gaan? Verd.: Ja. Zonder vorm van proces zeker. Men kan de zon ook niet tegen houden. Op grond van de verklaringen acht de Officier van Justitie dat het ten laste gelegde bewezen is. Over het gebruik van het woord fietstocht zei hij nog, dat, wanneer de A.N.W.B. een fietstocht uitschrijft, niet anders bedoeld kan worden dan op de fietsen aan zoo'n tocht deel te nemen. Zi. moet hier ook niet anders bedoeld zijn dan aan te sporen op rijwielen tusschen Krommenie en Zaandam. En dit is trafbaar, als de rijwielen niet zijn voorzien van een geldig belastingmerk. Bij de bepaling van de strafmaat heeft hij reke ning gehouden met het feit, idat verd. raadslid is. Noblesse oblige, dit legt verplichtingen op en een raadslid moet met dubbele zorg zijn woorden hanteeren. De Officier eischt dan een gevange nisstraf van één maand. De verdediger mr. Stomps deelt mede, een deel der verdediging te zullen voeren. Hij is toege voegd, doch kwijt zich met sympathie van zijn taak, omdat z.i. deze beleediging niet in de rechtzaal behandeld had behoeven te worden. Ik vind het geen beleediging, maar een politieke uiting. In vele gemeenteraden laat men woorden en toevoegingen uit, die in het openbaar niet rechtstreeks geuit worden. Het geldt hier een politieke uiting van een politieke meening. Er is 'gesproken van Von Hindenburg, den groot moordenaar; doch hiermede is Von Hindenburg niet genoemd in zijn kwaliteit van president, maar van generaal. Spr. is in Zeebrugge ge weest in een museum. Onder de portretten van keizer Wilhelm en president Von Hindenburg stonds: les responsables de la guerre. Dit wordt geen beleediging gevonden en dus volgens spr. hier ook geen beleediging, doch een politieke uiting van iemand, die volkomen verpolitiekt is en met zijn woorden ook geen beleediging be doeld heeft. Verded. mr. de Jongh noemt deze zaak in menig opzicht buitengewoon interessant, vooral omdat zij als een unicum gezien wordt. Het is nog niet voorgekomen, dat iemand, die Vrijdags wordt gearresteerd, de week daarop reeds voor een volledige Kamer der Rechtbank wordt ge dagvaard. Het blijft voor hem een vraag, of deze spoedige behandeling in het belang zal zijn van hen, die Makkinga van de straat willen heb ben. M. is de eenige vertegenwoordiger van een revolutionnaire partij in den Zaandamschen ge meenteraad tusschen elf burgerlijke afgevaar digden. Zijn positie is te belangrijker omdat hij zijn vertegenwoordiging in den raad heeft weten vast te koppelen aan zijn vertegenwoordiging buiten den raad. Noblesse oblige, zegt hij den Officier na. M. heeft zijn taak in den raad met volledige noblesse vervuld. In dagen van span ning en beroering voor de werkloozen, weet hij leiding te geven en te zeggen, wat men te doen heeft. Dit heeft hij ook gezed in openlucht- meetingen. Bij deze laatste meeting was een voor Zaandam ongekend groot aantal arbeiders tegenwoordig. Deze waren niet gekomen voor den spreker of om zich te vermeiden aan politie- vertoon, doch om kracht bij te zetten aan de actie ter overtuiging van het gemeentebestuur en de regeering. Deze kwestie is voor lO.OOOden arbeiders van eminent belang. Er is geen be lasting zoo gehaat, en terecht, als de rijwielbe lasting en een regeering, die zich respecteert, is gedwongen, zich impopulair te maken. De regeering-Ruys is daar zeer goed in geslaagd door deze belasting op de meest gigoreuze wijze te innen. Het rijwiel is een lichaamsdeel geworden voor den arbeider. Nu kan men wel zeggen, werk loozen hebben een rijwiel niet noodig, het hoort dus bij.hun luxe en zij kunnen het dus opber gen. Doch zoo is het niet. Het niet-hebben van een rijwiel is het wegnemen van een noodzakelijk stuk in hun bestaan en van het laatste restje van eenige luxe. Als de werkloozen deze belasting aanvaarden, dan is het hek van den dam. Als zij zeggen, wij betalen de 2.50 en komen de wet na, dan kun nen zij de heeren Weiter en de regeering zeggen: bouw af, en wij zullen weer betalen. Het prin cipieel belang is hier grooter dan het direct physiek belang. Verded. gaat dan de getuigenverklaringen na en het ten laste gelegde en hij bestrijdt het requisitoir van den Officier. Duidelijk moeten z.i. de woorden van Makkinga en het daarmee be doelde in de dagvaarding zijn vastgelegd. Aan gezien dit niet het geval is, zal de rechtbank M. moeten ontslaan van rechtsvervolging. M. heeft gezegd, wat er in de dagvaarding staat, maar wat er in staat, is niet strafbaar. PI. ge looft daarom dan ook, dat niet-ontvankelijk-ver- klaring zal moeten volgen. Tevens vraagt hij on middellijke opheffing van de preventieve hechtenis. De rechtbank ging over dit verzoek in raad kamer. Daarna worden de getuigen nog eens in het kort ter verduidelijking gehoord. M. verklaart nog, dat het de bedoeling was te spreken namens het W.S.C. Omdat er geen spreker wsa, had men Makkinga genomen. De demonstratie berust echter niet bij hem, doch uitsluitend bij de leiding. Hij heeft bij zijn spreken dan ook in het midden gelaten, hoe de leiding den optocht zou organiseeren. De rechtbank was daarna van oordeel, dat voldoende getuigd is van fietsen op de rijwielen, wat in strijd is met de wet, als er geen geldig belastingmerk is. Zij achtte daarom dan ook geen termen aanwezig het bevel tot inhechtenis neming en deze op te heffen. Uitspraak 16 Aug. „HET VERDWENEN ELFTAL" "n Vroo- lijke avonturen-roman van hoogspanning, door Artur Morrisson; vertaald door Teo de Witte. Uit.: N. V. Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg. Waarom deze roman vroolijk en ook vol hoog spanning genoemd wordt, is ons na lezing niet duidelijk geworden. Noch het een, noch het ander vereenigt het boek in zich. Integendeel, het is zelfs wat langdradig, waardoor het veel aan bekoring inboet. Dat neemt niet weg, dat men er wel een verloren uimtje aan besteden kan. Vr.: Kunt u mij zeggen, wat er bekend is van de Haarlemsche Hanzebank, die begin 1932 de laatste 5 pCt. zou uitdeelen? Antw.: Wend u om inlichtingen tot den heer J. F. Rekers, Oranjestraat 17, Haarlem. Vr.: Van een magazijn zijn zolder en kap erg door houtworm aangetast. Was is hieraan te doen? Antw.,: Elk gaatje met petroleum inspuiten. Maar als het een groot vlak is, zal dit wel een heele toer zijn. Vr.: Ik ben des Zaterdags werkzaam aan een school. Maar zooals met Paschen, Pinksteren, Groote en Kersetvacantie behoef ik niet te komen. Zijn ze nu verplicht mij deze dagen uit te betalen. Als ik b.v. bij ongesteldheid eens zoo'n Zaterdag niet kan komen, moet er dan evengoed betaald worden? Antw.: Tenzij anders overeengekomen is bij in dienst treding, worden dergelijke dagen uit betaald. Vr.: 1. Hoe kan ik vliegenier worden bij den miltiairen dienst? 2. Zijn hieraan nog kosten verbonden? Antw.: 1 en 2. Wend u tot den commandant van het militaire vliegkamp te Soesterberg. Vr.: Ik ben voor dag en nacht als dienst bode in betrekking. Nu gaan meneer en me vrouw voor 2 weken op vacantie. Ik krijg tij dens de vacantie mijn volle loon, maar is mevrouw ook verplicht mij kostgeld te betalen? Antw.: Uw vraag is onvolledig. Als u den kost geniet, moet u ook kostgeld uitbetaald worden; anders niet. Vr.: Heeft een meisje, dat 9 Mei in betrek king is gekomen, recht op vacantie? Antw.: Vacantie wordt als regel aan hen gegeven, die een jaar of langer in betrekking zijn. Vr.: Verleenen de Juliaantjes ook hulp buiten Haarlem, b.v. Santpoort? Als dit zoo is, tot wie moet ik mij wenden indien ik hulp noodig heb? Antw.: Wendt u om inlichtingen tot de Ju liaantjes, Alexanderstraat 14, Haarlem. Zondagnamiddag had te Steyl in het missie huis der paters van het Goddelijk Woord het plechtig afscheidsfeest van de missionarissen, die binnenkort uitgezonden worden, plaats Daarbij werd aan allen het missiekruis uitge reikt. 's Morgens werd een plechtige hoogmis opge dragen door pater H. Wychelmann, geassisteerd door de paters v. d. Leur en Schaper, terwijl pater K. Fennricht ceremoianrius was. Onder het plechtig Lof, 's namiddags, dat door den generaal-overste der congregatie, den H.E. pater M. Gier, in de kerk van het missiehuis werd gecelebreerd, met assistentie van den missie-procurator, pater A. Balkenhof en den prov.-overste van N.-Amerika, pater Br. Hag. Spiel, sprak pater P. Janser, die achtereenvol gens prov.-overste in N.-Amerika, procurator in Shanghai was en thans is benoemd tot overste van Indore, het nieuwe missiegebied, dat de paters S.VJ5. in Britsch-Indië van de Fransche Capucijnen hebben overgenomen, tot de jonge missionarissen, die rondom het altaar stonden geschaard, over de be teekenis van het missie huis voor hen. De bekende pater Stemann was ceremoniarius. Daarna reikte de gen.-overste, pater W. Gier, de missie-kruisen uit. De plechtigheid werd door een groote me nigte belangstellenden bijgewoond o.a. autori teiten, professoren van het Groot-Seminarie, familieleden der missionarissen etc. Na een flinken koffie-maaltijd werd het feest gevierd door declahie, zang, muziek etc. Namens de Duitsche missionarissen sprak een Duitscher en namens de Nederlandsche een Nederlander. Van Zijne Heiligheid den Paus was een tele gram ontvangen, geteekend door Staatssecre taris Pacelli, waarbij de H. Vader de congre gatie gelukwenschte en Zijn Pauselijken Zegen gaf. Dezer dagen zal een der grootste draadvlecht- werkfabrieken, de N.V. Limb, draadvlechtwerk- fabriek te Blerick wegens slapte in het bedrijf worden stilgelegd. Ongeveer 45 arbeiders kamen daardoor zonder werk. Door de tijdsomstandigheden en de concur rentie daartoe genoodzaakt, heeft de directie der N.V. Papierfabriek „De Schoonehaas" v.h. A. W. de Lange te Waddinxveen het geheele personeel, bestaande uit circa 40 man, ontslag aangezegd, zoodat de fabriek aan het einde van deze week zal worden gesloten. De fabriek zal eerst dan worden heropend, wanneer er nieuwe bestaansmogelijkheden zijn gevonden. Deze fabriek, die volgend jaar 150 jaar zou hebben bestaan, fabriceerde in hoofd zaak betere soorten pakpapier, carton en vilt- papier. Een motorrijder kwam Zondagavond langs den door den regenval gladden Meppelerstraat- weg uit de richting Meppel en wilde een auto nabij de marechausseekazerne te Zwolle pas- seeren. Tot zijn schrik schoof de auto plotse ling dwars over den weg, waardoor de motor rijder den auto in de flank aanreed en door dezen tegen een boom werd teruggeworpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3