naar üe Zuiderzee sm\rZTnorP^ wii Een tocht pef LUXE XUJOCXR Lu At AVGVSTVS De spelen te Los Angeles Slechts f2.75 per persoon NATIONAAL MARIA-CONGRES De laatste dag Hoe Ekman de deur werd gewezen Bolivia wil een zeehaven Het zoekt deze aan de Paragaay-rivier DINSDAG 9 AUGUSTUS *f N„ het '^meerdanomt staan de Zuu ei zee belangstelling1 i„ het l"«ndl'"n\ zeer Ten einde onze lezersP s(el,e„ lige wijze in uitstapje te maken een aardig »acan"tUge excursie te "er en daaraan *tóche en interes- binden naar het gr inpoldering „„74TEKD4G ld 49/5J OP z at ERD a G^auiaan 49/51 Vertrek 9 u. v- vervoermid- Met een uiterst 8erief sChilderachtig 2l reist V door he'*eWl, naar Hoord-Holland °°e^rkm„rdige plo«" Hoorn, non dt gebrocht. een kort bedoek w glond W eSt Xnr .ror.lt doorJW Viering Friesland ^eden ijs fcotfte „aar tegen een„„Ironhe,. /Trt cents per kop>t beaoek ge In den "«"'f<»e brocht oon Den O^ s[ui!Uierte„ «Ole worden besichHg 'rdt een bezoek ge- TX^J^en het sehoone Kennemerlnnd^ ï(jc(mtie.(l4p kost! 2.75 ga""l;p ron entree utfïf'J jnet mbeg P ijg mogehjk Geeft V zoo spoedig onze bureaux. „nze 'as- Het middag'" besteld. °cUnkXv ü^wnMn ^Courant Verzeker Haarlentsche DE PRESTATIES VAN ONZE ZEILERS Helen Madison wint de finale 100 M. vrije slag voor Dames Willy den Ouden tweede 400 Meter vrije slag heeren Schoonspringen heeren De schermwedstrijden De Jong niet in de finale Gymnastiekwedstrijden DE ZEILWEDSTRIJDEN Wint Bob Maas in de eenheidsklasse Grootsche kinderhulde aan Maria en sluitingsplechtigheden Sectie-vergadering Kinderhulde IS. QUERIDO BEGRAVEN Bisschoppelijke belangstelling T elegrammen Zwedens Minister crisis naspel der Kreuger-débacle Bij proefvlucht gedood i ijjij en de k>' LOS ANGELES, 8 Augustus. Hedenmiddag Werden de Olympische zwemwedstrijden in het zwemstadion voortgezet. Begonnen werd met de 100 Meter vrije slag dames finale. Aan den start verschenen de dames Madison, Saville en Mac Kim, allen Vereenigde Staten, Willy den Ouden (Nederland), Bult (Australië; en Maakal (Zuid-Afrika). Het werd een bijzonder snelle race met van begin tot eind spanning. Direct na den siart nam Helen Madison de leiding met Whly den Ouden als tweede. Reeds dadelijk was het iedereen duidelijk, dat de strijd srechts zou gaan tusschen de Amerikaansche en Hollandsche zwemster. Op de earste 50 Meter had Helen Madison een kleinen voorsprong gekregen en bij het keerpunt sloeg zij dan ook even eerder aan dar onze Hollandsche vertegenwoordigster. Onze Jeugdige zwemster gaf den strijd echter niet op en op de tweede 50 Meter haalde zij haar achterstand schitterend in. In den eindspurt bleek de Ame rikaansche echter de sterkste te zijn en met 1 sec. verschil tikte Helen Madison als eerste aan, terwijl Willy den Ouden tweea- werd. De snelle race had tot gevolg, dat de tijd van Madison uitstekend was geworden. Zij vestigde met een tijd van 1 min. 6.8 sec. een nieuw Olympisch record De tijd van Willy den Ouden was 1 min. 7.8 sec., dus 0.2 sec. sec. slechter dan in de demi finale van gisteren. De uitslag luidde: 1. Olympisch kampioene Helen Madison (V.S.) tijd 1 min. 6.8 sec. (Nieuw Olympisch record). 2. Willy den Ouden (Holland), tijd 1 min. 7.8 sec. 3. Miss Mac Kim (V.S.), tijd 1 min 9.3 sec. 5. Miss Bult (Australië), tijd I min. 9.9 sec. 6. Mej. Maakal (Zuid-Afrika), tijd 1 min. 10.8 sec. LOS ANGELOS, 8 Aug. (V.D.) Ongeveer 1500 toeschouwers waren aanwezig, toen hedenmid dag de series werden gezwommen van de 400 M. vrije slag heeren. Reeds in de eerste serie werd het Olympisch record, dat op naam stond van den Argentijn Zorilla met een tijd van 5 min. 1,6 sec., in 1928 te Amsterdam gevestigd, verbeterd. De Japanner Yokoyama won de eerste serie met een tijd van 4 min. 53,2 sec., een nieuw Olympisch record. Deze serie was uiterst spannend en de Ame rikaan Gilhula werd tweede met slechts eenige decimeters verschil op den Japanner. De Hongaar Wannic en de bekende Argentijn- sche zwemmer en winnaar in dit nummer te Amsterdam, Zorilla, waren niet aan den start verschenen. Uitslag eerste serie: 1 Yokoyama (Japan) tijd 4 min. 53,2 sec.; 2 Gilhula (Ver. Staten) zelfde tijd. In de tweede serie won de Amerikaan Crabbe in den tijd van 4 min. 59,8 sec. Op de tweede plaats een Japanner, terwijl de bekende zwem mer Wainwright niet voor de halve finales kon Worden geplaatst, daar hij voor de 400 meter 5 min. 12 sec. noodig had. Uitslag tweede serie: 1 Crabbe (Ver. St.) tijd 4 min. 59,8 sec.; 2 Sugimoto (Japan) tijd 5 min. 0.2 sec. De derde serie was voor den Australiër Charl ton met een tijd van 4 min. 59.8 sec. De Cana dees Spence werd derde achter Costoli .(Italië) en heeft zich voor de halve finales als snelste derde weten te plaatsen. Uitslag derde serie: 1. Charlton (Australië), tijd 4 min. 59.8 sec.; 2. Costoli (Italië), 5 min. 6.2 sec.; 3. Spence (Canada), 5 min. 10 sec. In de vierde serie toonde de Franschman Taris, die in de 100 Meter niet was uitgekomen, zijn kracht. Hij bleef slechts 0.1 sec. boven het nieuwe Olympische record van den Japanner Yokoyama. De uitslag vierde serie luidde: 1. Taris (Frankrijk), tijd 4 min. 53.3 sec.; 2. Ferentin (Italië), 5 min. 9.9 sec.; 3. Leiwers (Engeland), 5 min. 14.6 sec. Tenslotte de vijfde serie, waarin hevige strijd gevoerd werd tusschen den Canadees Ryan en den Japanner Oykoto. Eerst op de laatste baan Wist de Canadees zijn tegenstander beslissend te slaan. De uitslag luidde: 1. Ryan (Canada), tijd 5 min. 1.9 sec.; 2. Oykoto (Japan), 5 min. 6.3 sec. Voor de demifinales zijn dus geplaatst: de Japanners Yokoyama, Sugimoto en Oykoto, de Amerikanen Gilhula en Crabbe, de Italianen Costoli en Perentin, de Franschman Taris en de Canadeezen Ryan en Spence en tenslotte de Australiër Charlton. LQS ANGELES, 8 Augustus (V.D.) V«f dui zend toeschouwers waren heden aanwezig bij het schoonspringen voor heeren. Het prachtige weer Was van grooten invloed op de prestaties der springers, immers alle oefeningen konden in een ïustige en heerlijke atmosfeer worden gedaan. Vooral de Amerikaansche schoonspringer Smith en Galitzen brachten de toeschouwers in Verrukking. Beide springers verzamelden bij iederen sprong vrijwel evenveel punten, zoodat tot op het laatste oogenblik nog niet te zeggen Was, wie Olympisch kampioen zou worden. Tenslotte wist Galitzen de eerste plaats te be zetten met slechts gering puntenverSchil op Smith. Galitzen is een zeer bekende schoon springer, die reeds tijdens de Olympische Spelen te Amsterdam uitblonk en daar den tweeden Prijs behaalde. Ook de derde plaats was voor een Amerikaan, terwijl de andere mededingers met grooten ach terstand de andere plaatsen innamen. Als zeven eindigde de Fransche springer Poussard, een een leerling van den Olympischen winnaar van 1928 Desjardins. Het resultaat luidde: 1. Olympisch winnaar Galitzen 160.00 punten (V.S.). 2. Smith (V.S.) 158.54 punten. 3. Degener (V.S.) 151.82 punten. 4. Philips (Canada) 134.64 punten. 5. Esser (Duitschland) 134.30 punten. 6. Kaboyashi (Japan 133.76 punten. 7. Poussard (Frankrijk) 128.66 punten. taOS ANGELOS, 8 Aug. (V.D.) Heden is een Aanvang gemaakt met de schermwedstrijden op degen, waarvoor in drie poules werd getrokken. Onzerzijds werd deelgenomen door de Jong, ter wijl Meyer op dit wapen niet uitkwam. De Jong lootte in een zeer sterke groep, n.l. de eerste poule, waarin o.a. uitkwamen de Italiaan Ragno en de Franschman Buchard. Het mocht hem dan ook niet gelukken ge noeg partijen te winnen om zich voor den eindstrijd te plaatsen. De Jong won in totaal twee partijen, n.l. van Beukelaer (België) met 1 ontvangen en 3 gegeven treffers en voorts van Markus (Canada) met dezelfde cijfers. De Belg Beukelaer wist zich overigens als derde in zijn poule nog voor de finale te kwa- lificeeren. De cijfers van de Jong waren: Gewonnen van Beukelaer met 13; en van Markus met 13. Verloren van Ragno (Italië) met 23, van den Amerikaan Colcin met 23; van Buchard (Frankrijk) met 13; van Thefelt (Zweden) den bekenden vijfkamper met 03; van Lei- dersdorff (Denemarken) met 23; van Lanof (Mexico) eveneens met 23. LOS ANGELES, 8 Augustus (V.D.) Het pro gramma van gisteren, Maandag, der Olympische Spelen was maar mager. Des morgens vingen in het Olympisch Stadion de gymnastiekwedstrijden plaats, waarbij geen toeschouwers aanwezig waren, vermoedelijk in verband met het vroege morgenuur. Aangevangen werd met de vrije oefeningen, zoowel personeel als ploegsgewijs. De wegblijvers hebben overigens veel gemist, ook bij de turnwedstrijden zijn uitstekende pres taties geleverd. In de personeele wedstrijden won de Hongaar Pelle met slechts een halve punt voorsprong op den bekenden Zwitserschen turner Miez. In de landenontmoeting werd Italië eerste, eveneens met zeer klein verschil, daar de Ver eenigde Staten slechts 1 punt in totaal achter bleven. De uitslagen van den eersten dag luidden: Vrije oefeningen personeel: 1 Pelle (Hongarije) 28.8 punten; 2. Miez (Zwitserland) 28.3 punten; 3. Letora (Italië) 27.7 punten; 4. Haubold (V.S.) 27 punten; 5. Neri (Italië) 27 punten; 6. Savolainen (Finland) 26.9 punten. Landenwedstrjjd. Vrije oefeningen: 1. Italië 105.5 punt; 2. Vereenigde Staten 104.5 punt; 3. Finland 103.5 punt; 4. Hongarije 101 punt; 5 Japan 87.3 punt. LOS ANGELES, 8 Augustus (V.D.) Heden werd de vijfde race in de Monotype-klasse ge houden, waarbij de weersomstandigheden ongun stig waren wegens geringe windsterkte. Bob Maas kwam heden als derde aan. In totaal heeft Bob Maas in deze klasse in de vijf verschillende races 1 maal de eerste plaats, twee maal de tweede plaats en twee maal de derde plaats bezet. Holland leidt dan ook in het klassement met op de tweede plaats Engeland, 3. Duitschland, 4. Spanje, 5. Frankrijk, 6. Canada, 7. Zweden, 8. Vereenigde Staten, 9. Oostenrijk, 10. Italië, 11. Zuid-Afrika. In totaal worden in deze klasse nog zes races gehouden. Bob Maas staat er momenteel in het klassement zoo voor, dat een Olympisch over winning in deze klasse lang niet tot de onmoge lijkheden behoort. Wat de Starklasse betreft, de mast van de „Holland" blijkt te zwaar te zijn, waardoor onze vertegenwoordigers met groote moeilijkheden te kampen hebben. Eenmaal bezette de „Holland" de vierde pïaats en eenmaal de zesde plaats. Een heerlijk blauwe lucht, als een symbool van deze Maria-dagen hing over de oude Waal stad, den derden en laatsten dag van het con gres. De zon stond hoog aan den hemel en liet haar feestelijke stralen vallen op de vele Maria- kinderen, die hier vanuit alle deelen des lands ter vereering van de Moeder der menschen waxen samengekomen en thans voor het laatst bijeen waren. Kinderen moeten wij immer zijn in de ver eering tot Maria, zooals dr. Moller het den vorigen avond zoo schoon had uitgelegd. En zoo droeg ook het weer in rijke mate bij tot een glansrijk slot van dit heerlijke congres, waarvan zooveel stichting is uitgegaan. Stond de Zondag, toen duizenden en nog eens duizenden naar Nijmegen waren opgetrokken, meer in het teeken van een openbare hulde aan Maria de onvergetelijke en indrukwekkende Maria-omdracht, het Pontificaal Lof in de open lucht en de kroning van 't Maria-beeld de derde dag was voornamelijk gewijd aan ver gaderingen, waarin verschillende sprekers van naam wezen op de beteekenis van Maria als voorbeeld voor alle groepen der menschheid. Om 9 uur begon de eerste sectie-vergadering, die uitging van de Vereenigde R.K. Middelbare meisjesscholen en gehouden werd in Pensionaat „Mariënbosch." Pater dr. Jac. de Vreeze S.J. sprak hier over Maria als voorbeeld der toe komstige jonge moeders. Over de H. Maagd als Moeder vooral van het groote gezin sprak pater A. van Mieghem S.J. in de sectie-vergadering van den R.K. Bond voor groote gezinnen, waar ook Mgr. A. Diepen aanwezig was, die zijn groote sympathie uit sprak met doel en streven van dezen bond. De Derde Orde van St. Dominicus ver gaderde in de St. Dominicuskerk, waar pater B. H. Molkenboer O.P., lector aan de R.K. Uni versiteit, het onderwerp „Maria, het Apostolisch voorbeeld onzer Derde Orde" inleidde. In de St. Franciscuskerk kwamen de leden van de Derde Orde van St. Franciscus bijeen, yoor wie pater dr. Vitus van Bussum O.M.Cap. een rede hield over „Maria in St. Franciscus' Orde." Om 11 uur hadden de sectie-vergaderingen plaats van de Priesters van Nederland en van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden in Ne derland en van de Federatie van R.K. Vereeni- gingen tot bescherming van meisjes in Neder land. De vergadering der priesters, die in de aula van het gebouw der R.K. Universiteit gehou den werd en waar pater J. J. van den Tempel O.P. uit Rotterdam, over „Maria, de glorie van den Priester" sprak, was.goed bezocht. Een bezielende rede hield prof. dr. Fr. Féron voor de vergadering der vrouwenbonden over „De Maria-devotie bij de geestelijke vorming der vrouw." Op deze vergadering heeft de hoogeerw. heer Th. Knuvelder, deken van Utrecht, het nieuwe vaandel der Federatie in gewijd. Een zeer bijzondere plechtigheid in de mor genuren was de viering eener Grieksche H. Mis, die in de kapel van het St. Canisius-college werd opgedragen door Dom Ildefons Dirks, Be nedictijn van den Oosterschen ritus, uit Amay sur Meuse, met concelebratie van de Zeereerw. Paters Maurus en Faustinus O. M. Cap. Zeer gemakkelijk was deze verheven plech tigheid te volgen door de inleiding en verkla ring, die door Pater Dr. Borromeus van Meer- veldhoven O. M. Cap. te Den Bosch werd ge geven. De Grieksche gezangen werden in koor en tegenkoor gezongen door de fraters Augustijnen en Priesters van het H. Hart. Deze H. Mis werd o.a. bijgewoond door Z. H. Exc. Mgr. dr. Jan Olav Smit. Des middags werd in de groote zaal van het concertgebouw „De Vereeniging" voor de derde maal het mysterie-spel.„Die Eerste Bliscap van Maria" uitgevoerd. Veel belangstelling ondervond de declamator Teo de Witte bij zijn Maria-voordrachten in de kleine concertzaal. Maandag was de drukte niet zoo overweldi gend meer als op den hoofdcongresdag, toen tienduizenden Nijmegen bezochten uit alle oor den des lands. Het was een overweldigende file van auto's, welke uit alle windstreken langs de hoofdwegen naar Nijmegen kwamen, terwijl duizenden congressisten in extra treinen arri veerden. Groepsgewijze trokken ze met wap perende banieren door de stad naar de ver schillende pleinen en vergaderzalen. Zelden aanschouwde Nijmegen, dat als congresstad toch vaak honderden vreemdelingen gastvrij heid biedt,, zoo'n overweldigende drukte. Wij mogen gerust aannemen, dat Nijmegen Zondag bezocht werd door dertig veertig dui zend vreemdelingen. Om twee uur vond de sectie-vergadering plaats van „Voor Eer en Deugd" met als spre ker prof. dr. Alph. Steger, terwijl de laatste sectie-bijeenkomst om 5 uur gehouden werd van het Apostolaat der Hereeniging. De voorzitter der afdeeling Nijmegen van het Apostolaat, prof. dr. Titus Brandsma O. Carm. hield hier een inleiding over het onderwerp hield hier een inleiding over het onderwerp „Apostelen der Hereeniging". Z. H. Exc. Mgr. Olof Smit vereerde deze ver gadering met zijne tegenwoordigheid. In den namiddag had op het terrein aan den Bijleveldsingel een grootsche kinderhulde plaats, waaraan ongeveer een 5000 kinderen deel namen. Deze hulde was tevens bedoeld als een toewijding der Katholieke Nijmeegsche school jeugd aan Maria, en de Zeereerw. heer G. W. van der Heyden, pastoor der St. Stephanus- parochie, wees in een korte, maar geestdriftige toespraak op de beteekenis van deze acte van toewijding der Nijmeegsche jeugd, welke de tra ditie der ouderen in de Maria-vereering heeft in eere te houden in het geestelijk en maat schappelijk belang der Maria-stad Nijmegen. Vervolgens werd de akte van toewijding ver richt door Pastoor v. d. Heijden, door de dui zenden kinderen herhaald. De duizenden kinderen brachten dan een grootsche bloemenhulde voor het Maria-beeld, dat midden op het terrein onder een troon hemel stond opgesteld. De meisjes droegen al len bloemen, terwijl de jongens voorzien waren van wit-bl&uwe vlaggetjes. Het geheel maakte een schitterenden indruk. Een heerlijke Augus tuszon overgoot deze waardige Mariahulde van jong Nijmegen met haar gulden stralen. Tot slot van deze kinderhulde werd een plechtig Lof gecelebreerd door Z. H. Exc. Mgr. Arn. Die pen. Na den zegen met het Allerheiligste werd het Congreslied gezongen. Een machtige indruk maakte het, toen de duizenden menschen, die deze sluitingsplechtig heden bijwoonden, het Te Deum aanhieven. Deze kinderhulde werd door duizenden bij gewoond. Onder de aanwezigen merkten we op Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Z. Exc. Mr. Dr. L. N. Deckers, minister van defensie, de Ma gister-Generaal Mgr. Arn. Diepen, de Kruis- heeren W. A. van Dinther O.S.C., Mgr. Prof. Dr. J. Hoogveld, Deken Th. Knuvelder van Utrecht, verschillende professoren der R. K. Universiteit en voormannen van Katholieke Sociale Vereenigingen. Een treffend moment was het, toen de dui zenden kinderen de bloemen neerlegden aan de voeten van Maria, aan wie zij in hun acte van toewijding hun kinderlijke trouw hadden be tuigd. Terwijl de meisjes hun bloemen offerden, zongen de duizenden jongens hun Maria-hym- nen, terwijl zij de blauw-witte vlaggetjes hul digend zwaaiden naar het beeld van de Moeder Gods. Maandagavond- om 8 uur werd in de groote zaal van het Concertgebouw „De Vereeniging" Gisteren werd op het kerkhof Zorgvlied nabij Amsterdam het stoffelijk overschot van den grooten romanschrijver Israël Querido ter aarde besteld. Om half twaalf verliet de rouwstoet het huis van den heer Andries de Rosa, waarheen het lijk Zaterdagavond uit de Boerhaave-kliniek was vervoerd. Een schoone daad van piëteit was het, dat men Querido's laatste tocht door de Jordaan leidde; immers deze bewogen volks buurt heeft geen schrijver zoo gekend en be mind als de thans overledene, die zijn grootste épos geheel aan het leven van de Jordaan heeft gewijd. De lijkkist was bedolven onder bloemen en Kransen. Er waren o.m. bloemstuk ken gezonden door de Vereeniging van Letter kundigen, de redactie van „Het Volk", het partij bestuur der S.D.A.P., mr. Francois Pauwels, Joost Mendes en de uitgevers van Querido's werken. Op Zorgvlied had zich een talrijke menigte belangstellenden opgesteld, die den rouwstoet afwachtte. Deze arriveerde te half één. Het stoffelijk overschot werd in de hooge treurzaal gedragen, waar een zachte muziek aanzette. De Zevende Symphonie van Beethoven (aan wien Querido een gevoelige studie wijdde) werd ge speeld. Als dragers fungeerden o.a. Andries de Rosa, de romanschrijver A. M. de Jong, mr. Francois Pauwels, Louis Saalborn, Louis de Vries, Her man Bouber, Jos. Gompers. Onder de talrijke belangstellenden merkten wij o.m. op den heer Eduard rom, voorzitter van „De Violier", weth. Boekman, de letterkundigen Siegfried van Praag, Ina Boudier Bakker, Herman Robbers, Frans Hulleman, Jo van AmmersKüller, Anna van GoghKaulbach, Herman van den Eeren- beemt, Cornells Veth, Sam Goudsmit, mr. M. Nijhoff, Benno J. Stokvis, W. Frankemölle, de uitgevers Scheltens Giltay en Charl. Nijpels, de acteurs Elias van Praag, Annie Verhulst, Willem Hunsche, Esther de Boer van Rijk. Op het graf werd gesproken door wethouder Boekman, die Querido huldigde als een groot Amsterdammer. Hoewel een universeele figuur, aldus spr., was Querido toch in alles Amster dammer en reeds werden voorbereidingen ge troffen voor de viering van zijn zestigsten ver jaardag, waarbij 't Gemeenetbestuur dezer stad zou hebben getoond, dat het Querido wist te waardeeren. Het heeft helaas niet mogen zijn. Maar nimmer zal vergeten worden, hoe Querido het Amsterdamsche leven heeft geleefd als een groot ziener, een machtig en universeel kun stenaar, niet als een aestheet, maar als een scheppend genie, dat in diepste wezen één bleef met het volk, waaruit het voortkwam. Vervolgens sprak mr. Francois Pauwels, die Querido huldigde als magistraal kunstenaar. „Gelijk een duizendkleurige, vurige vogel ver scheen Querido aan den valen hemel der Ne- derlandsche letterkunde", zoo begon spr. zijn hooggestemde rede. „Hij werd niet begrepen en de kreten van spot waren talrijk. Doch in dit land, waar het détail zegeviert, was hij, die toch ieder détail zijn recht gaf, de meester van het grootsche. Helaas is dit te weinig erkend. Bij de Universiteitsfeesten heeft men dezen grooten Amsterdammer, die het verdiende, geen eere doctor gemaakt. En worden we niet beschaamd over ons vaderland, aldus spr., wanneer we be denken, hoe bij de begrafenis van Emile Ver- haeren de koning en de koningin van België tegenwoordig waren?" Vervolgens schetste spr. den overledene als iemand, die kon haten, maar die ook kon bewonderen, „als een oermensch. De heer Eduard Brom, voorzitter van „De Violier" bracht den overledene 'n laatsten vrien dengroep Onder katholieke litteratoren, aldus de heer Brom, stond Querido hoog aangeschre ven, ook de jongeren en jongsten onder hen hebben hem geëerbiedigd als een grootsch scheppend genie en herhaaldelijk hebben ze van hun bewondering getuigd. Querido begreep ons. Want hij was een dóór en dóór godsdienstige natuur. Daarenboven was hij een hartelijk en gevoelig man, een trouw vriend, van wien wij noode scheiden. Maar wij, die zijn karakter ken nen, vertrouwen en hopen, dat zijn God hem heeft gegeven het eeuwige licht, want hij had God lief en hij beminde de menschen en deze twee zijn de grootste geboden. Namens de Socialistische Kunstenaarsveree. niging sprak Paul Sanders, die verhaalde met welk een aandacht Querido het werk der jon geren volgde, vervolgens dankte Louis Saalborn den overledene, dien hij „Papa Is." noemde, voor zijn warme menschelijkheid, bij tallooze gelegenheden betoond. Namens de Vereeniging van letterkundigen sprak Herman Robbers, daarna de heer Pinto, voorzitter der biljart club, waarvan Querido eerelid was, eindelijk Andries de Rosa als vriend van den gestorvene. De heer A. Querido, die voor de belangsteL ling dankte, deed mededeeling omtrent inge komen telegrammen, om. van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. de sluitingsbijeenkomst van het congres gehou den, waar het algemeen begroetingswoord werd uitgesproken door den voorzitter van het Con- gresbestuur, prof. dr. Reg. Jansen O.P., die o.m. begroette Z.Exc. den Minister van Defensie mr. dr. Deckers, die, evenals Mgr. Alexander Chu- laparambil, bisschop van Kottayan in Travan- core in Britsch-Indië, te midden van de con- gresbestuurderen had plaats genomen. De R. K. Oratoriumvereeniging, onder direc tie van Simon Terpstra, zong het Ave Verum van Mozart, waarna de feestrede werd uitge sproken door Prof. Dr. Fr. Féron uit Roermond, die sprak over: „Maria in het maatschappelijk leven." De belangstelling van den sluitingsavond was zóó groot, dat honderden in den tuin de sprekers nog moesten volgen. Na het „Credo" van W. Heydt door het zang koor van de St. Dominicuskerk onder leiding van Pater Meyer O.P., werd het slotwoord ge sproken door Z. H. Exc. Mgr. dr. J. Olav Smit, die wees op Maria als Moeder der menschen en Moeder van God, Die voor ons allen de Middelares is bij Haar Goddelijken Zoon. Ten slotte gaf deze aan alle aanwezigen en aan allen, die in den geest het congres gevolgd hadden, zijn bisschoppelijken zegen. Met het Congreslied, door alle aanwezigen gezongen, werd de vergadering geestdriftig ge sloten. Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft Zondag nog een bezoek gebracht aan de sectie vergadering van het Centraal Verband van de St. Joseph-Gezellen Vereeniging in Nederland en daarbij zijn bijzondere erkentelijkheid uitge sproken over het werk der katholieke gezellen- vereenigingen, welke hij een der sympathiekste sociale organisaties achtte en welke Mgr. niet gaarne zou missen in zijn bisdom. De goedkeu ring van de oprichting eener afdeeling van de K. G. V. in zijn bisdom heeft hij steeds met groote vreugde verleend. De volgende telegrammen zijn bij het Con- gresbestuur ingekomen: Zeer gevoelig voor het telegram, haar toe gezonden door bestuur Nationaal Maria-Congres te Nijmegen, vereenigd met hunne Hoogwaar dige Excellenties den Aartsbisschop en de Bis schoppen, draagt Hare Majesteit de Koningin mij op het bestuur haar oprechten dank te vertolken voor de toezending van het telegram en voor de daarin uitgesproken heilbede. VAN GEEN, Secretaris der Koningin Getroffen dankend voor nuldebewijs, ver eenigd met Aartsbisschop, Bisschoppen en Ge- loovigen, smeekt voor leiders en volgers eeuwig- trouwe vereering en bescherming af der hemfel- sche Koningin. Kardinaal VAN ROSSUM. De ministercrisis in Zweden heeft een nieu we sensatie toegevoegd aan de reeks der Kreu- ger-onthullingen. De val van Zwedens premier is een laat naspel van de Kreuger-déb&cle. Van particu liere zijde waren de curatoren van het Kreu- ger-faillissement er opmerkzaam op gemaakt, dat Ekman in Fe bruari 11 50.000 kronen had ont vangen van Kreuger. Ekman ontkende aan vankelijk in Fe bruari 'n cheque van Kreuger te hebben geën dosseerd. Den volgenden dag gaf hij het feit toe en verklaar de eerst ontkend te hebben, om dat hij Kreuger op zijn eerewoord beloofd had te zullen zwijgen. Het bedrag had Ekman doen toekomen aan in stellingen der radicale partij, die het geld had den opgebruikt, Uit eigen middelen heeft Ek man daarop het bedrag in de Kreuger- nalatenschap teruggestort- Er is dus sprake van twee giften van 50.000 kronen, die Ekman van Ivar Kreuger heeft ontvangen. De eerste, ten gunste van de radi cale partij voor verkiezingsdoeleinden, was reeds eerder bekend geworden. De partijkas heeft deze som onlangs teruggegeven. De politie, die het onderzoek heeft ingesteld naar de tweede gift, heeft als haar oordeel uit gesproken, dat het bewijs is geleverd, dat Ek man het geld heeft ontvangen voor de vrijzin nige partij, op voorwaarde, dat de premier ae Rijksbank zou trachten te overreden tot het verstrekken van nieuwe credieten aan Kreuger. De compromitteerende documenten zijn ge vonden op het hoofdbureau van de radicale party. Ekman's ontslag heeft zich op de volgende opzienbarende wyze toegedragen: Koning Gustaaf ontving Zaterdag voor den aanvang van den kroonraad een telegram van Ekman. waarin deze zyn ontslag vroeg. Enkele minuten later verscheen Ekman zelf in het koninkiyk paleis. De koning deelde hem toen mede, dat hy geen prijs stelde op zijn tegenwoordigheid in den kroonraad en hy voegde hieraan toe, dat Ekman dit had moeten begrypen, zonder dat hem dit gezegd moest worden. Ekman ver liet onmiddellijk het paleis en begaf zich naar zijn buitenverblijf. De Zweedsche bladen zijn van oordeel, dat deze affaire het prestige van Zweden in het buitenland zal schaden en oefenen scherpe cri- tiek uit op Ekman. Ekman, zoon van een arbeider, nam in 1911 voor het eerst zitting in de Kamer. In 1923 werd hij leider van de vryzinnige volksparty, in dat jaar ontstaan door splitsing van de liberale party, om reden van het drankverbod, waarvan de vrijzinnigen voorstanders waren. De partij heeft maar 28 van de 230 zetels in de Tweede Kamer en is dus afhankelijk van den steun der andere partyen, waarvan de soc.-democratische met 90 zetels de sterkste is. Daarop volgt de conservatieve partij met 73 mandaten. Ekman was eerste minister sedert 1930. Reeds van 1926 tot 1928 had hij deze positie bekleed. Het premierschap zal worden waargenomen door den minister Hamrin, die tevens zyn eigen portefeuille biyft beheeren. Als minister zonder portefeuille is Peterson benoemd. Overigens blijft het kabinet ongewijzigd, waaruit moet blijken, dat alleen Ekman gemoeid was in de Kreuger-affaire. Verwacht wordt, dat het ge reorganiseerde kabinet zal aanbiyven tot de nieuwe verkiezingen, die nog dit jaar plaats vinden. De nieuwe premier, Felix Hamrin, is 57 Jaar oud. Hij kwam reeds in 1912 in den Ryksdag en trok al spoedig de aandacht door zyn plei dooien voor een drankverbod. Weldra ontwik kelde hy zich tot een specialiteit op economisch gebied. In het eerste ministerie Ekman was hü minister van handel. LONDEN, 8 Aug. (Reuter). Een der hooge functionarissen van de Boliviaansche legatie te Londen heeft aan Reuter verklaard, dat Bolivia een weg naar de zee verlangt. Bolivia is te vreden met een haven aan de Paraguay-rivier, 200 myien van Assuncion. Dan kan Paraguay een deel van Gran Chaco met zyn troepen be zet houden, waardoor de kwestie eens en voor altijd geregeld zal zyn. Volgens een Havas-bericht uit Buenos-Aires hebben Argentinië, Brazilië en Peru een neu- traliteitspact onderteekend, waarin van Bolivia en Paraguay wordt geëischt, dat zy alles zullen doen om tot overeenstemming te komen en hun oorlogszuchtige houding op te geven. De tekst van het pact is aan de Amerikaansche regee ring in Washington medegedeeld. Volgens een officieel communiqué van den Boliviaanschen zaakgelastigde te Londen, heeft de Engelsche fascistische organisatie 500 man soldaten ter beschikking gesteld van de Boli viaansche regeering, voor het geval deze zich genoodzaakt ziet haar rechten te verdedigen. De fascisten verklaren volgens het communiqué, dat zy, indien dit gewenscht wordt, binnen twee weken 10 000 man kunnen zenden. De Boliviaansche zaakgelastigde legt er den nadruk op, dat de industrie van Bolivia in ver band met zijn geographische ligging afhangt van den goeden wil van zijn nabuurstaten. AUGSBURG, 8 Aug. (V. D.) Maandagmid dag heeft te Augsburg een vliegtuigongeluk met doodelijken afloop plaats gehad. De piloot Kreuzkamp was voor een proefvlucht met een tweepersoons-sportvliegtuig opgestegen. Door onbekende oorzaak gleed het toestel af. Het toestel sloeg in puin. De bestuurder werd ge dood. De Kreuger-premier.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9