Ouderdomspresidente van den Rijksdag Nood Tuinbouw DL REVOLUTIONNAIRE CLARA ZETKIN DE I. V. C. Bestuur blij ft aan tot Januari WOENSDAG 10 AUGUSTUS De vriendin van Rosa Luxemburg Honderden bedreigd met ondergang De nationaal-socialisten schrijven. Een joodsch communisten wijf wil den Duitschen Rijksdag openen" DOOR LEEUW VERSLONDEN Eigen schuld? DOLLE JACHT OP EEN KOE Wild-West te Rotterdam TWEEMAAL OVER DEN KOP Motorrijder zwaar gewond MOTOR CONTRA AUTO Berijder spoedig overleden AUTO TEGEN EEN BOOM Inzittende dame levensgevaarlijk gewond AUTO-ONGELUK BIJ ROOSENDAAL Een tweede slachtoffer overleden VECHTPARTIJ IN DEN HAAG Fascisten steken communisten OUDE KLEEDERDRACHTEN Boerinnen uit het Zwarte Woud in hun eigenaardige kleeder drachten. HAAGSCHE GEMEENTERAAD Geen proefneming met standaard-emmers Nieuwe geldleening INDISCHE POSTVLUCHTEN De Ijsvogelvertrekt Donderdag Been verbrijzeld Stadsbeiaardier van Sneek STOOMVAARTLIJNEN feur de macht over den wagen kwijt raakte. De wagen vloog tegen een boom. De vrouw van den chauffeur sloeg door de voorruit en werd levensgevaarlijk gewond. Er is groot gerucht ontstaan om de oude, bijna geheel blinde communiste Clara Zetkin. Zij is namelijk het oudste lid van den nieuwen Rijksdag en derhalve volgens oud gebruik aan gewezen, om den Rijksdag te leiden, totdat er een president is gekozen. Wel alle menschen buiten de communisten zouden het ten zeerste hebben toegejuicht, wan neer de oude Clara maar in Moskou was ge bleven, waar zij geregeld woont. Maar de oude revolutionnaire heeft anders besloten. Zij komt naar Berlijn en wil het voorzittersgestoelte be stijgen. De communisten willen er een groote rood-front-demonstratie van maken. Het is te begrijpen, dat de rechtsche pers, vooral de nationaal-socialistische, met alle macht protesteert tegen de voorgenomen gast rol van Clara. De „Völkische Beobachter" schrijft in reuzenletters: „Een Joodsch commu nistenwijf wil den Duitschen Rijksdag openen", geeft een afschuwlijk portret van Clara en zet er onder: „Dat is zij!" Ook de regeering schijnt te willen protestee ren tegen het optreden van de bloedroode dame. *t Hoopt op een meerderheid, dat het protest zal bewilligen. Over de kwestie van het ouder- doms-presidentschap zal dus de eerste strijd in den Rijksdag ontbranden en men kan zich le vendig voorstellen, dat de radicale zendboden des volks zich letterlijk in de haren zullen val len en dat er geen gebrek zal zijn aan bebloe de koppen. Een fraai vooruitzicht! In 1920 was Clara Zetkin in den Rijksdag ge kozen en zat op het achterste bankje met dr. Levy. De heele fractie der communisten bestond toen uit die twee! Clara was toen reeds een oude vrouw. Wit haar, op het achterhoofd sa mengeknoopt. Zeer eenvoudig in het zwart. Haar haast uitgedoofde oogen, haar gerimpelde trek ken vertelden van veel eigen leed en van het leed der menschen. Maar in die oude vrouw laaide en laait nog matelooze hartstocht. Een bekend Duitsch journalist, Dombrowsky, karak teriseerde haar: „een geïllumineerde kasteel ruïne." Als zij ging spreken, werd de halfblinde vrouw naar de tribune geleid door vrouwelijke afgevaardigden der toen nog bestaande Onaf hankelijke Sociaal-democratie. Een roerend ge zicht! Zij spreekt eerst zacht. Maar al spoedig breekt de hartstocht los. Zij schreeuwt heesch. Maar bij allen drang, om los te stormen, is er niets door elkaar in haar reden. Alles is netjes ge disciplineerd. Zij is door en door theoretisch, yan haar standpunt bezien uiterst logisch. Wie is die Clara Zetkin? De heele wanhopige zedelijke omkeering van het Communisme is om haar. Zij heet eigenlijk mevrouw Zundel, geboren Eissner. Vóórdat zij Zundel leerde kennen, leefde Clara in „vrij" huwelijk samen met den revolutionnairen Rus- sisqhen student Oesip Zetkin. Clara was onder wijzeres. En zag veel leed. Het sociale probleem trad aldoor sterker haar voor oogen. Zij had een impulsieve, artistieke en hartstochtelijke natuur. Een soort mevrouw Roland Holst. Een soort Rosa Luxemburg. Een lijdende en mede lijdende vrouw. Als sociaal-democrate werd zij onder Bismarck verbannen. Zij dook onder in Parijs, studeerde aan de Sorbonne en leed honger met Oesip Zetkin, die doodziek was. Twee zonen had zij. Na den val van Bismarck kwam zij naar Duitschland terug. De sociaal democratische uitgever Dietz te Stuttgart gaf haar een bestaansmogelijkheid. Zü stichtte voor de sociaal-democratische vrouwen „Die Gleich- heit". Nu kon zij voor breedere kringen werken. Zij leerde in dezen tijd den schilder Zundel kennen, die een vermogend man was en een prachtige villa bezat. Zij trouwde met hem. Een gewichtig oogenblik in het leven van Clara was aangebroken, toen zij Rosa Luxemburg ontmoette. Rosa was een rationalistische, een intellectueele, een mathematische vrouw, met een verstand zoo scherp als een mes, met koel hoofd en bijtend sarcasme. Clara was een ge- voelsmensch met sterken explosieven hartstocht. Een geestelijke vriendschap ontstond. Jarenlang hebben zij in de sociaal-democratische partij gestreden, geschreven, gesproken en geagiteerd. A."i sociale problemen behandelden zij. Toen de wereldoorlog uitbrak in 1914, maakte Clara, evenmin als Rosa, de politiek der officieeie B. en W. van Middelburg hebben geantwoord op de vragen van het raadslid den heer mr. L. van Andel naar aanleiding van het op Zon dag 31 Juli verwonden van een zesjarig meisje door een leeuw uit het circus van Bever. B. en W. wijzen er op, dat het meisje na herhaalde waarschuwingen onder de leeuwen- kooi is gekropen en aldus op de binnenplaats van het circus is gekomen, zoodat van eigen schuld sprake is. Intusschen is proces.verbaal opgemaakt en zal de justitie over eventueele strafbare nalatigheid moeten oordeelen. Na het ongeval zijn zoodanige maatregelen genomen dat niet meer onder de kooi kan worden ge kropen. Het is B. en W. bekend, dat elders hel circus zelfs op het eigenlijke kennisterrein standplaats had, zonder dat daarbij eenig on geval plaats had. B. en W. zijn bereid om voor het vervolg, indien mogelijk, aan het circus van Bever geen standplaats op den Dam meer toe te wijzen. Bij dit laatste zij opgemerkt, dat de plaats waar het circus stond niet gevaarlijker was, dan waar elders in de gemeente ook. sociaal-democratie niet mede. Zij was internatio nalist en revolutionnair en dat wilde zij blijven. Zij ging in het kamp der onafhankelijken over en verloor daardoor de redactie van de „Gleich- heit". Spoedig waren ook de onafhankelijken haar te tam. Immers meer neigde zy naar links en werd lid van den geheimzinnigen Spartacus- bond, om revolutionnair te kunnen werken. Zij schreef, geholpen door Rosa, die anonieme Spar- tacus-brieven, die in het laatste oorlogsjaar aan duizenden Duitschers werden verzonden. De militaire machthebbers vervolgden haar en sta ken haar in het gevang. Na den oorlog kwam zij vry en stichtte met Liebknecht en Rosa Luxemburg de communistische party. Later trok zij naar Moskou, waar zü meestal als eere-gaste in het Kremlin woont. Zoowel de burgery als de sociaal-democratie bestrydt zy met nooit verminderden hartstocht. Want hooger dan elk compromis geldt voor haar de leer van het Marxisme zooals zij die opvat! Een bont, een gevaariyk leven.... Wachten we af, of zy in de branding van den Rijksdag als presidente zal optreden.... Dan is het kabaal niet te overzien! Een emotioneele jacht werd Maandag in het hartje van de Maasstad gehouden. Een koe, uit Zevenbergen, voelde waarschijniyk, dat de eerste groote reis, die zy thans maakte tevens de laatste zou zijn. De herinnering aan haar mooie koeienleven, de grazige wei en de heer lijk stralende zon, dat alles moet wel door den grooten koeienkop hebben gespeeld toen, nabij de losplaats aan den Molenwaterweg de deuren van den bedompten spoorwagon werden ge opend. Een fiksche sprong, een goede start en weg holde het koebeest. Van de losplaats nabij het Delftsche Poort station rende de levenslustige koe, zoo verhaalt de „Telegraaf", over het viaduct naar het station Beurs en van het Beursstation weer terug in de richting van de Delftsche Poort. De bekende omgeving: de losplaats, de wagon, de veedrijvers met de stevige knuppels, lokten het beest allerminst. Dan liever de stad in, meende de koe en voort joeg zij weer, thans regelrecht naar Rotterdams drukste straten. Op alle mogelijke plaatsen werd de phenome- nale sprinter gesignaleerd. Op de West Kruis kade, in de Gouvernementstraat, op het land van Hoboken, overal zag men het dier, achterna gehold door politiemannen en burgers, die het glansrijk in snelheid moesten afleggen. Bij het Diaconessenhuis, op den Westersin gel sprong de viervoeter over een anderhalven meter hoog hek, zocht vervolgens wat ver koeling in een achter het hek gelegeri vijver om daarna over het hek te springen om ver volgens met versnelden pas weer naar het hartje van de stad terug te keeren. Maar eindelijk begon ze teekenen van ver moeidheid te toonen, een nieuwe hardlooper haalde den achterstand op de koe in, greep haar ten slotte, toch nog op den Westersingel, beet en bond het koebeest aan een lantaarn paal vast. Maar nog gaf de koe zich niet ge wonnen, zelfs niet toen de agent haar een zak om den kop wierp, waardoor ze niets meer van het stadsgewoel kon zien. De lantaarnpaal dreigde door het harde rukken van het van woede ziedende dier, aan stukken te gaan. Toen eerst was het einde nabij. Eén kogel uit de dienstrevolver van den agent en de zwartbonde moest het opgeven.... Een cadaver werd even later naar het abattoir vervoerd. Zondagvoormiddag te ongeveer 9.45 uur reed een motorrijder over den provincialen weg in de richting Utrecht, toen hij de bocht by de Hoogenboomsbrug te Linschoten moest maken. Door onverklaarbare redenen kon de bestuur der de bocht niet krijgen en sloeg tweemaal over den kop. De bestuurder, die het stuur met een hevigen schok tegen zijn lichaam kreeg, werd in zeer emstigen toestand opgenomen. Naar we later vernamen, is zijn toestand zeer zorgwek kend. De duozitter werd met een flinke vaart weg geslingerd en kwam in het weiland van den heer L. terecht. De duozitter, wiens arm uit de kom was werd, na verbonden te zijn, per auto naar huis gebracht. Maandagavond, omstreeks half zeven heeft in de Bleekstraat te Eindhoven een doodelijk motor-ongeluk plaats gehad. De 28-jarige reiziger A. J. Coppens, wonende aan de anonkelstraat 84 aldaar, reed met grooten vaart, komende uit de richtig van de Hertogstraat, toen hy, in de scherpe boqht bij de Kleine Bleekstraat, waar het uitzicht eeni- germate bemoeiiykt wordt, van den anderen kant plotseling een auto zag naderen. Deze auto werd bestuurd door den schoenen fabrikant J. van der Sanden uit Veldhoven, die zeer kalm reed en zooveel mogelijk uitweek. Door de snelle vaart was uitwijken voor den motorrijder bijna ondoenlijk. Hy begon slinger bewegingen te maken en vloog tenslotte tegen het spatbord van den auto op. Omwonenden brachten den ongeluukige in deerniswekkenden toestand naar het R.K. Bin nengasthuis, waar hij hedennacht aan de beko men verwondingen is overleden. De man was gehuwd, doch had geen kinderen. Maandag reed naby „de Klomp" te Veenen- daal een auto uit Haarlem op den Rijksstraat weg. Toen de echtgenoote van den bestuurder haar mantel wilde aantrekken, greep ze met een hand in het stuurwiel, waardoor de chauf- Zooals men zich herinnert had op 22 Juli 1.1. bij Roosendaal een ernstig auto-ongeluk plaats, waarby de 43-jarige mevr. J. Schonck Mazolla onmiddellijk werd gedood en hare moeder met ingedrukte borstkas werd opgenomen. Thans is ook deze, de 76-jarige mevrouw Mazolla in het St. Ignatius-ziekenhuis te Breda aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. Het Hoofdbestuur van den R. K. Dioc. Land en Tuinbouwbond heeft het volgend telegram verzonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid: „Het Hoofdbestuur van den L. T. B. in verga dering byeen, overwegende de steeds ernstiger wordende noodtoestanden in den tuinbouw dringt er by Uwe Excellentie op aan spoedig een steunontwerp in te dienen. De ondergang van honderden tuinders in bepaalde streken is niet meer een kwestie van weken, doch van dagen en uren. De gevolgen ook moreele zijn niet te overzien indien niet binnen enkele da gen de Staat helpend optreedt. GROEN, Vice-Voorzitter. DEKKER, Secretaris." De I. V. C.B. is nauwelijks tot stand geko men, of de eerste „kwestie" is alweer aan de orde. Een buitengewoon hoopgevend begin!! Naar aanleiding van het gebeurde op de j.l. Zondag gehouden oprichtingsvergadering drukt de „Sport 111." de volgende verklaring af van het I. V. C. B.-bestuur: Het op de vergadering van Zondag j.l. ge kozen bestuur van den I. V. C. B. deelt den vereenigingen mede, dat het, in verband met uitlatingen na de vergadering door den heer L. Wilbers, afgevaardigde van S. V. B. en be stuurslid der Federatie van R. K. V. B. in Ne derland, besloot collectief ontslag te nemen. Door den geestelijk adviseur der Federatie zyn, in een na de algemeene vergadering ge houden büeenkomst, krachtige pogingen ge daan het bestuur deze ontslagname te doen intrekken. Na rijp beraad heeft het bestuur besloten aan te blijven tot 1 Januari a.s. met dien verstande, dat in den loop der maand November per refe rendum een bestuursverkiezing zal plaats vinden. Het heeft zich bij dit besluit niet laten lei den door persoonlijke gevoelens, doch door het belang van den I.V. C. B., die nu bij den aan vang der competities, nu er zooveel werk te doen is, niet zonder bestuur kan worden ge laten. Het bestuur van den I.V.C.B. besloot tevens by het Federatiebestuur een klacht in te die nen tegen den heer L. Wilbers in verband met zyn uitlatingen. Dindagavond ongeveer half tien is het op den Hofweg te 's-Gravenhage tot een treffen gekomen tusschen fascistische en communis tische colporteurs, die aldaar met de bladen „De Fascist" en ,,De Tribune" colporteerden. Zooals gewoonlijk waren de fascisten met drie man terwijl ook drie man als begeleiders aanwezig waren. De politie moest tusschenbeide komen en joeg de vechtenden met den gummistok uiteen. Spoedig bleek, dat drie communisten door mes steken waren getroffen. Twee, die er erg aan toe waren, werden, na eerst in een café te zyn verbonden, door den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Het ble ken te zijn een 24-jarige broodbezorger, die een vrij zware steekwond in den rug bekomen had, en een 26-jarige smid, die in de rechter zijde was gestoken. De politie stelde onmiddellyk een onderzoek in en bracht de ter plaatse aanwezige fascis ten naar hun eigen gebouw in de Parkstraat, „Schrok je niet, toen je hoor de, dat je man drie ribben ge broken had?" „En of, het kwam zoo ver schrikkelijk onverwacht." waar zy man voor man werden gefouilleerd. Er werden evenwel geen wapenen op een hun ner gevonden. Naar men ons later mededeelde is de toe stand der gewonden redelyk wel. Wethouder Quant heeft er het voorstel tot een proefneming met standaardvuilnisemmers niet doorgekregen. Ondanks zijn uitvoerige ver dediging op aesthetische, hygiensche en econo mische gronden wees men het in een stemming, waarbij Katholieke Sociaaldemocratische fractie waarbij katholieke en sociaaldemocratische frac tie verdeeld waren, met 22 tegen 14 stemmen af. plaatsen toegepast systeem veel te zeggen, maar de slechte tijden maakten den Raad zeer voor zichtig, zoodat men zelfs de kosten van een proef in een betrekkelijk klein stadgedeelte niet aandorst. Over dit dóódsimpel voorstel spraken niet minder dan twaalf onzer Haagsche vroede vaderen. En ook Maandag was men zóó uitvoe rig, dat de aangekondigde avondvergadering de zooveelste dit jaar! zou hebben voortgang gevonden, indien niet de communist de Visser daarvoor een stokje had gestoken. Hij vindt zeer terecht, dat men, indien er veel te doen is, maar iedere week vergaderen moet en niet de veertiendaagsche vergadering telkens op nieuw tot middernacht rekken. Doordat over zijn voorstel, om des avonds niet te vergaderen, de stemmen staakten, ont stond een merkwaardige situatie. Want als de stemmen staken, dient in de volgende vergade ring een nieuwe stemming plaats te hebben. En dat was bij dit voorstel natuurlijk een potsier lijke onmogelijkheid. Was de avondvergadering een nieuwe vergadering en niet de voortzetting van die des middags, dan had men desnoods 's avonds even kunnen uitmaken, of men al dan niet zou doorvergaderen. Thans zit er, als men zuiver formeel te werk gaat en de heer de Visser zoo grappig is, om zyn voorstel te handhaven, niets anders op dan op 22 Augustus te beslissen, of men op 8 Augus tus een avondvergadering zal houden. Deze is evenwel alvast achterwege gebleven want de Raad had bij de mislukte stemming tenslotte evenmin beslist, dat zij wèl zou doorgaan. Bur gemeester Bosch van Rosenthal zat intusschen toch even voor een rare puzzle. Zonder één woord debat dat waren ook geen vuilnisemmers! werd besloten tot het aangaan van een 5 pCt. leening ten bedrage van 3.000.000.en met een looptijd van veertig jaar. De Residentie kan nog wel geld vinden. Dank zij haar goed beheer, doet men haar spontaan offertes. Tot slot dient vermeld het binnenbrengen van een groote mand Dahlia's uit den tuin van Bro- novo, een aardigheid van de diaconessen, die daarmee uiting gaven aan hare erkentelijkheid voor wat de gemeente voor haar nieuwe zieken huis deed. Het waren de eerstelingen uit den nieuwen tuin. En op voorstel van den burge meester besloot men gracieuselijk de bloemen onder de dames-leden van den Raad te verdee- len. Donderdagmorgen 11 Augustus a.s. vertrekt het KL.M.-vliegtuig de „Ijsvogel" van Amster dam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren P. Both, G. Bax, Chr. Biesheuvel, J. J. Stodieck, die resp. als le bestuurder, 2e bestuurder, werk tuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen maken. De post voor dit vliegtuig moet uiterlyk heden, Woensdagavond, te Amsterdam zyn. Maandag werd de tienjarige H. op den Graaf- schen weg te Nymegen door een auto der ge meente Nijmegen overreden. Een been van den knaap werd totaal verbrijzeld. De knaap, die op genomen werd in 't Canisiusziekenhuis te Ny megen, is in levensgevaar. Tot stadsbeiaardier aan den Martinitoren te Sneek is benoemd nr. 1 van de voordracht, de heer W. H. A. van Bergen aldaar. Het examen is afgenomen door den beiaardier J. Vincent te Amsterdam. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen: 8 Aug. „Flandria" (Zweed), s. Gothenburg; Ousel, s Liverpool. Vertrokken: 8 Aug. Quentin Roosevelt, Fr. politie vaartuig, Ostende; De Hoop, hospitaal kerkschip, Noordzee. IJMUIDEN, aangekomen, 9 Aug.: Prome theus, s„ Hamburg. Vertrokken 9 Aug.: Pass of Leny, s., Londen. AMSTERDAM. Aangekomen 8 Aug. Flandria (Zweed), Gothenburg, stukgoed, Zeeburgerkade, Ver. Cargadoorskantoor; Ousel, Liverpool, st.- goed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. AMSTERDAM. Aangekomen 9 Aug.: Rhein, Hamburg, laatst R'dam, stukgoed. De Ruyter- kade, Van Es van Ommeren; Glendun, R'dam, ledig, Houthaven, Furness; Euterpe, Gdynia, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskan toor; Sierra Salvada, Bremen, stukgoed, Han delskade, Wm. H. Müller Co.; Monkstone, Swansea, steenkolen, Hoofdkanaal Oost, Ned. Bevr. kantoor; Tabian, Java, stukgoed, Suma trakade, My. Nederland; Pass of Leny, Londen, benzine, Petroleumhaven, Ned. Bevr. kantoor. AMSTERDAM, aangekomen, 9 Aug.: Prome theus, Hamburg, ledig, Borneokade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij. HALCYON LIJN VREDENBURG, 5 Aug. van Porto Ferrajo n. Oran. STAD HAARLEM, 6 Aug. van Livorno te Huelva. MAASBURG, B. Aires n. R'dam, 8 Aug. van Las Palmas. STAD ZAANDAM, 8 Aug. van Huelva n. Sas van Gent. ROZENBURG, 8 Aug. van Toulon n. Huelva- Oran. STAD AMSTERDAM, Aalborg n. Vlaardin- gen, pass. 9 Aug. Brunsbuttel. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DAMSTERDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 8 Aug. te Cristobal. DINTELDIJK, 6 Aug. van Vancouver te Sattle. HOLLAND—AFRIKA LIJN. RIETFONTEIN, 9 Aug. van Hamburg n. Amst. HOLLAND-O. AZIE LIJN ARENDSKERK, uitreis, 6 Aug. van Manilla. MEERKERK, thuisreis, 7 Aug. van Tientsin. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. NERO, 7 Aug. van A'dam te Gothenburg. BRION, 8 Aug. van A'dam te Kopenhagen. ORION, thuisreis, 9 Aug. 12 u. 's middags te Havre verwacht. HERCULES, 8 Aug. van Salonica te Smyrna. STELLA, 8 Aug. van Salonica n. Samos. NEREUS, 7 Aug. van A'dam te Gdynia. CERES, 6 Aug. van Port au Prince n. Puerto Plata. EUTERPE, 9 Aug. van Gdynia te Amst. ACHILLES, 8 Aug. van Napels n. Duinkerken. BERENICE, 8 Aug. van Limni te Catania. HERMES, 7 Aug. van Salonica te Yerakini. MARS, 8 Aug. van Carthagena n. Malaga. PLUTO, 8 Aug. van Alicante n. Barcelona. VESTA, 8 Aug. van Cadix n. Genua. VAN RENSSELAER, 8 Aug. van W.-Indië te New York. IRIS, 9 Aug. van Spanje te Amsterdam. JASON, thuisreis, 9 Aug. te Liverpool. VENUS, Middl. Zee n. A'dam, pass. 9 Aug. n.m. 1 u. 40 Wight. AMAZONE, 9 Aug. van A'dam te Bordeaux. IRENE, 9 Aug. van Alexandrië n. Smyrna. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA, uitsreis, 8 Aug. van Rio Janeiro. DRECHTERLAND, thuisreis, 12 Aug. 's mid- dags te Bordeaux verwacht. KON. PAKETV. MIJ. TASMAN, 6 Aug. van Durban n. Mauritius. NIEUW HOLLAND, 7 Aug. van Singapore te Melbourne. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJINEGARA, 7 Aug. van Shanghae te Hong kong. MIJ. NEDERLAND. TABIAN, 9 Aug. van Java te Amst. TALISSE, thuisreis, 8 Aug. van Marseille. POELAU ROEBIAH, uitreis, 9 Aug. te Sa- bang. MIJ. OCEAAN. ALCINOUS, 6 Aug. van Amst. te Batavia. CITY OF DERBY, Japan n. R'dam, 6 Aug. te Marseille. EURYBATES, Java n. Amst., 9 Aug. van Port Said. POLYPHEMUS, 6 Aug. van Penang n. Amst. MEDON, 7 Aug. van R'dam te Yokohama. PATROCLUS, 8 Aug, van Dairen n, R'dam. ROTTERDAM—Z.-AMERIKA LIJN. ALCHIBA, thuisreis, 6 Aug. van Bahia. ROTT. LLOYD. KOTA GEDE, thuisreis, pass. 8 Aug. v.m. 9 u. Perim. KOTA PINANG, uitreis, pass. 8 Aug. n.m. 1 U. Finisterre. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN. BINTANG, 4 Aug. van Vancouver naar Cal cutta. DIVERSE SCHEPEN. ANASTASIA, 6 Aug. van Balik Pappan te Cebu. PHOBOS, 6 Aug. van Yokohama te Manilla. GERA, Java n. Amst., 9 Aug. van Port Said. MAGDEBURG, Java n. Amst., 6 Aug. van Co lombo. KURMARK, 7 Aug. van Songapore n. Amst. THEMISTO, naar Londen, was 8 Aug. 6 u. v.m. 370 mijlen W. van Valentia. UTRECHT, sleepboot, naar Bordeaux, pass. 7 Aug. n.m. 9 u. Dungeness. GELE ZEE, sleepboot, naar Algiers, was 7 Aug. 9 u. 5 v.m. 38 mijlen O. van North Fore land. KEILEHAVEN, naar Havre, was 8 Aug. 12 u. 5 v.m. 75 mijlen Z.-W. van Niton. LAUWERZEE, sleepboot, naar R'dam, was 8 Aug. 10 u. 30 v.m. 55 mylen Z. van Lands End. PROCYON, 10 Aug. nm van Montreal te R'dam verwacht. ROBERTA, m.s., 8 Aug. van Shoreham n. Amst THEMISTO, Montreal n. Londen, was 8 Aug. 12 u. 's middags 460 mijlen W. van Scilly. MEUSE, m.s., 9 Aug. van Londen te Antwer pen. ST. PHILIPSLAND, Antwerpen n. Londen, pass. 9 Aug. Vlissingen. LIMBURG, m.s., Antwerpen n. Shoreham, pass. 9 Aug. Vlissingen. SEINE, m.s., Antwerpen n. Londen pass. 9 Aug. Vlissingen. LUNEBURG, 7 Aug. van Macassar n. Amst. KURMARK, 7 Aug. van Singapore n. Amst. NEELTJE, m.s., 6 Aug. van Wesseling te Ny- kobing. MARS, m.s., 6 Aug. va nde Tees te Aalborg. DOLLART, m.s., 6 Aug. van Hamburg n. Em- den. JOMA, m.s., 6 Aug. van Bordeaux n. Stomo- way. FLYING NORSEMAN, m.s., 6 Aug. van Villa- garcia te Brest. WESTLAND, m.s, 4 Aug. van R'dam te St. Brieux. MYRIEL, 3 Aug. van Stamboul n. Tuapse. JONGE ELISABETH, 4 Aug. van Valencia n. Londen. HENNIE, arr. 5 Aug. te Rochester. APOLLINARIS VI, m.s., arr. 8 Aug. te Londen. POOLSTER, m.s., pass. 7 Aug. Dungeness. OOSTZEE II, m.s., 6 Aug. van Memel te Rye. HELKA, 8 Aug. van Rouaan te Portland. ATLAS, m.s., Earmouth n. Port Houstock, pass. 8 Aug. Prawlepoint. REINA II, m.s., 6 Aug. van Cardiff te Par. BERGENDAL, m.s., 6 Aug. van FFalmouth n. Paimpol. STRYPE, R'dam n. Cardiff, pass. 8 Aug. Li zard. GRUNO, m.s., naar Llanelly, pass. 8 Aug. Li zard. HONTESTROOM, 7 Aug. van Amst. te Bristol. TEXELSTROOM, 8 Aug. van Amst. te Liver pool. THEANO, 7 Aug. van R'dam te Dublin. JUPITER, m.s., 5 Aug. van Fraserburgh naar Stettin. WEST-VLAANDEREN, m.s., 7 Aug. van Lynn te Shields. LARK, m.s., pass. 7 Aug. Flamborough Head. VECHTSTROOM, 7 Aug. van Amst. te Hull. SECUNDA, m.s., 7 Aug. van Harlingen te Goole. SCHIE, 4 Aug. te Kemi uitgeklaard naar Rot terdam. KWIEK, m.s., 4 Aug. van Karslkrona n. Rot terdam, CASTOR, m.s., 5 Aug. van Memel n. R'dam. ZEEHOND, m.s., 2 Aug. van Memel te Pillau. ROMEJA, m.s., 5 Aug. van Danzig n. Amst. SOESTERBERG, Bakouilou n. Honfleur, pass. 8 Aug. Finisterre. FARMSUM, 8 Aug. van B.-Aires te Rosario. GREAT CITY, La Plata n. Amst., is in het Punto India-kanaal aan den grond gevaren, tengevolge van den lagen waterstand. JONGE ANTHONY, R'dam n. Valencia, pass. 8 Aug. Gibraltar. OLDAMBT, m.s., Abbeville n. Memel, pass. 7 Aug. Holtenau. SAMBRE, m.s., 9 Aug. van Rouaan te Parys. MARNE, m.s., 7 Aug. van Rouaan n. R'dam. MARK, 8 Aug. van Trangsund te R'dam. BATAVIER I, 8 Aug. van R'dam n. Hamburg. BATAVIER V, 9 Aug. van R'dam te Gra- vesend. DOLLARD, m.s.s, 8 Aug. van R'dam n. Norr- köping. RAPOT, uitreis, 5 Aug. te B.-Aires. EXPRESS, m.s., 9 Aug. van Kingslynn te R'dam. ELZIENA, m.s, 6 Aug. van Riga te Rouaan. MAARTJE, m.s., 7 Aug. van Wormerveer te Bayonne. KEILEHAVEN, Port Gentil n. Havre, pass. 6 Aug. Ouessant. FLYING IRISHMAN, m.s. 7 Aug. van Ant werpen te Nantes. FLYING SCOTSMAN, m.s., 6 Aug. van Boston n. Krik. KATENDRECHT, 7 Aug. van Rouaan te Phi ladelphia. MIJDRECHT, 8 Aug. van Batoum te Ham burg. SLIEDRECHT, van Batoum n. Montevideo, pass. 7 Aug. Gibraltar. TARA, Antwerpen n. Montevideo, pass. 6 Aug. Las Palmas. ALEIDA, m.s., 5 Aug. van Dortmund te Ham burg. ANNA, m.s., Rust, 6 Aug. van Hamburg a. zee. CASTOR, m.s., 5 Aug. van Kopenhagen te Hamburg. FIDUCIA, hlb., 6 Aug. van Hamburg te Holtenau. HOLLANDIA, m.s., Vellinga, 6 Aug, van Dem- min te Hamburg. JANTJE, m.s., Drent, 7 Aug. van Hamburg te HOltenau. NIEUWENDAM, m.s., 6 Aug. van Londen te Hamburg. POOLSTER, m.s., 4 Aug. van Plymouth te Roscoff. DRIE GEBROEDERS, m.s., R'dam naar Ham burg, 4 Aug. te Emden, met lekkage. De lading zal in een ander schip worden overgeladen. DOLLART, m.s., 4 Aug. van Leer te Ham burg. BATAVIER VII, 8 Aug. van Middlesbro te Aberdeen. LEEGHWATER, 9 Aug. van San Nicolas te Antwerpen. SCHIELAND, Tyne n. Bayonne, pass. 8 Aug. Dungeness. ALBATROS, m.s., 8 Aug. van Dortmund te Hamburg. APOLLINARIS IV, m.s., Antwerpen n. Lon den, pass. 9 Aug. Vlissingen. BOREAS, m.s., 7 Aug. van Hamburg n. zee. MARABOE, m.s., 9 Aug. van Ipswicli naar Rotterdam. NOORDSTER, m.s., De Groot, 7 Aug. van Hamburg n. zee. RAPID, m.s., 9 Aug. van Kingslynn te Bos ton (L.). ROB, m.s., 7 Aug. van Hamburg n. zee. THEA, m.s., 8 Aug. van Middlesbro naar Nakskov. ZUID-BEYERLAND, m.s., 8 Aug. van Duis burg n. Stettin. KATENDRECHT, 8 Aug. van Philadelphia n. Rouaan. FLYING SCOTSMAN, m&, 8 Aug. van Bos ton te Kzik.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10