Van de Pers-tribune Prikkeldraad Méér voorlichting! Nood Tuinbouw WOENSDAG 10 AUGUSTUS ROODE LASTER Niet tegen Godsdienst! Kruisbeeld onthoofd Honderden bedreigd met ondergang Invoerbeperking boter Fraai begin! NORBERTIJNEN Kapittel in Heeswijk Rood blijft nog steeds tegenover zwart staan als vuur tegen over water BEDEVAART NAAR DOKKUM Op 21 en 22 Augustus a.s. ZILVEREN PROFESSIEFEEST De wet in werking getreden MERKWAARDIG GEBEUREN Een nieuwe luidklok te Kampen Bedenkelijke kapitalis tische praktijken GEMEENTE VERLEENT HULP Bestrijding werkloosheid op het platteland BENOEMINGEN In het Bisdom Den Bosch In het bisdom Roermond INDISCHE KATHOLIEKE PARTIJ Nadere bijzonderheden over de richtlijnen voor de reorganisatie Waartoe contingenteering leidt! Goedkoope trein naar de Zuiderzeewerken rx een enkel blad is onlangs gewezen op de wenschelijkheid, dat de Regeering zich althans ten aanzien van haar houding tegenover de door de commissie- Weiter voorgestelde verlaging van den werkloozensteun zoo spoedig mogelijk pou uitspreken. Terecht werd o.i. deze wenschelijkheid bepleit door de aandacht te vestigen op de schandelijke volksagitatie, welke juist met dit bezuinigingsvoorstel als stookmid- del door socialisten en communisten ge voerd wordt. Deze demagogen zijn de Regeering onge twijfeld dankbaar, dat zij de bevolking van Nederland zoo lang in 't onzekere laat omtrent haar plannen, vooral met betrek king tot den werkloozensteun. Immers, zoo lang de Regeering zwijgt, kan men haar de grootst mogelijke snood heid toedichten, kan men haar verwijten, dat zij zich vergrijpen wil aan de luttele bete van den armen werklooze, dat zij dit zonder noodzaak doet. Deze en dergelijke verwijten vinden bij Öe zoo lichtelijk te misleiden massa vooral bij dat deel der massa, 't welk ten gevolge van zorgen en ontberingen aan denkkracht en onderscheidingsvermogen heeft ingeboet maar al te gemakkelijk gehoor en weerklank; onze minder geluk kige medemenschen laten zich door volks menners nu eenmaal al te gemakkelijk paaien met hun nood en hun ellende. En intusschen stichten die volksmen ners de grootste onheilen. Terwijl de Regeering zwijgt, daardoor de agitatie in de hand werkt, deze althans piet stuit. W ij vreezen, dat de zwijgzaamheid der Regeering gevaarlijk gaat wor den. En als wij deze vrees uitspreken, doelen wij niet alleen op de zwijgzaamheid van de Regeering ten aanzien van den werkloo zensteun, maar over 't algemeen ten op zichte van alles, wat met de te voeren krisispolitiek verband houdt. t Is waar, onlangs heeft onze minis ter-president voor de mikrophoon gespro ken, den noodtoestand geschetst en een beroep gedaan op het Nederlandsche volk om gezamenlijk te trachten de krisis te doorworstelen. Maar ten eerste bleef deze rede te zeer in 't algemeene, ten tweede kwam zij te laat. Reeds maanden lang hadden onverant woordelijke elementen gelegenheid gehad als volksvoorlichters op te. treden, de massa te misleiden, den noodtoestand als niet zoo ernstig af te schilderen, de regeerders van onwil en hardheid en onbillijkheid te beschuldigen, enz. En dit alles heeft natuurlijk tot onver mijdelijk gevolg gehad, dat een groot deel der Nederlandsche bevolking op een dwaal spoor is gebracht, van vooroordeelen niet meer is te genezen en al dan niet te goe der tróuw de onverantwoordelijke voor lichters na-praat. In de voorlichting van ons volk is de Regeering ons inziens ernstig in gebreke gebleven. Waarom niet terstond, zoodra men zich den waren toestand bewust werd, door mid del van pers-conferenties de bevolking voorbereid op wat tóch eenmaal komen moest? Waarom zelfs de Kamerleden niet Voorgelicht? Het rapport-Weiter is thans als een me teoorsteen néér komen ploffen en heeft allerwegen (ondanks het feit, dat er wel iets van uitgelekt was) een ontsteltenis ge wekt, welke minder groot geweest zou zijn, indien het Nederlandsche volk er behoor lijk op voorbereid was geworden. Zeker! De Regeering verkeerde in een heel moeilijke positie; zij moest het volk een heel onaangename tijding brengen en tegelijkertijd mocht zij zich omwille van 's lands credietwaardigheid niet al te pes simistisch uitspreken. Maar met taktische voorlichting zoude er o.i. heel veel te bereiken zijn geweest; ons volk zou wel begrepen hebben en de droevige feiten veel gelatener en veel mil der hebben aanvaard dan nu het geval is. Want werkelijk een eersterangs staatsman heeft het ons dezer dagen nog eens verzekerd ons volk is in zijn dieper wezen toch zoo'n prachtig redelijk volk! Wanneer de Regeering te goeder ure het volk tegemoet getreden was, de kaarten open op tafel gelegd had en het volk zelf méde de onvermijdelijke conclusie had laten trekken, de onrust en deining onder ons volk zou minder groot en min der.... gevaarlijk zijn; er zou gekomen zijn méér wil om gezamenlijk den grooten last te dragen en demagogen zouden min der gelegenheid gehad hebben om het volk te misleiden en op te hitsen. Van den 9en tot den 12en Augustus vergade ren te Norbertijner Abten, Prioren en deputaten van den Brabantschen kreits, ten getale van dertig, in de Abdij te Heeswijk. Sinds het toe treden van Beme tot deze circarie is het de eerste keer, dat zij haar zesjaarlijksch kapittel in Heeswijk houdt. Zij telt thans achthonderd leden, vanwie er honderd tot de Tweede Orde 'behooren; deze laatste zijn vertegenwoor digd door den Proost van St. Catharinadal .(Oosterhout) De bijeenkomst wordt voorgezeten door Mon seigneur Magister G. Crets, wijl deze behalve Prelaat van Averbode, ook Generaal der Orde is- Aan de besprekingen neemt nog deel Zijn Hoogw. Excellentie Mgr. Th. L. Heylen, die eertijds Abt van Tongerloo was. Tot Definitor Van de circarie is gekozen de Hoogwaardige Abt van Berne: H. A. Stöcker. Moet dit beschouwd worden als noo deloos praten achteraf, als kritiek welke geen zin meer heeft? Neen! We gelooven, dat er nóg veel scha de te herstellen zal zijn, indien de Regee ring zoo spoedig mogelijk tot meer voor lichting, tot meer mededeelzaamheid over gaat. Nóg en wéér staat de Regeering de ra dio ter beschikking, nóg kunnen er persconferenties belegd worden, waarop ook socialistische volks-voorlichters niet zouden mogen ontbreken De Regeering houde zich echter niet in voorname en zelfbewuste zwijgzaamheid gehuld. Om in September opeens het volk te overvallen met haar krisis-voorstellen, welke dat wordt al lang beseft velen de haren ten berge zullen doen rijzen. De Regeering biede het volk klare waar heid. Zoo spoedig mogelijk. Hoe dikwijls hebben de socialisten al niet beweerd, dat ze niet tegen den R.K. Gods dienst en de R.K. Geestelijken en religieu zen zijn; en hoe dikwijls ook is die valsche bewering door ons weerlegd! 't Beste bewijs, dat die bewering valsch is, is wel dit, dat men de socialisten er telkens weer metterdaad op kan betrap pen, dat ze inderdaad tegen den godsdienst enz. ageeren. Een recent geval troffen we in 't roode hoofdorgaan „Het Volksblad" van Maan dag j.l. Hier wordt weer hoog van den toren ge blazen en genoeg venijnigs tegen eenige van onze geloofsgenooten gelanceerd, waarvan, voor zoover we tot nu toe kon den nagaan, geen woord waar is. Het „Limburgsch Dagblad" heeft het ge val terstond onderzocht en schrijft nu: ,,'t Relaas, dat aan de soc. „Arbeiter Zei- tung" werd ontleend en zoo maar zonder commentaar door „Het Volksblad" werd overgenomen, betreft een meisje, uit Graz, dat langen tijd in Maria-oord te Kerkrade vertoefde, in Mei j.l. naar Graz terugkeer de, onlangs door een Oostenrijkschen gees telijke ontvoerd zou zijn geworden, maar aan de grens zou zijn tegengehouden en op welk meisje door de Moeder-Overste van Maria-oord groote druk zou zijn uit geoefend om non te worden en dat daar om als het ware gedwongen zou zijn naar Kerkrade terug te keeren. Alleen met deze laatste bewering, welke we direct konden control-eren, hebben we ons voorloopig bezig ge.-ouden. We zijn naar Maria-Oord gegaan en vernamen van de Moeder-Overste aldaar het volgende: Bedoeld meisje kwam ruim 2'A jaar ge leden, 18 jaar oud, van Graz naar Kerk rade, om daar 'n betrekking te zoeken. Ze geraakte daar evenwel in slecht gezelschap, wat ze spoedig bemerkte en vroeg bij de politie om raad. Hierop kwam ze in Maria- oord en bleef daar gelukkig en tevree circa 2'A jaar, tot begin Mei van dit jaar, toen ze den wensch te kennen gaf, haar moeder in Graz weer eens op te zoeken. Ze reisde af in een extra-wagon voor bezoekers van een priesterwijdingsfeest te San Gabriël nabij Weenen, samen met een meisje, ook van Maria-Oord, wier broeder ook te San Ga briël priester zou worden gewijd. Ze gaf haar vriendin, toen deze weer naar Kerk rade terugging, een brief mee, waarin zij mededeelde nog eenige weken in Graz te blijven, om haar zieke moeder te verplegen. De Overste van Maria-Oord schreef terug, dat ze daartegen geen enkel bezwaar had; integendeel, het vierde gebod eischte dat van een kind. Ze was vrij om terug te ko men, wanneer ze wilde. Het meisje schreef hierop aanhoudend brieven, waarin ze dui delijk liet uitkomen, dat het haar in Graz niet meer beviel, omdat ze daar blootge steld was aan gevaar naar ziel en lichaam. (De Overste heeft deze brieven bewaard.) Ze hoopte spoedig naar Kerkrade te kun nen terugkeeren. In Juni j.l. nu kreeg de Overste op een dag een brief van den vader van het meisje (die gescheiden leeft), waarin deze de kleeren van zijn kind op- eischte. 't Meisje verlangde haar kleeren echter niet. Andermaal schreef de vader om de kleeren en beweerde in dien brief o.a. ook, dat de Overste een priester zou hebben gestuurd, om zijn dochter te ont voeren. De Overste heeft daarop den vader een behoorlijk gedocumenteerden brief teruggeschreven en ons verklaarde zij per tinent, dat van de betichting van den vader aan haar adres geen woord waar was. Maandag 1.1. komt nu plotseling op Maria-oord een kaart van het meisje aan, waarop deze mededeelt, dat ze met goed vinden van haar vader (die de kaart ook zelf teekende), naar Kerkrade mag terug komen en verzocht om reisgeld. Bovendien schrijft ze, dat ze een „Dummheit" heeft begaan; waarin deze echter bestond, schrijft ze niet; dat zou haar biechtvader wel nader mededeelen. Dezen brief zal de Overste nu eerst afwachten en bovendien nog een nader onderzoek in Graz laten In stellen. Wat die „Dummheit" is geweest, zullen we dan later nog wel vernemen, 't Is natuurlijk niet onmogelijk, dat 't meisje op 'n domme manier geprobeerd heeft, uit Graz weg te komen en dat ze daarbij een priester heeft aangeklampt, om haar daar bij te helpen, maar alle socialistische ver dachtmakingen ten spijt, is het toch erg vreemd, waarom de vader zijn dochter thans verlof heeft gegeven naar Maria- Oord terug te keeren. Dit pleit toch zeker niet tegen Maria-Oord. We weten niet, of het meisje roeping heeft voor t kloosterleven waarvan ouders hun kind tenslotte ook niet mogen afhouden maar vast staat dit, dat in Maria-Oord niet de minste pressie in die richting op haar is uitgeoefend. De over ste heeft onS dit pertinent verklaard. Hoe komen dan socialistische bladen er bij dergelijken laster te lanceeren? Toch zeker niet uit liefde voor den R.K. Godsdienst, geestelijken en religieuzen..»," Sinds menschenheugenis stond bij een kruis punt te Hoensbroek, Schuureik geheeten, een antiek kruisbeeld. Door het ontstaan van een zandkuil vlak achter het beeld, moest het daar verdwijnen. Na eenigen tijd wisten de bewoners van dit oudste en geheel katholieke gedeelte der gemeente Hoensbroek zooveel geld te verza melen dat een steenen kapelletje met een prach tig Christusbeeld ter plaatse verrees. Veertien dagen geleden vond men 's ochtends, aldus bericht de „Limb. Koerier", het kruisbeeld met afgerukt corpus achter in het kapelletje. Hevig was de verontwaardiging der oprichters. Zij herstelden spoedig het beeld in eere. De vorige week vond men het kapelletje van alle sierselen beroofd. Zondag j.l. echter bereikte het vandalisme zijn hoogtepunt. De eerste kerk gangers, die het kapelletje passeerden, vonden tot hun diepe ontsteltenis het bronzen beeld onthoofd. Dit is een schanddaad zonder weerga. Hopelijk slaagt de plaatselijke politie, die de zaak onderzoekt, er spoedig in, de lafhartige daders te vinden. Het hoofdbestuur van de St. Bonifatiusbroe- derschap schrijft ons: In de ontplooiing van het katholieke leven van de laatste jaren neemt voorzeker ook de vereering van de H.H. Bonifatius en Gezel len, onze H.H. Geloofsverkondigers en Mar telaren, een plaats in. Wie de verandering ziet, die in Dokkum, waar de Heiligen gemarteld zijn, heeft plaats gehad; hoe daar uit de grasvelden een tuin van hoornen en bloemen is ontgroeid, hoe daar uit den chaos van ontoegankelijkheid een park van wegen is te voorschijn gekomen, moet daarin wel zien, hoe de vergetelheid heeft plaats gemaakt voor eere. En wie in de Pers telkenmale leest van bedevaarten naar Dokkum, in verschillende groepeering te voet, per fiets, met trein en autobus, in verschillend verband plaatselijk, dekanaal, provinciaal, nationaal, uit verschil lende streken 't Noorden, 't Oosten, uit 't hartje van Brabant zelfs, moet wel in die uit- groeiing uit de vroegere bedevaarten een op leving der St. Bonifatiusdevotie zien. 't Kon ook niet anders Al te lang lag het Heiligdom, zoo ver weg, haast vergeten: had het koude Noorden de dankbaarheid verkild; en toen dan ook de nood der tijden den Katholieken hun verant woordelijkheid deed gevoelen, en hun over tuiging alom tot daden dwong, grepen volk en clerus naar het voorbeeld en het devies van onze H.H. Geloofsverkondigers en Martelaren, om „sterk te staan" en hun „hoop te veran keren in God". Zeker, de devotie tot de H.H. Bonifatius en Gezellen heeft nog niet allen aangeraakt: een stoere, harde bedevaart naar een niet-katho- liek milieu moet het nog bij velen afleggen tegen een aangename pelgrimage naar een ka tholieke omgeving, maar toch gaat ook hun hart ter bedevaart naar Dokkum, dankbaar, dat in 't ontkerstende Noorden, dat hun be langstelling heeft, maar nog wacht op hunne daden, het Heiligdom van St. Bonifatius ten minste niet meer in de Friesche „greppels" der vergetelheid ligt. Nu gaat 21 en 22 Augustus a.s. de 7de Nationale Bedevaart naar Dokkum; zij gaat onder hoog geleide van Z. H. Exc. den Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. J. H. G. Jansen. Mogen velen in den lande door Gods genade worden aangegrepen, aan deze Bede vaart deel te nemen! Den 25sten Augustus hoopt de eerw. Moeder Antonia, in de wereld Sofia de Groot, geboren te Hillegom, van de Orde ,der Zusters O. L. Vrouw van Amersfoort, haar zilveren profes- siefeest te Ootmarsum te herdenken. Het Hoofdbestuur van den R. K. Dioc. Land en Tuinbouwbond heeft het volgend telegram verzonden aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid: „Het Hoofdbestuur van den L. T. B. in verga dering bijeen, overwegende de steeds ernstiger wordende noodtoestanden in den tuinbouw dringt er bij Uwe Excellentie op aan spoedig een steunontwerp in te dienen. De ondergang van honderden tuinders in bepaalde streken is niet meer een kwestie van weken, doch van dagen en uren. De gevolgen ook moreele zijn niet te overzien indien niet binnen enkele da gen de Staat helpend optreedt. GROEN, Vice-Voorzitter, DEKKER, Secretaris." In het „Staatsblad" is afgekondigd de wet van 25 Juli tot regeling van den invoer van boter. Zij is met ingang van Zondag j.l. in werking getreden. Maandag a.s. viert de Weleerw. heer W, L, M. Wentholt, pastoor der parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart te Kampen, zijn veertig jarig priesterfeest. Ter gelegenheid hiervan bie den de parochianen den jubilaris een luidklok aan, welke dezer dagen in den toren der kerk, den z.g. Buitentoren, is opgehangen, nadat de klok door Deken Eeckwielens was ingezegend. De kerk met toren is een historisch bouw werk uit de veertiende eeuw. Nadat de kerk in 1580 in handen der pro testanten was overgegaan, werd ze in 1809 door koning Lodewijk Napoleon bij zijn bezoek aan Kampen aan de. Katholieken teruggegeven met uitzondering van den toren, welke nu nog eigendom der gemeente Kampen is. Vroeger hingen in dezen toren zelfs zes klokken, welke Onder „Prikkeldraad" werd dezer dagen het sociaal-demokratische Kamerlid, ir. Cramer, even onderhanden genomen we gens diens kapitalistische hebbelijkheid, nog maar steeds 750.per maand op te strijken wegens een voorheen vervulde functie, waarin hij wel nooit meer terug keeren zal. Mede naar aanleiding van het geval- Cramer vestigt nu ook het liberale week blad „De Vrijheid" nog eens de aandacht op het slechte voorbeeld, dat sommige sociaal-demokratische voormannen in deze tijden geven. Wij ontleenen er het volgende aan; „Is het nu niet merkwaardig, dat juist de dames en heeren, die zich arbeiders afgevaardigden noemen, weigeren 200 van hun 5000 prijs te geven? En hoe- velen zijn daar niet onder, die, behalve de 5000, inkomens genieten, waarvan de meest bevoorrechte arbeider zou watertanden? De ambtenaren mogen eenige aderlatingen hebben ondergaan, de hyper-democraten staan nog op hun volle 5000! De meerderheid der Kamer heeft inge zien wat rechtvaardigheid eischte, heeft ook ingezien, dat het aanzien der Kamer er onder zou lijden als haar leden alleen buiten schot bleven. De rose-roode dames en heeren zien dit niet in. Ook niet b.v. ir. Cramer, die blijkens een recent kran tenbericht maandelijks een wachtgeld van 750 ontvangt, dat mede opgebracht wordt door de Inlanders, wier nooden hij zoo dramatisch beschrijft; ook niet afge vaardigden met non-activiteits-tracte- ment en wethouderspensioen gelijk de heeren Duys en J. ter Laan. Zij blijven de volle 100 pet. eischen, alsof de schatkist niet in stijgenden nood verkeerde. In plaats van hier het goede voorbeeld te geven, doen zij niet voor het eerst precies wat het volk kan opzetten tegen het Parlement. Het zijn de lieden der fascistische sympathieën in woorden fel door de sociaal-democraten bestreden die meer zullen gnuiven over de anti nationale houding van de rood-rose groe pen." „Ons Noorden" voegt hier zeer raak aan toe; „Inderdaad moet het in hooge mate be treurd wordën, dat in deze tijden, nu het fascisme driester dan ooit de kop opsteekt en vele jongeren in zijn netten vangt, deze z.g. anti-kapitalistische kapitalisten een zoo door en door slecht voorbeeld geven en de verwording demonstreeren van een parle mentair stelsel. Dezer dagen hebben een aantal sociaal-democratische Statenleden in het Groninger Volksblad de salariskor ting verdedigd vcpr het overheidspersoneel. Zij hebben daarbij op de voorgrond gesteld, dat thans allereerst gestreefd moet worden naar het financieel weerbaar houden van de overheidslichamen, omdat daarvan in deze tijden van economische nood groote offers gevraagd worden, zoowel voor werk verschaffing als steun aan werkloozen. En deze sociaal-democraten achten deze eischen van zóó groot belang, dat zij des wege een offer vragen van het overheids personeel. Maar wat dan te denken van andere sociaal-democraten, leiders der partij, die op dit oogenblik zelfrwan de overheidskas halen en plukken wat er van te plukken is en weigeren ook maar van iets afstand te doen, zelfs niet van hun arbeidsloosinko- men, dat sommigen van hen zelfs in drie dubbele mate trekken. Het is ons feitelijk onbegrijpelijk, dat dergelijke schandelijke toestanden bij de arbeiders-volgelingen van dit soort kapita listen, geen geest van verzet oproept. Want als ooit het Bijbelwoord in vervulling gaat van de gepleisterde graven, dan is het hier. Op volksmeetings en vergaderingen schelden zij tegen het kapitalisme, geven ze af op de z.g. kapitalistische practijken van de Regeering. Maar onderwijl touchee ren zij van diezelfde kapitalistische maat schappij twee- en driedubbele tractemen- ten zonder daarvoor eenige arbeid te ver richten. En een domme arbeidersmassa slikt dit misselijke comediespel. Mag het dan ons eigenlijk wel verwon deren, dat bij zulke toestanden ook in ons land het fascisme aan aanhang wint? Dergelijke sociaal-democratische leiders zijn er de beste propagandisten voor gegoten waren door den wereldberoemden klok kengieter Geert van Wou. Bij de overgave der kerk in 1809 hing in den toren nog slechts één klok, die in 1811 voor het laatst werd ge luid en in 1845, uit den toren werd verwijderd en verkocht. Het is dus nu al meer dan een eeuw geleden, dat de Katholieken van Kampen door klokkengelui ter kerke werden geroepen. Het gemeentebestuur van Kampen heeft wel willend toestemming verleend om in den toren een klok te hangen en te laten luiden. De gemeente Sint-Annaland is op het ver zoek van den Landarbeidersbond aldaar om het den boeren mogelijk te maken den oogst met handenarbeid te laten geschieden, inge gaan. Het gemeentebestuur heeft, volgens het „Volk", met de boeren de volgende regeling ge troffen. De boer betaalt den arbeiders 12 per gemet ('A H.A.) terwijl er uit de gemeentekas 3 per gemet graan wordt bijgedaan, zooodat de arbeiders dan 15 per gemet verdienen. Voor de boeren is deze regeling eer voordeel dan schade, daar ze nu voor bijna hetzelfde geld hun oogst binnen krijgen, als wanneer ze het met een maaimachine lieten doen, terwijl handwerk netter en regelmatiger is. Voor de arbeiders beteekent deze regeling dat er min der werkloosheid zal zijn en dat ze een dag loontje kunnen verdienen. De andere gemeenten van het eiland zijn niet op het verzoek van de plaatselijke afdee- lingen ingegaan en zullen dit ook wel niet meer doen, daar men reeds met den oogst begon nen is. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogen- bosch heeft eervol ontslag verleend aan den zeereerw. heer G. M. M. M. C. van Crimpen, pastoor der parochie „Christus Koning" te Nij megen, als kapelaan te Ravenstein, aan den wel eerw. pater L. A. W. Vos MSF, als kapelaan te Oss H. Maria Onbevlekt Ontvangen en aan den weleerw pater A. W. Steverink OFM als ka pelaan te Eindhoven-Woensel H. Petrus en heeft benoemd tot kapelaan te Ravenstein den wel eerw. heer A. J. P. M. van Doornmalen, tot kapelaan te Aalst den weleerw. heer J. A. M. Mercx, priester van het Seminarie, tot kape laan te Oss H. Maria Onbevlekt Ontvangen den weleerw. heer J. R. H. M. Loeff, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Eindhoven-Woen sel H. Petrus den weleerw. heer A. B. L. van de Bult, tot kapelaan te Oss H. Gerardus Ma- jella den weleerw. heer G. M. A. van Elderen, priester van het Seminarie, tot Rector van het St. Jozef-ziekenhuis te Eindhoven den weleerw. heer L. G. van Ierland, tot kapelaan te Eind- hoven-Strijp H. Trudo den weleerw. heer H. J. R. Goette, tot kapelaan te Helmond H. Lam- bertus den weleerw. heer P. J. W. M. Strijbos, tot kapelaan te Schayk den weleerw. heer L. van Oort, priester van het Seminarie, tot kape laan te Helmond H. Hart den weleerw. heer B J. M. Schoenmakers, tot kapelaan te Geertrui- denberg den weleerw. heer J. N. v. Bakel, pries ter van het Seminarie, tot kapelaan te Nijme gen O. L. Vr. van Lourdes den Weleerw. Zeer- gel. heer dr. J. J. Loeff, die studeerde aan de Apollinaris te Rome, tot kapelaan te Geldrop (Braakhuizen) den weleerw. heer F. J. B. M. de Boer, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Heeze den weleerw. heer C. G. L. M. de Beer priester van het Seminarie, tot kapelaan te Zee land den weleerw. heer G. A. M. Damen, tot ka pelaan te Nuland den weleerw. heer J. J. van den Hurk, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Veghel den weleerw. zeergel. heer H. C. A. Hermus, tot Vice-Prefect van het Seminarie te St. Michiels Gestel den weleerw. heer A. L. G. M. Verhagen, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Tilburg (Groeseind) den weleerw. heer J. C. van der Heijden, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Asten den weleerw. heer L. J. P. A. Boelaars, priester van het Se minarie, tot kapelaan te Kaatsheuvel den wel eerw. heer A. D. M. Swagemakers, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Valkenswaard H. Antonius den weleerw. heer F. Gaboers, priester van het Seminarie, tot kapelaan te Vught H. Petrus den weleerw. heer C. A. M. Verbeek, priester van het Seminarie, tot kape laan te Vught O. L. Vrouw Middelares aller Ge naden den weleerw. heer A. B. C. Willems, tot- kapelaan te Drunen den weleerw heer A. J. E. A. van Velthoven, priester van het Seminarie, tot kap. te Gemert den weleerw. heer P. J. A. M. Ras, priester van het Seminarie, tot kape laan te Cuyk den weleerw. heer G. J. N. Meijers, priester van het Seminarie en tot Assistent te Grave den weleerw. heer M. G. M. Jans, pries ter van het Seminarie. De weleerw. heer P. J. Hochstenbach, pries ter van het Seminarie, zal zijn studiën voortzet ten aan de Katholieke Universiteit te Nijme gen en zich vestigen in het Piusconvict aldaar. Verder heeft Z. H. Exc. met ingang van 31 Augustus a.s. aan den zeereerw. heer J M. Terwindt op zijn verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend als pastoor van Macharen, die zich na zijn emeritaat zal gaan vestigen in het Liefdegesticht te Vlijmen Z. H. Exc. Mgr. J. H. G Lemmens heeft be noemd tot kapelaan te Venray den weleerw. heer L. J. A. Teunissen, en tot kapelaan te Belfeld den weleerw. heer Ch. G. G. Jonkers. Aneta bericht dato 9 Augustus aan de Hol- iandsche bladen: De Apostolisch Vicaris van Batavia Mgr. A. P. F. van Velsen, de Apostolisch Prefect van Malang Mgr. N. van der Pas, en de Aposto lisch Prefect van Soerabaja Mgr. Th- E. de Backere, hebben voor de beoogde reorganisatie van de Indische Katholieke Partij de volgende richtlijnen opgesteld: 1. het hoofdbestuur is gehoude ntot overleg met den Kerkvoogd of diens gemachtigde in het Vicariaat Batavia in alle zaken betreffen de het algemeen R. K. belang. 2. De afdeelingsbesturen en vertegenwoordi gers in publiekrechtelijke lichamen zijn gehou den tot overleg met de door den Kerkvoogd aangestelde adviseurs, met beroep op den Kerkvoogd, aan wien de eindbeslissing blijft; 3. niet-erkenning van de I.K.P., in haar ge heel of in haar afdeelingen door de bevoegde Kerkelijke Overheid impliceert ontbinding der partij of van de afdeelingen: 4. de afdeelingen krijgen grooter zelfstandig heid ten aanzien van de door haar genomen besluiten, welke slechts door het hoofdbestuur kunnen worden vernietigd indien zij in strijd zijn met de statuten, het huishoudelijk regle ment of het beginsel- en Volksraadsprogram; Neen! Eigenlijk kunnen we van een be gin nog niet spreken. Het Nederlandsch-Belgisch verdrag is nog lang niet goedgekeurd en nóg minder in werking getreden; de ekonomische toena dering is feitelijk en praktisch dus nog niet eens begonnen. En nu moeten we waarnemen, dat Bel gië alle goede bedoelingen ten spijt zelfs in dit stadium der toenaderingspogin gen niet kan nalaten, rustig voort te gaan op den ouden weg, welke leidt tot steeds ergere ekonomische vervreemding. Het betreft nu weer eens onzen kolen- export naar België; een Limburgsch mede werker van het „Handelsblad" schrijft daaromtrent in zijn blad: „Het 'ziet er voor onzen kolenexport naar België zeer leelijk uit. Men wist te Heerlen dat de Belgen reeds eenigen tijd in onder handeling waren met de Duitschers, ten einde van dezen toestemming te verkrijgen om in afwijking van het bestaande Bel gischDuitsche handelsverdrag den invoer van Duitsche kolen in België nog verder te beperken, waarna ook de invoer uit andere landen, die recht hadden op een even gunstige behandeling als de Duit schers in dezelfde mate beperkt zou kun nen worden. De chef der afdeeling economische zaken van het Belgische ministerie van buiten - landsche zaken, de heer Soeten, was daar voor reeds enkele malen naar Berlijn ge weest. De Duitschers schijnen eerst com pensaties gevraagd te hebben die de Belgen niet wilden of konden geven. Thans schij nen de heeren te Berlijn te zijn bijgedraaid, zoodat men er bij ons en te Brussel reeds op rekent dat binnenkort de invoer van buitenlandsche steenkolen in België nog verder beperkt zal kunnen worden, en wel met niet minder dan de helft van het thans geldende contingent. Onze maandelijksche invoer in België zou dan van circa 100.000 ton, het quantum dat wij thans nog mogen invoeren, op 50.000 ton worden teruggebracht (in 1929 voerden wij nog 300.000 ton per maand uit naar België; in 1930 200.000 ton, een kwart van onze productie). Men kan zich voorstellen wat dit betee- kenen zal voor onze mijnindustrie, waar thans reeds verschillende ondernemingen twee dagen per week stilgelegd moesten worden, en waar reeds veel personeel moest worden ontslagen. Het merkwaardigste is dat er in België thans wel groote kolenvoor- raden zijn, maar dat 90 pet. daarvan be staat uit vet-fijnkolen, die onverkocht blij ven omdat de Belgische industrie niet meer afneemt; terwijl er absoluut geen voorraad is in huisbrand, de kolensoort die juist ons Limburg hoofdzakelijk invoert." Zoo schijnen wij in zekeren zin, achter onzen rug om, dus verkocht en betaald te zijn in Duitsch-Belgische onderhandelingen doorBelgië, dat met ons 'n ekonomisch verdrag sloot, 't welk de bedoeling heeft althans moet hebben nieuwe verhoo ging van rechten en nieuwe handelsbelem meringen te elimineeren. Natuurlijk zal men zich beroepen op.... 'n uitzonderingsgeval. Soit! Maar als de misère met de uitzonderings gevallen noü al beginnen moet.... Neen! 't Is geen fraai begin! 5. ontzetting uit het lidmaatschap geschiedt door het betrokken afdeelingsbestuur met be roep van het ontzette lid op de ledenvergade ring der betrokken afdeeling en de algemeene vergadering. Het hoofdbestuur kan een lid voor ontzet ting uit het lidmaatschap voordragen by het betrokken afdeelingsbestuur, dat gehouden is de voordracht in behandeling te nemen; 6. het hoofdbestuur is verplicht alle door een afdeeling voorgebrachte kwesties in be handeling te nemen en binnen een maand te antwoorden; 7. de wyze van stemming dient op ondub belzinnige manier te worden geregeld. 8. het hoofdbestuur wordt gekozen voor de zelfde periode als waarvoor de Volksraad is samengesteld, met dien verstande dat minstens drie afdeelingen tusschentijds aftreding kun nen voorstellen; 9. het instituut van verspreiding van het hoofdbestuur vervalt, in de platas waarvan wordt bepaald, dat het hoofdbestuur geregeld contact zal houden met den voorzitter van iedere afdeeling, aan wien alle besluiten en een kort verslag van alle hoofdbestuursverga deringen wordt versterkt. 10. het hoofdbestuur is gehouden op regle mentaire wijze een aangevraagde algemeene vergadering binnen twee maanden na de aan vrage uit te schrijven; 11. door het hoofdbestuur wordt geregeld politieke voorlichting gegeven. De punten 1 t/m 3 staan uitsluitend ter be oordeeling va nde Kerkelijke Overheid. Naar wij vernemen, is het door Frankrijk aan Engeland toegestane contingent in te voeren zeevisch vol. Dientengevolge tracht men thans Engelsche visch via Holland, ten nadeele van het Hol- landsche contingent in Frankrijk in te voeren. Ondanks de omstandigheid, dat ook het Hol- landsche contingent zeer vergevorderd is, zijn er Nederlandsche vischhandelaren, die er zich toe leenen om aldus de Hollandsche zeevls- scherij te benadeelen, ten voordeele van de Engelsche visscherij. De verscheping heeft plaats van Engeland naar Hoek van Holland, en van Hoek van Hol land wordt de visch naar Frankrijk verzon den en zoodoende op de Fransche grens ten nadeele van het Hollandsche contingent afge boekt. De Nederlandsche Spoorwegen laten op Woensdag 17 Augustus o.a. van de stations Haarlem, Amsterdam, Zaandam, Wormerveer, Uitgeest, Alkmaar en Hoorn een goedkoopen trein loopen naar Enkhuizen, vanwaar met een der booten van den veerdienst een tocht langs de imposante Zuiderzeewerken wordt gemaakt. Aan de stations zijn nadere inlichtingen te bekomen. De oude Maasbrug te Maastricht UTRECHT, 9 Aug. Op Zaterdag 13 Augustus a.s. zullen door de pioniers twee bogen van de oude Maasbrug te Maastricht worden opge blazen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5