De laatste dag op Rolduc Komt er nu eindelijk orde? BISSCHOPPELIJK BEZOEK DE I. V.C. B. DUITSCHE REGEERING TOONT DE VUIST WOENSDAG 10 AUGUSTUS Wij moeten paraat zijn Herziening van het Calmette-proces Geen algemeene staking in België Orkaan in Roemenië en Bulgarije Piccard nog niet naar de stratosfeer Sieradendiefstal in Zwitserland Bestuur blij ft aan tot Januari Hitier als Kanselier? Zoowel op maatschappelijk als staatkundig gebied hebben de katholieken een roe ping te vervullen Toespraak van Mgr. Lemmens Onze roeping Slotwoord dr. Poels Was de voorzitter geestesziek? Duizenden dakloos Politie van alle hoofdsteden gewaarschuwd BRAND IN NEW YORKSCHEN „UNDERGROUND" Een aantal lichtgewonden DUITSCHE STAD FAILLIET Kolenhandelaars laten beslag leggen NEDERLANDSCHE KAMER-OPERA Onder leiding van Richard Heuckeroth DE I. K.P. Het nieuwe hoofdbestuur PATERS KRUISHEEREN Generaal Kapittel KIOSK LEEGGEPLUNDERD Het werk van smokkelaars? VECHTPARTIJ IN DEN HAAG Fascisten steken communisten DOOR GOEDHEID GEDREVEN Maar het vrouwtje werd bang ONGELUK LANGS SPOORWEG Man door een trein gegrepen KRANKZINNIGE ONTVLUCHT Hij nam onderweg een rijwiel mee GIJZELING MET HINDERNIS Op den openbaren weg Ouders, past op uw kinderen Doodstraf op politieken moord en springstof aanslagen Snelle procesvoering Geen amnestie De regeeringsvorming De leiding aan Hitier Groeiende doodenlyst Geen betoogingsverbod op 11 Augustus TRAGISCH ONGEVAL Achtjarig ventje door schot gedood GASVERGIFTIGING Arbeider gedood Inbraak in eon pastorie Arbeidsvergunning voor 15 Aug. 460e STAATSLOTERIJ Vlak na de les van pater Jacobs op den derden dag van de Rolducsche studieweek ge houden, arriveerde de auto, waarin Mgr. dr. Lemmens was gezeten, in gezelschap van den vicaris-generaal, Mgr. dr. Bauduin en prof. dr. Féron. Toen Z.H. Exc. uitstapte, werd hij door een hartelijk handgeklap begroet en daarna verwel komd door Mgr. v. d. Venne, Mgr. dr. Poels en Minister Ruys. Het applaus herhaalde zich, toen Mgr. zijn plaats in de zaal innam. Dr. Poels sprak een woord van begroeting, en met een variatie op de oude Romeinsche spreuk „veni, vidi, vici" zeide spr.. dat men van onzen Bisschop kan zeggen dat hij kwam, keek en overwon. We hebben, aldus de doctor, in onzen Bisschop een echten vader in Christus gekregen, en ik heb wel eens van hem beweerd, dat hij ook wel iets heeft van een moeder. Ook al woeden de stormen overal, dan voelen we ons steeds veilig met onzen Paus en de bisschoppen. Christus zelf heeft gezegd: „wat zijt ge bang, kleinmoedigen?" Dus kunnen we gerust zfjn en niet bang, ook niet in onze Mijn streek. Als het stormachtig applaus was verstomd en het „Aan U, Koning der Eeuwen" was ge zongen, wilde de Bisschop alle aanwezigen toe spreken. Mgr. was er van overtuigd, dat de lessen van de Studieweken vruchten dragen in het geheele land. Als hij hier een herderlijk woord wilde spre ken, moest dat zijn een woord van hulde, dank en aansporing. Wat op Rolduc gebeurt, behoort aan ons, al dus Mgr., dus behoort ons ook de Studieweek. En als we weten, dat dr. Poels de groote leider is van die zoo beroemd geworden weken, dan past hulde aan hem, dien Mgr. beschouwde als een der grootste en edelste priesters van het Bisdom. Mgr. bad den goeden God, dat dr. Poels nog lange paren bewaard mocht blijven voor ons bisdom, voor geheel de Katholieke Kerk! (Enorme bijval). Eerbiedige hulde bracht Mgr. aan den minis ter-president, den grooten Limburger, ridder en strijder voor Kerk en Staat, die zich zooveel verdiensten heeft verworven. Verder wilde Mgr. danken de toehoorders, die van alle streken naar hier kwamen om raad te komen ontvangen op de sociale week en daar mede hun nut te doen in het maatschappelijk leven. Waar deze Sociale Weken er hoofdzakelijk zijn voor de arbeiders, wilde Mgr. dezen vooral aanmoedigen, leekenapostelen te zijn, en hen er aan- te herinneren, dat ze strijders moeten zijn voor Christus. Door Maria moeten ze tot Christus gaan. Stella duce de ster zal hen leiden. Mgr.' wees er op, dat banden van rechtvaar digheid, vooral van liefde mogen binden, dat de menschheid zal worden gered. Moge Rolduc blijven de burcht, waar apos tolisch vuur de harten ontvlamt. (Zeer krach tig applaus.) Dr. Poels dankte namens allen voor het aan sporend woord van Mgr., gericht tot de arbei ders. Voor zijn persoon moest spr. alle hulde afwijzen, en ze overdragen aan den heer Mae- nen, die de Studieweek steeds voorbereidt. Dr. Poels wees er op, dat tijdens deze Studie week velerlei wijn is geschonken: pater Mucker- mann echter oude Hochheimer; pater Jacobs pittige Bourgogne: nu zal Frans van Cauwe- laert zorgen voor de champagne. Dan is het woord aan dr. F. van Cauwelaert, minister van Staat en burgemeester van Ant werpen. Spr. wilde de Katholieke sociale werkers op wekken tot de daad, nu ze in deze dagen van bange onrust een roeping dienen te vervullen. De Kerk behoeft natuurlijk niet om zich zelf bezorgd te zijn, maar ze heeft angst om de zielen. De Paus heeft meerdere zendbrieven uitge stuurd terwille van die zielen, maar vooral in de „Quadragesimo Anno" heeft Z. H. den stijl der Kerkelijke eeuwigheid neergelegd. Het was de wil van den Paus, een ondergrond te geven tot de daad. Deze encycliek is meer dan een wet, tekst, meer dan een vonnis in hoogste instantie: ze is een oproèp aan alle katholieken, om in den strijd te gaan. Spr. kende geen tweeden Pauselijken brief, waardoor zulk een opgewekte toon van strijd lust gaat. Pius XI blaast verzamelen van alle maatschappelijke krachten om op te treden tegen het individualisme. „Quadragesimo Anno" is een hooger bevel schrift, om krachtdadig en zonder uitstel aan het werk te gaan voor verbetering van de men- schelijke samenleving. Beter dan wie ook, ziet de Paus in, dat alleen de katholieken de kern kunnen vormen. Natuurlijk verwachten we niet aanstonds een overwinning van de zedelijke ontreddering, doch er kan worden aangestuurd op maatschappelijk behoud. Alle katholieke sociale arbeiders moeten nu paraat staan en letten op de wijdsche uitzich ten, welke de Paus heeft geopend. De katholieke maatschappijleer kan voor de arbeiders even aantrekkelijk voorkomen dan de socialistische leer. Het onderscheid ligt alleen in den zedelijken grondslag. Het oogenblik voor onze actie is thans gun stig, waar we staan voor de onzekerheid, waar door de socialistische actie bevangen is. We hebben een roeping op maatschappelijk, ook op staatkundig gebied. Met kracht, durf en vooruitstrevend moeten we gaan tot de ar- beiders en de boeren. Doch daarnaast hebben we den plicht, te zorgen, dat de echt-katholieke geest als de gemeenschapsgeest worde ver spreid. Als wij aansturen op de omvorming van het economisch leven, dan zullen de sociale orga nisaties den noodzakelijken vrede kunnen be houden. Moge eenmaal weer eens blijken, dat het Nederlandsche volk vooraan heeft gestaan in volgzaamheid aan den Paus. En moge de ge heele wereld de katholieke leer dienen als ver- zamelkreet. Rome waakt tusschen de volken, omdat de Paus staat op een rots. die niet begeeft. Dr. Poels meende te mogen concludeeren, dat wel in weinige jaren zal worden beslist, of het katholieke gebouw zal worden gesloopt door satanische machten. Alleen het katholicisme kan volgens spr. het reddende woord spreken, omdat socialisme, communisme of liberalisme hebben uitgedaan. Wat er ook gebeure, de verlossing kan alleen komen van de katholieke kerk. En daarvan be gint men zich allengs weer rekenschap te geven. Maar dit behoeft niet te beteekenen, dat er geen revolutie zou kunnen komen. Doch indien bloed, dan ook spoedig ter victorie. Nu toont God, waartoe de mensch komen moet, als hij zich wil stellen op de plaats van God. Moge in de zielen van millioenen menschen worde gestort een liefde voor het goede, dat ze leerden inzien. Met bewogen stem sloot dr. Poels met het uitspreken van den wensch, dat het volk zal kunnen worden gewonnen voor het eeuwige, en vroeg voor alle aanwezigen en hun huisgenooten den bisschoppelijken zegen. Mgr. Lemmens voldeed hieraan gaame, waarna de achtste sociale week werd gesloten. BERLIJN, 9 Aug. (W. B.) Volgens de „B. Z. am Mittag" hebben de verdedigers van die in het Ltibecksche Calmette-proces veroor deelde dokters herziening van het vonnis aan gevraagd, omdat de verdenking bestaat, dat de voorzitter van het Calmetteproces, amts- gerichtsrat Wibel, reeds tijdens 't proces geestes ziek was. Deze bewering wordt gesteund door een aantal bijzonderheden, die nog verder on derzocht moeten worden. Waar is, dat Wibel op het oogenblik in een zenuwinrichting verblijft. BRUSSEL, 9 Aug. (Reuter) In het steen kolen-bekken van de Kempen is het werk he den op normale wijze hervat. Ook te Luik en andere plaatsen zijn de arbeiders gedeeltelijk weer aan het werk gegaan. Te Charleroi en ook in het centrum van de Borinage is het aantal stakers evenwel toegenomen. Het nationale comité, dat alle socialistische vakvereenigingen omvat, heeft een motie aan genomen, waarin de oproep der mijnwerkers tot een algemeene staking verworpen wordt. BOEKAREST, 9 Aug. (V.D.) Boven het be neden-stroomgebied van den Donau heeft zoowel op Roemeensch als op Bulgaarsch gebied een hevige orkaan gewoed. Reusachtige boomen werden ontworteld en honderden meters ver weggerukt. Duizenden menschen werden dak loos. Door het inslaan van den bliksem ont stond op verschillende plaatsen brand, terwij! verscheidene personen werden gedood. De schade wordt op 20 millioen lei geschat. ZUERICH, 9 Aug. (V. D.) Prof. Piccard zal voorloopig nog niet opstijgen. Het vertrek is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Woensdag en Donderdag zal hij waarschijn lijk nog niet om hoog gaan. Betreffende de motieven voor dit uitstel is nog niets bekend geworden. Prof. Piccard neemt een algemeen stilzwijgen in acht met betrekking tot zijn nieuwe vlucht. Prof. Piccard heeft de binnen- en buiten- landsche persvertegenwoordigers uitgenoodigd voor een onderhoud, waar hij bijzonderheden mededeelde over zijn a.s. stratosfeervlucht. Prof. Piccard deelde o.a. mede, dat hij nog een nauwkeurig onderzoek moest instellen naar de instrumenten, waarbij het mogelijk kan zijn, dat nog verbeteringen zullen moeten worden aangebracht. Mocht dit het geval zijn, dan zal de start eerst over 14 dagen kunnen geschie den. In het gunstigste geval zal de start aan het eind van deze week kunnen plaats vinden. Prof. Piccard legde er bijzonder den nadruk op, dat zijn tocht een wetenschappelijke onderne ming is en geen sportieve gebeurtenis. Hij zal alleen dan opstijgen, wanneer zijn instrumen ten volkomen in orde zijn en van den tocht geheel afzien, wanneer de atmosferische om standigheden ongunstig mochten worden. Pic card hoopt echter nog tijdens de huidige periode van mooi weer te kunnen starten. De politie van alle hoofdsteden in Europa is, naar wij vernemen, in kennis gesteld van een enormen diefstal, welke gepleegd moet zijn in de plaats Solothum in Zwitserland. Daar is n.l. uit een monsterkoffer, welke in een auto was geborgen, een groote hoeveelheid sieraden van platina of goud ontvreemd, tot een gezamenlijke waarde van niet minder dan 132.000 Zwitsersehe francs, Er bevinden zich onder deze sieraden totaal ongeveer 5300 stuks heeren- en damesringen, broches, aanhangers, oorringen, armbanden, colliers, dasspelden, me daillons, heeren- en dameszegelringen en hor loges. De sieraden zijn voorzien van het firma- merk, een hoefijzer met een driehoek, waarin links het cijfer 9 en rechts de letter K., andere hebben als merk een klok met een driehoek, met links daarvan het getal 18 en eveneens de letter K. Voor zoover bekend, ontbreekt op het oogen blik van de daders nog elk spoor. NEW YORK, 9 Aug. (V. D.) Dinsdagmorgen is brand uitgebroken in den „underground" in de nabijheid van het station Brooklyn-Bridge. Het vuur greep met razende snelheid om zich heen. Honderden passagiers konden eerst na zeer groote moeite uit den met een dichten rook gevulden tunnel worden bevrijd. Talrijke personen werden licht gewond. De brand kon in betrekkelijk korten tijd wor den gebluscht. De oorzaak is kortsluiting. Bij het bekend worden van den brand werd direct de krachtstroom uitgeschakeld, hetgeen een vrij langdurige stagnatie van het ondergrondsche spoorwegverkeer met zich bracht. RIBNITZ, 8 Aug. (V.D.) De stad Ribnitz heeft faillissement aangevraagd. Ter veiligstel ling van hun vordering hebben thans 2 kolen- leveranciers uit Rostock beslag op de stad doen leggen. De deurwaarder heeft 69 turfhutten van het ambtelijk zegel voorzien. Deze maatregel ge schiedde in verband met niet betaalde reke ningen voor kolen, die waren gekocht ter uit- deeling aan onbemiddelden. Naar wij vernemen heeft de heer Richard Heuckeroth de leiding op zich genomen van De Nederlandsche Kamer-Opera". De Nederlandsche Kamer-Opera is voor ons land een geheel nieuwe instelling, die ten op zichte van de gewone opera in dezelfde ver houding staat als het Kamermuziekensemble tot het groote orkest. De heer Monod de Froideville heeft, naar Aneta aan de „Maasbode" bericht, medege deeld, dat hij elke candidaatstelling voor het hoofdbestuur van de I.K.P. zal weigeren. Op het generaal kapittel der Paters Kruis- heeren, gehouden in het Moederhuis te Sint Agatha, werden gekozen: tot definitoren der Orde, de Hoogeerwaarde Paters A. Huvenaars, prior te Maeseijck (België)J. Jaspers, prior te Hannut, (België) A. van Dooren, novicenmeester te Neeritter en J. van den Braak, prior te Uden; tot visitator de Hoogeerwaarde Pater Dr. P. Rutten, pro curator-generaal te Rome; tot oeconoom-gene- raal der Orde de Hoogeerwaarde Pater J. Busé, procurator der missiën. Dinsdagnacht hebben vermoedelijk Duitsche inbrekers hun slag geslagen in de kiosk van de firma Puman aan den Beekschenstraatweg bjj Nijmegen. De inbrekers hebben met beitels de deur geforceerd en daarna de geheele kiosk zoogoed als leeggeplunderd. Vanochtend werd de inbraak ontdekt door eenige voorbijgangers De politie stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. Men kon nog eenige vingeraf drukken nemen. Vermoedelijk heeft men hier te doen met smokkelaars, die de gestolen voor werpen over de grens gesleept hebben. Dindagavond ongeveer half tien is het op den Hofweg te 's-Gravenhage tot een treffen gekomen tusschen fascistische en communis tische colporteurs, die aldaar met de bladen „De Fascist" en ,,De Tribune" colporteerden. Zooals gewoonlijk waren de fascisten met drie man terwijl ook drie man als begeleiders aanwezig waren. De politie moest tusschenbeide komen en joeg de vechtenden met den gummistok uiteen. Spoedig bleek, dat drie communisten door mes steken waren getroffen. Twee, die er erg aan toe waren, werden, na eerst in een café te zijn verbonden, door den G. G. D. overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Het ble ken te zijn een 24-jarige broodbezorger, die een vrij zware steekwond in den rug bekomen had, en een 26-jarige smid, die in de rechter zijde was gestoken. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en bracht de ter plaatse aanwezige fascis ten naar hun eigen gebouw in de Parkstraat, waar zij man voor man werden gefouilleerd. Er werden evenwel geen wapenen op een hun ner gevonden. Naar men ons later mededeelde is de toe stand der gewonden redelijk wel. Het gebeurde op een warmen middag dezer dagen dat een automobilist alleen gezeten in zijn vier.persoons-wagen, op een onbescha- duwd landweggetje in de nabijheid van Apel doorn, gedreven door de goedheid zijns harten, een moeizaam voortstrompelend oud Veluwsch vrouwtje vroeg: of zij soms nog ver moest, dat hij haar anders wel even ter bestemde plaats wilde brengen. Het vrouwtje keek verschrikt op, mompelde in het dialect van die streek: „Ach, heer, te genwoordig is zelfs een oud mensch op den weg niet meer veilig voor die kerels met auto's" en liep, zoo vlug haar beenen het toelieten naar een dichtbij staande boerderij. De automobilist grijnsde, en gaf vol gas. plaatsvervangend kantonrechter, in wiens bijzijn gijzeling overal en te allen tijde kan geschie den. Zoo geschiedde en pas nadat de gewapende macht E. uit den wagen had verwijderd, vond de gijzeling plaats. Nauwelijks uit den wagen en dus volgens zijne opvatting op den openbaren weg, veran derde E. van houding en liet alles gewillig toe. De deurwaarder liet echter niet meer met zich spotten en noodigde E. tot het betreden van den gevangenis-wagen, waarmede zonder dralen overbrenging naar het Huis van Be waring plaats had. E. kan nu in beroep doen uitmaken, wiens opvatting de juiste was. Dinsdagmiddag is onder Kruiningen de vijf tigjarige landbouwer W., die met een geweer over den schouder langs de spoorbaan fietste, door den trein, die om twaalf uur van Bergen- op-Zoom te Goes arriveert, gegrepen en zooda nig gewond, dat hij onmiddellijk overleed. De man laat een weduwe en twee kinderen achter. Vermoedelijk is het geweer in aanraking met den trein gekomen, zoodat W. werd gegre pen en meegesleurd. Te Uden werd door de politie een persoon aangehouden, die bleek ontvlucht te zijn uit de inrichting voor geesteszieken „Huize Pa dua" te Handel. De ontvluchte bleek onder weg te Boekei een rijwiel te hebben gestolen. De patiënt is weder naar „Huize Fadua" te ruggeleid. Een Maastrichtsch deurwaarder kreeg de op dracht den koopman E. te gijzelen. Deze, woon achtig in België, glipte aan den Cabergerweg even over de grens. Deurwaarder, twee doua nen, twee marechaussees en een. assistent lagen echter op de loer en hielden E.'s wagen staan de. De bestuurder verzette zich echter, bewe rend, dat hij zich niet op den openbaren weg bevond en derhalve gijzeling niet mogelijk was. „Probeer er me 'ns uit te halen", luidde de uitnoodiging. Als deze stelling opgaat, dacht de deurwaar der, dan kan zich een elk zelfs in een krui wagen over den openbaren weg laten rijden zonder zich op den openbaren weg te bevinden. Daar de bestuurder koppig bleef en goede raad duur was, voldeed de deurwaarder aan een andere paragraaf van de wet, en haalde den De I.V. C.B. is nauwelijks tot stand geko men, of de eerste „kwestie" is alweer aan de orde. Een buitengewoon hoopgevend begin!! Naar aanleiding van het gebeurde op de j.l. Zondag gehouden oprichtingsvergadering drukt de „Sport Hl." de volgende verklaring af van het I. V. C. B.-bestuur Het op de vergadering van Zondag j.l. ge kozen bestuur van den I. V. C. B. deelt den vereenigingen mede, dat het, in verband met uitlatingen na de vergadering door den heer L. Wilbers, afgevaardigde van S. V. B. en be stuurslid der Federatie van R. K. V. B. In Ne derland, besloot collectief ontslag te nemen. Door den geestelijk adviseur der Federatie zijn, in een na de algemeene vergadering ge houden bijeenkomst, krachtige pogingen ge daan het bestuur deze ontslagname te doen intrekken. Na rijp beraad heeft het bestuur besloten aan te blijven tot 1 Januari a.s. met dien verstande, dat in den loop der maand November per refe rendum een bestuursverkiezing zal plaats vinden. Het heeft zich bij dit besldit niet laten lei den door persoonlijke gevoelens, doch door het belang van den I.V.C.B„ die nu bij den aan vang der competities, nu er zooveel werk te doen is, niet zonder bestuur kan worden ge laten. Het bestuur van den I.V.C.B. besloot tevens bij het Federatiebestuur een klacht in te die nen tegen den heer L. Wilbers in verband met zijn uitlatingen. Terwijl de tienjarige H. B. uit Leur (N.Br.) in „de Baai" te Etten aan 't spelen was, werd hij door een daar werkenden landbouwers knecht, den 29-jarigen M. v. O., op den akker geroepen en achter een heg gesleept, waar hij op ergerlijke wijze werd mishandeld. Op aanwijzing van den jongen, die den dader herkende, doordat hij hem in den pink had ge beten, werd v. O. door de gemeentepolitie ge arresteerd. Hij bekende zijn misdaad en is naar Breda overgebracht. BERLIJN, 9 Aug. (W. B.). Het Rijkskabinet heeft in zijn zitting van heden de. volgende drie besluiten genomen: 1. Verlenging van den politieken Godsvrede tot het einde dezer maand. 2. De uitvaardiging eener noodverordening be treffende verscherping der straffen bij daden van politieke terreur. 3. De instelling van speciale gerechtshoven. Alle drie deze maatregelen*zijn Dinsdagavond officieel bekend gemaakt. Officieel wordt medegedeeld: Bij de bekendmaking van de Juli-verordening tegen politieke uitspattingen heeft de Rijkspre sident, voor het geval dat de politieke geweld dadigheid weer zou opleven, scherpe uitzonde ringsmaatregelen aangekondigd. De laatste we ken hebben in Duitschland tot nog toe onge hoorde daden van geweld plaats gevonden. De Rijkspresident en de Rijksregeering hebben daarom besloten van de scherpste middelen ge bruik te maken, om de politieke terreur te on derdrukken. Door de noodverordening van den Rijkspre sident van 9 Augustus 1932 komen op politieke gewelddaden de zwaarste straffen te staan, in de ernstigste gevallen de doodstraf. Het geldende recht stelt den doodstraf op moord met voorbedachten rade en op zware springstofaanslagen. In het vervolg zal ook met den dood gestraft worden, die zonder voorbe dachten rade in den hartstocht van den politie ken strijd, uit toorn en haat een doodelijken aanval op zijn tegenstander onderneemt of een lid van de weermacht of de politie doodt. Ook wordt hij met den dood gestraft, die door brand stichting of een soortgelijk gevaarlijk misdrijf den dood van een mensch veroorzaakt. Tuchthuisstraf niet onder de 10 jaar treft den- gene, die zwaar lichamelijk letsel door gebruik van een schietwapen veroorzaakt. Dezelfde straf treft allen, die zich op ernstige wijze aan op roer of landvredebreuk schuldig maken. Met tuchthuis wordt voortaan een reeks ge welddaden bestraft, waarop tot nog toe lichte straffen stonden. Met tuchthuis wordt gestraft alle toebrengen van lichamelijk letsel uit poli tieke motieven, alle gewelddaden met schiet wapenen en iedere handtastelijke aanval op een politie-beambte, al is slechts een lichte ver wonding het gevolg. Verder staat tuchthuisstraf op alle lichte gevallen van oproer en landvrede breuk en met het oog op de gebeurtenissen van den laatsten tijd, ook op uit politieke motieven begane huisvredebreuk. Om op de nieuwe zware strafbepalingen den noodigen nadruk te leggen, heeft de Rijksregee ring voor die districten, waarin dit noodzakelijk gebleken is, in overleg met de Landsregeeringen, bijzondere rechtbanken ingericht. Deze zijn landsgerechten. Zij werken volgens een snelle procedure, er bestaat geen beroep op het vonnis, en dit is aanstonds na afkondiging rechtsgeldig en uitvoerbaar. Behalve de in de Noodverorde ning' genoemde feiten, vallen in beginsel ook alle lichtere strafbare in den politieken strijd gepleegde handelingen onder de competentie der bijzondere rechtbanken. In den regel zullen deze gevallen echter op de gewone wijze worden berecht. Overwogen is, verdere strafbepalingen te maken tegen hen, die van achter de schermen de massa ophitsen tot geweld. Voorloopig is hiervan afgezien, omdat II van de Noodver ordening van 14 Juni 1932 reeds hierin voorziet. Er zal voor gezorgd worden, dat deze paragraaf ook tegen de pers, die den laatsten tijd op on verantwoordelijke wijze heeft opgehitst, streng zal worden toegepast. Bij de bevolking is den laatsten tijd de hoop gewekt op een uitgebreide amnestie. De Rijks regeering verklaart, dat het amnestieeren van politieke misdrijven in lijnrechte tegenspraak zou zijn met de bedoeling der nieuwe verorde ningen, om de politieke misdaden met de scherpste maatregelen zoo streng mogelijk te bestrijden. Zij stelt dit standpunt tegenover den eventueel opduikenden wensch naar amnestie. BERLIJN, 9 Aug. (W. B.) In goedingelichte parlementaire kringen verluidt de mogelijkheid, dat bij het weder bijeenkomen van den Pruisi- schen Landdag einde Augustus, ook de kwestie der regeeringsvorming in Pruisen wordt op gelost. Van de zijde van het Centrum zou men de Nationaal-Socialisten in overeenstemming met de sterkte hunner fractie tot het dragen der regeeringsverantwaordelijkheid willen winnen. Het Centrum, zoo wordt verder verklaard, zou er geen bezwaar tegen hebben dat Adolf Hitler rijkskanselier werd. Van bevoegde zijde wordt bevestigd, dat Von Schleicher, die sedert Dinsdagmiddag weer op zijn departement is, het gemelde onderhoud met Hitier heeft gehad en wel in opdracht van den rijkskanselier, met het doel vast te stellen wat de leider der Nationaal-Socialisten in de regeeringskwestie eigenlijk wil. Het ligt voor de hand, dat de rijkskanselier hiervan op de hoogte wil zijn met het oog op het verslag, dat hij Woensdag den rijkspresident moet uitbren gen over den binnenlandschen toestand. Het antwoord van Hitier komt waarschijnlijk overeen met de in de Nat.-socialistische pers geuite formule: „Hitier of niets!" De „An- griff" heeft deze stelling al Maandag opgesteld en heeft met nadruk verzekerd, dat hiermee niet alleen een oppositioneele strooming in de N.S.D.A.P. tot uiting kwam. Juist in een be slissende kwestie als de regeeringsvorming, schrijft het blad, zou geen Nat.-Socialistisch orgaan de tuchteloosheid begaan, publiek een andere meening te uiten als die van den „Lei der". In de Nat.-Soc. beweging bestaat op het oogenblik slechts één meening, en dat is die van Adolf Hitler. Een artikel van de Nat. Sozialistische Kor- respondenz zegt, dat het resultaat van de rijks dagverkiezing zijn neerslag niet vindt in een deelneming der N.S.D.A.P. aan de regeering, doch alleen daarin, dat de leider der Nat. So cialisten door den Rijkspresident wordt geroe pen tot de leiding van een kabinet van per soonlijkheden, dat rekening houdt met de sterkte en beteekenis der Nat. Socialistische be weging. De opvatting van den rijkspresident, dat het rijkskabinet boven de partijen staat, ligt geheel in de lijn der N.S.D.A.P. Er wordt op gerekend, dat de beslissende phase der regeeringsonderhandelingen eerst in de volgende week zal vallen. Uit Dillenburg wordt gemeld, dat het 27- jarige Rijksbannerlid Siegfried Betz uit Hot- hausen, toen hij voor het venster zijner woning verscheen, door een op straat gelost schot doo- delijk aan den hals werd gewond. De politie van Dortmund deelt mede, dat in den nacht op Dinsdag uit een auto, waarvan de lichten gedoofd waren, op eenige voor een café staande personen een viertal schoten is gelost. De 28-jarige arbeider Engelben, Reutner werd door een der schoten doodelijk getroffen. Het slachtoffer droeg de uniform van den „strijdhond tegen het fascisme" met den daarbij behoorenden rooden armband. De verordening van den Rijkspresident d.d. 29 Juli, welke betrekking heeft op den burger vrede en het demonstratieverbod tot 10 Augus tus, wordt eerst den 12 Augustus weer van kracht verklaard. De 11 Augustus Grondwets dag is derhalve nadrukkelijk buitengesloten zoodat dezen dag het demonstratieverbod niet bestaat. Dinsdagmiddag heeft op de schietbaan „De Helmondsche Burgerwacht en Vrijzinnige Land storm", gelegen in de bosschen onder de ge meente Bakel, een tragisch ongeluk plaats gehad. J. C. uit de Heistraat te Helmond had zich met zijn zes kinderen naar de schietbaan van den „Bijzondere Vrijzinnige Landstorm" bege ven, waar ter gelegenheid van de kermis een schietwedstrijd gehouden werd, waaraan C. zelf ook deelnam. Hij had zijn kinderen meegenomen om hen van de straat te houden. Hij bevond zich met zijn kinderen omstreeks half een in den schietkuil naast den schietberg. Toen er ge beld werd, ten teeken dat het schieten ophield, verliet G. met zijn kinderen den kuil. Plotseling klonk er nog een schot, dat het achtjarig zoontje van C. in het hoofd trof. Het ventje was op slag dood. De politie van Bakel stelt een onderzoek in. Dinsdagmiddag is de 62-jarige van der B., een gasfitter, belast met het repareeren van een lek in een hoofdgasleiding aan de Barba- rossastraat te Nijmegen door het uitstroomend gas bedwelmd geraakt. De dood was reeds in getreden, toen men het ongeval bemerkte. Dinsdagmorgen kwamen de kapelaan te Wer- vershoof en de huishoudster tot de ontdekking, dat zich des nachts ongenoode gasten tot de pastorie toegang hadden verschaft. Voorzoover kan worden nagegaan wordt alleen een studie beursje met kleinen inhoud vermist, terwijl de inbrekers enkele bananen hebben opgegeten. Door het blaffen van den hond hebben de in brekers waarschijnlijk het hazenpad gekozen. De Rijks- en gemeentepolitie waren spoedig ter plaatse en stelden met behulp van speurhon den een nauwkeurig onderzoek in. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft goedgevonden: A. ten aanzien van broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks, waarin ter viering van den R.K. feestdag van Maria Hemelvaart op Maandag 15 Augustus a.s. geen arbeid wordt verricht, te vergunnen als volgt: lo. door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen mag op Zaterdag 13 Augustus bakkersarbeid worden verricht tusschen 12 uur des nachts en 4 uur des voormiddags, met dien verstande, dat, voor zoover betreft broodbakke rijen reeds op Vrijdag 12 Augustus 1932 te 10 u. des namiddags met den arbeid, bestaande in het gereed maken van deeg en ovens, mag wor den aangevangen: 2o. door bakkersgezellen mag op Zaterdag 13 Augustus, gedurende ten hoogste 13 uren arbeid worden verricht; B. hoofden of bestuurders van de onder A genoemde ondernemingen er aan te herinneren, dat: lo. zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt uit een naast de arbeidslijst opge hangen geschrift op duidelijke wijze de te vol gen werktijdregeling moet blijken; 2o. aan een bakkersgezel, die tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags bakkersarbeid verricht, onmiddellijk vóór den aanvang van zijn arbeid, die geheel of ge deeltelijk tusschen die uren is gelegen, een on afgebroken rusttijd van 10 uren moet worden gegeven; O. aan hoofden of bestuurders van brood bakkerijen in alle gemeenten des Rijks, die ge bruik maken van de vergunning, onder A ge noemd, en in wier bakkerijen derhalve op 15 Augustus geen bakkersarbeid mag worden verricht, te vergunnen, dat op Zaterdag 13 Aug. a.s. deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is: lo. van 7.30 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd; 2o. van 8 uur des voormiddags af wordt ver kocht of afgeleverd. (Niet officieel) Trekking van Woensdag 10 Augustus 1932 2e Klasse, 3e 111st HOOGE PRIJZEN 20131 ƒ20.000 3339 ƒ5000 5957 ƒ2000 8141 ƒ1500 16233 ƒ1000 13907, 14935, 18955 400 15392 ƒ200 3969, 4659, 8177, 17339, 19229 ƒ100 Prijzen van 35. 82 125 152 257 353 365 386 387 428 448 593 621 653. 674 698 732 763 764 766 784 792 820 823 836 875 876 925 934 969 1038 1075 1108 1134 1145 1167 1176 1224 1311 1401 1422 1467 1546 1634 1673 1735 1736 1741 1799 1863 1888 1967 1993 2002 2032 2033 2061 2101 2105 2133 2330 2429 2468 2488 2539 2567 2558 2620 2641 2673 2768 2863 3067 3221 3255 3281 3332 3472 3476 3553 3571 3586 3612 3757 3839 3873 3960 4012 4023 4081 4097 4208 4223 4238 4255 4275 4310 4366 4430 4461 4474 4501 4516 4528 4549 4569 4586 4593 4672 4734 4779 4839 4953 5093 5147 5236 5266 5293 5314 5408 5468 5496 5575 5599 5615 5627 5659 5757 5777 5778 5869 5942 59-16 6045 6141 6202 6203 6298 6377 6562 6565 6571 6575 6657 6683 6733 6770 6824 6923 6968 6969 7024 7041 7055 7067 7102 7107 7126 7131 7307 7312 7407 7423 7465 7467 7542 7571 7765 7827 7864 7879 8026 8255 8261 8402 8489 8510 8660 8727 8840 8847 8860 8885 8911 8928 9009 9011 9201 9257 9313 9374 9435 9456 9482 9543 9549 9644 9722 9784 9831 9855 9932 9935 10005 10024 10078 10170 10196 10204 10241 10252 10279 10371 10385 10401 10402 10443 10528 10567 10573 10577 10629 10648 10670 10728 10815 10928 10929 10933 11006 11117 11154 11157 11167 11168 11216 11254 11277 11279 11334 11410 11519 11603 11676 11678 11778 11806 11875 11885 11889 11903 11940 12013 12074 12097 12144 12211 12221 12313 12319 12484 12497 12527 12531 12558 12569 12574 12596 12644 12684 12714 12825 12846 12920 13030 13122 13184 13280 13300 13335 13444 13501 13576 13589 13643 13673 13935 14011 14014 14095 14097 14188 14252 14322 14423 14577 14588 14606 14687 14693 14710 14739 14766 14770 14815 14899 15121 15212 15274 15396 15404 15411 15470 15505 15563 15618 15656 15725 15757 15901 15962 15966 15993 16099 16165 16350 16423 16499 16536 16769 16843 16845 16849 16920 16941 16947 17018 17066 17073 17141 17148 17238 17244 17252 17265 17284 17363 17474 17510 17511 17528 17554 17638 17639 17682 17707 17731 17744 17952 17986 18018 18125 18189 18214 18254 18263 18280 18314 18460 18559 18622 18640 18665 18712 18713 18725 18758 18763 18919 18964 19011 19113 19134 19301 19332 19401 19444 19512 19551 19589 19615 19636 19674 19752 19799 19846 19852 19914 19929 19975 20003 20005 20014 20054 20123 20234 20267 20319 20428 20448 20537 20542 20568 20613 20666 20879 20895 20932 20945 20947 20953 20997 21002 21023 21038 21042 21044 21088 21142 21283 21307 21343 21372 21387 21491 21512 21634 21635 21662 21715 21773 21791 21843 21854 21900 22066 22076 22107 22152 22170 22189 22248 22252 22386 22397 22405 22434 22451 22465 22526 22554 22569 22657 22683 22757 22773 22782 22803 22870 22923 22981 23030 23032 23050 23090 23173 23250 23307 23340 23368 23410 23725 23832 23839 23892 23956 23967 Verbeteringen 2e klasse 2e lijst. 17921 rnlz 17981; 23316 mlz 22316; 23341 mlz 22341

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6