Bouw van den Moordaanslag derden kruiser Von Papen polst de partijen Gewestelijke T arwe-Organisatïe Reuzenbranden te Moekden AMENDEMENT-SOEROSO DONDERDAG 11 AUGUSTUS Hitier Vrijdag aan bod Betty Gow in Engeland 29 dooden, 69 ge wonden Japan op 15 punten schuldig? Verontwaardiging te Tokio Staking in Lancashire? Ierlands tarievenoorlog met Engeland Meer handel met Moskou? Argentijnsche spoorwegen geven het op Debatten in den Volksraad DE CRISlfePACHTWET Meening van minister gevraagd Slachtoffer ernstig gewond Denkt om vergunning Hugenberg reeds ontvangen. Heden besprekingen met Centrum Waar blijft nu de doodstraf? De stad in oorlogstoestand Bij 'treinramp in den Kaukasus Het Mandsjoerije-rapport Over Stimson's rede Funeste gevolgen voor spoorwegen Geruchten in Wallstreet ROODE GEWELDPLEGING TE BRUSSEL Hongaarsche legatie overvallen DE CRISIS IN ROEMENIË Manioe weigert een kabinet te vormen DREIGENDE STAKING IN ZEEUWSCH VLAANDEREN Ultimatum aan de werkgevers ONBEWAAKTE OVERWEGEN Motorrijder en duozitter door tram gegrepen GERAAMTE OPGEGRAVEN Overblijfsel uit den Napoleontischen tijd Ter wille van de bezuiniging is op den totalen post verminderd Onhoudbare stelling van den Kantonrechter te Haarlem? MET EEN MES GESTOKEN Acht jaren gevangenisstraf geëischt INDISCHE KATH. PARTIJ Niet meer dorschendan het leveringsrecht bedraagt oeslag voor partijen 460e STAATSLOTERIJ Bisschoppelijke richtlijnen goedgekeurd ONEERLIJK EGYPTENAAR Valschheid in geschrifte Zuiderzeewerken Te veel marine-dienstplichtigen BERLIJN, 10 Aug. (W.B.). De verwachte zitting van het Rijkskabinet begon Woensdag middag te vijf uur en duurde tot acht urn 's avonds. Nadat de rijkskanselier verslag had uitge bracht over zijn bespreking met den Rijks-presi dent. hebben de ministers den geheelen binnen- landschen politieken toestand besproken. Van toonaangevende zijde wordt medegedeeld dat echter geen besluiten zijn genomen. Het is het werk der volgende dagen, den toestand door het polsen van de vertegenwoordigers der ver schillende partijen tot opheldering te brengen. De nadruk wordt erop gelegd, dat de be sprekingen door den rijkskanselier zelf worden gevoerd. Het zwaarste punt der onderhande lingen ligt geheel bij hem. Om te beginnen heeft rijkskanselier Von Papen Woensdagavond al geheimraad Hugenberg, den leider der Duitsch- Nationalen, ontvangen. Donderdagmiddag volgt een bespreking met de Centrumsafgevaardigden Joos en Bolz, en hoewel hiervoor geen termijn is vastgesteld, rekent men erop, dat Vrijdag ook Adolf Hitler door den rijkskanselier en misschien zelfs door den rijkspresident zal wor den ontvangen. Von Papen heeft te kennen gegeven dat er geen sprake kan zijn van een geheele nieuwe regeering, doch dat het huidige kabinet slechts zal worden hervormd. De moeilijkheden om Hitier tot rijkskanselier te benoemen zijn toe genomen, doch men is er algemeen voor de nationaal-socialisten aan de regeering te doen deelnemen, zonder het karakter van het kabinet te wijzigen. De combinaties van sommige Berlijnsche bla den, die Gregor Strasser tot minister van binnenlandsche zaken en Von Papen tot mi nister van buitenlandsche zaken bombardeer den, worden als meer dan voorbarig beschouwd. Naar de politie-persdienst van Gleiwitz me dedeelt, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag in Potempa (kring Gleiwitz) de communistisch gezinde arbeider Pietczusch vermoord. Verscheidene geüniformeerde S. A.- en S. S.-lieden drongen in de kamer, waarin Pietczusch, zijn broeder en zijn moeder sliepen. Zij mishandelden Pietczusch en schoten op hem, toen hij wegliep. Daarop verlieten de da ders het huis. De moeder vond haar zoon in een bloedplas dood liggen. Een der daders werd aanstonds na de mis daad gearresteerd. LONDEN, 10 Aug. Reuter meldt uit Peking, dat in Moekden reusachtige branden zijn uit gebroken. Het gerucht loopt, dat het vuur door Chinee- sche vrijwilligers is aangestoken. Naar uit Chineesche bron gemeld wordt, wor den de strategisch belangrijke punten van Moekden door Japansche tanks bezet gehou den. Deze houden de van alle kanten aanstor mende Chineesche vrijscharen op een afstand. Verder wordt bericht, dat de Chineezen de belangrijkste punten van de om Moekden ge legen heuvelketen bezet hebben. De Japanners hebben talrijke verdachte per sonen gearresteerd. LONDEN, 10 Aug. (V. D.) Te Plymouth is gisteren aangekomen Miss Betty Gow, de nurse van de ontvoerde baby Lindbergh, die indertijd ten onrechte ate verdacht van de ontvoering eenige dagen in hechtenis is gehouden. Zij zal een bezoek brengen aan har moeder in Schot land en in September a.s. naar de Vereenigde Staten terugkeeren. MOSKOU, via Kowno, 10 Aug. (V.D.). Be treffende het spoorwegongeluk bij Bakoe (Kau kasus) werd Woensdag door de Sovjetautoritei ten medegedeeld dat bij deze treinbotsing 29 personen om het leven zijn gekomen en 69 an deren ten deele ernstig zijn gewond. Drie spoor- wegemployé's die hun plichten schromelijk had den verzaakt, zijn door de Ge poe gearresteerd. De verklaring van den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson over het Briand-Kel- logg-pact wordt door de Parijsche bladen over het algemeen lauw ontvangen. Zooals gemeld werd, is de .Baltimore Sun' van meening, dat de verklaring mede bedoeld is als 'n aansporing tot de Volkenbondsgroep, die in de Mandsjoerije-kwestie tegen Japan is, om bij de behandeling van het Lytton-rapport een krachtige houding aan te nemen. De Londensche Daily Express" nu verneemt uit Washington, dat het voorloopig rapport van de door den Volkenbond naar Mandsjoerije gezonden Commissie van Onderzoek onder lei ding van Lytton vast zou stellen, dat Japan zich op 15 punten schuldig heeft gemaakt. De Japansche militaire autoriteiten hadden opzettelijk en na nauwkeurige voorbereiding een aanvang met de vijandelijkheden gemaakt. Het bericht, dat de gevechten waren begon nen wegens het vernieuwen van een door een aanslag vernielde spoorbrug, bleek onjuist te zijn, aangezien de Commissie niet het minste bewijs van dezen aanslag heeft kunnen vin den. Waarschijnlijk heeft de ontploffing nooit plaats gevonden. Een groot deel der Japan sche ambtenaren en beambten in Mandsjoerije is niet voor hun taak berekend. Japan heeft hoofdzakelijk de schuld aan de onlusten in Mandsjoerije, hoewel toegegeven moet worden, dat de Mandsjoerijsche regeering zwakheid en onbekwaamheid heeft getoond. TOKIO, 10 Aug. (Reuter) In officieele krin gen wordt de rede van Stimson over het Kellogg- pact betreurd, omdat Japan daarin om zoo te zeggen wordt gequalificeerd als aanvaller in het ChineeschJapansche conflict. De verklaring van Stimson zal, naar men vreest, het reeds geprikkeld nationaal gevoel slechts verleven digen en waarschijnlijk gevolgen hebben, tegen overgesteld aan die, welke men allicht had be oogd. Japan is vastbesloten een bufferstraat te heb ben tusschen Sovjet-Rusland en China, ver klaarde de woordvoerder van het ministerie van Buitenl. Zaken, die bevestigde dat het tijdstip, waarop Japan den nieuwen Mandsjoerijschen staat zal erkennen, veel afhangt van den aard van het Lytton-rapport. De Japansche regeering verwacht nog een ander rapport van haar ambassadeur te Was hington, alvorens te besluiten, of zij stappen bij de Amerikaansche regeering moet onder nemen. De bladen zijn diep verontwaardigd. LONDEN, 10 Aug. (V. D.) De te Manchester gevoerde onderhandelingen tusschen de verte genwoordigers der textielfabrikanten en der ar beiders-organisaties over de nieuwe loonsover- eenkomst zijn, zonder dat partijen tot overeen stemming zijn gekomen, afgebroken. Men vreest het uitbreken van een algemeene staking in de textielindustrie in Lancashire. DUBLIN, 10 Aug. (V.D.) In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van aan deelhouders van de Iersche Southern-Railway Compagny verklaarde de president, Sir Walter Nugent, dat de economische oorlog tusschen Groct-Brittanië en Ierland en de buitengewo ne tarieven op de Britsche en Iersche goede ren funeste gevolgen voor de ondernemingen hadden. Hij schatte het verlies dat de maatschap pij door de daling van het goederenvervoer zou lijden, op 500.000 pond per jaar. Van de betaling van dividenden zou niets terecht ko men. Indien de regeering weigerde de onder neming te helpen, zou er niets anders opzit ten dan het bedrijf te laten nationaliseeren. NEW-YORK, 10 Aug. (Reuter) Men meent in Wallstreet, dat een verbetering der handels betrekkingen met Rusland wordt beoogd als onderdeel van de campagne der regeering en der zakenleiders ten gunste van het economisch herstel. Men wijst erop, dat in 1930 de uitvoer der Vereenigde Staten naar Rusland 114 millioen dollar bedroeg, terwijl hij gedurende de eerste zes maanden van dit jaar slechts vijf tot zes millioen bedroeg. De Amerikaansche regeering heeft heden een nieuw instituut in werking gesteld teneinde kleine huiseigenaars, die in moeilijkheden zijn geraakt door het falen van hun hypotheekban ken of door de onmogelijkheid om hun hypo theken af te lossen, financieele hulp te verlee- nen. Ongeveer duizend instellingen, die in moei lijkheden zijn geraakt, zullen om te beginnen met de beschikbaar gestelde credieten worden geholpen. BUENOS AIRES, 9 Aug. (Reuter). De Argen tine North Eastern Railway and the Centre Rio Railway hebben de regeering gewaarschuwd, dat zij geen treinen meer zullen laten loopen, tenzij de regeering drastische maatregelen neemt om verdere verliezen dezer maatschappijen te voor komen. Deze maatschappijen hadden in het boekjaar 1931/1932 een verlies van meer dan twee mil lioen gouden pesos. BRUSSEL, 19 Aug. (Reuter) Vanmorgen diende zich een vijftal communisten, waar schijnlijk Hongaarsche, aan bij het Hongaar sche gezantschapsgebouw. Zij gingen het bu reau binnen, waar zij de ambtenaren mishan delden, enkele meubelen vernielden en de rui ten ingooiden. Een ambtenaar en een bode werden licht gewond. De aanvallers namen ten slotte de vlucht, doch vier hunner werden ge vat. Aanleiding is natuurlijk de terechtstelling der twee communistische leiders in Hongarije. BOEKAREST, 10 Aug. (VD.). De regeering Wajda Wojwod heeft Woensdag haar taak ver kiezingen uit te schrijven als geëindigd ver klaard en is afgetreden. De koning heeft den nationaal-tsaranistischen leider Manioe in zijn paleis ontboden. Manioe weigerde evenwel cate gorisch een kabinet te vormen. Vervolgens heeft de koning Wajda Wojwod opnieuw met de kabinetsvorming belast. Wajda Wojwod heeft de opdracht aanvaard. De weigering van Manioe heeft groot opzien gebaard, omdat bij de langdurige onderhan delingen tusschen Manioe en de kroon de be staande tegenstellingen niet konden worden overbrugd. Door de landarbeidersbonden is een ultima tum gezonden aan de werkgevers-landbouwers in de gemeenten Aardenburg-Sluis en Sint- Kruis, waarbij met ingang van II Augustus de staking der landarbeiders wordt aangekondigd, indien voor dien tijd geen overleg met behoor lijk resultaat zal plaats vinden. Zooals wij reeds meldden, zou deze staking ongeveer 350 georganiseerde arbeiders omvat ten. Dinsdagavond heeft, naar de „Telegraaf" be richt, op den önbewaakten tramweg van den Oosthoekschedijk onder de gemeente Piershil een ernstig ongeluk plaats gehad. Te omstreeks kwart over acht werd hier de 26-jarige motor rijder B. uit Oud-Beijerland, die met een neef uit Rotterdam aan het toeren was, door de locomotief van een juist passeerende tram der R. T. M. gegrepen, met het gevolg, dat èn mo torrijwiel èn bestuurder onder de locomotief terecht kwamen. Toen het na heel veel moeite, gelukt was den bestuurder van het motorrijwiel uit zijn netelige positie te bevrijden, bleek, dat hij er zeer ernstig aan toe was. Met gebroken beenen en kneuzingen in het onderlichaam werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar men zijn toestand zorgwekkend achtte. Erger nog was de duo passagier, een jongeman van ongeveer denzelf den leeftijd, er aan toe. Zwaar gewond werd hij opgenomen. Hoewel zijn toestand aanvankelijk te ernstig werd geoordeeld om hem naar het ziekenhuis te Rotterdam te vervoeren, is hij toch des nachts daarheen overgebracht. Men vreest voor zijn leven. Naar het „Dev. Dagbl." bericht hebben op de z.g. Galgelbelt te Deventer kinderen, die daar een kuil aan het graven waren, een men- schelijk geraamte gevonden. In een skelet lag een brief van perkament papier, welke onderteekend was met den naam Adolf Keller en gedateerd 16 September 1809. Vermoedelijk betreft het hier het geraamte van een officier die in den Napoleontischen tijd met nog eenige anderen werd gefusilleerd. Deze brief is voor onderzoek ter hand ge steld aan dr. E. Houck, directeur van het Museum „De Waag" te Deventer. Bij het geraamte zijn ook een aantal uni- formknoopen en een klein ankertje gevonden. BATAVIA, 9 Aug. (Aneta). De debatten, die heden in den Volksraad een zeer geanimeerd karakter droegen, bereikten hun hoogtepunt bij de behandeling van het amendement-Soeroso, voorstellend den betreffenden post van de Marine-begrooting te verminderen met 1.457.400.beoogend, den aanbouw van den derden kruiser geheel ten laste van de Ne- derlandsche begrooting te brengen. De regeeringsgemachtigde voor de afdeeling Marine deelt mede, dat het opperbestuur ter wille van de bezuiniging, den totalen-post voor den derden kruiser gebracht heeft op 2.314.800.zoodat daarop 300.000.— is be zuinigd. De heer Soeroso beschouwt deze mededeeling als een kleine overwinning. Hij wijst er echter op, dat ondanks de uitspraak van het college van gedelegeerden de Nederlandsche regeering den bouw van den kruiser doorzette. Spreker verzoekt de rechterzijde zijn amendement te steunen, omdat de linkerzijde zooeven ook de motie-Roep steunde, door geen stemming aan te vragen. Spreker wijst er verder op, dat de werkloosheidsuitkeering door den kruiserbouw voor Holland belangrijk geringer zal worden. De regeeringsgemachtigde voor de afdeeling Marine moet aanneming van het amendement ontraden. Hij verklaart, dat de regeering ten volle toegeeft, dat minder werkloozensteun be hoeft te worden uitgekeerd, welke toevallige bate echter geen reden is de bestaande kosten- verdeeling te wijzigen. De heer De Dreu verwijst naar de beslissing die over den kruiser reeds in het college van gedelegeerden viel en citeert verschillende sprekers die in dat college het woord voerden. Nu Nederland den bouw wil voortzetten, moet het maar zelf de kosten dragen. De heer Kan meent, dat eenmaal aangegane verplichtingen niet meer zonder meer op zijde kunnen worden geschoven, terwijl de heer Feuilletau de Bruyn in wezen sympathiek staat tegenover het amendement in zooverre een na dere kostenverdeeling gewenscht wordt geacht. Daar dit niet incidenteel kan geschieden is de Vaderlandsche Club tegen het amendement. De heer De Hoog verklaart dat de houding van zijn fractie ten aanzien van den kruiser- bouw bekend is. Thans eerst komt de erken ning van de bate voor Nederland in verband met de mindere werkloosheidsuitkeeringen, doch daar het lot van het amendement bekend is, wenscht spreker niet aan de aanneming mede te werken. De heer Roep verklaart dat de P. E. B.- fractie zich als goede burgers aan de beslis sing van een hoogere instantie onderwerpt. De heer Soejono herinnert aan de motie tot uitstel van den bouw en meent dat zij, die voor De dagelüksche besturen van den Christe- lijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comi- té en den Katholieken Nederlandschen Boe ren- en Tuindersbond heeft het volgend schrij. van aan den Minister van Justitie gezonden: Bij beschikking van 28 Juli 1932 heeft de Kantonrechter te Haarlem zich onbevoegd verklaard om kennis te nemen van een ver zoekschrift, ingediend door een pachter ten einde op grond van de bepalingen van de Crisispachtwet 1932 gedeeltelijk ontheffing te bekomen van de betaling van pacht. Deze on bevoegdverklaring doet de Kantonrechter steunen op de bewering, dat de Crisispacht wet 1932 uitsluitend toepasselijk zou zijn op pachtcontracten van landbouwbedrijven (met inbegrip van de daaraan „verknochte" vee houderijbedrijven), maar niet op die van tuin bouwbedrijven. Het behoeft tegenover Uwe Excellentie geen betoog, dat deze opvatting van den Kanton rechter voornoemd onhoudbaar is. Immers het woord „landbouw" is een verzamelnaam en omvat in het algemeen alles wat betrekking heeft op de bewerking van den bodem met het doel om er vruchten van te oogsten. In dien zin wordt het woord „landbouw" steeds opge vat, als men spreekt van een Minister van Landbouw, een Directie van den Landbouw, de afdeeling Landbouw van het desbetreffende hoofdstuk der Staatsbegrooting, terwijl ook onder wetten als de Hooger Landbouwonder. wijswet, de Landbouwuitvoerwet enz. de tuin bouw en de andere speciale takken van bodem exploitatie begrepen zijn. Er blijkt ook uit niets, dat de initiatiefnemer, het lid der Tweede Kamer Ebels, of degenen, die bij de schrif telijke en mondelinge behandeling van het wetsontwerp in de beide Kamers der Staten Generaal zich hebben uitgesproken, de bedoe ling hebben gehad de pachtcontracten, gesloten voor tuinbouwbedrijven, uit te sluiten. Terwijl nu de stelling van den Kantonrech ter te Haarlem wel is waar ten eenemale on houdbaar is, zullen desniettemin de zaken, welke met betrekking tot de Crisispachtwet 1932 bij den Kantonrechter te Haarlem aan hangig worden gemaakt, zeer aanzienlijke ver traging ondervinden, hetgeen zeker niet in het belang der desbetreffende pachters en ver pachters is. Daarenboven bestaat de mogelijk heid al achten wij deze zeer gering dat de zonderlinge opvatting van den Kantonrech ter te Haarlem bij andere Kantonrechters na volging vindt en dat derhalve ook bij andere Kantongerechten de toepassing der wet ver traagd wordt. Wij zouden het derhalve bijzonder op prüs stellen, indien Uwe Excellentie bereid zou wor den gevonden in deze Uwer Excellenties mee ning bekend te maken en ter kennis van de Kantonrechters te brengen. Voor het Gerechtshof te 'sGravenhage stond in hooger beroep terecht de 26-jarige L. van 't Z. uit Rotterdam, verdacht van doodslag. De rechtbank te Rotterdam had hem deswege ver oordeeld tot acht jaar gevangenisstraf met af trek der preventieve hechtenis. Verdachte, die geleefd heeft met Jopie v. d. Z., heeft deze, toen hij haar met een ander in een café op den Schiedamschen Dijk aantrof, na een korte woordenwisseling o. a. met haar begeleider, IJzeren Dirk, met een mes gestoken met het bekende gevolg. Verd. bekende. Een der getuigen, een agent van politie, verklaarde dat verd. gezegd had, Jopie later te zullen doodsteken indien hem nu dit niet mocht gelukken. Een andere getuige, de 36-jarige D. de J., verklaarde verd. een stekende beweging te heb ben zien maken. Het bleek verder dat verd. meermalen cocaïne gebruikte, wat hem naar hij op een desbetreffende vraag verklaarde hartstochteiyk maakte. Ook den bewusten dag was zulks geschied. De procureur-generaal deed uitkomen dat verd. op verfijnde manier zijn sexueele neigin gen trachtte te prikkelen door gebruik te ma ken van een gelukkig in ons land nog niet zoo veel voorkomende stof, en eischte o. m. wij zend op het gering beschavingspeil van verd., doch o. m. in aanmerking nemende dat hier een menschenleven is teloor gegaan^- be krachtiging van het vonnis der Rotterdam- sche rechtbank. De verdediger mr. C. W. de Visser uit Den Haag, schetste den noodlottigen invloed van Zwarte Jopie op verd., vroeger een oppassenden werkman. Er aan herinnerend dat de officier van Justitie te Rotterdam vijf jaar had ge- eischt, en verklarend dat verd. au fond een goed karakter heeft, pleitte een lichtere straf. Dinsdagavond is te Nijehorne bij Heeren veen door Z. een moordaanslag gepleegd op mejuffrouw Krekt. Het slachtoffer werd een vüftal diepe messteken toegebracht. Haar toe stand is zeer ernstig. Omtrent de aanleiding tot het drama heeft de dader nog niets losgelaten. Hij is aange houden en werd Woensdagmiddag naar Hee renveen overgebracht, om voor den burgemees ter van Schoterland te worden geleid. Omtrent den moordaanslag, die Dinsdag avond te Nijehorne door den 25-jarigen Sein- stra, wonende te Jubbega, gepleegd is op de twintigjarige mej. I. Krekt, vernemen wij nader, dat de jongelui sedert twee jaar omgang met elkander hebben. Het meisje wilde de verkee ring verbreken en had reeds connecties aange knoopt met een anderen jongen. Hierover was reeds herhaalde malen twist ontstaan. Dinsdag avond heeft de dader een bezoek gebracht bij de ouders van het meisje en daar brood ge geten en thee gedronken. Tegen 10 uur was hij vertrokken en het meisje was een eindje mee gegaan. Op ongeveer twintig Meter afstand van de woning heeft hij het meisje een viertal steken in den rug toegebracht en getracht het slachtoffer te worgen. Op het hulpgeroep kwa men de ouders naar buiten, die hun dochter op den weg vonden liggen, badend in haar bloed. De dader was gevlucht en heeft den nacht doorgebracht by zijn zuster te Beets. Woensdagmorgen is hü nabij zijn woning ge. arresteerd. De toestand van het slachtoffer, dat zeer veel bloed heeft verloren, is ernstig. De dader wordt ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Leeuwarden. De Tarwe-organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland maken het volgende bekend: Evenals voor den oogst 1931 iedere tarwe- teler in Noord-Holland en Zuid-Holland het recht had, om in ieder kwartaal een vierde gedeelte van zyn oogst aan de Organisatie te leveren, zal ook voor oogst 1932 deze regel gel den. Den telers wordt dan ook op het hart ge drukt, in hun eigen belang en voor zoover zulks het bedrijf toelaat, vooral niet meer tarwe te dorschen dan hun leveringsrecht bedraagt. De organisaties hebben besloten, in de eerste maanden van het seizoen, van September tot en met Januari, zelf ook als kooper op te treden. Daardoor zal versneld worden afgenomen, zoo dat in de eerste twee kwartalen meer dan de halfjaarlijksche hoeveelheid zal kunnen worden geleverd. Dit wil echter allerminst zeggen, dat ieder lid er op zou kunnen rekenen voor b.v. 1 December de helft van zijn tarwe te hebben geleverd. Temeer daar de kleine telers, dat zyn zij, die 1 H.A. tarwe verbouwden of minder, by den koop door de Organisatie de voorkeur zul len hebben. De Organisatie zal verder de tarwe koopen tegen den hieronder vermelden richt prijs. Met dien verstande echter, dat zy een korting zal toepassen op tarwe, waarvan het vochtgehalte een zeker percentage overschrijdt. Deze korting zal hoogeo- zijn naarmate dit vochtgehalte hooger is. De tarwetelers hebben er dus groot belang bij er naar te streven, dat hun tarwe droog binnenkomt. Zij kunnen dit ten zeerste bevorderen, door te handelen naar één van de voorbeelden vermeld in de bro chure, welke genoemde Tarwe-Organisaties hebben verspreid. Ofschoon de Tarwe-Organi saties hopen, dat voor oogst 1932 de richtprijs van 12 zal kunnen worden uitbetaald, zooals de Regeering deze heeft genoemd, is zij ver plicht in verband met de risico's, welke de ver koop op de .vrije markt van een gedeelte der tarwe met zich brengt, een bepaald bedrag in te houden. Dit bedrag is door genoemde organi saties vastgesteld op 1, zoodat de richtprijs in Noord-Holland en Zuid-Holland niet zal zijn 12, maar 11. Aan het eind van het jaar zal echter per 100 K.G. of per H.A. een toeslr- worden betaald, zoo mogeiyk tot 12. Deze toeslag zal echter alleen worden uit gekeerd voor die partijen, welke aan de Orga nisatie of aan erkende handelaars zyn geleverd, precies volgens de voorschriften en dus met ver- voerbewijs of verkoopvergunning. De richtprijs voor klasse B de middenklasse, is dus 11. Voor de eerste leveringsmaanden (Augustus en September) is hij 10.25, en oploopende tot in het volgend jaar Augustus ƒ11.85. Voor de C-klasse is de richtprijs 0.75, lager dus 10.25. Voor 'de A -klasse is de richt- prys 0.75 hooger, dus 11.75. In de eerste maanden is de telersprijs 75 cent beneden den richtprijs, in de laatste leveringsmaanden 85 cent er boven. Vervoer naar pakhuizen van erkende han-,„, delaren of verkoop aan hen is, evenals het vorig jaar, toegestaan, mits vooraf een vervoer- of verkoopvergunning wordt aangevraagd en verkregen. Voordat deze vergunning wordt af gegeven, dient een monster in het bezit der Organisaties te zyn. Voor verkoop van zaai- tarwe is eveneens vergunning noodig. Zij. die hun tarwe als zaaitarwe verkoopen, hebben voor dat kwantum geen recht om aan het einde van het jaar een uitkeering te ontvangen. De prijs, welke zy by verkoop ontvangen, zal dus gebaseerd moeten zijn op den vollen prijs van 12 voor de B.-klasse, 12.75 voor de A.-klasse. Deze bedragen zyn als het minimum te be schouwen. Voor zaaitarwe, goedgekeurd door den N.A.K. en onder plombe en certificaat van dezen keuringsdienst afgeleverd, zal door de Organisatie aan den laatsten verkooper, die verkoopt aan den teler, een subsidie worden verstrekt van ƒ2. De teler van deze zaaitarwe kan hiermede rekening houden en een hoogeren koopprijs vragen. De laatste verkooper mag de tarwe voor geen hoogeren prijs aan den teler afstaan dan 15 (origineel 18) per 100 K.G. Als hij zich hiernaar gedraagt, ontvangt hij de 2 toeslag per 100 K.G. De Tarwe-Organisaties Noord- en Zuid- Holland houden zich het recht voor, het vol gend jaar geen tarwe te erkennen, waarvan de herkomst van het zaaizaad niet vaststaat, of aan gerechten twijfel onderhevig is. Aankoop van tarwe, óók van zaaitarwe, is ten strengste verboden. Voor ieder speciaal ge val zal vooraf vergunning moeten worden ge vraagd. Aan handelaren zal gelegenheid worden gegeven, zich als zaaitarwe-handelaren te doen erkennen. Van deze zaaitarwe-handelaren zal dan zaaitarwe gekocht mogen worden voor zooter vaststaat, dat voor deze tarwe door den verkooper een prüs is betaald, welke minstens den telersprys vormt. Ook voedertarwe mag nimmer door een lid-aangeslotene worden ge kocht, noch geëosineerde, noch met gerst of andere artikelen vermengde tarwe, zy kunnen voor voederdoeleindtn het recht verkrügen, onder bepaalde voorwaarden, hun eigen tarwe te verbruiken. Zij kunnen daarop dan een toe slag ontvangen, welke het yerschil uitmaakt tusschen den prijs, welke zy voor voedertarwe zouden hebben moeten betalen en den prüs, welke zy van de Organisatie bij levering zou den hebben ontvangen. Alleen van erkende voederhandelaren zal op speciale voorwaarden voedertarwe gekocht kunnen worden. Leden-aangeslotenen wordt op het hart ge drukt, zich nimmer te laten verleiden, tarwe te koopen en naar eigen bedrijf te vervoeren, zonder speciale vergunning, door de Organisatie verstrekt. De namen van erkende zaaitarwe-handelaren en erkende voederhandelaren, die het recht zul len erlangen, wel aan de leden-aangeslotenen tarwe te mogen leveren, zullen nader worden bekend gemaakt. De Organisatie is in verband met de kans op fraude verplicht, uiterst streng op te treden. (Niet officieel) Trekking van Donderdag 11 Augustus 1938 2e Klasse, 4e liist HOOGE PRIJZEN 12458 ƒ100.—. Priizen van I 35. 68 384 774 802 866 929 2163 2418 2491 2604 2991 3068 3219 3462 3703 3708 3787 3802 4491 4819 5031 5078 5557 5750 6291 6588 6940 7180 7618 7688 8776 8807 8940 9392 9485 9675 10793 10865 11593 11846 12908 13124 13388 13513 14307 14382 14736 14814 16046 16163 16172 16392 17597 17605 17841 18020 18335 18477 18878 19457 19856 19889 20107 20194 20207 20242 21880 21932 22056 22263 22570 22811 23412 23896 23951 deze motie stemden, zich niet kunnen onttrek ken aan stemming voor dit amendement. „Men moet consequent blüven en, wil men het pres tige van den Volksraad niet te grabbel gooien, by zyn stem blüven." De heer mr. van Helsdingen acht het amen dement in ongerechtigheid geboren. Het mo tief van de indiening van dit amendement is revanche. Spreker betreurt het dat aan de mo tie tot uitstel destyds geen gevolg is gegeven, doch thans heeft men te doen met een in kracht van gewüzigde gegane zaak. De hoog ste wetgever heeft thans beslist en „het is klein kinderwerk en naar de maan gooien van het prestige van den Volksraad om wederom in verzet te komen." Het zou aangenaam zyn, indièn door Nederland niet strak werd vast gehouden aan de half om half verdeeling. Spr. zal, wanneer het amendement wordt verwor pen een motie indienen, waarin op de bespa ring op werkloozensteun wordt gewezen. De heer Van Baaien is verbaasd over het feit, dat het besluit van het college van gede legeerden zoo werd geroemd. De zaak is thans echter geheel anders. Men weet thans meer. Sedert de motie van het College van Gedele geerden hebben de betrokken ministers de por tefeuille-kwestie gesteld. De heer Thamrin is eveneens verbaasd, doch over de houding van enkele leden, die op door zichtige wyze de zaak trachten goed te praten. Er is alle reden om den emst van den toestand te realiseeren. Het amendement steunt op 'n duidelijke uit spraak van den Volksraad, is er de consequen tie van. Spreker acht het mogeiyk te bewyzen dat de kruiser niet zoo noodzakelijk is. Hij wüst er op, dat onlangs een kruiser buiten dienst is gesteld. De heer Staargaardt memoreert de motieven, welke hem leidden tot zyn stem in het college van gedelegeerden. Hy verklaart, dat hy des tijds de beslissing aan de regeering overliet en zyn stem slechts als een waarschuwing be doelde. De heer Notosoetarso hoopt dat men zich by de houding der ministers zal neerleggen. De heer Wirana Takoesoema kondigt aan ten behoeve van het prestige van den Volksraad voor het amendement te zullen stemmen. De heer Ratulangi protesteert tegen de uit lating van den heer Van Helsdingen, dat het amendement in ongerechtigheid zou zyn ge boren. Hij verklaart, dat zuivere motieven by tegenstanders moeten worden verondersteld. Spreker verklaart, dat het amendement dient te worden opgevat als een petitie van den Volks raad, waarby dan staatsrechteriy'ke bezwaren vervallen. Hierna wordt het amendement met 31 tegen 27 stemmen aangenomen. Batavia, 10 Aug. (Aneta) Bü de behandeling door den Volksraad van de begrooting voor de Afdeeling Oorlog deelt de Regeeringsgemach tigde voor die afdeeling mede, dat 250 Euro- peesche militairen moeten afvloeien. Naast het amendement, ingediend door den heer Feuille tau de Bruyn, voorstellend om de marinepostop de begrooting met 1 te verminderen, werd door hetzelfde lid een motie ingediend, waarin de Regeering wordt uitgenoodigd een commis sie te benoemen voor de bestudeering van het vraagstuk der kostenverdeeling van de Marine ter redeiyke verlichting van de Indische be grooting. Motie en amendement werden beide aange nomen. BATAVIA, 10 Aug. (Aneta). De vergadering van de afdeeling Batavia van de Indisch Katho lieke Partij, welke een rustig verloop had, keur de de door Mgrs. Van Velsen, Van de Pas en de Backere ontworpen richtiynen goed. De heeren Van Vianen en Knaapen werden aangewezen als afgevaardigden naar den komenden partij dag. Als candidaten voor het hoofdbestuur wer den aangewezen de heeren P. Kerstens, voorzit ter; Ir. E. van Vianen, onder-voorzitter, mr. W. L. A. M. van der Kamp, secretaris; Braun en Fauser, leden. Voor het Haagsch Gerechtshof heeft terecht gestaan de 33-jarige Egyptenaar Aly Aly Ab bas, afkomstig uit Port-Said, die door de Rotterdamsche Rechtbank wegens valschheid in geschrifte werd veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf. Met behulp van den tolk den heer Ged, deelde verdachte mede, onschuldig te zyn. Hü had een declaratie op de firma Ruys de Rot terdam, wegens wacht en bewassching op het s.s. „Bandoeng", dat destyds te Duinkerken lag. Deze declaratie, groot 1.—, zou door ver dachte zyn vervalscht en veranderd in frs. 960, zoodat hem een bedrag van f96. werd uitbetaald. Verdachte, die niet lezen en schrijven kan, beweerde, dat de stuurman D. deze declaratie zou hebben uitgeschreven, hetgeen door dezen ontkend werd. De advocaat-generaal Mr. Brants, conclu deerde tot bevestiging van het vonnis. Mr. S. Wierda, wees er op, dat te voren nog nooit over verdachte is geklaagd. Pleiter drong aan op vrijspraak, subs, clementie. De directeur-generaal der Zuiderzeewerken heeft heden aanbesteed het maken van acht brug-opritten langs de Nieuwe Sluischervaart en de Den Oeverschevaart in de Wieringermeer. Laagste inschrijver was O. Bosker Jan te Wieringen voor ƒ29.280. Voorts is aanbesteed het onder profiel bren gen van een aarden baan en het daarop aan leggen van een betonnen weg tusschen de Kool en Van Ewijcksluis, met bükomende werken. Laagste inschrüfster hiervoor was de N V. My. „Nederland" te Den Haag, voor 107.850. Tenslotte werd nog aanbesteed de aanleg van wegen in sectie D van de Wieringermeer. Laagste inschrijver was P. Daalder's Aanne- mingsbedrüf te Alkmaar, voor ƒ44.700. Bepaald is, dat overtollig dienstplichtig per soneel der zeemacht, dat volgens aanwyzing van den minister niet meer noodig is om bij mobilisatie te worden gebruikt ten behoeve van de marine naar de landmacht wordt overge plaatst. 947 1628 3159 3197 4100 4234 6160 6212 7875 8514 9990 10016 13132 13271 15443 16006 17645 17747 19493 19764 20829 20938 22815 23322

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6