Opstand in Spanje mislukt Sanjurjo gearresteerd VEREENÏGDE KATHOLIEKE PERS Om de Gran Chaco Memel-conflict beslecht Het nieuws van heden VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1932 ONTEVREDEN MILITAIREN Tegen Socialisten en V ri jmetselaars OPROERIG OPPERHOOFD Met tanks en vliegtuigen bestreden Strandplankier stort in Het Weer1 Brandstichters in het Sovjetrijk Paraguay wil zijn forten niet prijsgeven Vlaamsche Ijzerbedevaart Millet's Angelus geschonden Ook te Sevilla de opstand mislukt Alfonso met opstand niets uitstaande Bommenlegger gevat Werkloozenonlusten in Syrië Hitlerianen te Danzig Z.-Afrika's goudmijnen Japan uit Volkenbond Rusland en Amerika DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling 40 personen gewond Doodstraf dreigt voor hen Geen Britsche fascisten naar het front Protest te Genève TETS DOODE OPGESCHREVEN Het oude pontveer aan de Hembrug, dat eerstdaags zal verdwij nen, daar in September een nieuw stoompontveer in gebruik zal worden genomen Meer dan 200 arrestaties te Madrid; een drietal offi cieren zou gefusil leerd worden Sanjurjo gearresteerd Verdere arrestaties Azana over den opstand Anti-aristocratische betoogingen Littauen krijgt ten deele gelijk; alleen de Kamerontbinding was onregelmatig Na een jacht door Parijs Bretons gearresteerd KANTON TEGEN DICTATUUR VAN TSJANG DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Goede productiecijfers Uitgifte van Russische schatkistbons NED. EXPEDITIE NAAR IJSLAND NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18148 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De militaire opstand, welke in Madrid en Sevilla als een snelle, maar zwakke vlam omhoog is gelaaid, heet alweer gebluscht. Volgens het Spaansche telegraaf- agentschap Fabra zouden zelfs de troepen van den populairen generaal Sanjurjo, die Sevilla in haar macht hielden en een op- marseh tegen de strijdmachten der regee ring wilden ondernemen, zich hebben over gegeven, terwijl Sanjurjo zelf zou zijn gear resteerd. Indien dit bericht wordt bevestigd, zullen de socialisten en de vrijmetselaars, die in de Spaansche republiek de smalle en smoezelige lakens van hun benepen partij politiek uitdeelen, weer een „glorierijke overwinning" op de „monarchisten" vieren. Maar hoe zelfverzekerd de volkomen verbur- gelijkte sociaal-democratische arrivé's en de venijnige anticlericalen, wien de gouden vruchten van den republikeinschen boom zóó goed smaken, dat zij deze uitsluitend reserveeren voor eigen gebruik, zich ook zul len neerzetten op de regeeringskussens. welke men onder hen wilde wegschieten, de jongste opstand bewijst toch, ondanks de mislukking, hoe de ontevredenheid tegen de roode republikeinsche baantjesjagers in Spanje gestadig groeit. Vergeleken bij de vorige aanslagen op de huidige regeering. is deze laatste voorzeker de meest ernstige Zooals vanzelf spreekt, heeft de Spaansche regeering den opstand der militairen onmid dellijk als een „monarchistische" beweging trachten te disqualificeeren, wel wetend, dat Koning Alfonso de sympathie onder het volk zóó grondig verspeeld heeft, dat men zelfs na een jaar van republikeinsch wanbeheer nog niet naar het koningschap terugver langt. Al lijdt het geen twijfel, dat de monar chisten elke reactionnaire poging steu nen en ook deze gesteund hebben, toch zullen de heeren in Madrid zich in hun bin nenste niet kunnen ontveinzen, dat het optreden der kleinzielig geplaagde militairen niet zoozeer tegen de republiek als wel tegen henzelve gericht was en dat het slechts doorgezet werd! omdat de generaals meen den van het steeds algemeener wordende misnoegen der Spaansche bevolking over den gang van zaken in Spanje partij te kunnen trekken. De haast, waarmede zij onmiddellijk republikeinsche tegenbetoogin- gen van de roode vakbonden hebben bevo len, bevestigt dit op ondubbelzinnige wijze. Wat vandaag mislukt, kan morgen slagen. Deze vlaag van militaire opstandigheid zou wel eens een voorbode kunnen zijn van een zwarten storm, die het onkruid, dat omhoog- gewoekerd is uit het roode zaad, met wortel en al zal uitrukken en verstrooien. Ofschoon dit „pronunciamento" der militairen blijkbaar onvoldoende is voorbereid, moet men toch toegeven, dat het oogenblik daarvoor niet slecht was gekozen. De constitueerende Cortes, die voor een groot gedeelte is samengesteld uit ambitieuze nietsnutters, wien men een zetel in de nationale vergadering moest toewij zen om hen voor hun als republicanisme vermomde zelfzucht te beloonen, is, niette genstaande de toezegging, dat zij naar huis zou worden gestuurd, zoodra de republi keinsche grondwet zou zijn opgesteld, kalm blijven zitten om, naar het heet, nog een aantal aanvullende wetten te creëeren. In werkelijkheid bleven de heeren afgevaar digden plakken, omdat de huidige regee ring, na een jaar van het meest bescha mende parlementarisme en van domme miskenning der heiligste Spaansche tradi ties, niets zoozeer vreest als nieuwe verkie zingen. Immers, het is zeker, dat, wanneer het Spaansche volk thans opnieuw een uit spraak aan de stembus zou mogen doen over de wijze, waarop het geregeerd wenscht te worden, het een hard, maar billijk vonnis zou vellen over het huidige, diep teleurstellende bewind. En dat niet en kel, omdat het inmiddels ingevoerde vrou wenkiesrecht een aanzienlijke verschuiving naar rechts zou bewerken, maar ook omdat de antikerkelijke wetten zelfs de lauwe katholieken hebben aangehitst tot een geest van verzet, terwijl de communistisch geïnfecteerde bevolkingsgroepen de slappe limonade van het thans vigeerende régiem van socialistische bourgeois gaarne zouden uitspuwen, om zich aan het dampend bloed der veile burgers radicaal dronken te drin ken. Als volksvertegenwoordiging is deze Cortes eenvoudig een potsierlijke paskwil. Het Catalaansch statu# b.v., dat buiten Catalonië door niemand gewenscht wordt zal de regeering-Azana er wel door trach ten te jagen, omdat zij alleen door de Ca talanen te paaien een meerderheid in de Cortes kan behouden. Zoo werkt deze re geering tegen den uitdrukkelijken wil van het volk in, om zich in de genaaste weelde der koninklijke paleizen zoo lang mogelijk te kunnen baden De militairen hebben waarschijnlijk gehoopt een krachtig bond genoot te vinden in de algemeene veront waardiging van het volk over dit Cata laansch statuut. Indien zij hun complot beter hadden voorbereid, zou die hoop mis schien ook zijn verwezenlijkt. Thans ech ter zullen de koppen der voornaamste op standelingen moeten rollen. Doch voor el- ken kop, dien de regeering afhakt, zullen er nieuwe in de plaats groeien, want de ontevredenheid in Spanje over haar daden is als een duizendkoppige Hydra, die alleen door een Hercules verslagen en gedood kan worden. Doch in het Spanje van heden zijn de Don Quichote's talrijk, de Herculessen daarentegen uiterst zeldzaam. KAAPSTAD, 11 Aug. (V.D.) De Zuid-Afri- kaansche regeering acht het onmogelijk het conflict met het Ovambo-hoofd Ipoemboe, ont staan o.a. over het betalen van boeten en be lastingen, op vreedzame wijze bij te leggen. Ipoemboe heeft alle strijdbare mannen van zijn stammen gemobiliseerd en met geweren uit gerust. Zijn troepen hebben reeds versterkte stellingen in de omgeving van zijn Kraal inge nomen, terwijl een deel ervan instructie heeft de regeeringstroepen door middel van de gueril la zooveel mogelijk afbreuk te doen. Vrouwen en kinderen heeft hij uit de Kraal doen ver wijderen en naar een veilige plaats laten over brengen. Ook onder de naburige stammen heerscht groote onrust. In verband hiermede hebben de Zuid-Afrikaansche autoriteiten besloten, dat behalve de twee reeds uitgestuurde pantserwa gens, ook eenige militaire vliegtuigen naar Ovambo-land zullen worden gezonden, teneinde de Kraal uit de lucht te bombardeeren. De Minister-president Generaal Hertzog heeft de militaire expeditie tegen Ipoemboe goedgekeurd. ROME 10 Aug. (V.D.) In Vietri sul Mare is een Italiaan, die te ver in zee was gegaan en plotseling om hulp riep, door eenige visschers gered, toen hij het bewustzijn reeds half had verloren. Ongeveer 100 personen zagen bij de dramatische redding toe op den steiger van het zeebad. Onder den druk van deze ongewoon zware belasting stortte de steiger plotseling in, zoodat het grootste gedeelte van het publiek uit vrij aanzienlijke hoogte in zee op het strand viel. 40 personen werden hierbij ge wond. H Verwachting: Zwakke tot matigen, Ooste- g JJ lijke. tot Zuidelijken Wind, aanvankelijk gg helder tot licht bewolkt, later toenemende |j §j bewolking, droog, behoudens later kans op g B onweer, zeer warm. g Verdere vooruitzichten: Onweersachtig. g Zon op 5.39, onder 8.30. Volle Maan 5 g Dinsdag v.m. 9.02. Dicht op 9 uur. m MOSKOU, 11 Aug. (Reuter). Den laatsten tijd zijn talrijke brandstichtingen geconsta teerd. Naar uit particuliere bron bericht wordt, heeft de Russische regeering een bijzondere verordening uitgevaardigd, waardoor alle auto riteiten last kregen, met alle middelen deze brandstichtingen te bestrijden. De toe te pas sen straffen beloopen minstens 10 jaar, in ernstige gevallen de doodstraf. BUENOS AIRES, 11 Aug. (Reuter). Uit goe de bron wordt vernomen, dat de Paraguee- sche gezant alhier den Argentijnschen minister van buitenlandsche zaken te verstaan heeft ge geven, dat Paraguay de voorwaarden voor een wapenstilstand niet kan aannemen, indien Bo livia niet de drie forten, welke 't onlangs heeft veroverd, verlaat. LONDEN, 10 Aug. (Reuter). De secretaris van de Britsche fascistische organisatie heeft het bericht tegengesproken, volgens hetwelk Brit sche fascisten een troepenmacht zouden vor men, waarmede aan Bolivia of Paraguay hulp zou worden verleend. Sinds Maandag, aldus de secretaris, heben wel is waar meer dan drie duizend leden der organisatie om toestemming verzocht, naar Zuid-Amerika te vertrekken, doch hun is medegedeeld, dat de organisatie hun daarbfj op geenerlei wijze hulp kan ver- leenen. GÈNèVE, 11 Aug. (Reuter). De Paragueesche gedelegeerde heeft bij den Volkenbond namens zijn regeering schriftelijk geprotesteerd tegen de houding van Bolivia. Onze correspondent schrijft ons d.d. 10 Aug.: Op het congres van den Kath. Vlaamse ïen Landsbond werd door Kamerlid van den Eljnde i' Wl -:Ö: •'•"V A...... SS#*- 'V meegedeeld, dat dank zij het aandringen van de Vlaamsche ministers, inzonderheid van den heer Sap, een regeling werd getroffen met de Belgische regeering voor het overbrengen naai de crypte in den Vlaamschen kruistoren te Diksmuiden van het stoffelijk overschot van een aantal Vlaamsche IJzersoldaten. Men weet, dat reeds verleden jaar door het Comité der Bedevaarten tevergeefs voetstap pen werden aangewend, om het stoffelijk over schot van Tenaat de Rudder naar het Helden- hulde-monument over te brengen. In de mede deelingen, die door het Comité worden rond gestuurd, hadden wij tot nogtoe niets gevonden betreffende de toegeving der regeenng .ne op het Landbouw-congres werd aangekondigd Naar de Brusselsche „Standaard" vandaag weet te melden, heeft het comité thans bevestigd, dat op Zondag 21 Aug. e.k. het stoffelijk over schot van zeven Vlaamsche IJzerjongeis (o.a van Joe English, Renaat de Rudder en de ge broeders van Raemsdonck) in den IJzertoren zal worden bijgezet. Bij de onthulling van -iet Joe English-ge- denkteeken zal het woord worden gevoerd door prof. dr. Frans Daels, dr. F. de Tillecljn (na mens de Vlaamsche oud-soldaten), Samuel De Vriendt (namens de Vlaamsche kunstenaars- oudstrijders) en verder door een Noord-Neder lander en een Zuid-Afrikaan, wier namen ech ter niet worden genoemd. PARIJS, 11 Aug. (Reuter.) De „Angelus", het bekende schilderij van Millet in het Louvre, is heden door een krankzinnige met een scheer mes beschadigd. De conservateurs zijn echter van meening, dat de schade hersteld kan wor den. De dader, een 31-jarig ingenieur, is gearres teerd. Men gelooft met een dwaas te doen te hebben. MADRID, 11 Aug. (Reuter). Generaal San jurjo heeft te Sevilla de samenstelling van een nieuwe regeering onder zijn leiding gepubli ceerd. Minister van oorlog is generaal Barrera en generaal Cavalcanti krijgt de leiding van de Guarda Civil. Het Spaansche agentschap Fabra deelt ech ter nader mede, dat de opstandelingen te de- villa zich hebben overgegeven. Generaal Sanjurjo is gevlucht, vermoedelijk naar Portugal. Generaal Villegas is gearresteerd. De gou verneur van Cordova ontving het opperDeve over de geheele streek van Sevilla. De politie nam personen in hechtenis, die een brug over de Guadalquirir wilden laten springen, zij droegen een boodschap van San jurjo bij zich. (Volgens de „Telegraaf" heeft Sanjurjo een kapitein bevel gegeven met 10 soldaten een aantal bruggen te laten springen, waarvoor hij hem een locomotief en twee wa gons dynamiet ter beschikking gaf. Ook zou Sanjurjo met 6000 man zijn opgerukt). De meeste provincie-gouverneurs hebben het verschijnen der reactionnaire bladen verbo den. De vakverbonden te Sevilla hebben de alge meene staking afgekondigd, teneinde de actie van de opstandelingen te verhinderen. Het schijnt, dat ex-koning Alfonso xni op geenerlei wijze met de opstandelingen in ver binding heeft gestaan. De directie van den Veiligheidsdienst deelde mede, dat gistermiddag om half vijf het aantal arrestanten Madrid de 200 reeds aanzienlijk overschreed, terwijl er elk oogenblik van alle kanten bij kwamen. Generaal Longoria is van zijn post ontheven, generaal Sanjurjo afgezet. De generaals Mola, Istray en Cavalcanti gaan in de reserve over, van de generaals Barrera en Perez wordt de soldij ingehouden. MADRID, 11 Aug. (Reuter) Gelijk gemeld werd is gisteren generaal Sanjurjo gearresteerd. Naar verder gemeld wordt, heeft de regee ring bevel gegeven, dat een generaal, die gisteren met een viertal andere officieren, in verband met de onlusten, is gearresteerd, hedenochtend vroeg gefusilleerd zal worden. Zijn naam wordt niet genoemd. Verder zullen nog twee officieren, die aan den opstand hebben deelgenomen, worden gefusilleerd. Een officieele bevestiging van deze berich ten is nog niet ontvangen. MADRID, 11 Aug. (Reuter). De minister van Binnenlandsche Zaken deelt mede, dat gene raal San Jurjo, generaal Herraiz, luitenant kolonel Estevan en kapitein Sanjurjo, den zoon van den generaal, in de omgeving van Sevilla zijn gearresteerd. MADRID 11 Aug. (Reuter)In de gisteren gehouden zitting van de Cortes werd bij accla matie een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. Bij zijn verschijnen in de zaal werd de premier door alle afgevaardigden, behalve de vijf leden der agrarische partij, met langdurig applaus begroet. Azana "erklaarde dat hoewel de regeering op de hoogte was van de monarchistische plan nen, zij bij gebrek aan bewijzen geen afdoende maatregelen kon nemen De opstand zou de vorige week reeds uitbreken, maar hij werd, om onbekende redenen, uitgesteld. Gisteravond had de regeering de zekerheid, dat de monar chisten hedenochtend bij het aanbreken van den dag een poging zouden doen en om 3 uur hedenochtend had de eerste botsing piaats. De premier verheugde zich er over, dat be halve in Sevilla. waar generaal Sanjurjo, met steun van de guardia civil, zich tot k apitein- generaal van Andalusië had uitgeroepen, de orde in het geheele lan-i gehandhaafd bleef. De samenzweerders hoopten niet te slagen door hun optreden in de hoofdstad, maar vooral door steun uit de provincies en deze zijn hun niet te hulp gekomen. Dc regeering beeft strenge maatregelen ge nomen, om den opstand te onderdrukken en deze zullen spoedig succes hebben. Azana wei gerde te gelooven, dat de beweging gericht was tegen de regeering: hij is er van overtuigd, dat het er om ging de republiek omver te werpen (langdurig applaus). De regeering zal trach ten een normale eerbiediging der wetten te verkrijgen zonder de uiterste maatregelen te gen de overtreders te nemen. De leider der agrarische partij verklaarde de gebeurtenissen te betreuren, waaraan zijn partij geen deel heeft genomen. Hij steunde echter niet de motie van vertrouwen. Verscheiden afgevaardigden uit Sevilla heb ben Azana aangeboden, dat zij direct naar Sevilla zouden vertrekken, om een oplossing van het conflict te vinden. Naar verder wordt bericht heeft de militaire opstand weinig invloed gehad op de effecten beurs. De staats-papieren bleven vast en de pese ta liep slechts weinig terug. Verder wordt gemeld, dat te Corova en Cartagena ernstige maatregelen zijn genomen, teneinde wanordelijkheden te voorkomen. Te Malaga zijn een aantal monarchisten ge arresteerd. MADRID, 11 Aug. (V.D.) In den afgeloopen nacht hebben te Sevilla eenige botsingen plaats gehad. O.a. werd het gebouw van de club van grondeigenaren door een aantal arbeiders in brand gestoken. In verschillende steden kwam het tot uitspat tingen van republikeinen, bijv. in Granada, waar een huis van een aristocratische club in brand werd gestoken. Te Santander heeft de menigte het gebouw van een aristocratische zeilvereeniging, een ka tholiek partij huis en andere gebouwen van reac tionnaire groepen in brand gestoken. Het kwam tot een botsing met de politie, waarbij een man werd gedood. De groote Parijsche pers bespreekt de gebeur, tenissen in Spanje met eenige reserve. De markies de Torres, een der meest ver trouwde vrienden van ex-koning Alfonso, deelde gisteren eenigen journalisten mede, dat noch hij noch de naaste familieleden van den ex-koning eenig bericht uit Spanje hadden ontvangen en dat zü zelf uitsluitend op de persberichten waren aangt wezen. Het Permanente Hof van Internationale Justitie te 's-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de zaak betreffende de interpreta tie van het Memel-statuut. Zooals men weet betreft deze zaak een ge schil tusschen de regeeringen van Engeland. Frankrijk, Italië en Japan eenerzijds en de re geering van de republiek Littauen anderzijds Met 10 tegen 5 stemmen kwam het Hof in zijn arrest tot de volgende conclusies: 1). De Gouverneur van het Memelgebied heeft 't recht om ter bescherming van staatsbe langen den president van het directorium af te zetten: 2). Deze afzetting brengt niet mede ophef fing van de functies der overige leden van het directorium; 3). Het ontslag van Boettcher als president van het directorium is, onder de omstandig heden, waaronder het plaats greep, regelma tig; 4). Het Hof heeft de tegenwerking van Lit tauen afgewezen met betrekking tot de regel matigheid van de samenstelling van het direc- torium-Simaitis en de regelmatigheid van de ontbinding der Kamer van Volksvertegenwoor digers op 22 Maart 1932; 5). In de omstandigheden, waaronder ze plaats greep, is de samenstelling van het di rectorium-Simaitis regelmatig; 6). De ontbinding van de Kamer van Volks vertegenwoordigers op 22 Maart 1932 door den Gouverneur van het Memelgebied is niet re gelmatig. PARIJS 11 Aug. (Reuter). Na een opwin dende jacht door de straten van Parijs is de politie erin geslaagd een man, Maucuer ge naamd, te arresteeren, die de aanslagen op een Parijsch postkantoor en op den trein Marseil le—Parijs op zijn geweten heeft. Maucuer is door een vroegere geliefde verra den. RENNES, 11 Aug. (Reuter). De politie heeft een zestal personen, lid van de Bretonsche partij gearresteerd, die verdacht worden het Bretonsch monument te hebben opgeblazen. Twee van hen bekennen de bom te hebben geplaatst, de overigen blijven ontkennen. KANTON, 11 Aug. (VJD.) De vertegenwoor digers van de Kantonregeering hebben ver klaard, dat het overnemen van de dictatuur door Tsjang Kai Sjek door Kanton niet aan vaard zou worden en dat een dictatuur van Tsjang Kai Sjek den burgeroorlog tusschen Nanking en Kanton zou beteekenen. LONDEN, 11 Aug. (V.D.) De „Times" ver neemt uit Cairo, dat onder de werklooze zijde arbeiders in Syrië, wier aantal 20.000 bedraagt, ernstige onlusten zijn uitgebroken. De werkloo- zen hebben eenige winkels, in hoofdzaak ma gazijnen waar Japansche zijden stoffen werden verkocht, geplunderd. Tegenover een delegatie van werkloozen verklaarden de Fransche auto riteiten zich bereid te overwegen, het invoer recht op Japansche zijden stoffen met 100 pro cent te verhoogen. WARSCHAU, 11 Aug. (Reuter). Het Poolsch Telegraaf Agentschap deelt mede, dat tenge volge van de laatste incidenten, waarbij een drietal Joden, o.w. twee Poolsche burgers, door Hitlerianen te Danzig werden afgeranseld, de Poolsche commissaris-generaal geprotesteerd heeft bij den Senaat van Danzig. De pers bericht, dat dit incident het zesde is in enkele weken. Generaal Sanjurjo afgezet. Zijn aanhangers voor den krijgsraad. Staking in Engelsche katoen aangekondigd. Nieuw kabinet in Roemenië. Centrumsvertegenwoordigers bij von Papen. Partijbesprekingen eerst Maandag. Uitspraak in het Memel-conflict. R.K. Overheidspersoneel in vergadering bijeen. Scherpe critiek op het rapport-Welter. De Olympische Spelen. Z. H. Exc. Mgr. J. Aengenent en Lord Baden Powell in het Nationaal Padvinderskamp. Een overval op de .Jacob van Heemskerck" verijdeld? O O O KAAPSTAD, 11 Aug. (V. D.) De goudop brengst over de maand Juli beteekent een nieuw record voor de Transvaalsche goudmijn industrie. De productie van 981.160 ons fijn goud had een waarde van 4.167.703 pond ster ling. In de maand Juni was ode productie 22.149 ons minder. De opbrengst der goudmij nen aan Witwaterstrand bedroeg 933.947 ons, in de buitendistricten 47.213 ons. De maanden Maart en Mei hebben ook recordop brengsten gebracht, ni. resp. van 4.077.969 en 4.101.795 p. st. GENEVE, 11 Aug. (VJD.) In sommige di plomatieke kringen te Genève bestaat de vrees, dat Japan zich in de volgende maand uit den Volkenbond zal terugtrekken wanneer zal blijken, dat de Volkenbond de door den Ameri- kaanschen staatssecretaris Stimson verkondigde stellingen met betrekking tot de interpretatie van het Kellogg-pact aanvaardt. Waar Stimson speciaal heeft gewezen op het voorbeeld van Japans optreden in Mandsjoerije beschouwt Japan een dergelijk standpunt als een beleedl- ging, welke het langer deel uitmaken van den Volkenbond onmogelijk maakt. WASHINGTON, 11 Aug. (VJ3.) In den loop van een bespreking met den Amerikaan- schen Staatssecretaris Stimson verklaarde de Japansche ambassadeur Debooshi, dat het niet in de bedoeling van Japan lag, Peking en Tientsin te bezetten. NEW-YORK, 11 Aug. (Reuter) De „New York Times" meent, dat de regeering van Sovjet-Rusland onderhandelingen heeft aange knoopt met de Chase National Bank en de In ternational Exception Bank over de uitgifte van Russische schatkistbons voor een onbepaald be drag, welke zullen dienen om in de Vereenigae Staten door Rusland gekochte goederen te be talen. Dit is een onderdeel van het plan, om alle in het buitenland door Rusland gekochte goede ren te betalen met de munt van het land. De bons zullen op elk gewenscht oogenblik betaalbaar worden gesteld en zullen 10 pet. rente opbrengen. Het blad voegt hieraan toe, dat van officieele zijde nog geen bevestiging is ontvangen. Vertrekt op Zaterdag a.s. Naar wij vernemen, zullen de deelnemers aan de Nederlandsche expeditie naar IJsland aerologisch station nabij Reykjavik Zater dag 13 dezer te 9.25 uur van Amersfoort ver trekken om via Hamburg en Bergen naar IJs land te reizen. f V l r, 11 i I '7 f ivv. Hoogste stand op Vrijdag 9 uur van.: 762 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1