ELCK WAT WILS Trekjes No. 770 ZATERDAG 13 AUGUSTUS PASTOOR P. v. d. PAVOORDT Zilveren jubilaris PASTOOR H. A. BOTS Bij zijn jubileum PASTOOR J. PAULUSSEN Vox populi vox Dei Het interne werk IGN. M. P. A. WILS Pastoor te Akersloot Pastoor A. W. J. Lühn PASTOOR J. TH. JACOBS 25 jaar priester Retraitenhuis „St. Petrus Canisius" te Bergen N.-H. Verslaggever. verzwegen voor de opvatting van het uitvoerend comité, dat gezien den ernst der tijden de feest viering naar buiten eenvoudig moest blijven; doch dat daarentegen de eerbied en aanhanke lijkheid voor dezen parochieherder een bijzon dere herdenking van dezen 25sten verjaardag van zijn priesterwijding vereischen. Pastoor Dessing volgde in het noordelijk Haarlem in de St. Bavo-parochie den zeereerw. heer v. d. Drift op als pastoor. Om slechts en kele van de heerlijke vruchten van dit pastoraat te noemen memoreeren wij: het verfraaien van het St. Bavo-kerkhof, zijn zorg voor de school jeugd, zoowel in de bouw van een geheel com plex schoolgebouwen, als buiten de school in de verzorging van onschoolsche samenkomsten en speeltuinwerk, hoewel toevertrouwd aan den ijver der Bond voor Groote Gezinnen, toch grootelijke door Pastoor Dessing verzorgd. Vermelden wij nog iets, wat misschien Pastoor zelve ongaarne wenscht. Zijn ijverige onbeperk te zorg tot leniging van den nood en armoede in deze behoeftige parochie. Moge thans hier een woord van dankbaarheid klinken voor de zorgen aan deze behoeftige menschen betoond; dankbaarheid ook voor het geduldig verdragen van ondankbaarheid en maar al te dikwijls, wij weten het, onheusche bejegening door velen, die zonder zulks te behoeven, meermalen van de milddadigheid en goedheid van onze pries ters misbruik trachten te maken. Dank, Pastoor Dessing, namens de vele stille lijders, welke in kommervolle dagen uwe red dende hand mochten grijpen. Mede met hen storten velen een innige bede dat Gods zegen moge rusten op uwe werkzaam heid in de St. Bavo-parochie. opdat deze nog tot steeds grooter groei en bloei moge komen Op den heerlijken Mariadag 15 Aug. a.s. zal er weer groote vreugde zijn in de mooie Ma- ria-parochie aan den Arendsweg te Beverwijk. Dien dag zal de Zeereerw. Heer Pastoor P. v. d. Pavoordt het zilveren jubileum van zijn H. Priesterwijding vieren. Na in 15 Aug. '07 tot Priester te zijn gewijd werd hij achtereenvolgens benoemd tot assistent te Dordrecht, tot kapelaan te Ouddorp, in '09 werd hij vice-praeses v. d. St. St. Jozef gezellen te Amsterdam. In al deze func ties heeft hij zich leeren kennen als een groot jeugdvriend en toen er dan ook een nieuwe sub regent noodig was op het Seminarie Hageveld kon het niet anders of iedereen kon het voor spellen: kapelaan v. d. Pavoordt zou naar Ha- geveld gaan. In Sept. 1913 kreeg hij dan ook zijn benoeming en daar te midden van hen, die hij moest opleiden tot het H. Priesterschap, heeft hij de heerlijkste jaren van zijn leven doorge bracht. Nog dikwijls hooren wij hem spreken over „den gouden tijd" uit zijn leven: daar vooral hebben wij hem leeren kennen als een priester met een groote ziel. Nooit was hem iets te veel, voor iedereen stond hij klaar. Het spreekt, dat wij hier kort moeten zijn, maar laat dit gezegd zijn, dat het feest van vandaag gevierd zal worden aan den Arendsweg, maar dat er eigenlijk feest kon zijn in 't gsheele dio cees, want als er nu zoovele en zoo enthousi aste priesters werken in dit bisdom, dan is dit naast God te danken aan dien „onvergelijke- lijken sub-regent" zooals ik hem eens hoorde noemen door Mgr. Callier z.g. Nooit heeft hij denk ik dan ook zwaarder offer gebracht als toen hij van zijn geliefd Ha- geveld moest vertrekken om pastoor te gaan worden in de St. Liduina-parochie in Haar lem. Maar -al «poedig bleek,, dat hij, datgene wat hij ..zijn jongens" zoovele jaren had voor gehouden, ook zelf in toepassing wist te bren gen. Vier jaren heeft hij in St. Liduina gear beid, en hoe, dat weet het geheele Bisdom, want er zullen weinig parochies zijn waar Pastoor v. d. Pavoordt niet geweest is om een aalmoes voor zijn arme kerk te vragen. Ook de parochianen van St. Liduina zijn dit niet vergeten en ook zij zullen op dezen feestdag op velerlei wijze van hun dankbaarheid jegens den onvergetelijken Pastoor doen blijken. Wij we ten ook hoe het verder ging, om gezondheids groot was het verlies voor hem toen hij in Juni '31 benoemd werd tot Pastoor te Bever wijk en ook dan weer is hij aan 't werk ge gaan als een jong-kapelaan, altijd vol vuur, vol ijver, vol zorg voor zijn parochianen, van wie de meesten nu zoo moeilijke tijden door maken. om dit laatste wilde hij geen uiterlijke feestelijkheden, maar hij is moeten bezwijken en geheel de parochie, niemand uitgezonderd is vol over het feest van den pastoor. Sluiten wij met den wensch en met de bede tot God dat hij nog lange, lange jaren moge arbeiden in zijn geliefde Maria-parochie. Met vele anderen hoopt de zeereerw. heer pastoor H. A. Bots te Halfweg op 15 Augustus zijn zilveren priesterfeest te vieren. Pastoor H. A. Bots is geboortig uit Alkmaar en thans 48 jaar oud. Na zijn H. Priesterwijding is zijneerw. eerst assistent geweest te Castri- cum. Kort daarop volgde zijn benoeming als kapelaan te Haastrecht. Achtereenvolgens werd hij als zoodanig overgeplaatst naar Vlaar- dingen, 'sGravenhage en Lutjebroek. Voor drie redenen nam Pastoor v. d. Pavoordt ontslag en werd door Mgr. benoemd tot Pastoor van het R.K. Weeshuis in Den Haag, ook daar heeft hij zich gegeven, geheel, en was hij in den waren zin van het woord: „een vader der weezen"; jaren volgde zijn benoeming als pastoor van de parochie Noordkraaiert gemeente 's Heer en- hoek (Zeeland). Haarlems Bisschop had daar den nieuwbe- noemden pastoor belast met het bouwen eener nieuwe kerk. Met alle energie heeft hij zich van zijn taak gekweten. Niet alleen werkte pastoor Bots te Noordkraaiert voor den bouw van een kerk, doch ook heeft hij zich verdien stelijk gemaakt als bemiddelaar tusschen werk gevers en werknemers, tusschen wie daar een zeer toegespitste verhouding was ontstaan. Na zijn zeer verdienstelijk werk te Noord kraaiert werd pastoor Bots geroepen om de zorg der parochie O. L. Vrouw Geboorte te Halfweg op zich te nemen, als opvolger van pastoor J. M. H. Spoorman. In Maart jl. heeft hij deze taak aanvaard. Zij mag zeer zwaar genoemd worden, want de parochie strekt zich uit over een bewoonde groep van pl.m. 8000 zielen, waaronder ook het Tuindorp Zwanenburg en doordat de paro chianen van zeer verschillenden aard zijn, ver- eischt de zielszorg hier bijzondere aandacht. Vóór eenige jaren is te Halfweg ook een nieuwe R. K. kerk gebouwd. Verschillende on gunstige omstandigheden hebben de bouwkos ten zeer hoog doen worden en de financieele zorg van de kerk zal daardoor ook zwaar op den jubilaris drukken. In dezen korten tijd heeft pastoor Bots zich in de parochie zeer bemind weten te maken door zijn activiteit en medeleven met paro. chianen en verschillende vereenigingen. Ongetwijfeld zullen de parochianen ten volle met hun herder medewerken om zijn zorgen te verlichten en zoo eenigszins te vergoeden het vele goede dat zijneerw. voor zijn parochianen doet. En zij wenschen hem van harte proficiat met zijn feest, daarbij hopend, dat het hem gegeven mag zijn ook zijn gouden jubileum te vieren. Roomsch Heemskerk bereidt zich voor op waardige wijze het 25-jarig Priesterjubilé te vieren van pastoor Paulussen. Dit jubilé staat in het teeken van groote dankbaarheid, omdat de parochie Heemskerk aan hem dankt haar redding uit den financl- eelen chaos van enkele jaren terug. Voor en kele jaren bevond Heemskerks parochie zich in een desolaten toestand en met verlangen werd uitgezien naar een redder in den nood. Reeds maanden voor de benoeming van pastoor Paulussen gingen er reeds geruchten, dat in Schiedam de toenmalige kap. Paulussen van het Frankenland de aangewezen persoon was om het financieel evenwicht te herstellen. Vox populi vox Dei. Het bleek, dat de Kerkelijke Overheid goed gezien had door kap. Paulussen te benoemen tot pastoor te Heemskerk. Hij stond in Schiedam bekend om zijn stoe- ren socialen arbeid, groot organisatietalent, fi nancieel beleid vooral in het R. K. Volksbond gebouw aldaar. Met groot enthousiasme werd pastoor Paulussen begroet als de komende red der van de parochie. Hij was diep doordrongen van den ernst zijner benoeming, maar bezield met een groot vertrouwen, dat hij met de hulp van God op de voorspraak van St. Liduina zijn taak volbrengen zou. Reeds in zijn dankwoord bij de plechtige ontvangst in de parochie sprak hij „Achter de wolken schijnt de zon", daardoor aangevend, dat hij met vertrouwen de toekomst inzag. Van toen af waren zijn gevleugelde woorden .Achter de wolken schijnt de zon" en „wij vragen niet, hoe komen wij aan de schuld, maar hoe komen wij er uit." Onmiddellijk begon hij zijn werk met groote energie, altijd het algemeen welzijn van de parochie voor oogen houdend, als persoonlijke moeilijkheden zich soms voordeden. Het accountantrapport legde hij spoedig ter zijde en begon volgens zijn eigen inzichten en persoonlijke ervaring aan de saneering van de parochie Heemskerk. Menige reis naar „ban ken", familie en kennissen ondernam hij om bij hen voorlichting en steun te ontvangen bij zijn herstelplannen. Na enkele jaren wist hij de begrooting klop pend te maken door kundig financieel beheer, rentevermindering, grondverkoop etc. Naast dit herstellen van de financiën strekte zijn zorg zich speciaaal uit over de kerk, aan welke in de laatste jaren wegens het tekort weinig gedaan was. Reeds spoedig werd er verwarming in de kerk aangebracht. Door t plaatsen van de beelden van St. The- resia en St. Liduina wist hij de devotie tot deze heiligen aan te wakkeren. Met Kerstmis van zijn eerste jaar wist hij de Kerststemming te verhoogen door het plaat sen van een Kerstkribbe. Altaarbenoodigdheden en priestergewaden werden vernieuwd en aangeschaft, zoodat 't thans een lust is op feestdagen de kerk in feesttooi te zien. in het voorjaar van 1930 werd onze kerk verrijkt met een prachtorgel gesteld door de firma Vermeulen uit Alkmaar. Het kerkplein, vroeger een wildernis, werd omgeschapen tot een mooi plantsoen. Steeds heeft pastoor Paulussen nieuwe plannen; 't een is niet af, of het andere volgt. Dit jaar bracht zijn grootsche plannen: het vernieuwen van de kerkramen, welke op vele plaatsen teekenen gaven van verval. In deze dagen wordt hiermede een begin gemaakt, n.l. nieuwe ra men worden geplaatst door den heer Lourijsen uit Haarlem in de kapel van de „Moeder van Smarten" en het middelste raam achter het altaar, voorstellend „Christus' Koningschap". Valt het te verwonderen, dat de parochianen van Heemskerk dit jubilé aangrijpen als een welkome gelegenheid om hun Herder te hul digen voor al den arbeid in belang van de parochie verricht? Toen aan pastoor Paulussen gevraagd werd, welk cadeau hij verlangde bij zijn a.s. Pries terfeest, wenschte hij alleen een cadeau voor zijn kerk, n.l. zoo mogelijk nieuwe Communie banken. Niettegenstaande de slechte tijden, ook voor Heemskerk, hebben de parochianen hun offers gebracht en voor een groot gedeelte kans ge zien de benoodigde gelden voor dat doel bij een te brengen. Dezer dagen worden de Communiebanken geplaatst door de firma Maas uit Haarlem. Moge pastoor Paulussen nog vele jaren de ge lukkige pastoor zijn van Heemskerk en schenke O. L. H. hem de noodige kracht en energie om met denzelfden ijver voort te gaan op den in geslagen weg, het herstel van de parochie Heemskerk. De zorgen van een pastoor voor de hem toevertrouwde parochianen zijn in onze dagen vele en velerlei. Hierboven wordt meer uitvoe rig geschreven over de werkzaamheden van den jubilaris, pastoor Paulussen, voor de parochie Heemskerk, in zooverre dat de meer externe, de meer materieele en financieele zorgen be treft. Dit artikel beoogt het licht te werpen op zijn bemoeiingen voor het meer interne werk: de directe zorgen voor den geestelijken bloei van het parochieleven. Van hooren zeg gen meenen we te mogen vaststellen dat ook onder vorige herders de parochie Heemskerk stond in het teeken van een opgewekt gods dienstig leven. Als dat niet zoo geweest was, dan zou de oude en de oudere garde der pa rochianen niet zoo diep-geloovig en over het algemeen ook niet zoo goed-kerksch kunnen zijn. Deze bloei is zeker bestendigd onder het pastoraat van pastoor Paulussen en het is zijn voortdurend streven, dezen bloei zoo hoog mogelijk op te voeren. Wil de liturgie der H. Kerk waardig gevierd worden, dan dient dit te gebeuren in een waar dige omgeving. Wil een pastoor zijn kerk al tijd goed bezet zien en de plechtigheden voor zijn parochianen zoo aantrekkelijk en bevatte lijk maken als maar mogelijk is, dan zullen zijne eerste zorgen ook gewijd zijn aan de ver fraaiing van zijn kerk en aan alles wat den uiterlijken eeredienst zal kunnen verhoogen. Welnu: de plaatsing van een nieuw orgel; het aanschaffen van mooie paramenten, de ver nieuwing der rouwversiering, het vervangen van de oude communiebank door een meer waardige, het aanbrengen van nieuwe gebrand schilderde ramen, dat alles zijn even zoovele werkzaamheden in die richting. Daarnaast be steedde pastoor zijn volle aandacht aan het doen toenemen van de veelvuldige H. Com munie. De waardige viering van iederen eer sten Zondag der maand met een keurige ver siering van bloemen en met de luide aanbid ding des middags onder het Lof zal niet wei nig er toe hebben bijgedragen, dat aan zijn wensch en woord in dezen door de geloovigen zoo algemeen wordt voldaan. Zijn bezielend woord tot de mannen van zijn H. Familie moet iederen Zondag op hem inwerken als 'n gees telijke verademing na den ingespannen arbeid van de drukke werkdagen. Van den rijkdom van een persoonlijk diep-godsdienstig leven kan hij kwistig meedeelen aan anderen: troost in droevige omstandigheden; opbeuring en be moediging voor hen die misschien moeten sa menwerken met anderen die den godsdienst vijandig gezind zijn. De trouwe opkomst der leden naar de vergadering der H. Familie be wijst dan ook wel dat zijn woord een dankbaar onthaal vindt in hunne harten. Onder zijn lei ding nam het Genootschap van den Stillen Omgang nog toe in bloei en verklaarden meer dan honderd leden dier vereeniging zich spon taan bereid bij voorkomende gelegenheden aan de nachtelijke aanbidding te willen deelnemen. Zoo zijn de gedachten en idealen van pastoor Paulussen steeds gericht op de bevestiging en vermeerdering van den godsdienstzin zijner pa rochianen. Er is een tijd geweest, dat het met 't geloofsleven der parochianen op een dorp zoo gesteld was, dat de pastoor daarbij meer toeziend dan leidend behoefde op te treden. Die tijd is voorbij. De parochie Heemskerk mag zich daarom gelukkig prijzen in pastoor Pau lussen een herder te bezitten, wien bovenal het geestelijk welzijn der parochianen ter harte gaat. Moge O. L. H. dezen herder nog vele ja ren geven van een zegenrijken arbeid voor de zielen. Pastoor Wils werd te Dordrecht op 29 Sept. 1883 geboren en is een zoon van den uit den zouaventijd bekenden luitenant-kolonel der zou- aven Aug. Wils. Hij is een neef van den kolonel- commandant van het bataljon der Carlistische zouaven, Ignace M. P. A. Wils, den held van Igualda, die op 17 Juli 1873 op het veld van eer, als strijder voor het geloof en de rechten der H. Kerk, het leven liet. Is het wonder, dat een stamgenoot van deze groote figuren, diie met nog een 4000-tal andere Nederlanders destijds optrokken voor de ver dediging der rechten van den Paus-Koning, zich aangetrokken gevoelde om mede-strijder te wor. den voor Christus en Zijn H. Kerk? Hij echter zou worden een andere strijder, hij zou worden Priester! Op 15 Augustus 1907 werd pastoor Wils pries ter gewijd en kort daarna aangesteld als kape laan te Oude Tonge, waar z.eerw. slechts kort werkzaam was, om daarna ruim drie jaren kapelaan te zijn te Langeraar. Voor dezen vol-ijverigen priester heeft de Kerkelijke Overheid echter een veel omvattender arbeidsterrein gedacht, hij wordt verplaatst naar de toenmaals grootste parochie van Amsterdam, de St. Willibrord buiten de Veste, waar hij eerst recht, gedurende meer dan 15 jaren, kon woeke ren met zijn talenten tot heil van zoovelen. Na een zwaren arbeid aldaar gedurende zoo'n lange reeks van jaren, volgt in September 1926 zijne benoeming als pastoor te Akersloot. Wanneer wij den veelomvattenden arbeid van den zilveren jubilaris willen vastleggen, dan rijst de vraag, of zijn geestelijke arbeid wel onder woorden valt te brengen. Immers toch bij pries terarbeid speelt zoo veel af in de intimiteit van het hart, blijft zooveel besloten binnen vier muren. Maar toch durven wij het aan om, zij het slechts een flauwe schets, te geven van den jubilaris, van het vele mooie waarin hij de lei ding nam. Pastoor Wils is vóór alles zielenherder in den vollen zin des woords. Met wat zorgen omringt hij zijne zoo geliefde parochianen en hoe ijvert hij, om hun te wijzen den weg der waarheid en van het eeuwig geluk! Getrouw ziekenbezoeker als z.eerw. is, zien wij hem iederen dag weer opnieuw uittrekken naar z n zieken, hen opbeurend, troostend, geeste lijk verzorgend. Wat al verlichting heeft hij zijn zieken daardoor gebracht en hoe werd steeds op nieuw door hen naar zijne komst uitgezien! Pastoor Wils, als vurig vereerder van het H. Sacrament des Altaars, stichtte al spoedig na zijne komst te Akersloot een afdeeling van den Eucharistischen Bond en wist deze tot grooten bloei te brengen. Maar vooral ook weet hij al spoedig wat tot zijne komst eene onmogelijkheid scheen de schooljeugd te brengen tot de dagelijksche H. Communie en daardoor te bewerken, dat de thans opgroeiende jeugd is gewapend tegen de groote gevaren, waaraan zij in de hedendaag- sche wereld is blootgesteld. Wie, zoo vragen wij onszelf af, zal de groote vreugde schetsen van den jubilaris, als hij iederen dag weer opnieuw aan een zoo groote schare kinderen den Christus Eucharisticus kan schenken. En dan, hoe zien wij hem bezig als hij zich geeft aan de kinderen tijdens het godsdienstonderwijs, als hij zich buigt tot het kleine kind om het levenswijs heid, levensblijheid en godsdienstkennis bij te brengen. Pastoor Wils zien wij ook werkzaam op ander godsdienstig terrein met een ijver, die bewonde renswaardig mag worden genoemd, als wij daar bij zijn niet sterken gezondheidstoestand in acht nemen. Z.eerw. stichtte een afdeeling van de H. Fami lie, waaraan hij zijn hart verpandde. Uitstekend predikant als hij is, weet hij de conferenties der H. Familie te maken tot een voortdurende bron van genot en levenswijsheid en het komt dan ook niet licht voor, dat iemand zal verzuimen. Ziet hoe de meisjes met graagte zijne wijze lessen volgen in de Maria-Congregatie, die z.eerw. stichtte. Kortom, de jubilaris weet het godsdienstig leven te organiseeren op een ongekende wijze. Zien wij nu, hoe de jubilaris het sociale ver- eenigingsleven weet te organiseeren. En dan mag wel in de allereerste plaats ge noemd worden de afdeeling van den R.K. Volks bond, zijn geliefden Volksbond, die, bij zijn komst een kwijnend bestaan lijdende, thans een vlucht heeft genomen die de grootste optimist nimmer durfde verwachten! Onder zijn leiding zien we tot stand komen een afdeeling van „de Hanze", die, hoewel nog jong, er wezen mag. Elke uiting van Roomsch vereenigingsleven heeft zijn vollen steun en nauwelijks heeft men het denkbeeld geopperd om te geraken tot stich ting van een R.K. Voetbalclub, of men heeft reeds de volle medewerking van z.eerw. Na een heel kort bestaan weet deze club zich al, door de onvermoeide medewerking van den jubilaris, in het bezit van een eigen terrein. De vakorganisaties, als daar zijn de Land- arbeidersbond en de Bouwvakarbeidersbond, vin den in den jubilaris hun wijzen en oorzichtigen raadgever, die vóór alles medewerkt aan de be hartiging van de geestelijke en stoffelijke belan gen der leden. Wij zien onder het pastoraat van z.eerw. het R.K. Schoolgebouw aanmerkelijk verbeterd en verbouwd daarbij open oog hebbend voor de financiën, het kerkgebouw krijgt een centrale verwarming en werd, voorzoover de toestand van het gebouw zulks toeliet, verfraaid. Men zou meenen, dat naast den arbeid die hier werd geschetst, gevoegd bij den veelom vattenden arbeid van het parochieleven, weinig tijd meer over is voor iets anders. Maar dan kent met pastoor Wils niet! Wie kent den jubilaris niet in zijn arbeid als schrijver op historisch terrein? Medewerker aan de „Bijdragen in het Bis dom Haarlem" is z.eerw. bekend in wijden kring als schrijver van de kerkgeschiedenis van Dor drecht, van de parochie St. Willibrord te Am sterdam, als vertaler van het Fransche werk ,,De Martelaren van Gorcum" enz. Wij denken hierbij aan het kortelings verschenen en zoo gunstig gerecenseerd werk „Uit den Zouaven- tijd". 1 Als wij zóó den arbeid van pastoor Wils zien, is het dan wonder, dat zijne parochianen zich opmaken om den zilveren jubilaris op zijn feest dag te gaan huldigen als hun aller geestelijken leidsman en hem gaan danken voor wat hij in die vijf en twintig jaren is geweest voor zoo D zeereerw. heer A. W. J. Lühn, pastoor te Kudelstaart, viert eveneens zijn zilveren pries terjubilé. Hedenavond om zeven uur wordt de jubilaris in feestelijken optocht zijn parochie binnengeleid. ontelbaar velen? Ja, spontaan zal deze huldiging zijn, omdat elke parochiaan ervan doordrongen is, dat pastoor Wils zich geheel en al geeft voor allen en de nauwgezette bewaker is van hun geestelijk heil. God moge pastoor Wils naar wij bidden nog jaren lang herder doen zijn van St. Jacobus te Akersloot. Zijn energieke arbeid brenge nog veel geeste lijk goeds tot stand! Zondag a.s. viert de Pastoor van *t Kalf de zeereerw. heer J. Th. Jacobs zijn zilveren Priesterfeest. In Mei 1927 werd de Z. E. Heer Jacobs be noemd tot Pastoor der Parochie v. d. H. Ma ria Magdalena en gedurende dien tijd heeft hij z'n priesterlijk ambt met volle toewijding en onvermoeiden ijver vervult. De parochianen van 't Kalf meenden dan ook dit feit niet ongemerkt mocht voorbij gaan en hebben zich voorgenomen den sympathie ken zielenherder, die reeds vijf jaren in hun midden vertoeft, een waar feest aan te bie den. De heeren Krom en v. Oerle hebben de lei-j ding op zich genomen bijgestaan door ver schillende ondercommissies. Men is thans be zig, nu de pastoor voor een week afwezig is en vervangen wordt door den ZeerEerw. heer Pater Harteveld, het kerkgebouw een feeste lijk aanzien te geven. Zondagavond zal de jubilaris die om 6 uur te Zaandam aankomt worden afgehaald Rijdende via Dam en Oostzijde naar 't Kalf zal hij bij het spoorwegviaduct opgewacht worden door een eerewacht te paard, welke als eere-escorte zal meerijden op den verde ren tocht naar de kerk. Bij de school zal de R. K. Muziekvereni ging „Harmonie" den stoet met muziek begroe ten, terwijl op het kerkplein de bruidjes klaar staan om den pastoor vooraf te gaan naar de kerk. Deze intocht zal met een plechtig lof worden besloten. Maandag 15 Augustus is de eigenlijke feest dag. 7.30 uur H. Mis met algemeener.HnfComnuiTlijJ. nie van alle Parochianen; 10 uur plechtige Hoogmis gevolgd door het zingen van eef?9" Priestercantate door het zangkoor. In den middag vindt de huldiging plaats. Te 1 uur zullen de kinderen op het speelplein der R. K. Meisjesschool bijeenkomen om een kinderhui- de uit te brengen. Daarna heeft in het R. K. Verenigingsge bouw de officieele receptie plaats, waar het Parochiaal feestgeschenk aan den jubilaris zal worden aangeboden. Sluiting om 3 uur met éen plechtig Lof. 's Avonds half acht zal in het R. K. Vere nigingsgebouw een Parochiale huldigingsavond worden gehouden voor genoodigden. Het feest voor de jeugd wordt Dinsdagmid dag 2.30 uur gegeven en Donderdagavond zal de R. K. Gemengde Zangvereniging „Zang- lust" een concert geven. Terwijl tot slot de tooneelclub op de Zondagen 21 en 28 Augustus een stuk zal opvoeren. 16—19 Aug. Meisjes-Congreganisten 17—25 j. 2023 Aug. Meisjes niet beneden 17 jaar. 2326 Aug. Jonge Dames Middenstand. 2730 Aug. Jongenspatronaten 1517 jaar. 30 Aug.2 Sept. Gehuwde Vrouwen. 36 Sept. Mannen St. Ignatiusclub (2e Re traite). 69 Sept. Dames. 1013 Sept. Dienstplichtigen. 1316 Sept. Meisjes-Congreganisten 1725 J. 24r—27 Sept. St. Josephgezellen. 14 Oct. Senioren en Commissarissen St. Josephgezellen. Voor inlichtingen en aanvragen gelieve men zich te wenden tot de Directie van het Re traitenhuis te Bergen (N.-H.). 47 Oct. Gehuwde Congreganisten e.a. geh. vrouwen. 811 Oct. Gereserveerd. 12—15 Oct. Ongehuwde Congreganisten. 1619 Oct. Heeren Middenstand. Broeder I aurentius hield er niet van, om 'n uitblinker v.ajt de heele klas te prijzen. Voor zoo'n enkel keertje, nou jaom de anderen, vooral de slabakkers", nog es 'n flinke por te gevenmaar te dikwels, needat was dan voor die uitblinker weer niet zoo goed. Vooral in dit milieu van verwaarloosde jon gens moest ie voorzichtig zijnze waren dag en nacht in eikaars nabijheid.... dat gaf af gunstgestook en aanleiding tot plagerijen.. Maar toch kon ie 't ditmaal weer niet over z'n hart verkrijgen, om heelemaal onverschillig te doen.... Dat ops te ran GiJs de Moor was weer zóóiets apartshij moest er iets van zeggenen hij het 't Gijs na 'n inleidend woordje zélf voorlezen. Je kon 'n speld hooren vallen in de klas, zóó gevoelig als Gijs z'n opstel voordroegen toen 't uit was keken ze allemaal min of meer teleurgesteldze hadden nog wel 'n kwartier zoo willen luisteren. „Wat-moet je worden. Gijs?" nam Broe der Laurentius hem op de speelplaats even naast zich. „Ik weet t nog niet, broeder" zei Gijs wat verlegen. De broeder keek schuins naar 't smalle gezicht met de levendige oogenen er kwam weer 't medelijden, dat er helaas niet voor 't eerst wasOok voor die paar hon derd anderen was de toekomst nog 'n somber, ongeschreven boekhier waren ze veilig nog.maar later.later. „Ik weet eigenlijk niet" zei Gijs nu wat vrijmoediger ,,hoe 't met me gaan moet als 'k hier vandaan gaAndere jongenss praten daar natuurlijk over met hun vader en moe der.... maar...." De Broeder wist op dat moment niet zoo gauw 'n antwoord.... ook omdat Gijs opeens weer zoo ongelukkig keekhad ie meer, als ie dacht aan wat eens 'n ouderlijk was.... de jongen kon soms zoo schrijnend iets zeggen.... iets waar je 'n heel tijdje beroerd van bleef.... Broeder Laurentius sloeg z'n arm om Gijs heen, en zei, dat ie daar niet te veel aan den ken moestGod was er toch óók, nietwaar? En als ie braaf bleef en z'n best deed, dan kwam ie óók door de wereld.... Gijs was 't kin dvan 'n haast altijd zieke lijke moeder en 'n drankzuchtige vader. De moeder stierf toen Gijs tien jaar was Met de vader was niks te beginnen..., hij liet de jongen aan z'n lot over.,., kwam soms dagen achtereen niet in huisen 't slot was, dat hij uit de ouderlijke macht werd ontzet. Gijs ging naar 't gesticht voor verwaarloosde jongensen op de dag, dat ie vertrok, was z'n vader er niet om hem gedag te zeggen 'n Vreemde, wel vriendelijke meneer bracht hem weg.... en Gijs beloofde alles, wat van hem gevraagd werd Deze berustend gegeven beloften bleken ech ter niet zoo onecht te zijn als bij veel anderen. Gijs leerde uitstekend en gaf zelden of nooit reden tot vermaningen of iets dergelijks.... Dat had z'n ongelukkige moeder hem nog kun nen meegeven. Hü dacht nog dikwels aan haaren ook nog wel es aan z'n vadermaar dat waren alleen heel bittere herinneringen.... voor zoo ver dat dan kan bij 'n kind.... Er werd voor gezorgd, dat Gijs naar 'n inter naat ging met vijfjarige H.B.S. En 't ging opnieuw goed met Gijs De Rector vroeg hem wat ie wou later Gijs had wel zin in de journalistiekdat vond ie 'n mooie roeping: zich geven voor de Roomsche persen later, als ie 'n man was, flinke artikelen schrijven in de krant, en en thousiaste verslagen van congressen en propa ganda-vergaderingen.... misschien kon ie naar 't buitenland als correspondentja, dat was z'n ideaal.... 'n wakkere medewerker worden voor de goeie zaak.... De rector correspondeerde met verschillende dagblad-directies toen Gijs z'n tijd naderde 't Ging niet zoo gemakkelijkmaar eindelijk wist ie toch gedaan te krijgen, dat Gijs de Moor zich ergens mocht presenteeren. En de jongen nam alles mee, wat maar als aanbeveling kon dienenz'n rapporten.... z'n vertalingen.... z'n opstellen.... Hij maakte 'n kwieke indruken 't duurde niet zoo lang, of hij werd als leerling-journalist aangenomen. Er vielen nog veel andere zaken te regelen vooral de financieele kwestie was 'n belangrijk ding.... maar met veel tegemoetkoming van verschillende zijden kwam ook dat in orde Gijs kwam voordeelig in de kost bij 'n em ployé van dezelfde krant'n prettig, echt katholiek gezin waar ie al gauw als kind in huis was. En zoo begon z'n loopbaan. In 't begin was 't allemaal heel eenvoudig werk.... berichtjes knippen.... telegrammen van de persbureau's en de correspondenten pers klaar maken.... hier en daar op af gaan drukproeven corrigeeren Later kreeg ie weer prettiger werk, waar meer eigen initiatief bij te pas kwamen mocht ie eens met 'n oudere collega mee naar de Ge meenteraad in de omgeving, of naar 't politie rapport of 't kantongerecht. Na 'n klein jaartje deed ie al veel zelfstan dig. en mocht nogal es 'n goedkeuring van z'n chef incasseeren. Vooral de rechtbank interesseerde hem Van die strafzaken, hoe gering ze schijnbaar ook waren, wist ie altijd iets aparts te ma kenzoo'n stukje droevig leven, dat ontroer de en ook de aandacht trok van lezers, die ge woonlijk maar heel vluchtig de rechtbank-ver slagen dóór-vlogen. 't Werd zelfs zóó, dat men er over ging pra ten.... over „die stukjes van de rechtbank te genwoordig". En men vroeg zoo al es, wie die toch schreefen vond, dat ze de krant er 'n stuk beter door maaktenen menschen, die nooit de dagen hadden onthouden, wisten nu precies te vertellen, dat er 's Maandags en Donderdags rechtbank was.... en grepen dan naar de krant om de verschillende zaakjes op hun gemak te gaan lezen Maar op één zoo'n Donderdag werd dat 'n teleurstelling. Toch was Gijs zelf naar de rechtbank ge gaanen juist die dag had ie echt zin, om er z'n best op te doen.want hij was vroeg klaar met z'n ochtendwerk en kon nu de heele zitting meemakenhoefde niet haastig de „achter stallige" zaakjes af te krabbelen uit 't reporters boekje van 'n collega. Hij was de eerste van de verslaggevers.... en installeerde zich gemakkelijk aan 't bekende pers-tafeltje. Maar kreeg 'n hevige schok toen de deur waarder de eerste beklaagde afriep Het was of de rechtszaal voor z'n oogen begon te dansenen hij voelde 't koude zweet langs z'n gezicht loopen. En met ontstelde oogen keek ie naar de ope ning, waardoor de gedetineerden de rechtszaal werden binnengebracht. Ja't was zoodaar kwam Gijs z'n vader tusschen twee rijksveldwachters de zaal in.... werd in 't beklaagdenbankje gebracht.. De jonge verslaggever feaf bijna 'n schreeuw z'n potlood viel uit z'n vingersen hij merkte 't niet eenskeek maar met groote, beweginglooze oogen naar 't bankje der be schuldigden keek naar de witte haren 't verloopen gelaat't slappe lijf in de vod dige kleerenen hoorde als in 'n bange droom de schorre stem van z'n vader, die ant woord gaf op de vragen van de president En in diezelfde benauwde droom hoorde Gijs, dat het ging om diefstal van vee uit 'n weide... waarvan ie wist, dat er zware straf op stond en hij hoorde de eisch van de officier van justi tie.... anderhalf jaaren verder hoorde hij niets meerZag alleen nog, dat de beklaag de weer werd weggevoerden onbewust naar 't pers-tafeltje keekverschrikt stil-schokte en z'n zoon glazig aanstaarde'n berken- ping van 'n kwart-secondegevolgd door 'n kreunen 'n ineen-krimpen van 't vage bonden-lijfen Gijs zag ook nog, dat die mond opengingen 't was, of ie z'n naam hoofde. En toen ging 't hoofd als in schande omlaagen de gestalte verdweenna nog heel even 'n schuwe blik in de richting van 't pers-tafeltje. Er volgden nu 'n aantal zaken met gesloten deuren. Gijs hóórde 't nietschrok overeind toen 't hem nog es duidelijker moest worden gezegd. Bleek als 'n doode kwam ie aan de redactie. Ze vroegen hem direct wat hem scheeldehij schokte maar even met z'n schouders.... De chef zei, dat ie maar naar huis moest gaan.... hij kon wel ziek zijnen of ie z'n copie maar achter wou laten. Maar Gijs had geen copie, bekende hij stum perig. „Was 'r dan niks bizonders vandaag aan de rechtbank?" vroeg de chef nog. „Nee meneerniks van beteekenis.... *n gewone mandie 'n koe uit de weide had ge stolenheelemaal geen zaakje, om er 'n ver slag van te makenik zal 't nog wel even gauwmet 'n paar regeltjes.... 'n paar re geltjes.... Maar toen begon Gijs heel erg te huilenen kon niet zeggen waarom En verscheidene lezers keken die dag heel gek opEr stond zoowat niks van de recht bank in de krant Dat viel nou weer even tegen.... 't was juist zoo aardig de laatste maanden. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10