ONZE VA CANTIEEGTG-WEBSTRIJB Naar aan blijde da, V U a I# I t V| PRIJZEN Ltd ROTTERDAM, Nrd- Blaak 87 ZATERDAG 13 AUGUSTUS Tienduizend menschen schrijven voor de film De êêne seconde, welke het maken van een foto duurt, moet uiterst zorgvuldig benut worden Ingezonden door Joh. LemAmsterdam ZOVHET VANDAAG WEER REGENEN? De örigioeele en betrouwbare film in het gele carton Teneinde amateurfoto* grafie meer populariteit te geven, heeft Kodak Limited besloten, ge durende de vacantie- maanden haar zes op namen „Regular" film in prijs te verlagen van 60 cent tot 45 cent in het formaat 6x9 cm; en van 7 5 tot 60 cent in het formaat 6V2 x 11 cm. Verkrijgbaar bij eiken „Kodak" handelaar. Indien niet voorradig bij w p _T| *B DEN HAAG, Noordeinde 10 en 10a RA Ck 1/AMSTERDAM, Kalverstr. 126 AMa l ekuaiyl, rvaiverstr. ïzo GROOTE MANNEN IN HUN VLEGELJAREN? Ingezonden door JohJ. R. Sletering te Arnhem ment: hoe Ingezonden door H. G. J. SchildUtrecht Een moeilijke opgave Fantasie genoeg Zichzelf verraden DE VEROVERING VAN EEN OUDE RUÏNE Ingezonden door, Tonny ReuversAmsterdam WIJ hebben altijd graag een herinnering. Wij koesteren ons aan een herinnering en zij is om zoo te zeggen onze gezellin op het pad van den vooruitgang. Herinneringen kunnen vroolijk zijn en sentimenteel. Vroolijke herinneringen zijn ons altijd aangenaam sentimenteele herinneringen zijn ons dikwijls dierbaardermaar dan ook voor ons zelve alleen, want andere menschen voelen in den regel weinig voor die herinneringen, welke ons hart slechts begrijpt. Maar de vroolijke en aan gename herinneringen, daaraan willen ook onze vrienden en kennissen deelnemen. Wanneer wij op reis gaan, dan koopen wij souvenirs. Niet dat wij van souvenirs practisch nut hebben, zelfs niet wanneer zij den vorm hebben van een inktkoker of naaidoosje. Souvenirs zetten wij neer op een tafeltje of op den schoorsteen met geen andere bedoeling dan om er zoo nu en dan naar te kijken en dan herinnerd te worden aanDat moet u dan zelf maar invullen, want aan die souvenirs kleeft de herinnering waar wij geweest zijn. Wanneer iemand dan eens vertelt: we waren aan den Rijn.... dan staan we meteen op en gaan naar het tafeltje waar onze herinnering staat aan de reis van toen wij er geweest waren. En dan gaan ook wij vertellen van onze reis. Maar weet u wat de beste herinneringen zijn en de aangenaamste en meest blijvende en ook voor de anderen de meest interessante? Dat zijn de kiekjes! Kiekjes zijn niets anders dan vastgelegde her inneringen van plekjes waar wij geweest zijn. van tochtjes welke wij gemaakt hebben en van oogenblikken zooals wij ze doorleefd hebben. En daarom dat vacantie-foto's een stukje worden van ons leven. Zelfs wanneer wij ze jaren later ter hand nemen, dan nog genieten wij van onze vacantie-trip, ondernomen in het jaar zooveel en zooveel vóór de dan ter plaatse zijnde jaar telling. Wij wisselen graag af en gaan niet elk jaar naar dezelfde badplaats, bezoeken niet elk jaar dezelfde steden en als wij bergen be klimmen dan zijn er voldoende bergen op de we^ld om eens af te wisselen. Vandaar dat de bergen in de wereld gelijkmatig opslijten, om dat alle menschen er zoo over denken. En nu op dit oogenblik, in deze maand, zijn wij weer bezig vacantie-foto's te maken, goed beschouwd te onzen pleziere, als de vacantie afgeloopen is! De vergelijking is wel erg lande lijk, doch niettemin juist: wij herkauwen onze vacantie! En evenals een koe onder dergelijke omstandigheden weet te genieten, zoo komt dan ook op ons gelaat de glans van vreugde bij de gedachte aan de ontspanning en de pret, welke wij hebben beleefd. Daarom is het van belang, dat wij aan onze vacantie-foto's ook zorg besteden. Het spreekt van zelf, wanneer wij uit zijn, zijn wij noncha lant en zorgeloos. Maar aangezien het nemen van een kiekje hoogstens een seconde duurt, is het toch wel de moeite waard die eene seconde goed te benutten. Dan krijgen wij kiekjes die klinken als een klok, al zal de klank er van de kinderen niet uit den slaap houden! Daar heeft u bijvoorbeeld dat kiekje, schijn baar genomen op de puinhoopen van Pompeji. maar volgens de toelichting een bouwval van gegarandeerd Nederlandsch fabrikaat! Die kleine krullekop lacht u zorgeloos tegemoet, alsof hij zijn intrek ging nemen in een pas voltooid flat-woninkje. Zijn broer naast hem laat zien, dat oude kloostermuren nog hun nut kunnen hebben, al was het alleen maar om er gemakkelijk te kunnen zitten, vindt u het geen snoezig kiekje? en is dit later voor die jongens geen aangename herinnering? Dat groepje bij die korenschooven heeft een lange wandeling achter den rug, al ziet u hier alleen maar de halmen! Maar zoo rustig en gemakkelijk zitten alleen maar kinderen, wan neer ze moe zijn! Maar zit in een van die jongens een toekomstige ministerpresident, ot een soort Mussolini? Je weet al zoo niet wat nog gebeuren kan. En dan komt dit aardige kiekje weer op de proppen en in de kranten, met een pijltje er bij: hier zit nu de groote man toen hij nog een knaap was en met zijn zusjes en broertjes er op uit trok! Als u de kiekjes ziet van Mussolini, in zijn roemruchtige vlegeljaren, zijn ze niet anders! Dat stelletje in badpakje is nog niet vermoeids Ze genieten op het oogenblik van een zonne bad en het zal wel niet lang duren of ze kiezen zee. Maar voordat dit natte moment gekomen is, heeft vader een droge momentopname van ze gemaakt, dat droge niet te verstaan als zouden zij zich bewust zijn van den ernst des levens. Kijk maar eens hoe ze lachen en wat een plezier dat ze hebben! Het is inderdaad een zonnige opname. Zonniger dan.... ja ziet u moeder met die twee kleintjes naar buiten kijken? Grootmoeder zou op bezoek komen als.... ja als.... het droog weer zou zijn! Maar aan de gezichten kunt u zien, dat het buiten niet droog is. De regenwolken voorspellen, dat het bezoek is af gelast. Een aardige en oprechte opname. Een vacantie-foto, dit keer eens zonder zon, zonder strand, zonder badpakjeDoch zulke foto's moeten ook wel mogelijk zijn in een tijdperk als dit, nu zon en regenwolken krijgertje spelen. Maar behalve deze foto, waar u ze gedrieën zoo verlangend naar de lucht ziet turen, of schoon Het is de moeite waard aan onzen vacan- He-fotowedstrijd deel te nemen, want niet alleen heeft u de voldoening, dat uw werk, indien het de goedkeuring der jury kan wegdragen, in uw lijfblad wordt gereprodu ceerd, u heeft kans op een veel grootere belooning, omdat wij voor dezen wedstrijd een pracht-collectie prijzen beschikbaar stellen. De kampioen van onzen wedstrijd, de eerste prijswinnaar, komt in het bezit van een schitterende Zak Kodak Speciaal No. 1 ter waarde van honderdvijfentwintig gulden. Het is een luxe model met Koda- matiesluiter. Degene, die zich met den tweeden prijs tevreden moet stellen, komt in het bezit van de Supraphoonkoffergra- mofoon, welke een waarde vertegenwoor digt van vijfenveertig gulden. De derde prijs is een elegant aantrekkelijk Kodak toestel ter waarde van vijfentwintig gul den, waarvan een afbeelding hierbij gaat. Als vierden prijs stellen wij de Nieuwe Kodak Juvier beschikbaar ter waarde van negentien gulden en ten slotte nog vijftig prijzen in den vorm van vijftig Hawk Eyes- toestellen, ter waarde van vijf gulden per stuk; EEN TOTAAL DUS VAN VIERHON DERDZESTIG GULDEN AAN PRIJZEN. NEEMT UW KANS NOG HEDEN WAAR en stuurt uw beste en aardigste vacantie- foto in onder het motto „Foto-vacantie- wedstrijd". deze week nog heel wat meer foto's binnen gekomen. Trouwens wat wij gepubliceerd heb ben is het neusje van den zalm en u weet dat een zalm ook nog kop en staart en midden mootjes heeft. Nu zijn er inzenders, die mee- nen dat hun foto toch aardiger was. Wij ne men hun die meening volstrekt niet kwalijk. grootmoeder niet had ge schreven dat ze per K. L. M. zou ko men, zijn er Want ieder iiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiioiiinniiiiimiiiiiiiiiii mensch be oordeelt zijn eigen foto's met een beetje sub jectiviteit. KODAK FILM Iedereen is zichzelven en zijn eigen kinderen 't naast. Het zou werkelijk een wanverhouding zijn als het niet zoo was. Wij echter beoordeelen de zaak van een anderen kant. Wij voelen niet de stem van het bloed. Voor ons zijn alle inge zonden kinderen: kinderen! Bovendien hebben wij ook nog met andere bijkomstigheden reke ning te houden, waaraan een inzender niet zoo direct zal denken. Wij hebben wel terdege De prijsvraag van „Ufa" en „Tobis" in het bekende tijdschrift „Die Woche" heeft een on gedacht succes gehad. Bijna 10.000 inzendingen stroomden bij de jury binnen die wel een moei lijke, doch ook een zeer interessante taak had. Door het groote aantal inzendingen is deze prijsvraag geworden tot een grootsch experi- reageert het filmpubliek, wanneer 't geen passieve toeschouwer meer is, maar zich actief met de filmkunst gaat bezig houden door voor de film te schrijven. In de bioscoop ziet met op 't doek 'n imitatie van 't leven, die velen zelfs voor het eigenlijke leven houden. Werkelijkheid en fantasie vermengen zich met elkaar. De toeschouwer vergeet zijn eigen leven en alles wat hem kwelt in dit land van droomen en vervulde beloften. Alles wat in zijn leven ontbreekt, vindt hij daar. Als een kind, te vreden en zonder critiek kijkt hij toe. Waarom zou in zijn leven onmogelijk zijn, wat hier op het witte doek wèl kan? Dat was toch het ge wone leven van menschen als hijzelf? En even maakt zich van den vermoeiden toeschouwer het besef meester, dat tenslotte alles mogelijk is en elk levenslot nog wel een gunstige wen ding kan nemen. Doch nu moet hij zelf menschen en hun lot beschrijven, inplaats van als een kind te ge nieten van een sprookje. En hij is geen vakman van de film, zelfs geen dichter, tooneelschrijver of andere kunstenaar, hij heeft nooit bewust nagedacht over het verband, dat er bestaat tus- schen het werkelijke leven en de in een of anderen kunstvorm uitgedrukte droom over het leven. Zou het gewone filmpubliek eigenlijk wel in staat zijn, een logische film te bedenken, een probleem te vinden en op te lossen? Nu, animo was er genoeg, maar hoe staat het blijkens deze prijsvraag met de dichterlijke fantasie, met het inzicht in de filmtechniek bij het groote pu bliek? Die vraag is niet zoo gemakkelijk te be antwoorden, want voor het schrijven van een goed filmscenario zijn eigenlijk meerdere talen ten noodig: behalve gewone fantasie en het vinden van een goede intrige, wat door leeken als het allervoornaamste wordt beschouwd, is ook een goede opbouw van het stuk noodig voor het succes en het eenigszins op de juiste wijze „opbouwen" van een bepaalde handeling is van groot belang voor de praktische bruik baarheid. De individueele karakters der ver schillende personen moeten goed uit elkaar ge houden worden; zij mogen geen dingen doen of zeggen, die met het hun toegedachte karakter in strijd zijn en de oplossing van het stuk moet logisch uit het voorafgaande voortvloeien. Nu, van de tienduizend manuscripten waren er slechts een dertigtal, die bij een zeer milde be oordeeling bruikbaar waren te achten. 0.3 pCt. Aan fantasie in den eigenlijken zin van het woord ontbreekt het den meesten niet. Doch zij blijven slechts vasthouden aan één hoofdthema. Zij bekommeren zich niet om kleinere motie ven en hebben dus, hoe populair de filmkunst ook is, nooit begrepen welk een groot aantai kleine trekjes en bijkomstigheden in een film worden verbruikt. Vele andere fouten werden den scenarioschrijvers in het geheel niet aange rekend, omdat ze bij eenige routine vanzelf zouden verdwijnen. Het begrip voor rollentech- niek is over het algemeen grooter dan het ver mogen, om zich te verplaatsen in de gedachten yan de filmspelers. Dit blijkt reeds daaruit, dat vele inzen ders hun rol len verdeel den, onder bekende, met name ge noemde ar- tisten, zonder dat de in houd en het karakter van die rollen ook maar eenigs zins overeen kwamen met de persoon lijkheid der filmsterren of met de rollen, die zij gewoonlijk speelden. Sommigen schenen voorts te meenen, dat de intrige van hun scenario vooral ori gineel moest zijn. Dat is natuurlijk on juist; elke denkbare intrige is reeds op elke mogelijke wijze bewerkt, doch de stof be hoeft niet absoluut nieuw te zijn, als zij maar met de noodige variatie is behandeld. De meesten hadden dit ook begrepen en er aardig wat van terecht gebracht. Dikwijls namen zij hun stof uit hun onmiddellijke omgeving een zeer goed principe vooral bij de humoris tische scenario's. De prijsvraag was strikt anoniem, zoodat men slechts uit de werken eenige conclusies kon trekken omtrent den kring, waaruit de schrij vers afkomstig waren. Zonder dat zij het wisten of wilden, hebben zij n.l. zeer veel medegedeeld omtrent hun eigen leven en hun omgeving. Dit gold zoowel van hen, die werkelijk personen en gebeurtenissen uit hun dagelij ksche leven beschreven, als voor hen, die hun droomen en verlangens uitdrukten. Nooit bevredigde wen- schen kwamen tot uiting en bijna schrikwek kend duidelijk bleek, hoeveel zich in hun leven teleurgesteld gevoelden. De algemeene armoede maakte geld tot iets dubbel begeerlijks, doch in de eigenaardigste vormen treedt daarnaast toch altijd ook de sterke behoefte aan romantiek en fantasie op den voorgrond. Er waren vele arbeiders onder de inzenders. Zij beschreven in hun scenario's hun eigen leven, zooals het volgens hun droomen had kunnen worden, wanneer het geluk hun niet voorbij was gegaan. Dit geluk is voor hen syno niem met geld en het is typeerend, hoe in het leven van hun hoofdpersonen dit geluk juist op de meest onwaarschijnlijke manieren zijn intrede doet. Het wordt nooit voorgesteld als een belooning op hard werken, geduldig zijn gaven ontwikkelen of iets dergelijks; het wordt den hoofdpersoon altijd in den schoot gewor pen. Er waren honderden manuscripten, waarin de schrijvers er zich absoluut geen rekenschap van hadden gegeven, dat men niet „zich op werkt", zonder dat daar een zeer reeële basis voor is in den vorm van bijzondere persoonlijke kwaliteiten. Ze beschreven een persoon en die persoon werd rijk en vervolgens verliefd. En het „happy end" was gereed. Van logica was bij dit alles geen sprake. In de film kan blijkbaar alles en het wonderlijkste en onwaarschijn lijkste is het mooiste. Ook onder de meer ontwikkelden waren er velen, die geen werkelijkheid beschreven, doch hun eigen droomen. Doch deze waren al zoo ver, dat zij beseften dat geld slechts een schijn geluk kon geven. Zij beschreven hun idealen, want zij zagen, wat er ontbreekt aan de wereld, zooals zij nu is. Maar wat zij schreven waren utopieën. Sommige bleven vaag en onevenwich tig en waren blijkbaar meer het resultaat van wat de schrijvers gelezen, dan van wat zij zelf doordacht hadden; andere beschreven een zoo volkomen verandering van de geheele levens wijze en alle verhoudingen, dat slechts de schrijvers zelfs er iets in konden zien. Een van deze schrijvers was econoom, een ander inge nieur. Him werk was onbruikbaar voor de film, want er bestonden voor hen geen grenzen. Er waren manuscripten bij, die zich uitstrekten over een tijdvak van duizenden jaren. Vele technici hielden zich voorts bezig met gifgas sen en andere verdelgingsmiddelen van heden en toekomst. In hun verhalen komt altijd een spion voor, die een technisch geheim tracht te verraden; zij beschrijven den strijd tegen dien spion en in dien strijd komt altijd een vrouw voor. Sommige manuscripten grensden zelfs aan het waanzinnige. Zoo slap als het met de mo raal was gesteld, zoo slap stond het ook met hun gevoel. Zij waren even naief en wreed als kinderen. Zoo liet er een zijn vrouw door in brekers driekwart doodschieten, maar hij be kommerde zich geen seconde om haar en ging slechts kijken, of het geld er nog was. Naast al deze ruwheid en ongevoeligheid was er slechts één warmer gevoel te bekennen: de vaderlands liefde, die uit vele manuscripten sprak. Werke lijk bevredigend uit moreel en gevoelsoogpunt waren eigenlijk alleen de humoristische ma nuscripten. Soms was er slechts één humoris tische figuur in het scenario verwerkt, doch het geheel werd daardoor op een ander plan ge bracht. Wat ook prettig aandeed was, dat vele dezer inzendingen zoo nauw aansloten bij de werkelijkheid en daarvan slechts een groteske gaven, een overdrijving van het lachwekkende dat er reeds is. Dat is de beste opvatting van het blijspel en het feit, dat deze opvatting nog bij zoovelen uit alle standen wordt aangetroffen, is het meest bevredigende resultaat van deze groot opgezette prijsvraag. Er blijkt ook uit, dat de mensch van dezen tijd behoefte heeft aan humor. Hij wil lachen. En dat is misschien de reden, dat in de moderne films het humoristi sche element zoo'n groote plaats inneemt. (Nadruk verboden). rekening te houden met de reproductie. Er zijn inderdaad heel aardige foto's, welke wij zeker zouden genomen hebben als.ze wat scherper waren afgedrukt. En vooral bij kleine foto's, welke wij vergrooten moeten, dient rekening gehouden te worden of de cliché-afdruk niet te wazig wordt. Dus.... wij bekijken de foto's met technische oogen. Dan is er nog de kwestie van de correspon dentie. Wij hebben reeds medegedeeld, dat wij over de inzendingen geen correspondentie kunnen voeren. Dat hebben wij niet gezegd om de porti uit te sparen, maar omdat wij op dit gebied rjjkelijk ondervinding hebben opgedaan. Het schrijven op zich zelf gaat ons best af. Daarvan getuigen de ochtend- en avond edities. Wanneer u de krant gedrukt voor u ziet zult u er misschien niet zoo bij denken maar de geheele inhoud is geschreven of ge typt naar de zetterij gegaan. Vervolgens hebben wij uit den aard der zaak al een drukke corres pondentie. Wanneer wij nu bij bijzondere ru brieken, zooals de vacantiefoto-wedstrijd er een is, met zijn honderden en honderden inzendin gen, met de inzenders briefwisseling moesten gaan houden, dan zou de zaak gewoon niet meer uit elkaar te houden zijn. Wij geven on zen abonné's gaarne raad. Schrijven hun gaarne een briefje, wanneer de noodzaak dit vereischt maar om zoo maar eens een paar honderd brieven extra te gaan beantwoorden is werke lijk een heidensch werk. Er zijn inzenders die meenen, dat zij de eenigste zijn aan wie wij een briefje kunnen kwijtraken. Maar ook dezen zouden hun hand rouwmoedig in eigen boe zem steken als zij den dagelijkschen postzak met brieven ons bureau zien verlaten. Misschien dat wij mettertijd een bod doen op het Rijksmu seum om daar een aanloop-bureau te vesti gen voor onze abonné's, maar zoolang wij dit nog niet hebben, laat ons rustig aan den ar beid, opdat wij het in die richting kunnen heen stuwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13