De koppige de Valera Adolf Hitler ten tooneele Handhaving der zedelijkheid Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS LEVENSLOOP EN KARAKTER De tarievenoorlog De kerken weer in brand Na de hittegolf DE BAROMETER Ill ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51- TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Yan bolsjewistische practijk naar democratische theorie. Een stembusoverwinning het resultaat Sir Casement, de protestant zwarte de Valera Door Lloyd George begenadigd Het Weer HET KASTEEL RAMBOVILLET inniniiniiiniiiiiiiiiiiiiHiiiinHiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiniHiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiniininiiiniiiiiHiiiiiiiiiiiinniiiiiffl De burgeroorlog De strijd tegen Griffith en Collins Dit schitterend gelegen oude koninklijke slot met prachtig parkdient thans als buitenverblijf van den Franschen president. Heden onderhoud met den rijkskanselier Het Centrum genegeerd Hitier naar Hindenburg Oliegebrek in Rusland Oogstcampagne gehandicapt INCASSEERING OP BINNEN- EN BUITENLAND VOORSCHOTTEN TEGEN INCASSI Rijkscommissaris voor Pruisen tegen zedenverwildering Spaansche furie te Grenada Wegens den feestdag van Onze Lieve Vrouw-ten-Hemelopneming zal de NIEUWE HAARL. COURANT Maandag in beperkten omvang verschijnen. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Drie dooden Prof. Piccard wacht op beter weer Huiszoeking te Berlijn HET IS WEER RAAK IN NICARAGUA W. Brakel Jr. Botermarkt 17 -dlWM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18149 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers zie de rubriek Eamon de Valera is in het jaar 1882 in New-York geboren. Zijn moeder was eene Iersche, zijn vader een Spanjaard (anderen be weren een Malteezer), zeer waarschijnlijk van Joodsche afkomst. Nauwelijks 2 jaren oud, ver loor de Valera zijn vader door den dood. Zijn moeder, welke zonder middelen van bestaan achter bleef, zond den jongen naar Ierland, waar hij door een oom op een boerderij werd groot gebracht. Deze oom deed hem op school en zond hem daarna naar de universiteit. De Valera had talent voor wiskunde. Na de hooge- school te hebben afgeloopen werd hij in Dublin onderwijzer en privaat-docent in de mathesis. De Valera's wiskundig talent voelt men ook in zijn politiek, en in Ierland houdt men er van te zeggen, dat „voor de Valera het leven een rekensommetje" is en dat „de Valera alles on derwerpt aan zijn politieke formules." Een ding staat echter als een paal boven water: de Valera is onomkoopbaar en heeft zijn geheele leven slechts voor zijn idealen geleefd. Aan twee burgeroorlogen nam hij deel. Hij was er de ziel en de leider van. Tot zijn 35ste jaar was de Valera tamelijk onbekend in Ierland. De beruchte „Sinn-Fein"- beweging is door anderen vóór hem georgani seerd. De stichter er van was de journalist Griffith, die later haar aanvoerder en tenslotte hoofd der Iersche regeering werd. Ook deze man was door en door eerlijk. Hij had voor een Ierschen politicus tenminste een geluk kigen dood. Hij stierf n.l. op het oogenblik, dat de Iersche burgeroorlog op zijn felst woedde, tengevolge van eene beroerte. In zijn zakken vond men in het geheeltwee pences (is 10 Holl. centen) en noch in zijn portefeuille, noch in zijn lessenaar, noch op de bank, liet hij ook maar één enkelen cent na. Dit was de erfenis voor vrouw en kinderen van het hoofd der 'Iersche regeering, den stichter van een groote politieke partij, eene partij die onder zijn leiding zooveel in de wereld van zich heeft doen spreken. Op den 3en Augustus 1914, eenige oogen- blikken vóórdat Engeland Duitschland den oorlog verklaarde, stond John Redmond, het hoofd der Iersche partij in het Engelsche par lement op, om in een kleine rede plechtig het Britsche volk te beloven, dat Engeland op de „loyale, vriendschappelijke en effectieve hulp van Ierland in zijn strijd tegen den buiten- landschen" vijand kon rekenen. Het oudste par lement der wereld ontving deze verklaring met luidruchtig applaus. Deze verklaring kwam wat onverwacht, want Engelschen en Ieren waren in het geheel niet zulke groote vrienden. Ho- merule was er nog niet, en het protestantsche Ulster (Noord-Iersche provincie, bewoond hoofdzakelijk door nakomelingen van Engel sche nederzettingen) dreigde steeds met op stand. Redmond heeft tot op zekere hoogte woord gehouden. Ierland gaf het Britsche leger 170 duizend vrijwilligers en dat is ongeveer even zooveel als het in overeenstemming met zijn bevolkingscijfer kon geven. Doch John Red mond heeft eigenlijk door deze hulp aan En geland levenslang zijn populariteit verspeeld, omdat hij vergeten had „Engeland slechts op zekere voorwaarden deze hulp te verleenen. Hij stierf niet zeer lang daarna, geheel alleen en vergeten. En nu komt in Ierland een zeer bekende Ier tot een geheel andere conclusie. Ook hij vindt, dat Ierland „loyale, vriendschappelijke en ef fectieve hulp" moet verleenen, doch niet aan Engeland maar aan Duitschland. En deze man, die als gevolg van zijne meening zoo tragisch aan zijn einde kwam, was Sir Rodgers Case- ment. Ier door geboorte, maar protestant van ge loof, behoorde deze „leider" tot de zgn. „zwar te protestanten", zooals de Engelsche geschie denis hen noemt, de ergste vijanden der R. Katholieke Kerk, de „Pausenvreters" bij uit nemendheid. Misschien dat deze familie-tradi tie Rodgers Casement eerst een hindernis is geweest om het katholieke Ierland te dienen. Hij stond zijn geheele leven in Engelschen di- plomatieken dienst, vooral in de verre landen van Afrika en Zuid-Amerika. Hij was op het ministerie van buitenlandsche zaken een ge ziene persoonlijkheid. Vooral Sir Edward Grey hield van hem en was zijn voorspraak bij het verkrijgen van zijn adellijken titel. Hij was een door en door eerlijk en onafhankelijk man, wien men den bijnaam van den „Bayard" 1) had gegeven. In Dublin, waar de zoo slecht georganiseerde en voorbereide Iersche revolutie, een „revo- lutionnair Komité" naliet, waarvan de Valera lid was (zijn revolutionnair debuut) werden alle leden door den krijgsraad ter dood veroordeeld. Een ander gerechtshof veranderde voor eenl- gen de doodstraf in levenslange gevangenis straf, en dit geluk had ook de Valera. Zijn rol was niet zeer groot geweest. Hij was, zonder g Nu de naam van De Valera in ver- g band met den hardnekkigen tarie- M H ven-oorlog tegen Engeland weer op J gj aller lippen is, zullen onze lezers met jj jj belangstelling kennis nemen van de jj g hieronder volgende beschrijving van jj zijn karakter en leven met tot dusver M jj onbekende bijzonderheden. Illlllllllllllllllllllllll ook maar iets van de krijgskunst te kennen, als commandant van het derde revolutionnaire bataillon benoemd en had als zoodanig een fabriek tegen de Engelschen moeten verdedi gen. De Valera's vrienden zeggen dat hij dap per gevochten heeft, anderen, dat hij alleen zich niet „zonder een enkel schot overgegeven heeft" 2). In ieder geval, vanaf dit oogenblik begint zijn groote populariteit, terwijl Sir Rod gers Casement door het gerecht veroordeeld werd tot den strop, een vonnis dat den 3en Augustus 1916 in de gevangenis van Penton- ville werd voltrokken. Eenige oogenblikken voor zijn dood gaf Ca sement het verlangen te kennen in de R. Ka tholieke Kerk te worden opgenomen, en de Iersche schrijvers beweren, dat hij vóór zijn terechtstelling zich bekeerde en het R. K. ge loof dat bijna alle Ieren belijden, aannam. Zijn laatste woorden op het schavot waren: „Ik sterf voor mijn vaderland. O God, aan O beveel ik mijn ziel" 3). De Valera bleef, tegen alle verwachtingen in, niet lang in de gevangenis, doch zijn gevan genschap had hem overal bekend gemaakt. Zijne Iersche medegevangenen hadden hem als hun voorzitter in de gevangenis gekozen en zoo leerden zij zijn doortastend beleid bij onder handelingen met de gevangenisbewaarders kennen. Herhaaldelijk drong zijn naam zelfs in de dagbladen door. Het was natuurlijk, dat de bloedige onderdrukking van deze veronge lukte revolutie, vooral het doodvonnis, vol trokken aan 16 bekende Ieren, een ontzetten- den haat bij de Iersche bevolking tegen de En gelschen wakker riep. Na de regeering van Asquith kwam die van Lloyd George en hij begenadigde de voor het leven veroordeelden, o.w. ook de Valera zich bevond. Reeds vóór zijne begenadiging was hij door „Sinn Fein" gekozen als een hunner toekom stige leiders, en toen hij in vrijheid was ging zijn ster met buitengewone snelheid omhoog. Vele der meest bekende revolutionnairen waren ten onder gegaan en hij was de aange wezen man hen te vervangen. Wij zien hem dan ook binnen korten tijd aan het hoofd der „Sinn Fein" (wat wil zeggen „Wij Zelf) -be weging, waar hij zich uitspreekt voor een Ier land als dominion en als zoodanig deel van het Britsche Rijk. De Engelsche regeering nam hem echter weer in hechtenis en stopte hem opnieuw in de gevangenis, ditmaal in Lincoln, waaruit hij echter den 3en Februari 1919 wist te ontsnappen en wel op een zeer romantische wijze. 's Avonds kwam altijd een priester om met de gevangenen te praten, en sprekende met de Valera, legde de goede pater den sleutel van de gevangenisdeur op tafel. De Valera be droop met een waskaars den sleutel en ver kreeg op deze wijze een afdruk, dien hij zijne vrienden buiten de gevangenis wist te doen toekomen. Zij maakten voor hem juist zulk een sleutel en, in een brood gebakken, wisten zij hem dezen in handen te spelen. Doch de sleutel paste niet in het sleutelgat. Een van de medegevangenen, een vriend van de Va lera, wist hem langzamerhand passend te ma ken, en op een goeden dag opende de Valera de deur van zijn cel en ontkwam ongehinderd. Deze ontvluchting bracht heel Engeland op de been. Niet alleen de geheime politie, maar ook de reporters der dagbladen. Doch de vluch teling werd niet gevonden, en de populariteit van de Valera steeg daardoor enorm. Inmiddels was in Ierland de openbare mee ning veranderd. De Sinn Feiners, die vroeger in de minderheid waren, verkregen allengs een kleine meerderheid en een ieder sprak over de te verwachten revolutie. Dit was begrijpelijk. Wie gedacht had dat, nadat Engeland sinds 11 November 1918, vijf tot zes millioen solda ten vrij kreeg, alle kans voor een Iersche revo lutie verkeken was, kwam bedrogen uit. Het woord van Lord Cecil: „Ierland aanvaardt in principe nooit logische besluiten" werd waar heid. De Iersche „Dail Eireann", de Sinn Fein- sche Nationale Vergadering, verklaarde in Ja nuari 1919. dat Ierland een onafhankelijke re publiek was, en de Valera werd gekozen als g Verwachting: Zwakke tot matigen Z..O. g tot Z.-W. wind, gedeeltelijk bewolkt, jj waarschijnlijk enkele onweersbuien, nog m warm weder. Ij Verdere vooruitzichten: weinig veran. m g dering. s Zon op 5.41, onder 8.28. Volle Maan M Dinsdag v.m. 9.02. Licht op 8.58. M „Triomph-Aire", wat zoo iets als minister-pre sident of hoofd van den staat beteekent. Indertijd had Parnell de leuze „Van Enge land is nooit iets goeds te verwachten" in zwang gebracht, en gedachtig aan deze leuze ging de Valera, verkleed als een matroos, naar Amerika om daar geld te verzamelen voor de geheime Iersche regeering, die de Engelschen verjagen moest. In deze eerste na-oorlogsjaren, toen de Amerikanen veel meer geld hadden dan thans en op Europa gebeten waren, is deze reis voor hem een groot succes geworden. Niet alleen moreel wilde de publieke meening de Valera helpen, doch ook materieel, en de bijdragen in een fonds ter verwezenlijking van Ierlands onafhankelijkheid bedroegen in kor ten tijd meer dan vijf millioen dollar. In Ierland echter was in dien tusschentijd de „burgeroorlog" uitgebroken d. w. z. geen open burgeroorlog, maar iets wat met dien naam bestempeld werd en waarop de Engel schen antwoordden door de opstandigen dood te schieten en kasteelen en boerenhofsteden neer te branden. In 1920 werden door de Ieren 54 Engelsche officieren en 182 politie-agenten gedood, 69 gerechtshoven en 533 kazernen in brand gestoken en 998 maal werd de post over vallen. De Engelschen in dien zelfden tijd doodden 105 opstandelingen en 98 beambten en brandden 323 particuliere huizen, 2C fabrieken, 255 magazijnen, 32 coöperaties en 171 boeren hofsteden af, in het geheel waren er in 14 maanden 22.279 „raids". Toen volgde de dood van den burgemeester van York, veroordeeld tot twee jaren gevange nisstraf wegens het niet ten uitvoer brengen van zekere bevelen, een vrijwillige dood door het weigeren van voedsel, maar een dood, die de geheele beschaafde wereld op stelten zette. Ierland was geen kolonie. Geld en menschen waarmee het de publieke opinie in Amerika moest mobiliseeren tegen Engeland, kon het evenwel bijeen brengen. Een Amerikaansch comité van 150 leden, onder wie bisschoppen, senatoren en geleerden, begon een onderzoek, en de slimme Lloyd George voelde maar aj te goed uit welken hoek de wind waaide. 4), doch wist ook, op welke wijze een voor Enge land voordeelig verdrag met Ierland was te verkrijgen. Het was hem bekend, dat de lei ders der Iersche revolutie niet meer eensge zind waren En terwijl Griffith en Collins vóór het aanvaarden van het Engelsche voorste) pleitten, was de Valera er tegen. Hij wilde alleen de volledige onafhankelijkheid van Ier land, en na heftige debatten met 64 stemmen vóór en 57 tegen, nam de Dail Eireann het ver drag aan. De Valera nam zijn ontslag als pre sident en Griffith volgde hem op. de Engel schen gingen uit Ierland weg en een vrij Ier land was geboren. Men zou denken, dat hiermede nu alles uit was, o neen, integendeel, de Valera eischte, dat het Iersche parlement zijn wil zou volgen. Bij zijn democratische beginselen bezit hij een heftig karakter, onbegrensde eigenliefde en een onbreekbaar geloof in zich zelf De Valera begint nu een gewapenden opstand tegen zijn eigen vrienden Griffith en Collins en deze op stand werd op precies dezelfde wijze gevoerd als de opstand indertijd tegen Engeland. Bom men, revolvers, kasovervallen, demoralisatie van heel Ierland met het doel „Ierland tot een georganiseerden chaos" te maken, kwamen er aan te pas. De Valera spoorde aan tot het op blazen van bruggen, treinen, stations, het doo- den van regeeringspersonen enz. enz. En zeer velen van de beste Ieren zijn door zijn bevelen omgekomen. Een der eersten was Collins, de zelfde vriend, die de Valera eens uit de gevan genis had helpen ontvluchten. Ieren doodden Ieren, en het woord van Gladstone dat „een dubbele dosis van Kaïn's boosheid den Ieren deelachtig geworden is" werd meer dan be waarheid. Griffith, de oprichter der Sinn Fein-bewe- ging was reeds onverwachts gestorven, doch het leger van zijn opvolger behaalde tenslotte de overwinning. Deze opvolger heeft de Valera niet aan de galg gehangen, maar gaf hem slechts één jaar tuchthuisstraf Na weer uit de gevangenis te zijn ontslagen en ziende dat zijn eigen volgelingen onderling verdeeld waren, richtte de Valera een nieuwe partij op. Van bolsjewistische practijken ging hij tenslotte naar democratische -theorieën over, wachtende op eene overwinning bij de stembus. Nu heeft hij dan eindelijk deze overwinning gekregen, al is zij ook heel klein en thans re geert hij met scherp geschut. Met de Valera kunnen de Engelsche ministers maar niet klaar komen. Hij is de man, die in zijn halsstarrigheid thans zóó ver is gegaan, dat Ierland met En geland een tarievenoorlog is begonnen. Hoe dit alles eindigen zal, en in hoeverre Ierland hier bij misschien ten onder zal gaan en met Ier land ook de Valera, kan niemand vooruit zeg gen. De toekomst moet het ieeren. Dat de Va lera echter nooit en in niets zal toegeven, daar voor staat heel zijn levensgeschiedenis borg. 1) Redmond Haward. Sir R. Casement bl. 12. 2) S. H. Bretterton. The Real Ireland bl. 27. 3) Trial of Sir R. Casement by S. Knoth. 4) Evidence on conditions in Ireland. Ameri can Commission Washington 1921. BERLIJN, 12 Aug. (W-BNaar wij vernemen zal de ontvangst van Adolf Hitler door den Rijkskanselier Zaterdagmorgen plaats hebben. Kapitein Roehm en de leider der Berlijnsche Stormafdeelingen, graaf Helldorf. zijn Vrijdag op de rijkskanselarij verschenen, om de be spreking voor te bereiden. In politieke kringen beoordeelt men het uit zicht op een overeenkomst met de nationaal- socialisten over een presidiaal-kabinet weer iets gunstiger. De „Angriff" eischt heden weer met allen nadruk: „eindelijk de alleen mogelijke conclusie getrokken wordt uit de rijksdagver kiezingen, d.w.z. Adolf Hitler te belasten met de leiding van den staat." In een groot aantal andere bladen wordt de mogelijkheid behan deld van een regeeringsomvorming, waarbij Von Papen leider van het kabinet blijft, terwijl Hitier Pruisisch minister-president en tege lijkertijd vice-kanselier in het Rijk zou worden Volgens deze combinatie zou dr. Frick rijks minister van binnenlandsche zaken worden en dr. Bracht minister van buitenlandsche zaken Men moet echter eerst afwachten hoe het con tact tusschen Von Papen en Hitier morgen af loopt. In nat.-socialistische kringen wordt overigens bevestigd, dat Hitier ook door den Rijkspresident zal worden ontvangen. Naar het nieuwsbureau VD.Z. uit goed In gelichte kringen verneemt, schijnt men niet van plan te zijn de uitnoodiging van het Cen trum aan te nemen om de Pruisische regeerings- kwestie te bespreken, alvorens Adolf Hitler een besluit heeft genomen. In ieder geval zal ook Maandag a.s. de bespreking tusschen Duitsch- Nationalen, Nat.-Soc. en Centrum niet plaats vinden. Duitsch-nationalen en nat.-socialisten hebben aan het Centrum medegedeeld, dat zij op het voorgestelde tijdstip geen vertegenwoor digers konden sturen. Van officieele zijde wordt thans bevestigd, dat Adolf Hitler behalve door den Rijkskanselier, ook door den Rijkspresident zal worden ont vangen. Beide besprekingen zullen tegen den middag plaats hebben. Het Sovjetblad „Za Industrializatsioe" van 21 Juli wijdt een uitvoerige beschouwing aan het schandaal van het oliegebrek in Sovjet-Rusland AARNE BAI\K in oogsttijd. Het materiaal wordt gepubliceerd, om er „de aandacht van den Executieven Raad van Volkscommissarissen" op te vestigen. Reeds onmiddellijk nadat de oogstwerkzaam heden in Zuid-Rusland waren begonnen, swa- men er uit verschillende plaatsen rapporten binnen, waarin werd gewezen op den gevaar lijken toestand, ontstaan door een ernstig ge brek aan olie. De volgende telegrammen worden geciteerd. „Het plaatselijk depot van de „Soyvozneftorg (Oliehandeldepartement) is leeg". „Er is geen petroleum, ligroïne (vluchtige olie uit petroleum), noch benzine. De tractoren staan stil" „Wanneer er niet spoedig stookolie komt, zai de oogstcampagne mislukken". „Wegens het gebrek aan stookolie - staan de tractoren ten deele stil." Dergelijke telegrammen werden, nog steeds volgens het officieele blad. ontvangen van den Noordelijken Kaukasus. het gebied van de Zwarte Aarde en de Oekraïne. Het blad voegt eraan toe: „Aan den vooravond van de oogstcampagne ts ontdekt, dat de in de meeste streken de toe stand wat betreft de motor-olie kritiek was." Zooals gewoonte is in Sovjet-Rusland, doet het eene departement het andere verwijten voor het „schandaal", maar het is duidelijk, dat het olie-departement in gebreke bleef bij de voor ziening van de noodzakelijke olie om redener die niet worden opgegeven. BERLIJN, 12 Aug. (W.B.). De rijksregeering heeft zich in haar regeeringsverklaring uitge sproken voor de handhaving van de grond slagen der christelijke beginselen en zedelijk heid. In overeenstemming hiermee heeft de rijks commissaris voor Pruisen, Dr. Bracht, besloten maatregelen te nemen tegen de verwildering, die vooral in de groote steden is op te merken. In het bijzonder richt Dr. Bracht zich tegen de schaamtelooze schending van de eer en waardigheid der vrouw, die een vernietigings- verschijnsel is van de christelijke cultuur en zedelijkheid. In een ambtelijke verklaring wordt vooreerst gewezen op de naaktvoorstellingen in theaters en revues, die evenzeer verboden die nen te worden als de bediening in café's door vrouwen, die in haar spaarzame kleedij een ge vaar voor de zedelijkheid zijn. Scherp worden de vrouwen veroordeeld die door prijsrechters en voor een groot publiek hun lichamelijke aan trekkelijkheid laten taxeeren, om als schoon heidskoningin bekroond te worden. Deze dingen zijn een teeken van cultureele aftakeling en moeten in de toekomst met de scherpste maat regelen worden bestreden. Het leven aan de Duitsche meren, rivieren en badplaatsen heeft vormen aangenomen, die grootendeels met het paroollucht, licht en zon niets meer te maken hebtffin. Al zijn deze toestanden grootendeels uit het buitenland af komstig, zij moeten toch het Duitsche aanzien bij de buitenlanders schaden. De rijkscommis saris heeft dan ook het naaktbaden en het bezoek aan café's in badcostuum voorzoover deze niet onmiddellijk aan het badstrand liggen verboden en door politieverordeningen on mogelijk gemaakt De politie heeft bovendien opdracht gekregen tegen opvallende gedragin gen strenger dan tot nog toe op te treden. De scholen voor lichaamscultuur maakten mogelijk, dat in groote Berlijnsche theaters naaktvoorstellingen voor kinderen, jeugdige personen en volwassenen van beiderlei ge slacht worden gegeven onder het voorwendsel van een nieuwe „proletarische cultuur." Het Duitsche volk verwerpt in zijn groote meerder heid een dergelijke cultuur. Voortaan zullen a, deze voorstellingen door de politie worden ver hinderd. De politie zal hebben te letten op eventueele ontduiking van dit verbod. GRENADA, 12 Aug (Reuter). Troepen extre mistische elementen blijven door de straten trekken en hebben verscheidene branden ge sticht. Het klooster van Tomasas is afgebrand evenals de St. Nicolaaskerk. De autoriteiten hebben krachtige maatregelen genomen om de orde te herstellen. Generaal Gonzales, divisie-commandant van Sevilla, is afgezet Generaal Sanjurjo is heden langdurig ondervraagd door den procureur der Jaarvergadering der Reedersvereeniging voor de haringvisscherij. Hitier heden naar Von Papen en Hindenburg. Kerk en klooster in brand gestoken in Grenada. Piccard's opstijging uitgesteld. Hevige onweders in Engeland. Bloedige slag in Nicaragua. Ernstige brand te Wormerveer O O O O O republiek en een specialen rechter, die door het Opperste Gerechtshof was aangewezen. Markies Esquival, in wiens huis te Sevilla generaal Sanjurjo zijn hoofdkwartier had ge vestigd, is gearresteerd. Bij de troebelen te Grenada en Cordoba, waar de bevolking heftig te keer gaat tegen de monarchistische beweging, zijn drie dooden en verscheidene gewonden gevallen. Generaal Gomez Sanchez, inspecteur der civiele garde is gearresteerd. Zware onweren in hnaelond LONDEN, 12 Aug. (Reuter). Na een hittegoll van verscheidene dagen is hedenmorgen boven Londen en verschillende andere deelen van Engeland, Schotland en Ierland een hevig on weder losgebarsten, waardoor groote schade werd aangericht, met name aan den graan- en fruitoogst in het graafschap Hungtindon. Ook in Ierland, ten Noordwesten van Ulster is groote schade aangericht. Door blikseminslag zijn hier hooibranden ontstaan. In het district Londen alleen zijn 341 telefoonlijnen buiten werking gesteld. ZURICH, 12 Aug. (Reuter). Het vertrek van prof. Piccard naar de stratosfeer is uitgesteld met het oog op de onweersachtige weerge steldheid. BERLIJN, 12 Aug. (W.B.) De politie deed neden plotseling een inval in de „Rotfront- kampferhilfe". Détails en motieven zijn niet bekend. Ook werden het Liebknechthuis, net communistische hoofdkwartier en de zich in dit gebouw bevindende drukkerij van de „Rote Fahne" doorzocht. KLOGAU, 12 Aug. (W. B.) Op een woning van een nationaal-socialisisch groepleider wer den vannacht drie schoten gelost. NEW YORK, 12 Aug. (V. D.) Naar uit Nica ragua wordt gemeld, is het bij Jinotoga tot ern stige botsingen gekomen tusschen opstandelin gen, die onder leiding staan van Sandino en regeeringstroepen. Er werden 75 personen ge dood. De aanvallers werden door de Nationale garde teruggeslagen. RUBLl Stofzuiger f 78.o. m. f 150 per week AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. L— per week Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m. 762 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1