Ruslands verdwijnende oogst VEREENSGDE KATHOUMElEERS Revanchelust Het nieuws van heden Mislukking der landbouw- collectivisatie EENHOOFDIGE LEIDING Nota van Japan aan den Volkenbond SE Vijfde Engelsche oorlogsleening LANDBOUWERSSTAKING Relletjes in Amerika DE BAROMETER WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 1386(5 ABONNEMENTEN: voor Haarlem én Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Boeren zijn geen fabrieksarbeiders Stalin Negentien gevangenen losgebroken Daden van terreur Het Weer FRANSCHE KASTEELEN Duitsche veteranen te Pirmasens Een verdrag JIMMY WALKER IN HET NAUW Walker L IS&lÉi Het prachtig gelegen kasteel Chambord Conversie groot succes Geen wapensmokkel Zaak opgehelderd KOLONIALE TENTOONSTELLING TE ANTWERPEN Medewerking der Oslostaten EUCHARISTISCH CONGRES VAN SCANDINAVIË SLACHTOFFERS DER BERGEN TER GEDACHTENIS VAN MGR. SEIPEL KOLONIALE EISCHEN VAN DUITSCHLAND Verwachtingen te Parijs DE INTERNATIONALE IN DE RECHTSZAAL DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN DE LEENING VAN LAUSANNE Dollfuss ECON. WERELDCONFERENTIE Eerst in 1933? W. Brakel Jr., Botermarkt 17 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18152 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez, mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De buitenlandsche politieke hemel ver toont voor Sovjet-Rusland enkele lichtpunten. Er is eindelijk wat bewe ging gekomen in de vastgeloopen onderhan delingen over het sluiten van verschillende non-agressie-pacten. Polen heeft tenminste het niet-aanvalsverdrag met Sovjet-Rusland onderteekend. Het wilde niet langer op Roe menië wachten, dat nog steeds niet met Rusland tot overeenstemming kan komen over het bezit van Bessarabië. Ook met minder belangrijke randstaten heeft Moskou dergelijke verdragen kunnen afsluiten, zoo dat het zich in het Westen steeds veiliger kan gaan voelen. In het Verre Oosten blijft de hemel nog donker. Daar hangt Japan als een dreigende zwarte wolk. Japan voelt niets voor een non-agressie-pact met Rusland. Maar desniettegenstaande begint aan de Oosterkim toch een glimp van licht voor Sovjet-Rusland door te breken. Het jaren lange geharrewar met Japan over de vis- scherij rechten aan de Russische kusten van Kamsjatka en Sachalin is thans beëin digd met een overeenkomst welke te Mos kou dezer dagen is geteekend. Bovendien heeft het optreden van Japan in Mand- sjoerije een geest van toenadering tot Sov jet-Rusland in de machtige Vereenigde Staten wakker geroepen, terwijl Moskou in het nieuwe Volkenbondslid Turkije een goe den vriend, voorspreker en pottenkijker in het centrum van het internationalistisch pacifisme heeft gewonnen. Het is dus niet meer zoo duister rondom Rusland als het geweest is, maar binnen zijn grenzen blijft het er nog somber uitzien. Hst „dagelijksch brood", waarom de Sovjet-regeering den gelasterden en beschimpten „Vader, die in den Hemel is", niet meer wil bidden, daar zij meende daar zelf beter voor te kunnen zorgen, dreigt in den komenden herfst en winter schaarsch te zullen worden. Stalin broedt dagelijks nieuwe decreten uit om te trachten de stagneerende voedselvoorziening der steden en industriegebieden op gang te brengen en te houden. En al deze decreten betee- kenen evenzoovele stappen terug naar het eenmaal als een totaal overwonnen stand punt beschouwde kapitalisme. Niet omdat de Aziatische despoot in het Kremlin prin cipieel bekeerd zou zijn van de theoreti sche dwalingen zijns weegs, maar omdat de nood hem dwingt tot de erkenning, dat het stelsel van collectivisatie van den landbouw vooralsnog practisch heeft gefaald. Toen het vorig jaar de hongerende boeren uit de Ukraine reeds naar de steden stroomden om hun laatste have en goed in te ruilen tegen brood, vleiden de Sovjet-autoriteiten zich met de hoop, dat de nieuwe oogst alle gemaakte fouten bij de voedselvoorziening te niet zou doen en uitkomst brengen zou. Deze hoop echter dreigt thans ij del te zul len worden. De nieuwe oogst is er, de eerste oogstmaand is beëindigd en het resultaat ziet er bedroevend uit. En dat, niettegen staande de bezaaide oppervlakten slechts in enkele gebieden beneden het officieel voor geschreven quantum zijn gebleven, terwijl in het algemeen de hoeveelheid winterzaad voor honderd procent en het voorjaarszaad voor 94% aan de cijfers van vijfjarenplan beantwoorden. Het totaal der bezaaide op pervlakte is grooter dan in het voorjaar, maar de staat heeft nog niet de helft kun nen bemachtigen van wat hij zich had voor gesteld, dat deze oogst hem zou opleveren. In de voornaamste graangebieden, die van beslissende beteekenis zijn, kreeg de staat nog minder dan de helft van het in het vijfjarenplan vastgestelde. In de Ukraine nauwelijks 21 en in de Noord-Kaukasische steppe 33.6 procent. H't merkwaardige van deze geringe uit komst voor den staat is, dat zoowat overal in Rusland de oogst goed ge slaagd mag heeten. Nergens was misoogst. Doch het overvloedige graan stroomt de re geering door de vingers, de oogst verdwijnt, vóór hij de inzamelingsbureaux van den staat heeft bereikt. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een totaal misluk ken van het agrarisch collectivisatie-sys teem der Sovjet. Hoe meer collectieve land bouwbedrijven er zijn opgericht, hoe scha meler de oogstopbrengst voor de regeering is geworden. In de zuidelijke gebieden en in West-Siberië hebben de collectief geor ganiseerde boeren gedurende den laatsten winter bitter gebrek geleden aan meel en brood. Door deze ervaring wijs geworden, zorgen zij thans eerst voor zich zelf door het openlijk of heimelijk aanleggen van groote reserve-voorraden om in den komen den winter den honger buiten de deur te kunnen houden. Zij nemen deze voorraden zóó ruim, dat zij zelfs, indien zij nog tot nieuwe graanleveringen verplicht mochten worden, altijd nog voldoende voor zichzelf overhouden. In sommige gebieden hebben zij slechts 60 ton graan aan den staat af gegeven, ofschoon zij verplicht waren 5050 ton in te leveren, in andere districten zijn deze cijfers wel niet zóó ongunstig voor den staat, maar overal is de wanverhouding van het door de regeering geëischte en het door de boeren afgestane eenvoudig be lachelijk. De op deze wijze verdwijnende oogst komt natuurlijk op de allereerste plaats den boe ren zelf ten goede, maar een gedeelte daar van zal straks ook tegen hooge prijzen op de vrije markten worden gebracht en zoo voor andere deelen der bevolking bereik baar worden. Erger dan het achterhouden van graan door de boeren is voor de Sovjet-re geering het verdwijnen van den oogst tengevolge van onvakkundigen landarbeid. De hoeveelheden graan, welke daardoor to taal verloren gaan, moeten die van de ge hamsterde voorraden sterk overtreffen. Er zijn tal van collectieve boerenbedrijven, waar het koren niet eens groen wordt, waar onkruid het veldgewas overwoekert, waar de gemaaide halmen met looze aren in wind en regen liggen te verrotten op de akkers, waar bij het dorschen 60 procent van den oogst wordt vernietigd. Daar roes ten de landbouwmachines, die eeuwig in reparatie zijn en staan de slechtgevoederde paarden werkeloos op doorgezwikte kooten. Moedwillige sabotage speelt daar niet zoo'n groote rol als wel de onverschilligheid en de arbeidsschuwheid der boeren, die van de „nieuwe vrijheid" en het „collectieve zelf beheer" enkel misbruik maken. Om aan al deze wantoestanden een einde te maken, zal de Sovjet-regeering de veel te snelle en veel te mechanische socialis tische collectivisatie moeten matigen. Zij zal weer de boeren tot echte boeren moeten opvoeden. Stalin ziet dit in, getuige zijn decreet, waarin hij erkent, dat het plan de boeren te verjagen en te negeeren en slechts industrieel georganiseerde „veldar- belders" te erkennen, die collectief den graanbouw beoefenen, schipbreuk heeft ge leden. Het scheppen van een plattelands- proletariaat is ondoenlijk gebleken. Een nieuwe boerenstand moet worden gevormd. Daarop is thans Stalin's streven gericht, een streven dat alle agrarische denkbeel den van het communisme op grond van de opgedane practische ervaringen als waandenkbeelden veroordeelt. Zou het nog ooit zoover komen, dat Rusland door scha de en schande wijs geworden, geheel uit den rooden roes ontwaakt NEW-YORK, 16 Aug. (V. D. -r Uit Granite in den staat Oklahoma, wordt gemeld, dat negentien gevangenen uit de staats-strafgevan- genis te Granita zijn ontsnapt. De mannen, die allen tot zeer hooge straffen waren veroordeeld, zijn desperado's, die zwaar gewapend zijn en alles in het werk zullen stelen om door het politiecordon en het cordon van vrijwilligers, waarmede de toegangswegen naar de bewoonde centra zijn afgezet, heen te breken. Voor zoover de leiding der Granite-gevange- nis hen persoonlijk kent, neemt zij aan, dat zfj voor niets terug zullen deinzen om hun vrijheid te kunnen rekken. Aanvankelijk waren 23 man ontsnapt, doch 4 gevanenen konden reeds dadelijk weer gegrepen worden. Inmiddels dwalen de 19 desperado's door het prairie-gebied van Oklahama en oefenen een ware terreur op de bevolking uit Zü zijn hui zen binnengedrongen en hebben genomen, wat van hun gading was, terwijl twee motorrijders door hen zijn neergeschoten. In de omgeving hebben de boeren hun deuren gegrendeld en het geweer staat achter de deur gereed. In enkele dorpen is des nachts het- gemeente huis door vrijwiligers bezet en wordt den ge- heelen nacht door gewapende vrijwilligers in de omgeving gepatrouileerd. Verwachting: B Zwakke tot matigen wind uit Noordelijke H richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of B geen regen, warm weer. §f Verdere vooruitzichtenweinig verande- B ring. §j Zon op 5.47, ond. 8.20. Laatste Kwar- H B Woensdag 24 Aug. v.m. 8.41. Licht op 8.50 B PARIJS, 15 Aug. (Reuter.) Naar aanleiding van het feit, dat gisteren te Pirmasens een pa rade heeft plaats gehad van 20.000 Duitsche oud-strijders, die met instemming geluisterd hebben naar een rede van generaal von Clauss, waarin deze zeide, dat met alle middelen ge streefd moet worden naar het herwinnen van de verloren gebieden, en in de eerste plaats Elzas-Lotharingen, herinnert de „Temps" aan de radiorede van generaal von Schleicher. Na een vergelijking te hebben gemaakt met de ver zoenende woorden van Lebrun en Herriot, schrijft het blad: „Zoolang onder de elite en de massa van het Duitsche volk het denkbeeld blijft postvatten, dat een revanche-oorlog Duitschland weer in het bezit zou kunnen stel len van de gebieden, welke het aan andere lan den heeft ontrukt, zal een pact in het oog van de volken, die het meest aan een aanval zijn blootgesteld, slechts waarde hebben, naarmate het sancties behelst ten opzichte van degene, die het zou schenden, dan wel naar mate het betrouwbare waarborgen zou bevatten voor de algemeene veiligheid." GENèVE, 16 Aug. (Reuter). In een aan het Volkenbondssecretariaat gerichte nota deelt de Japansche regeering mede, dat zij om te geraken tot samenbrenging van de verschillen de Japansche instellingen in Mandsjoerije den consulairen dienst, het bestuur enz. in Kwants- joeng, alsmede de troepen, onder de opperste leiding van een enkele persoonlijkheid heeft geplaatst. In dezen geest is de Japansche generaal Muto op 8 Aug. 1932 tot opperbevelhebber van het leger in Kwantsjoeng en gelijktijdig tot bui tengewoon en gevolmachtigd gezant met specia le opdracht in Mandsjoerije alsmede tot gou verneur-generaal van Kwantsjoeng benoemd. Generaal Muto is naar Mandsjoerije gezon den om alles voor te bereiden en het oppertoe zicht over de Japansche consuls-generaal in Mandsjoerije met inachtneming van de nieuwe feitelijke situatie, uit te oefenen. De generaal heeft geen geloofsbrieven bij zich. TOKIO, 16 Aug. Reuter verneemt, dat de voorbereidingen voor een verdrag tusschen Ja pan en den nieuwen staat Mandsjoekwo zoo goed als beëindigd zijn. Mandsjoekwo zal waarschijn lijk door Japan officieel worden erkend, vóór de bijeenkomst in September a.s. van de Vol kenbondsvergadering, ter bespreking van het rapport Lytton. Het rapport van de Volkenbondscommissie over Mandsjoerije heeft in het geheele land reeds aanleiding gegeven tot talrijke betoogin gen en in Japansche welingelichte kringen is men sterk van meening, dat vele punten in het rapport der commissie voor de regeering on aannemelijk zullen zijn. NEW.YORK, 16 Aug. (V. D.) Te Albany in den staat New-Yórk zet de gouverneur van den staat Franklin D. Roosevelt het onderzoek naar de praktijken van den New-Yorkschen burge meester James Walker, aan de hand van de beschuldigingen, door den rechter Seabury in het rapport van de Hofstadtercommissie neer gelegd, voort. Na een langdurig kruisverhoor gaf Walker gisteren toe, dat zijn secretaris en financieele agent Sherwood tal van financieele zaken van burgemeester Walker op zijn eigen naam had behandeld en dat ook eenige bank saldi, die op naam van Sherwood stonden, in werkelijkheid aan Walker en diens vrouw behoorden. Het onderzoek had trouwens reeds in deze richting gewezen, aangezien Sherwood slechts een jaarlijksch inkomen van 10.000 dollar had en de hooge banksaldi op zijn naam niet verklaard konden worden. .jI.Sj.aJ.JI ïMSsÉil&ÉiÉi LONDEN, 16 Aug. (V.D.) Het Britsche Departement van de Schatkist heef t gisteren de cijfers gepubliceerd bereffende de conversie der 5% oorlogsleening in een leening a 3%%- De conversie-poging der regeering is een on gekend succes geworden. In totaal is voor 1.850 millioen Pond Sterling of 89% van het uit staande bedrag voor conversie aangemeld, ter wijl 48 millioen Pond Sterling of 2%% is aan gemeld voor aflossingen. De 189 millioen of 8%%, die noch voor aflossing, noch voor con versie zijn aangemeld, zullen automatisch ge converteerd worden. Door de verlaging van den rentevoet van 5 op 3%% zal de regeering voor een totaal van 27.750.000 minder aan rente moeten uit betalen en daardoor een netto-bezuiniging boeken van 20.812.500 per jaar, wat ver boven de hoogst gespannen verwachtingen is. De Engelsche pers verklaart dan ook, dat dit succes van de door Neville Chamberlain voorgestelde maatregelen de meest deskundige financiers van de City heeft verrast. De kanselier van de schatkist, Neville Cham berlain publiceert vanuit Ottawa, waar hij aan de Britsche Wereldrijkconferentie deel neemt, een verklaring over het succes der con versie, waarin hij o.a. zegt: „Het resultaat overtreft alle verwachtingen. Het rechtvaardigt meer dan voldoende het vertrouwen in het gezond verstand en de va derlandsliefde van het Engelsche volk. Een nieuwe stap voor een nieuwe belegging van den ondernemingsgeest in dienst van de wel vaart is gedaan en een dergelijk meesleepend succes zal de geheele wereld moed geven." MADRID 16 Aug. (Reuter). Een der meest gezaghebbende persoonlijkheden in Spanje heeft aan Havas het volgende medege deeld inzake de wapenzending, die onlangs de Portugeesche douane bezig hield. Het betrof modellen, gezonden door de com missie voor de bewapening, door tusschenkomst van den Spaanschen Minister van Buitenland sche Zaken en geconsigneerd aan de Spaansche ambassade te Lissabon. Zij waren bestemd voor een onderzoek door Portugeesche technici. Tengevolge van een vertraging of een vergissing in de instructies wist de Portugeesche douane bij aankomst nog niet waarom het ging, weshalve zij op de kisten beslag legde. De zaak is thans volkomen opgehelderd. NEW YORK, 16 Aug. (V. D.) Ongeveer een half millioen landbouwers in de midden-Wes telijke staten, voornamelijk in Iowa en Dakota, zijn in staking gegaan door te weigeren hun producten op de markt te brengen zoolang zü voor hun waren geen redelijken prijs kunnen bedingen. Te Sioux-City richtten de boeres. barricades op in de straten, teneinde den boe ren uit andere districten te beletten hun goe deren naar de markt te brengen. Te Kingsiey in Iowa werden eenige handelaars bedreigd, dat zij gelyncht zouden worden, indien zij hun za ken niet zouden sluiten. Duizenden farmers in Dakota verklaren, dat zij de staking zullen vol houden totdat zij een dollar per bushel tarwe kunnen krijgen. ANTWERPEN, 16 Aug. (Reuter). Hier ter stede is met medewerking van de Ministers van Koloniën, Openbare Werken en Buiten landsche Zaken, de eerste economische docu mentaire tentoonstelling geopend. Het tentoonstellingscomité heeft de mede werking verkregen van de landen die de con ventie van Oslo hebben onderteekend. De ten toonstelling is de eerste openbare demonstratie, die op particulier initiatief is georganiseerd onder medewerking van de landen, die de con ventie van Oslo hebben onderteekend. De openingsplechtigheid werd bijgewoond door de Consuls-Generaal, bestuursambtena ren en handelsvertegenwoordigers. De consul- generaal van Noorwegen nam het woord om het organisatie-comité te bedanken. De tentoonstelling is eveneens de waarschijn lijke voorbereiding voor een tentoonstelling dp grooteren schaal te Antwerpen in 1933 van de landen die de conventie van Oslo hebben onder teekend. Kardinaal van Rossum aanwezig Den 18en Augustus en drie volgende dagen, wordt te Kopenhagen het Eucharistisch Con gres van Scandinavië gehouden, welk congres o. a. zal worden bijgewoond door Z. Em. Kar dinaal Van Rossum, prefect van de Congregatie de Propaganda Fide: Z. Em. Kardinaal Hlond, primaat van Polen; Mgr. Baudrillart, rector van het Katholiek Instituut te Parijs; de bisschoppen van Luik en Gent; de Apostolische Vicarissen van Zweden, Finland en IJsland en den Apostolischen Administrator van Noorwegen. MÜNCHEN, 15 Aug. (W.B.). Van de Freitor- spitze in het Wetterstein-gebergte is heden een zekere Toluch uit Augsburg omlaaggestort en gedood. In het Karwendel-gebergte heeft een toerist uit München eveneens den dood gevon den. Daar op den Wilden Kaiser aan den Kam- penwand vier bergbeklimmers neergestort zijn, is het aantal slachtoffers van het bergtoerisme in de laatste tewe dagen tot zes gestegen. Het Weensche Katholieke blad „Reichspost" publiceert een oproep der „Caritas Socialis". Onder eerevoorzitterschap van den Bondspresi dent Wilhelm Miklas, heeft zich een eere comité gevormd, bestaande uit alle bisschoppen van Oostenrijk, de meeste landspresidenten en dr. Dollfuss, bondskanselier. Doel van dit co mité is, om ter gedachtenis van den grooten dooden staatsman, dr. Ignaz Seipel, een kerk te stichten, gewijd aan Koning Christus. Aan die kerk zal verbonden worden een sociaal volkshuis. Kerk en stichting zullen komen in een wijk, waar veel nood wordt geleden. Het comité is van meening, dat .dit in den geest van dr. Seipel is, hem op deze wijze te eeren. Van een standbeeld zou hij afkeerig zijn geweest. PARIJS, 16 Aug. (V.D.) In de bespreking die gisteren heeft plaats gevonden tusschen den voormaligen staatssecretaris voor koloniën Lindequist, Rijkskanselier Von Papen en den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, ziet men te Parijs algemeen een begin van nieuwe voorstellen der Duitsche regeering op kolo niaal gebied. Men verwacht, dat de Duitsche regeering reeds binnen zeer korten tijd den Volkenbond de Duitsche koloniale eischen zal voorleggen, welke op het oogenblik in samen werking tusschen de Rijksregeering en den voorzitter van de Duitsche Koloniale Vereeni- ging worden opgesteld. BERLIJN, 15 Aug. (W. B.) In een proces tegen communisten, bekend onder den naam van Felseneck-proces, is het heden tot een hevig tumult gekomen. De verdediger der communis ten, dr. Litten, werd van verdere deelneming aan het proces uitgesloten. In de motiveering van dit besluit wordt gezegd, dat Litten partij politieke propaganda in het proces heeft ge maakt, welke niet ter zake was. De verdediger heeft verder allen, van den rijkspresident tot den veldwachter, plichtsverzaking verweten. Advocaat Litten wilde nog een verklaring afleg gen, maar de president schorste de zitting en verliet de zaal. Daarop ontstond een verschrik kelijke herrie onder de verdachten en het pu bliek. Litten verklaarde, dat hij op zijn plaats zou blijven zitten tot hij met geweld zou wor den verwijderd. Intusschen hadden de commu nistische verdachten de Internationale aange heven. Toen de politieagenten in de verdach- tenbank kwamen, werden zij met scheldwoorden als „bloedhonden" ontvangen. Ten slotte viel nog een verdachte in zwijm. Geleidelijk aan liep de zaal leeg. Onderhandelingen verwacht tusschen Centrum en Nat.-Socialisten over regeeringsvorming in Pruisen. Landdag waarschijnlijk 25 Augustus bijeen. Fransche postboot met 22 man vergaan. Zoon van Lindbergh geboren. Amerika verwacht betaling van oorlogsschulden. Nota van Japan aan den Volkenbond. Koloniale Tentoonstelling te Antwerpen ge opend. Eucharistisch Congres in Kopenhagen. Jimmy Walker in het nauw. Succes der conversie van de vijfde Engelsche oorlogsleening. R. K. Staatspartij en het rapport der commis. sie-Welter. In de moordzaak-Echt is de dagvaarding van een der getuigen (den eigenaar der bosschen) ingetrokken. De brand op de „Dempo" voor den Raad voor de Scheepvaart- Opbrengst der Rijksmiddelen over Juli. Verlaging der spoorwegtarieven? Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent over de R. K. Sportbewegnig. O O O Meening van Dollfuss WEENEN, 16 Aug. (Reuter). De Bondskan selier dr. Dollfuss heeft zich in een rede uitge sproken over de huidige economische en poli tieke vraagstukken. De Oostenrijksche regeering is ervan over tuigd. zoo zeide de Bondskanselier, dat een weg mogelijk zou zijn om tot verbetering in den ge- heelen economischen toestand van Oostenrijk te geraken, n.l. door ten uitvoer brenging van de leening van Lausanne, door de veiligstelling van de Oostenrijksche valuta, door het in even wicht brengen van de staatsbegrooting, door de bevordering van den uitvoer van Oostenrijksche goederen en door verschillende andere maat regelen. Deze weg is zeer zeker niet gemakke lijk, doch hij is de eenig mogelijke. Wanneer Oostenrijk op kalme en verstandige wijze dezen weg opgaat, zoo vervolgde de Bondskanselier, dan zal het gemakkelijk de zware zorgen van den noodtoestand te boven komen en een betere toekomst tegemoet gaan. LONDEN, 16 Aug. (Reuter.) Het is mogelijk, dat de economische wereldconferentie niet vóór 1933 zal bijeenkomen, daar geen der acht mo gendheden, die zouden deelnemen, totdusver vertegenwoordigers hebben benoemd. Men schrijft dit uitstel toe aan de komende presi dentsverkiezingen in Amerika, die men wil afwachten. Buurt Cw 9*areoiGEK voor 60 cent per ween DQ Telefoon 12897. v v v V 1 I I rTTTTTTT? 7 T 7 Hoogste stand op Woensdag 9 uur v.m.: 769 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1