J. LOTTGERING Rijksmiddelen IK KOOP EEN AUTOIlZZZT Natuurlijk Ford BIJ JAN LIMBACH FORD service over geheel Europa WOENSDAG 17 AUGUSTUS BIJ WIEN? WAAROM? WELK MERK? Succes der Haagsche politie Schilder doodgevallen DE „DEMPO"-BRAND Meeningen omtrent de oorzaak STADSNIEUWS VAN ONZE RECHTBANK Beleediging van Hindenburg Vechtpartij te Zaandam Driftige bananenkooplieden Gefantaseerde orders Oud kunstje toch weer succesvol VOOR DE FINSCHE MISSIE DE TWENTSCHE BANK Uitbreiding kantoor Hillegom Zomerfeest voor de R. K. Blinden Droste's chocoladefabrieken Examens Hoofdakte Loonsverlaging voor Slagersgezellen Het Groote Gasthuis in 1931 De Incassodienst R. K. Athletiek Club Excelsior WOLLEN DEKENS STOOMEN VANAF F 1. Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstraat 5a - Telef. 10771 Belangrijke inbraak opgehelderd Succesvolle opgravingen OPWEKKING TOT STAKING In de werkverschaffing te Vriezenveen Passagiers verpakten ontvlambare artikelen op lichtzinnige wijze Gezagvoerder verhoord Toezicht betrouwbaar Blussching door koolzuur Conclusie In Juli ruim 10.3/4 millioen min der dan in dezelfde maand van 't vorig jaar BENOEMINGEN Paters Augustijnen RIJKSBUREAU VOOR DE ONTWATERING DE MOORDZAAK-PUT BROEK Een dagvaarding ingetrokken WERKLOOZENZORG Het aantal ingeschrevenen neemt toe AjaxMiddlesex Wanderers 32 Tegen opheffing DREIGEND CONFLICT IN DE SCHEEPVAART Steun aan Nederlandsche bonden V V r Voor de Haarlemsche rechtbank stond 14 da gen geleden terecht het Zaandamsche com munistische gemeenteraadslid D. Makkinga, wegens beleediging van president Hindenburg. Hij gebruikte in een politieke rede de uitdruk king: „de sociaal-democraten in Duitschland hebben medegewerkt aan de verkiezing van den groot-moordenaar Hindenburg." Voor dit feit eischte de officier van justitie een gevangenisstraf van een maand, waarin tegelijk opgesloten opruiing van het publiek tot deelneming aan een demonstratie met rijwielen zonder belastingplaatje. De rechtbank deed gistermorgen uitspraak en veroordeelde Makkinga terzake beleediging van een bevriend staatshoofd tot f 10 boete, daarbij overwegende, dat het niet in de bedoeling van verdachte lag, president von Hindenburg als persoon te kwetsen, maar dat hij in het vuur van een politieke rede deze onvoorzichtigheid heeft begaan. Voor de opruiing zou verdachte 17 dagen moeten brommen, als niet juist het voorarrest évenlang zou zijn geweest. Makkinga komt dus nog heden op vrije voeten. Hetzelfde raadslid maakte zich op 22 Juli j.l. schuldig aan mishandeling van een politieken vijand. Hij meette hem eenige rake klappen toe, zoodat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Voor dit feit eischte de officier van justitie een week gevangenisstraf. De rechtbank sprak verdachte in deze zaak echter vrij. In de Anegang wordt regelmatig met bana nen gevent en even regelmatig maant de po litie den kooplieden aan, op te rijden en niet stil te blijven staan met hun karretje. Alle bananenkooplieden zijn echter niet het zelfde, het menschelijk temperament speelt hierin een belangrijke rol. Een dienaar der wet sprak een koopman in genoemde kromme vruchten aan en verzocht hem zich met zijn kar te verplaatsen. Hij weigerde, waarop de agent hem bij zijn nek greep. Hevig verzet, de koopman er van door, de agent er achter aan, de Anegang in opstand, fantastische verhalen van voorbijgangers. Een broer van den herriemaker voelde het broederlijke bloed in zijn aderen koken en bruisen en hielp een handje in de voor den agent verkeerde richting. Dit bananen-relletje had een ernstig staartje, omdat de venters den H. Hermandad diverse tanden uit den mond geslagen hadden. Nu kan men over het verwoesten van tanden (of ze natuurlijk of kunstmatig zijn doet er niet toe) denken zoo men wil, maar een bananen- koopman mag toch zeker geen tand-breek-kun- dige neigingen op een politie-dienaar botvieren! Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Haarlemsche Rechtbank beide onbevoegde tand artsen veroordeelde tot een gevangenisstraf van een maand. In dien tijd zullen de overgebleven bananen zeker wel rijp zijn! pt -»■•*•?••• '•ï.-vit sx t ft V 9? Ben handelsreiziger van het gelukkig kleine slechte soort bood zijn diensten aan een Haar lemsche firma aan. Met flinke orders kwam hij thuis en hij kreeg als belooning voorschot op zijn mooie provisie. Later bleek, dat er geen enkele order was afgegeven. Verdachte, die al meer in de „parapluie" ge zeten had, werd gistermorgen conform den eisch tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Het is een heel oud kunstje: een bankbiljet van tien gulden wisselen en met wisselgeld het tientje weer inpikken. En toch vlogen er steeds weer winkeliers met dit trucje in. Nu een chocolade-verkoopster in Velsen. Een Amsterdammer kocht een reep cho colade en gaf een tientje. De rest begrijpt u al! De winkelier ontdekte de oplichting kort daarna, en het gelukte den Mokummer te ach terhalen. De straf was niet zoo zoet als de reep, want het slimme heerschap zal 6 volle maanden moeten brommen. Het moet dan ook maar eens uit zijn met dergelijke kunstjes! En de winke liers moeten ten allen tijde op hun qui vive zijn, om dergelijke oplichtingen te voorkomen. Zondag is in de kathedraal onder alle H. H. Missen liefdadigheidspredikatie gehouden door Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. M. Buckx, Bisschop van Helsingfors in Finland, waarna schaalcollecte volgde ten bate van zijn Missiegebied. Deze collecte bracht f 500 op. Namens de N.V. „De Twentsche Bank" ge vestigd te Amsterdam, mede kantoor houdende te Haarlem is door den architect J. J. van Noppen alhier onderhands aanbesteed: „Het verbouwen en uitbreiden met moderne kluisinrichting van het kantoor der Twentsche Bank te Hillegom." De verschillende leveringen en werken zul len worden opgedragen aan den heer E. Schuit, aannemer te Hillegom, de N.V. Kon. Rott. Be tonijzer Mij. vh. van Waning en Co. te Rotter dam, de N.V. Lips' Brandkasten- en Sloten- fabrieken te Dordrecht en de N.V. Techn. Mij. Heringa en Wutrich te Haarlem. een enkele werkgever een verlaging heeft aan gekondigd, heeft, naar men ons mededeelt, de gemoederen van de Haarlemsche slagersgezellen in beweging gebracht en in een dezer dagen ge houden bijeenkomst heeft het Bondsbestuur van den Ned. Bond van arbeiders in de slagers- en aanverwante bedrijven opdracht gegeven met alle beschikbare middelen tegen de eventueele looitsverlagers op te treden. Het vakbondsbe- stuur.doet een beroep op het vleeschetend pu bliek om het in deze steun te verleenen. Telken jare in de maand Augustus organi seert de R. K. Vereeniging voor Blindenzorg, afdeeling Haarlem, voor hen, wier zorg zij op zich heeft genomen, een gezelligen middag. Een zonnige zomersche dag luisterde het feest op, dat Maandag tegen 1 uur met een heerlijke koffietafel in Restaurant Groenendaal een aan vang nam. Een hartelijk welkomstwoord door den voorzitter der vereeniging en een smakelijk maal luidden het feest in. Allen lieten zich het heerlijks, dat in ruime mate werd opgediend, goed smaken. Een humorist trachtte de volle zaal aan het lachen te brengen, waarin hij door zijn eenige stemnabootsing en grimeering werkelijk geslaagd is. De pianist zorgde voor de handhaving van een opgewekte stemming. Een der dames-bestuursleden trad ajs koop vrouw op en terwijl zij wat ging uitrusten, nam zij een courant, waaruit door haar verschillende toepasselijke berichten opjblindenvrienden en bestuursleden op humoristische wijze werden voorgelezen. Hierna reikten eenige dames door middel van een tombola aan de blinden praktische en lek kere prijzen uit. Tot slot van den middag zong de heer Neelis sen een paar prachige liederen. Als inter mezzo liet hij zijn zoontje, dat hem naderhand, zooals hij vertelde, moest remplaceeren ook een eenvoudig, doch fijn liedje zingen. Deze jonge, pas in ontwikkeling zijnde stem, klonk werkelijk mooi. Een hartelijk langdurig applaus voor vader en zoon was de uiting der dankbare aanwezigen. Een woord van dank en hulde bracht de heer Louman, voorzitter van den Nederlandschen R. K. bl'indenbond „St. Odilia", afdeeling Haar lem, aan de Vereeniging voor Blindenzorg. De prettige samenwerking tusschen den Bond en Blindenzorg roemde hij zeer. De heer Bar, die de feestelijke bijeenkomst sloot, kwam even terug op het woord van den heer Louman, waarbij hij hem verzekerde, steeds voor een goede verstandhouding tusschen beide vereenigingen te zullen zorg dragen. Ver dei- dankte hij alle aanwezigen, die getracht hadden, den middag zoo gezellig mogelijk te doen ver- loopen. Maandag werd door den Ned. R. K Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, afd. Haarlem, een excursie gemaakt naar bovenge noemde fabriek. Niettegenstaande het warme weer, waren er ruim 30 deelnemers, die na ontvangst in de vergaderzaal in 3 groepen werden gesplist om onder leiding van de dames Doppler, Burgers- dijk en Hahn het bedrijf te bezichtigen. Het fabriceeren der cacao, reepen, letters, bonbons, enz. is buitengewoon interessant en alle deelnemers waren dan ook hoogst voldaan. Na de rondleiding werd den deelnemers in de vergaderzaal thee met bonbons aangeboden, waarbij door een der leden der excursie - commissie der directie, alsmede den dames- rondleidsters, namens den bond hartelijk dank werd gezegd. HAARLEM, 15 Augustus Geëx. 7 vr. en didaten. Geslaagd de dames: M. Stumpel, Sant poort, N. Mulder, Zaandam en J. Hendriks, Amsterdam. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben de Haarlemsche Slagerspatroonsorganisaties zich bezig gehouden met het vraagstuk van de loonsverlaging voor de gezellen. De organisaties, zoo deelde onze zegsman inede, hebben geen beslissing genomen. Toch zijn er slagerspatroons, die een verla ging willen toepassen. De gezellen-organisaties zijn van meening, dat exportbedrijven weliswaar rekening hebben te houden met buitenlandsche concurrentie maar in het slagersbedrijf is daarvan volgens baar geen sprake en zou de factor loon van ondergeschikte beteekenis zijn. Bovendien zijn volgens haar de toestand van het bedrijf be houdens dan de gewone seizoenslapte als mede de prijzen en de totale omzet van zoo' danigen aard, dat een verlaging op het toch niet al te hooge loon onnoodig is. Het feit, dat Verschenen is het verslag over den toestand van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis te Haarlem, over 1931. In het Gasthuis werden verpleegd 2121 personen (2043) met 60208 (58983) verpleegdagen of gemiddeld per dag 165 (162). Het gemiddelde aantal verpleeg dagen per patiënt bedroeg 28.39 (28.87), de sterfte 6.36 (6.70) pet.. De cijfers tusschen haakjes zijn die van het vorige dienstjaar. Levenloos werden ingebracht 22 (18) personen, waarvan 16 (10) mannen, 3 (2) vrouwen en 3 (6) kinderen: 11 (6) kinderen werden leven loos geboren. Op de afdeeling voor besmettelijke ziekten werden verpleegd: Lijders aan scarlatina O (4), mazelen 0 (1), erysipelas 2 (4), kinkhoest 0 (8), diphterit'is 69 (143), syphilis 10 (4), gonorrhoe 6 (3), tuberculose 55 (41), influenza 30 (14), scabies 1 (0), varicellen 0 (2), totaal 173 (224). Door bemiddeling van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Haarlem, werden op genomen tegen betaling van resp. f 1, f 3 en f 4 per dag en per patiënt: (vanaf 1 Nov. resp. f 1, f 2.75 en f 3.50 per dag en per patiënt). 1407 (1443) patiënten met 42330 (44674) verpleegdagen. Voor eigen rek.: 2e kl. 86 (78) patiënten met 1842 (1719) verpleegdagen. Voor eigen rek.: Ie kl. B 57 (46) patiënten met 1744 (1091) verpleegdagen. zvoor igen rek.: -2e kl. 86 (78) patiënten met 1832 (1842 (1719) verpleegdagen. Voor eigen rek.: 3e kl. 298 (247) patiënten met 4373 (3916) verpleegdagen. Voor rekening van particulieren 26 (23) pa tiënten met 524 (417) verpleegdagen. Onder leiding van de Adjunct-Directrice wa ren in het Gasthuis werkzaam 106 Verpleeg sters van wie: 3 hoofd-verpleegsters, 11 eerste verpleegsters, 25 gediplomeerde verpleegsters, w. o. 5 tijdelijke Gediplomeerde Verpleegsters en 81 leerling-verpleegsters. Bovendien 4 As sistenten voor de huishouding. Onder leiding van den administrateur waren werkzaam: 1 adj.-commies, 1 klerk, 1 adj.- klerk en 1 jongste bediende. Vcorts bestond het mannelijk personeel uit: 1 Magazijnmeester, 1 sectie-suppoost, 1 kok, 1 eerste-machinist, 3 hulp-machinisten-monteurs, 1 timmerman, 1 C.-F. bediende, 1 badmeester, 2 suppoosten, 4 portiers, 2 waschknechten, 2 huisknechten, 1 loopknecht en 1 magazijnbe diende. Onder de assistenten voor de huishouding werkten: 60 Werksters. Aan de Afdeeling voor Physische Therapie en Orthopaedie waren verbonden een technische leider met 3 assistenten. In geregelden dienst waren voorts nog aan het Gasthuis verbonden: 1 Opzichter-Lande- rijen en 1 Barbier. Als een zeer bijzonder jubileum werd den 4en Juli het feit herdacht, dat 350 jaar geleden het St. Elisabeth's Gasthuis in het voormalige Min nebroedersklooster gevestigd werd. Ter eere daarvan verscheen den 30en Juni als gedenkboek „De Geschiedenis van het St. Eli sabeth's of Groote Gasthuis" en werd daarna op luisterrijke wijze eenige dagen achtereen feest gevierd. Op 1 Jariuari 1931 werd Zr. M. Klok bevor derd tot waarn. Hoofd-Verpl. van de Chir. Afdeeling. Op 15 Januari 1931 werd Zr. M. J. C. Kalff bevorderd tot le Verpl. van de Kinder Afdee ling. Op 15 September 1931 werd Zr. G. F. H. te Kiefte bevorderd tot le Verpl. Klasse Afdeeling. Den 28en Aug. a.s. zal de Hoogeerw. Pater Dr. L. H. Warmerdam, van de orde van het H. Sacrament, geboren te Haarlem-N., den dag herdenken, dat hij vóór 12% jaar uit de handen van Monseigneur Nicotra te Brussel de H. Priesterwijding mocht ont vangen. Na eenige jaren als leeraar te Brus sel werkzaam te zijn geweest, vertrok Z. H. E. naar Rome, behaalde daar het doctoraat in de Theologie, maakte vervolgens een stu diereis door het H. Land. Hij werd in 1931 benoemd tot Provinciaal over Nederland, Duitschland en Oostenrijk. Z. H.E. vertoeft momenteel in het klooster „De Berckt" te Baarlo bij Venlo. Op 1 November 1931 werd Zr. C. M. Tjaden bevorderd tot le Verpl. van de Vrouwen Zie ken Afdeeling. Op 16 Juni 1931 werd aan mevr. J. W. A. Dijkstra, Narcotiseuse, eervol ontslag verleend. Op 31 December 1931 werd aan mej. Rinse, assistente voor de huishouding, eervol ontslag verleend wegens haar benoeming tot leerares te Beverwijk. Den 2en Januari werd met de verbouwing van de nummerhuisjes een begin gemaakt en het geheele jaar door werd gestadig voortge- werkt. Vertraging ontstond alleen telkens, wan neer de detailplannen naar de eischen der Schoonheids-Commissie gewijzigd moesten wor den. Einde des jaars naderde de bouw zijn vol tooiing en konden al eenige ruimten in gebruik genomen worden. Helaas bewerkte de oeconomische crisis van het afgeloopen jaar, dat aan een voortzetting van de verdere gewenschte en voorgenomen ver bouwingen voorloopig niet kon worden ge dacht. Derhalve moesten de plannen voor de zoo dringend noodige nieuwe barakken, voor een behoorlijk lijkengebouw en voor een nieuwe, naar de eischen des tijds ingerichte Operatie- Afdeeiing, door welke verbouwing tevens meer ruimte voor de Gynaecologisch-Obstetrische Af deeling zou Vrij komen, tot nader order worden uitgesteld. Alleen ging, om in een noodtoestand te voor zien, van het College van Regenten nog een plan uit om een zusterhuis te bouwen, eens deels om het tekort aan zusterskamers aan te vullen, anderdeels om daardoor gelegenheid te krijgen, van eenige zusterskamers aan 't Groot- Heiligheid een paar vertrekken in te richten voor de 2e klasse patiënten van de gemeente lijke ziekenhuisverzekering, die tot nu toe in het Gasthuis geen plaats konden vinden. De samenwerking met het Ned. Isr. Joles Ziekenhuis liet in 1931 niets te wenschen nverr De zuster voor maatschappelijke zorg voor zielien, Zuster P. L. Schouten, die haar zetel in een der Gasthuishuisjes heeft, had ook in 1931 weer een dankbaar werk te vervullen. Behandeld werden 950 gevallen, te verdeelen als volgt: Algemeene hulp 393, kinderen en volwasse nen naar buiten 96, Tehuis voor kinderen 97, drankbestrijding 13, hulp a.s. bevalling 99, huisverzorging 121, niet te omschrijven geval len 10, vermindering verpleegkosten 2, kunst apparaten 12, vertrek ziekenhuis 21, opname ziekenhuis of inrichting 56. Voor deze gevallen werd uitgegeven de somma van 30460.09, welk bedrag als volgt werd bij eengebracht: Openbare Armenzorg 22444.64, Kerkelijke Armenzorg 128; Andere vereeni gingen van Weldadigheid 431; Particulieren 7043.29; Kasgeld 412.76. Totaal 30460.09. Verschenen is het verslag van den incasso- dienst benevens stortings- en ophaaldienst der gemeente Haarlem, over het jaar 1931. Met ingang van 1 Aug. werd aan den Incasso- dienst opgedragen de zorg voor de inning der woninghuren,, welke tot dien datum van wege den Gemeente-Ontvanger werden ingevorderd. Als oninbaar moest worden afgeschreven 3372,34, zijnde 0.11 pCt. van de daarop be trekking hebbende bedragen. De balans van den incassodienst sluit met een bedrag van 888.810.20, de exploitatierekening met een bedrag van 213,012,87. De Stortingsdienst De stortings- en ophaaldienst heeft zich in 1931 weer belangrijk uitgebreid. Het aantal deel nemers steeg van 7280 tot 7415. Het gemiddelde maandsaldo van de, bij den Gemeente-Ontvanger, rentegevend uitgezette gelden bedroeg in 1931 ƒ778.095,(in 1930 195.500.—). Het gemiddelde saldo per deelnemer dat ren tegevend uitgezet kon worden bedroeg in 1931 37.83 (in 1930 27.54). De drang van het publiek om ook andere be talingen dan alleen die aan Rijk en Gemeente voor hen te verrichten, neemt zeer sterk toe. De verordening verzet zich evenwel hiertegen. Er geschiedden meer betalingen ten behoeve der deelnemers tot een bedrag van 238.291.41 of een vermeerdering van ruim 21 pCt. De exploitatierekening sluit met een bedrag van 29.276,96, de balans met ƒ378.135,66. Zooals reeds eerder gemeld, heeft bovenge noemde vereeniging een record-avond georga niseerd en niet zonder succes, want verschei dene records werden belangrijk verbeterd. De 1500 M. welke op naam stand van J. van Egmond, met 4.41 sec., werd door H. Mathot met niet 'minder dan 6 sec. verbeterd en ge bracht op 4.34.8 sec. A. Mulders, welke een aanval deed op het nummer 3000 M., dat op naam stond van A. Klaasse, mocht hier niet in slagen en bleef 5 sec. boven het bestaande record, 10.1.6 sec., is echter een tijd, die zeer weinigen zich laten no- teeren. J. Flipsen bracht het speerwerpen op 38.31 M. Wederom kunnen wij melding maken van een succes der Haagsche politie, waardoor zij er in geslaagd is een belangrijke inbraak daar ter stede op te helderen. Op 9 Augustus jJ. werd in een villa aan de Jacob Catslaan ingebroken. Tijdens afwezig heid der bewoners^ verschaften de dieven zich toegang tot het huis door middel van verbre king van een glas-in-loodraam aan een der zijmuren. Het geheele huis werd overhoop ge haald en alle kasten doorzocht. Verschillende waardevolle voorwerpen en sieraden tezamen een aanzienlijk bedrag vertegenwoordigende werden meegenomen. Enkele dagen later kreeg de politie een „tip", dat enkele voorwerpen, vermoedelijk van in braak afkomstig, te koop waren aangeboden. Een onderzoek wees uit, dat men hier inder daad te doen had met een deel van den buit van de villa aan de Jacob Catslaan. Een en ander leidde tot de arrestatie van den 22-ja. rigen B. v. d. L., koopman van beroep en den 28-jarigen bakker F. F. A. S. Beide aangehoudenen werden aan een streng verhoor onderworpen en daaruit kwam zooveel aan het licht, dat de politie het gewenscht achtte op bepaalde punten in Zorgvlied op gravingen te doen. Langs den muur van het oude buiten werd na geringe moeite opgegraven het grootste gedeelte van de voorwerpen uit de villa af komstig. Kostbare theepotten, prachtige va zen, koperen klompjes en voorts een groot aan tal andere kostbaarheden, werden uit den bo dem opgegraven. Dienzelfden avond werd een 69-jarige koper en blikslager aangehouden, J. E. S. genaamd, als verdacht van heling. Op hem werd nog een heerenhorloge gevonden, eveneens van den diefstal afkomstig. Dinsdagochtend is nog een vierde persoon aangehouden, eveneens verdacht van heling, de 22-jarige G. B. T. H. Alle aangehoudenen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Het grootste deel van de gestolen voorwer pen is teruggevonden Een der aangehoudenen is reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht; de overigen volgen dezer dagen. Dinsdagmorgen is de 45-jarige schilder F. J. de Jong, wonende in de Heer Ambachtstraat te Rotterdam, tijdens zijn werkzaamheden aan een pand in deze straat, van een zes meter hooge stelling gevallen. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar een zieken huis overgebracht. Een vyf-en-zeventig werklooze arbeiders uit Almelo, tewerk gesteld bij de Regge-werken, die Dinsdag het werk hebben neergelegd, bij gestaan door meer dan honderd andere arbei ders uit Almelo, zijn onder leiding van de com munistische voormannen Wolff en De Jong uit Almelo opgetrokken naar de Weitemans- landen onder deze gemeente, waar vele honder den werkloozen uit 's-Gravenhage en andere gemeenten in de Rijkswerkverschaffing werk zaam zijn. Een tweehonderdtal arbeiders wist de Weite- manslanden in te dringen, doch werd halver wege door de politie gestuit. Zij hadden het voornemen om de tewerk gestelden in de Wei- temanslanden tot staking te bewegen. De bur gemeester van Vriezenveen, de heer J. M. Krij ger, die tijdig was gewaarschuwd, was aanwe zig met Rijks- en gemeente-politie en vaardig de terstond een verbod van samenscholing uit, waarna de stakers naar Almelo vertrokken. Maatregelen zijn genomen tegen herhaling van dit optreden op heden en volgende dagen. De Raad voor de Scheepvaart stelde Dins dagmiddag een onderzoek in naar de oorzaak van den brand, welke op 6 Juli j.l. heeft plaats gehad in ruim vier van het motorschip „Dem- po" van den Rotterdamschen Lloyd, dat te Tandjong Priok lag. Als eerste getuige werd de gezagvoerder van de „Dempo", de heer Noordhoorn v. d. Kuyf, gehoord. Getuige, die in een hotel lo geerde, was ongeveer twintig minuten na het uitbreken van den brand aan boord van de „Dempo" gekomen. Uitvoerig zette getuige de werking van de batterij koolzuurflesschen uit een, waarmee men gepoogd heeft den brand te blusschen. Op vier na alle flesschen heeft men in ruim vier laten leegloopen. Na koolzuur toe voegen werden de luiken 48 uur dicht gehou den. Na die 48 uur werd het ruim geopend. Intusschen had de bemanning geoefend, met gasmaskers, zes maskers waren door de mili taire autoriteiten ter beschikking gesteld. De rook in de schacht was echter zoo dicht, dat een duizend kaars lamp op zeer korten afstand niet te zien was. Het was zeer moeilijk om den haard van den brand te vinden. De „Jan v. d. Heyden" was intusschen langszij gekomen. Met staven werd gepoogd den haard te vinden. Vlam men zijn geen oogenblik gezien. Toen Vrijdag avond de brand nog niet was gebluscht, werd besloten het ruim onder water te zetten. Ook de passagiers hadden op watergeven aange> drongen. De voorzitter, prof. Taverne: „Dus door het koolzuur nam de brand niet af?" Getuige: „Neen, het dek werd zelfs warm. We zijn daarom tenslotte gaan watergeven van elf uur 's avonds tot vijf uur 's morgens. Het ruim was geladen met passagiersgoed en kapok. Toen het ruim weer was leeggepompt, was het passagiersgoed een ruïne door water schade. Wat de oorzaak van den brand betreft tast ook de gezagvoerder in het duister. De moge lijkheid, dat de brand is aangekomen door een sigaret, acht get. niet waarschijnlijk. Het toe zicht door beproefd en betrouwbaar personeel maakt dit bijna onmogelijk. Dus, aldus de voorzitter, U bent van mee ning, dat de brand is ontstaan in het pas sagiersgoed? Getuige: Ja. President: Zijn er ook voorwerpen, die niet als passagiersgoed verzonden mogen worden? Getuige: Ja. Er zijn half verbrande en ver koolde voorwerpen ter onderzoek naar een la boratorium opgezonden. Het resultaat hiervan is nog niet bekend. Er is b.v. een koffer ge vonden, waarvan alleen de ijzeren banden zijn teruggevonden. Een der leden van den Raad bracht de mo gelijkheid ter sprake, dat een brandende siga ret door een luchtkoker naar beneden was ge worpen. De kapitein achtte dit onaannemelijk, gezien de inrichting van de kokers. De brandbluschmethode door koolzuur werd nogmaals aangeroerd. De gezagvoerder meent, dat wanneer de brand b.v. was uitgebroken op den Atlantischen Oceaan en de luiken zes da gen gesloten waren gehouden, de brand wel licht gedoofd zou zijn. Hij was het eens met een der leden van den Raad, dat het hier slechts een betrekkelijk klein brandje gold, de spoe dige blussching met koolzuur-flesschen van een ernstigen brand zou problematisch zijn. Een bepaald oordeel hierover wenseht de gezagvoer der niet te geven. Vervolgens werd de tweede stuurman van de „Dempo" gehoord. Getuige had toezicht gehouden bij het laden van het passagiersgoed. Maandag en Dinsdag tot vier uur werd geladen. Wat er in de koffers en kisten zat is get. niet bekend. Steekproeven naar den inhoud worden niet genomen. Het goed was gestuwd in het spardek. Een vijftiental Javaansche koelies had het goed aan boord gebracht. Rooken is hier streng verboden, hierop had getuige speciaal gelet. Een vaste wachtsman was den geheelen nacht aan dek geweest. Tijdens het schaftuur was het luik ook bewaakt geweest- Een kwartiermeester, die vervolgens werd ge hoord, had bij het stuwen van de koffers óók streng toezicht op het rooken gehouden. Voorzitter: Hebt U niemand op rooken be trapt? Getuige: Neen, dan was hij direct ontslagen. Hierop was het woord aan den hoofdinspec teur voor de Scheepvaart, den heer C. Fock. Uit het onderzoek is gebleken aldus spr. dat door het personeel van hoog tot laag met ijver en overleg is gewerkt. Alle te nemen maat regelen zijn vlug ten uitvoer gebracht. De be manning had niet meer kunnen doen. Het laten volloopen van het ruim is naar spr's oordeel de eenige wijze om den brand te blusschen. Dit helpt meestal veel beter dan chemische mid delen. We hebben alle redenen om aan te nemen, dat het toezicht op het rooken zeer scherp is geweest. Zelf-ontbranding in het passagiers goed is mogelijk. Het resultaat van het labo ratorium-onderzoek is nog niet bekend en dient te worden afgewacht. Gevaarlijke voorwerpen kunnen zich in het passagiersgoed hebben be vonden. Het onderzoek werd hierop gesloten. De Ragd zal later uitspraak doen. De opbrengst der Rijksmiddelen over Juli j.l. bedroeg 25.910.018 tegen 36.694.281 in Juli van het vorige jaar. Zij brachten dus in deze periode ruim 10% millioen minder op. Ver geleken bij 1/12 deel van de raming groot ƒ34.85 millioen, valt er een achterstand waar te nemen van bijna ƒ10 millioen. De opbrengst over de eerste zeven maanden bedraagt ƒ234.09 millioen tegen ƒ269.608 mil lioen in hetzelfde tijdvak van *t vorig jaar; derhalve was tot dusverre de opbrengst ƒ35.57 millioen minder. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Augustijnen heeft Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht eervol ontslag ver leend aan den Zeereerw. Pater F. Duynstee als pastoor der parochie van O.L. Vr. v. Goeden Raad te Utrecht, aan den Zeereerw. Pater J. Wouters als pastoor der parochie v. d. H. Augustinus te Utrecht, aan de Weleerw. Paters J. Seroe en F. Lijflander als kapelaans der parochie v. O.L. Vr. v. Goeden Raad te Utrecht, en aan den Weleerw. Pater Woerde man als assistent te Witmarsum, en heeft be noemd tot pastoor in de parochie v. O.L. Vr. v. Goeden Raad te Utrecht den Zeereerw. pa ter J. v. Engelen, tot pastoor der parochie v. d. H. Augustinus te Utrecht den Zeereerw. Pa ter A. v. Nuenen, tot kapelaan der parochie v. O.L. Vrouw van Goeden Raad te Utrecht den Weleerw. Pater J. Verschure, tot kape laan der parochie v. d. H. Augustinus te Utrecht den Weleerw. Pater E. Peters en tot assistent te Witmarsum den ZJE.P. H. Borst- Pauwels. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem heeft op voordracht van den HJE.P. Provinciaal eervol ontslag verleend aan den Zeereerw. Pater v. Engelen als pastoor der parochie v n "cn H. Augustinus te Nieuwendam, aan den Zeereerw. Pater W. Harm als kapelaan te Amsterdam m de parochie van den H. Augustinus, aan den Zeereerw. Pater H. Borst-Pauwels als kapelaan d-- parochie v. d. H. Augustinus te Nieuwen dam, aan den weleerw. Pater J. Verschure als kapelaan der parochie v. d. H. Rita te Amster dam, en heeft benoemd tot pastoor der pa rochie v. d. H. Augustinus te Nieuwendam den Zeereerw. Pater J. Wouters, tot kapelaan al daar den weleerw. Pater J. Woerdeman, tot kapelaan der parochie v. d. H. Augustinus te Amsterdam den Zeereerw. Pater F. Duynstee, tot kapelaan der parochie - de tl. ftfta te Amsterdam den weleerw. Pater Cbr. Vasen. Naar „Het Handelsblad" verneemt, is de dag vaarding van een der nieuwe getuigen in de zaak van den drievoudigen moord te Putbroek onder Echt, welke zaak weldra voor het ge rechtshof te 's-Hertogenbosch in hooger beroep in behandeling zal komen, ingetrokken. Het betreft hier jhr. A. M. H. E. van Aeffer- den, burgemeester van het Zuid-Limburgsche plaatsje Geulle. Hij is eigenaar van de bos- schen, waarin het drama zich heft afgespeeld en werkgever van den verdachten jachtopzie ner, die door de rechtbank te Roermond tot levenslange gevangenisstraf is veroordeeld. Het departement van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle gemeenten verzocht in de eerste week van Augustus op te geven hoeve.l geheel- en gedeeltelijk werkloozen op 30 Juli 1932 als werkzoekenden bij de plaatselijke organen der arbeidsbemiddeling (inclusief het aantal tewerk- gestelden bij de werkverschaffingen) waren in geschreven. Bij het samenstellen van dit overzicht zijn gegevens ontvangen van 901 gemeenten met 7.357.388 inwoners. In die gemeenten stonden op 30 Juli 1932 ingesch: 253.304 geheel werk loozen en 19.424 gedeeltelijk werkloozen. Van 176 gemeenten met rond 563.000 inwoners waren nog geen gegevens binnengekomen. Op 25 Juni stonden bij 1065 gemeenten met 7.874.561 inwonerss ingeschreven 247.658 geheel en 19.099 gedeeltelijk werklc .zen. Op het Ajax-terrein werd Dinsdagavond een wedstrijd gespeeld tusschen Ajax en Middlesex Wanderers, welke door Ajax werd gewonnen met 32. De ruststand was 2—2. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond, het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuin dersbond hebben een brief aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid gezonden betreffende het opheffen van het Rijksbureau voor de Ontwatering in verband met het rap- port-Welter. De organisaties wijzen er op, dat de opvat ting als zouden de ontwateringswerken thans worden verzorgd door den dienst der werk verschaffing, op een misvatting berust. De voorbereiding van tal van werken, welke de werkverschaffing bevorderen, moet geschieden door de ambtenaren van het Rijksbureau voor de Ontwatering, dat tevens zijn hulp moet ver leenen bij het toezicht op de uitvoering dier werken. Daarenboven is veelal de bijdrage vanwege Werkverschaffing onvoldoende om het betrok ken werk uit te voeren en daarom een subsidie uit de daarvoor beschikbare gelden uit het Rijksbureau voor de ontwatering noodzakelijk. Het komt hun voor, dat de Commissie -Wei- tér niet voldoende acht geeft op het groote be lang, dat aan een betere ontwatering van gronden, welke reeds in cultuur zijn gebracht, is verbonden, nJ. een besparing op de produc tiekosten, een verbetering van de kwaliteit van het product en het mindere risico van den oogst. Zij zijn dan ook van oordeel, dat een werk zaamheid van Staatsbemoeiing, die beoogt' een besparing op de productiekosten te geven, niet zonder meer geheel kan worden opgeheven, te meer waar dan bovendien alle daaruit voort vloeiende steun door kostelooze adviezen en hulp bij de uitvoering van ontwateringswerken zou worden gestaakt. Tenslotte wordt de hoop uitgesproken, dat het bovenstaande, indien noodig, de overtui ging zal vestigen, dat het Rijksbureau voor de Ontwatering als instelling, welke ha rijp over leg is tot stand gebracht en zuinig is georga niseerd, niet kan worden gemist. BATAVIA, 16 Aug. (Aneta) Alhier werd een gecombineerde algemeene vergadering ge houden van de leden van de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden bij de Koop vaardij en de Vereeniging van Scheepswerk- tuigkuntögen. In deze vergadering werden naar aanleiding van de opzegging van het contract door den Werkgeversbond in Nederland per 16 Augustus de volgende conclusies aangenomen: ten eerste: de leden zullen, indien de staking vanuit Holland wordt geproclameerd, niet meer monsteren op Nederlandsche schepen, tenzij zij daartoe toestemming krijgen van het bestuur; ten tweede indien noodig zal door de Indi sche vereenigingen financieele steun worden verleend de Nederlandsche bonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3