Centrum en Nat.-Socialisten Door Waterland naar zee Oude moordzaak KERK IN BRAND GESTOKEN Amerika verwacht betaling Nieuw kiesstelsel voor Indië STAKING TE GRANADA Talrijke arrestaties Zuid-Afrikaansch minister naar Nederland Amerikaansch-Engelsche Conversaties WOENSDAG 17 AUGUSTUS Nog steeds wanorde in Spanje Van Europa's oorlogsschulden Vernuftig Britsch ontwerp De textielcrisis in Lancashire EEN ZOON GEBOREN Vreugde voor de Lindbergh's Hittegolf en onweer In verband met diamantnijverheid HITLER EN VON PAPEN Een interview met het Nazi-opperhoofd Wanneer economische Wereld conferentie? DE RAMP VAN DE „CORNELIS" Een Bourbon vermoord FRANSCHE POSTBOOT GEZONKEN Twee en twintig man verdronken DEVIEZEN SMOKKELAARS Aangehouden bij de Hollandsche grens RUSSISCH DORP DOOR BRAND VERNIELD ONDERHANDELINGEN VERWACHT Hitier zou minister-president van Pruisen mogen worden Het is een probeeren Duitsch-nationalen achter de Rijksregeering Fractie-vergad eringen Stormafdeelingen op vacantia Aanval op Goebbels Dementi der N.S.D.A.P. De barbaren aan het werk Landdag op 25 Aug. bijeen? Maar zeer weinig strandbewoners kunnen zwemmen! BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN Ongeluk in de Haringhaven te IJmuiden SPOORWEGTARIEVEN Plannen tot verlaging verkeeren in het eerste stadium Overleg tusschen directie en minister POSTWISSELS VERVALSCHT De jeugdige dader aangehouden Uit de verte doemen de gekartelde silhouetten op van oude gevel tjes, waarboven een toren steekt De Noord-Hollandsche electrisch Geen bekentenis van den gewezen politieagent SEVTT.T.A, 16 Aug. (Reuter.) Generaal Ville- gas, de oud-commandant der divisie van Ma drid, is gearresteerd. Het totale aantal politieke arrestaties bedraagt voor Spanje een duizend tal en voor Madrid alleen 174. Door onbekenden is de kerk te Cacanza in brand gestoken. Ontevreden over de forsche houding van den specialen regeeringsgedelegeerde te Grenada, die gekomen was om de door de bevolking be dreven gewelddaden na de monarchistische be weging te onderdrukken, heeft de nationale ar- beidsconfederatie de algemeene werkstaking af gekondigd. Niettegenstaande de door den spe cialen gedelegeerde uitgevaardigde maatregelen tegen de stakers of de vakvereenigingen die de beweging zouden steunen, zijn de taxi-chauf feurs in staking gegaan en hebben de vakver eenigingen besloten de staking te steunen. Ook het personeel in de hotels, restauranis en café's, alsmede de typografen hebben het werk neer gelegd. WASHINGTON, 16 Aug. (V.D.) Hooge amb tenaren van het ministerie van Financiën heb ben verklaard, dat de regeering der VereenigSe Staten verwacht, dat de crediteurenl&nden de op 15 December a.s. vervallende termijnbeta ling der oorlogsschulden aan Amerika zullen betalen. De regeering der Vereenigde Staten is mo menteel niet van plan in te gaan op voor stellen, welke een uitstel van betalingen zodden bedoelen. Zij verwacht echter, dat zulke voor stellen niet gedaan zullen worden. Het Minis terie van Financiën laat zich niet door het stemming maken voor een schrapping der oor logsschulden beïnvloeden. De Amerikaansche regeering weet, dat bijna alle crediteurlanden de eerstvolgende jaarlijksche betaling kunnen opbrengen. Mocht echter toch een land om betalingsverlichting verzoeken, dan zal een der gelijk verzoek individueel onderzocht worden. Door een dergelijke politiek zou een eenheids front van Europeesche crediteuren verhinderd worden. Nog werd gewezen op het feit, dat de Ameri kaansche regeering zich schadeloos zal stellen, in geval een of andere crediteur zijn verplich tingen niet mocht nakomen. Tenslotte werd nog gewezen op de verdeeldheid van het Con gres ten aanzien van het schuldenvraagstuk en dat, wanneer de schuldenbetalingen niet zullen plaats vinden, het budget der Vereenigde Sta ten geheel in de war wordt gebracht. LONDEN, 16 Aug. (Reuter.) De Britsche re geering heeft haar éénstemmig besluit gepubli ceerd inzake de vertegenwoordiging der ver schillende gemeenschappen in de tweede kamers der provinciale wetgevende vergaderingen van Indië. De Indische gemeenschappen kunnen een an der plan indienen, dóch de regeering is slechts dan bereid het in studie te nemen, als het één stemmig wordt voorgesteld. Verdere gelegenheid om in het plan, nadat het wet geworden is, wijzigingen aan te brengen, zal binnen tien jaar worden gegeven. Het hui dige regeeringsplan is ten gunste van afzonder lijke kiezerscorpsen voor bepaalde categorieën binnen bepaalde districten, als waarborg voor de rechten der minderheden. Het plan voorziet, dat zij, die buiten de kasten staan, de z.g.n. „onaanraakbaren", twintig jaar lang een dubbele stem zullen uitbrengen, één in den algemeenen Hindoe-kieskring en één in hun eigen kieskring. Het plan voorziet ook in de verkiezing van 37 vrouwen in speciale kies kringen, verdeeld over de verschillende gemeen schappen. De werkliedenklassen zullen 38 spe ciale zetels hebben. De 1513 zetels van de tweede kamers der pro vinciale vergaderingen worden als volgt ver deeld: Hindoes in het algemeen 705 zetels; On aanraakbaren 71; de minst ontwikkelde streken 20; Sikhs 25; Muzelmannen 489; Indische Chris tenen 21; Anglo-Indiërs 12; Europeanen 25; handel en industrie 54, grondeigenaars 35; ar beiders 38. MANCHESTER, 16 Aug. (Reuter). Er is sprake van de loonen te verlagen in de spinne rijen van de katoenbedrijven in Lancashire. De organisaties der werknemers zijn door de pa troonsfederatie uitgenoodigd tot een conferentie om de redenen der loonsverlaging te bespreken. Er zijn 200.000 spinners bij de kwestie 'be trokken. ENGLEWOOD, 16 Aug. (Reuter). Mevrouw Lindbergh, de echtgenoote van den beroemden Oceaanvlieger, heeft het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed. De blijde gebeurtenis heeft vreugde verwekt ta de geheele Vereenigde Staten. ENGLEWOOD, 16 Aug. (V.D.) Naar thans bekend wordt, heeft men de geboorte van den jongen Lindbergh geruimen tijd geheim ge houden. Detectives, die politiehonden bij zich hebben, hebben het landhuis in een wijden om trek afgezet. Op telefonische oproepen wordt niet geantwoord. Nogmaals wordt verzekerd, dat moeder en kind het goed maken. NEW-YORK, 16 Aug. (Reuter). Lindbergh heeft een beroep gedaan op de pers, om zijn tweede kind te sparen voor „de publiciteit, die, naar wij meenen, grootendeels schuld is aan den dood van onze eerste." Aldus Lindbergh, en hij voegt eraan toe; „Wij meenen, dat onze kinderen hetzelfde recht hebben normaal op te groeien als andere kinderen." MADRID, 16 Aug. (VB.) Te Granada, waar een fanatieke volksmenigte als protest tegen de monarchistische omwentelingspoging, verschillende uitspattingen beging, zijn de ra dicale arbeiders hedenmorgen in algemeene sta king gegaan. In bijna alle steden van Spanje worden da gelijks nog arrestaties van bij de putsch betrok ken personen verricht. De opperbevelhebber van het corps gendar merie, generaal Cabanelias, is uit zijn functie ontheven omdat hij verantwoordelijk is gesteld voor het feit, dat de gendarmerie op tal van plaatsen niet betrouwbaar is gebleken. BERLIJN, 16 Aug. (W.B.). De hittegolf ce Berlijn duurt nog steeds voort en heeft het wa terverbruik aanzienlijk doen toenemen. De laat ste drie dagen is hier 130 millioen lite- -- -*t meer gebruikt dan anders. Gisteren alleen be droeg het waterverbruik te Berlijn 662 millioen liter. Boven het district ,/anzleben bij Maagden burg heeft gisterenavond een hevig onweder gewoed. Twee personen werden door den blik sem gedood. KAAPSTAD, 16 Augustus. (V. D.) De be schouwing van den heer Henri Polak in het weekblad van 8 Juli jJ. inzake de vrees van een eventueele mislukking van het conferen tieplan, werd heden in het regeeringsorgaan „Die Burger" gepubliceerd, vermoedelijk met de bedoeling sympathie te betuigen met de con ferentie en tevens te laten zien, hoezeer een overzeesche conferentie zou worden toegejuicht. Naar bekend werd destijds het telegram inzake deze conferentie, eveneens door die Burger tijdens de zitting van het parlement, gepubli ceerd, gunstig gecommentarieerd. Het schijnt thans zeker te zijn, dat minister Fourie zijn oorspronkelijk plan, Nederland en België te bezoeken na de conferentie te Ottawa, ten uitvoer zal brengen, hetgeen de mogelijk heid insluit, dat tijdens dit bezoek besprekin gen betreffende de diamantindustrie zullen worden gevoerd. MÜNCHEN, 16 Aug. (V.D.) Adolf Hitler heeft een vertegenwoordiger van de „Rheinisch Westfalische Zeitung" een interview toegestaan, waarin hij zijn meening te kennen gaf over de te Berlijn gevoerde onderhandelingen over de regeeringsvorming. Hij verklaarde dat hij het betrekken van den Rijkspresident in de besprekingen over de re- geerlngswijziging beschouwde als een poging om de verantwoordelijkheid van de schouders van den Rijkskanselier af te wentelen op de schou ders van den Rijkspresident. Overigens was Hit- Ier niet op zijn eigen wensch naar Berlijn ge- kom--!., doch hij was daartoe uitgenoodigd. De Rijksregeering had hem voorgesteld een nieuwe regeering te vormen, welk voorstel hij echter als leider der nationaal-socialistiscl _,.ng in den voorgestelden vorm had moeten afwijzen. Hij had mededeeling gedaan van de voorwaarden waaronder de nationaal-socialistische partij tot een regeering zou kunnen toetreden. Uit den mond van den Rijkskanselier had hij vernomen dat deze voorwaarden reeds van te voren door den Rijkspresident waren afgewezen. Er had dus minder dan ooit eenige aanleiding tot dit bezoek bestaan, temeer omdat hij zich niet bij de hee- ren in Berlijn wilde opdringen. Hitler had dan ook verklaard dat in zijn oogen de verantwoor delijkheid voor de mislukte regeeringswijzigmg by Rijkskanselier Von Papen lag en dat een bezoek bij Von Hindenburg geen zin had. Hitler was slechts dan bereid een bezoek aan den Rijkspresident te brengen, wanneer deze nog geen definiitef besluit genomen zou hebben. Zooals gebleken is was dit echter wel het geval. Dat het bezoek aan de Rijkspresident toch is doorgegaan, moet slechts worden toegeschreven aan een telefonische verklaring van den staats secretaris der Rükskanselary aan Minister Frick, waarin werd medegedeeld, dat het besluit van den Rijkspresident nog niet vaststond. In wer kelijkheid had de Rijkst anselary reeds de ners medegedeeld, dat het besluit van den Rijkspre sident vaststond en dat het bezoek van Hitier slechts formeele beteekems had en zeker niet tot eenig resultaat zou kunnen leiden. Ook de RÜkspresident zelf verklaarde, dat zijn besluit reeds vaststond. Op een vraag van den interviewenden journa list verklaarde Hitier, dat hy en zijn beweging verder zouden strijden. „Dat ze verlicht adem halen omdat ik geen Rijkskanselier werd, is een groote eer voor mij", verklaarde Hitier. „De marxistische vyanden van Duitschland weten hun jarenlang bedrog tegenover het Duit- sche volk, dat de nationaal-socialistische be weging zich eerlijk het lot van den arbeidenden mensch zal aantrekken. De burgerlijke reac- tionnairen weten, dat wij aan een politiek van zwakheid een einde zullen maken door een politiek van nationale kracht. Beiden voelen, dat de tijd van den strijd om klasse- en standsbe- langen het einde nadert en dat het Duitsche volk op de basis van het nationaal-socialisme zijn eenheid terug zal krijgen". LONDEN, 16 Aug. (Reuter.) Op het staats- departement te Washington is gisterenavond een bespreking gehouden over de resultaten der marine-onderhandelingen, die te Londen tus- schen Engeland en Amerika hebben plaats ge had. Aanwezig waren onderstaatssecretaris Castle, admiraal Hepburn en generaal Simons. Tevens werd besproken de stand van de ontwa peningsconferentie, maar er werd geen enkele conclusie getrokken. Het is mogeiyk, dat Hugh Gibson, Amerikaansch ambassadeur te Brussel, naar Londen gaat, om de besprekingen te ope nen, die gevoerd zullen worden over de vermin dering der verschillende marinecategorieën. De conferentie zal zich ook bezighouden met ae economische wereldconferentie, die waarschijn- lyk nog vóór den winter zal worden geopend. Over den datum der opening der economische wereldconferentie verneemt V. D. nog uit Lon den: De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat de economische we reldconferentie niet eerder dan na de Ameri kaansche presidentsverkiezingen in November a.s. bijeen zal komen. MacDonald had gehoopt, dat de conferentie in October bijeen had kun nen komen, eenige dagen in plenaire zittingen had kunnen vergaderen om technische com missies te benoemen, teneinde gedurende ae periode der Amerikaansche verkiezingen ver daagd te kunnen worden. Uit Washington heelt men echter te verstaan gegeven, dat het Ame rika niet aangenaam is reeds vóór de verkie zingen een delegatie samen te stellen. PARIJS, 16 Aug. (Reuter). Een Spaansche vrouw heeft in een hotelkamer een man ver moord, die volgens de op hem bevonden stuk ken moet zijn prins Edgard van Bourbon, oud 62 jaar. PARIJS, 16 Aug. (V.D.) Een stoomschip van de Compagnie Generale Aeropostale, hetwelk den dienst tusschen Natal en Dakar onder houdt en Zaterdag te Dakar zou aankomen, is volgens een alhier ontvangen bericht, tydens een storm vergaan. De bemanning, bestaande uit den kapitein en 21 man equipage, zou den dood in de golven gevonden hebben. De boot, vervoerde de post, die per luchtiyn Dakar Marseille naar Frankrük doorgezonden pleegt te worden. NORDHORN, 16 Aug. (V.D.). Eerst thans wordt bekend, dat Zondagnacht by het douane kantoor Frensdorferhaar by Nordhom in West- falen een auto uit Hamburg is aangehouden, waarvan de chauffeur, die om zyn verdachte houding aan een nauwkeurig onderzoek werd onderworpen, voor een bedrag van 17.200 Mark in honderd- en duizend Mark biljetten in den wagen bleek te hebben verborgen. Auto en geld werden in beslag genomen, terwyi de chauffeur en zijn begeleidster werden gearresteerd. Het onderzoek wees uit, dat de chauffeur en zijn begeleidster slechts als handlanger optra den voor een dame uit Hamburg, voor wie zy de deviezen naar Amsterdam zouden brengerï. MOSKOU, 16 Aug. (V. D.) In het dorpje Sol- zy, in het district Pskow, brak gisteren een brand uit, die weldra het geheele plaatsje, be staande uit ruim 30 boerenwoningen met schu ren en stallen, aantastte en vernielde. Veertien personen worden vermist. BERLIJN, 16 Aug. (W.B.) Uit welingelichte parlementaire kringen verneemt het nieuws bureau V. D. Z., dat vermoedeiyk einde dezer week meer helderheid zal komen in de kwestie der regeeringsvorming in Pruisen. In bedoelde parlementaire kringen heerscht groot optimis me met betrekking tot de totstandkoming van onderhandelingen tusschen nationaal-socialis- ten en Centrum. Voor de rijksdagverkiezingen was de moeilijkheid steeds, dat het Centrum niet genegen was den nat.-socialisten den post van Pruisisch minister-president toe te vertrou wen. Voor deze houding was doorslaggevend, dat in dat geval de Nazi's de meerderheid zou den krygen in het „Dreimannerkollegium" en bijgevolg in staat zouden zyn den landdag te ontbinden. Thans hoort men in Centrumskrin gen zeggen, dat deze kwestie de regeeringson- derhandelingen op den duur niet in den weg mag staan. Of de onderhandelingen een positief verloop zullen hebben, is nog niet te zeggen. Doch het moet geprobeerd worden. Het blykt, dat het Centrum thans meer dan vroeger geneigd is den Nazi's het minister-presidentschap in Prui sen toe te kennen. In dat geval zou het Centrum er waarschyn- lijk prijs op stellen den Pruisischen minister van binnenlandsche zaken aan te wyzen, in plaats van den plaatsvervangenden rijkscom missaris dr. Bracht. De Pruisische landdag, die wellicht komende week wordt bijeengeroepen, zou by een gunstig verloop der onderhandelingen, al in deze zit tingsperiode de keuze van den minister-presi dent op de agenda kunnen plaatsen. Want na een principieele overeenkomst der beide be slissende partyen zou de regeeringsvorming in 48 uur tot stand kunnen komen. v De Duitsch-Nationale fractie van den Prui sischen Landdag is Dinsdag bijeengekomen, in welke bijeenkomst de fractie-voorzitter rapport uitbracht over den politieken toestand. Met algemeene stemmen werd besloten de Ryksregeering te steunen, wanneer zy thans in het Rijk en in Pruisen na de algeheele in eenstorting van het parlementaire systeem en nadat de N. S. D. A. P. hare medewerking ge weigerd heeft, als presidiaal kabinet onafhan- kelyk van de parlementen regeeren wil. De Duitsch-Nationale landdagfractie verwacht, dat in Pruisen door den Rijkscommissaris een ka binet benoemd zal worden, dat uit nationale zakelijke deskundigen zal bestaan. Zy verwacht voorts, dat de door de vroegere Pruisische re geering benoemde en bevorderde ambtenaren van hun posten ontheven zullen worden en door wilskachtige nationale lieden vervangen. De sociaal-democratische Rijksdagfractie zal op Vrijdag 19 Augustus in de morgenuren een byeenkomst houden. Op de agenda staat de be spreking van den politieken toestand, alsmede de beraadslaging over de in den Rijksdag in te dienen voorstellen en wetsontwerpen, waarvan de inhoud reeds bekend is. Zaterdag 20 Augustus vindt een bijeenkomst plaats van alle fractieleiders, waarin de nood- zakelyke technische wijzigingen in het Rijks- daggebouw zullen worden besproken in verbana met de geheel veranderde samenstelling van het parlement. Over den datum van de eigenlijke rijksdag zitting is officieel nog niets bekend, maar men kan wel rekenen op 30 Augustus. De Berlijnsche S.A. leider Graaf Helldorff publiceert in de „Angriff" het volgende troe penbevel aan de S.A.: De onderhandelingen tusschen den leider en den Rijkspresident zyn afgebroken. Met alge. meene ontkenning van de werkelijke machts verhouding in Duitschland meende de Ryks- president den leider het deelnemen aan het burgeriyke kabinet von Papen-Schleicher te kun nen aanbieden. De vanzelfsprekende eisch van de-> leider was: volledige macht en daarmede volledige verantwoordelijkheid voor de N.S.D. A.P. De beslissing in de binnenlandsche poli tieke aangelegenheden, welke wy S.A..mannen in deze dagen verwacht hadden, is dus voor korten tyd uitgesteld. Ik begrijp heel goed, kameraden dat gy al len, met ongedr'op de beslissin- gewacht hebt en elke verdere vertraging moeilijk dragen kunt. Aan den anderen kant verlang ik van Nationaal-Socialistisch strijders het inzicht, dat de S.A. slechts geschapen is om 3 politiek vari den leider te steunen. Eigen politie'-e wen-' schen dienen te worden achtergesteld by de groote revolutionnaire taak, die wij te vervul len zullen hebben en die nog steeds niet ver anderd is. Alleen het tijdstip is verschoven en ik neem aan, dat reeds in de volgende weken de politieke voorwaarden voor het overnemen van de macht door de N.SD.A.P. aanwezig zullen zyn. Tegenover alle tegenwerpingen geldt hier slechts een antwoord: wy zijn soldaten van de N.S.DA.P. en hebben den leider te gehoorza men. Tot den 28sten van deze maand is aan de S.A. verlof toegestaan. Op den 28sten treedt een vacantieverbod in werking. De Duitsch-Nationale Volksparty publiceert de volgende verklaring: De Rijkspresident heeft de huidige regeering zonder overleg met de partijen en zonder haar medewerking gevormd. Ook is bekend en staat het vast, dat von Hindenburg by zyn besluit „Hitier niet de macht van een Mussolini te geven", door niemand beïnvloed is geworden. Desondanks speelt de „Angriff" het klaar in een artikel, waarvoor dr. Goebbels verantwoor delijk is, het besluit van den Rykspresident te rug te voeren op een „inblazing van geweten- looze intriganten uit het Hugenbergkamp". De verklaring citeert dan de betreffende plaatsen uit de „Angriff" woordelijk en ver volgt: Een natuurlyk gevoel van eigenwaarde verhindert ons hierop in te gaan. Het verzoek van den Rykspresident aan Hitier „de door hem aangekondigde oppositie der NSDAP rid derlijk te voeren en zyn verantwoordelykheid voor het vaderland en voor het Duitsche volk bewust te blyven", schijnt voor sommige per sonen in de NSDAP wel noodig te zyn. De persdienst van de ryksleiding der NSDAP deelt mede: De bewering als zou Adolf Hitler beloofd hebben de regeering von Papen na de verkie zingen te tolereeren en dat hy deze belofte niet nagekomen is, is onjuist. Ook is onjuist de reeds herhaaldelijk ontkende bewering, als zou de ieider der NSDAP tydens de regeeringson- derhandelingen te Berlijn niet alleen de lei ding van de Rijksregeering, doch ook de over gave van het geheele regeeringsapparaat in zyn vollen omvang, geëischt hebben. In een dorp van het district Flatow had een botsing plaats tusschen leden der SA., en eenige Polen, waarby aan beide zyden eenige deel nemers gewond werden. Toen de S.A. aftrok, werd met steenen naar hen gegooid vanuit de hofstede van een Poolschen boer. De S.A.- lieden haalden toen versterking en drongen de hofstede binnen waar zij alles kort en klein sloegen. Tien hunner zyn gearresteerd. Van de zyde der justitie wordt medegedeeld, dat in verband met de aanslagen in Sleeswyk Holstein in den nacht na de Ryksdagverkie zingen, gisteren door den rechter-commissaris uit Berlijn en politiebeambten uit Altona, Flens burg en Kiel verscheidene arrestaties zijn ver richt. O-m. werd aangehouden de op de lijst der N.S.D.A.P. voorkomende bediende Moder, uit Altona, leider van de S.S. Hy is gekozen tot lid van den Rijksdag. Alle arrestaties zyn gedaan als gevolg van vergrijpen tegen de wet op de springstoffen. De namen der aangehouden personen zyn nog niet bekend gemaakt. Naar het Wolffbureau van welingelichte zijde verneemt, zijn besprekingen gaande om den Landdag op 25 Augustus a.s. bijeen te roepen. De voorzitter van den Pruisischen Landdag, Kerrl, zou hiertoe reeds zyn toestemming gegeven hebben. De Raad voor de Scheepvaart deed uitspraak in zake het omslaan van het motorvisschers- vaartuig „Cornelis" ZV, 4 onder de Nederland- sche kust ter hoogte van Zandvoort. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval hoogstwaarschijnlijk daardoor is veroorzaakt, dat de „ZV. 4", die op den rand der branding en wel de buitenzijde der derde bank, vischte, is opgenomen en omvergeworpen door een grondzee. By rijzend water doen zich dergelijke grondzeeën meermalen voor. Of het onder de gegeven omstandigheden van wind en zee voor een scheepje als de „Z.V. 4" verantwoord was, om aan de buitenzyde tegen de derde bank te visschen, kan de Raad thans niet meer vast stellen. Het is niet gebleken, dat aan het vaar tuig of deszelfs uitrusting iets haperde. Nu dit geregeld door de Scheepvaartinspectie werd na gezien, mag worden aangenomen, dat alles zich in goeden toestand bevond. Aan de opvaren den van de „Arie" Z.V. 3, Pieter Loos en Jan Visser, komt een woord van hulde toe voor hunne dappere reddingspogingen, al hadden deze helaas geen resultaat. Het heeft den Raad getroffen, dat schipper P., en vermoedelijk ook zyn knecht, niet kon den zwemmen. Het nadeel hiervan is, naar 's Raads oordeel, ook in gevallen, waarin van zwemmen moeilijk sprake kan zyn, zooals by- voorbeeld in de branding, zeer groot. Immers, zy die de zwemkunst machtig zyn, zullen zich, alleen reeds door het zich thuis voélen in het water, veel beter kunnen redden, ook al zou aanvankelijk niet kunnen worden gezwommen. De toestand is echter helaas nog zoo, dat 90 pet. van onze strandbewoners niet kan zwem men. Het ware wel zeer gewenscht, dat daarin verandering werd gebracht. De Raad bepaalt zich er toe, op dit nadeel te wyzen en meent, dat het niet op zijn weg ligt de te nemen maat regelen aan te geven, welke daarin verbetering kunnen brengen. Maandagavond omstreeks 8 uur is in de Haringhaven te IJmuiden een droevig ongeluk gebeurd. Terwijl eenige jongelieden daar aan het zwemmen waren, verdween een van hen, de 19-jarige L. Broek, plotseling in de diepte. Hoewel zijn kameraden onmiddellijk naar hem zochten, waarby eenigen van hen verschillende malen doken, mocht het niet gelukken den jongeman boven te brengen. De politie, die inmiddels gewaarschuwd was, verscheen spoedig met een dreg, doch het duur de nog ongeveer een half uur, voordat zy er in slaagde den drenkeling te vinden. Men heeft nog eenigen tyd getracht de levensgeesten op te wekken, doch het was reeds te laat. Dr. van Leeuwen kon slechts den dood constateeren. Naar „De Maasbode" verneemt overweegt de directie der Ned. Spoorwegen sinds eenigen tyd de mogelijkheid om door middel van een ver laging der tarieven het personenvervoer van de Spoorwegen te stimuleeren. Naar de heer J. D. Evers, chef van den Dienst v. Expl. der Ned. Spoorwegen het blad dienaangaande meedeelde verkeeren deze plan nen echter nog in het eerste stadium. Voor men aanvangt met deze plannen uit te werken zal men immers in principe de toestemming moe ten hebben van den minister. De directie is dan ook reeds in overleg met den minister ge treden. Overigens zal het nader uitwerken der plannen nog geruimen tyd in beslag nemen, daar bij een gecompliceerd bedryf der Ned. Spoorwegen de tarieven natuurlyk niet maar zoo met een bepaald percentage kunnen wor den verlaagd. Daardoor is het momenteel nog onmogelijk zelfs by benadering te zeggen hoe groot de verlaging eventueel zal zyn. De Directeur van het Postkantoor te Delft heeft Vrydag aan de politie medegedeeld, dat aan zyn kantoor een postwissel was uitbetaald, die later vervalscht bleek te ziin. De politie toog op onderzoek uit, waarby bleek, dat de naam van den geadresseerde, be nevens de straatnaam op den wissel waren weg gewerkt en veranderd. Echter kon by nadere beschouwing nog een stukje van den naam van den geadresseerde warden gevonden en ook een huisnummer. Hiermede bekend ging de politie in alle stra ten van Delft het betrokken huisnummer con troleeren en by een er van vond men een naam, waarvan het slot nog juist te ontdek ken was geweest op den postwissel. By het verdere onderzoek werd gearresteerd de achttien-jarige zoon des huizes W. W., die den vervalscher bleek te zyn. De jongen, die oud-leerling is van de school voor achterlijke kinderen, schryft postwissels aan zich zelf tot een bedrag van 1.—. Wan neer hij den postwissel had ontvangen, veran derde hy het cijfer in 25 en op chemische wijze verwijderde hy naam en adres en veranderde deze, ten einde bij eventueele ontdekking het spoor van hem af te leiden. De jongen plakte dan den vereischten post zegel van 30 cent op de postwissel, stempelde deze dan met een door hem nagemaakt stem pel der P. T. T. en inde het geld. Deze truc had hy o.m. ook toegepast te Kerkrade en Rotterdam, waar hy een pension had betrokken. Hy adresseerde daar' brieven en postwissels aan zich zelf. In totaal heeft hy op deze wijze zeven maal 25 geïnd. Een postwissel, groot ƒ80.—dien de politie in beslag nam, had de jongen niet uitbetaald kunnen krygen, omdat het stempel van Delft er op stond. De politie heeft tal van chemische midde- n proeven van postwissels enz. ten huize van het jongmensch in beslag genomen. De ouders verklaarden niets van de hande lingen van hun zoon te weten. Naar zee is eigenlijk niet juist meer, maar of men het nu IJselmeer of Gouwezee noemt, het stuk zee dat is overgebleven, is altijd nog zee gebleven, al zullen de golven misschien niet meer zulk een vrijen loop hebben als ze hadden toen de dijk er niet was, dezelfde dijk, die thans Marken voor overstrooming behoedt. De tocht er heen, hetzij naar de „zee" of naar het meer, blijft nog altijd aantrekkelijk en vooral de overkant Monnikendam en de over kant Volendam en Marken zullen plaatsen blij ven, die niet enkel voor den vreemdeling, we zouden by na zeg gen gelukkig niet voor den vreemdeling alleen, hun waarde zullen blyven behouden. Wie, hij mag stedeling zijn of komen uit het gebied van de hei, ziet niet gaarne het open water, waar geen torens, hoe mooi ze op zich zelf ook zyn, door hun verzameling ten laatste bijna even onontroerend worden als de fabrieks pijpen van een stad met industrie. Hier echter zyn nog de mooie uitzichten, die door niets zijn gebroken. Uit de verte doemen de gekartelde silhouetten op van oude gevel huisjes, waarboven uit een toren steekt, die in pracht van traditie en in keurige lijn van archi tectuur iets is, iets beteekent, een heele, wijde omgeving domineert,*van ver af te zien is, her innert aan tijden, waarin ook dit deel van Hol land van beteekenis was. Deze schoone gebieden hebben te lang geleden van hun eigen afzondering, 't Duurde zoo lang er te komen, men was een dag kwijt en alles ging met de vaart van een trekschuit. Groote stoomers daarheen te sturen zou, zoo als helaas al op vele van onze wateren gebeurd is, den indruk bederven, maar toch de moderne mensch is nu eenmaal haastig, hij wil snel voor uit, al versmaadt hij daarbij niet zooveel moge lijk te genieten. Aan al deze wenschen is, dunkt ons, de Noord- Hollandsche Tram tegemoet getreden door haar inderdaad voor dezen tijd wel wat aftandsche, maar toch zijn eigen bekoorlijkheden biedende vervoermiddel naar de Waterlandsche contreien te verbeteren en te versnellen. AmsterdamMonnikendam is geëlectrificeerd. Heden gaat de dienst in. Van nu af zal het mogelijk zijn in zeer korten tyd te komen in het gebied, dat Hollands roem is, voor den vreemdeling allereerst, maar toch ook voor den landsman, die, hij moge niet van toeristentochten houden, zeker zeer gaarne deze streek eens zal willen bezoeken, al ware het enkel maar om te zien, wat den vreemdeling nu eigenlijk zoo trekt. Niet ieder heeft een auto, of een motor of zelfs maar een fiets en ook al heeft hy die wel, dan zal hij toch graag eens „op zijn gemak" en niet „in a hurry" zooals de buitenlanders het gewoon zyn te doen, dit mooie deel van zijn eigen land willen kennen. Haast is hier uit den booze. En al zal nie mand uit deze streek ook de haastige bezoekers willen missen, ongetwijfeld stellen zy veel grooter prijs op de visite van hen, die den tyd nemen de vele interessante en aan oude vader- landsche historie herinnerende „monumenten" te zien, zonder zich in te spannen om op den door den gids gestelden tyd weer terug te zyn. De burgemeester van Marken zei het zoo treffend: de verhalen over ons eiland, die kant raken noch wal, komen van bezoekers, die hoog stens een kwartier hier verwijlen wanneer ge er langer blijft, zult ge Marken anders leeren zien en ge zult het eiland en zijn bewoners waardeeren. In gelijken geest spraken de burgemeesters van Broek in Waterland en van Monnikendam, die deden uitkomen, dat, hoezeer bun gemeen ten zich ook leenen en schijnen te leenen voor een excursie voor een langer verblijf daar en voor vestiging van bedrijven ni de visschery gaat verdwijnen vermoedelijk meer landbouw kundig alle mogelijkheden aanwezig zijn. In Marken, dat zich, gelukkig, begint te mo- derniseeren, in den goeden zin dan altijd, we bedoelen op hygiënisch en maatschappelyk ge bied, zagen we het Buurthuis, een combinatie van allerlei goede instellingen, die de bewoners meer onafhankelijk maken van den grooten buur Amsterdam, waarmee het eiland en zyn bewoners overigens in alle harmonie wenschen te leven. In geneeskundig opzicht is daar heel veel bereikt. Er is veel te zien in dit deel van Noord- Holland en om dat te kunnen zien heeft de N.Z.H.T. haar nieuwen electrischen dienst in gesteld van Amsterdam naar Monnikendam, met de bedoeling dezen eerlang naar wy hoorden in November tot Edam uit te breiden. Landgenoot en vreemdeling zal dan op een vlugge en goedkoope wijze in staat zyn een gebied te bezoeken, dat behalve veel natuur schoon het Hollandsche polderland is hier op zyn mooist veel van wat aan folklore dreigt verloren te gaan, helaas, te zien en te genieten geeft. Naar men zich zal herinneren, is in de dag bladpers eenigen tijd geleden een bericht ge publiceerd, hetwelk in verband met een 18 jaar geleden te Medemblik gepleegden moord op den manufacturier K. S." aldaar, de sensationeeie mededeeling bevatte, dat een gewezen politie agent in genoemde gemeente, die destijds van het plegen van dezen moord werd verdacht en die op het tydstip der publicatie te Amsterdam woonde, op zijn sterfbed bekend had, deze gru welijke misdaad te hebben gepleegd. Naar ons ter oore kwam, heeft deze publi catie tot gevolg gehad, dat de burgemeester van Medemblik de politie in de hoofdstad heeft verzocht, naar deze aangelegenheid een onder zoek in te stellen, als gevolg waarvan de Am- sterdamsche recherche zich met deze zaak be lastte. Wy vernemen thans, dat de Amsterdamsche politie het resultaat van haar onderzoek heeft vastgelegd in een rapport, hetwelk aan de auto riteiten te Medemblik is uitgebracht. Volgens dit rapport moet zyn komen vast te staan, dat de gewezen politieagent nimmer en dus ooK niet op zyn sterfbed een bekentenis met be trekking tot den moord heeft afgelegd, zoodat deze zaak weer naar het gebied der onopgehel' derde misdrijven is verhuisd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6