Het weerlicht in het Oosten De ambtsduur van Dr. Bracht Het lichten van de „Prométhée Piccard behouden gedaald Kolenmijnstaking in Amerika Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Tornado in Fransch Soedan Overeenstemming te Ottawa Ter dood wegens verkoopen van Japansch goed MIST IN HET KANAAL DE BAROMETER VRIJDAG 19 AUGUSTUS 1938 BUREAUX: NASSAULAAN 51 TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 YEN-BOEL IN JAPAN Tsjang Kaï Tsjek weer generalissimus Tsjang Kai Tsjek de Chineesche phoenix. Verlenging van zijn verlof als burgemeester aangevraagd Von Papen en het Staatsgerechtshof Dooden en groote schade Het Weer' hui Spaansche grenzen weer open NA DE DUIKBOOT RAMP Groote moeilijkheden Aan Zuidpunt van Garda-meer Hooger dan de eerste maal Pro/. Piccard Gast der Italiaansche luchtmacht Groote verbittering en gewelddaden Micheline Moscicka f MISLUKTE KANAALTOCHT DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN HET CHACO-CONFLICT EEN MERKWAARDIGE TESTA MENTAIRE BESCHIKKING „Wij beloven goedkoope schoenen te maken!" VON G RON AU WEER VERDER GUNSTIGER HANDELSBALANS IN DE V. ST. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18154 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 d.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het blijft in het Verre Oosten maar steeds weerlichten. De geweldige overstroomingen hebben de Japan- sche legerscharen, die de zaak van de pseudo-onafhankelijke regeering van Mandsjoekwo verdedigen, beschermen en bevorderen, slechts korten tijd van de ben den der verzet plegende Chineezen kunnen scheiden. Thans zijn zij weer hier en daar slaags geraakt volgens alle regelen van de zeer moderne en zeer geheimzinnige kunst van oorlog voeren zonder dat er oorlog is. Japan gaat onverbiddellijk voort met het consolideeren van zijn macht in den zelf gebakken nieuwen staat, welken het zeer binnenkort wel officiëel zal erkennen. De benoeming van den Japanschen generaal Moeto als buitengewoon vertegenwoordiger van Japan in Mandsjoekwo is de eerste groote schrede in deze richting. Natuurlijk heeft Lowen Kan, de Chineesche minister van buitenlandsche zaken, tegen deze di plomatieke benoeming op de bekende krachtige wijze geprotesteerd, en even na tuurlijk met de van ouds bekende totale afwezigheid van eenig succes. Japan legt alle protesten naast zich neer, vooral die, welke uit China komen. De protesten van den Volkenbond beantwoordt Japan of wel met een doodonschuldig, of wel met een dreigend boos gezicht. Alleen over de pro testen van de Vereenigde Staten pleegt het zich in ernst op te winden, daardoor erken nend, dat die de eenige zijn, welke wezen lijk indruk op hem maken. Maar méér dan een momenteele opwinding, welke steeds onmiddellijk wordt uitgebuit ter aanhitsing van het Japansche nationalistische zelf bewustzijn, veroorzaken ook deze laatste niet. Japan doet eenvoudig wat het wil, be wust van het recht van den sterkste, dat in dit geval identiek is met het schromelij kste onrecht. Naast het benoemen van een militai ren ambassadeur in Mandsjoekwo, heeft Japan thans ook een verdrag met de Mandsjoerijsche regeering ontwor pen ter regeling van de Japansche koloni satie in Mandsjoerije. Dat het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken naar aanleiding van dit ontwerp openlijk van „kolonisatie" spreekt, is even eerlijk als brutaal. Het bevestigt onomwonden, dat Japan de „onafhankelijke" republiek Mand sjoekwo eenvoudig als een Japansche ko lonie beschouwt. Dit ontwerp-verdrag is een merkwaardig staaltje van Japansche mentaliteit. Het eischt van de Mandsjoerij sche regeering, die het zelf onwettig, want in strijd met de bestaande verdragen in het leven heeft geroepen, bevestiging van alle Japansche rechten en belangen, die door vroegere regeeringen in Mandsjoerije zijn toegekend. Dus ook van die, welke de door Japan verdreven Chineesche machthebbers indertijd hebben verleend. De Mandsjoerij sche stroomannen moeten alle internatio nale rechten en verplichtingen, die de Chineesche regeering ten aanzien van Mandsjoerije op zich heeft genomen, over nemen, het politiek regime en de bescher ming van den staat aan Japan toevertrou wen en de posities der Japansche „mede werkers" in de Mandsjoerijsche regeerings- organen waarborgen. Voorts bedingt Japan allerlei voordeelen voor zijn onderdanen, die zich in Mandsjoerije vestigen. Het is wel een fraaie comedie: Japan, dat feitelijk een verdrag ontwerpt, dat het via de schijn- regeering van Mandsjoekwo met zichzelf wil sluiten. China staat tegenover deze potsierlijke vertooning vrijwel machteloos. Nie mand is daarvan sterker overtuigd dan Tsjang-Kai-Tsjek, die na de totale eclips der Chineesche regeering, thans weer als opperbevelhebber over alle Chineesche strijdmachten en als voorzitter van de spe ciale commissie van de Kwomintang in Noord-China naar boven is gekomen. Maar schalk Tsjang-Kai-Tsjek schijnt de eenige Chineesche bevelhebber en staatsman te zijn, tot wien het zwakke en innerlijk ver deelde China telkens weer ten einde raad zijn toevlucht moet nemen. Hij is voorstan der van een gematigde politiek tegenover Japan. Zoodra de schaamte den nationalis- tischen Chineezen te sterk naar het hoofd stijgt, dringt de oppositie hem meer naar den achtergrond, maar nauwelijks heeft hun vruchtelooze verontwaardiging uitge raasd, of Tsjang wordt weer hersteld in de funeties, welke men hem had ontnomen. Uit de asch der wisselende regeeringen klapwiekt Tsjang-Kai-Tsjek telkens als een phenix omhoog. Het eenige effectieve ver weermiddel, dat China tegen den Japan schen indringer bezit, is de boycot van Japansche goederen. Den laatsten tijd heb ben de Chineezen te Shanghai dit middel weer duchtig gehanteerd, zoodat de toe stand aldaar weer verontrustend veel be gint te gelijken op die, waardpor indertijd het rampzalige oorlogsavontuur van Shang hai werd veroorzaakt. De boycot van Japan sche goederen treft Japan zoo gevoelig, omdat het er met de staatsfinanciën in Japan niet bijster vroolijk uitziet. De ope raties in Mandsjoerije en Shanghai hebben handen vol geld gekost en de guerilla tegen de Chineesche verzetplegers in Mand sjoekwo verslindt nog dagelijks millioenen. De yen is tot beneden de helft van zijn goudwaarde gedaald. Al mag dan de Japan sche handelsbalans niet zoo ongunstig zijn als hij geweest is, dit neemt niet weg, dat de Japansche staatsbegrooting een ernstige yen-boel is, waaraan een boel yens te kort komen. Volgens de jongste raming zou dit tekort een slordige 800 millioen bedragen. Het is dus zeer begrijpelijk, dat Japan voor geen middelen terugdienst om de boycot te breken, zelfs al komen die middelen het nog zoo duur te staan. Zoo blijft het weerlichten en rommelen in het Verre Oosten en de wereld wacht in spanning of het dreigende onweer met knal lende donders en vurige bliksemschichten opnieuw zal losbarsten. BERLIJN, 17 Aug. (W.B.) Naar vernomen wordt, heeft de rijkskanselarij de stad Essen verzocht, het verlof, van dr. Bracht, den bur gemeester der stad, tot December te verlengen. Een bevestiging van de juistheid van genoem den datum kon nog niet worden verkregen, hoewel het wel vast staat, dat er een verzoek is gedaan. Hieruit wordt geconcludeerd, dat dr. Bracht nog wel eenigen tijd plaatsvervan gend rijkscommissaris voor Pruisen zal blijven. Tegelijk met de gewezen Pruisische minis ters hebben indertijd ook de sociaal-democra tische en Centrum-fracties bij het staatsge rechtshof een aanklacht tegen het Rijk inge diend in verband met de benoeming van den rijkscommissaris voor Pruisen. De ryksregee- ring had in haar verweer den fracties het recht ontzegd, zich bij de aanklacht der voor malige ministers aan te sluiten. Hierop wordt thans door de fracties geantwoord, dat men haar dit recht wel degelijk dient toe te ken nen, o.m. op grond van het feit, dat de rijks- regeering herhaaldelijk met organen van den Landdag, zooals b.v. den voorzitter, recht streeks onderhandeld heeft. De fracties be roepen zich voorts er op, dat het optreden van het rijk afbreuk heeft gedaan aan het recht der Pruisische volksvertegenwoordiging. Ook de voormalige Pruisische ministers heb ben hun antwoord op het verweer der ryks- regeering bij jiet staatsgerechtshof ingediend. Daarin wordt o.m. er op gewezen, dat de cri- tiek, welke het rijk op het optreden der Prui sische regeering had, eerst na afkondiging van het decreet van den rijkspresident kenbaar is gemaakt. PARIJS, 18 Aug. (V. D.) Het Ministerie van Koloniën heeft uit Dakar bericht ontvangen dat Zondag j.l. nabij Bamako aan den Niger een tornado heeft gewoed, die groote mate- rieele schade heeft veroorzaakt en tal van menschenlevens heeft gekost. De spoorweg nabij Bamako werd grootendeels vernield. Een lokaaltreintje werd uit de rails geworpen, waar door de machinist en een passagier werden ge dood. Zes inboorlingen werden door opge zweepte watermassa's meegesleurd en ver dronken. Verscheidene fabrieken zijn geheel vernield en honderden woningen, van inboor lingen zijn weggespoeld. De wegen in het ge teisterde gebied zijn bijna alle onbruikbaar. Verwachting: g Zwakke, veranderlijke wind, gedeeltelijk H bewolkt, droog, warm weer. Verdere vooruitzichten: weinig verande- s ring. g Zon op 5.50, onder 8.16. Laatste Kwar. a tier Woensdag v.m. 8.41. Licht op 8.46. Moeilijkheden met Canada in ver band met den Russischen houtinvoer OTTAWA, 18 Aug. (V. D.) In de kringen der deelnemers aan de conferentie van Ottawa verwacht men, dat heden overeenstemming zaï worden bereikt tusschen Engeland en alle Do minions met uitzondering van Canada. Teneinde te trachten de moeilijkheden, die tusschen Engeland en Canada bestaan ten aan zien van het uitschakelen van de Russischen houtinvoer te overwinnen, heeft Lord Hailsharu een formule ontworpen. Canada heeft klaar blijkelijk verlangd, dat Engeland zijn oud ver drag met Rusland opzegt en tracht een nieuw verdrag te sluiten, waarin rekening wordt go- houden met de wenschen van Canada. Canacra wenscht een vastgesteld invoer-contingent voor hout en heeft Engeland de suggestie gegeven, Rusland op ander gebied tegemoet te komen, bijvoorbeeld door het verstrekken van uitvoer- crediet-garanties. Aangezien deze voorstellen nog de goedkeuring van het Engelsche kabinei behoeven, en waarschijnlijk ook wel rugge spraak met Rusland gepleegd zal moeten wor den, verwacht men niet dat vóór Vrijdag a.s. een beslissing valt. In de commissie voor de handelsbetrekkingen werd erop gewezen, dat het in elk geval voor het Britsche wereldrijk van groot belang is, dat stappen worden gedaan, die de uitvoering van de te Ottawa tot stand gekomen overeenkom sten garandeeren. Handelsverdragen met het buitenland mogen niet storend werken op ae tusschen de leden van het Britsche Gemeene- best gesloten voorkeursverdragen. De leden van het Britsche Rijk dienen zich van dergelijke verdragen te bevrijden. Voor Zuid-Afrika bijv. zou dit o.m. beteekenen de opzegging van het handelsverdrag met Duitschland. MADRID, 17 Aug. (Reuter) De sluiting van de Spaansche grens is than.; weer opgeheven. De autoriteiten waren tot dezen maatregel overgegaan, ten einde de arrestatie van ver dachte personen te vergemakkelijken. De Spaan sche minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans mededeeling gedaan van de heropening der grenzen. In de Cortes heeft de premier het wetsvoor stel voorgelezen met betrekking tot de ver beurdverklaring door den staat van de bezittin gen der personen, die bij den monarchistischen opstand waren betrokken. Een parlementaire commissie is uitgenoodigd in den kortst moge lijken tijd rapport uit te brengen over hst wetsvoorstel. SEVILLA, 18 Aug. (Reuter) De kapitein en de officieren der stormafdeelingen zijn ont slagen. De regeering besloot beslag te leggen op ge bouwen en inboedel van het blad „La Union" en het een boete op te leggen van tienduizend pe setas wegens zijn monarchistische campagnes. BILBAO, 18 Aug. (Reuter) De slagers zijn in staking gegaan, zoodat de bevolking het zon der vleesch moet stellen. Bovendien hebben de slagers de vischmarkt verwoest. 99 Waarom hecht de Fransche egee- ring zooveel waarde aan de berging van het vaartuig? Bergingsvaartuigen en duikers zijn reeds eenige weken bezig met het lichten van de gezonken Fransche onderzeeboot „Prométhée", maar men schijnt te kampen te hebben met moeilijkhe den, zooals die bij dit werk steeds optreden. Klippen, stroomingen, een lastige ligging van het wrak maken de lichting in de meeste ge vallen onmogelijk. De gelden voor een lang- durigen arbeid zijn niet gemakkelijk bijeen te krijgen, tenzij rijke schatten lokken, zooals bij de „Egypt", om welk schip men zich al ja ren druk maakt en dat al groote sommen aan bergingskosten verslond. En dan rekenen we nog niet eens de menschenlevens die met de ber gingspogingen verloren gaan. In de eerste dagen werd het werk aan de .Prométhée" met koortsachtige haast voortge zet; immers, wellicht konden hier menschen van een verschrikkelijken dood gered worden. Een telefoonboei uit het gezonken schip was het zekerste teeken, dat overlevenden in het wrak nog op verlossing hoopten en dat was voor de redders de grootste aansporing. Boven de stalen doodkist der vier-en-zestig werd met inspanning gezwoegd, tevergeefs! En nu? Heeft het nu nog zin naar het wrak te zoeken, het te ontrukken aan de donkere diepte? Ongetwijfeld. En dat niet om het wrak zelf, dat waarschijnlijk niet veel meer dan oud ijzer zal zijn, als het boven water komt; ook niet omdat het gezonken karkas een gevaar voor de scheepvaart zou beteekenen; er is hier een geheel andere reden. Verschillende kenners van onderzeebooten concludeeren uit de aanwezigheid van technici der Schneider-Creuzot fabrieken, dat er een nieuwe uitvinding zal worden geprobeerd. Zij vermoeden dan dat het ongeluk is ontstaan, doordat zoo'n nieuw apparaat verkeerd is be handeld of heeft geweigerd. Zoo is althans wel te begrijpen dat de regeering er zooveel waarde aan hecht, dat het wrak wordt gelicht. Dan zou de oorzaak van deze catastrophe een belang rijke rol kunnen spelen in de ontwikkeling der duikbootentechniek. Zooals bij iedere berging werden ook hier voorbereidingen door de duikers gemaakt. En spoedig bleek daarbij, dat de omstandigheden bijzonder moeilijk waren, aangezien door de sterke strooming het wrak voortdurend van ligging veranderde. Na langen, inspannenden arbeid onder water waarbij de nieuwe Fran sche duikmethode met heliumgas van practi- sche waarde is gebleken konden de sterkte en de richting van een onderstroom, de bewe ging van het karkas en de gesteldheid van den zeebodem nauwkeurig worden vastgesteld. Het is nu de taak den bergingsschepen met alle mo gelijke hulpmiddelen der techniek te trachten, de „Prométhée" op te halen. Die techniek heeft sedert den moeizamen ar beid bij de schepen voor Scapa Flow groote vorderingen gemaakt. Het maakt groot verschil, of een wrak op de plaats zelve aan de opper vlakte moet worden gebracht, zooals dat het ge val was bij de zware pantserkruisers en linie schepen van de gezonken Duitsche vloot, of dat men 't karkas alleen maar heeft „aan te haken en dan te versieepen, zooals de bedoeling is bij de „Prométhée" en bij de „Niobe". Dat „aanhaken" en wegsleepen wordt meestal mogelijk gemaakt door de „pompmethode". Het bergingsvaartuig wordt volgepompt met water, waardoor het eenige meters zakt. Dan worden stalen kabels om het wrak gebracht en met het bergingsvaartuig verbonden, waarna dat weer wordt leeggepompt. Het stijgt derhalve en licht DESENZANO AAN HET GARDA-MEER, 18 Aug. (Reuter.) Prof. Piccard is met zijn ballon om vijf uur gedaald op eenige tientallen kilo meters afstand van deze plaats, nadat hij Riva op omstreeks 1400 meter hoogte had overvlo gen. De Zwitsersche Bondsraad heeft hem een telegram van gelukwensch gezonden. De daling had precies te 17.10 uur plaats by Cavallaro di Monzambano in de provincie Mantua. Het bericht van Piccards daling verbreidde zich snel in den omtrek van het Garda-meer. Duizenden volgden met belangstelling de lang zame vlucht van den ballon. Om 14 uur was prof. Piccard gedaald tot een hoogte van 1000 meter en vloog te half drie over Desenzano. Van hier uit nam hü koers naar Tastilione della Stiviere en landde vervolgens, geiyk ge meld werd, bij Monzambano. Een talrijke menigte toeschouwers juichte de moedige luchtvaarders toe. Prof. Piccard ver liet aanstonds na de landing de gondel en reed per auto naar Desenzano, terwijl zijn be geleider Cozyns op de plek der daling bleef. Naar uit Desenzano gemeld wordt, verkeerde prof. Piccard in den besten gezondheidstoestand. Het Italiaansche ministerie van luchtvaart, dat op de hoogte was gesteld van de mogelijk heid eener landing in het gebied van Mantua, had den officieren en soldaten van de vlieger- groep bevel gegeven zich voor alle gevallen bereid te houden. De juiste plek van Piccard's landing, Caval- lara di Monzambano, is op 3 K.M. afstand ge- legen van Volta Mantovana. Het landingsterrein is heuvelachtig. Volta Mantovana is een plaatsje 21 K.M., noord-noord-westebjk gelegen van Mantua, 15 K.M. ten Zuiden van het Gardameer en ongeveer 5 K.M. ten noord-oosten van de luchtiyn MantuaBrescia. Piccard heeft zijn grootste hoogte bereikt boven Samaden in het Engadin, n.l. 16.500 meter. Dat is 500 meter hoeger dan op zyn eersten tocht in Mei 1931. MILAAN, 18 Aug. (Reuter). Prof. Piccard en zijn assistent Cozyns bevinden zich te Mon zambano, waar zij geholpen door officieren en soldaten van de Italiaansche luchtmacht, toe zien bij het opvouwen van het ballonomhulsel. Zij houden zich verder bezig met het orde nen en controleeren der instrumenten, hetgeen nog geruimen tijd in beslag zal nemen. Na afloop van deze werkzaamheden zal Prof. Piccard zich op uitnoodiging van het vlieger corps, naar Desenzano begeven, waar hü de gast der Italiaansche luchtmacht zal zijn. het wrak daarby van den grond, tilt het zoo noodig over klippen en sleept het naar de ha ven en in het dok. Bergingsstoomvaartuigen werken bijna altijd samen met bergingssloepen, die zij op sleeptouw meenemen naar het terrein van de ramp. Deze groote sloepen bevatten sterke pompen met bij- behoorende slangen, windassen met touw- en blok, duiktoestellen en ander gereedschap. Zij zijn in één woord kleine werven, die in staat zyn, in volle zee te werken als in veilige haven. Van dien vooruitgang in de techniek trachten velen gebruik te maken om de zee haar ver borgen schatten te ontrukken. In 1925 werd in Reval zelfs een naamlooze vennootschap opge richt, met het doel, aan de Russische Oostzee kust te zoeken naar schatten, die daar in den Hanze-tyd verzonken zouden zijn. Er werd in derdaad iets opgehaald, helaas echter geen goudschepen, maar stukken van een oud Rus sisch oorlogsschip. Een kostbare vergissing! Het belangrükste werk blijft voor de duikers gereserveerd. Zij maken de voorbereidingen, zij monteeren de trossen, waarmee het wrak moet worden opgeheven; zij moeten, als het blijkt dat de lichting mislukt, het waardevolste uit het wrak redden; zij moeten wanneer het wrak ge vaar voor de scheepvaart oplevert, mijnen leggen, die de overbiyfselen vernietigen. Zooals bekend is, heeft de Fransche regeering twee Duitsche ingenieurs opgedragen, by de lich ting van de „Prométhée" de leiding op zich te nemen. Frankrijk schijnt dus wel bijzonder op het bergen van de duikboot gesteld te zijn. NEW YORK, 18 Aug. (V.D.). iUit Srpingfield in den staat Illinois wordt gemeld, dat de toe stand in het stakingsgebied rondom de kolen mijnen zeer gespannen is. Men verwacht dat ruim drieduizend mijnwerkers een aanval zul len doen op de mijngebouwen te Taylorville. Vijftienhonderd gewapende burgers bezetten de toegangswegen naar de mijngebouwen. Tijdens een der botsingen werd een ambtenaar van de mijnonderneming te Taylorville gedood. Ook de secretaris van de plaatselijke afdee- ling van den mijnwerkershond, Joe Coloert, is in zijn woning door drie onbekenden doodge schoten. De daders wisten te ontkomen, doch een hunner, een zekere James Sutton, heeft naderhand bekend, Colbert te hebben doodge schoten omdat deze gedreigd zou hebben hem te zullen doodschieten. De my nwerkers zijn tot het uiterste verbit terd over de loonsverlaging, die volgens hen in stryd met de overeenkomsten is. Te Tay lorville heerscht dan ook een zenuwachtige stemming. Van wagens en tractors heeft men barricades over den weg opgeworpen teneinde de stakers te beletten, het plaatsje binnen te komen. Particuliere bereden en en met ma chinegeweren uitgeruste mijnpolitie patrouilleert door de stad. In den afgeloopen nacht hebben driehonderd stakende mynwerkers uit Oklahoma en Arkan sas een aanval gedaan op de administratiege bouwen van de mynen by Koskoshe. In een onderhoud sloeg de mijneigenaar Gunther een der arbeiders tegen den grond, waarop de mijn werkers, die aanvankelijk slechts een delegatie het gebouw hadden binnengestuurd, het gebouw binnendrongen en den myneigenaar en vier em- ployé's gevangen namen. WARSCHAU, 18 Aug. (V.D.) Donderdagmid dag is in het presidentspaleis te Spala over leden Micheline Moscicka, de vrouw van den president der Poolsche republiek. De familie Moscicka had twee dochters en een zoon. Me vrouw Moscicka was 58 jaar oud. Zij speelde een actieve rol in de Poolsche vrouwenbeweging. PARIJS, 18 Aug. (Reuter.) Volgens een be richt van het agentschap Indo-Pacific uit Sjanghai heeft het volksgerecht te Nanking twee kooplieden wegens het verkoopen van Japansche waren ter dood veroordeeld met de motiveering, dat zij verraders waren. LONDEN, 18 Aug. (Reuter). Het reuzen stoomschip „Aquitania" van de Cunard Line, dat gisteren voor het eiland Wight ten gevolge van den dichten nevel werd opgehouden, was des avonds nog steeds niet in staat naar Sout hampton op te stoomen. Volgens gisteravond binnengekomen berichten zouden de passagiers pas vanmorgen 8 uur kunnen debarkeeren. Verder verneemt Reuter, dat de geheele scheepvaart in het Kanaal is gestagneerd ten gevolge van den door de drukkende hitte opge komen mist. Honderden schepen tusschen Dover en Landsend waren genoodzaakt te stoppen. Ongeveer .7 mijl van Dover is een Engelsch schip met een Duitsche tankboot uit Hamburg in botsing gekomen. Het Engelsche schip werd beschadigd, doch kon de reis voortzetten. LONDEN, 18 Aug. (V.D.) De Duitsche zwem mer Fischer, die van Kaap Gris Nez gestart is voor een poging het Kanaal over te zwemmen, heeft heden zijn poging moeten opgeven, toen hij nog slechts 6 K.M. verwyderd was van de Engelsche kust. Prof. Piccard ten Zuiden van het Garda-Meeï behouden gedaald. Rijksdag komt 30 Augustus bijeen. Amerika gaat onderhandelen met Rusland. Rio Grande do Sul in opstand. Pate. tegen Engeland. De Spaansche grenzen weer opengesteld. Ernstige mist in bet Kanaal. Overeenstemming te Ottawa? Neutrale Amerikaansche Staten en het Chaco- conflict. Kolenmijnenstakingen in de Ver. Staten. Tornado in Fransch Soedan. Overleg tusschen Regeering en bouwbedrijf. Kind onder Putten uit een trein gevallen. Een bekentenis in verband met den moord In den Blijdorppolder. O O O Vredelievende nota der neutrale staten WASHINGTON, 18 Aug. (Reuter) De neutrale Amerikaansche staten hebben aan Bolivia een vredelievende nota gezonden, waarin wordt verklaard, dat het eenige waarnaar deze landen streven is, een rechtvaardige oplossing te vin den van het geschil, waardoor zoowel Bolivia als Paraguay worden bevredigd, en de perma nente belangen van het westelijk halfrond on geschonden blyven. De onlangs overleden schoenenkoning Thomas Bata heeft in zyn testament een merkwaardige beschikking gemaakt. Hij verlangt van zyn eenigen zoon Thomas en van zijn broer Jan, dat zy op zyn graf zullen zweren een eeuwige waarachtige trouw aan de fabriek. Deze eisch van Bata is thans in vervulling gegaan. Nadat de officieele opening van het testament had plaats gehad, begaven de zoon en de broer van den schoenenkoning zich naar het graf en zwoeren daar met opgestoken vingers: „Wy zweren dat wy eeuwig trouw zullen blyven aan de firma. Wy zweren dat wij nooit uit de zaak zullen treden. Wij zweren dat wy steeds goed koope schoenen zullen fabriceeren. Wy zweren dat wij steeds tegen het communisme zullen strijden. Dit zweren wy aai het graf van onzen onvergetelijken vader en broer Thomas Bata!" Bij de opening van het testament is ook ge bleken, dat de schoenenkoning bij zijn dood een bedrag van 175 millioen Tsjechische kronen in contanten naliet, terwijl zijn totale bezitting op een milliard Tsjechische kronen berekend wordt. OTTAWA, 18 Aug. (V. D.) Naar uit Edmon ton in de West-Canadeesche provincie Alberta gemeld wordt, is de Oceaanvlieger von Gronau met zijn metgezellen hedenmorgen vroeg van het Lac la Biche gestart met bestemming naar de plaats Prince Rupert aan den Stillen Oceaan. WASHINGTON, 18 Aug. (Reuter.) Naar het ministerie van Handel meedeelt, was de han delsbalans der Ver. Staten in Juli de gunstigste in de eerste zeven maanden van dit jaar. Het uitvoeroverschot bedroeg 28 millioen dollar, ter wijl het in Juni 1932 slechts 3 millioen dollar bedroeg en in Juli 1931 6 millioen. LN) i v^wuvmimiiiiuj n r r n j r A//9 Hoogste stand op Vrijdag 9 uur vjn.: 769 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1