DE HAND AAN DEN PLOEG Traag snelrecht Vliegongelukken TERUG UIT DE STRATOSFEER Nood Tuinbouw Gisting in de bruine brei REDE VAN VENIZELOS De politieke toestand van Griekenland Slapeloosheid ZATERDAG 20 AUGUSTUS De straf is zwaar Sympathiebetuigingen Droevige dag voor de Fransche luchtvaart Venizelos COMMUNISTEN GEARRESTEERD HET DRANKVERBOD Curtis tegen revisie DE MINDERHEDEN IN BRITSCH-INDIË Een protestdag AUTOBUS-ONGELUK Vijf passagiers gedood STAKING TE GRANADA UITGESTELD DOOR GAS BEDWELMD Kapelaan Serrarens aan den dood ontsnapt EEN DERDE TOCHT De reis heeft een uitstekend ver loop gehad; grootste hoogte bedroeg 16.770 M. Koude tot 55 graden 16.770 M. hoog Een derde vlucht WÊBm Idyllisch plekje aan het Garda-meerwaar prof. Piccard met zijn ballon gedaald is. Regeeringsmaatregelen in overweging IN DRAAIKOLK GERAAKT Vader van vijf kinderen verdronken Het weer op Zondag Veel kans op onweders vóór Zondag Geen audiëntie Examens Engelsch L. O. STOOMVAARTLIJNEN Het optreden van de „buiten-partijdige", maar in werkelijkheid Duitsch-natio- naal georiënteerde regeering-Von Pa penVon Schleicher had het uitgesproken doel den weg naar de regeeringsverant- woordelijkheid voor de Nazi's vrij te maken. Daarom hief zij indertijd het sindsdien zoo hoog noodzakelijk gebleken uniformverbod op, en schreef zij nieuwe Rijksdagverkiezin gen uit. Het uniformverbod was de doorn in het oog der stormachtige Hitlerscharen, waardoor zij de regeering-BrüningGröner niet anders meer zien konden dan door een rooden mist van partij-haat. Von Papen rukte dezen doom uit, maar het oog der Nazi's bleef van bloed doorloopen. De nieu we verkiezingen moesten een duidelijke en beslissende uitspraak brengen van den volkswil, maar de volkswil kon zich niet beslist voor dezen of genen uitspreken, daar de Duitsche kiezers zelf niet goed weten, wat zij eigenlijk willen. Zoo brachten de verkiezingen geen uitkomst. De pogingen van Von Papen, welke door den Rijkspresi dent Von Hindenburg werden gesteund, om de beste vakmenschen uit de tot de sterkste politieke partij in Duitschland gegroeide Nationaal-socialisten in zijn „praesidiaal kabinet" op te nemen, mislukten. In de historisch geworden besprekingen tusschen den Rijkskanselier en Hitier en den Rijks president en den leider der Nazi's eischte de ridder van het Hakenkruis een Mussoli- niaansche macht in het Rijk en de'dicta tuur voor zijn partij. Bij deze besprekingen had men den grooten leider voorzichtig heidshalve een paar van zijn felste sous chefs meegegeven, alsof de Nazi's bevreesd waren, dat Hitier zich niet zoo flink zou ge dragen als hij beloofd had. Dies gedroeg hij zich zóó flink, dat het eigenlijk een blamage werd. Want Hindenburg liet zich in flinkheid niet overtreffen. De oude maar schalk gaf met een kort en bondig „Nein" op ondubbelzinnige wijze te verstaan, dat hij er eenvoudig niet aan dacht „das liebe Vaterland" uit te leveren aan een groep politieke demagogen, ook al had deze dan 37 procent van de domme massa met haar looze praatjes en marktschreeuwersreclame misleid. De Nazi's eischten alles of niets. Voor Hindenburg werd de keuze daardoor al heel eenvoudig. Hij gaf hun niets. Achteraf begint heer Hitier nu op een heel weinig heroïsche wijze zijn belachelijke veel- eischendheid te ontkennen. Hij beweert tegen de officieele verklaring van de rijks- regeering in, dat hij slechts de leiding en niet de opperheerschappij heeft verlangd. Doch Hindenburg en Von Papen blijven vasthouden aan de juistheid van voorstel ling, welke zij van het bewuste onderhoud met Hitier hebben gegeven. Aan één van beide kanten wordt dus onwaarheid gespro ken. En voorloopig hebben wij nog meer vertrouwen in de eerlijkheid van Von Hin denburg dan van Hitler, die al vaker meer gezegd heeft dan hij verantwoorden kon. De regeering von Papenvon Schlei cher steunt nu in den Rijksdag op de kleine minderheid van 37 Duitsch-nationalen en ziet zich geplaatst voor een geweldige, ofschoon allerminst eensgezinde oppositie. Maar dit maakt haar niet in het minst bevreesd. Zij voelt zich sterk in het bewustzijn van den krachtigen steun van den Rijkspresident en heeft on middellijk de hand weer aan den ploeg ge slagen om den vaderlandschen bodem, die in de crisis verwilderd is, weer vruchtbaar te maken voor het zaad der welvaart. Het werkloozenvraagstuk heeft zij weer op aan raden van den grijzen Rijkspresident in ernstige studie genomen en zij bereidt een aantal wetsontwerpen voor, waarmee zij den dertigsten Augustus voor den nieuwen Rijksdag zal treden. Wat men ook van de regeering von Papen beweren moge, zij gaat niet bij de pakken neerzitten en schijnt er zeker van te zijn, dat von Schleicher's voorspelling over den duur van haar be wind in vervulling zal gaan. Merkwaardig echter is, dat, nu de Nazi's haar openlijk de vriendschap hebben opgezegd, en van de tolerantie naar de oppositie zijn overge gaan, en de Rijksregeering de Hakenkrui sers niet meer als vroeger behoefte te spa ren, de naar aanleiding van de politieke terreur benoemde snelrechters een in het oog loopende traagheid betrachten in het berechten van Nazi's. Wel hebben zij, zelfs in Königsbergen, een aantal communisten en Reichsbannerleden veroordeeld, maar over den eersten nationaal-socialist moet nog een vonnis worden gestreken. Speelt de macht der gewoonte de Rijksregeering en haar ambtenaren hier parten Intusschen blijkt het, ondanks of mis schien juist tengevolge van alle tegen spraak, in de bruine Nazi-brij te gis ten. De stormtroepen zijn voor veertien da gen met vacantie gestuurd om uit te rus ten en zich voor te bereiden op de komende dingen, naar het heet. Maar nu zij niet naar Berlijn zijn opgemarcheerd, is deze voorgeschreven rust toch wel wat wonder lijk. Of hebben de heeren zich misschien tijdens de terreur zoo moe gemaakt? Het is daarom het meest waarschijnlijk, dat de Nazi-troepen door de leiders met vacantie zijn gestuurd om hen kwijt te zijn. Dc bruinhemden, die even gaarne de rol van de fascistische militie in Italië hadden ge speeld als hun leider die van Mussolini, zijn bitter teleurgesteld, zoodat verschillende chefs hun bij legerorder hebben moeten aanraden om hun „volkomen begrijpelijk" ongeduld nog wat te beteugelen. Na de va cantie zullen de leiders alle verloven voor de stormtroepen intrekken. Zullen de brui ne horden dan paraat gehouden worden voor den opmarsch, die tot nu toe steeds niet is door kunnen gaan? Of moet de aan kondiging van een verlofsverbod alleen die nen om de Hitlertroepen in den waan te laten, dat de leiders toch nog op 'n staats greep zinnen? De Hakenkruisers, die hun uniform voor een badpak hebben verwis seld, kunnen zich met de oplossing van dit raadseltje bezig houden, indien tenminste hun hersens van de politieke en de phy- sieke hitte niet heelemaal gesmolten zijn. Mogelijk, dat zij tot de overtuiging zullen komen, als onmondige babies met een fop speen te worden zoetgehouden. Zulk een overtuiging zou deze oer-Germanen wel eens zoo wild kunnen maken, dat zij de fopspeen en de hand, die het sabbelding tusschen hun lippen duwde, stuk buiten. De Cortez voteert de onteigening MADRID 19 Aug. (Reuter) Met 262 tegen 14 stemmen heeft de Spaansche Kamer giste- n het wetsontwerp aangenomen over de on voorwaardelijke onteigening van de bezittingen der personen, die betrokken waren bij den jongsten anti-Republikeinschen opstand. Over het verloop der zitting meldt Reuter nog: De debatten in het parlement tijdens de be handeling van het regeeringswetsontwerp tot onteigening zonder schadevergoeding van de goederen der personen, die betrokken waren bij den jongsten opstand, gingen herhaaldelijk ge paard van Republikeinsche sympathie-betuigin gen van de meerderheid der afgevaardigden. Toen de minister-president Azana het wets ontwerp uiteenzette, Verklaarde hij dat Spanje zich a.h.w. in een oorlogstoestand bevindt ter verdediging van de Republiek. Bij deze mede- deeling verhieven bijna alle afgevaardigden zich van hun zetels en riepen herhaalde malen: Leve de Republiek! Krachtig eischte Azana, dat het ontwerp zou worden aangenomen. De natie mocht niet te leurgesteld worden en de Republiek moest zich verdedigen tegen hen, die haar bedreigden. Met uitzondering van uiterst rechts, werd het ont werp daarop door alle partijen aangenomen. heeft heden bij de officieele aanvaarding zijner candidatuur een rede gehouden. Curtis ver klaarde daarin dat hij gekant is tegen een ver werping van het achttiende amendement op de grondwet, dat, zooals men weet, de bepa lingen inzake het drankverbod behelst. Het heeft de aandacht getrokken, dat dit standpunt van Curtis niet in overeenstemming is met de onlangs door den republikeinschen candidaat voor het presidentschap, n.l. Hoover zelf, te dien opzichte afgelegde verklaring en evenmin met het op het drankverbod betrek, king hebbende punt van het onlangs goedge keurde republikeinsche partijprogram. Men vraagt zich dan ook af, of Curtis' verzet tegen een herziening van het drankverbod niet ten doel heeft, de „droge" stemmen voor de repu- blikeinsche candidaten te winnen. PARIJS, 19 Aug. (V. D.) De militaire lucht vaart in Frankrijk is wederom getroffen door een serie ernstige ongelukken, waardoor vijf personen om het leven zijn gekomen. Zoo stortte gisteren in de nabijheid van Chalon.sur-Marne een militair vliegtuig met vier personen tengevolge van een motor-defect naar omlaag. Het toestel werd geheel vernield, twee inzittenden werden op slag gedood, terwijl de beide anderen in hopeloozen toestand naar een militair lazaret moesten worden overge bracht. Gisteravond laat geraakte in de nabijheid van Marseille een bombardementsvliegtuig, waarin zich drie personen bevonden en dat aan de luchtmanoeuvres zou deelnemen, in de lucht in brand. Het toestel stortte omlaag en uit de resten konden nog slechs de verkoolde lijken der drie inzittenden geborgen worden. Het derde ongeval geschiedde op het vlieg terrein van Lyon, waar een militair vliegtuig bij den start over den kop sloeg en geheel vernield werd. De piloot en de waarnemer wer den zwaar gewond. ATHENE, 19 Aug. (Reuter). In de gisteren gehouden zitting van de Grieksche Kamer, de laatste voor de ontbinding, heeft Venizelos een rede gehouden over den door zijn kabinet ge- presteerden arbeid. De bekende staatsman wees er daarbij spe- Verdacht van dynamiet-diefstal BERLIJN, 18 Aug. (V.D.) Talrijke promi nente leden van de K. P. D. zijn te Honnarsch- Muenden gearesteerd. De arrestaties staan in verband met een springstoffendiefstal in een steengroeve bij Dransfeld, in de nabijheid van Goettingen. TOPEKA (Kansas), 18 Aug. (Reuter) Charles Curtis, de vice-president der Vereenig- de Staten, die door de republikeinsche partij opnieuw voor dit ambt candidaat is gesteld, SIMLA, 18 Aug. (Reuter) De teleurstel ling, welke door de Mohammedanen in den Punjab wordt gevoeld over het besluit der Britsche regeering in zake de vertegenwoordi ging der minderheden, komt tot uiting in een motie welke in een heden gehouden vergade ring van Mohammedanen is aangenomen. In deze motie wordt voorgesteld, morgen in den geheelen Punjab een protestdag tegen het re- geeringsbesluit te organiseeren. De Moham medanen blijven echter bij hun besluit, de orde en den vrede te handhaven en het reorgani- satiewerk volgens grondwettige methoden voort te zetten. Tej. Bahadur Saproe, die indertijd heeft deelgenomen aan de onderhandelingen over het tusschen Irwin en Gandhi gesloten verdrag, verklaarde aangaande het regeeringsbesluit: „Ik veroordeel het besluit niet, en twijfel even min aan de goede trouw van MacDonald. Men moet zich er mede verzoenen nog even te wachten." PARIJS, 19 Aug. (V. D.) In de nabijheid van Fez, in Marokko, stortte. een autobus van den geregelden dienst naar Meknes in een afgrond, tengevolge waarvan vijf perso nen werden gedood en tien voor een deel zwaar gewond. ciaal op, dat de liberale partij vier jaar achter elkaar aan de macht was gebleven, waardoor voor de eerste maal een politieke stabiliteit mo gelijk was geworden. Op alle gebieden, zoo zeide Venizelos, is een belangrijk herstel te bespeuren, en speciaal mag gewezen worden op de financieele politiek der regeering, die uitsluitend ten gevolge van de wereldcrisis nadeelig beïnvloed is. Zoodra de crisis voorbij is, kan Griekenland het werk tot een financiëel herstel voortzetten. Overgaande tot de buitenlandsche politiek, noemde Venizelos de vriendschapsverdragen, die Griekenland had afgesloten met Italië en Tur kije, van speciale beteekenis. Daardoor was op buitenlandsch politiek ter rein een accoord tot stand gekomen, dat vele mogelijkheden in zich sluit. GRANADA, 18 Aug. (Reuter). De leiders der vakvereenigingen hebben besloten, de alge- meene staking tot Maandag a.s. op te schorten. Zijn op dat tijdstip de gevangen genomen per sonen nog niet in vrijheid ggsteld, dan zal de staking worden hervat. Na het onderzoek van den gouverneur in zake de vertakkingen van het monarchistisch complot te Valence, zijn negen personen uit de aristocratie der stad weder op vrije voeten gesteld. Kapelaan Jos. Serrarens van de H. Jozef parochie te Dongen is Woensdag, naar de „N. Tilb. Crt." bericht, aan een groot gevaar ont snapt. Reuter meldt nog d.d. 18 Aug.: Omstreeks vijf uur zagen de inwoners van Volta Mantovana aan den hemel prof. Pic- card's ballon verschijnen, dien zij onmiddellijk aan den karakteristieken kogelvormigen gon del herkenden. Om '-°.lfzes landde de ballon drie kilometer van Volta Mantovana, waarbij de gondel tegen een heuvel stootte. Bij dezen schok vielen de boordinstrumenten om. Piccard verliet den gondel, terwijl de automobielen, die den ballon gevolgd waren, van alle kanten op de landings plaats arriveerden. Kort daarop begonnen de landslieden onder leiding van den begeleider van Piccard, Cosijns, den ballon te demon- teeren. Piccard weigerde zich over de technische resultaten van de vlucht uit te laten voordat hij de boordinstrumenten had nagezien. Hij vertelde, dat hij na zijn start te' Zürich binnen drie uur een hoogte van 16.500 Meter had be reikt, waar de hemel zeer donker geweest is en een hevige koude heeft geheerscht. Ter oriën tatie dienden hem de meren die zeer duidelijk zichtbaar waren. In den middag bevond hij zich boven de" Alpen en spoedig daarop herkende hij het, Gardameer, waarboven hij tot 3000 Meter daal-1 de. Daar er volledige windstilte heerschte, bleef hij verscheidene uren boven het meer. Hij naderde daarop de aarde om uit te zien naar een geschikte landingsplaats. De vlucht is zeer goed verloopen en de in. strumenten hebben schitterend gewerkt. Prof Piccard was zeer vermoeid ja zelfs uit geput, vooral door de buitengewoon groote tem peratuurverschillen tusschen de ijzige koude der stratosfeer en de op aarde heerschende hitte Spoedig na de landing waren een troepen- afdeeling en verscheidene vliegtuigeskaders ter plaatse. Ook de prefect van Mantua en de fas cistische partijsecretaris begroetten Piccard. ZÜRICH 19 Aug. (Reuter) Uit Desenzano wordt gemeld, dat professor Piccard bij zijn landing geholpen werd door boeren uit den omtrek. De schok met de aarde was vrij hevig. Door Italiaansche automobielen, die naar De senzano gekomen waren, werden de gondel, de ballon en de instrumenten naar Desenzano vervoerd. Ook Piccard en Cosyns vertrokken daarna per auto naar deze plaats. Piccard verklaarde nog eens, dat de reis een uitstekend ver loop gehad Zijn grootste hoogte was geweest 16.770 M. Hij had erg van de koude te lijden. In den gondel wees de thermometer op mi nus 16 gr. en huiter, den gondel op mi nus 55 gr. Pas over eenige maanden kunnen de resulta ten van het onder zoek bekend ge maakt worden. Op zijn beurt ver klaarde Piccard's assistent, de Belg Max. Cosyns, dat tijdens de landings manoeuvre bijna alle wetenschappe lijke instrumenten waren omgevallen, doch dat de geschriften in tact gebleven waren. Nadat de beide onderzoekers hun intrek in een hotel hadden genomen, stelden zij eenige persvertegenwoordigers in de gelegenheid, een kort onderhoud met hen te hebben. Prof. Piccard deelde mede, dat hij terstond na zijn landing zijn vrouw getelegrafeerd had, dat hij te Desenzano was aangekomen, dat hij tempe raturen ver ondey nul had getrotseerd, een Max Cosijns wonderlijken dag had gehad, spoedig naar huis terug dacht te keeren, reeds een telegram met gelukwenschen van den Belgischen Koning had ontvangen, gelukkig doch zeer vermoeid was. Ter aanvulling vertelde Prof. Piccard, dat hij gedurende de geheele vlucht zeer lage tempera turen had aangetroffen. Pas kort voor de lan- :ng was de temperatuur weer boven nul ge stegen. Hij herhaalde nogmaals, dat hij een hoogte van ongeveer 17.000 meter had bereikt en wel boven het Adamellomassief. Op de vraag, of de apparaten evenals bij den vorigen tocht storingen hadden vertoond, antwoordde Piccard. dat alle apparaten en instrumenten uitstekend haddén gewerkt en dat slechts een zeer klein toestelletje, dat echter van geen beteekenis was oor het vaststellen van de resultaten van deze •lucht, bij de landing blijkbaar iets had gele- 'en. Over het resultaat van zijn onderzoekingen in de stratospheer kon prof. Piccard nog geen •needeelingen doen, aangezien de instrumenten alle verzegeld zijn en nog onderzocht moeten vorden. Direct na dit onderhoud trok prof. Piccard zich in zijn appartement terug aangezien hij moe was en rust noodig had. ROME, 19 Aug. (V.D.)De „Messagero" meldt, dat Prof. Piccard heeft aangekondigd, dat hij voornemens is een derde vlucht in de stratospheer te maken en wel ergens van den oever van de Hudson-Baai in Canada, in de nabijheid van de Pool. Tal van vraagstukken zullen opgelost kunnen worden, wanneer vastge steld kan worden, aan welken invloed de cosmi- sche stralen bloot staan op de plaatsen, waar de magnetische strooming de stratospheer raken. mmm Na een warme treinreis was hij te Den Haag in een klooster aangekomen, waar hij eenige dagen zou doorbrengen. Ter verfris. sching nam hij een bad. Toen een der Broe ders van het klooster toevallig langs de bad kamer kwam, nam hij een sterke gaslucht waar. Op herhaald kloppen kreeg de Broeder geen antwoord, waarom hij zich in de badkamer begaf, waar hij kapelaan Serrarens in bewus- teloozen toestand aantrof, bedwelmd door een zware gaslucht, die in de kamer hing. De toe stand van den kapelaan liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, waarom men ijlings een dokter waarschuwde en hij tevens werd voor zien van de laatste H.H. Sacramenten. Het duurde zeer lang voordat hij flauwe le vensteekenen gaf, nadat er met een zuurstof apparaat gewerkt was. Per ziekenauto is de ka pelaan daarna naar het R.K. ziekenhuis over gebracht, waar hij 's nachts weer geheel is bijgekomen. Bij informatie vernam het blad, dat zijn toestand gisteren aanmerkelijk is ver beterd en h« na eenige dagen wederom uit het ziekenhuis ontslagen zal kunnen worden. Men zal begrijpen, dat een en ander een heele con sternatie in het klooster veroorzaakte en het is een geluk, dat toevallig iemand langs de; badkamer kwam, die bijtijds het groote levens gevaar, waarin kapelaan S. verkeerde, heeft iopgemerkt. Er is gebleken, dat er in de gasleiding een «lekkage was ontstaan. Naar wij vernemen is van den Minister van Economische Zaken en Arbeid bij de Commissie uit de vijf West-Friesche gemeentebesturen het volgend schrijven binnengekomen: Naar aanleiding van uw missives van 30 Juli en 8 Augustus 1932, waarvan ik met bijzon dere belangstelling heb kennis genomen, heb ik de eer u mede te deelen, dat met den grootst mogelijken spoed de mogelijkheid van het nemen van maatregelen tot hulpverleening aan de noodlijdende tuinbouwers wordt overwogen. De toestand van de bedrijven, zooals die zich in den jongsten tijd heeft ontwikkeld in de ge meenten, wier belangen door u worden voorge staan, heeft daarbij de speciale aandacht der Regeering. Woensdagavond ongeveer 5 uur was de heer Lucassen, wonende te Pannerden, in den Rijn gaan zwemmen. Plotseling geraakte hij in een draaikolk en was niet bij machte den oever te bereiken, bericht de „Gelderlander". Hoewel men zoo spoedig mogelijk toeschoot om den drenkeling de helpende hand te reiken, zonk deze terstond naar de diepte en ver scheen niet meer aan de oppervlakte. In al lerijl werd met dreggen aangevangen, doch zonder resultaat. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 5 kinderen. De verleden week uitgesproken verwach ting, dat de afkoeling, welke tegen het einde der week op de hittegolf zou volgen, niet lang zou duren, is geheel en al ver- wezenyjkt geworden. Het warme weer keerde spoedig terug nadat het Westen van ons land met een soort windhoos verrast was geworden. Wat kunnen we nu verder verwachten? Sedert de vorige week heeft de algemeene weerstoestand over West-, Midden- en Zuid- Europa zich in een bijzonder gunstigen zin ontwikkeld waaraan wij in ons land een weersgesteldheid hebben te danken, die in langen tijd niet ons deel is geweest. Tot Donderdag is de weerstoestand hoe lan ger hoe standvastiger geworden en waren de vooruitzichten op een langeren duur van het warme weer nog in zekerheid toegeno men. Er heeft zich intusschen een nieuw hitte- gebied ontwikkeld over Frankrijk en Zuid- Duitschland aan de Oostzijde van 'n vlakke depressie over de Golf van Biskaye. Dit is het begin van een nieuw onweersgebied, waarvan men nooit precies weet op welke wijze het zich verder ontwikkelen zal. Ge woonlijk breidt zoo'n onweersbui zich Noord- en Noordoostwaarts uit en ver plaatst zich naar het Noordoosten, waarbij dan groote uitgestrektheden door warmte- onweders en slagregens, dikwijls ook door hagel worden bezocht. Deze onweders wor den ingeleid door drukkende hitte en on regelmatig dalenden barometer. Het is dus van belang om de eerstvolgende dagen op deze verschijnselen te letten. Blijven zij tot Zaterdag uit (hetgeen nogal onwaarschijn lijk is) dan kan men Zondag nog mooi en warm weer verwachten, anders plaatselijke .onweders en regen met eenige afkoeling 'daarna, die waarschijnlijk nog niet van {langen duur zal zijn. {(Nadruk verboden). Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week Maandag geen audiëntie ver- leenen. UTRECHT. Geslaagd de dames E. P. van der Meer, Den Haag; G. B. Kraanen, Alkmaar; C. H. M. Raemakers, Maastricht; de heeren J. van Henssen, Groningen; S. van der Zee, Gro ningen; J. Kruyswijk, Amsterdam; G. F. Vos- mei, Amsterdam; D. Tempel, Woerden; G. van Delden, Neelerveen; T. Stuvenga, Den Haag; K. Wierda, Oude-Pekela. tengevolge van de zomerwarmte overwint men spoedig door het gebruik van een paar Mijn- hardt's Zennuwtabletten. Buisje 75 ct. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN. Aangekomen 18 Aug.: Atlas, m. s., Londen. IJMUIDEN. Aangekomen 18 Aug.: Vecht stroom, s., Hull; Alt, s. Goole. Vertrokken 18 Aug.: Rosenborg, s., Helsing- borg; Tunni, s„ Memel. AMSTERDAM, Aangekomen 18 Aug.: Alt, Goole, stukgoed, Handelskade, Gebrs. Scheuer; Vechtstroom, Huil, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. IJMUIDEN. Aangekomen 17 Aug.: Kodumaa, s., Danzig; Chelwood, s., Newcastle. 18 Aug.: Sakko, s., Leningrad (voor Velsen); Stanislas, s., Leith; Gudur, s., Londen; Roek, s., idem; Lingestroom, s., Londen; Craigolive, s., Llanelly. Vertrokken 17 Aug.: Vaidava, s., Blyth; Thea- no, s„ Belfast via R'dam; Rhein, s., Hamburg; Ulysses, s., idem; Myrmidon, s., Java. 18 Aug.: Iris, s., Kopenhagen. AMSTERDAM. Aangekomen 18 Aug.: Kodu maa, Danzig, slippers, Ertskade, Baltica; Chel wood, Newcastle, steenkolen, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Handel Mij.; Stanislas, Lsith, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Ver. Car- gadoorskantoor; Gudur, Londen, stukgoed, Zee burgerkade, idem; Roek, Londen, stukgoed, Handelskade, General Steam Transport Cy; Lingestroom, Londen, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Craigolive, Llanelly, steen kolen, Rietlanden, Ruys Co.; Vega, Stock holm,' stukgoed, Handelskade, Verg. Carga doorskantoor; Rio Azul, B. Aires, mais, Engel- sche boeien, Ruys Co.; Gateshead, Newcastle, stukgoed en steenkolen, J. P. Coenhaven, Verg. Cargadoorskantoor. IJMUIDEN. Aangekomen 18 Aug.: Vega, s„ Stockholm; Rio Azul, s., B. Aires; Gateshead, s. Newcastle. HOLLAND—AMERIKA LIJN. STATENDAM, wordt 19 Aug. n.m. 7 u. van New-York te Plymouth en 20 Aug. non. 8 uur te Rotterdam verwacht. ROTT. LLOYD. MODJOKERTO, wordt 21 Aug. 's morgens van Java te Rotterdam verwacht. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. VENEZUELA, thuisreis, pass. 17 Aug. njn. 9 uur de Azoren. JASON, 17 Aug. van Amst. te Hamburg. GANYMEDES, 18 Aug. van Calamata te Pi raeus. ARIADNE, 17 Aug. van Lipari naar Lissabon. HALCYON LIJN. FLENSBURG, Antwerpen naar Vancouver, pass. 18 Aug. Vlissingen. STAD VLAARDINGEN, 17 Aug. van Vlaar- dingen te Porto Ferrajo. ROZENBURG, 17 Aug. van Huelva naar Huil. STAD AMSTERDAM, Oxelosund n. Vlaar- dingen, pass. 18 Aug. Brunsbuttel. STAD ZAANDAM, Sas van Gent naar Lamb- ton Drops, pass. 18 Aug. Vlissingen. STAD ZWOLLE, 17 Aug. van Dunston naar Gibraltar. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BEEMSTERDIJK, naar Rotterdam, was 16 Aug. 2 u. 50 n.m. 140 mijlen W. van Lands End. DELFTDIJK, R'dam naar Pacifjf Kust, was 17 Aug. 8 u. 25 v.hi. 40 mijlen 6. van Niton. MIJ. OCEAAN. CITY OF DERBY, Japan naar R'dam, 18 Aug. te Havre. ROTT. LLOYD. MODJOKERTO, thuisreis, 17 Aug. van Li verpool. KOTA TJANDI, uitreis, 17 Aug. van Belawan. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJINEGARA, 17 Aug. van Macassar naar Batavia. TJISALAK, 16 Aug. van Hongkong n. Mun- tok. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW HOLLAND, 17 Aug. van Melbourne n. Singapore. VAN REES, 17 Aug. van Saigon te Sydney. JAVA—NEW-YORK LIJN. SALEIER, 16 Aug. van Philadelphia te Bal- timore. MIJ. NEDERLAND. CHR. HUYGENS, 18 Aug. van Amst. te Ba- tavia. KON. HOLL. LLOYD. SALLAND, uitreis, 18 Aug. v.m. 3 u. te Mon tevideo. DIVERSE SCHEPEN. JONGE ELISABETH, 18 Aug. van Londen naar Rotterdam. ST. PHILIPSLAND, 17 Aug. van de Theems te Kopenhagen. FLYING IRISHMAN, m.s., 18 Aug. van Rot terdam te Brest. BUIZERD, m.s., 17 Aug. van Charlestown n. Rochester. NIEUWLAND, 18 Aug. van R'dam n. Blyth. LEEUWARDEN 18 Aug. van Londen te Vlie land. SECUNDA, m.s., 18 Aug. van Goole te Har- lingen. ALIDA, m.s„ 15 Aug. van Flensburg naar Holtenau. BOREAS, m.s., arr. 17 Aug. te Holtenau. EGBERDINA, m.s., 16 Aug. van Hamburg naar Holtenau. EXPRESS, m.s., 17 Aug. van R'dam te Kings- tlynn. FGRTUNA, m.s., 16 Aug. van Nakskov te Hamburg. HOLLANDIA, m.s., 16 Aug. van Hamburg te Swinemunde. MARNE, m.s., 17 Aug. van R'dam te Kings- lynn. MEUSE, m.s., 18 Aug. van Londen te Ant werpen. NANNY, m.s., 16 Aug. van Malmö te Ham burg. NOORDSTER, m.s., Hoop, 17 Aug. van Ham burg naar zee. ONDERNEMING, m£., 17 Aug. van Hamburg te Cuxhaven. OOST-VLAANDEREN, m.s., Antwerpen n* Alege, pass. 18 Aug. Vlissingen. HARDENBERG, 17 Aug. van Rotterdam n. B. Aires. ZEEHOND, m.s., 13 Aug. van Kopenhagen naar Newcastle. WILLEMSPLEIN, 17 Aug. van Narvik naar Rotterdam. ARY SCHEFFER, 18 Aug. van Havre te Rot terdam. BATAVIER VII, 17 Aug. van Kingslynn te Rotterdam. NIEUWLAND, 17 Aug. van Seaham te Rot terdam. ZEELAND, 17 Aug. van Newcastle te R'dam. MAAS, 17 Aug. van Hamburg te Rotterdam- IMPORT, 18 Aug. van Rotterdam te Londen verwacht. ORANJEPOLDER, 18 Aug. van Rotterdam te Londen verwacht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10