T SPORT EN WEDSTRIJDEN KAMPIOENSCHAPPEN Een gulden gestort op 119600 der post-giro En U krijgt een lot gezonden door het Consultatie-bureau Trui spreekt duidelijk met hoofdletters ZATERDAG 20 AUGUSTUS BRABANTSCHE BRIEVEN CRICKET VAN BAT EN BAL Overzicht Programma voor Zondag GYMNASTIEK Veelzijdigheidswedstrijd Spelkampioenschappen Competitie K. T. K. Uitvoering Turnlust SCHIETEN Schietvereeniging „Generaal van Merlen" VOETBAL Ons Racing-nieuws Feestelijke opening van het R. C. H.-terrein E.D.O.F ortuna ATHLETIEK R. K. Athl. Club „Excelsior" R. K.A.V. Holland Op de Amsterdamsche sintelbaan worden Zondag de R.K.N.A.U.- kampioenschappen verwerkt Van- De estafetteploeg van V.I.C. links naar rechtsGerhardsRippe Timmers en B. Blaisse B. Ronde, de favoriet voor het nummer vèrspringen DAMMEN Jubileum „Haarlemsche Damclub" VISSCHEN PAARDENSPORT Harddraverij te Abcoude INGEZONDEN T. B. C 'VERLOTING Ze hed d'n Drê ziek gemaauwd D'n Jaan is 'nen goeien pliesieman Hoewel het cricketseizoen ten einde loopt heerscht er in de eerste klasse toch nog volop spanning. De ontknooping van het vraagstuk of V. O. C. dan wel H. C. C. II kampioen van Nederland zal zijn schijnt echter zeer nabij. Morgen wordt op het veld van H. C. C. de ontmoeting tusschen de beide rivalen gespeeld, Waarmede zoowel V. O. C. als H. C. C. de com petitie besluiten. Dit zal echter alleen het ge val zijn wanneer V. O. C. wint, de match in een draw eindigt of H. C. C. II een extra punt op zijn tegenstanders zou veroveren. Behalen de Hagenaars een gewone overwinning, dan is een beslissingswedstrijd tusschen beide teams nood zakelijk. Of het nog ongeslagen V. O. C. het zoover zal laten komen is een andere vraag. Een voorspelling is intusschen zeer lastig. Was het een voetbalwedstrijd dan zou het parool lui den: „gelijk spel." Bij cricket is dit niet zoo eenvoudig. Wij houden het op V. O. C. V. V. V. krijgt zijn laatste kans om aan de degradatie te ontkomen. Dan zullen deze Am sterdammers morgen in Haarlem van Rood en Wit moeten winnen. De mogelijkheid bestaat, maar dan dienen de V. V. V.'ers toch voor alles heel wat beter voor den dag te komen dan we dit tegenwoordig van hen gewoon zijn, daar Rood en Wit na een tegenvallend begin thans tot de sterkere clubs moet worden gerekend. H. D. V. S. gaat op eigen grond probeeren Van V. R. A te winnen om zoodoende ook nog een kleine kans te behouden. Slaagt de Schie- damsche combinatie er inderdaad in genoem de Amsterdammers te kloppen, dan komen zij op vier punten, welk aantal op het eind van l^et seizoen ongetwijfeld door Haarlem en A C. C. wordt gedeeld. Voor den competitieleider is een dergelijk verloop minder te wenschen. Wy vreezen ten minste dat de tijd dan zou ontbreken om alles tot een beslissend einde te voeren. P.W. heeft zich door de overwinning op Haarlem buiten gevaar gesteld. De Enschede- ers krijgen thuis tegen H.C.C. I nu een kleine kans om hun puntenaantal te vermeerderen en zich stevig in de middenmoot te nestelen. In de overgangsklasse zijn slechts een twee tal wedstrijden vastgesteld. De ontmoeting tus schen H.C.C. 3 en het Nijmeegsche Quick is van weinig belang. Ajax zal trachten revan che te nemen op de kortelings te Haarlem ge leden nederlaag tegen Rood en Wit II. Wij gelooven echter niet, dat de Slteutelstadbewo- ners hierin zullen slagen. Hieronder laten wij nog volgen den compe titiestand der le klasse: Gewonnen Verloren gesp. m.i. m.r. Onbesl. m.i. m.r. pnt V.O.C. 8 2 6 18 H.C.C. II 8 3 3 1 1 16 V.R.A. 7 4 1 2 9 H.C.C. 17 4 3 8 R. en W. 8 4 4 8 P.W. 7 31126 Haarlem 8 2 6 4 A.C.C. 9 3 2 4 4 V.V.V. 8 21123 H.D.V.S. 8 1 7 2 le klas: R. en W.—VVV; HDVS—VRA; PW HCC I; VOC—HCC II, terrein HCC. Overgang: HCC 3—Quick N; Ajax L—R. en W. 2. 2 A: Haarlem 2—Olympia; Vleermuizen—CVH Kampong 2Ajax (A). A.s. Zondag wordt op het gemeentelijk Sport terrein aan den Middenweg van den veelzydig- heidswedstryd ConcordiaB.G.V. Turnlust het tweede (laatste) gedeelte gehouden, bestaande Uit athletiek en spel. Van elke zijde namen 2 zestallen dames en 2 vijftallen heeren deel. Gespeeld worden 2 grensbal- en 2 slingerbal-wedstrijden. Voor athletiek zijn verplicht gesteld een loop-, een spring- en een werpnummer. De voorsprong van 20.5 p., die de B. G. V. Turnlust reeds bezit door beter heerenturnen, kan door de Concordia-athleten zeer zeker wor den weggewerkt. Bij athletiek-dames zal het verschil veel kleiner zyn. Zelfs is moeilijk te voorspellen, aan welke zijde de zege in dat on derdeel zal zijn. Voor de spelen geldt hetzelfde, zoodat een spannende wedstryd te verwachten is. Concordia heeft zich teruggetrokken uit de voorronde (handbal heeren) van de spelkam pioenschappen K.N.G.V. In die ronde komen nu alleen uit Óe Lijnden (Haarlemmermeer) en Vires et Celeritas (Gouda). De wedstrijd plaats a.s. Zondag 12 uur, d.i. na afloop van den wedstrijd ConcordiaB.G.V. Turnlust, op het gemeentelijk sportterrein aan den Midden weg. De derde (laatste) wedstrijden van de athle- tiek-competitie T.K.T. worden gehouden op tiek-competitie K. T. K. worden gehouden op Gemeentelyk Sportterrein aan de Kleverlaan. Op verzoek van de vereeniging „Koninginne dag" geef de Beverwijksche Gymn. Ver. Turn lust op 31 Augustus 's middags een uitvoering op het terrein tegenover „Scheybeeck". Woensdagavond werd door de leden van de Schietver. Gen. van Merlen in intiemen kring het veertig-jarig bestaan der vereeniging her dacht. Na de openingsrede van den voorzitter werd aan de heeren M. A. Th. Kerstel en P. A. Alleman die vanaf de oprichting lid der vereeniging zijn een kruis met inscriptie aan geboden; eveneens aan den heer L. de Raad de ook bijna het veertigjarig lidmaatschap achter den rug heeft. Wij ontvingen het Augustusnummer van Ons Racingnieuws, dat ter gelegenheid van de opening van het nieuwe veld der R.C.H. in luxe uitvoering is verschenen. Naast den burgemeester van Heemstede, Wethouder Jhr. A. v. d. Poll en den gemeente secretaris komen in deze welverzorgde uitgave talrijke R.C.H.-bestuurders en andere officials aan het woord. Talrijke foto's verluchten den tekst. Het geheel ziet er bijzonder fraai uit en daar de R.C.H.'ers van plan schijnen dit feest nummer in ruime mate te verspreiden zullen talrijke voetbalenthousiasten zich nog aan den weiverzorgden inhoud tegoed kunnen doen. Men deelt ons mede, dat het Ajax-elftal met bestuur en leden met eeen extra rytulg van de N.Z.H. uit Amsterdam wordt gehaald. De tram, die van vlaggen wordt voorzien, vertrekt Zon dag om 12 uur vanaf de Spuistraat. Aankomst Tempelierstraat circa kwart vóór 1. Vandaar gaat het gezelschap per extra-tram naar het nieuwe terrein te Heemtede. Het clubblad „Ons Racing Nieuws" verschijnt voor deze gelegenheid in speciale uitvoering en zal in eenige duizendtallen aan de bezoekers op den openingsdag gratis worden uitgereikt. Voorts werd het R.C.H.-bestuur verrast met de schenking van Hotel van Ree, Kamplaan te Heemstede en Hotel „Het Hof van Holland", Wilhelminaplein te Heemstede. Door een dames-comité uit de leden zal een veertaltal nieuwe vlaggen worden aangeboden. A.s. Zondag speelt E.D.O. in Utrecht voor de seriewedstrijden van Velox. Portuna uit Vlaar- dingen zal de tegenpartij zijn. Secr. Kleine Houtstraat 117 rood Het is voor onze R. K. Athletiek organisatie van buitengewoon veel belang, dat door be middeling va». V. I. C. de nationale kampioen schappen thans op de sintelbaan zullen plaats vinden. Al zal de baan voor vele niet-Amster dammers vreemd blijven. Dat er vele goede prestaties geleverd zullen worden, is bewezen op de reeds gehouden wedstrijden, zoowel in onzen Kring als in de overige Diocesane orga nisaties. Wij sporen dan ook een ieder aan deze wedstrijden te bezoeken. Door de T. C. der Kring zijn van A. C. E. aangewezen, om de kleuren van de D. H. A. K. te verdedigen: H Mathot 800 M., Joh. Mathot vèrspringen m. aanloop, M. v. Hagen, discuswerpen, J. Flipsen, speerwerpen. De 800 M. belooft vooral spannend te war den. Er hangen n.l. revanche plannen in de lucht na de Holland-wedstrijd op 17 Juli ji„ zoodat wy met belangstelling de verrichtingen van H. Mathot zullen volgen. Joh. Mathot is na Delft goed voor 6 meter, dus verwachten wij ook van hem 'n goede pres tatie. M. v. Hagen is voornemens zijn titel weder om in de wacht te sleepen, waar hij zeker toe in staat is. Jaap Flipsen, die bij D. H. L. j.l. Zondag een nieuw club-record vestigde, n.l. 38.46 M. zal dit zeker Zondag afronden naar boven. Het terrein is vanaf C. S. te bereiken met lijn 24 tot halte Olympiadeplein. De wedstrij den beginnen om 2 uur. De A. C. E.-ploeg komt samen in de hal van 't Station te Haarlem om half één. Een behooriyk aantal „onzer" leden zijn door de Tech. Commissie van de „Kring" ge kozen om hun krachten as. Zondag op de Zondag worden deze wedstrijden op de Sin telbaan aan het Olympiaplein gehouden. Het aantal deelnemers bedraagt, mede door de vrije nummers die ingelascht zijn, byna 150 man, waarvan ongeveer de helft deelneemt aan de nummers, waaraan de kampioenstitel van de R.K.N.A.U. verbonden is. Alle bisdommen zijn vertegenwoordigd: Utrecht, Roermond, Den Bosch, Breda en Haarlem, zoodat deze wed- stryden een goed beeld kunnen geven van het geen de R.K. Athleten nu kunnen presteeren. De 100 M. brengt 2 series; een winnaar ont dekken kunnen wij niet, doch een finale met J. D. Ronde (Haarlem), C. Gelens (Den Bosch) W. v. d. Schot (Haarlem), A. van Lieshout (Haarlem), J. van Deun (Utrecht), en W. H. Hoven (Haarlem) lijkt ons zeer waarschijniyk. De kampioen van verleden jaar B. Blaisse komt op dit nummer niet uit. By de 400 M. kunnen wy ook niemand als winnaar doodverven, doch zeer zeker zal men hem bij Th. Brits (Utrecht), B. Blaisse (Haar lem) en W. F. Slee (Den Bosch) moeten zoe ken. Ook op de 800 M. kunnen wij niemand als kampioen zeker aanwijzen, daar het hier zal gaan tusschen H. Janssen (Utrecht) en j3. Hoven (Haarlem), die beiden kortgeleden een nieuw Nederlandsch record op dezen afstand maakten. Als derde zullen wij op dit nummer H. Mathot (Haarlem) of N. Broeken (Den Bosch) zien eindigen. Op de 1500 M. wordt het een stryd tusschen W. Vessies (Haarlem), J. Hummels (Utrecht) en J. van Dorst (Breda), waarbij wij Hummels de beste kansen geven. Kampioen op de 5000 M. wordt zeer zeker W. Vessies, doch uit H. v. d. Berg (Utrecht), B. Kwishout (Breda), A. Puts (Breda) en A. Klarenbeek (Den Bosch) een tweede aan te wijzen, is ons onmogelijk. De 4 x 100 M. estafette zal een spannende stryd worden tusschen V.I.C. (Haarlem), V.D. Z. (Utrecht) en de gecombineerde DHAK-ploeg. Deze ploegen zullen tevens den overwinnings- palm by de Zweedsche estafette wel wegdra gen, doch een verrassing van Limburg of Bre da is lang niet uitgesloten. Bij het vèrspringen zal het gaan tusschen B. Ronde (Haarlem), C. Gelens (Den Bosch) en W. F. Slee (Den Bosch), waarby ons de pa pieren van B. Ronde de waardevolste schynen. Het hoogspringen wordt vermoedeiyk een overwinning voor C. Penn (Den Bosch), doch een zege van Th. de Groot (Den Bosch) is niet uitgesloten. De winnaar van het polsstokhoogspringen kunnen wij wel aanwijzen n.l. W. Kaptein. Geen der andere deelnemers zal hem zijn titel ELF JOS. ELF kunnen ontnemen. Bij den hink-stap-sprong zal de strijd gaan tusschen B. Ronde (Haarlem) en P. Rippe (Haarlem), waarbij wij B. Ronde de beste kans geven. Het speerwerpen zal een overwinning worden van C. Penn, die waarschijniyk de 50 Meter zal passeeren, doch ook W. Jansen (Den Bosch) kan dezen afstand halen. Het discuswerpen zal een duel opleveren tus schen W. Kuit (Utrecht) en H. Rempe (Haar lem), dat vermoedelijk in het voordeel van Kuit uitvalt. Het kogelstooten is een open strijd en zal in hoofdzaak gaan tusschen G. Westgeest (Haar lem), Ch. Duyn (Haarlem),W. ■j Kuit (Utrecht), en P. Rippe (Haarlem), waarvan de eerste twee de meeste kans hebben. Van het bij-programma ver melden wij slechts, dat op de 1 100 M. voor nieuwelingen 38 deelnemers starten, voor de 1500 M. vrije inschryving 21 en dat by de 4 x 100 M. vrije j inschryving 9 ploegen hebben j ingeschreven. De organiseerende vereeni ging V.I.C. hoopt dat vele Amsterdammers van deze ge legenheid om de R.K. Athle tiek te leeren kennen, gebruik zullen maken, zoodat by het eerste startschot, hetwelk om precies twee uur gelost zal worden, zeer vele toeschou wers de athleten tot een uiter ste prestatie zullen aanzetten. Dat het een prachtdag mag worden voor de Roomsche Athletiek in de hoofdstad van ons land! „Hou je van het strandle ven?" „Reusachtig, ik speel twaalf uur per dag in het strijkje van Palace." Nationale Athletiek-Kampioensch. der R. K. N. A. V. te demonstreeren. Mogen wij verwachten van onze menschen dat zij hun keuze niet beschaamd maken, zoo zullen zy ook zeker in staat zijn eenige kam pioenschappen naar de Spaamestad te doen verhuizen Gezien de groote deelname, uit alle oorden van ons land, beloven de wedstrijden (die voor het eerst op de Sintelbaan in Amsterdam wor den gehouden) uiterst interessant worden. Om kwart over twaalf worden allen Zondag middag aan den ingang van het station ver wacht. Rest nog te vermelden dat onderstaande „Oranjebroeken" vertegenwoordigd zullen zijn. 100 M. Dick Ronde; 400 M. L. Koch; 800 M. W. Vogel. Hoogspringen: H Geels en Ant. Beusekom. Polsstokhoogspringen: Freek Bakker. Vèrspringen m. a. en Hink-Stap-sprong: Bart Ronde. Ook in de estafetten-ploegen der D. H. A. K. zullen eenige „Hollanders" mede loopen. De estaf. 400, 300, 200, 100 M. bestaat uit: L. Koek, D. Ronde, W. v. d Schot en H Rempe. De 4 X 100 M. estaf. uit W v, d. Schot, W. Hoven, D. Ronde en B Ronde. In ,,'t Hof van Holland" ving Donderdag avond j.l. de tweede ronde van de tegenwed- stryden, georganiseerd ter gelegenheid van het het 25-jarig bestaan der „Haarlemsche Dam club" aan. De uitslagen luiden als volgt: H. C. Souverein 1—1 H. C. Stappers; K. Oly 20 G. Molenaars; A. Smit 20 H. W. C. van Rhoon; H. van Lunenburg Jr. 11 J. Poppen; J. Zurel 20 H. de Ruiter; T. Kerkman 20 J. H. Reedijk; L. Froonhof 11 O. T. Glaser; P. A. Nooy 2—0 Ph. G. Amelung Jr.; Th. Wes- selman 11 J. Otter; Th. C. v. d. Sluys 02 J. C. Bom^ J. Balk 20 J. van Looij. Voor bekerwedstrijden tusschen de Morgen stond en de Dageraad van Heemstede is door den heer C. v. d. Heuvel, caféhouder van het clubcafé van „de Morgenstond" een fraaie be ker beschikbaar gesteld. Om dezen beker moet 5 maal gevischt worden, nan. 3 maal op witvisch en 2 maal op baars. De club, die minstens 3 maal wint, is houder van den beker. A.s. Zondag heeft de eerste ontmoeting plaats in de Ringvaart tusschen Bennebroek en Hil- legom. Er wordt gevischt op witvisch. Op Donderdag 25 Augustus a.s. zal wederom de jaarlijksche Handcapdraverij te Abcoude gehouden worden. De laatste jaren hebben deze draverijen 'n geweldige vlucht genomen. Het is eigenlijk niets nieuws voor Abcoude, immers in oude archiefstukken wordt verhaald van draverijen die gehouden in den zomer van het jaar 1755, dus bijna 200 jaar geleden. Ze had den toen plaats op het „Markvelt te Abcou" en er werd gedraafd zonder handicap, op een lengte van 200 M. Er was slechts een prijs, en wel 'n zilveren zweep. Het is nu wel 'n beetje anders geworden, doch de hoofdzaak is nog het zelfde. De draverijen van Abcoude zijn thans wijd en zijd bekend. Er rijden paarden mee uit Groningen, Hoorn, Den Haag, Hilversum, e.a. paarden. Donderdagmorgen waren reeds 36 paarden nigeschreven, w.o. de beste van Ne derland. We noemen maar etfen: Miss Zelda Peter, Sally en Jenaet, Hervester, Sister Pa trick, Don Juan en Ster, Oplooper en ong vele andere uitstekende loopers. Bij deelname van zulk 'n groot aantal le klas dravers laat zich begrijpen dat het 'n zeldzaam mooie en spannende wedstrijd zal worden. De Abcouder-course is altijd door een van de drukst bezochte geweest. Abcoude is een vrien delijk dorp, mooi en gemakkelijk gelegen, de organisatie is tip-top in orde, allemaal redenen, de de cours-bezoekers op hoogen prijs weten te stellen. Ook dit jaar zullen weer vele paardenlief hebbers den 25sten Augustus vrijhouden om naar Abcoude te gaan. Haarlem, 17 Aug. 1932. Hooggeachte Redactie. Beleefd verzoeken wij plaatsing van het on derstaande in uw geëerd blad. Zondag j.l. waren wij, eenige oogenblikken na het plaats vinden van de ernstige aanrij ding op de Amsterdamsche vaart, op het ter rein van het gebeurde aanwezig. Tengevolge van de enorme drukte was hier oogenblikke- lijk een belangrijke opstopping van het verkeer ontstaan. Gelukkig was onmiddellijk zoowel uit Haarlem als uit Haarlemmerliede politiehulp aanwezig; ook de burgemeester van laatstge noemde gemeente was spoedig ter plaatse. Aan stonds werd begonnen met het vervoer der ge wonden en het ontwarren van den verkeers- knoop. Ook wij, vertegenwoordigend de Nederl. Ver. „Lorna" Veiligheid bij Snelverkeer, boden onze hulp aan, welke dankbaar werd aan vaard. Wij wenschen bij dezen openlijk hulde te brengen aan de politie voor hare rustige, tact volle en bekwame leiding gedurende deze moeilijke en gecompliceerde verkeers-situatie. In schrille tegenstelling hiermee was het er gerlijk en onhebbelijk optreden van sommige blijkbaar erg gehaaste automoblisten, die zich niet ontzagen, de getroffen verkeersmaatrege len op onbeschaamde wijze tegen te werken. Er waren momenten, dat er vier auto's naast elkaar uit de richting Amsterdam kwamen aanrijden, zoodat het verkeer van Haarlem uit (dat noodzakelijk voorrang moest hebben) niet anders kón worden geleid dan over het rij wielpad, waardoor natuurlijk nieuw gevaar ont stond. Wij, als georganiseerde leden der N. V. V. S. Homa" protesteeren met klem tegen het onbe suisde, roekelooze en meedoogenlooze optreden van die heeren, van wie enkelen hun hart lucht gaven door het uiten van dreigementen en schampere opmerkingen over de verkeersver- tragine. Van eenig medegevoel met de door de aanrijjing getroffenen was natuurlyk by deze humane heeren geen sprake. wy kunnen ons, na het ervarene, volkomen indenken, dat een met de verkeersregeling be laste agent van politie ten slotte eenigszins prikkelbaar wordt, als hy moet ondervinden, dat zijne pogingen, om de verkeersveiligheid te waarborgen, brutaalweg worden genegeerd. De voorzitter van ons hoofdbestuur, de heer M. J. H. Looman, sprak in een kort onderhoud met politie en den burgemeester van Haar lemmerliede zijne felle verontwaardiging uit over de ondervonden tegenwerking. Het bleek, dat een derkelijk onverantwoordelijk optreden van sommige automobilisten geen zeldzaam heid is. De heer Looman is voornemens, door zijne vereeniging eene intensieve propaganda te doen voeren, teneinde alle auto-bestuurders aan te sporen, zich onder ijzeren zelf-discipline te stellen, niet langer als een losgebroken horde over den weg tè stormen, doch hoe onpret tig soms ook steeds in één file achter elkaar te blijven, en dé verkeersaanwijzingen ten stip- ste op te volgen. Wordt in dezen geest gehandeld, blyft ieder automobilist zich immer van zijn zware verantwoordelijkheid bewust, dan zal „Veilig heid bij snelverkeer" onder alle omstandigheden ten volle zyn gewaarborgd. Met beleefden dank voor de plaatsing, N.V. Horna" Veiligheid bij Snelverkeer, Het Bestuur ULVENHOUT, 16 Aug. 1932 Menier, Hij is weg. Zit in Amsterdam. En ons ge- doeike....? Ollee, 't is er zoow stil nouw! Gisteren, toen ik in 't stalleke kwam, zag ik in 'n hoekske, boven op 'n leege ton, z'n ge havende, deurzeefde schietschyf staan. De brei naalden, waar ie ze mee vaststak op d'n mest hoop, lagen d'r bij en wilde geleuven, da' 'k effe 'n brokske in m'n keel kreeg? Hy is zoow gère hier, ee. En Trui? ,,'k Zal Onzelieveneer op m'n bloote knieën daanken, as dieën druktemakert weg is)" had ze al 'n paar keeren gezeed. „Gek mokt ie me. Heel Ulvenhout brikt ie af! Veur hum alleen is de pliesie veul meer aan de deur gewist, as vroeger veur al ons jongens samen." Maar gisterenavond, toen me mee z'n tweekes 'n bietje zatten te bekomen van d'n heeten dag, me zatten veur de deur, laankst d'n weg, °m nouw en dan nog 's 'nen mensch, of 'nen fietsert, of 'n automebiel te zien, (me kun nen aan de stilte nog nie wennen), zee Trui zoow zonder erg, mee 'n zuchtje: „Stillekes, Dré." ik lachte zochtjes en knikte. „Toch 'nen schoonen avond," zee Trui weer, en ze keek naar 't volle maantje, da nouw en dan besluierd wier, deur 'n wolkragske, dun as 'n spinnewebbeke, dat er snel laankstjaagde, as 'n pluiske zoow licht; as 'n rookslierke uit m'n Pijp. „Ja," lachte-n-ik: „tóch 'nen schoonen avond, Trui, al is ons boske weer weg." „Wa-d-is-ie toch druk, ee," peinsde Trui hardop: „Dré, witte waar 'k vandaag al 'n paar keeren over geprakkizeerd heb?" Ik keek ze 's aan en toen zag 'k 'n bietje on- *hst in d'r oogen. nminnniniiiimnnnnimnnnnnniniiiiimiimnimnniiniinninniiiniiiiiiiiiiiiiiffi „Over die fiets," zee ze toen mee nadruk. „Ik kan maar nie begrypen, wa ge begonnen zijt! Had toch da fietske nie mee gegeven naar Amsterdam. Van daag of mergenZe zucht te: ,,'k zal blij zyn as ie weer hoog en droog op kostschool zit. D'n aangst sla me zomtijen om m'n hart, as ik denk dat ie mee da fietske deur da drukke Amsterdam jakkert." „Maar z'n Vader en z'n Moeder zyn 'r toch ök nog, Trui! Dré en Wies zullen 'm best aan 'n ïyntje houwen, horre." „En tóch...." zee ze. En mee groot-open oogen keek ze d'n donkerte in. Kneep d'r lippen opmekaar en zuchtte: „wa zijde begonnen?" Ziezoow, docht ik stiekum, daar zit ik veur- loopig weer aan vast, aan da gemaauw. Waant as 'r zoowiets in Trui d'ren kop spuit, dan ben 'k d'n eersten tyd nog nie gelukkig, amico. 'k Pakte-n-'t dus maar 's flink aan en 'k zee: „mensch, schei nouw uit mee oew gebaker! Eerst zouwde d'n hemel gedaankt emmen da ge van 'm af waart en nouw zouwde 'm mee alle geweld weer hier willen zien! Gy mokt ze in d'n hemel ok nog in de wèèr, mee oew wipsel- turighedens!" „As ge 'm da fietske maar nie meegegeven had!" „Is 't nouw uit?" ,,'k Snap nie wa ge verzint!" „Krijgt de pip!" „Krygt de pip? Krijgt de pip? De pi-ip? Had 'm da fietske nie meegegeven!" „As ge nouw nog ééns 't woord „fietske" in oewen mond nimt, dan,..." „Fietske, fietske, fietske; had 'm da fietske nie meegegeven!" Toen zweeg 'k maar en zuchtte-n-'s teugen de sterren. „As 't jonk 'n ongeluk krijgt, Onzelieveneer sta me by, is 't jouw schuldI" Ik zweeg. ,,'k Heb gin rust of duur meer!" 'k Zweeg. „Da frèkte fietske nogantoe." „Sloppèl," zee ik en 'k sting op, slepte m'nen stoel mee naar binnen en 'k besloot maar de bedstee in te kruipen. 'k Had m'n klompen al uitgeschupt, m'nen kiel over m'n hoofd getrokken, toen 'k meende te heuren, da Trui, die natuurlijk nog 'n bietje aan de deur bleef zitten, by wyze van: ,,'k heb tóch de smoor in," en „ga maar alleen naar bed," visite had gekregen. En vriendelyk, vriendelyk da ze was! En sjuust docht ik zoo: is da nouw om myn te pesten of is 't zulke bezondere visite, toen 'k ze duidelyk heurde zeggen: ,,'k zal 'm 's effe roepen, menier d'n burgemeester. Hy is net even naar d'n erft gegaan, waant ik zee nog: Dré, zee ik, ik geleuf dat de kiepenkooi nog nie ge sloten is en toen zee-t-ie: Trui, zee-t-ie, dan za 'k 's effe gaan zien, maar gaat U even zitten menier d'n Burgemeester, (ge kon ze duidelyk mee hoofdletters heuren spreken, amico), maar gaat U even zitten menier d'n Burgemeester, dan za 'k d'n Dré eventjes gaan roepen. Wilt U soms iets gebruiken, 'n borreltje of 'n kom- meke koffie, 't is me-n-allegaar gelijk." Toen kwam ze by mijn: „Ollee, schiet op, stuk onverstaand, om zo'n klein boske mee 'n fiets naar Amsterdam te sturen, daar is d'n bur gemeester, die mot oew effe spreken, sufferd." „Zeg maar teugen 'm da 'k al op bed leg," pestte-n-ik: „da ge me ziek gemaauwd hedt, ouwe baker." Toen gong ze weg en riep hard: M'nen man komt zóó, Menier d'n Burgemeester, hy mot nog effe z'n haanden wasschen." Daarop weer naar myn: „Schiet toch op, idioot; lot dieën mensch nie zoowlaank wachten, baron Onverstaand." 'k Schoot weer maar gaauw in m'n klompen, trok d'n kiel weer aap, en gong naar veuren. Wa zou ie toch van me motten hebben, docht ik zoow en veur alle zekerheid pakte-n-ik m'n kistje vorstenlaanders maar van de schouw. Een segaar op 't goeie memènt kan soms wonderen doen, amico „Komt 'r toch in, burgemeester?" noodig- de ik 'm uit: „Trui lot oew net aan de deur staan as 'nen negosjant." (Ziezoow, 'k was nouw kiet mee dieën fietskesmemmert). „Eventjes dan," zee d'n burgervader. „Ge zit hier aanders op ginnen schupstoel, horre," zee ik: „en 'k hoop da 'k oew van dienst kan zijn, burgemeester." (De segarenkist liet ik nog effe dicht). Eindelijk zatten me, in 't „museum", ge wit wel: Trui d'ren salon, proppensvol mee on- begrijpelijkhedens-in-lijst, van onzen kunst schilder, en toen 'k 't licht aanstook, toen zee-t-ie: „Wel, wel, wa zitten guilie in de schilderijen, 't is gin kleinigheid!" „Maar veur ge me opslaat in de perseneele belasting," gooide-n-ik er gaauw tusschen: „da zyn allegaar Sinterklaas-, Kerst- en verjaars- kedoows van m'nen zeun, onzen Dré-d'n-verver in Amsterdam." „Kek, kek," lachte-n-ie: „da's dan zeker van d'n vader van oew kleinzeuntje, Dré?" „Sjuust," zei ik: „gerajen! Zooveul as van Dré II, vader van Dré III, da kitsig boske. Hij is gisteren weer vertrokken naar z'n Ouwers!" „Gefiliciteerd," zee d'n burgemeester: ,,'k moest oew sjuust 's over da kitsig boske ge sproken hebben, Dré." Toen wier 't tijd! „Stikt 's aan burgemeester," presenteerde-n-ik en 'k dee de kist open. ,Huci- fers? Asteblieft!" „En hier is 'n assiebakske asteblieft," gooide Trui er bovenop: ,,'k zal nouw maar 's wa-d- inschenken ok, menier d'n burgemeester. Wa zal 't zyn, 'n advekotje, 'nen boerejongen of 'n borreltje recht-op-en-neer asteblieft?" „Stil," zee ik teugen Trui: ,,'n slopmutske! Wemmen nog 'n kliekske kejak onder d'n stop!" ,,'k Houw oew toch nie uit oew bed?" vroeg ie toen. „Da's zoow erg nie," zee ik en Tc docht: zie zoow, nouw zulde 't wel kort maken! Waant 'k had wèl in de gaten, amico, dat 'r ons boske, ons fietserke, nie zonder kleerscheuren af zouw komen! Trui schonk in, in de mooie gloskes, "k zee: „santjes burgemeester en vertel nouw 's wa g' op oewen lever hedt." „Kek 's," begon ie 'n bietje verlegen, na al die vriendelykhedens,,'k was sjuust 'n luchtje scheppen op de fiets, toen 'k Trui aan de deur zag zitten en toen docht ik zoow: wacht, da kan 'k oew nouw meteen 's effe vragen." „Tuurlijk," zee ik: „tuurlijk, toe, drink nog 's uit, daar slopt 'nen mensch zoow lekker op, burgemeester!" Toen dee ik z'n haand weg, die ie boven z'n gloske hiew, en 'k schonk nog 's vol. „En wa wou-de myn vragen, as ik oew vragen mag?" „Verlejen week," zee-t-ie: „hebben de brak ken by myn 'n ruit inge...." „Santjes," zee ik weer: ,,'t is goeie, ee?" „Puik," prees ie. „Waar hedde die vandaan, Dré?" 'k Gaf 'm 't adreske. „Wa was da-d-ok alweer?" vroeg ik: „ge zee ommers dat de jong verlejen week „Och, ja; die hebben by me thuis 'n groote spiegelruit ingeschupt mee 'nen harden pam- pieren voetbal. En nouw heb ik heuren zeggen eh ik zeg nie da-d-et zoow is, Dré.,.." „Tuurlijk nie," gaf ik 'm gaauw gelijk: „as ge oew eigen aan de protjes van de menschen stoort, burgemeester, dan gerokte heelegaar van oewen streek!" Hy knikte. „Da's waar," zee-t-ie: „hoewel.... de ruit is kapot; da sta-d-in ieder geval vast, Dré!" ,,'t Is 'nen strop," zee ik, verbouwereerd, zon der te laten merken, da 'k da nuuws al 'n week wiest. „Jammer da Dré III weg is, aanders had den me 'm kunnen vragen of hij wist, wie da gedaan hee, niewaar?" Trui, die nergens van wist, gooie-n-er ok 'n woordje tusschen. „Hee d'n Jaan 't nie kunnen achterhalen, wie d'n dader is, menier d'n burgemeester?" „Da's toch 'nen goeien pliesieman," vulde-n- ik aan. (As ge 'nen kameraad 'n plazier kunt doen, motte 't nie laten, wa gij, amico?). Maar daar zee d'n burgemeester niks op. Hij keek maar 's strak op de tafel. En toenamicoop 't zelf ste oogen- blik, keek onze Sjerlok, mee z'nen dikken kop tusschen z'n haanden gehouwen teugen 't raam, naar binnen. Ik docht da Tc akeiyk wier van 't ingehouwen lachen. Waant ge wit, hoe d'n Blaauwe 'm ver lejen week, toen Dré III sjuust die ruit inge schupt had, Janus 't onmeugelijk gemokt hee, om verbaal te maken As ie da dee, mocht ie nie op t verjaarsfeest van Aantje komen, „waant ruziemakers kunnen me nie gebruiken," had d'n Tiest uitgemokt! En nouw ie, d'n nuuwsgierigen dikkop, naar binnen keek, omdat er licht brandde in onzen salon, moest ie snotverdemallemosterdpot, net in 't gezicht van z'nen baas kijken! „Wa beteekent da?" vroeg d'n burgemees ter aan mijn: „is d'n dieën zóów nuuwsgierig?" „Welneeë," lachte-n-ik: „maar hij wit graag alles, ee, daar is ie toch pliesieman veur!" Janus salueerde en smeerde 'm as 'nen snoek in de donkerte. „Komt ie wel 's ier?" vroeg d'n burge meester wantrouwend. „Ja," zee die lompe Trui: „dikkels!" „Da wil zeggen," mokte-n-ik er van: „as Dré III op vakaansie is, waant as goed pliesieman zijnde, lot Janus niks over z'nen kaant gaan, horre! En.... wa waar is, is waar: Dré III is 'n boske om öp te frèten, burgemeester, maar hy zit van z'n teentjes tot aan z'n kruintje staampende vol mee jongensstreken, zoowda Janus aan hum alleen al z'n handen vol hee mee de vakaansies. Lekkere kejak, ee?" „Heel lekker, maar 'k mot nouw toch niks meer hebben, Dré. Janus is zóów dicht in de buurt en as ie zo 'nen goeien pliesieman is, as gij zegt, dan mag ik wel veurzichtig zyn, aan ders stikt m'nen eigen veldwachter mijn nog in 't kot." Toen hebben me maar voluit gelachen, amico. Toen wisten me zoow omtrent wel hoe d'n vürk aan d'n steel zat! ,3urgemeester," stelde-n-ik veur: „lot die ruit maar op mijn kosten inzetten. Ts Heb zo'n veur- gevuul, dat, as ik naar Amsterdam schrijf, ons boske z'n eigen proces-verbaal opstuurt as ant woord!" „Da neem ik aan," zee d'n burgervader: „waant ik heb g'eurd Dré, da Dré m hier d'n aanvoerder was van de voetbalders eneh. Janus mag wel zeggen teugen myn dat 't deur stadsche jongens is gedaan, maar.... eh hm! Bedaankt veur de ontvaangst; wel te rusten samen!" 'k Weet 't nie, amico, maar 'k heb zo'n ideeke, dat d'n Blaauwe weer 's gaauw 'n „prachtige- zaak-op-heeterdaad" in mekaar mot zetten veur d'n Jaan, zoowas lest mee da zigeuner- optochtje, waarby d'n Jaan z'n Piëta zaliger gedachtenis veur zigeunerin hee gespuid mee 'n pijp, gelajen mee 'n rolleke pruimtabak van d'n Tiest, zoowda-d-et mensch d'r eigen later moest verschoonen van kop-tot-teen. D'n Jaan mot weer 's 'n staaltje van z'n Sjerlok-Holmes- talenten vertoonen aan z'nen baas en daar heb ben me d'n Blaauwe veur noodig....! As 't gebeurt, zulde 'r van heuren. Maar Janus mot weer 's 'n douwke in z'nen rug hebben! Pliesieman speulen, sodejuu da valt nie mee! ,,'n Veurdeelig dagske vandaag," zee Trui veur me gongen slapen. Maar toen hè'k maar nèt gedaan of me nog kwaad waren op mekaar...» en gezwegen! ,Kwaad"-zijn is op z'nen tyd ök wel 's mak kelijk. Maar ollee! Dré III is uit d'n braand. D'n burgemeester is kontent, ik ben kontent en d'n Jaan helpen me weer wel aan 'n bietje respekt bij z'nen baas. Veul groeten van „Vrektefietskenogantoe" en as alty, gin horke minder van oewen toet a voe DRÊ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13