11 De lijkwade van Christus elck wat wils Broeders voor de Chineesche Missie Wetenschappelijk Onderzoek DE OPLEIDING TE BERGEN FINANCIEEL OVERZICHT Trekjes No. 771 ZATERDAG 20 AUGUSTUS Moeizame arbeid om het noodzakelijke Spaansch burgemeester bij onlusten gedood In een sobere boerenwoning wordt de roeping gekweekt en worden de talenten ontwikkeld In het „Hemelsche Rijk Behoefte aan Missiebroeders Sobere opzet te Bergen Een betere toekomst? STORINGEN TE KARLSBAD Muziekminnende telefoniste wist er meer van FILM BIJ TELEVISIE Ook een oplossing De vergiftiging te Hoek van Holland Twee woonhuizen afgebrand Verduistering van geld Windhoos te Bengkoelen Diefstal van rijwielplaatjes Het gebrekkige Juvenaat te Bergen Leen verbouwde. boerenhoeve Op een klip geloopen Tragisch Toezicht op de Spoorwegen Examens Lich. Oefening M. O. „Ze zeggen, dat Jack met zijn wagen een record wil breken. Is dat zoo?" „Dat heeft-ie al zes keer ge daan.... in het ziekenhuis." INDISCHE POSTVLUCHTEN De „Oehoe" te Cairo De „Duif" te Boedapest Rijkstuinbouwconsulent Middelbaar onderwijs Rijksarchief Landmacht Examens Hoofdakte UTRECHT. Gesl. heeren J. de Bruin, Am sterdam; W. P. J. Koster, Bussum; H. T. d Miranda, Amsterdam; V. de Vries, Amsterdam 's- GRAVENHAGE. Gesl. de heeren P. C. vai der Meer, Roelof arendsveen en J. Steenbrinw Sassenheim. Verslaggever. II. 9 G. A Ter gelegenheid van het 25-jarig kloosterfeest van den Eerw. broeder overste van Tangshan, br. Ladislaus die thans sedert vijf jaar zijn beste krachten geeft aan de Chineesche missie, en die met steun van vele missionarissen er naar streeft, dat naast de Chineesche pries ters ook Chineeschebroeders zullen komen, lijkt het ons goed den lezer eens iets te ver tellen over de Congregatie van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten, van welke broeder Ladislaus een der meest uitblinkende leden is. Deze Congregatie gesticht door pastoor Hesseveld en pater Prentrop S.J. in het jaar 1851, heeft op de eerste plaats ten doel de volmaaktheid harer leden bevorderen door de beoefening der deugden, bijzonder die welke stralen in het leven der Allerheiligste Maagd Maria, Moeder van Smarten. Zij belast zich voorts met de opvoeding en het onderwijs van jongens, en meer in het bijzonder, van arme en onver zorgde knapen. Zij bezit daartoe een aantal inrichtingen, welke over geheel Nederland ver spreid zijn, en heeft thans ook een Juvenaat gesticht, het klooster „Mater Dolorosa" te Ber gen in Limburg, bestemd voor de opleiding van Broeders voor de missie in China. Deze Broeder-congregatie Is de eerste van Hollandschen oorsprong, die in China werkzaam is. De Broeders bedienen er een hospitium, dat gesticht werd, vooral op het initiatief van den Zeereerw. Deken van Tangshan Pere Scherjon, van de Congregatie der Lazaristen. Tangshan ligt in een mijngebied, en menig mijnwerker vond en vindt daar bij het delven van de steenkool den dood. De nagelaten kinderen worden in het hospice samengebracht, zoodat er zoowel heidensche als christenjongens worden verpleegd. Het hospitium staat onder beheer van een Comité uit de Mijndirectie, Belgische, Engel- sche en Chineesche heeren: begrijpelijkerwijze zijn deze heeren van verschillende godsdienstige gezindheid. Het hospitium is dan ook geen zuiver katho liek opvoedingsinstituut, zelfs mag er geen opzettelijke propaganda voor het Katholicisme worden gemaakt. De jongens leven heel ge moedelijk onder elkaar; alleen de katholieke kinderen gaan mee naar de kerk. Op aanhoudend aandringen van Z. H. Exc. Mgr. Geurts, Bisschop van Yungpingsfu en van den boven reeds genoemden Hoogeerw. Deken van Tangshan, is de Congregatie er toe overgegaan het bestuur over dit hospitium over te nemen. Het werken onder die gemengde bevolking, terwijl de handen bovendien eenlgszlns gebon den zijn, is voor mensehen, die alleen met de missionaris-gedachte naar de Missie gaan, onge twijfeld zwaar. Den prikkel van het dadelijke succes moeten zij offeren, door de omstandig heden gedrongen, alleen door hun voorbeeld van intens Christelijk en religieus leven moeten zij trachten de zoo verharde heidenen te winnen voor het H. Geloof. Wel wordt er gesproken over het katholieke geloof, maar alle propagan distische strekking moet worden vermeden. Daar er telkens van verschillende zijden om Missiebroeders werd gevraagd, besloot men tot oprichting van een juvenaat, dat ondergebracht werd in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout en spoedig opgang maakte. De ruime school bleek zelfs spoedig te klein, om naast het steeds aangroeiend getal gewone leerlingen nog een zestig-tal juvenisten te herbergen. Ook het financieele vraagstuk speelde een rol. Tot nog toe ontving de Bisschoppelijke Nijver heidsschool niettegenstaande van officieele zijde meermalen blijken van waardeering over de bereikte resultaten werden ontvangen en de verzekering, dat het onderwijs beslist op „peil" staat, geen subsidie. De exploitatie van zulk een inrichting vraagt echter schatten. Het was dus zaak, de beschikbare plaatsen zooveel moge lijk door betalende leerlingen te doen innemen. Gedurende de jaren, dat de B. N. S. 'bestaat, is voldoende gebleken in welk een behoefte deze school voorziet. Om haar dus aan haar doel te doen beantwoorden moet het leerlingental zoo hoog mogelijk worden opgevoerd. Een geheel nieuw Juvenaat werd daarom op gericht te Bergen in Limburg. Het werd geves tigd in een daar leeggekomen groote boeren woning. De groote landbouwschuur werd, grootendeels door eigen krachten, omgebouwd tot Kapel, eet- en speelzaal alsmede leslokalen voor de Juvenisten. Een wel heel eenvoudig, een haast armoedig begin. Maar de toekomstige Missionaris moet van jongs af aan gewend worden aan soberheid en armoede, om des te beter naderhand de veelvuldige offers, die van een Missiebroeder worden gevraagd te kunnen brengen. Daar is een groote afstand tusschen de begrippen armoede en soberheid. Maar schrijvende over dit juvonaat, moet ons wel de bekentenis van het hart, dat het noodzakelijke tot heden toe ont breekt. Bovendien is er nog de vurige wensch der Chineesche Bisschoppen, om te geraken tot stichting van een Chineesch Postulaatshuis; maar door de pijnlijke omstandigheden zou deze hoop wel eens in rook kunnen vervliegen. Daar gaat nu een Broeder door deze lage landen tusschen Dollard en Schelde, die zijn „otium cum dignitate" vruchtbaar tracht te maken. Het is de oud-directeur van de Nijver heidsschool St. Vincentius (Stokershorst), waar het gevierde „Boefje" tot een rechtschapen man werd opgeleid. Hij gaat met het grootsche ver langen de zonen van het hemelsche rijk te voeren naar de Kerk van Christus. Wellicht, dat hij ergens zijn hand uitstrekt; dit moet gij hem dan vergeven, want dit bedelend gebaar is de laatste toevlucht van een zuivere ziel, die niet voor zichzelf, doch alleen voor God vraagt. En is ook de prachtigste bedelaar aller tijden, is Sint Franciscus zóó niet rondgegaan om het vervallen kerkje van Sancta Maria der Engelen te herstellen Voor het nieuwe Juvenaat te Bergen Is veel noodig Want al prijkt deze stichting met den weidschen naam van „Missiehuis", vöór zij als zoodanig aan haar doel zal beantwoorden, in materieelen zin, zal er nog heel wat moeien veranderen. Laat daarom den Broeder niet met leege handen heengaan! De vroege concerten des Zondags uit Karls bad ondervonden zooveel last van storingen, dat de uitzending onderbroken moest worden en een extra programma moest worden inge- lascht. Alle onderzoekingen van de post naar leiding en kabeldefecten bleven vruchteloos, totdat men door een toeval aan de weet kwam, dat een teleefoniste onbewust de storing veroorzaakte. Deze laatste hield veel van muziek en scha kelde, om de muziek te hooren, haar hoofd telefoon, met een weerstand van 5000 Ohm, op den kabel, zich er niet van bewust, dat zij daar door het genot van velen vergalde. Bij nader onderzoek bleek ook nog een andere telefoniste schuldig te zijn. Men hoopt nu, dat de storingen tot het ver leden zullen behooren. Bij de televisietechniek is het nog niet mo gelijk geweest directe overdracht van eenig ge- -iss beuren bevredigend op te lossen. Er komen daarbij zeer veel moeilijkheden, waar men aan eeen bepaald aantal beeldpunten is gebonden. De Duitsche Televisie A.G. is nu tot een origineele oplossing gekomen, die wellicht voor de toekomst zeer beduidend is. zender gekoppend en de gebeurtenissen worden in klankfilm opgenomen. Naar we vernemen is de toestand van mej. H., die in het Kampeerterrein te Hoek van Holland door bedorven vleesch werd vergiftigd, thans vooruitgaande. We lmoet zij nog het bed houden, doch gevaar is geweken. De overige kinderen in het gezin zijn thans genezen. Donderdagmiddag omstreeks half vijf zijn op het Velciushof te Woensel, gem. Eindhoven, twee arbeiderswoonhuizen afgebrand. De brandweer, die spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse was, was niet in staat het vuur meester te worden. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. De politie te Nijmegen heeft gearresteerd H. uit Assen, wiens aanhouding door den burge meester van Assen was verzocht wegens ver duistering van gelden. H. is naar Assen over gebracht. De Spaansche revolutionnair komt in zijn tuin, na in de stad den boel op z'n kop te hebben gezet. BENKOELEN, 19 Aug. (Aneta.) Tengevolge van een windhoos, gepaard gaande met hagel slag, zijn op het kolonisatieterrein Perbo zeven huizen en tien klapperboomen omgewaaid. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Bij de politie te Apeldoorn was door verschil lende personen aangifte gedaan van diefstal van nieuwe rijwielbelastingmerken. Zij heeft thans aangehouden J. B. en H. W. te Apel doorn woonachtig, op wie een aantal rijwiel plaatjes gevonden werd van verdachte her komst. Beide mannen zijn ingesloten. MAKASSAR, 19 Aug. (Aneta.) De Japansche kuststoomer „Kasei Maru", met een lading coprah aan boord, is nabij Ternate op een klip geloopen. Schip en lading zijn verloren. De 66-jarige van Oyen uit Nijmegen was Dinsdag op de begrafenis van zijn zoon te Tiel. Toen de vader in den rouwstoet achter het stoffelijk overschot van zijn zoon ging, voelde hij zich plotseling onwel worden. Een oogenblik later was de oude man dood. Bij beschikking van «en Minister van Water staat wordt met ingang van 21 Augustus a.s. de standplaats van den Rijksinspecteur bij het Toezicht op de Spoorwegen, ir. J. Rodenburg, thans Utrecht, gewijzigd in Amsterdam. URECHT. Gesl. mej. W. P. van Oostveen, Den Haag. 1520 Augustus 1932. De reactie, welke wij in ons vorig overzicht als zijnde vermoedelijk op komst signaleerden, is inmiddels gekomen, zij het dan ook in wei nig ernstigen vorm, waardoor de koersverliezen beperkt bleven. Woensdag volgde de Amster- damsche beurs de hoogere koersen van Wall- street niet en bleek de kooplust, welke zich den laatsten tijd voornamelijk op Amerikaansche waarden had gericht, grootendeels te zijn ver dwenen. In het resteerende gedeelte van de week keerde hij ook niet meer terug en bleef men in afwachting van de dingen die komen zullen. De berichten uit het Amerikaansche be drijfsleven zijn weliswaar over het algemeen in meer optimistischen toon gesteld, maar werke lijk aanwijsbare verbeteringen in den toestand behooren nog steeds tot de grootste zeldzaam heden. Zoowel in de metaalnijverheid als in het spoorwegbedrijf bijvoorbeeld is geen enkele op leving te constateeren en het zijn eigenlijk al leen de berichten uit het beursleven die van werkelijke verbetering kunnen spreken. Zoo is het aantal shares dat dagelijks in Wall Street wordt omgezet zeer belangrijk hooger dan in het afgeloopen jaar ooit het geval was, terwijl ook een beurszetel voor 30.000— meer dan den daaraan voorafgaanden keer werd verkocht, het geen volgens sommigen een onfeilbaar teeken van weerkeerenden voorspoed is, wat wij in middels sterk betwijfelen. Dit alles berust op speculatie op de toekomst. Senator Borah heeft becijferd dat de wereld handel in het tijdvak van Januari 1929—Janu ari 1932 niet minder dan 60 in omvang is verminderd en dat de depressie alleen aan het Amerikaanschee volk 150.000.000.000.heeft gekost. Door den val van de prijzen der land bouwproducten komt van dit bedrag circa $30.000.000.000.— voor rekening der boeren. De reusachtige vermindering van den export der Vereenigde Staten hangt nauw samen met het sterk verminderen der koopkracht van Europa. Het is om deze reden dat ook Amerika het grootste belang heeft bij een spoedige opheffing van het continent uit de malaise en in verband hiermede gaan in de Vereenigde Staten steeds dringender stemmen op die algeheele schrap ping der Amerikaansche oorlogsvorderingen eischen en de heer Borah bijvoorbeeld grijpt iedere gelegenheid aan om in duidelijke termen op deze noodzakelijkheid te wijzen. Doch ook nietrpolitici laten niet na op een definitieve regeling aan te dringen omdat zij zeer wel in zien dat de welvaart van Amerika en die van Europa nauw met elkander verbonden en we derzijds afhankelijk zijn. Zoo zeide de President van de gezamenlijke Kamers van Koophandel van de Vereenigde Staten kort geleden het volgende bij de bespreking van de resultaten der Conferentie van Lausanne: „De Europee- sche markten nemen in normale tijden meer dan de helft van de Amerikaansche exporten af en het grootste gedeelte van onze versche pingen naar Europa bestaan uit .,raw mate- rials" welke in zulken overvloed van onze boer derijen en mijnen afkomstig zijn. Totdat Ameri kaansche katoen, graan, olie en andere voe dingsstoffen en ruwe materialen opnieuw wor den afgenomen door de bevolking van Duitsch- land, Groot-Brittannië en andere landen van Europa, zal de koopkracht van onze groote be volking' uit landbouw- en mijndistricten niet worden hersteld^ Lausanne is daarom van be- teekenis, niet alleen voor onze fabrikanten, wier exportmarkten in de afgeloopen drie jaren zoo drastisch zijn verkleind, maar tevens van vitaal belang voor ieder onderdeel van onze groote productieve en distributieve machinerie." Het maandblad van de National City Bank merkt over dit onderwerp het volgende op: „De Vereenigde Staten zijn lid van de wereldge meenschap en verplicht op redelijke wijze by te dragen tot de poging om ordelijke en we derzijds nuttige relaties in alle internationale kwesties te onderhouden. Bovendien verlangen onze economische belangen dat wij zoo doen. Dit is de grootste produceerende en handelende natie ter wereld en de goodwill van alle andere volken heeft voor ons een tastbare waarde. Wij hebben geleden en lijden nog onder de wijd ver breide meening dat wij, waar het onze handels politiek betreft, niet steeds voldoende rekening hebben gehouden met het beginsel van eerlij ken handel". En vervolgens wordt geklaagd over de economische conferentie te Ottawa, die de beteekenis heeft van het vormen van een economisch front tegen de Vereenigde Staten. Zoo ziet men eenerzjjds overal een theoretisch streven naar het opheffen van de slagboomen welke den internationalen handel verlammen, terwijl practisch nog nergens daadwerkelijke verbeteringen zijn aangebracht en de wereld blijft zuchten onder een nooit tevoren gekende werkloosheid. Inmiddels heeft President Hoover een aantal vooraanstaande personen uit de handels- en bankwereld voor een economische conferentie bijeengeroepen om te beraadslagen over plannen voor een grootsch opgezette hulp actie. De secretaris van de Schatkist en de Pre sident van den Federal Reserve Board schijnen aan de groote banken de taak te willen opdra gen om de goederenprijzen op te drijven, door middel van groote termijntransacties op de ver schillende marktgebieden, waartegen de banken zich echter heftig verzetten omdat zij meenen daardoor hun eigen crediet in gevaar te zullen brengen. President Hoover schijnt vooral een snelle stijging van den tarweprijs tot 1.— per bushel door enorme aankoopen te willen for- ceeren, terwijl Roosevelt meer het oog heeft op de invoering van preventieve invoerrechten op tarwe en regeeringscontracten met den land bouw wil afsluiten welke het afnemen van groote hoeveelheden producten tegen vaste prij zen garandeeren. In dezen verkiezingstijd zijn deze plannen echter rijkelijk met politieke be doelingen vermengd en dit is een van de rede nen dat de New-Yorkeche beurs er zich voorals nog niet over kan verheugen. Rg. In het begin dezer eeuw hebben de onder zoekingen van een jeugdig Fransc'n geleerde Dr. Vignon groot opzien in de wetenschappe lijke wereld veroorzaakt door zJJn studie over de beroemde relikwie van Turijn, de lijkwade van Christus, die in 1898 in het openbaar was tentoongesteld. Eedert dien tijd heeft Dr. Vig non zijn sudie over zijn lievelingsonderwerp voortdurend uitgebreid en verdiept en thans heeft hij een belangrijke studie gewijd aan den tegenwoordigen stand van het vraagstuk. In een wetenschappelijke voordracht heeft hij de voorheen onbekende feiten medegedeeld, die hij heeft ontdekt, toen in Mei 1932 de relikwie opnieuw werd vertoond. Dr. Vignon houdt zich streng aan de we tenschappelijke waardeering der gegevens; de geschiedenis van den doek schakelt hij bij zijn onderzoek volkomen uit- Van de zijde der katholieke geestelijkheid ondervond hij voort durend de meest mogelijke welwillendheid en medewerking. Hij verkreeg verlof om de lijk wade met de loupe te onderzoeken en foto grafische opnamen te maken, waardoor het resultaat van het onderzoek natuurlijk zeer veel aan betrouwbaarheid gewonnen heeft. De lijkwade van Turijn, die als den lijkdoek van Christus wordt vereerd, is een stuk doek, waarvan de veelbewogen geschiedenis slechts gedeeltelijk bekend is en daarom ook buiten beschouwing kan blijven. De doek vertoont de figuur van een menschelijk lichaam en is 1.10 meter lang en 4.36 meter breed. Wanneer hij geheel uitgespreid is, ontwaart men een rood achtige teekening, die ongetwijfeld van een menschelijk lichaam afkomstig is. Dit werd blijkbaar op de eene helft van den doek neer. gelegd en met de andere helft toegedekt. Het hoofd moest zoodoende tweemaal, aan de beide zijden, afgedrukt worden. Het eerste wat voor een onderzoek in aan merking komt, is de stof, waaruit de doek is vervaardigd. Kan deze afkomsig zijn uit den tijd van Christus? Voor de oplossing van dit vraagstuk is een deskundige noodig, zooals voor de andere problemen, die rond de lijk wade ontstaan zijn. Natuurkundigen, schei kundigen, technici, physiologen, geschiedkun digen, photografen, rechtskundigen vinden hier gelegenheid hun bekwaamheden aan een der meest interesasnte onderwerpen te toet sen. Kan de stof 19 eeuwen oud zijn? Bestond er ten tijde van Christus reeds serge? Waar schijnlijk wel, want deze stof is vermoedelijk in Indië uitgevonden en was zeker in de vierde eeuw in West-Europa reeds bekend. Ten tijde van Christus werd' zij wellicht reeds geïmpor teerd in Palestina. Het onderzoek naar den ouderdom der stof heeft tot nu toe geen enkel feit opgeleverd, waaruit zou xunnen blijken dat de doek nog geen negentien eeuwen oud is. Vervolgens rijst de vraag: Op welke wijze is de teekening op den doek ontstaan? Vroeger is wel beweerd dat de lijnen er op geschilderd zijn. De beroemde lijkwade zou dan niet meer zijn dan een schilderstuk. Deze veronderstel ling is thans door alle deskundigen verworpen. Met alle hulpmiddelen der moderne analyse is de lijkwade onderzocht; specialisten van het Louvre en andere deskundigen hebben haar onderzocht met ultra-roode en infra-roode stralen; de uitslag van al deze onderzoekingen waren gelijkluidend: de doek is niet beschil derd. Oe afdruk der menschelijke figuur is voi gens Dr. Vignon veeleer te beschouwen als het resultaat van een scheikundige werking. Een dood mensch werd op het doek gelegd (het was Christus, zegt de vrome legende) en met de andere helft toegedekt. Vignon komt op grond van zijn onderzoekingen tot het besluit, dat de teekening ontstaan is door de inwerking van aloë en myrrhe op het weefsel. Aloë en myrrhe werden ten tijde van Christus en ook later algemeen gebruikt om de lijklucht en het ontbindingsproces tegen te gaan Waneer aloë met sommige andere stoffen in aanraking komt, treedt er een verkleuring op. Tot deze groep van stoffen behoort onder andere ook ammoniak. Men moet zich hierbij ook de tragische om- standigheden van Christus' dood voor oogen stellen. Het zweet van een stervende is vaaK rijk aan ureum, welke stof gemakkelijk uiteen valt in ammoniak en andere gassen, en zoo doende al naar gelang de intensiteit van de aanraking met den lijkdoek als het ware een negatief beeld van het lichaam te voorschijn kon roepen. Het is aan Dr. Vignon mogen gelukken deze hypothese door een proef aannemelijk te maken. Niet met een lijk, (dit experiment wacht nog op uitvoering) doch door de met ammoniak bevochtigde hand te leggen op een doek, die met aloë was behandeld. Het resul taat was hetzelfde als bij de lijkwade van Turijn. Reeds dertig jaar geleden heeft Dr. Vignon er op gewezen, dat een op het eerste gezicht niets zeggende chemische afdruk een goed photografisch beeld kan opleveren, vooral bij voorwerpen met een sterk relief. Vignon heeft thans ook wederom de photografie-kunst te hulp geroepen om allerlei bijzonderheden op de lijkwade vast te stellen: bloedklompjes, stroompjes met bloedwater, sporen van de gee- seling, de doornenkroon en menschelijke af scheidingen. Geen enkele moderne methode van onder zoek is door I>r. Vignon verwaarloosd. Men hoopt binnenkort nog verdere bijzon derheden over het resultaat van het onder zoek te kunnen mededeelen. SARRAGOSSA, 19 Aug. (Reuter.) De gou verneur heeft bericht ontvangen, dat in het dorp Letus ernstige incidenten hebben plaats gehad. De burgemeester van dit dorp en een inwoner zijn gedood. De plaatsvervangende burgemeester en een andere inwoner werden ernstig gewond. Er zijn versterkingen naar Le tus gezonden om de orde te herstellen. Het uitgaande vliegtuig „Oehoe" is Vrijdag te Cairo geland. De „Duif" op de thuisreis is Vrijdag uit Mer- samatruh vertrokken en te 16.36 uur te Boe dapest geland. Bij K. B. is aan A. Schuttevaer te Zutphen op zijn verzoek met 1 September eervol ontslag verleend als Rijkstuinbouwconsulent. Bij K.B. is met ingang van 1 Januari a.s. aan jhr. H. J. A. Pompe van Meerdervoort op-Zijn verzoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de R.H.B.S. te Winterswijk. Bij K. B. is aan A. Mulder, commies bij het Rijksarchief in Zeeland te Middelburg, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag als zoo danig verleend. Op verz. met 16 Sept. eerv. ontsl. de off. van gez. 2e kl. dr. A. Bakker; hij is benoemd tot res. off. van gez. tweede kl. Benoemd tot res. off. tandarts tweede kl. ae dienstpl. sergeant-tit. A. I. T. Overtveld van de le comp. hosp. soldaten. ROERMOND. Geslaagd de heeren C. Baan, Heerlen en J. W. Dinjens te Venraij. BREDA. Gesl. heeren A. M. Janssen, Den Bosch. GRONINGEN. Gesl. dames H. J. Zuiderweg, Bellingwolde, J. Zorge, Bellingwolde, W- Wieringa, Drogteropslagen. ROTTERDAM. Geslaagd mej. A. M. H. Kar reman, Rotterdam, en de heeren B. M. Wen sing, J. A. G. Bonder, Rotterdam; M. Prins» Maassluis; C. J. Theunessen, Rotterdam. De collega's, die zoowat de heele dag met Gijs Moorman werkten, vroegen zich tevergeefs af, wat er toch wel aan kon haperen. Z'n opgeruimdheid was weg.... Hij deed automatisch z'n werk, was vriende lijk en beleefd als altijd.... maar de Gijs van vroeger zat daar niet meer aan de redactie- tafel. Dat was al zoo vanaf de dag, dat ie zoo ze nuwachtig van de rechtbank was teruggeko men.... bleek als 'n doode.... met 'n paar schouder-schokjes voor antwoord als ze hem vroegen of 'm iets hinderde. Men vond 't vervelend en had met 'm te doenwant Gijs was 'n prettige jongen. 't Was opgevallen, dat ie spierwit werd toen le weer naar de rechtbank moest.... en bevend z'n werk af maakte. De hoofdredacteur vroeg hem, of ie misschien liever had, dat 'n ander voorloopig de verslagen van de rechtbank maakte. Even had Gijs geaarzeld met 'n ant woord.... maar toen had ie resoluut „nee" geschud, 't Was z'n liefste werk zei-die. Aan één kant was de patroon daar blij om want hij had al van verschillende zijden ge hoord, dat de rechtbank-verslagen met veel interesse werden gelezen.... én 't was voor Gijs 'n mooie gelegenheid zich verder te be kwamen. En Gijs was teruggekomen met n paar ko lom goede rechtbank-copie. In z'n kosthuis deed Gijs z'n uiterste best, om de oude, huiselijke gezelligheid niet te verstoren.... doch ook daar merkten ze wel, dat er iets niet in orde was met de jongen. En de vrouw des huizes, die 'n tweede moeder voor hem was, had 'm al es apart genomen. Maar Gijs had gezegd, dat ie voorloopig niets kon vertellen.... Hij hoopte dat later es te doen.... en dan zou misschien meteen alles weer in orde zijn. Maar als ie op z'n kamertje was, dan kwam pas de groote droefheiden kon ie 't feit niet verwerken, dat op z'n zoo mooi en vlot begonnen loopbaan zoo wreed-gauw dat tragi sche hem in de weg was gekomen. En dan ging ie op de rand van z'n bed zit ten.... dacht niet aan slapen.... en liet dat beetje levensjaren, waarin al zoo veel gepas seerd was, voorbij zich gaan. Dan dacht ie aan z'n vreugdelooze jeugd.... en zag, hoe z'n zwakke moeder door z'n be schonken vader in de hoek van de kamer werd gesmeten.... hij zag zich zelf, gelijk 'n bang vogeltje in 'n andere hoek.... bibberend van angst voor de volgende gewelddaaden heelemaal machteloos.... En hoe ie dan later heel voorzichtig bij z'n moeder kwam.... en haar te troosten wist zonder er iets bij te hoe ven zeggen.... Dan z'n vertrek naar 't gesticht toen zn va der de ouderlijke macht ontnomen was, omdat ie na z'n vrouws dood niks meer aan de jongen gelegen liet liggen. Later had Gijs dat begre pen. En Broeder Laurentius, waar ie nog zoo dik wijls mooie brieven van kreeg, die even ge trouw werden beantwoord. Zou ie 't schrijven nu? Néé.... nóg niet.... later.... als ie wist, wat z'n plannen waren.... 't was nou alles nog zoo versch't had 'm te plotseling over vallenen hij wou liever alleen goede din gen schrijven. Wat had ie veel te danken aan Broeder Lau rentius.... Die had er 't meeste aan gedaan, dat ie nou 'n goede plaats had in de journalis tiekmet 'n toekomst als ie z'n best bleef doen. Wat ging dat allemaal mooi en plezierig en wat was ie gelukkig als z'n chef hem 'n pluimpje gaf voor 'n goed verslag of 'n aar dige schets van de straat. En nou ineens, 'n paar weken geleden nog maar.... de paar weken, die hem 'n half jaar schenen.... dat ontzettende geval aan de rechtbank.... dat ie daar opeens z'n eigen va der in 't beklaagdenbankje zag komen.... als 'n wrak.... 'n dief.... Als 'n vreeselijke droom was dat, die nooit meer uit z'n gedachten zou gaan. En toen opeens die toevallige blik naar 't pers-tafeltjeen dat oogenblik van de her kenningmet 't open-zakken van de mond.. waarin ie z'n naam zag beven.... En toen nog die laatste blik van z'n vadervoor ie werd weggevoerd door de rijksveldwachteren 't schaamte-buigende hoofd..», en niks meer. Nou zat z'n vader in de gevangenis,... Dacht ie aan z'n zoon? En hoe? Was nog niet alles in hem afgestompt? Zou er nog iets van dat leven gemaakt kunnen worden? Maar wat moest ie dan doen? HU had geen ondervinding in die zaken. Als 'n gebiedende plicht voelde Gijs *t, dat ie z'n vader moest helpen.... althans 'n po ging moest doen.... maar dan moest ie 't ge heim bekend maken.... minstens aan één per soon.... eigenlijk wist niemand, dat ie nog 'n vader had.... zelfs z'n biechtvader had er nooit verder naar gevraagd. Was 't wel goed geweest van 'm, dat ie 't steeds had verzwegen? Maar wie praat van 'n vader, die hij nooit anders heeft gekend dan als dronkaard en beul? En waarvan je niet eens wist, dat ie nog bestond? 9 9 Op 'n middag, toen de krant „klaar" was, werd Gijs in 't privé-kantoor van de hoofdre dacteur geroepen. „Ga es even zitten, Gijs, en steek 'n sigaar opIk zal 't je meteen maar zeggen, vent.. ik weet wat 'r aan hapert.... Ja, ik begrijp, dat je 't liever voor jezelf had gehouden.... maar ik vond 't beter, dat ik met de oorzaak van je neerslachtigheid op de hoogte was.... en ik ben naar de griffie van de rechtbank ge gaanJa, huil gerust es flink uit, kerel.... dat zal je opknappen; je hoeft je voor mij niet te schamenEn ik hoef je natuurlijk niet te zeggen, dat buiten ons tweeën geen sterve ling 't aan de weet komt».... Nou wou ik je eerst even vragen, of je soms iets^ van plan bent in verband met dat geval...." „Ja meneer.... als 't mogelijk is.... dan wil 'k m'n vader graag helpentenminste pro- beeren om.... Me moeder vroeg 't nog vóór ze stierf.... of 'k 'm.... niet in de steek wou la ten.... maar...." „Dat is 'n mooi besluit van je, Gijs.... ik had zooiets trouwens van jou verwacht.... en ik wil je helpen...." „O, meneer.... als u dat zou kunnen „Je moet beginnen met je vader op te zoe ken daar.... dat gaat niet zoo direct, want er zijn bepaalde voorschriften; maar dat maken we wel in orde. Je wacht dan maar af wat ie zelf zegt.... en nog maar niet direct met voor stellen komen.... dat zien we dan later wel weer es...." „Ik heb nieuws voor je, nummer acht en zes tig" kwam de bewaarder in de deur van de cel „Nieuws? Wat kan dat wezen?" „D'r is bezoek voor je.... ga maar mee...." „Bezoek? En wie is dat?" „Ik geloof: je zoon „Is.... is daar.... Gijs? Is ie toch.... toch gekomme? Nee..nee.laat me maar hier.. ik.... durf niet.... ik ben 't niet waard ook „Toe.... geen flauwe kul.... je bent geen jongejuffrouw.... Nou, hoe zit 't?" Nummer acht en zestig liet zich meenemen naar de bezoek-kamer.... Het duurde heel lang eer er 'n woord door een van beiden gezegd kon worden. Toen vroe^ JEIoe herkende u me daar zoo gauw, vader? „Aan je oogen.... en ze stonden precies toen.... als toen.... op 'n keer, dat ik opJ af kwam om je te slaan.... en 'r voor te schrok.... zoo dronken als 'k was..,. Waaroi" ben je hier gekomme, Gijs „Om goeie vrinden te worden, vader.... n ",En dat zeg jijdat zeg jij.... die...» „Aan 't verleden denken we niet meer.- van elk mislukt leven is nog wat te maken. •-* en daar kan ik voor zorgen „En ben je goed bezorgd, jongen? Wat o je.... en wat dee je daar an de rechtbank.•- „Ik ben verslaggever.... of journalist, or7fc wat deftiger te zeggen.... ja, dat had u f gedacht.... zoo ziet u, vader.... als de wu is.... en als je weet, dat God.... maar d wou 'k nou nog niet over pratenIk k nog dikwijls terug als u 't goed vindt...- dan praten we over de toekomst „Over mijn toekomst toch niet?" „Ja natuurlijk.... ik kom hier niet met 1«**. handen.... U kunt bij ons aan de örukkeu komen.... daar zorgt de hoofdredacteur voor bij de expeditie of zoo iets.... en missen' krijgt u vervroegd ontslag hier.... daar *u u zelf aan meewerken.. De vader kon niets meer zeggen...- Toen Gijs voor 't eerst met z'n vader Communie ging.... keek ie na de dankz ging even omhoogen fluisterde„Is t goed, moeder?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 14