Het Rijkspresidentschap Dr. Schober overleden in Perzië „Geen marsch naar Berlijn" Het nieuws van heder Bondsraad tegen Lausanne Watersnood VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BEVOEGDHEDEN VAN HET DUITSCHE STAATSHOOFD M0LLIS0N IN CANADA GEDAALD Oud-bondskanselier van Oostenrijk Zwitsers in Sjanghai ter dood veroordeeld RADIO - MOORS DE BAROMETER ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1932 Versterking van het hoogste gezag Het Weer" De „Niobe" boven water Weensch politie-chef OM GELIJK RECHT LONDEN EEN OVEN Ruim 400 dooden Vliegtuig op boerderij gestort W. Brakel Jr. - Botermarkt 17 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 „De beide eerste presidenten zijn niet alleen presidentmaar ook leider van het Duitsche volk geweest" ii„ Ebert, de eerste president De tweede president milium Alle patrijspoorten waren gesloten Eerste Atlantische solovlucht van Oost naar West In 30 uur 20 minuten Hitier ontkent Putschplannen Dr, Schober Het Haagsche accoord Plotseling heengegaan Nog geen beslissing van Kerrl Soc.'Dem. motie van wantrouwen Dr. Bracht Duitsche stap te Parijs verwacht DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Hemdsmouwen op de deftige Bank of England Protocol door de Oostenrijksche Eerste Kamer verworpen Twee piloten en twee kinderen gedood Wegens communistische propaganda KONINGSTRAAT 27 HAARLEM TEL. 14609 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18155 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroeperszie de rubriek De geschreven wetten der volken zijn geen wezenlooze beelden, evenmin zijn ze voor eeuwig en onveranderlijk vastgelegd, ze zijn vatbaar voor ontwikkeling zooals de volken en regeeringen zelf, wier leven en daden zij moeten regelen. Ook de artikelen van de grondwet laten ruim te genoeg open voor verdere ontwikkeling, zoo dat het geschreven recht zich door aanpassing en uitbreiding verder kan ontwikkelen. De grondwet van het Rijk heeft het recht van het formeele staatshoofd overgedragen aan den Rijkspresident, bovendien heeft zij hem nog als tegenwicht tegenover het Parlement een be paalde medewerking verleend bij den wetge- venden arbeid. In de eerste jaren van de grond- wet van Weimar was het Parlementarisme over- 'heerschend. Eerst later werden de rechten, die den Rijkspresident bij de grondwet werden toe gekend, ruimer toegepast, zoodat de bevoegd heden van den oppersten bestuurder van het Rijk langzamerhand grooter werden, totdat zij de tegenwoordige hoogte bereikten, die men thans als de macht van het Presidentschap kan betitelen. De grondwet geeft aan den Rijkspresident de gewichtige opdracht om te zorgen voor de vor ming van de Rijksregeering. Aan den Rijkspresident komt de bevoegdheid toe, om de personen uit te kiezen die de Rijks regeering zullen vormen. Volgens art. 54 hebben de Rijkskanselier en het ministerie voor net uitoefenen van hun ambt het vertrouwen noodig van den Rijksdag. Maar deze bepaling beteekeht toch niet dat de Rijkspresident alleen zulke per sonen mag kiezen, van wien hij weet dat zij het vertrouwen van den Rijksdag genieten. Het is geen staatsrechtelijke plicht van den Rijks president, dat hij rekening moet houden met de meerderheidsgroepen in den Rijksdag, maar toch zal het vaak een politieke noodzaak blij ken. Ingeval de Rijksregeering aftreedt, staat het den Rijkspresident vrij om de leden onmid dellijk te laten gaan of enkele van hen te be lasten met het afdoen der loopende zaken, tot dat er een nieuwe regeering gevormd is. Daar de Rijkspresident het. recht heeft de leden der Rijksregeering te benoemen en te ontslaan, heeft hij ook tevens de bevoegdheid om te eischen dat hij voortdurend op de hoogte wordt gehouden van den gang van zaken in het poli tieke leven, rapporten op te eischen en in te zien, en hij kan zelfs als voorzitter optreden bij de zittingen der Rijksregeering. Als wij de geschiedenis van het Duitsche Rijk beschouwen na de revolutie we hebben sinds dien 18 regeeringen gehad dan blijkt daaruit, dat de Rijkspresident in de eerste jaren, zonder dat hij daartoe door de grondwet verplicht werd, uitsluitend om redenen van politiek beleid, bij de vorming der Rijksregeering rekening hield met de partijen en politieke groepeeringen van den Rijksdag. De meerderheid van den Rijks dag kwam tot uiting in het verdeelen van de zetels in de regeering. Met andere woorden: in het begin had het parlement een overwegenden invloed op de regeering. Eerst langzamerhand trad de persoonlijke beslissing van den Rijks president bij het vormen van de regeering meer en meer op den voorgrond. Reeds de eerste Rijks president Ebert deed in November 1922 een poging om bij de vorming van de regeering- Cuno ook voor een gedeelte daarin enkele mi nisters op te nemen, die niet konden steunen op een politieke meerderheid, maar op een macht buiten het parlement, n.l. de economie. Maar het bleef toch bij deze eene poging, want na het aftreden van Cuno keerde ook Ebert weer terug naar het systeem van onderhandelingen te voeren met de partijen om daardoor een coa litie-kabinet te vormen. De tweede Rijkspresident heeft zelfstandig ingegrepen en zich bij de vorming der regee ring onafhankelijk gemaakt van de partijen. Toen in 1927 beslist moest worden over de vraag of de midden-regeering die onder Rijks kanselier Marx aan het bewind was, naar links of naar rechts uitgebreid moest worden, be- De 'politieke toestand in Duitsch- land moge onzeker zijn ten aanzien van een komend regeeringsbewind, 1 vast staat dat steeds nog over Duitschland regeert de sterke hand van Hindenburg. Het is daarom van belang, mede in verband met den toestand der laatste dagen om de macht van het Presidentschap nog eens nader te belichten. Niemand beter leek ons daartoe in staat dan Hindenburg's particuliere 1 secretaris Dr. Meisner. sliste Rijkspresident von Hindenburg zelfstan dig, zonder met de tot dan toe gebruikelijke ruggespraak met den Rijksdag rekening te houden, ten gunste van het laatste, hetgeen hij ook in 'n schrijven aan den Centrumleider Dr. Marx kenbaar maakte. Nog duidelijker kwam de wil van den Rijkspresident tot uitdrukking bij de verkiezingen van Mei 1928. In een offi- cieele verklaring van 27 Juni 1928 zei de Rijks president dat „hij niet kon toestaan dat hij bij de uitoefening van zijn grondwettelijke rechten van de een of andere fractie voor schriften in ontvangst zou moeten nemen om trent de samenstelling van het kabinet." Het initiatief van den Rijkspresident kwam nog heel sterk naar voren toen de Regeering Brüning gevormd werd, waarbij de President de leden der Regeering uit den Rijksdag koos zonder dat daarvoor een partij-coalitie aan wezig was. Terwijl tot het jaar 1932 de Rijksregeering al leen aftrad ten gevolge van den uitslag van 'n stemming in den Rijksdag, die haar geen meer derheid bracht, is onlangs voor de eerste maal een regeering heengegaan wegens een mee- ningsverschil met den Rijkspresident. En nu heeft de Rijkspresident een regeering gevormd, absoluut onafhankelijk van den Rijksdag, terwijl in het kabinet geen enkel lid van den Rijksdag zitting heeft. Wanneer we de geschiedenis van het Duit sche parlement nagaan, dan zien we eerst den invloed van het parlement, maar langzamer hand verdwijnt die macht (tengevolge van de versnippering der partijen en de moeilijkheden die in den boezem der partijen steeds grooter werden) en stap voor stap stijgt de macht van den Rijkspresident. De grootste macht die de president tegenover het parlement bezit is wel de bevoegdheid krachtens artikel 25 van de grondwet om den Rijksdag te ontbinden, hetgeen van groote be- teekenis is voor het Duitsche staatswezen. Daardoor kan het politiek evenwicht hersteld worden. De Duitsche Rijkspresident bezit daar door een recht dat menig president van een re publiek ja zelfs menig monarch mist. Maar hij kan dit middel toch niet naar willekeur toe passen, want 60 dagen na de ontbinding moe ten nieuwe verkiezingen plaats hebben. Als de samenwerking met de afgevaardigden geen re sultaat oplevert, kan de president weer een be roep doen op de kiezers. In 13 jaar tijd werd de Rijksdag vijf maal ontbonden, voordat de zittingsperiode was ver streken. Bij de laatste ontbinding motiveerde de Rijkspresident zijn besluit door te wijzen op het feit, dat de Rijksdag, gezien de resultaten van de verkiezing der laatste maanden, geen weerspegeling meer is van den wil van het Duitsche volk. In buitengewone gevallen geeft de grondwet in artikel 48 nog bijzondere bevoegdheden aan den Rijkspresident, een soort beperkte dicta toriale macht. Artikel 48 immers geeft den President het recht om bijzondere maatregelen te treffen voor het geval hij een ernstige stoornis der open bare orde of veiligheid vreest, of als onrust of economische zorgen een dergelijk optreden noodzakelijk maken. Hierdoor krijgt de Rijkspresident meer macht dan welk ander republikeinsch of monarchaal staatshoofd ook. Van 1919 tot 1924 we}'den 134 noodverorde ningen afgekondigd tot herstel van openbare orde en veiligheid. De economische crisis maak te het noodzakelijk, dat de noodverordeningen nog steeds worden toegepast. Van 1 Januari 1930 tot op heden werden weer 75 noodverordeningen afgekondigd. De groote macht van het parlement is overgegaan op den Rijkspresident. Bovendien kan de Rijks- president een land, dat de wetten des Rijks niet zou naleven, desnoods met geweld van wapenen daartoe dwingen. De gedachte aan de eenheid van het Rijk komt ook zeer duidelijk tot uitdrukking in het m Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke - richtingen, aanvankelijk helder tot licht B bewolkt, droog weer, behoudens kans op B onweer, nog warm. M Verdere vooruitzichten: toenemende kans M op onweer. Zon op 5.52, onder 8.14. Laatste Kwar- M tier Woensdag v.m. 8.41. Licht op 8.44. opperbevelhebberschap over leger en vloot. In tegenstelling met de vroegere grondwet kan thans na Weimar de macht aan den opper bevelhebber niet meer beperkt worden door contingenteeringsrechten van de Bondsstaten. De invloed van den Rijkspresident is gewel dig gestegen, waartoe ongetwijfeld ook de machtige persoonlijkheid van Hindenburg veel heeft bijgedragen. De President, die door het volk gekozen is, verpersoonlijkt over de vele partijen heen de eenheid van de natie. Het ambt en de waardigheid van den Rijks- president hebben in Duitschland geen voorge schiedenis en ook geen traditie. Die traditie moet nog gemaakt worden. De beide eerste Pre sidenten hebben, bewust van hun verantwoor delijkheid, een juist en daadkrachtig gebruik gemaakt van hun rechten en bevoegdheden. Zij zijn niet alleen President, maar ook leider van het Duitsche volk geweest en daardoor hebben zij de positie van het hoogste gezag in het Rijk in het politieke leven stap voor stap versterkt. Staatssecretaris Dr. MEISNER. (Nadruk verboden.) KIEL, 19 Aug. (V.D.). De bergingswerkzaam heden van de „Niobe" zijn Vrijdagmiddag weer voortgezet. Het schip is verder uit het water getrokken. Gedeelten van het voor- en midden schip zijn thans te zien. Aan stuurboordzijde hangt het anker aan het kluisgat, het bakboord anker hangt aan de 'reeling. Aan dek ligt alles wanordelijk door elkaar. Het achterschip ligt nog steeds onder water. Het wrak is bij heffen vol komen gedraaid. Terwijl tot nu toe het wrak met stuurboordboeg naar de landzijde was ge keerd, ziet men thans van bakboordzijde op het dek. Van de zijde van het Marinestation aan de Oostzee wordt nog medegedeeld: Voor Zaterdagmiddag is het niet mogelijk met het bergen der lijken aan te vangen. Door dui kers is komen vast te staan, dat alle zijvensters gesloten zijn. HALIFAX, 19 Aug. (Reuter). Om 5 uur 45 plaatselijken tijd vloog een vliegtuig over Hali fax, dat herkend werd als dat van Mollison. Daarmede is hij de eerste die den Atlantischen Oceaan van Oost naar West zonder metgezel heeft overvlogen. Na de stad gepasseerd te zijn, is Mollison in westelijke richting doorgevlogen. Te Hirbbard, een vijf en dertigtal mijlen van Halifax, is hel geronk der motoren vernomen. Te Harbour Grace op New Foundland heb ben eenige honderden personen staan wachten op de komst van Mollison. De vlieger is echter veel zuidelijker terecht gekomen. Naar uit St. John (Nieuw Brunswijk, Canada) gemeld wordt, is Mollison te Pennfield Ridge te 11 uur 45 vlot geland. Hij verklaarde nog ge noeg benzine te hebben, maar te vermoeid te zijn om de vlucht voort te zetten. NEW YORK, 19 Aug. (V.D.). Naar uit St. John in de Canadeesche provincie New Bruns wick gemeld wordt, is de Britsche Oceaanvlie ger Mollison Vrijdagmiddag om 17.55 M.E.T. te Pennfield, ongeveer 70 K.M. van St. John, ge land. Mollison deelde mede, dat hij te moe was om nog heden zijn vlucht voort te zetten. Ben zine had hij overigens nog voldoende in voor raad. Hij zal Zaterdag naar New York vliegen. Pennfield ligt ongeveer 850 K.M. van New York. De Oceaanvlieger heeft een gemiddelde uursnelheid gehad van 140 K.M. In totaal is hü 30 uur en 20 minuten in de lucht geweest. Voor het deel boven den Oceaan van Ierland naar Halifax heeft Mollison 24 urn- en 10 minu ten noodig gehad. De landing te Pennfield ge schiedde vlot. Mollison was Donderdag om 11.35 van Port Marnock (Ierland) voor zijn vlucht naar Amerika opgestegen. De „Nachtausgabe" publiceert een inter, view, dat een vertegenwoordiger van een Ame- rikaansch Persbureau met Hitier heeft gehad. Daarbij zeide Hitier om., dat het verwijzen naar den opmarsch van Mussolini geschied was in verband met de op handen zijnde re- constructie van het kabinet. Uit het feit, dat WEENEN, 19 Aug. (Reuter). De oud-bonds kanselier en politiepresident van Weenen Dr. Schober is Vrijdagavond te 22 uur overleden. Sedert eenigen tijd verbleef dr. Schober in een sanatorium in de nabijheid van Weenen tot5 herstel van gezondheid. Met oud-kanselier Schober verliest Oosten rijk een van zijn bekwaamste en meest verdien stelijke politici. Johann Schober werd 14 November 1874 te Perg in Opper-Oostenrjjk geboren en had dus bijna den leeftijd van 58 jaren bereikt. Als jon gen bezocht hij het gymnasium te Linz. Hij stu deerde rechten en staatswetenschappen aan de universiteit van Weenen en trad in 1898 in dienst bij de Weensche politie-directie. Tijdens den oorlog leidde hij de afdeeling staatspolitie Na de benoeming van den toenmaligen po- litie-president Geyer tot minister van binnen- landsche zaken werd Schober 28 Juni 1918 als hofraad benoemd tot leider van de Weensche politie-directie. Na de omwenteling werd hij op 6 December 1918 definitief benoemd tot Weensch politie president. In deze hoedanigheid heeft hij de Weensche politie in den na-oorlogstijd volko men georganiseerd. Toen het ministerie Mayer in Juni 1921 ten gevolge van de hardnekkige „Anschluss"-bewe- ging in Tirol, Salzburg en Stiermarken, die de credietonderhandelingen met de geallieerden in gevaar brachten, aftrad, werd politie-president Schober op voorstel van de Groot-Duitsche Volkspartij, nadat de Christelijk-Socialen zich er mee accoord hadden verklaard, met het vor men van een neutraal zakenkabinet belast. Zijn gewichtigste programpunt was de voort zetting van de door .zijn voorganger begonnen onderhandelingen over de credieten, die Oos tenrijk van den afgrond moesten redden. Hij kon echter deze crediethulp niet bereiken. Bo vendien werd hem verweten, dat hij op de con ferentie te Venetië, ondanks de rechten van Oostenrijk op het heele Burgenland, de stad Oldenburg had prijsgegeven en bij onderhan delingen met Tsjecho-Slowakije in Luna de belangen van Oostenrijk niet genoeg verdedigd had. Zoo viel hij op 24 Juni 1922 naar aanlei ding van een voorstel van een crediet van 120 milliard kronen. Reeds in December 1921 was zijn kabinet een oogenblik afgetreden, doch daarna in functie gebleven. Op Schober volg de in 1922 het kabinet-Seipel. Schober keerde terug naar het Weensche po- litie-presidium, waar hij reeds vroeger uitste kend werk had verricht. In Julj 1927 onder drukte Schober met kracht de roode revolutie poging, hetgeen hem heftige aanvallen bezorg de van de Soc.-Democraten. Door het kabinet- Seipel werd Schober echter uitdrukkelijk in een schrijven van 21 September 1927 verdedigd. De regeering wilde zijn verzoek om pensioen niet inwilligen daar het vaderland zijn werk kracht onmogelijk kon ontberen. Onder Schober's tweede kanselierschap, van September 1929 tot September 1930 werd de grondwetshervorming en de Haagsche overeen komst tot stand gebracht. Oostenrijk werd door zijn toedoen van de herstelbetalingen bevrijd en kreeg de internationale bondsleening van 1930. Van December 1930 tot Januari 1932 was Schober Oostenrijksch minister van buiten- landsche zaken. Schober gold als eerste autoriteit op het ge bied van politiewezen. Hij was eere-doctor aan de universiteiten in Graz en Weenen. In 1918 is hij als lid der Groot-Duitsche partij en afge vaardigde in den nationalen raad in het poli tieke leven getreden. Na Mgr. Seipel is dr. Schober ongetwijfeld Oostenrijks grootste na-oorlogsche staatsman geweest, die in moeilijke jaren en beslissende oogenblikken onschatbare en blijvende diensten aan zijn vaderland heeft bewezen. In korten tijd heeft de Oostenrijksche republiek haar beide grootste mannen verloren. Nader wordt gemeld: Schober is om 21 uur 40 in het sanatorium Gutenbrunn overleden. Aan zijn sterfbed wa ren aanwezig zijn echtgenoote, mevr. Helene Schober en de chef-medicus van 't sanatorium. De toestand was Schober was in. de laatste dagen opvallend beter geworden. Ook heden voelde hij zich heel wel en de avonduren bracht hij in levendig gesprek door. Tegen 21 uur 30 klaagde hij plotseling, dat hij zich niet prettig voelde. De chef-medicus werd onmiddellijk ge roepen, doch de dood trad, nadat hij gekomen was, zonder eigenlijken doodsstrijd vrijwel on middellijk door hartverlamming in. de Nationaal-Socialisten nooit het overnemen van het Rijksweerministerie geëischt hebben, blijkt dat de Nationaal-Socialisten ook nooit de geheele macht voor zich op geëischt heb. ben. Het denkbeeld van een marsch naar Ber. lijn wees Hitler van de hand met de woor den: Waarom zou ik naar Berlijn optrekken? De kwestie is niet, wie naar Berlijn zal mar- cheeren, doch wel wie er uit zal gaan. De S. A. zal overigens èen onwettigen opmarsch niet ondernemen. Naar vernomen wordt, is de voorzitter van den Pruisischen Landdag Kerrl te Berlijn te- ruggekeerd, nadat hij een bezoek had gebracht aan Hitier te München. Kerrl heeft nog geen ifficieelen datum vastgesteld voor at jerstvoi. gende bijeenkomst van den Landdag. Ook aan het Centrum zou nog geen mededeeling ver strekt zijn inzake eventueele coalitie-onderhan delingen. De sociaal-democratische fractie van den Rijksdag heeft in haar bijeenkomst van Vrijdag besloten in den Rijksdag een motie van wan trouwen tegen de regeering von Papen in te dienen. Voorts zullen voorstellen ingediend worden voor de opheffing van alle noodveror deningen der regeering von Papen. Door de desbetreffende commissie van den gemeenteraad van Essen werd met meerderheid van stemmen net voorstel der rijksregeering aangenomen, waarin aan dr. Bracht in zijn functie van Rijkscommissaris voor Pruisen, voor zijn ambt van eersten burgemeester der stad Essen verlof wordt toegekend tot 1 De. cember van dit jaar. De sociaal-democraten stemden tegen. PARIJS, 19 Aug. (V.D.). In Fransche politie ke kringen verwacht men een dezer dagen met zekerheid een officieelen stap van den Duit- schen Gezant von Hoesch bij de Fransche re geering, waarbij de kwestie der gelijkberechtigd heid inzake de militaire weermacht ter sprake zal worden gebracht, terwijl gevraagd zal wor den een conferentie te beleggen met de andere Europeesche groote mogendheden ten einde dit vraagstuk nader onder oogen te zien. Oud-bondskanselier Schober overleden. Accoord van Lansanne door Oostenrijkschen bondsraad verworpen. Hitier verklaart geen marsch naar Berlijn te willen. De Oceaanvlieger Mollison in Canada geland. Ernstige vliegramp in Italië. Duitsche stap inzake gelijkberechtiging te wachten. Opklaring te Ottawa in EngelschIersche be trekkingen. O O O O O LONDEN, 19 Aug. (V.D.) Met een hitte van meer dan 35 graden Celsius heeft Londen gis teren een record bereikt sedert 100 jaar en sedert den aanvang der officieele meteorologi sche waarnemingen in het algemeen. Slechts in de jaren 1911, 1881 en 1861 is de thermometer tot ongeveer 35 graden gestegen. Alle zweminrichtingen waren overvol, zoo dat de baders zich nauwelijks in het water konden voortbewegen. Files van zwemliefheb- bers werden gevormd, die een uur moesten wachten tot zij aan de beurt kwamen. Daar de temperatuur ook des nachts niet beneden de 21 graden fC kwam werden in ver schillende Engelsche badplaatsen „maneschijn, baden" genomen, waarvoor veel belangstelling bestond van de zijde der baders. Nog is te vermelden, dat voor de eerste maal in de geschiedenis van de Bank of England de in niet-officieele zalen werkende bedienden in hemdsmouwen mochten zitten. Dan moet het wel heel warm geweest zijn. WEENEN, 19 Aug. (VB.). In zijD zitting van Vrijdagmiddag heeft de Oostenrijksche Bonds raad een besluit genomen, waarin hü zich uit spreekt tegen het aannemen van het Protocol van Lausanne door den Nationalen Raad. Het besluit van den Bondsraad werd genomen met de stemmen der Nationaal-Socialisten, van den Bondsraad Tanzmeister, van de Groot- Duitschers en van de Sociaal-Democraten voor. De bezwaren van den Bondsraad werden als volgt gemotiveerd: Door het protocol wordt de buitenlandsche handelsvrijheid der republiek, meer in het bü- zonder wat betreft het speciale politieke en zelfs economische verkeer met het Duitsche rük, voor een tijdperk van 20 jaar afbreuk gedaan. Door het protocol wordt Oostenrijk natuurhjk aan een bezwarende buitenlandsche controle onderworpen. In het protocol staan politiek-economische bepalingen vermeld van de meest gevaarlü'ke soort. Bepalingen van het protocol leenen zich er toe belangrijke sociaal-politieke voordeelen van breede lagen der arbeidende bevolking in ge vaar te brengen. Voor dat de stemming kon plaats vinden, is het nog tot een minuten-lange lawaai-scène ge komen in verband met een voorstel tot sluiting der debatten. Dit voorstel was n.l. afkomstig van de regeeringspartijen, omdat behalve ce rapporteur sedert den aanvang der zitting om 10 uur des morgens slechts drie Nationaal- Socialistische redenaars aan het woord waren geweest, welke sprekers obstructie voerden. Het voorstel om de debatten te sluiten werd met behulp der Sociaal-Democraten aange nomen. Na de stemming werd de zitting voor een half uur geschorst. De verwerping had plaats met 27 stemmen als bovengenoemd tegen 22 stemmen van Christelijk-Socialen en Landbond. De Nationale Raad (Tweede Kamer) moet thans ten tweeden male het protocol aannemen om den tegenstand van den Bondsraad, bestaan de uit 50 vertegenwoordigers der afzonderlijke bondslanden, te breken. TEHERAN, 19 Aug. (V. D.) Tengevolge van den voortdurenden regenval zün in het Zui den van Perzië groote gebieden overstroomd. De geheele oogst is vernield. Volgens officieele mededeelingen zün ruim vierhonderd menschen in het water omgekomen. De Perzische regee ring heeft levensmiddelen naar het geteisterde gebied gezonden om in de eerste behoeften te -kunnen voorzien. ROME, 19 Aug. (Reuter.) Tüdens lichtoefe- ningen heeft een ernstig vliegongeluk plaats gehad. Een vliegtuig viel van 40 M. hoogte om- laag en kwam op een boerenwoning terecht. De beide piloten werden op slag gedood. De ben zinetank van het toestel ontplofte en zette het huis in brand. Het vuur breidde zich zoo snei uit, dat 2 kleine meisjes, die in het huis speel den, niet meer gered konden worden en in de vlammen omkwamen. Twee boerenvrouwen hepen ernstige brandwonden op. SJANGHAI, 19 Aug. (Reuter.) Na 15 maan den lang op htm vonnis te hebben gewacht, is een zekere Paul Noulens met zijn vrouw, die zeggen van Zwitsersche nationaliteit te zün, ter dood veroordeeld. Het vonnis is echter on- middellük gewüzigd in levenslange gevangenis straf, tengevolge van de Chineesche wet op algemeene gratieverleening. Beiden waren be schuldigd van communistische propaganda in China. RCBLI Stofzuiger 78.—, o. m. 1.50 per week AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. 1 L— per week Hoogste stand op Zaterdag 9 A oh terMt VJO-: TM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1