PROVINCIAAL NIEUWS Pater Borromaeus de Greeve 0. F. M. Liefdadigheids-predicatie Markten ZATERDAG 20 AUGUSTUS HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties ANDIJK ANNA-PAULOWNA BARSINGERHORN BOVENKERK DE RIJP EGMOND-BINNEN KROMMENIE KUDELSTAART MEDEMBLIK MONNIKENDAM PURMEREND TER AAR UITGEEST WEESP WEESPERKARSPEL WOGNUM HET voetbal.tournooi WORMER ZEVENHOVEN STOFZUIGERHUIS MAERTENS \emier Duplex-Stofzuigers 165.- Vervolg Kerklijsten ABCOUDE BOVENKARSPEL HOORN UITGEEST Niet prettig. Tegen het steenen hoofd in den Bakkershoek, waar veel wordt gezwommen, zijn een paar cadavers aangespoeld van bruin- visschen, die er blijven liggen nu eb en vloed zich niet meer doen gelden. De vrij groote die ren liggen er al eenige dagen en verspreiden een onaangenamen geur. 't Wordt tijd, dat men ze opruimt. Zou het zoeter worden van het water zich nu reeds zoo doen gelden, dat deze zeedieren gaan sterven? Burgerlijke Stand. Geboren: Petrus Jo hannes, z. v. J. Hoogeboom en P. A. Tool; Ja cob, z. v. P. Kapitein en M. de Jong; Cornelia Bregita, d. v. W. Stam en C. de Wit; Rinskje, d. v. J. Bos en A. Nijenhuis; Helena Christina Maria, d. v. M. v. d. Vlugt en C. H. v. Zoelen; Gijsbertus, z. v. P. Rentenaar en G. Keppel; Comelis, z. v. N. Glasbergen en J. Doef; Catha- rina, d. v. J. v. Dalen en C. Dorrepaal. Ondertrouwd: B. J. Bonte en J. Ogier; A. Huigen en J. Plagmeijer. Getrouwd: J. N. Leyen en J. C. Pennekamp; J. L. Asselman en J. Otten. Overleden: A. C. Geertzema, oud 68 jaar; A. Borst, oud 19 j., d. v. J. Borst. Vergunning. B. en W .hebben aan de mandolineclub „Kunst en Eer" vergunning verleend tot het houden van een verloting. Veefonds. In de gehouden vergadering van het Veefonds „Barsingerhom" werd de omslag over het afgeloopen kwartaal vastgesteld op 0.90 per koe. Santosfonds. De bloempjesverkoop door de Santoscommissie alhier georganiseerd heeft te Amstelveen opgebracht 38.16 y? en te Bo venkerk 58. Ofschoon hierbij ook de tijdsom standigheden zich ongunstig lieten gelden, mag de commissie toch verheugd zijn over dit re sultaat ten gunste der tuberculoselijders. Wegverbetering. Een gedeelte van den Bo- venkerkerweg in hs# verlengde van den geas- phalteerden Handweg wordt thans door ge meentewerklieden geteerd en met fijne bazalt bestrooid voor zoover het gedeelte van dien weg bebouwd is. Voor de bewoners is dit een ware uitkomst; wijl de stofplaag zich bij wijlen ge ducht liet gelden. Naar wij vernemen geschiedt dit in opdracht van het Bestuur van den Bo- venkerkerpoider en dient tegelijk als proef, hoe de weg zich zal houden. Mogelijk dat later de geheele weg op die wijze zal worden bewerkt. Voor t verkeer gesloten Voorloopig voor den tijd van vier maanden zal de brug van de Rijp naar Beemster voor alle rijverkeer ge- s'oten zijn vanaf Woensdag 24 Augustus a.s. Voor voetgangers wordt een noodbrug gelegd. Schouw Het bestuur van het Waterschap de Oningepolderde Landen onder Egmondbin- nen heeft bepaald, dat de jaarlijksche schouw zal plaats hebben op Dinsdag 13 Sept. De herschouw, zoo noodig, op 27 Sept. Schoolfeest De commissie heeft besloten het schoolfeest voor de lagere klassen te laten plaats hebben bij de school op 25 Augustus, en het uitstapje voor de hoogste klas op 30 Au gustus. Hoewel er begrijpelijkerwijze bezuinigd zal moeten worden, hoopt de commissie de kinderen toch een aangenamen dag te kunnen bezorgen. Speldjesdag Zondag zullen hier de speld jes voor Herw. Levenskracht worden verkocht. Jubileum. De heer P. Beunder zal den dag van 18 Aug. jJ. niet licht vergeten. Onder groote belangstelling en waardeering herdacht hij dien dag, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Blikfabrieken alhier. De heer Beunder heeft wel een mooien staat van dienst achter zich. Begonnen als jong maatje heeft hij zich geleidelijk opgewerkt tot onderbaas, afdeelingschef en de laatste 10 jaar als calculator. De heer Beunder is dan ook op zijn jubi leumsdag gehuldigd door hoofddirectie en door alle lagen van het fabriekspersoneel. In tegenwoordigheid van het geheele kantoor- en technisch personeel werd de jubilaris in de morgenuren allereerst gecomplimenteerd na mens de hoofdddirectie door den heer Eyssel, die zijn felicitaties vergezeld deed gaan met aan bieding van een fraaie klok. De heer Jb. Leguit sprak namens de oedrijf6- directie en bood aan een fraai bloemstuk in artistieke vaas. Namens kantoor- en technisch personeel voerden het woord de heer J. Bleyenburg, die ook namens 't personeel overhandigde een spie gel, een tafel en een bloemstuk. De heer Mij sen sprak namens de bazen en deed aanbieding van een zilveren coucert. Voorts complimenteerden nog de heeren Kok, namens de chefs van de drukkerij «n de heer J. Ofman namens de arbeiders, den jubilaris. Tenslotte sprak nog de heer Eyssel een per soonlijk woord onder het aanbieden van een zilveren sigarendoos en een kistje sigaren. Bij den heer Beunder thuis was het voorts den geheelen dag een komen en gaan van be langstellenden. Voorts zij nog vermeld, dat een schat van bloemen werd aangedragen en even eens dient nog even gememoreerd de vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschèn. Betalen. M. V. alhier werd door het kan tongerecht te Alkmaar veroordeeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis voor overtseding Motor- en Rij wiel wet. Uitvoeringen. De uitvoeringen door de RK. Tooneelver. „Amicitia" met medewerking van 't Fanfarecorps vormden een waardige bekroning van de priesterfeesten ter gelegenheid van het zilveren jubilé van pastoor A. W. J. Lühr. Bij het binnen treden van den jubilaris werd het „Aan U, o Koning der eeuwen" staande door de aanwezgen gezongen; waarna de voorzitter het welkom toeriep. Men had ge meend bij deze gelegenheid door de opvoering van het drama „Adegild" uiting te moeten ge ven van dankbaarheid voor de steeds betoonde medewerking aan de tooneelvereeniging en het fanfarecorps door den pastoor bij elke gelegen heid verleend. Spr. hoopte dat de opvoering aan de verwach tingen zou beantwoorden. Daarna werden door het Fanfarecorps een tweetal marschen ten beste gegeven, die de goede stemming er in brachten en met applaus werden beloond. De voorzitter gaf daarna een uiteenzetting van het drama. Na elk bedrijf klonk een daverend applaus, dat zich herhaalde bij de tableaux. Pastoor Liihn sprak bij het einde woorden van lof voor de uitvoering. Hij wenschte de rol len om te keeren door te zeggen, dat niet Ami citia en het Fanfarecorps aan hem dank ver schuldigd waren; doch spreker aan genoemde vereenigingen, die zooveel hebben bijgedragen om zijn priesterfeest zoo luisterrijk mogelijk te vieren. Spreker betuigt daarvoor zijn hartelijken dank en tevens wenscht hij in 't algemeen alle parochianen te danken voor de spontane wijze waarop is feest gevierd en wel zoodanig, dat dit zilveren priesterfeest voor hem onvergetelijke dagen zijn geworden. (Langdurig applaus). „Amicitia" en het Fanfarecorps mogen met voldoening terugzien op deze welgeslaagde uitvoering, waarmede dit priesterfeest van pastoor Lühn werd besloten. Vergadering Korfbalclub O. D. E. Een groot aantal leden was aanwezig, opgemerkt werden o.m. de weleerw. pater Louwe, en de heeren leiders Jaspers en Buisman. Na opening werd het clublied gezongen. De reden van deze druk bezochte vergadering was mede, dat het de afscheidsvergadering betrof van den wel eerw. pater Louwe, die jammer genoeg, binnen kort Medemblik gaat verlaten. Veel heeft Z. Eerw. voor den bloei van O. D. E. gedaan. De presidente, mej. M. Schoutsen, zeidé, dat Z.Eerw. meer deed dan men durfde verwachten, de club verliest in hem een groote stuwkracht, hiervoor is O. D. E. dan ook zeer dankbaar en namens alle leden wordt Z.Eerw. de prachtige teekening van Toorop „Het Gebed", aangeboden. Dit cadeau wordt door Z.Eerw. zeer op prijs ge steld. Z.Eerw. uitte dan ook zijn oprechten dank voor dit bewijs van sympathie. Hierna volgenden traktaties. Vervolgens werd den leden medegedeeld, dat men van plan was in Medemblik seriewedstrij den te houden. De leden worden dringend ver zocht op de oefenavonden te komen: Dinsdag en Donderdag. Hierna volgde uitbreiding van het bestuur wegens de vele Werkzaamheden. Gekozen wer den de dames B. Schoutsen en A. Kloosterhof, die beide de benoeming aannamen. Een twee-tal dames kwam met de opmerking, dat de geest der club niet vriendschappelijk genoeg is; ook zouden de dames van het bestuur in haar plicht te kort schieten, door zelf niet op de gymnastiek- en de oefenavonden te komen. De eerw. Pater antwoordde, dat dit gekomen is door de tooneelrepetitiën, welke noodig wa ren. Spreker besloot met de meisjes van O. D. E. nogmaals te danken voor de medewerking en sympathie en spoorde aan voor elkander te bidden en Gods rijksten zegen voor de toekomst af te smeeken. Hierna bedankte de presidente den weleerw. Pater voor zijn oprecht gemeende woorden, be loofde Z.Eerw. uit aller naam dat de O.D.E.'ers hem niet zullen vergeten en zeker niet in de gebeden. Hierna volgde sluiting. Personalia Tot directeur van het Fraterhuis is herbenoemd de Eerw. Frater Donatus Melis, die thans 8 jaar in Medemblik werkzaam is, en de laatste 3 jaren bovengenoemde functie reeds vervulde. Vernield. Tijdens het bezoek van het ge zelschap genoodigden aan het stadhuis alhier bij gelegenheid van den officieelen proefrit der electrische tram, viel in een der benedenver diepingen, waarschijnlijk door gedreun, een ver zameling scherven in een lijst gevat naar be neden. Van de scherven bleef alleen wat kleine stuksje ën gruis over. Vöordèri eigenaar, den heer v. d. L„ den bode van het raadhuis, die alles met veel moeite en zorg had verzameld, beteekent dit niet minder dan een kleine ramp. Reeds vele malen waren door oudheidkundigen hooge aanbiedingen gedaan, maar steeds had de eigenaar deze afgeslagen. Het is dus ook een finantieele schadepost. Actie voor een tramhalte. Bewoners tus- schen de Gauw van Monnikendam en Broek i. W., moeten steeds naar een dezer plaatsen loopen om per tram te kunnen reizen. Nu de tram electrisch is, worden er door deze bewo ners handteekeningen op een verzoekschrift ver zameld waarin aan de directie der N.Z. Holl. Tramweg verzocht wordt nabij de pont op den Broekerjaagweg een stopplaats te vastigen waar op verzoek trampassagiers kunnen worden in- en uitgelaten. Geen Koninginnefeest De Oranjevereni ging alhier heeft besloten dit jaar geen Ko. ninginnefeest te vieren. Rijwiel ontvreemd Door J. K. alhier is bij de politie aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, vanaf den Jaagweg even voorbij de Spoorbrug. Burgerlijke Stand Geboren: Joannes, z. v. Hendricus Bart en Alida Dekker, te Beem ster. Ondertrouwd: Jacob Hop, 36 jaar en Jansje Daman, 26 jaar. Overleden: Dirk Boot, 60 jaar, echtggen. v. Duifje Rolle, te Wester-Blokker; Maartje Portegies, 79 jaar, wed. van Pieter Konijn. Een kano-avontuur. Een vijftal Duitschers kwamen met een motorspuit de sluis uitvaren. Hun vier kano's waren op sleep. Bij de bocht van het kanaal ging het voor de ranke vaar tuigjes wat te snel, zoodat er twee kapseisden, waarbij tevens enkele goederen in de diepte verdwenen, o.a.. een aktetasch, inhoudende een bedrag aan geld (ƒ60 a. 80), een photo- toestel, vijf jassen. De kanovaarders verlieten de motorschuit om te trachten de verloren goederen terug te krijgen door er naar ve duiken. Zij sloegen hun kampeertenten op aan den dijk, hetgeen voor de inwoners 'n nieuwig heid is en voor de jeugd een bijzondere attractie. agenda MAANDAG: Repetitie „Crescendo"; Spaar kas „St. Antonius." DINSDAG: 6.30 uur gymnastiek adspiran ten: 7.30 uur idem; 8.30 uur ledenvergadering „St. Michaël." WOENSDAG: 8 uur repetitie „Laus Deo." DONDERDAG: Zangkoor „St. Nicolaas. ZATERDAG: contributie-betalen der ver schillende vakvereenigingen en R- K- Voetbal- vereeniging; 7.30 uur Centrale Spaarkas (in gang in de steeg). R. K. Sport. Zondag gaat het eerste elftal van Adolf Kolping een tegenbezoek brengen bij de sportvrienden te Sassenheim. Zij moet n.l. spelen tegen Teylingen 2, waarvan zij de vorige Zondag verloren heeft, na een mooien wed strijd. Het 2e elftal krijgt DOS 4 op bezoek. We ver onderstellen dat deze wedstrijd Kolping wel een overwinning zal bezorgen, aangezien zij de vorige maal op een uitwedstrijd het tot een gelijk spel wist te brengen. Hierna speelt het 3e elftal tegen Alfensche Boys 3, ook hier zal de noodige spanning niet ontbreken. Tot slot gaan de Junioren een tocht onder nemen naar „Het Zevenhoven", en zullen daar hun voetbal-capaciteiten demonstreeren tegen de Junioren van Zevenhoven. Al de 4 elftallen wenschen wij veel succes. Wat mag en wat niet mag. Wanneer men den geheelen dag hard gewerkt heeft en dan nog een weinig wil genieten van de zomer avonden, dan is een wandeling lang niet zoo onaardig, vooral niet wanneer men de vrije na tuur intrekt. Een zoon van den landbouwer K. had den ganschen dag zwaar gezwoegd, des avonds ging hij een wandeling doen, trok het weiland in dat gelegen is achter hun rf, en nam voor de ge zelligheid een soort van instrument mede, waar mede men schadelijk gedierte kan dooden. Heel rustig liep hij in zijn eentje, opeens staat een Rijksveldwachter voor hem, en deze neemt er blijkbaar geen genoegen mee dat K. met zoo'n instrument op een stuk weiland loopt Er volgde inbeslagname en proces-verbaal. De Rijksveldwachter maakte proces-verbaal op grond, dat K. niet met een geweer mag loopen op een weiland, daar hij een acte heeft schadelijk gedierte te dooden op bouwland. Dat was een heerlijk reisje. Donderdag ging een 200-tal kinderen en enkele ouders per motorboot van de Gebr. Lek, een pleizier- reisje ondernemen naar Katwijk. Begunstigd door het prachtige weer, hebben zij kolossaal genoten aan het strand. Zij waren werkelijk een dag „uit", er werd gebaden, gespeeld, ge ravot, kortom er heerschte een echte vroolijke, kinderstemming. Voor de kinderen met de ouders is het een onvergetelijke dag geworden, die nog lang in het geheugen zal blijven. Uitstapje misdienaars Maandag 22 Aug. aa. maken de misdienaars een uistapje met den Weleerw. heer J. Leenders naar Schiphol en Valkeveen. R. K. school De vacantie der beide R. K. scholen eindigt op Donderdag 25 Aug. a.s. Dien morgen beginnen wederom de lessen. Burgerlijke Stand van 12—18 Aug. Gebo ren: Helena, d. van Comelis Terol en Elisa beth Kat; 13 Aug., Matthijs, z. van Nicolaas Rodenburg en Alida Heijne: Woutera Louise, d. van Arie A. de Gooij en van Johanna W. van Arkel. Overleden: 12 Aug., te Alkmaar, Anna Ka- tharina Bout, oud twee weken, d. van A. Bout en van A. Blomberg. Ondertrouwd: 18 Auk., Petrus Paulus Johan nes Waardijk te Rotterdam en Maria Ann» Hunsdorf te Uitgeest. De gemeente-financiën. Volgens een schrijven dezer dagen door B. en W. aan de raadsleden toegezonden, zal de begrooting 1931 sluiten met een tekort van ƒ28.000.—. Hoe zijn we tot dit tekort gekomen? Op de allereerste plaats door den steun aan werkloozen. Niet dat deze, elk geval op zich zelf genomen, te groot is, maar het aantal hebben we nu, gelijk zoo vele andere gemeenten, tegen. Dan zal er geen winst zijn op het gasbedrijf. Toch was deze geraamd op ƒ4762.—, maar er is veel minder gas gebruikt, dan gedacht was. De reden hier van is te zoeken in de concurrentie met de P.E.N., die dit jaar nogal propagandistisch is opgetreden en heel veel electrische toestellen heeft geplaatst. Op de tweede plaats stond velen de inning der gasgelden per tweemaan- delijksche, dus zeer groote rekening, niet aan; op de derde plaats heeft de goedkoope petro leum veel gas vervangen. Ten slotte heeft de slapte in de bedrijven veel gas niet doen ge bruiken. Weliswaar valt de gemeente nog' een bedrag van 12.000 ten deel, uit de z.g.n. forensenbe lasting, maar deze kan nog niet worden ge bruikt. B. en W. lijkt het eenige middel om uit de impasse te komen, over te gaan tot de derde klasse fondsbelasting. Koninginnedag. Deze dag zal dit jaar, niettegenstaande de malaise, toch worden ge vierd. De verzamelde gelden zijn wel niet zoo vele als andere jaren, maar 't is toch niet te gengevallen. Prijzen voor mutsen en vaandels zullen daarom dit jaar niet worden toegekend, evenmin wordt vuurwerk afgestoken. Iets nieuws, althans enkele jaren niet vertoond, zal zijn een wedstrijd voor kano's op de Vecht, drie praalwagens, voorstellende een historische groep, en een schaakwedstrijd met levende stukken, 's Avonds zal een vocaal-concrt ge geven worden, ook door de R. K. Zangvereeni- ging in den Roskamtuin. Zwemwedstrijd. Begunstigd door het fraaie zomerweer werd Donderdagavond een wedstrijd georganiseerd voor dames, en wel naar Muiden, d.i. 3.8 K.M. De vijf eerst-aankomende dames waren van de 32: G. Vree, L. Eitjes, D. Worst, T. van Breemen en C. in de Betouw. Vrijdag avond werd hetzelfde voor heeren uitgevoerd, de eerste vijf waren F. Lodewijks Sr., P. Leen heer, W. Schijff, D. Schilder en G. van Leeu wen. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Geer. truida, d. van J. Schagen en C. M. Schild- meüer; Antonius Wilhelmus Maria, z. van J. Vrijhoef en A. A. M Roverts. Overleden: Catharina Wilhelmina Ijsveld, wed. J. Smulders, 89 jaar Getrouwd: W. Wildeman en E. C. Meeusen. Ondertrouwd: C. Heddes en W Epskamp; D J de Man en A. H. M. Janssen. Roode Kruis Het Bestuur van de afdee- ling Weesp en Omstreken van het N'ederland- sche Roode Kruis heeft de gelegenheid open gesteld voor Ouden van Dagen, die niet m gestichten of inrichtingen worden verpleegd, om op Woensdag 7 September e.k. een auto tocht mede te maken door een van de mooiste gedeelten van ons land en wel in auto's van onze ingezetenen, die voor dit doey geheel belangeloos ter beschikking worden gesteld. Een ieder die vermeent, hiervoor in aan merking te komen, gelieve zijn of haar adres uiterlijk vóór Woensdagmiddag 12 uur, 24 Augustus 1932, schriftelijk op te geven bij den secretaris H. M. van Etten, Groote Plein 5, Weesp, terwijl zij die onder hunne familie leden of kennissen ouden van dagen moch ten hebben die voor deze auto-toer in aan merking komen, die adressen eveneens kunnen opgeven bij den secretaris. Daar het voor de oudjes een gezellige dag belooft te worden, zal spoedige aanmelding ze ker gewenscht zijn, teneinde een teleurstelling wegens plaatsgebrek in de beschikbare auto's te voorkomen. Gevonden voorwerpen Rijwielbelasting- merk, inlichtingen bij A. Tishauser, Bijlmer meer A 88. Burgerlijke Stand Geboren: Alida, d. van C. de Vries en R. N. Hubert; Peter Johan, z. van P. Kuijt en J Moen. Het vervolg van het „O. C."-beker-tournooi, 't welk Zondag 21 Augustus zal plaats hebben, luidt als volgt: Te Wognum op het Sparta-terrein: Forward 2V. V. W. 2. Aanvang 2.30 uur. Z. V. V.St. Georg. Aanvang 3.45 uur. SpartaVictoria. Aanvang 5 uur. Te Venhuizen op het Valken-terrein. Union—W. F. C. Aanvang 2.30 uur. Wit RoodWest Friezen. Aanvang 3,45 uur. ZouavenDe Blokkers. Aanvang 5 uur. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente kwam gisteren ochtend in openbare zitting bijeen onder lei ding van burgemeester J. Commandeur K.Azn. Alle leden aanwezig. Allereerst kwam in behandeling het verzoek van het Gemeentebestuur van Alkmaar om een verzoekschrift tot den Minister van Justitie te richten, waarin onder aanvoering van voor deze gemeente geldende motieven er op wordt aan gedrongen, de arrondissementsrechtbank te Alkmaar te handhaven. Waar het, met uitzondering van enkele ci viele rechtkwesties, een instituut voor straf zaken is, en alle burgerlijke zaken bij de kan tongerechten worden afgewikkeld, is het belang voor handhaving van deze rechtbank naar het B. en W. voorkomt; niet van zoo overwegende beteekenis, althans voor deze gemeente niet, dat de beoogde bezuiniging in de Staatsuitgaven er voor moet worden prijs gegeven, op welken grond zij voorstellen het sehrijven voor kennis geving aan te nemen. Conform besloten. Van de ver. van Diaconieën der Herv. Kerk in de Classis Hoom voor gezinsverpleging is een schrijven ingekomen houdende toezending van het jaarverslag over 1931, met verzoek om voor 1933 wederom een subsidie voor de ver. uit te trekken. Uit het jaarverslag blijkt dat over 1931 een zuiver batig saldo is gekweekt van 1398.67. Dit belangrijk batig saldo is echter aan toe vallige voordeelen toe te schrijven; o.m. is aan hulp- en vacantiezusters in 1931 ƒ2000. minder uitgegeven als in 1930, waarom zij voor stellen ook voor 1933 evenals voorgaande jaren 50.subsidie hiervoor uit te trekken. De heer Kok meende, dat het beter was dit jaar geen subsidie te verleenen. De voorzitter en andere raadsleden bestreden dit omdat nog geenszins vaststaat, dat deze toevallig gunstige financieele toestand blijvend zal zijn. Het voor stel van B. en W. werd aangenomen. Uit de West-Friesche gemeentebesturen is in een te Hoorn gehouden vergadering opgericht een commissie van 5 personen, die ten doel heeft voor West-Friesland bij de betrokken de partementen en Staten-Generaal het schrif telijk en mondeling bevorderen van een snelle algemeene steunverleening aan de noodlijdende tuinbouw, en het verkrijgen van steun, en werk verschaffing voor al de West-Friesche ge meenten, alsmede verdere maatregelen tot ge- zamelijke leeniging van den. crisisnood. Ter be strijding van de onkosten, verzoekt het comité te willen bijdragen 1 cent per inwoner. Het bedrag wordt toegestaan. Hierna werd aangeboden de gemeenterekening 1931 met in ontvangst en uitgaaf, voor den ge wonen dienst, resp. ad. 51479.32 en 4429486 en een batig saldo ad. ƒ7184.46; en voor den kapitaaldienst resp. ad 63235.44 en 57389.85 en een batig saldo ad. ƒ5845.59. In de commissie van onderzoek worden be noemd de heeren N. Schipper, G. Kok en A. Helder. Vastgesteld worden hierna de rekening en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur over 1931 en 1933. Hieromtrent wordt medegedeeld dat de re kening 1931 door den Burgemeester is onder zocht en in orde bevonden. De ontvangsten hebben bedragen ƒ5813.3954 en de uitgaven hebben bedragen ƒ5710.93, zoo dat voor den dienst 1933 een saldo overblijft van ƒ102.4654. De begrooting wordt vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op ƒ4504.0154 met een post onvoor zien ad ƒ52.3154. De gemeentesubsidie wordt geraamd op ƒ3300. Steunregeling voor werkloozen. Reeds sedert 19 Juli zijn er meer valide ar beiders werkloos, zoodat er naar de meening van B. en W. alle aanleiding is volgens een door den Raad vastgestelde steunregeling, welke door den Minister van Economische Zaken is goedgekeurd, wordt gesteund. De bedoeling is dat van Rijkswege subsidie wordt verkregen, zoodat redactioneel geheel naar een ontwerp van het ministerie, zooals deze het vorig seizoen hebben gewerkt, is te werk gegaan. Ook ten aanzien van de bedragen is zooveel doenlijk rekening gehouden met de tot nu toe door den Minister geuite wenschen, op grond waarvan B. en W. de volgende regeling ter vaststelling aanbieden. Voor uitgetrokken georganiseerden. A. Voor gehuwde en ongehuwde kostwinners ƒ8.50 per week, benevens ƒ0.50 per week per gezinslid boven de twee personen, tot een ma ximum van 8 personen. B. Voor kostgangers ƒ6.— per week. Voor de reglementair nog niet rechthebbenden dubbel uitgetrokkenen en ongeorganiseerden. A. Voor gehuwde en ongehuwde kostwinners 7.per week, benevens 0.50 per week per gezinslid boven de twee personen tot een ma ximum van 8 personen. B. Voor kostgangers ƒ5.— per week. Verschillende raadsleden deelen nog eens mede meer voorkeur te geven aan een steunregeling, waarbij de arbeiders in het bedrijf werkzaam kunnen blijven. De voorzitter ried echter aan in dezen af te wachten, wat de Westfriesche Commissie kan bereiken. Voor andere, dan land- en tuinbouw- arbeiders kan althans de'hierboven vermelde re geling gelden. Eenigen tijd wordt gediscussieerd over de steunnormen. Ten slotte wordt aange nomen een voorstel Hoebe, waarbij de kinder toeslag boven de 4 kinderen wordt gebracht op 0.60 ongeacht het aantal kinderen. De overige normen werden z.h.s. aanvaard. Op een vraag van den heer Hoebe deelde de voorzitter mede, dat alle stukken voor den steun aan tuinders (het tweede millioen) in orde zijn. Alleen het geld is nog steeds niet ontvangen Aan het einde der vergadering bracht de voor zitter nog een woord van dank aan het Burger lijk Armbestuur, voor het vele werk in den af geloopen winter gericht. houdt a.s. Zondag (21 Augustus) in de ST. LIDUINAKERK (Rijksstraatweg H.-N.), onder alle H.H. Missen een ten bate van het INTERPAROCHIEEL ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK! (Voor den bouw van een „Franciscus- huis" in Haarlem-Noord!) NA ÉLKE PREDICATIE; COLLECTE HET BESTUUR VAN HET S. F. L. Raadsvergadering Donderdagavond verga derde de voltallige gemeenteraad onder voorzit terschap van den loco-burgemeester wethouder D. Louw. Op de tribune zoowel als buiten waren vele werkloozen, alsmede politie aanwezig. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Ingekomen was de goedkeuring der begroo ting 1932 en een dankbetuiging van W. Jongert voor de hem toegekende toelage. Een verzoek van J. Nooy om een studietoelage ging naar B. en W. om advies. Aan de orde komt de nieuwe steunregeling. De voorzitter geeft aan, wat er is gecorres pondeerd en licht een en ander toe. Tot op he den is er door de gemeente uitgekeerd 34.400. De steunregeling, zooals ze door den minister wordt voorgesteld, voorziet in een uitkeering voor: Georganiseerden. a. gehuwden en kostwinners 11.50 plus 1.25 per gezinslid boven 2 perso nen; b. kostgangers 8 per week, Ongeorganiseerden, a. Resp. 10.50 en 1.10: b. 7. Gehuwde en ongehuwde kostwinners kun nen krijgen een huurtoeslag voor huren boven 3.met een maximum van 2.50, terwijl komt te vervallen de bepaling, dat van de eerste 5 geen aftrek zal plaats hebben. Voortaan zal 2/3 van iedere bijverdienste in mindering wor den gebracht. De heer Houtman (C.P.) opent de rij der sprekers en houdt een beschouwing op zijn ma nier over de kapitalistische maatschappij, re- geering-Ruys, enz., waarbij spr. tweemaal door den voorzitter tot de orde wordt geroepen. De heer Jongens noemt namens de S. D. A. P. de regeling niet aanvaardbaar. Spr. wil de re geling in overeenstemming brengen met die der Zaangemeenten en doet in dien zin een voor stel. De heer Kramer (A.R.) had nog lagere cijfers verwacht, alhoewel spr. moet toegeven, dat ook deze vermindering zwaar valt. Spr. ziet geen kans van slagen in een poging om verhooging te verkrijgen en ziet daarbij art. 21, waarbij de gemeente macht heeft om een huurtoelage toe te kennen in gevaar komen. Verwerping van deze regeling vindt spr. gevaarlijk, daar de ge- meentefinanciën een handhaving der oude re geling ook niet toelaten. De heer Keet (R.K.) betreurt het sterk, dat deze maatregel moet worden genomen en het spijt hem, dat niet de normen der andere Zaan gemeenten zijn aangebracht. De gemeente heeft alles gedaan wat ze kon, heeft de steunregeling ook, dank het meevallertje van de Zaanland, gerekt, zoolang ze kon. Spr. zal niet tegenstem men om het gevaar van dan niets te hebben. Toch zou spr. gaarne willen, dat de regeering verzocht wordt de normen der andere Zaange meenten aan te brengen. Verder plaatst spr. te genover den heer Houtman de opmerking, aai er zeer zeker fouten zijn in het tegenwoordige stelsel, doch dat er toch ook nog werkgevers zijn, die ondanks verliezen de arbeiders aan het werk houden. Weth. De Vries kan zich, als het vlug ge schiedt, vereenigen met een unaniem besluit te trachten de normen der andere Zaangemeenten te krijgen. In denzelfden geest spreekt zich de heer Allan (V.D.) uit. Vervolgens wordt door bijna allen het woord gevoerd in tweede instantie en worden zoo af en toe ook een aantal liefelijkheden gewisseld. Het resultaat is, dat het voorstel van B. en W., om de steunregeling te aanvaarden en te trachten de hoogere normen te verkrijgen, wordt aangenomen. Tegen stemmen S. D. A. P. en C. P. Eenige reclames schoolgeld en hondenbelas ting gaan onder den hamer door. In de rondvraag dringt de heer Jongens er op aan, dat het correspondentschap voor arbeids bemiddeling tijdelijk wordt ondergebracht bij den ambtenaar voor werkloozenvoorziening. De heer Luttik vraagt een vrij abonnement op de Zaanbrug voor werkzoekende werkloozen. Zal worden overwogen. Hierna sluiting Na het aannemen van de steunregeling had de heer Houtman de zaal verlaten en werd er buiten een bijeenkomst gehouden van werkloo zen onder leiding van Kuiper uit Wormerveer, die op het Leege Erf en daarna tweemaal op particulier terrein een communistische rede voering heeft staan houden. De winkelsluiting. Ten aanzien van de winkelsluitingswet is bepaald, dat openstelling op Zondag niet wordt toegestaan. Miltvuur. Bij den veehouder G. is een milt vuur geval geconstateerd. BARTELJORIS STRAAT 16 - TELEFOON 10756 ALKMAAR, 20 Aug. 1932. Piepkuikenmarkt. Aanvoer 36 kisten, 2 korven. Prijs 0.600.75 per K.G. Handel goed. ALKMAAR, 20 Augustus 1932. Veemarkt. 9 Paarden per stuk van 90200; 39 Melkkoeien, per stuk van 110200; 22 Nuchtre kalv slacht, per stuk van 412; 11 Vette schapen per stuk van 1013; 78 Biggen 10 weken, onverkoop baar; 3 Bokken en geiten per stuk van 23. Handel zeer stug. AVENHORN, 18 Aug. Vroege aardappelen: groote Schotsche 11.70 p. 100 K.G., aanvoer 26.000 K.G.; kleine Schotsche ƒ1.60—2 p. 100 K.G., aanvoer 2300 K.G. Koolroode kool 0.60 p. 100 K.G., aanvoer 1000 K.G.; gele kool ƒ0.60 p. 100 K.G., aanvoer 2000 K.G.; cantonner witkrop 2.10 p. 100 st., aanvoer 350 st. Uien: gewone maat ƒ2.50—3.10, drielingen ƒ1.80—2.10, nep ƒ4.20—4.80 p. 100 K.G., aan voer 16.500 K.G. Slaboonen: dubbele z. dr. ƒ0.400.95, dub bele m. dr. 0.350.50 p. zak., aanvoer 1250 zak a 15 K.G. BEEMSTER, PURMEREND en Omstreken, 19 Aug. Groenten. Schotsche muizen 2878 c.; bl. eigenh. 3665 per 25 kg.; Slaboonen: dubb. 3085; id. z. dr, 3480; enkele 55; id z. dr. 6075 ct.; stoksnijb. 0.300.95, stam-, br. 3048 c. p. 15 kg; roode aalbessen 2042; pruimen 23 —64; Tomaten A 46.50; B 46.50; C 4 per 100 kg.;perziken 614; komk. 0.706.70; bloem kool 410; roode kool 22.60; savoye kool 3; sla 0.40—4.80 per 100; spinazie 6089 per 6 kg.; postelein 1830; druiven: Frankenthalers 64— 72; id. Alicant 70 ct. per kg.; andijvie 1560 per kist; peterselie 14; selderij 14; rabarber 16; wortelen 4.6012-50 per 100 bos; uien 0.60—0.80 per 25 K.G. Appels: Codlin Keswick 1118; Kandijzoet 1324; tulpappel, roode 625; Yellow Transpar. 1940. Peren: Clapp's Favorite 1649; Dirk jes 38.50; Precose de T. 1639; Kruideniers peer 11—40; Seigneur d'Esperen 1637; Me loenen: Net- 1342; suiker- 1139; Ananas- 12—37 per 100 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Aug. 1932 6500 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.901.20; Blauwe Eigenheimers 2.10 2.20; Due of York 0.80; Drielingen 2.20; 6500 K.G. Roode Kool 0.60—0.70; 1700 K.G. gele kool 0.60 4000 K.G. Vroege Witte Kool 0.60—0.70; 3000 K.G. Uien: Uien 2.00— 2.80; Drielingen 2.60—2.70; Nep 4.30—4.40; Zilveimep 8.20; Zilverdrielingen 3.40; 600 K.G. Slaboonen 1.70—3.70; 35C K.G. Peen 2.70. BLOKKER, 18 Aug. „Op hoop van zegen". Spinazie 45, slaboonen 3.706.70, snijboonen 2.804.60, suikerpeer 4.6010, meloen 2026, gladstone 1121, keswich 22, goudbal 3.70— 6.80, vanas 10.50, dirkjes 6.1012, roode kruis bessen 14.1027, pruimen witte kwets 3641, pruimen blauwe kwets 3456, advocaat 5.90 680, claps 22, kruidenier 1934, yellow 1339. ENKHUIZEN, 19 Aug. Bloemen: Dahlia's 4—7 ct., Asters 46, Gladiolen 56, Solidago 46 ct. Rozen 0.501.30. Fruit: Trosperen 2.50, Fransche Suikers I 4. 4.50, Fransche Suikers II 2.502.70, Dirkjesperen 5.506.Dirkjesperen 3.3.30, Goudballen 3. 3.50, Glasappelen 6.507.Jap. Wijnbessen 37. Groenten. Sla 2.50 per 100 krop. Slaboonen 9 ct. Uien, 1.50 per baal. Eigenheimezs»75act. Visch. Aangevoerd werden 5 vaartuigen met 450 pnd. binnenschol, 6.5010.—; 3 vaartuigen met 130 pnd. bot 6—'12: .ri6b i» A.s. ZONDAG de H.H. Missen om half 8 en 10 uur; 3 uur Lof, Jongensbond; 7 uur Congregatie. ZATERDAG biechthooren naar gewoonte. Parochieele stand Overl.: Ludovicus Jacobus Veerman, echtg. van C. v. Vught. PAROCHIE VAN DEN H. MARTINUS. ZONDAG 21 Augustus, 14e Zondag na Pink steren. Te 7 uur de H. Mis voor de parochie. Te 8.30 voor Neeltje Ruiter, 10 uur ter eere van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand voor de bekeering der zondaars. Te 2 uur Lof met Ro zenhoedje. DINSDAG geen damescongregatie. WOENSDAG feestdag van den H. Bartholo- meus, Apostel. ZATERDAG tot 11 uur en des namiddags van 4—8.30 biechtgelegenheid. PAR. V. D. H.H. CYRIACUS EN FRANCISCUS ZONDAG 21 Augustus 14e Zondag na Pink steren. Eucharistische dag. De stille H.H. Mis sen te 7 uur en 8.30 Te 10.30 de Hoogmis. Te 7 uur Lof. Heden 2e der 9 Zondagen voor het feest van den H. Gerardus Majella voor de bekeering der zondaren. MAANDAG-avond 8.15 Congregatie voor de vrouwen. DINSDAG 7 uur Lof ter eere van den H. Antonius. DONDERDAG 7 uur Lof ter eere van het H. Sacrament. VRIJDAG te 7 uur oefening van den H. Kruisweg. Te 8.15 Congregatie voor de mannen. ZATERDAG 4 uur biechthooren. Te 7 uur Rozenhoedje voor de bekeering van ons va derland. Overleden: Augustus Geertruida Maria Bur ger. Gehuwd: Martinus Kappen en Afra Boschma. Gedoopt: Servatius Wilhelmus Gerardus Maria Overhof; Francisca Paulina Veld; Elly Bos; Petrus Joannes Gerardus Groot. KERKBERICHT ZONDAG de H.H. Missen te half 8 en 10 uur; 's middags half 3 de Vespers; 7 uur Congregatie van de H. Familie. DONDERDAG kwart over 8 gez. H. Mis. ZATERDAG van 4^-8 uur gelegenheid om te biechten en te 7 uur Lof ter eere van Maria, HEILOO, 19 Aug. Exportveiling „St. Willi- brordus" Roode bessen 0.160.28, Doperw ten 0.040.19, Peulen 0.070.12, Tuinboonen 0.030.08, Dubbele Stamslaboonen 0.03 Ö.06, Enkele idem 0.040.08, Snijboonen 0.02 —0.6, Augurken 0.120.17, per K.G. Rabarber 0.200.50, Wortelen 0.350.45, per bos. Spi nazie 0.100.22 per kistje. Kropsla 0.90 3.60, Bloemkool: le soort 5.209.10, idem 2e soort 2.60—3.50. Andijvie 1.101.80, per 100. HEM, 19 Aug. 1932 Zuider-Kogge Goudballen 4.104.40; Fr suikers 5.70 7.40; Dirkjesperen 5.006.50; Slaboonen 25; Snijboonen 3.107.00; Claps 9.60 24.90: Wortels 5.305.70; Druiven 5257; Pruimen 39—53; Augurken 1—23; Appe len 1720; Tomaten 4.004.50; Kruide niers 23.6028.00; Perziken 6.307.90; Sla 1.10—2.80; Roode bessen 2339; Blok- peren: A 6.75; B 4.40; C 2.20; Goud ballen: A 5.60; B 3.00. OBDAM, 19 Aug. „De Tuinbouw" 5000 K.G. gr. Aardappelen 0.701.10; 200 K.G. Drielingen 2.20; 300 K.G. Nep 3.80; 280 zak Slaboonen 0.350.65. NOORD-SCHARWOUDE, 20 Aug. 1932 Noordermarktbond 22100 K.G. aardappen: Groote 1.101.30, Schotsche muizen 1.30 1.70. Drielingen 2.10220. Duken 0.700.80. Eigenheimers 1.30—1.40. Bl. Eigenheimers 1.401.60. Bl. aardappelen 1.40. 2800 K.G. Spercieboonen 0.90—4.—. 3400 K.G. zilveruiten: Zilvernep 7.509.Drielingen 2.503.50. Zilveruien 1—1.20. 29300 K.G. Uien: Gele Nep 7.60—3.90. Drielingen 2.10—10.10. Uien 1.20 —1.80. 125 K.G. Krooten 0.60. 1450 K.K. Roode kool 0.60. D. witte kool onverkoopbaar. 500 K.G. gele kool 0.60. WINKEL Appelen 6—14: Peren 3— 13; Pruimen 14—21; Aalbessen 6—33; To maten 810; Augurken 410; Slaboonen 24; Snijboonen 37; Kool 0.500.80; Aardappelen 11.50: Uien f 22.50; per 50 K.G.; Andijvie 2—3; Komkommers 3—5; Kropsla 2—3; per 100 stuks. Dezer dagen zijn door een commissie een 120-tal schapen en lammeren aangekocht die naar Frankrijk zullen uitgevoerd worden. WARMENHUIZEN, 19 Augustus 1932 Heden besteedde men voor: Zilvernep 8.909.30; idem drielingen 3.80. Gele nep 3.904.30; idem drielingen 2.702.80; idem uien 2.40 2.50. Slaboonen 4r-5.20. Schotsche muizen 1.201.40; idem idem groote 0.80 per 100 K.G. ALKMAAR, 19 Augustus 1932 Kaasmarkt Aanvoer 80 stapels, 170.000 K.G. fabr. kleine f 20.idem commissie f 19.boeren kleine f 19.50, idem commissie f 24.Handel matig. ALKMAAR, 19 Aug. Graanmarkt. Aange voerd 538 H.L. als: 4 H.L. Tarwe, 8 H.L. Rogge nieuw 4.504.75, 220 H.L. Gerst nieuw 5.25—6.60, 35 H.L. Haver 7.25, 32 H.L. Boonen, Bruine idem 10.Duiven id. 5.00—12.25 1 H.L. geel mosterdzaad 14—, 40 H.L. Karwij- zaad 8.00—8.50, 120 H.L. Erwten groene oude (kleine) 9.50, idem nieuwe 8.509.00, idem groene (groote) 12.00—22.—, idem grauwe 25.50 —28.—, idem vale 12.00—19— Handel traag. POELDIJK, 19 Aug. Bloemenveiling „Het Westland". Puiling 9—13, id. II 4—8, Gerbera 3— per 100 stuks, Dahlia 3—6, Zinnia 6—9, Chab. Anjers 2—6, Montbretia 2—4, Phoenix 4—8, Gla diolen 46 ct. per bos. POELDIJK, 19 Aug. Coöp. C. W. I. Hadley 2.60, Butterfly 0.70—1.—, Columbia 1.70, Rosalandia I.202.80, Anv. Anjers 1.304.30, Calla 1011 Puiling 13—16—, Raynonthe 15.— per 100 stuks. Plumosa 1423, Springeri 1215, Gladiolen 5— 23, Dahlia 3—11, Zinnia 11—16, Trosrozen 12— 20, Tros Chrysanten 6—18, Freesia 4—5, Chab. Anjers 5—11, Physalis 19—20 ct. per bos. Lilium Filipenza 5.60, Amaryllis 8;— per 100 kelk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2