ONZE FOTO- WEDS IJD De prijzen m De snelste film YERICHROME ■m Het onbekende Europa «IÉ ZATERDAG 20 AUGUSTUS Er zijn in ons oude wereld deel nog tal van onbe kende streken De beoordeeling heeft eerst plaats, wanneer de inzending ge sloten wordt SPELEVAREN IN HET ZAND Ingezonden door H. J. v. Hesselingen, Beverwijk HET LAATSTE MIDDEL Een product van de Eastman Kodak Company Ook verkrijgbaar in filmpack. BANDENPECH - VACANTIEPECH - «a; Ingezonden door Suer, Amsterdam De Albaneesche Alpen j Ingezonden door E. Goseling, Hilversum Het land der torens Een onderaardsche zondvloed De geschiedenis van een kompas DE MAN, DIE DE MENSCH- HEID WILDE UITROEIEN ESKIMO-SPIEGELS DE FUIF VAN DE REDDINGSBRIGADE Ingezonden door A. J. de Mulder, Kampen Er zijn nu menschen die klagen over hitte en dat zijn in den regel dezelf de menschen, die klaagden toen er geen hitte was. Daarom dat aan die klach ten de temperatuur geen schuld heeft, maar de menschen, die haar ondergaan. Niet dat dit een soort opmerkingsgave is! Want in dat geval zou de thermometer de beste waarnemer zijn Die registreert de temperatuur veel fijner en nauwkeuriger. Over het algemeen zijn instrumenten zeer accuraat. Vervelend accuraat. Net als de klok. Die wijst de uren ook zoo nauwkeurig aan, dat je er dikwijls naar van wordt. In een vacan tie tijd hebben wij liever niet van die accurate waarnemers. Dan leven wij zelf er liever op los met een onschuld en nonchalance, alsof er geen tijd bestond. Wanneer wij door de bosschen dwalen, ma ken wij liever te voren geen programma op. Wij beginnen, maar weten niet waar en wanneer wij eindigen. Bevinden wij ons aan het strand, dan houden wij er van zoo nu en dan lui te gaan liggen, de oogen te slui ten en dommelen wij in, welnu, dan dom melen wij in. Zoodra wij dan weer tot het land der bewusten terugkeeren gaan wij voort met de genietingen van het strand leven. Maar niemand die zich afvraagt: hoelang heb ik geslapen en moet ik nu soms opstappen? Dus moeten wij hieruit concludeeren, dat onze opmerkingsgave in vacan tie tij den verslapt? Ja, voor een gedeelte is dat wel waar. En deze verslapping is de oorzaak der luiheid. Hiervan behoeft men geen mensch een verwijt te maken, want wij zijn, alle maal op zijn beurt, hetzelfde Maar onze foto's dan O, die loopén geen gevaar. Want zoodra wij ons kiektoestel ter hand nemen leeft onze geest op. Beter ge zegd, wij nemen het kiektoestel ter hand, omdat wij opleven Want de zaligheid van het nietsdoen geeft onzen geest rust, het geen tot een zekere verscherping van waar neming leidt. Zien wij plotseling een aardig tafereel, dan treft dit ons. Wellicht dat wij het op andere tijden over het hoofd zouden gezien hebben. Maar nu dringt het beter tot ons door. Wij nemen vlug het toestel ter hand en een paar seconden later ligt het trefpunt jp, het middenpunt onzer camera, het raakpunt komt tot stand en het doel punt is bereikt. Wanneer de foto dan blijkt geslaagd te zijn, behoeven wij niet eens te praten van mispunt Het fotografeeren oefent de opmerkings gave. En dit blijkt al reeds hieruit, dat wij niet alles kieken wat los en vast zit. Wij fotografeeren bedachtzaam, omdat je per saldo de filmen ook niet voor niemendal krijgt. Want voelen wij ons niet gevleid, wan neer iemand zegt: drommels, wat is dat aardig genomen? Strijken wij niet gaarne de volle eer op, wanneer iemand ons kiek je prijst als een geslaagde opname? Het tafereel hebben wij niet gemaakt, zoomin als het toestel. Maar het is de combinatie op het juiste oogenblik. Het is, zonder dat wij het met even zoovele woorden zeggen, een pluimpje voor onze opmerkingsgave. Beziet maar eens dat kiekje, waar ze met z'n zessen het speldeprikje zoeken in een lekken band! De opmerkingsgave wordt hier al zeer verscherpt! Wanneer je daar gezellig met je clubje 'n fietstochtje maakt, dan behoeft een plotseling sssssss..., de stemming' niet te bederven. Maar je bent verplicht af te stappen. Een lekke band behoort natuurlijk tot onafwendbare avon turen. Er zijn menschen, die zich dan kwaad maken. Maar dan moet je toch ook wel het gevoel krijgen alsof de band je staat uit te lachen Dit clubje schijnt het daarentegen op te nemen als een aange name rustpoos, een welkome afleiding in de eentonigheid van een buitenweg. Want als je van het standpunt uitgaat, dat je een bosch hebt gezien, wanneer je één boom tegenkomt, omdat alle boomen toch hetzelfde zijn, dan kun je net zoo goed thuis blijven. Dan kijk je maar naar de geraniums op de vensterbank en je ver beeldt je het paradijs te hebben gezien. Die lekke band is een soort uitkomst ge bleken. De deelnemers hebben zelf gevoeld dat hiermede een vacantiekiek werd ge schapen. Er moet natuurlijk nog een zeven de zijn, die de kiek neemt en dat is bepaald de lachende zevende! Zes jonge dames op één dak. Het zou als titel kunnen gelden voor de een of andere revue. Behoort hiertoe eigenlijk nog wel op merkingsgave? Wie, die niet zou kijken wanneer een dergelijk tafereel voor zijn oogen stil staat? Jozue kon de zon laten stil staan. Een opmerkzame toeschouwer heeft het hier zijn camera laten doen. Het is in elk geval een bezienswaardig „duiven"- plat! Wanneer je geen kreeft op tafel kunt bren gen dan zet je er maar een tomaat neer. Die heeft ook dezelfde kleur. Zoo dachten klaarblijkelijk die kinderen er over, die het zeemanschap nog niet machtig zijn. Je kunt niet iedereen aan de zilte baren toevertrou wen, zeker niet wanneer je 's avonds met je familie compleet huiswaarts wilt keeren. Dus ze spelevaren op het zand en kunnen dan net zoo dikwijls over boord springen als ze willen. In die twee badstoelen, tegen de zee aan, zit natuurlijk de „wijsheid" in den vorm van moeder en een verstandige zuster. Die beide badstoelen fungeeren als vuurto ren en tevens als hindernis om te voorko men, dat die rakkers met hun boot zee kiezen. Want ook aan het strand is de daad dikwijls beter dan goeden raad, die nog al gauw in den wind wordt geslagen. Zeker aan het strand, waar het altijd waait. Op het andere kiekje ziet u.... ja, wat ziet u er eigenlijk? Het is geen reddings brigade, maar het heeft meer van een collectie opgeruimde slachtoffers! Wanneer die middelste niet de Orang Pendek is, dan moet hij Neptunus verbeelden. Maar in die hoedanigheid is hij dan wel afschrikwek kend genoeg om baders te waarschuwen niet dieper water te kiezen dan hun beenen lang zijn. Hier hebben ze nu wel niet den dood, maar toch een nat pak voor oogen. En met deze warmte schijnt hun dit zelfs aange naam te zijn. Het is nu prachtig weer. Abonné's neemt in deze dagen uw kans waar. Scherp even uwe opmerkingsgave en zendt aan ons het resultaat in. De volgende week nemen wij dan u onder het vergrootglas. Want is er onder de reeds geplaatste foto's 'n eer- ste-prijs-winnaar? Zijn de reeds gepubli ceerde foto's niet meer te overtreffen? Doet u eens een poging. Wantde beoordee ling vindt eerst plaats, nadat de tijd van inzending verstreken is. Dus komt voor den dag met uw vacantiefoto! Het is nog tijd! Het is de moeite waard aan onzen vacantie-fotowedstrijd deel te nemen, want niet alleen heeft u de voldoening, dat uw werk, indien het de goedkeuring der jury kan wegdragen, in uw lijfblad wordt gereproduceerd, u heeft kans op een veel grootere belooning, omdat wij voor dezen wedstrijd een pracht-collec- tie prijzen beschikbaar stellen. De kampioen van onzen wedstrijd, de eerste prijswinnaar, komt in het bezit van een schitterende Zak Kodak Spe ciaal No. 1 ter waarde van honderd vijfentwintig gulden. Het is een luxe model met Kodamatiesluiter. Degene, die zich met den tweeden prijs tevreden moet stellen, komt in het bezit van de Supraphoonkoffergramofoon, welke een waarde vertegenwoordigt van vijfen veertig gulden. De derde prijs is een elegant aantrekkelijk Kodaktoestel ter waarde van vijfentwintig gulden. Als vierden prijs stellen wij de Nieuwe Kodak Juvier beschikbaar ter waarde van negentien gulden en tenslotte nog vijftig prijzen in den vorm van vijftig Hawk Eyes-toestellen ter waarde van vijf gulden per stuk; EEN TOTAAL DUS VAN VIERHONDERDZESTIG GULDEN AAN PRIJZEN. NEEMT UW KANS NOG HEDEN WAAR en stuurt uw beste en aardigste vacantiefoto in onder het motto „Foto-vacantie-wedstrijd". Een student in de medicijnen wordt op het examen door een strengen examinator ge vraagd „Wat zijn zweetwekkende middelen?" De student noemt alle hem bekende middelen achter elkaar op. „Maar als die alle niet helpen, wat zou u dan doen?" „Dan zou ik den patiënt verzoeken bij u examen te komen doen," is het antwoord. M „Verlchrome" film met zijn twee gevoelige zilverlagen is zoo snelwerkend, dat bij regenachtig weer, zelfs met de goedkoopste camera brillant heldere foto's maken kunt, met een weelde van detail, die U verrassen zal. „Ve rich rome" film is tweemaal begoten, hoogst kleurgevoelig, anti-halo. De eenigszins matte emulsie verhoogt in Uw afdrukken de details in schaduw- en lichtpartijen. Geen andere film is gelijl aan KODAK Verkrijgbaar bij iederen „Kodak" handelaar. Kodak, Limited, den Haag, Amsterdam, Rotterdam üiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillillllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Dat het zelfs voor zeer bereisde globe trotters onmogelijk is, alle landen van ons werelddeel te kennen, spreekt vanzelf; dat er echter in ons oude werelddeel nog steeds streken zijn, waarover de wetenschap in het duister tast, zal velen verwonderen. Het minst bekende gebied van Europa is vermoedelijk wel het hooggebergte van Al- banië. Zelfs in de nabijgelegen hoofdstad Scutari kan men er geen bruikbare kaart van krijgen; ten aanzien van de ligging van het gebergte, de hoogste toppen, de pas sen, enz. is men eenvoudig aangewezen op vermoedens. De plaats, die het - verst in het onbekende gebied ligt, is Sjesi in het dal van de Sjala, waar men nog een post van de gendarmerie, eenige autoriteiten en een Francisca ner kerk vindt. Soms gaan be woners van Scutari in den zo mer hierheen voor de koelte; in deze omgeving is Sjesi zelfs een belangrijk centrum. Van hoeveel belang een ongestoorde verbin ding met de hoofdstad is, blijkt uit het feit, dat op het door snijden van de telefoondraden de doodstraf staat. In het gebergte achter Sjesi komen geen vreemdelingen. Dit gebied is zoo ontoegankelijk, dat het zelfs in den tijd der Turksche overheersching niet Mohamedaansch geworden, doch Christelijk gebleven is. Af en toe ontmoet men er herders, die wonen in met maisstroo afgedekte leemen hutten. Hoe hooger men komt, hoe eenzamer het wordt. Ook de plantengroei en de fauna worden schaarsch; deze zijn echter ook niet altijd ontzien. O.a. zijn de gemzen, die hier vroeger inheemsch waren, geheel uitge roeid; vroeger moeten er ook mooie forel len zijn geweest, die wel tien pond zwaar konden worden, doch thans treft men ze niet meer aan. De hoogste top is blijkbaar de 2700 M. hooge Jezera; de kloven en ke teldalen zijn ook in den zomer met sneeuw bedekt en vormen in den winter een on overkomelijke hinderpaal voor alle verkeer. De Kaukasus is zeker niet beter bekend dan de Albaansche Alpen. Dit grensgeberg te tusschen Europa en Azië is in menig opzicht een merkwaardig gebied; in de naar buiten gelegen dalen is het klimaat vochtig en veranderlijk, doch in de door de bergen zelf beschermde gedeelten is het droog en zonnig, ongeveer zooals in het En- gadin. De laatstgenoemde werden daarom het eerst bewoond; men treft dan ook slechts in het buitenland ruïnes aan, o.a. van de voor deze streek zoo kenmerkende torens. De toren is hier de normale bouw vorm; een boerderij bestaat gewoonlijk uit een verdedigingstoren en een paar woon torens. Dat men steeds op zijn eigen ver dediging bedacht moet zijn, is niet zoozeer het gevolg van vrees voor vijanden van bui tenaf, doch van de onderlinge twisten, waardoor er nooit rust heerscht in het land. De bloedwraak is een vloek voor dit gebied. Het is nog niet opgehelderd hoe deze bouwkunde, die blijkens de soliditeit der to rens op een hoog peil staat, het land is binnengekomen. Dat de bewoners zelf haar tot ontwikkeling hebben gebracht, schijnt in verband met hun aard niet waarschijn lijk; de meest gangbare opvatting is, dat hier de invloed der Genueezen, welke vroe ger zeer groot geweest moet zijn, nog na werkt. Met de torens begint den laatsten tijd ook de merkwaardige kunst, om ze te bouwen, in verval te komen; de laatste 100 jaar worden er meer en meer lage huizen met platte daken gebouwd, waardoor het land der torens zijn typische landschap verliest. De natuur doet sterk denken aan de Oostelijke ketens der Alpen. In Noord-Duitschland is reeds jaren lang het peil van het grondwater veel hooger dan normaal; het ergst is het tot nu toe in 1928 geweest. Ook het waterpeil van de meren is gestegen en dikwijls is hun blauw groene water van zeer doorzichtig troebel geworden. De stijging is in het binnenland veel duidelijker waarneembaar dan in het kustgebied, doch zelfs op het eiland Rügen werd zij nog geconstateerd. In Holstein is het peil van het grondwater 0.5 tot 1 M. gestegen, doch in het stroomgebied van de Warthe niet minder dan 3.5 M. Het ver schijnsel wordt verklaard door den buiten gewoon zwaren regenval der laatste jaren, die blijkt uit de gemiddelde cijfers van de jaren tusschen 1892 en 1911 en die tus schen 1915 en 1931. Het gemiddelde is voor Ratzeburg gestegen van 614 tot 700 m.M., voor Rügen van 605 tot 645, voor Frankfort aan de Oder van 520 tot 566, voor Schwerin van 519 tot 562 en voor Dramburg van 576 tot 622 m.M. De oorzaak van dezen zwaren regenval is niet bekend, doch zooveel te meer treden de hoogst ongunstige gevol gen daarvan aan het licht; weiden en tuin bouwstreken staan gedeeltelijk onder wa- te. en zijn waardeloos geworden; uitge strekte boomgaarden zijn vernield. De scbade loopt in de millioenen. Van de hulpmiddelen, die ons van dienst zijn bij het onderzoeken van de oppervlak te der aarde, is het kompas wel het voor naamste. Over de geschiedenis daarvan be staan vele onjuiste opvattingen, die sterk verbreid zijn, vooral het bekende fabeltje, dat meer dan 1000 jaar voor Christus het kompas reeds in China in gebruik was. De Dezer dagen overleed te Londen de chemicus Reading, die gedurende zijn leven in een reuk van geheimzinnigheid had gestaan. Op een goeden dag was hij in Londen opgedoken, zon der dat men kon nagaan, van waar hij kwam. Men wist alleen, dat hij zeer welgesteld was en aandeelhouder in een groote chemische fabriek Maar Reading verloor zijn vermogen en werd menschenschuw. Toen bovendien zijn vrouw overleed, werd hij zelfs een menschenhater. Hij verliet Engeland. Eenige jaren later keerde hij terug in gezelschap van een Indischen be diende. In een Londensche voorstad kocht hij zich een kleine villa, waar niemand toegang had. Weldra werd er gemompeld, dat hij in zijn laboratorium bezig was met het maken van geschriften, aaruit men dit meende op te maken, bleken vervalscht te zijn. In het jaar 414 na Christus wordt nog beschreven, hoe zeevaarders in volle zee radeloos waren bij een bewolkte lucht en de beroemde Ve- netiaan Marco Polo, die op het einde van de dertiende eeuw China bezocht, deelt niets mede van het gebruik van het kom pas door de Chineezen. In het Westen was het kompas toen echter reeds bekend; in 1242 deelden Arabieren mee, dat het in Syrië gebruikt werd; de oudste mededee- ling betreffende het gebruik in Engeland is afkomstig uit 1217 en in Frankrijk werd het reeds in 1200 gebruikt. In Noord-Euro pa was het vermoedelijk al vroeger bekend en wel bij de Noormannen, de beroemde zeevaarders uit dien tijd, die overal him veroveringen maakten. Zij hebben het ge bruik van het kompas verbreid en het waarschijnlijk ook uitgevonden; een zee varend volk uit het Noorden, dat niet ver trouwen kon op den helderen hemel van Zuidelijker streken, had ook meer behoefte aan een dergelijk hulpmiddeL goud, ja, men beweerde zelfs, dat de goud- fabricage hem inderdaad gelukt was. In werkelijkheid was deze man krankzinnig en het slachtoffer van een idee fixe. Hij wilde een gifgas uitvinden, waardoor de menschheid kon worden uitgeroeid. Al zijn geld gebruikte hij voor zijn experimenten. Met koortsachtig ongeduld verlangde hij naar den dag, dat hij het onheilbrengende gas op de menschheid zou kunnen loslaten. Vóór hij echter tot uitvoering van zijn misdadige plannen kon komen, achter haalde hem de dood. Een retort, gevuld met het doodende gas, brak en de uitvinder stierf onder onduldbaar lijden. Eerst den volgenden dag vond men zijn lijk. Uit het onderzoek bleek, dat de man gestikt was. Zijn laboratorium werd doorzocht en het werd duidelijk, dat hij met zijn uitvinding inderdaad groot onheil had kunnen stichten. Een jong archaeologe, Frederica de Laguna, die zich in opdracht van de universiteit van Pennsylvania naar Alaska had begeven om daar onderzoekingen te doen, vond bij het uitgraven van praehistorische Eskimo-nederzettingen bij Cook Inlet de eerste spiegels der Eskimo's. Zij zijn vervaardigd uit stukken leisteen, wel ker gladgemaakt oppervlak met water werd be vochtigd. De wetenschappelijke beteekenis van deze vondst is, dat hiermee vastgesteld is, dat in Alaska, waar nu alleen Indianen-dorpen staan, duizenden jaren geleden Eskimo's hebben geleefd. Op grond van andere onderzoekingen neemt men nu aan, dat Alaska de Zuidelijkste streek is, die de Eskimo's ooit bereikt hebben. Aan de kust hebben de onderzoekers schel- penbergen van 3 tot 4 Meter hoogte ontdekt, waarin zich gebruiksvoorwerpen der Eskimo's bevonden, zooals lippenpennen, parelsnoeren, oorhangers van elpenbeen en kleine gespen. Ook huisraad werd er gevonden, onder meer een lamp en een speldendoos met 6pelden. Res ten roode klei bewezen, dat dit materiaal werd gebruikt bij het herstellen van beelden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9