Nazi's ter dood veroordeeld Hitier verdedigt moordenaars De „eer" van Hitier Gezag of genade? Het nieuws van heden VEREEIN1GDE KATHOLIEKE PERS OM DEN GOUDEN STANDAARD STRIJD ONTKETEND OM HUN LEVEN IN DIT NUMMER: DE BAROMETER Gevangenisoproer te Oslo Frankrijk speelt oorlogje DINSDAG 23 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een man van 99eer Het Weer Montangu Nor man te New-York Na de conferentie van Ottawa Telegram aan de veroordeelden van Beuthen Duitsche pers weifelt Heropening van het proces? DE LANDING VAN PROFPICCARD Prof. Piccard en zijn assistentir. Cosyns, eenige minuten na de landing, te midden van inwoners van Desenzano en Italiaansche vliegers. En Ierland Tegen speculatie DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN OPSTAND IN RIO Het monsterconflict in Lancashire LONDENS CONDUCTEURS EN LOONSVERLAGING NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No 18157 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het heeft lang geduurd, vóórdat de Rijksregeering in Duitschland den moed vond een strenge noodverorde ning uit te vaardigen ter beteugeling van de politieke terreur. Zóó lang, dat menig een in Duitschland zich niet zonder reden afvroeg, of de afkondiging dezer oog om oog en tand om tand eischende noodver ordening niet te laat kwam. Het zijn vooral de Nazi's geweest, die op alle mogelijke manieren pressie op de Rijksregeering heb ben uitgeoefend om een einde te maken aan de terreur door krachtige regeerings- maatregelen. Natuurlijk stelden zij het in hun hetze-pers voor, alsof slechts de Marxistische partijen zich aan politieke gewelddaden schuldig maakten. Elke S.S.- of S.A.-man, die tengevolge van een poli tieke kloppartij of aanslag viel, werd on middellijk met ontbloote wonden gefoto grafeerd. De gruwelijke doodsportretten moesten op de eerste pagina van hun par tij-organen, voorzien van opruiende op schriften in bloed-roode letters, dienst doen als wansmakelijk bewijsmateriaal tegen de „roode" moordenaars. Wanneer zich echter een nationaal-socialist aan het leven van een politieken tegenstander had vergrepen, werd dit door diezelfde organen óf wel ver zwegen óf wel als een daad van noodzake lijke zelfverdediging uitgelegd. Terwijl de Republikeinsche partijen bij de Rijksregee ring slechts aandrongen op een weder invoering van het zoo heilzaam gebleken uniformverbod, eischten de Nazi's van de regeering-von Papen de krachtigste maat regelen ter handhaving van het staatsge zag en dreigden zelfs eigenhandig den dood van hun kameraden te zullen wreken, in dien zij in gebreke zou blijven. Zij bleken te zeer verblind door hun politieken haat om in te zien, ten eerste: dat verschillende leden van hun partij door ergerlijke pro vocaties zelf de oorzaak waren van hun gewelddadigen dood, en ten tweede dat de gestrengheid, welke zij van de Rijksregee ring afdwongen, zich wel eens tegen hen zou kunnen keeren. Thans echter, nu de bij noodverordening ingestelde snelgerechten na tal van communisten en enkele Reichsbanner- leden tot zware tuchthuisstraffen veroor deeld te hebben, eindelijk de eerste Nazi's hebben gevonnist, schreeuwen de Hitleria- nen moord en brand over deze grenzenlooze onrechtvaardigheid. Zeker, tot nu toe heb ben de snelrechters nog geen doodvonnis uitgesproken over communisten of Reichs- bannerleden, die zich aan gewelddadighe den hadden schuldig gemaakt. De vijf Nazi's, die thans te Beuthen ter dood zijn veroor deeld, zijn de eersten, op wie de noodver ordening in haar maximale strengheid wordt toegepast. Doch het geldt hier ook een vuige misdaad, zoo walgelijk lafhartig en beestachtig wreed, dat zij een unicum vormt in de serie politieke aanslagen. De S. S.- en S. A.-leden, wier dood thans door het gerecht wordt geëischt, hebben, na zich in een kroeg met bier en jenever moed te hebben ingedronken, den communisti- schen arbeider Pietrzuch zonder eenige onmiddellijke provocatie zijnerzijds des nachts overvallen, toen hij in bed lag. Als een horde dronken bandieten drongen zij zijn kamer binnen en schoten hem voor de oogen van zijn moeder en zijn broer neer. In gewone tijden zouden de Nazi's geen kik hebben gegeven, indien een dergelijke slachtpartij, waarbij de daders een ontstel lende afgestomptheid van alle menschelijke gevoel aan den dag legden, met den dood zou moeten worden betaald, maar nu deze gewelddaad in tijden van politieke onrust is gepleegd, komen zij tegen het vonnis in verzet als tegen een weergalooze ongerech tigheid. Het verweer van den verdediger der beklaagden, dat het misdrijf vóór de afkondiging van de noodverordening tegen de politieke terreur is gebeurd, werd door den snelrechter niet aanvaard en terecht, want de afschuwelijke sluipmoord op Pietr- ruch is zóó weerzinwek kend, dat ook bij ontstente nis van de noodverorde ning de dood straf daarvoor Jou zijn ge- eischt. Wij vragen ons af, of de Nazi's de moordenaars ook in be scherming zouden hebben genomen, in dien zij tot de Reichsbanner of tot de com munisten zou den hebben behoord en bun slachtof fer een S.A.- man zou zijn jjr- Gocbbels, de genadige geweest. genadelooze. Thans echter heeft het doodvonnis te Beuthen een geweldige beroering ge bracht in de gelederen der natio- naal-socialisten. Zij maakten aanstalten om de gevangenis te bestormen en de ver oordeelden te bevrijden, doch de politie wist deze pogingen te verijdelen. Dr. Göbbels beweert in de „Angriff", dat deze dood vonnissen een vuistslag zijn in het gelaat van het nationale Duitschland, en zweert verbitterd ze te zullen vergelden, indien zij worden uitgevoerd. Hij schijnt dus de moor denaars van Pietrzuch te beschouwen als de officieele vertegenwoordigers van het nationale Duitschland. Een wonderlijke op vatting van iemand, de er prijs op stelt te verklaren, dat hij noch zijn partij geïdenti ficeerd wenschen te worden met 'n beweging tot 't plegen van gewelddaden. Nog leelijker dan de giftige Göbbels heeft heer Adolf Hitler zelf zich in de kaart laten kijken. In een telegram aan de ter dood veroordeelde „kameraden" verklaart hij zich met hen in „onbegrensde trouw verbonden", en noemt hij hun invrijheidstelling een „eerezaak" voor hem en zijn partij. Dit zich ondubbel zinnig persoonlijk solidair verklaren van heer Adolf met de dronken slachters, die hun bloeddorst botvierden op een weerloos, in den slaap overrompeld slachtoffer, klinkt oprechter en overtuigender dan zijn tot in den treure herhaalde legaliteitsverklaring. De geheele partijleiding der Nazi's heeft zich telegrafisch tot den Rijkspresident Von Hindenburg en den Rijkskanselier Von Pa pen gewend, om te protesteeren tegen de „onbegrijpelijke" uitspraak van den snel rechter te Beuthen en de verwachting uit te spreken, dat gratie zal worden verleend. Zij voegt er zelfs de bedreiging aan toe, dat gratieverleening een noodzakelijkheid is voor de handhaving van den binnenland- schen vrede. Zullen Hindenburg en Von Papen voor dit dreigement zwichten en het staatsgezag, dat zij door de noodver ordening tegen de politieke terreur wilden herstellen, opnieuw afbreuk doen door ge nade voor recht te laten gelden tegenover de laffe Nazi-helden van Broslawitz? Door het afkondigen der noodverordening heeft de Rijksregeering de eerste letter van het gezagsalphabet uitgesproken, zal zij den VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit noordelijke richtingen, meest half bewolkt; weinig of geen regen, iets warmer overdag. Hoogste stahd 773,5 te Aberdeen. Laagste stand 752,8 te Ingö. Zon op 5.57. onder 8.07. Laatste Kwar tier Woensdag v.m. 8.41. Licht op 8.37. moed hebben nu ook ondanks alle intimi datie zonder aanzien des persoons „B" te zeggen? Of zal zij zich trachten te redden in een compromis door genade te verleenen voor dezen éénen keer, onder bijvoeging van de verzekering, dat in de toekomst van geen gratie meer sprake zal zijn? Een dergelijk compromis zou het rechtsgevoel in breede lagen van het Duitsche volk maar weinig bevrediging schenken, want ten eerste is de kans op een herhaling van de te Broslawitz betoonde beestelijkheid gering en ten twee de zou men bij gratie-verleening in dit ge val het volvoeren van een doodvonnis in andere gevallen moeilijk nog kunnen moti- veeren. LONDEN, 23 Aug. (V.D.) „Financial News" verneemt uit New-York, dat de gouverneur van de Ban kof England, Montagu Norman, Maan dag een onderhoud had met den Amerikaan- schen financier Eugene Meyer en den gouver neur van de Federal Reserve Bank, Harrison. In Amerikaansche bankkringen verluidt, dat de besprekisgen o.a. betrekking hadden op de kwes tie der oorlogsschulden, de aanstaande economi sche wereldconferentie en de resultaten van de conferentie van Ottawa. Men meent te weten, dat Montagu Norman zich voorstander ver klaarde van een bepaalde periode van prijsstij ging in de landen met papieren valuta, welke periode gevolgd zou moeten worden door een periode van stabilisatie en terugkeer naar den gouden standaard. De landen, die den gouden standaard gehandhaafd hebben, zouden aan dit plan moeten meewerken. Als commentaar op dit bericht uit New-York schrijft „Financial News", dat men, ondanks de verre strekking van dit bericht, de beteekenxs van Norman's bezoek aan Amerika niet móet overdrijven, vooral ten aanzien van den terug keer tot den gouden standaard. Alvorens her stel- en oorlogsschuldenkwestie definitief is ge regeld, en voor het einde der Economische We reldconferentie kan van terugkeer naar den gouden standaard geen sprake zijn. De Dominions tevreden LONDEN, 22 Aug. De resultaten van de con ferentie te Ottawa zijn, voor zoover thans reeds te overzien, in de Dominions en de Koloniën met bevrediging ontvangen. Het leidende Zuid-Afrikaansche blad „Cape Times" schrijft: de resultaten van Ottawa zul len weliswaar moeilijk direct in klinkende munt omgezet kunnen worden, doch zij betee- kenen zeer zeker ook een verderen stap in de richting van het te Lausanne aangevangen werk, het vertrouwen en den ondernemings geest te herstellen. De Australische Minister- President Lyons verklaarde, dat de resultaten der conferentie door het Australische volk met voldoening worden begroet. Het Ministerie van MUNCHEN, 23 Aug. (W.B.). De persdienst van de N.SDA.P. deelt het volgende telegram me de, dat Hitier heeft gezonden aan de te Beu then ter dood veroordeelde nat.-socialisten, die den communistischen arbeider Pietrzuch in zijn slaap overvielen en in het bijzijn van zijn eigen moeder vermoordden: „Kameraden. Ten aanzien van dit afschu welijk bloedvonnis voel ik mij met u in onbe grensde trouw verbonden. Uw vrijheid is van dit oogenblik af een eere-zaak voor ons. De strijd tegen een regeering, waaronder dit mo gelijk is, is onze plicht. get. ADOLF HITLER. Manifest tegen regeering In de „Völkische Bcobacher" publiceert Adolf Hitler een lang manifest, waarin hij zijn houding bepaalt tegenover de vonnissen van Beuthen. Het manifest bevat zeer scherpe aanvallen op de regeering. De houding van de N.S.D.A.P. tegenover het kabinet is door dit oordeel eens en voor al beslist. De oproep sluit met de verklaring, dat tbans de strijd begint om het leven der vijf veroor deelden. Partij-ver ontwaar diging Naar aanleiding van het vonnis van Beuthen publiceert het bestuur der N. S. D. A. P. een manifest, waarin het o.a. zegt, dat de speciale rechtbank eener zich nationaal noemende regee ring volstrekt geen rekening heeft gehouden met het wanhopen der beklaagden aan de resultaten der maatregelen van den staat tegenover de Marxistische terreur. De verontwaardiging over het vonnis stijgt nog, doordat tegelijkertijd een andere Silezische speciale rechtbank leden van de Reichsbanner, die op onmenschelijke wijze twee S. A. leden doodden, en vele anderen zwaar verwondden, veroordeelde tot straffen van ten hoogste 4 jaar tuchthuis. Dit is meten met twee maten. Millioenen Duitschers verwachten van v. Pa pen en den rijkscommissaris voor Pruisen, dat deze vonnissen terstond worden ingetrokken. Mogen de verantwoordelijke leiders den ernst van het oogenblik beseffen voor het te laat is. Van den kant van de verdediging wordt in za ke de vonnissen van Beuthen medegedeeld, dat onmiddellijk alle maatregelen zullen worden genomen en alle stappen bij het Pruisische staatsministerie zullen worden gedaan, teneinde een ten uitvoer leggen van de doodvonnissen van Beuthen te verhinderen. Tegen de beslissingen der bijzondere recht banken is krachtens de noodverordening geen beroep mogelijk. Wel is voorzien in de mogelijk heid van een wederopneming van het proces. Een voltrekking van het vonnis komt in dat geval niet in aanmerking, vooraleer over de her vatting van het proces beslist is. Wordt het voorstel tot hervatting ingewilligd, dan heeft de behandeling plaats voor de bevoeg de gewone rechtbank dus niet meer voor de spe ciale rechtbank. Handel rekent in verband met de aan Austra lië toegekende preferentieele tarieven op een bedrag van 2% millioen pond sterling. De Minister-President van Nieuw-Zeeland, Forbes, is eveneens tevreden. De overeenkom sten zijn veelbelovend voor de toekomstige nauwere samenwerking tusschen de deelen van het Britsche wereldrijk. In Burma is men teleurgesteld, dat Burma geen preferentieele tarieven heeft verkregen voor zijn hoofdproduct, de rijst. De Canadeesche pers schrijft, dat de resul taten, welke men redelijkerwijze van de con ferentie had kunnen verwachten, ook ver kregen zijn. Nochtans vreest men te Ottawa, dat Amerika tegenmaatregelen zal gaan nemen in verband met de overeenkomst tusschen Canada en Engeland. DUBLIN, 22 Aug. (Reuter). Naar men weet, heeft Engeland te Ottawa geen enkele over eenkomst getroffen met Ierland. In politieke kringen wordt nu de bewering, dat Ierland met leege handen uit Ottawa is terug gekeerd, beschouwd als een uitmuntend voorwendsel voor de oppositie, om de regeering-de Valera te bestrijden. De verdragen LONDEN, 23 Aug. (Reuter) Men verwacht, dat de op de Rijksconferentie van Ottawa ge sloten overeenkomsten zeer spoedig door de Britsche parlementen zullen worden aangeno men. Het Lagerhuis zal waarschijnlijk reeds voor 27 October bijeenkomen, om 'over de nieuwe tarieven op buitenlandsche goederen te be slissen. Maatregelen in Sovjet-Rusland MOSKOU 23 Aug. (Reuter) De Sovjet- regeering heeft tot bestrijding van de specu latie krachtige maatregelen genomen. Volgens een officieele mededeeling van het agentschap TASS zullen speculanten en tus- schenhandelaars gedurende 5 a 10 jaar in een concentratiekamp worden opgesloten. Tot dezen maatregel is besloten, wijl de in de maand Mei van dit jaar genomen bestrijdings middelen geen resultaat hebben gehad doch in tegendeel de speculatie, vooral in massa-arti kelen, sterk is toegenomen. OSLO, 23 Aug. (V. D.) Order de gestraften in de Akershus-gevangenis te Oslo ontstonden Zondag ernstige onlusten, terwijl het ook giste ren den geheelen dag onder de gevangenen zeer onrustig was. Voortdurend wordt door de gevan genen luid geschreeuwd en geroepen. In het ge heele gebouw is geen ruit meer heel en in alle cellen zijn de meubelen dcor de gevangenen ka pot geslagen. Men was Zondag het oproer vrij spoedig meester, doordat drie gevangenen, die zich er niet bij aansloten, den leider der bewe ging neerslpegen en hem in een cel opsloten, waarna zij de bewakers alarmeerden. Niettemin worden in de directe nabijheid van de gevange nis militairen gereed gehouden. De luchtpest over Lotharingen PARIJS, 23 Aug. (V. D.) Heden beginnen ii het Fransche grensgebied in den vierhoek Ma ringenDiedenhofenBerry-au-Bac Epernay, de grootste luchtmanoeuvres, die tot nog toe in Frankrijk zijn gehouden. In het gebied waar de manoeuvres gehouden zullen worden, treedt vanaf Dinsdag de „oor logstoestand" in en reeds Dinsdagmorgen vroeg vlogen ontelbare „vijandelijke" vliegtuigen van allerlei type over het gebied. Hoofddoel van deze vliegtuigen zijn de electriciteitswerken van Metz, de hoogovens van Diedenhofen, de sta tions van Rheims en Verdun, tal van industrie ondernemingen en tenslotte de op het gebied der manoeuvres liggende vliegvelden. In den nacht van Donderdag op Vrijdag a.s. zal het hoogtepunt van de manoeuvres worden bereikt en zal het geheele gebied „verduisterd" worden, zullen er namelijk alle naar buiten schijnende lichten en alle straatverlichtingen worden gedoofd. Aan de manoeuvres wordt deel genomen door alle vliegformaties der Westelijke Fransche garnizoenen, die gesteund worden door luchtvaartregimenten uit andere deelen van het land. Weifeling in de pers De „Franfurter Zeitung" schrijft over de doodvonnissen van de speciale rechtbank te Beuthen het volgende: Verzachtende omstandigheden worden door de terreur-verordening niet aanvaard. De rechtbank kon dus geen andere straf opleggen. Een an dere vraag is, of het vonnis moet worden vol trokken. De enkele bedreiging met de doodstraf heeft reeds tengevolge gehad, dat de politieke moorden bijna plotseling zijn opgehouden. Het feit, dat de misdaad slechts een of twee uur na het van kracht worden der terreur-verorde ning is gepleegd, geeft den staat aldus het blad de mogelijkheid nog te wachten met het stellen van een voorbeeld. De vrijzinnige „Frankfurter Zeitung" schrijft tot slot: „Wij, die om principieele redenen te gen de doodstraf zijn, eischen met te meer recht, dat de nat.-socialisten gratie krijgen. Zij mo gen niet straffeloos uitgaan. Bij de toepassing van tuchthuisstraf moet men rekening houden met de afschuwelijkheid van hun daad" De Berlijnsche „Boersenzeitung" verwacht, dat het vonnis van Beuthen niet voltrokken wordt. Al moet men de misdaad van Brosla witz niet verontschuldigen. Zij mag niet zwaar der beoordeeld worden als de moorden van Ohlau. Het Centrumsorgaan „Germania" is overtuigd, dat de rechters tot geen ander vonnis konden komen, wilden zij het gezag van den staat en het recht nog hoog houden. Wellicht zal het feit, dat dit zware vonnis op grond van een noodverordening is geveld, die het „systeem' niet in de schoenen kan worden geschoven, er toe bijdragen, breede volkskringen duidelijk te maken, dat staat en recht boven alle partijen staan. De „Vossische Zeitung" meent, dat men er misschien mee kan volstaan het harde vonnis als waarschuwingsteeken te laten dienen en het onvoltrokken te laten. Een Engelsche stem LONDEN, 23 Aug. (N. T. A.) De „Times" be spreekt heden in een hoofdartikel den Duit- schen binnenlandschen politieken toestand. Inzake de doodvonissen van Beuthen ver klaart het blad: in Nationaal-Socialistische kringen hebben deze zulk een verbittering ver wekt, dat er twijfel rijst, of de regeering tot een voltrekking der vonnissen zal overgaan. De intrekking der noodverordeningen zou ech ter, naar de meening van de „Times", in veler lei opzicht nog ernstiger gevolgen kunnen heb ben dan de nederlaag der regeering door deze motie van wantrouwen. Overigens brengt de „Times" scherpe critiek uit op de tactiek der sociaal-democraten, waar van het blad zegt, dat deze tactiek zoowel aan de ontwikkeling der Duitsche parlementaire democratie, alsook aan het prestige van den Rijksdag afbreuk doet. Het blad uit zijn vrees, dat de aangekondig de- sociaal-democratische motie van wantrou wen tegen het kabinet von Papen tot een ern stige politieke crisis zal leiden, temeer, daar de mogelijkheid bestaat, dat de nationaal-socia- listen en de communisten voor de motie zullen stemmen. De sociaal-democraten hebben met hun poli tieke strategie wellicht een ernstige fout ge maakt. Zij beweren, zoo schrijft de „Times", de voorvechters eener parlementaire regeering te zijn tegen de dictatuur van communisten en nationaal-socialisten en niettemin houden zij vast aan een politiek, die tot een scheuring in het Duitsche rijk moet leiden. Het blad gaat dan aldus voort: de teekenen wijzen er niet op, dat von Papen een nederlaag zal accepteeren. Als hoofd eener presidiale re geering, die ten slotte het vertrouwen van den rijkspresident bezit, kan hij aan het bewind blijven en deze rijkspresident is nog in Apru van dit. jaar met een meerderheid van bijna zes millioen stemmen herkozen. Waneer de Rijksdag tracht de regeering on mogelijk te maken, dan kan en zal ook von Papen waarschijnlijk daarop antwoorden, door het zonder den Rijksdag te doen. Het eenige onwederlegbare argument in de Duitsche situatie is de Rijksweer. die onder generaal von Schleicher stevig achter de regeering staat. Rust te Beuthen weer gekeerd BEUTHEN, 23 Aug. (W.B.) Na het op roerige aanzien, dat de stad in den afgelooper. nacht getoond heeft in verband met de ter- doodveroordeeling der vijf nationaal-socialister is hedenmorgen vroeg de rust teruggekeerd. De S.A. troepen, die hier gisteren uit Breslai waren aangekomen zullen zich h eden naai Gleiwitz begeven. Hitier verdedigt de vjjf ter dood veroordeelde nat. -socialisten. Montagu Norman te New York. Luchtmanoeuvres in Lotharingen. Russische maatregelen tegen speculatie. Auto nabij Well verongelukt. Een doode, drie gewonden. Benoemingen in het Bisdom Haarlem en het Aartsbisdom. Z. Em. Kardinaal van Rossum is hedenmorgen te Amsterdam aangekomen. Onthulling van het Generaal van Heutsz- monument te Batavia. Prinses Juliana te Roermond. Het drama te Putbroek voor het Bossche Hof. Nazi's ter dood veroordeeld. De toekomst van het kapitalisme. Voor den vrede? De goudzoekers in Lapland. Kalmte in gevaar. De vrouw met het masker. Verscheidene dooden gevallen bij straatgevechten NEW YORK, 23 Aug. <VX>.) Uit Rio de Ja neiro wordt gemeld, dat aldaar een opstand is uitgebroken van aanhangers der opstandelin gen in den staat Sao Paulo. De Braziliaansche regeering heeft den staat van beleg afgekon digd en na eenige felle straatgevechten, waar bij verscheidene personen werden gedood, zou zij erin geslaagd zijn den opstand voorloopig neer te slaan. Een gedeelte van de marine zcu naar de opstandelingen zijn overgeioopen, terwijl het leger de regeering trouw is gebleven. Het za kenleven ligt geheel stil. De opstand begon met een demonstratie, die door het centrum van de stad marcheerde, achter de vlag der opstandelingen van Sao Paulo. Voor het Mi nisterie van Arbeid werden twee bemmen ge- orpen, waardoor echter niemand gewond werd. Nog een bemiddelingspoging MANCHESTER, 23 Aug. (V.D.) In belang hebbende kringen in de Lancashire katoenindu strie koestert men nieuwe hoop, dat het reus achtige conflict, dat sedert het afbreken der onderhandelingen tusschen werkgevers en werk nemers dreigt, vermeden zal kunnen worden door de nieuws bemiddelingspoging, die tnans is gedaan door den waarnemenden burgemees ter van Manchester, den wethouder Titt, die de vertegenwoordigers der arbeidersorganisaties m der werkgevers heeft uitgenoodigd voor een conferentie, die morgenochtend op het Stadhuis zal worden gehouden. Naar erluvidt heeft wethouder Titt dezen stap gedaan op instigatie van twee groote textiel fabrikanten, Sir Amos Nelson en Sir George Holden, die hem een uitvoerige uiteenzetting van den stand van zaken hebben gegeven en een beroep op hem hebben gedaan om te voor komen, dat aanstaanden Zaterdag het conflict in zijn volle scherpte zal uitbreken. Zooals men weet, zijn bij het textielconflict in Lancashire een kwart millioen arbeiders betrok ken. LONDEN, 22 Aug. (Reuter.) Van de 16.00C Londensche omnibusconducteurs hebben zich heden 12.000 verklaard tegen loonsverlaging Het is echter onwaarschijnlijk, dat er onmid dellijk een staking zal uitbreken, daar er mor gen onderhandelingen zullen worden aange knoopt. Hoogste stand op Dinsdag 2 uur n.m.: 770 vooruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1