STADSNIEUWS uw MET PIJN LOOPEN? ABSORBINE J* Haarlem, 23 Aug. ELECTRICITEIT DINSDAG 23 AUGUSTUS HAARLEM IN JUNI 1932 Eenige cijfers en gegevens Kerkelijke gezindten W erkgelegenheid valide werkloozen 1931 1932 Gas en electriciteit Stortings- en Ophaaldienst SCHEEPVAARTVERKEER EN WONINGBOUW Bank van Leening heeft minder panden Wat de Keuringsdienst voor waren in 1932 presteerde DE GEMEENTE BEZUINIGT OP VERPLEEGDAGEN Besmettelijke ziekten toegenomen AANTAL HUWELIJKEN ONVERANDERD Ondanks crisis en malaise Aantal processen-verbaal verminderd HAARLEMSCHE BEVOLKING TOEGENOMEN Echter minder forensen gevestigd Geboorten ongeveer constant NOVITEITEN BIJ DE H.O.V. Voor het nieuwe seizoen Noviteiten GEVAARLIJKE VOORTEEKENEN! LEVEN LANG DOODT de kiemen, de voeteuvels veroorzaken HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Solisten K^pel?.^n V.Verïfpofstad VAN ONZE RECHTBANK De brandkast en de schroevend raai er Gouden Huwelijk OORLOG IN EEN CAFE TE ZAANDAM Vele gesneuvelden en gewonden De processie naar Brielle DE NIEUWE TWEELING WAGEN Van HaarlemLeiden Gevaarlijk spelen HET ONGELUK BIJ DE KRUISBRUG De toestand van den motorrijder De pleinconcerten Paard in de verzakking Gevonden dieren en voorwerpen AGENDA 24 Augustus STOFZUIGERHUIS MAERTENS Vampyr stofzuigers 98. GEMEENTEZAKEN BURGERLIJKE STAND VOETBAL Stormvogels IISuriname 32 Uitslagen nederlaagwedstrijden R.C.H. CRICKET ROOD EN WIT COM.—HAAR LEM COMB. R. Kramer scoort wederom.een century Uit de Statistische gegevens omtrent de ge meente Haarlem diepen wij de volgende cij fers op: Gesplitst naar de kerkelijke gezindten was de bevolking in Juli 1932 verdeeld in: 35634 Ned. Hervormden, 45211 Roomsch- Katholieken en 22025 tot geen kerkelijke ge zindte behoorende. Voor Juli 1931 zijn deze cijfers, resp. 35863, 43853 en 21361, waaruit blijkt, dat de Ned. Hervormden met 230 leden achteruitgingen, en de Katholieken en onkerkelijken met resp. on geveer 1500 en 1000 vooruitgingen. Wat de gemeentelijke Arbeidsbeurs betreft, deze kreeg in Juni 1599 aanbiedingen en 314 aanvragen te behandelen, vorig jaar in Juni resp. 1709 en 492. Zij bracht 231 plaatsingen tot stand (vorig jaar 350). Hoe ontzettend de crisis woedt, blijkt wel uit de geldelijke uitkeeringen aan Het totaal uitgekeerd bedrag bedroeg van 16 Mei tot 12 Juni f 154.134.09 voor een gemiddeld aantal van 3244 werkloozen per week. Het vorig jaar, toen de crisis ook reeds zeer ernstig was, bedroeg het totaal uitgekeerde bedrag over hetzelfde tijdvak f 46511.91 voor gemiddeld 1138 werkloozen per week. Cijfers, die alles zeggen! De ruineuze gevolgen van de crisis teekenen zich ook af in de werkgelegenheid door of voor rekening van de gemeente geboden. Waren er in Juni nog 785 arbeiders hierbij te werk gesteld, tn Juni bedroeg dit aantal 160! Een vermindering van 625 personen! Het aantal K.W.U. electrische stroom, door het gemeentelijk Electriciteitsbedrijf afgeleverd bedroeg over Juni 1932 2433329 (over Juni 1931 3122551. De teruggang na Juli 1931 is echter hoofd zakelijk het gevolg van mindere leverantie aan de P.E.G.E.M. De aflevering van gas door het gemeente lijk gasbedrijf bedroeg volgens deze statistische gegevens 1854935 M3. over Juni 1932. Vorig jaar was dit nog 1957105 M3., een terug gang dus van ongeveer 100.000 M3. Hiertegenover staat echter, dat de prijzen van de steenkool en petroleum dit jaar zeer laag waren. Zooals bekend is, bestaat er sinds korten tijd gelegenheid bij den Gemeentelijken Stortings- en Ophaaldienst gelden te deponeeren. Van deze gelegenheid blijkt nogal gebruik te worden gemaakt, hoewel misschien niet in die mate ais in dezen tijd (vertrouwenscrisis) ver wacht werd. Uit de statistische gegevens blijkt, dat in Maart gedeponeerd werd 16300, in April 10800, in Mei 166.400 en in Juni 209.900. Dat de scheepvaart in de Haarlemsche vaar ten sterk verminderd zou zijn, was wel aan te nemen. Toch is de vermindering hoofdzake lijk te wijten aan de schepen, die slechts door varen. Deze kiezen blijkbaar om de hoo- ge Haarlemsche doorvaartgelden een anderen weg dan door Haarlem. In vergelijking met Juni 1931 zijn hier 155 schepen minder door gevaren vanuit Noordelijke richting en 59 van uit Zuidelijke richting, met een gezamenlijke tonnenmaat van resp. 15606 en 9992 ton. Het aantal schepen uit Zuidelijke richting, dat hier gelost of geladen heeft, verminderde met 220, met een gezamenlijke tonnenmaat van 5468 ton, maar het aantal schepen uit Noor delijke richting, die hier gelo6t of geladen heb ben, vermeerderde in vergelijking met Juni 1931 met 178, met een gezamenlijken in houd van maar even 82320 ton. In vergelijking met de maand Mei 1932 ver meerderde ook het aantal lossende en la dende schepen met totaal 269. (Totale tonnen maat 22203 ton). Terwijl het aantal doorvaren de schepen verminderde met 44. (Totale tonnenmaat 3034 ton). Het aantal voltooide woningen bedroeg over Juni 1932: 124 en dat van de Nijverheids- en handelsinrichtingen: 4 (Stork-Conrad!). Over Juni 1931 waren deze cijfers: 196 en 5. Een afname van maar even: 72 en één! Voor nieuw- of herbouw werden in Juni 1932: 35 vergunningen gegeven en voor verbouwin gen: 24. (In Juni 1931139 en 52!!!) Vooral in den voorraad aan woningen van 1 tot 2.—, van 2.— tot beneden 3.— en van 3.— tot beneden 4.— huur per week spie gelt zich deze vermindering af. In vergelijking met Juni 1931 waren er op 1 Juli 1932 totaal 259 woningen van dit type minder, terwijl de woningvoorraad voor de hoogere klassen zeer sterk vermeerderd is. Het aantal noodwoningen, nog bewoonde on bewoonbaar verklaarde woningen en vrije of dienstwoningen bleef in vergelijking met het vorig jaar ongeveer stabiel. En tenslotte nam het aantal panden van de gemeentelijke bank van leening af van 1674 in Juni 1931 tot 1429 in Juni 1932 en het totaal der beleensommen van 13659,tot 11840. Nu er geruchten gaan, dat de Keuringsdienst voor Waren te 1 aaiiem opgeheven zal worden, is het wel eens goed, na te gaan wat hij zooal in 1932 presteerde: Gen. monsters: Mei Juni Jan.-Aug. '32 Juni '31 Melk 225 252 1707 169 7 13 86 4 65 111 615 121 Brood Andere waren Uit den handel verw. partijen 9 11 86 26 Uit de vergelijking van de beide Juni-maan- den (1931 en 1932) blijkt wel, dat haar werk zaamheden zeer zijn toegenomen. Een staat van dienst, die er zijn mag! Zooals bekend is, bezuinigt de gemeente ook op de verpleegdagen, die geheel of gedeeltelijk voor gemeenterekening komen. Alleen voor het St. Elisabeth's Gasthuis is dit aantal juist toe genomen. Ter vergelijking laten wij hieronder de cijfers volgen: Juni Juni Af 1932 1931 name St. Elisabeth's Gasthuis 3342 3291 (51) Diaconessenhuis 2009 2222 213 St. Johannes de Deo 659 675 16 Joles-ziekenhuis 70 88 18 Mariastichting 3118 4151 1033 Parkherstellingsoord 368 604 236 Totaal 9566 11031 1465 Verder lagen er op 15 Juni 1932 totaal 270 personen in de ziekenhuizen tezamen (behalve in de Mariastichting, waarvan geen gegevens te verkrijgen waren). Op 15 Juni 1931 bedroeg dit aantal 476, een vermindering dus van 206 per sonen. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekte nam van 16 (in Juni 1931) toe tot 25 (in Juni 1932), maar bedroeg in Mei 1932: 41, d.i. 16 meer dan in Juni 1932. Van de 25 gevallen in Juni 1932 werden er 21 in een ziekenhuis en slechts 4 thuis verpleegd. (In Juni 1931 was dit resp. 10 en 6). Diphterie en roodvonk eischten ook ditmaal weer de meeste slachtoffers. Wie zou denken, dat door de crisis het aantal huwelijken sterk zou afnemen (zooals b.v. in Duitschland gebeurd is), komt bedrogen uit. Volgens de statistische gegevens over de ge meente Haarlem werden in Juni 1932 97 huwe lijken gesloten. In Juni 1931 bedroeg dit aantal 102, zoodat er 5 paartjes minder in den echt verbonden werden. Van de huwelijken werden in Juni 29 (d.i. nog geen derde deel) kerkelijk ingezegend, terwijl vorig jaar in Juni bij 38 van de 102 huwelijken, d.i. ruim een derde deel, kerkelijke inzegening had plaats gehad. Voeg daarbij het constant gebleven aantal ingeschreven echtscheidingen (6), dat dus, daar het aantal huwelijken lager is dan het vorig jaar, relatief hooger is, dan geeft dit geen fraai beeld van den toestand op ker kelijk gebied in Haarlem. Daartegenover staat, dat het aantal processen- verbaal in Juni 1932 in vergelijking met Juni 1931 sterk verminderd is. Het aantal inwoners van Haarlem is regel matig stijgende. Op 1 Juli 1932 had Haarlem 266 inwoners meer dan op 1 Juni 1932, terwijl de vermeer dering der bevolking gedurende het tijdvak 1 Juli 19311 Juli 1932 zelfs 2584 personen bedraagt (120831 tegen 123415). Deze bevolking was verdeeld in 64705 vrou wen en 58710 mannen (vorig jaar resp. 63392 en 57439), waaruit blijkt, dat er altijd nog 5995 vrouwen meer dan mannen in onze Haar lemsche veste wonen. (Vorig jaar 5953). Voor een vrouwenhater om van te giezelen! De bevolkingsvermeerdering is te danken aan 2 factoren: le. Aan het geboorte-overschot (in Juni 1932 200 geboorten tegen 74 overledenen), dat ech ter ongeveer constant blijft. (Het aantal ge boorten bedroeg in Juni 1932 slechts 6 m e e r dan in Juni 1931 en het aantal overledenen slechts 11 minder.) 2e. Doordat het aantal gevestigden over Juni 1932 140 meer bedraagt dan het aantal ver trokkenen (resp. 738 tegen 598). Ook in de andere maanden van het eerste half jaar van 1932 is het aantal gevestigden veel grooter dan het aantal vertrokkenen, be halve in Februari, waarin maar even 60 perso nen meer vertrokken dan er zich vestigden). Uit de statistische gegevens blijkt echter ook dat het aantal verhuizingen uit en naar de ge meente sterk vermindert. Naar Amsterdam (b.v. vertrokken 33 personen minder dan in Juni 1931 en vestigden zich ook 20 Amsterdammers minder te Haarlem. (De getallen zijn resp. 85 en 118 en voor gevestigden 152 en 172). Het seizoen 1932-1933 brengt een reeks con certen der Haarlemsche Orkestvereeniging, met welke zij hoopt voort te gaan in het alge meen het muziekleven onzer stad te bevorde ren en te veredelen, welke concerten tevens aan Nederlandsche musici de gelegenheid bieden, met hun kunst en hunne gaven de gemeen schap te dienen, in dien hoogen zin, waarin vooral de kunstenaar een taak heeft te ver vullen in het belang van de cultureele ontwik keling der maatschappij. Het uitgelezen repertorium bevat een aantal noviteiten, onder welke ook werken van Neder landsche componisten, zoodat ook hier der tra ditie getrouw onze Vereeniging de samenwer king in het leven roept, zonder welke de scheppende kunstenaar niet in staat is zijn werk ten gehoore te doen brengen en de uit voering zelf te beleven en zonder welke zijn werk nimmer in het volle leven den toets, waaraan ieder kunstwerk zich heeft te onder werpen, kan doorstaan. Vertrouwt wordt, dat de ingezetenen van Haarlem en omliggende gemeenten zullen be grijpen, dat zonder hunne belangstelling en hunne medewerking de H. O. V. zal falen in haar taak, of liever, dat een toegewijde belang stelling, die ten slotte hare bekroning vindt in het toetreden als lid, noodzakelijk is om het streven der Vereeniging mogelijk te maken. De volgende noviteiten staan op het pro gramma: A. Vivaldi, Concerto Grosso D gr. terts. J. S. Bach, Suite No. 1 in C gr. terts. Bran- denburgsche Concerten. Nos. 3 en 6. Tripel-, concert. Uw voeten jeuken en branden. De huid tus- schen de teenen barst, er ontstaan puistjes en blaren op de huid. De vergiftige kiemen, tinea trichophyton, die vele voeteuvels ver oorzaken zijn aan 't werk. Zij loeren overal, dringen in de huid en vermenigvuldigen zifh snel, tenzij U ze bestrijdt. Absorbine Jr. verlicht de pijnen en geneest de pijn lijke plekkenvoorkomt complicaties. Gebruikt da gelijks Absorbine Jr. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzin^ gen, brandwonden, snijwonéen, ver stuikingen en schaafwonden gene zen. Het geneest zeker en snel. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beuling straat 2, Amsterdam, onder vermei- ,ding van dit blad. Absorbine Jr. verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. G. Bizet Suite Roma. Cl. Debussy Iberia. Leos Janacek Concertino voor plano en ka mer-orkest. M. Schoemaker La Légende de Sire Halewijn (pour orchestre et violoncelle-solo). W. v. Otterloo Suite voor orkest. Jacob Bijster Pianoconcert. Hans Bunge Suite voor orkest. Hans Straesser „Uitzichten", suite voor orkest. Op veelvuldig verzoek zal wederom eene uit voering plaats hebben van André Caplet's „Le miroir de Jésus". De data der concerten zijn: 4, 18 en 25 Oc tober, 1, 15 en 22 November, 6 en 13 Decem ber 1932, 3, 17 en 31 Januari, 7, 21 en 28 Fe bruari, 7, 14 en 21 Maart, 4 April 1933. Behoudens de mogelijkheid van een enkele wijziging door onvoorziene omstandigheden, zul len de volgende solisten zich gedurende dit sei zoen doen hooren: Viool: Hendrik Rijnbergen; Ferdinand Hel- mann; Jos. de Clerck; Francis Koene. Violoncel: Marix Loevensohn; Carel van Leeuwen Boomkamp; Max Orobio de Castro; Cor de Wilde. Piano: Henriëtte Bosmans; Elsa Nolthenius; Willem Andriessen; Felix de Nobel. Zang: Berthe Seroen; Annie Woud; Hans Gruys; To van der Sluys. Kap. Verhoofstad van de parochie van de LbH. Elisabeth en Barbara, is door den Bis schop benoemd tot kapelaan te Den Haag. Hoewel wij den vertrekkenden kapelaan zijn promotie van harte gunnen, is er voor onze parochie een groot verlies te boeken, als wij in aanmerking nemen het vele goede wat deze Priester in de bijna drie jaren dat hij hier is werkzaam geweest, heeft verricht. Wij noemen slechts zijn functies als direc teur van de Meisjes-Congregatie, directeur van de H. Familie afd. mannen. Vervolgens het Meisjes-Patronaat dat, hoewel het thans is opgeheven, toch zeer zeker onder zijn leiding is geweest een van de meest bloeiende Pa tronaten. Voegen wij daarbij zijn groot redenaarsta lent, dat door alle Parochianen zoo zeer werd gewaardeerd, dan is het te begrijpen, dat wij kapelaan Verhoofstad noode zien vertrekken. Wij danken den scheidenden kapelaan voor alles wat hij in de Parochie heeft gedaan en wenschen hem in zijn nieuwe parochie veel ge luk en zegen toe Een Parochiaan. 't Is voor een beroepsinbreker om zich zelf een kriek te lachen, wanneer hij hoort, dat twee jeugdige Zaandamsche ingezetenen zoo naïef geweest zijn om te gelooven, dat ze met een doodgewone huis-, tuin- of keukenschroeven draaier uit de amateurs-timmerkist van elk eerzaam huisvader, een kolossale brandkast zouden kunnen forceeren en openen. Het Is haast even erg als het openen van een sardineblikje met een ijzerdraaiboor en een zuurs tof-apparaat En toch is een dergelijk feit gisteren voor de Haarlemsche rechtbank behandeld. Twee twee- en-twintigjarige los-werklieden besloten op een donkeren avond In te breken bij het bijkantoor van den Raad van Arbeid te Zaandam. Zij drukten een ruit van een raam in en verwijder den een pen, waardoor het niet moeilijk was binnen te komen in het heilige der heiligen. Ze haalden het geheele kantoor overhoop, doorzochten alle laden en kasten, doch vonden niets waar ze wat aan hadden. Daar glinsterde in de verte de kluis, de zware bank-brandkast! Als ze die eens konden for ceeren, wie weet lagen er zakken met gouden munten zoo maar voor het grijpen! Veel ma teriaal hadden ze niet, slechts een schroeven draaier van bovengenoemd kaliber. Toch pro beerden ze, en een der dieven riep, zooals hij op een film gezien had; „Sesam, open u!" Maar de kluis bleef dicht, angstig dicht. Daar binnen lachten de goudstukken en ritselden de bankpapieren van uitbundige spotternij Dit vertelden de jongelieden aan de rechters en de edelachtbaren bleven ernstig kijken, na tuurlijk uit beleefdheid. „Hebben jullie dan heelemaal niets gevon den?" De aanstoker van den diefstal glimlachte eenigszins onzinnig. Hij keek zijn kameraad aan en brulde toen met fierheid en zelfvoldoening in zijn stem: „Toch wel, edelachtbare. Twee Havané-sigaren." De president verstond Abonné-sigafen, maar het moesten inderdaad Ha-Va-Nee zijn. Dat is een sigaar van een standje hooger! De eerste verdachte was nog nooit eerder veroordeeld en kreeg daarom een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 6 maanden met een proeftijd van 3 jaar. De tweede sinjeur bromde reeds in de bajes te Utrecht en nu kreeg hij er nog vier maanden bij. Het was den jongens niet aan te zien, dat zij in de toekomst meesters in het vak zullen wor den. Werkelijk, je moet er nog altijd aanleg voor hebben! Heden herdenkt het echtpaar F. v. d. Weijden G. Veenings, wonende Saenredamstraat te Haarlem, den dag waarop het vóór 50 jaar in den echt werd verbonden. In den avond van 11 April j.I. kwamen vier mannen en twee vrouwen in een café te Zaan dam, waar ze al eens meer geweest waren en waar ze het gelag nog wel eens op „de lat" lie ten schrijven. De buffetjuffrouw weigerde ver der te tappen en het gezelschap weigerde te betalen omdat men meende, dat de rekening te hoog was. Er ontstond daardoor een woorden wisseling en even later een hevig tumult. Een der „dames" gaf het sein tot den aanval en even later vlogen de flesschen, glazen, tafels en stoelen door de lucht. De caféhouder en zijn vrouw konden ternauwernood het veege lijf redden en de buffetjuffrouw werd door een klant die nergens mede te maken had naar veiliger oorden getransporteerd. Toen de politie kwam was de vloer van het café in glas gevat, terwijl tafelpooten door stoel-zittingen staken. De zaak kwam gisteren voor de Haarlemsche Rechtbank en de caféhouder betreurde het ge beurde, maar terwille van de reputatie van zijn zaak veegde hij er bij, dat de aanval niet op hem maar op Emmy, de buffetprinses, was ge richt. Een der ruwe klanten, een chauffeur die een vrijen dag had, had hem de woorden toegevoegd: „Jou zal ik effetjes doodgooien! En inderdaad zou hij aan dat effetjes gevolg gegeven hebben als niet een bezoeker de opgeheven driepootige barkruk uit zijn handen geslagen had. Wat er zooal in dezen strijd sneuvelde? De Pathéfoon, acht gramofoonplaten, 32 bierglazen (er waren er niet meer, daarom dit kleine aan tal), vijf flesschen kostelijke likeur, een flesch ontnuchterende zuurwaren, twee bier-lekoakken, een wandlamp, een stelletje tafels plus stoelen, een serie aschbakken plus de eigenaar, die een bloedende wonde opliep en doktershulp moest inroepen. Dit alles leverde tegen inkoopsprijs berekend (behalve de dokter) de somma van zes en vijftig gulden. Een vroolijke keuken op een kermis is goedkooper! Temeer als men bedenkt, dat het gevecht in enkele minuten was afgeloopen. Alleen de mannelijke verdachten waren verschenen, de vrouwen hadde wel wat anders te doen, zij moesten volgens verklaringen hard voor hun broodje werken. Inderdaad be kende verdachten, dat de inventaris aan puin- was geslagen, maar zij hadden daaraan met me degewerkt en de buffetjuffrouw was zelf begon nen. De president merkte op dat Ingooien van eigen glazen niet onmiddellijk verondersteld mocht worden, Officier zei tegen een der verdachten: Was U dronken? Hoeveel bier had U op? Verdachte: Een stuk of dertig glaasjes bier, meer niet! President: Dan zullen de getuigen die nuchter waren wel beter gekeken hebben dan U, zoodat die verklaringen waardevoller zijn. Emmy werd ook gehoord. Ze was als Duit- sche niet op haar mondje gevallen en na een hevig twistgesprek met de verdachten werd haar een kampioensbrevet toebedeeld door de woor den „Wij kunnen je toch nooit overbluffen, nie mand kan dat". Emmy wendde zich daarna tot de rechters en merkte op, dat zij nu eenmaal „Leute, die nur van de Poef leben" niet erg zetten kan. Een aantal getuigen verklaarden nog de schuld van verdachten, waarna de officier van justitie het woord kreeg. Volgens hem hadden de man nen en vrouwen vooropgezet den boel in het café kort en klein te slaan. Verschillende strafzaken heeft spreker reeds tegen vier der verdachten moeten behandelen en ze zijn dan ook zeer las tige klanten voor de justitie. De man, die den caféhouder wilde doodgooien, kreeg drie maanden, de overige heeren zullen twee maanden moeten .zitten", terwijl de dames (zelfs de rechtspraak houdt van politesse) een maand haar drukken werkkring zullen moeten verlaten. Mr. L. G. van Dam pleitte vrijspraak op juridische gronden. Uitspraak Dinsdag 30 Augustus half tien. Hedenmorgen is de jatrlijksche Haarlemsche processie naar Brielle om 6.05 van het station Haarlem vertrokken. Om 5 uur werd in de parochiekerk van den H. Jozef in de Jansstraat een stille H. Mis opgedragen, waarna de deelnemers totaal on geveer 400 zich gezamelijk naar het station begaven. Na aankomst in Brielle werd in de kerk aldaar een plechtige H. Mis met assistentie door den ZeerEerw. heer pastoor J. M. van der Tuyn opgedragen, waarbij de Weleerw. heer pastoor P. M. Verhoofstad, kapelaan der parochie van den H. H. Elisabeth en Barbara in de Paul Krugerstraat, de predica- tie hield. De verdere plechtigheden werden eveneens door pastoor v. d. Tuyn verricht. Haarlem zou Haarlem niet zijn, als het niet probeerde in alles haar grootere broeders en zusters in den lande te evenaren en zelfs te overtreffen. Amsterdam had een tweelingwa gen, Den Haag had er een en Rotterdam krijgt er een, dus moest ook Haarlem er een hebben, daar zorgde onze N. Z. H. T. M., wel voor! En zoo waren gisterenmiddag dan een groot aantal journalisten en andere belangstellenden op het Stationsplein verzameld, waarbij de di recteur van de N. Z. H. T. M., de heer Ir. W. J. Burgersdijk, hunne weet- en nieuwsgierigheid bevredigde. Waarvoor deze nieuwigheid noodig was? De heer Burgersdijk vertelde daarover het ■volgende „Wij hebben een wagen van groote vervoer- capaciteit noodig, die niettemin toch gemak kelijk bediend kan worden. Nu is met een lan gen wagen zeer lastig te manoeuvreeren; vooral in de nauwe straatjes van Haarlem en Leiden. En dus namen we een heel langen wagen, met drie onderstellen, braken hem doormidden en plakten de beide helften weer scharnierend aan elkaar, waarbij het derde stel wielen juist onder het scharnier bevestigd werd. Het geheel werd in de bekende beige-blauwe kleur van de N. Z. H. T. M. geschilderd. De wagens zijn geheel electrisch gelascht, men vindt er geen enkelen klinknagel in, ter wijl de nieuwste snufjes zijn toegepast. Zoo b.v. onbreekbaar glas, dat bij verbrijzeling tot stof vervliegt, leerbekleeding voor de banken en luchtdruksluiting van de deuren, wat door den wagenbestuurder kan geschieden. Het allernieuwste is wel een rubberband, ter dikte van een menschenhand, welke langs den rand van de deuren is aangebracht. Een haas tige passagier, die juist wil instappen als de deuren door den wagenvoerder gesloten worden en daarbij den rand van een deur vastgrijpt, kan zich dus nooit bezeeren, door de rubber banden. De heer Burgersdijk demonstreerde dit op duidelijke wijze; hij legde daarbij zijn elleboog er tusschen. Iedere helft van den wagen (feitelijk zijn het dus 2 wagens, die aan elkaar verbonden zijn) heeft 'n aparten in- tevens uitgang. De ruimte tusschen deze beide ingangen is voor de roo- kers, die hier zelfs heel geriefelijk kunnen zit ten. Er zijn totaal 59 zitplaatsen en 46 staan plaatsen, terwijl op drukke dagen zelfs 143 per sonen in beide wagens kunnen plaatsnemen. Maar dat is dan ook de maximum capaciteit! De wagens zijn totaal 21 M. lang en kunnen door één conducteur bediend worden. Andere cijfers en gegevens zijn reeds geplaatst in ons nummer van Zaterdag. Zij zijn bestemd voor de nieuwe electrische tramlijn HaarlemLeiden, maar het is best mogelijk, dat de eerste van 10 stuks die giste ren afgeleverd is, reeds a.s. Zondag bij het vervoer van passagiers naar het sportpark te Heemstede gebruikt zal worden! Met behulp van een „brug" (d.i. een verbin dingsrail) werd de wagen uit de fabriek van Beynes op het Stationsplein gereden, waarna een proeftocht naar de remise op het Soenda- plein werd gemaakt. Dat ieder, die het „ding" zag passeeren, zijn oogen uitkeek, behoeft wel geen betoog! De wagens worden vervaardigd door de Kon. Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens, voor heen J. J. Beijnes. Aan 't strand te Bloemendaal komt den laat- sten tijd meer en meer in gebruik 't spelen en 't drijven op met lucht gevulde autobinnenban den. De kinderen zitten dan op den band, op de manier zooals men in een zitbad zit. Met de handen pagaaien ze zich dan verder. Dat dit spelletje voor niet-zwemmers niet heelemaal ongevaarlijk is, is Maandagmiddag gebleken. Een paar zulke pagaaiende drijfstertjes uit 't tentenkamp waren zoover afgedreven, dat ze niet meer terug konden. Twee van de kampeer ders zouden toen trachten met behulp van de strandreddingslijn de meisjes te halen. Deze lijn echter was gebroken en wilde niet afrollen. Toen zijn een paar andere kranige zwemmers, nog wel half gekleed, te water gegaan en heb ben de meisjes zwemmende teruggehaald. Een waarschuwing aan zulke met autobanden spelende kinderen is dus niet van onpas. Naar wij vernemen, is de toestand van den motorrijder, die Zondagmorgen op den hoek van den Kruisweg en de Nieuwe Gracht bij een autobotsing werd gewond, is nog zeer ernstig. Hij is nog steeds niet bij kennis gekomen en kan dus ook niet door de politie omtrent de toedracht van het ongeval verhoord worden. Programma van het laatste pleinconcert in dit seizoen te geven door de R. K. Harmonie „St. Caecilia", directeur S. A. Noom, op Woens dag 24 Augustus op het Rozenhagenplein: St. Caecilia's Feestmarsch, S. A. Noom. Ouverture Symphonique, Sam Vlessing. Cortège Ballet, Edmond Avan. Mathilda, wals, L>. Bouwens. Doux Nectar, marsch, J. Witerwulghe. Cadets de Brabant, marsch, v. Tuine. Pastorale-suite, Pb. Vlessing. Féerle Ballet, Alyze Delhaye. L'Or et L'argent, Franz Lehar. Finale. Het paard van den melkhandelaar Houtgraaf, welke handelaar een flink afzetgebied heeft ge vonden in het tentenkamp aan het Bloemen- daalsche strand, begon Maandagavond bij hoo gen vloed op 't strand plotseling van achteren in het weeke zand weg te zakken, alsof het te recht gekomen was in het drijfzand. Weldra zat het paard tot aan den buik in het zuigende zand. 't Was een zielig gezicht het sidderende dier in die positie te zien zitten, 't Werd spoedig uit gespannen en met veel moeite gelukte het een paar planken en latten onder den buik van het paard te krijgen. Nu kon het tenminste niet verder weg zakken. Met de hulp van een groot aantal kampbewoners mocht het na groote in spanning gelukken, het paard te „lichten" want behalve dat men het gewicht van het paard had, moest men de zuigkracht van 't zand ook nog overwinnen. Echter vragen we ons af; wat zou er van 't paard geworden zijn, als er niet toevallig plan ken en mannenkrachten bij de hand waren geweest. Zou 't zoover verzonken zijn, dat 't verloren zou zijn gegaan? En komt er aan de Hollandsche kust drijfzand voor? Of wel, zulk week en waterig zand, dat men er een paardepootlengte in verzinken kan? V. d. Dussen, Brederodestraat 1, armband; Koelemeyer, Oranjestraat 112, abonnement N.S.; Tollenaar, Tuinstraat 7 rd„ badpak en handdoek; van Es, Hof van Egmond 5, idem; Lieshout, Hof van Egmond 1, 2 boorden; Schreurs, Leidschezijstraat 4 rd., boekje cou pons douchebaden; Bur. van Politie, Smede- straat 9, bal, gewicht, muts; Gouwentak, Spaanschevaartstraat 49, badpak met hand doek; de Bruin, Madoerastr. 23 H'stede, idem; Bom, J. F. Helmerstraat 23, bril; Tromp, A. Dekenstraat 16, badpak; v. Woerkom, Byzan- tiumstraat 30, ceintuur; de Vries, Spiegelstraat 23 I, dolkmes; Huyboom, Graaf Willemst",raat, motargereedschap; v. Pel, ï'opelingstraait 4, hondenhalsband; Beenema, A. L. Dyserinckstr. 56, 4 haken m/moer; Oudhof, v. 't Hofstraat 103, hond; Maerten, Burgwal 31, handschoen; Schaap, Rozenprieelsfcraat 61, idem; Lebber, Godfr. v. Bouillonstraat 31 rd„ handschoenen; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond, 2 katten; Gem. Gen. Dienst, Kenaupark 6, kinderjasje: Mennink, v. Oosten de Bruyn- straat 143, colbertjas; Baumont, v. d. Hulststraat 17, dames japon; Hofman, Scheepmakersdijk 18, damesjasje; Nijhuis, Kruistochtstraat 50, kat; Konings, Klarenbeekstraat 43 zw., liter maat; Draayer, Omvalspoort 14 rd., mantel; Godde, Lombokstraat 22, idem; de Wolf, Z. B. Spaarne 31, mast met zeil; v. Nes, Staringstraat 25, portemonnaie; v. Woerkom, Beeksteeg 4, idem; v. d. Drift, Eikenstraat 30, pet; Bur. v. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig Bureau half 9; St. Caecilia, 8 uur; Alberdingk Thijm. 8 uur. Groote Kerk Orgelconcert van 8.15—9.15 uur. Falace. Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater. Bioscoopvoorstellingen en variété. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater. Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag van 1012, 24, 89 u. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haar lem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" R. K. Kleermakers, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Raadzaal Prinsenhof Gemeenteraadsver gadering, half 2 en zoo noodig, 8 uur. Rozenhagenplein Concert, 8 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 2, 4.30 7 en 9.15 uur. Luxor'Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 105 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R. K. Arbeidsbureau voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 uur. Zaterdags van 1012 uur. Adres Bloemhoi- straat 1, Haarlem. Tel. 11671. BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 Politie, Smedestraat 9, portemonnaie: Hoes, Olieslagerslaan 13, idem; v. Deursen, Ged. Oude gracht 107, regenjas; de Man, Zaanenlaan 2. heerenrijwiel; Renaud, Parkstraat 13, kinder schoentje; Veeninga, Brandtstraat 26, bos sleu tels. B. en W. stellen voor, behoudens goedkeu ring van Gedeputeerde Staten der provincie Noord-Holland, aan C. P. Laan, alhier, tegen den prijs van 16.per M2 in koop af te staan grond, gelegen aan den Middenweg, hoek Van Nesstraat, groot ongeveer 397 M2, zulks met de bestemming om op dien grond te bou wen een winkelwoning, één beneden en twee bovenwoningen en een garage, de woningen k bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. Geboren: 19 Aug.: R. de JongSiemens, z. 20 Aug.: D. M. H. NijssenOp 't Root, d. T, T. v. Schravendijkv. Dijk, d. C. J. Stef- fens—v. Apeldoorn, z. N. H. F. Fransen—vv""" 't Lam, d. 21 Aug.: J. H. NijdamKroonen- burg, d. J. C. M. HooijOverzier, z. M. W. KarremanGodefrooij, d. 22 Aug.: M. Ba- rendsPrevost, d. Overleden: 19 Aug.: J. W. Ruigrok v. d. Wer ven, 66 j., Kloosterstraat 20 Aug.: C. v. d. Bogaerde, 88 j., Rozenprieelstraat M. S. v. KesterenCalvelage, 72 j., Tugelastraat 21 Aug.: J. C. A. Roosen, 32 j., Kamperlaaa J. P. Hillebrandt, 67 j., Zijlweg. De reserves van Stormvogels hadden giste ren een elftal van zwartjes op bezoek. De IJmuidenaars, die hun tegenstanders veel meer de baas waren, dan de cijfers zouden doen vermoeden, wonnen met 32. Afd. wedstrijd uitslag 3a R.C.H. 8Heemstede 14 3b R.C.H. 9—Schoten 4 0—2 3c R.C.H. 10—D.W.O. 2 7—2 Rood en wit bat eerst en J. P. van Baas- bank opent met v. d. Berg op het bowlen van Boeree en Allart: Reeds op 10 valt het eerste wicket als J. van Baasbank (4) door v. Dal- sub gevangen wordt op het bowlen van Boe ree. Op 40 is het de beurt voor v. d. Berg om te vertrekken voor 19. Ook Dorsman (0) wordt spoedig door v. Dalsum gebowld. R. Kramer en Mr. F. A. Davidson brengen dan den stand van 342 op 4105 op welk totaal Mr. Da vidson (17) door Allart gebowld wordt. R. Kramer zet z'n innings rustig voort en krijgt daarbij steun van A. v. Baasbank 24 (1 x 6). B. Schmeink 36 en met P. Fresai op de mat scoort hij met een twee z'n tweede century (101 not out) van dit jaar. Een schit terende prestatie van dezen pas 15-jarige Rood en Witter. P. Preni scoorde tenslotte een harde 48 not out (9 x4) waarna Mr. Davidson op een totaal van 275 voor 7 sluit. Hiervan wa ren nog 26 extra's. Bowlingcijfers Haarlem: J. Allart 370, F. v. Dalsum 2—50, Healy 110, H. Boeree 147, terwijl de Vries, de la Mar en Kleefstra geen succes met den bal hadden. Haarlem opent met Allart en H. Healy op het bowlen van Goosens en Dorsman. Op 47 komt de scheiding wanneer Goosens Allart voor 27 bowlt. Healy speelt uitstekend en ziet achtereenvolgens J. J. de la Mar (8) en H- de la Mar voor een goede 31 verdwijnen waar na het ook zijn beurt is om voor 67 runs te vertrekken. Op 188 voor 5 is de tijd verstreken waarbij Drs. B. Kleefstra en v. Dalsum met resp. 24 en 12 not out blijven. Er waren 1° extra's. Bowlingcijfers R. en W.: J. Goosens 236, Mr. F. A. Davidson 126, A. van Baasbank 145, H. Dorsman 148. Deze wedstrijd eindigt dus in een draw.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2