STADSNIEUWS Het stroopersdrama te Putbroek MARIA-STICHTING Wat gebeurde er in het bosch? DE DOODENDE SCHOTEN DINSDAG 23 AUGUSTUS Kamercentrale haarlem Hoe de lijken werden gevonden NIET VERSTANDIG Schadepost van 350 TWIST OVER BOOTEN 't Water maakt er een einde aan! INBRAAK IN R.K. PASTORIE In Houtrakpolder NIEUWE REISGIDSEN Van Heck' beschouwingen concept-program 1933 te AUGUSTUS-ZOMERZONDAG De politie was vlugger dan de dief INKRIMPINGSPLAN VOOR DE BOLLENCULTUUR Het A.B.C. over het plan- Sassenheim NAAR ST. JEROEN De nachtelijke bedevaart Personalia VERKEERSONGEVALLEN Fietsrijdster gevallen Gecompliceerd Nog een aanryding Ruïne van Brederode BURGERLIJKE STAND IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Hulzen en foto's als stille getuigen van het vreeselijke drama in den nacht Stille getuigen Omdat ik onschuldig ben Demonstratie De hulzen spreken Dr. Hulst verklaart Nog eens de hulzen Hoe het onderzoek plaats vond De beproefde moeder verhaalt Vader van den E. in den bewusten nacht gezien? De eigenaar der bosschen gehoord Zatermiddag ging een inwoner van Haarlem kan het Bloemendaalsche strand verkoeling zoe- *en tegen de hitte. Deze had hem zoodanig be vangen, dat hij het niet gevaarlijk achtte te Êaan zwemmen en een portefeuille met 350 onbeheerd in zijn kleeren aan.het strand aeh- ter te laten. De gevolgen konden dan ook niet Uitblijven. De kinderen der duisternis zijn nu uenmaal slimmer dan de kinderen des lichts en z°o kwam er zoo'n „duisterling", die er zich geen gewetenswroeging van maakte, den zwem- jhenden Haarlemmer van zijn ƒ350, die zijn Weeding bezwaarden, te ontlasten. Den gedupeerde bleef niets anders over, dan Aangifte te doen bij de politie. Hij zal echter *el naar zijn geld kunnen fluiten. De 56-jarige bootenverhuurder M., wonende 8Paarnwouderstraat 123, kreeg Zondagmiddag luzie met een van zijn huurders, die verder on bekend gebleven is. De twist liep zelfs zoo hoog, dat er een hand gemeen ontstond. M. sprong daarbij in een bootje. Door den schok van den sprong wankelde het Vaartuigje, waardoor M. er uit viel en in het water van de Oostvest terecht kwam. Toen de andere dit bemerkte, liet hij zijn •.medestrijder" in den steek en sloeg op de vlucht. ®en agent van politie heeft den drenkeling door handreiking weer op het droge gebracht. Een der laatste nachten is ingebroken te •mutrakpolder. De dieven hebben gelijkvloers oe kamers doorzocht en den inhoud van een aantal bussen medegenomen. Een bedrag van Ongeveer 50 viel in hun handen. Bij hun verderen tocht door de pastorie heb ben zij getracht met een beitel een deur open m breken, doch door het lawaai ontwaakten de dienstboden die alarm maakten. Pastoor Speet snelde toe doch de ongenoode gasten kozen het hazenpad en verdwenen in de duisternis. Per auto waarschuwden buurtbewoners de tolitie te Halfweg doch haar nasporingen ble- Veh zonder succes. Door Heck's Lunchrooms is een nieuwe gids Van Amersfoort en omgeving uitgegeven. Het handige, fraai verzorgde boekje, is sa mengesteld met medewerking van de Vereeni- 8ing_tot Bevordering van het Vreemdelingen- Verkeer te Amersfoort en wordt op aanvrage aan belanghebbenden gratis toegezonden door de bedrijfsleiding van Heck's, Scheepmakers haven 44, Rotterdam. In verband met het feit, dat zeer vele Vacantiegangers dit jaar binnen de grenzen van bhs land blijven, zullen velen zich ongetwy- feid voor het boekje interesseeren. Ook zijn nog gidsjes van andere plaatsen uit gegeven. Van Arnhem is een nieuwe gids ter perse, terwijl ook voor Haarlem een nieuw boekje in bewerking is. De jaarvergadering van de Kamer-Centrale '.Haarlem" wordt gehouden 15 October a.s. des namiddags 2.30 uur in gebouw „St. Bavo", m Haarlem. De agenda is als volgt samengesteld: Opening, hetuien, ingekomen stukken, jaarverslagen se cretaris, penningmeester, verslag kascommissie. benoeming nieuwe kascommissie. Vaststelling c°ntributie. Verkiezing bestuursleden, wegens Periodieke aftreding van de heeren C. P. Maas, Brouwer en J. J. Brinkman. Behandeling Program. Het dagelyksch bestuur deed reeds de noo- dr&e aanwijzingen van hoogerhand aan de lo cale kiesvereenigingen toekomen over de be handeling van het concept-program 1933, waar- h vooral het verzoek naar voren kwam zich te matigen in de amendeering. Dp eigen verantwoording deelt het dagelijksch bestuur der Kamercentrale Haarlem thans aan a"e leden der organisatie mede, dat het con- Copt program in zijn eerste deel, n.l. in de al- ®ehieene richtlijnen bezwaarlijk voor amendee- hg vatbaar is. immers, deze algemeene richtlijnen zijn ®lechts een greep uit den rijkdom van begin- cten, die het richtsnoer vormen der R. K. v aatsparty. Zij zijn uiteraard voor breede uit- m~6iding vatbaar. Naar volledigheid echter kan 'ochts gestreefd worden in een breed beginsel- Pr°gram, niet te verkrijgen door amendemen- ®hopbouw uit alg. vergaderingen van leden, {haar slechts aan het Kath. Nederl. Volk voor leggen als vrucht van moeizamen arbeid van gram van actie, zijn niet alleen voor amendee ring vatbaar, maar wij willen dat recht op geen enkele wijze beperken, ook niet wanneer som mige programpunten sterke gelijkenis vertoo- nen met reeds vroeger aanvaarde desiderata, in vorige programs dus opgenomen. Zelfs gaat ons verlangen uit naar amendeering van eenige onderdeelen en de kieskring Haar lem heeft zich door zijn vertegenwoordiger in het Partijbestuur met name bij punt 6 van het tweede deel volkomen vrij gehouden en uw voorzitter acht zich gerechtigd zijn bezwa ren tegen dit onderdeel ook in eene vergadering te ontwikkelen, als hij dit dienstig acht. Maar daarnaast sta, dat ons dagelijksch be stuur reeds nu een woord van dank aan het Partijbestuur wil brengen voor het z.i. uitste kend concept-program, dat ons hoogste be stuurslichaam aan de leden der R. K. Staats party heeft voorgelegd. De druilerige, met regen dreigende morgen heeft Zondag toch nog een schitterend mooien dag gebracht met als gevolg een ongewoon druk strand- en zeebezoek. Het koelere weer en de getemperde zon waren voor hen, die op vorige dagen opzagen tegen een rit langs den brandend heeten Zeeweg, nu juist een aansporing om strand en zee te be zoeken. En toen begon de bekende „groote trek", de groote volksverhuizing, de menschenvloed, alleen te vergeiyken by den grooten vogeltrek in 't na jaar. De Zeeweg werd weer de groote goot, waar door de stad half leeg stroomde naar zee. Want de zee trekt, trekt meer dan ooit. Aan zee heerscht een vryheid en een losheid van bewe ging, die men zich in het Bloemendaalsche bosch en op de wandelwegen tusschen de villa's niet permitteeren kan. En ook dat trekt. We zagen eens twee plaatjes: op het eene een agent van politie, die zich het zweet van het voorhoofd wischte en een ander, waarop een Engelsche bobby op Zondagmorgen op straat.... gaapte. Die twee plaatjes typeeren de toestan den aan het strand en in het dorp Bloemendaal. De strandpolitie had handen vol werk. De dorpspolitie had slofwerk. En nu het eindresultaat van den drukken Zondag? Velen spraken van records: records voor aantal ge nomen baden, voor gestalde fietsen, geparkeerde auto's, aantal tenten, vervoerde menschen per autobus enz. We kunnen de juistheid hiervan niet nagaan. Misschien dat ,,'t lest heugt 't best" hierby een rol speelt. Maar druk was het zeker zeer druk, zelfs soms overstelpend druk. En op zulke tüden krijgt men het gevoel: Bloemendaal- aan-Zee kan een mooie toekomst hebben, maar thans is het nog een zeer primitieve boel, een achteriyk boerendorpje, dat tegen z'n zin in het groote drukke verkeer is opgenomen, maar in alles te kort schiet. En als dan tegen den avond de groote land- trek weer begint, dan stroomt het strand weer leeg, de vloed trekt langs den Zeeweg terug en de autobussen vliegen heen en weer om de massa's weer stadwaarts te brengen, die 't niet op eigen gelegenheid doen. 't Fietspad is dan een stroom van rollende wielen, langs den rij- weg rolt een kapitaal aan dure en minder dure auto's landwaarts en men vraagt zich af: „al lemaal crisis?" Van ongelukken hoorden we niet. De B.R.B. kreeg eenige minder ernstige strandongevalle- tjes te behandelen, o.a. een meisje dat tengevol ge van een trap in den rug bewusteloos was ge worden en later op advies Van Dr. Westenburg ter observatie in een ziekenhuis moest worden, opgenomen. Vrydagnacht ontdekte een nachtwaker van den particulieren nachtveiligheidsdienst te Haar lem, die een onbewoonde villa te Aerdenhout controleerde en daartoe zyn rijwiel by den in gang had geplaatst, bij zijn terugkomst, dat dit rywiel was weggenomen. Onmiddeliyk stelde hy de politie te Aerden hout van dezen diefstal in kennis, die op haar beurt de politie te Heemstede en Zandvoort waarschuwde. Nog dienzelfden nacht werd op den Heeren- weg te Heemstede, een zwerver aangehouden, die in het bezit van het ontvreemde rijwiel bleek te zyn. Hij is, met het in beslag genomen rijwiel ter beschikking van den Commissaris van Politie te Bloemendaal gesteld. eh zeer kleine commissie van deskundigen, ja elfs denkbaar in den meest logischen vorm als esUltaat van lange voorbereiding door één per soon. Dat ook dit kostbare stuk van blüvende waar- 6 Weldra ons Roomsche volk zal voorgelegd ö°rden, aldus schryft het dageiyksch bestuur -er Kamer-Centrale, staat wel vast en wan- £6er> daarop als het ware vooruitloopend, het j, artijbestuur het raadzaam geoordeeld heeft eds thans eenige richtlynen aan te geven, dan j®bben wij daarvoor dankbaar te zyn, maar wy a°eten ons onthouden van verderen uitbouw j 2elfs wyziging van deze algemeene beginse- v Het gegevene onderschreven wij allen. De ®rvoliediging in een beginselprogram kan het der leden niet zyn; zooals gezegd, hopen JJ op dit punt op den arbeid onzer beste voor zonen, die ons veeleer uit de gansche Kath. j,'henleving voor oogen staan, dan uit den be ukten kring onzer politici. Vr, in het tweede deel (program van actie Zr vier jaren) treffen wy cursief gedrukte .stukken aan, die een soort considerans wil- Vq, 2Ün op de practische programpunten, die L ?etl- °ok deze overwegingen van ons partij- del iUr achten wy moeilijk vatbaar voor amen- Ver e' ZÜ geven ons de meening van een Sc, antwoordelijk lichaam, waarom de practi- Hj e Punten er worden voorgelegd. Deze mee- ge van een ander is door ons niet te wijzi- zij behoeven o.i. ook geen enkele wyziging. het overige, zijnde punten van een pro- Het Hollandsche Bloembollenkweekersgenoot- schap heeft gisteren te Haarlem 'n spoedeischen- de vergadering gehouden ter behandeling van het inkrimpingsplan met steunverleening voor de bloembollencultuur, ingediend door de afd. Sassenheim van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur, waarvan wy in ons avondblad van Woensdag j.l. melding maakten. De voorzitter, de heer S. Schoneveld, wees op de byzondere beteekenis van deze bijeenkomst. De omstandigheden, waarin het vak thans verkeert, zyn te vergeiyken met die van een zinkend schip, waarvan de opvarenden allen verloren zyn. Spr. wees op de oorzaken van de thans be staande moeiiykheden, die ten gevolge hebben, dat vele vaklieden in hun bestaan met onder gang worden bedreigd: anderen zyn al onder gegaan. Men heeft gevoeld, dat men ditmaal niet te doen heeft met een meer voorgekomen inzin king, maar met een zoo emstigen toestand, dat velen hun bestaan kan worden ontnomen. Komende tot het plan van de afd. Sassen heim van „Bloembollencultuur" betoogde spr., dat de tyd gekomen is om de medewerking der regeering in te roepen. Het is van belang ge acht, deze zaak in behandeling te brengen in de algem. vergadering, omdat zy de moeder- vereeniging in het vak is, en omdat daarin de meeste vaklieden georganiseerd zyn. Er is, na een bespreking, een commissie ge vormd, die een bespreking op het departement heeft gehad. Haar indruk na de besprekingen is, dat hulp van de regeering niet is uitge sloten; maar er zal eerst een algemeene uit spraak van het vak moeten komen, omdat het noodig is te weten of men hulp wenscht. Ook deze vergadering zal zich over de vraag of steun der regeering gewenscht is, moeten uitspreken. Het hoofdbestuur meende de vergadering te moeten adviseeren het plan.Sassenheim te aan vaarden. Het meent, dat voortgaan zonder het treffen van eenigen maatregel den ondergang van velen moet ten gevolge hebben. Spr. uit den wensch, dat de vergadering het met zeer veel moeite tot stand gekomen voor stel-Sassenheim zal aanvaarden. Van de 24 afdeelingen bleeken 18 vertegen woordigd te zijn. De voorzitter gaf nog een uitvoerige toelich ting op, het voorstel-Sassenheim en legde er den nadruk op, dat een uitspraak ten gunste van het plan gewenscht is, omda van medewerking der regeering anders geen sprake is. Enkele sprekers maakten de opmerking, dat het onjuist zou zijn wanneer werd aangenomen, dat wanneer een klein gedeelte tegen het plan is in de vergadering, daaruit af te leiden, dat de meerderheid van het vak vóór het plan is. Ook werd betoogd, dat het bedrag van 2 K millioen gulden, in het plan voor ondersteuning genoemd, beter zou kunnen worden gewijzigd in tot 3 millioen. De VOORZITTER antwoordde, dat over dat onderdeel nog niet behoeft te worden gesproken dat komt in de Algem. Vereeniging nog ter sprake. De afd. TEXEL zou vóór het plan willen stemmen als de narcissen er uit worden gelicht. De afdeeling was ook bevreesd voor maatrege len van Engeland, omdat men in Engeland de maatregel als invoerbeperking zou kunnen be schouwen. De VOORZITTER meenede, dat hiervoor geen vrees behoeft te bestaan. Hij veronderstelt ver der, dat wanneer nu een beslissing wordt ge nomen, de zaak in de Kamer snel zal worden afgedaan, zoodat met enkele weken de beslissing kan genomen zyn. Na verdere besprekingen werd het plan Sas senheim met algemeene stemmen aangenomen, uitgezonderd de stem van de afd. Texel. Nog werd een motie aangenomen, waarin uit gesproken wordt de wensch tot steunverleening door de regeering, terwijl voorts gevraagd werd aan bloembollencultuur en den bond van bloem bollenhandelaars de ingestelde actie te steunen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de jaarlijksche Haarlemsche processie naar St. Jeroen te Noordwijk plaats gehad. Zaterdagavond te kwart voor twaalf werd door kapelaan v. d. Lugt in de kerk aan de Am sterdamstraat een Lof gecelebreerd, waaronder hy de pelgrims toesprak. Na den zegen hiet het Allerheiligste begaven de pelgrims zich op weg. Op verschillende plaatsen onderweg sloten zich meer pelgrims aan. Na een tocht van vyf en een half uur kwamen allen te Noordwijk aan en stortten zy aan het Jeroenpoortje gezameniyk een gebed, waarin nog eens alle gebeden van den nacht werden ingesloten en alle intenties werden aan bevolen. Hierbij waren ook tegenwoordig de pel grims, die om de een of andere reden den tocht niet te voet hadden kunnen maken en nu per rywiel gekomen waren. Dan begaven zy zich naar de Jeroenkerk, waar de H. Mis werd opgedragen voor de pel grims. Kapelaan Heemskerk hield een predica te; daarna naderden allen tot de H. Tafel en vereerden de reliquieën. Na afloop van de plechtigheden vonden in het Juvenaatsgebouw de mannen daar een heeriyk ontbyt. Toen allen gezellig byeen wa ren, vond de voorzitter gelegenheid een woordje te zeggen, vooral tot de jongeren, die dezen tocht voor het eerst mee hadden gemaakt. Hy hoopte, dat zy vooral in de K.J.V. propaganda zullen maken voor deze mooie bedevaart. Nadat men nog geruimen tyd bijeen was ge bleven, begaven allen zich per trein of per bus huiswaarts. De heeren J. Hoeve, J. Oosterhuis, L. IJs- senmagger, te Amsterdam, H. Bruschke, Haar lem en L. Ruder, Den Helder slaagden te Haar lem voor het examen Hoofdakte. De heer J. van, der Niet, te Noordwyk a. Zee, slaagde te 's-Gravëhh&ge voor liét'' examen Hoofdakte. De dames A. Bergsma, Alkmaar; M. E. Geel, Bussum; E. M. de Jong, Amsterdam; E Mid dag, Haarlem; H. J. Ravenstein, Amsterdam; J. G. Ruiter, Beemster; C. A. P. Vos, Amster dam slaagden te Haarlem voor het examen Han denarbeid. Zaterdagavond reed de 24-jarige mevr. E. uit Heemstede, per fiets in de Koningstraat tusschen de tramrails en den trottoirband. Achter op zat haar drie-jarig kind. Een luxe-auto kwam achter de wielrydster gereden en wilde haar passeeren, waarby hy echter niet voldoende uitweek. Mevr. E. viel van haar rijwiel en bezeerde haar linkerhand. Het drie-jarig kind kreeg geen letsel. Tegen den onvoorzichtigen autobestuurder is proces-verbaal opgemaakt. Zaterdag had op de Raadhuisstraat te Heem stede een aanryding plaats. De bestuurder van een auto week, na een passeerende tram te zyn voorby gereden, te snel naar rechts uit, met het gevolg, dat het motorrytuig tegen een drie- wielige bakfiets terecht kwam. Doordat de autobestuurder geiyktydig stopte, reed een ach terop komende wielrijder tegen de achterzyde van dien auto aan. Een en ander had tenge volge, dat zoowel auto als bakfiets en rywiel werden beschadigd. Persooniyke ongelukken kwamen hierby niet voor. Ook op den Binnenweg te Heemstede werd een wielrijder aangereden door een achterop rijdenden auto. Volgens den bestuurder van den auto ontstond de aanrijding, doordat de wielryder plotseling naar links uitweek. De wiel- ryder werd niet ernstig aan arm en been ge wond. In de afgeloopen week werd de Ruïne van Brederode bezocht door 3700 personen. Clubs uit Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht Volendam, Castricum, Schagen, Alkmaar, Friesland. Geboren: 19 Augustus: G. E. KoetsHieber d.; J. C. HartDerlagen z.; 18 Aug. C. v. HeiningenSingeling d. Overleden: 18 Augustus, C. M. J. Honing Smits, 50 jaar, Slachthuisstraat: 18 Augustus, L., 3 jaar, zoon van P. Konings, Olmenstraat; 19 Augustus, J. JansenVan Wel, 31 jaar, Tul penstraat. 19 Aug. D. L. J. Hupkes, 71 jaar Spaamwou- derstraat; 20 Aug. E. E. B. M. Kubbinga-de de Rooij, 65 jaar, Welgelegenstraat, 20 Aug. J. G. A. v. Elten, 31 jaar Thomsonlaan. Gistermorgen om 10 uur maakte het Ge rechtshof te Den Bosch een aanvang met de behandeling in hooger beroep tegen vader en zoon v. d. E., die er van worden verdacht ae gebroeders W. en M. Kersten en F. Wehrens in den nacht van Vrijdag 27 op Zaterdag 28 November in het bosch by Putbroek te hebben neergeschoten en begraven. De 22-jarige zoon werd wegens poging tot doodslag door de Roermondsche Rechtbank tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld, terwijl de vader, de 56-jarige jachtopziener H. v. d. E., wegens doodslag tot 15 jaar gevangemsstrai werd veroordeeld. Het gerechtshof is als volgt samengesteld: Mr. Baron de Bieberstein, president, mr. Vlie- genthart en mr. van der Veen, raadsheeren; Jhr. mr. de Kuyper, griffier. Het Openbaar Ministerie wordt waargenomen door den advocaat-generaal mr. Couvée. Evenals by de behandeling te Roermond was ook gistermorgen reeds ver voor het aan- vangsuur een groote menigte verzameld voor het smalle poortje van het imposante paleis van Justitie, dat toegang geeft tot de pu blieke tribune. Een sterke politiemacht is samengetrokken om de orde te handhaven. Een leger pers-foto graven heeft zich opgesteld om de hoofdperso. nen in dit drama op de gevoelige plaat te ver eeuwigen. In de rechtszaal, rechts van het podium, staat een tafeltje, waarop de stille getuigen een plaats hebben gekregen; daar liggen de jachtgeweren en parabellen, de doorgeschoten planken, waarop de deskundigen hun schiet proeven hebben genomen, de glazen buisjes, waarin de gevonden patroonhulzen en de uit de lichamen verwijderde kogels. Verderop liggen de werkkleeren van v. d. E,, op één van de pantalons werden bloed sporen gevonden. Ook in de zaal, die weldra te klein zal biyken om den stroom van oe- langstellenden te bevatten, zijn de meest uit gebreide orde-maatregelen genomen. Achter de bank, waarop de beide verdachten plaats nemen met een rijksveldwachter aan beide zijden en tusschen hen in, is de bank van den Commissaris van Politie, en den com mandant der marechaussee. In de derde bank nemen de deskundigen plaats, terwyi ook de balie, die in grooten ge tale is opgekomen, hier een plaats vindt. Rechts van de verdachten is de bank van den verdediger mr. Paul Tripels. Nadat nog eenige uitspraken zyn gedaan, neemt de behandeling van de zaak Putbroek een aanvang. Vader v. d. E. wordt binnengeleid, een grüs geworden doodsbleeke man in een grijs pak. Achter hem volgt de zoon, eveneens begeleid door twee veldwachters Zijn uiteriyk is weinig veranderd, evenals in Roermond maakt ook hier het binnenkomen in de rechtzaal weinig indruk op hem. De president mr. baron de Bieberstein betuigt in het openbaar zyn spyt, dat hy niet in staat 's geweest alle verzoeken om plaatsen, ook niet voor de pers, in te willigen. Aan vader v. d. E. worden de gebruikeiyke vragen gesteld naar leeftyd, namen en beroep. Vervolgens stelt de president hem de vraag, wat de reden van zyn hooger beroep was. „Omdat ik onschuldig ben", luidt het ant woord. Hy doet zeer onverschillig. Hierna wordt ook den zoon gevraagd, waarom hij in hooger beroep is gegaan. Ook hy antwoordt: „omdat ik onschuldig ben". De verdediger mr. Paul Tripels maakt nog eenige opmerkingen over het inzien van het dossier. Getuige-deskundlgen worden beëedigd. Ge tuige H. Koenen, meester-geweermaker te Maastricht handhaaft zijn verklaringen, voor de rechtbank te Roermond afgelegd. Met het geweer met hagel geladen, kan een schot op een afstand van 10 M., misschien nog wel van 20 M., doodelijk zyn. Getuige heeft op zware planken proeven genomen met de Lega-patro- nen. De zeer zware planken worden op de groene tafel gezet en getuige demonstreert hiermee de wyze van afvuren en de uitwerking der schoten. Ook op foto's maakt de deskun dige het gerechtshof duideiyk, hoe de werking van deze Lega-patronen op verschillende af standen is. Ook de verspreiding der hagelkor rels wordt op deze wijze aanschouweiyk ge maakt. Verdachten, met de armen over elkaar, zien onverschillig toe. „Niets te vragen of te zeggen!" voegt de president hen toe. Verdachten schudden ontkennend. De ver dediger zegt, alles goed te kunnen volgen. De deskundige concludeert, dat het geweer deug- deiyk is en behalve op10 20 M. afstand doodeiyk te kunnen treffen, kan een scnot met dit geweer ook zwaar lichameiyk letsel toebrengen. Vader v. d. E. wordt naderby geroepen om de demonstratie te kunnen volgen. Hy gaat naar het rechterhjke podium en antwoordt met duideiyke stem, wel te weten dat ter plaatse, hem op de situatie-teekening aangetoond, een bietenkuil is. De president heeft een uitvoerige situatie- teekening voor zich van de plaats en de om streken waar het misdrüf gebeurd is. Tusschen den eersten en den tweeden Brandweg was de plaats des misdryfs, merkt de president vader v. d. E. op. Vader v. d. E. herkent de verschillende plaat sen en verduideiykt die nog by de teekening. Ook de zoon v. d. E., naderby geroepen, luistert toe. Hierop wordt het alibi van vader v. d. E. ter sprake gebracht. Na 's avonds in een café te zijn geweest is vader v. d. E. ter ruste gegaan na goed als altüd zyn huis te hebben gesloten. Van inbraak aan zyn woning heeft hy niets bemerkt. Verdachten gaan weer naar de beklaagdenbank terug. Getuige H. Koenen heeft alles aan patronen en hagel aan dokter Waegeningh gegeven, waar mee het onderzoek is geschied. Dit en niets anders. Een schot op Wehrens en een schot op Willem Kersten zijn zoo naby gelost, dat zij dadelijk doodelijk moeten geweest zyn. De verdediger vindt, dat de president veel te veel vraagt aan Koenen en maakt daar aanmerking op. „In Roermond heeft u er niets van gezegd", ant woordt de president. „Ja zeker wel, telkens heb ik gezegd, dat er te veel gevraagd werd", zegt mr. Tripels. De president zet echter het verhoor voort. En het gaat nu dan in het bijzonder over het wapen door den zoon gebruikt. Een jacht geweer wordt uit elkaar gehaald en de deskun dige geweermaker Koenen demonstreert op nieuw en zeer uitvoerig. Reeds een uur lang duurt het verhoor van dezen getuige. Met vier gelyke geweren heeft get. proeven genomen en van alle de uitwerking secuur genoteerd. Zelfs heeft hy de uitwerking van alles en van het geringste microscopisch onderzocht. „Iets te vragen of aan te merken?" vraagt de president den verdediger. „Als ik wat te zeggen of te vragen heb, zal ik het vanzelf wel doen," antwoordt mr. Tripels wat wrevelig. Getuige-deskundige Van Waegeningh, direc teur van den Ry'kskeuringsdienst van Waren te Maastricht, bevestigt zyn rapport. Hy geeft een uiteenzetting van zyn onderzoek ook dat het welk hij genomen heeft met getuige Koenen. Er zyn vier hulzen uit den rechter en drie hulzen uit den linkerloop van hetzelfde geweer geschoten. Dit staat beslist vast. Get. kan om trent de schotwonden op het lijk van Willem Kersten, dat hy gezien heeft, niets positiefs verklaren. Ten aanzien van de microscopisch onderzochte bloedvlekken op de kleeren van verd. verklaart get. dat die gedeeltelijk men- schenbloed waren. Over onderzoek van bloed, aarde en proppen kan get. ook niets bijzonders verklaren. De lijkkuil moet een gedeeltelijk oude kuil zyn geweest. Er zyn daar meer van die zgn. vossenkuilen. Een voetstap is in gips ge nomen en komt buitengewoon veel overeen met den afdruk van een schoen van verd., zoon v. d. Elzen. „Zijn dit uw schoenen?" vraagt hem de advocaat-generaal mr. Couvée. Verdacht zegt „Ja, dat zyn mijn schoenen". Getuige dr. J. P. L. Hulst, arts te Leiden, als deskundige gehoord, zegt, de drie lijken in ontvangst genomen te hebben van de politie. Hij bevestigt zyn rapport. De lyken waren in wendig ook vreeselyk verminkt. Het eene schot kan zyn toegebracht, terwijl een der slachtoffers stond, weer een ander terwyl hy op den grond lag en nog leefde. „Is het mogelyk," vraagt de president, „dat op een der slachtoffers geschoten werd, terwyl hy liep?" Getuige antwoordt bevestigend. Het meest aannemelyke is, dat van voren een schot ge lost is, terwijl hy stond. Ten aanzien van de verwonding van het slachtoffer Frans Wehrens, die inwendig zeer ernstig verwond was een groot aantal hagelkorrels nr. 5 is in zijn li chaam gevonden verklaart get. dat dit slachtoffer op een afstand van 5 M. getroffen moet zijn. Het tweede en het derde schot wa ren beslist doodelijk. Het hagelschot door den arm van W. Kersten en van Frans Wehrens, had dit lichaamsdeel geheel doorboord. Verdachte, zoon van den E., zegt op een vraag van dén advocaat-generaal dat hy zeker weet dat er 7 en geen 3 hulzen op zijn schietwapen zaten. Als er 3 waren in geweest', dan zou hij dit aan wachtmeester Houterman hebben gezegd. De advocaat-generaal vraagt aan het Hof acte van die verklaring. Vader v. d. E. weet niet of de broek welke hem getoond wordt, zyn eigendom is. Of hy veiligheidsspelden heeft gebruikt, weet verd. ook niet. Voorts zegt hij in den moordnacht niet met zijn geweer te zyn uitgegaan, maar een paar dagen tevoren is hy uitgegaan om konijnen te schieten en hij wyst op de kaart aan, waar hy geloopen heeft. Verdachte, zoon v. d. E. zegt voor het laatst met zyn parabellum geschoten te hebben op 8 of 15 November. Hij heeft direct weer het wapen gevuld, dat altyd in zyn jas zit en dat er ook in zat toen hij in den nacht yan 27 op 28 No vember naar bed is gegaan. Raadsheer v. d. Veen zegt tot zoon v. d. E.: „Hoe kan dat nu dat deze heer deskundige ver klaart dat al die hulzen uit uw wapen waren en u zegt, dat u uw wapen daar niet hebt af geschoten. Liegt u? Of denkt u dat de deskun dige liegt?" Verd. „Ik kan over die hulzen niets verklaren, ik weet er niets van. Ik begrijp er niets van." „Wat heb je heel den dag gedaan tot vier uur? Je had gedronken", zegt hem de president. Zoon v. d. E. begint te lachen en ontkent, wat dronken te zijn geweest. Hy is naar Roer mond geweest! Hij was ook in gezelschap van Thevissen, maar er is niets byzonders gebeurd. Hy heeft ook nooit met het geweer van zyn vader geschoten. Hierna wordt gepauzeerd De rechtszaal wordt bewaakt, dit in verband met de enorme uitstalling van overtuigings stukken. De president is nog aanwezig en zegt, dat hem de zitting is meegevallen, omdat vóór de pauze het ingewikkelde verhoor van de drie deskundigen kon worden beëindigd. Vader en zoon v. d. E. worden even vóór twee uur weer binnengeleid en doen weer zeer onver schillig. In de zaal, als in een uitverkochten schouwburg vóór den aanvang van een boeien de vertooning, is het een drukte en gepraat, als gold het niet een vreeselijk drama. Het wordt weer doodstil, als het Hof binnenkomt. Getuige Simon Houterman, wachtmeester der Koninklyke Marechaussee te Echt, is, toen hy van de vermissing der jongens hoorde, op on derzoek uitgegaan. Hij werd gewaarschuwd door Joseph Henzen, die een stuk broekriem gevon den had, dat een drama was ontdekt in de bosschen. Getuige ging mee naar de bewuste plaats en zag daar een zandheuveltje, waarvan men niet kon vaststellen of het door menschen- handen was gevormd. Men vermoedde echter, dat daar iets verborgen moest zijn. Get. begon het zand uit te steken en er kwamen toen drie petten voor den dag. Hij groef behoedzaam verder en toen kwamen de lyken te voorschyn. Zoon v. d. E. had zyn parabellum-pistool in den zak, nog geladen. Beiden wisten van geen drama af. De zoon beweerde, het laatst met zyn wapen geschoten te hebben op 8 of 15 November. Wat zegt Thevissen ervan? had hem verdachte gevraagd en get. vond die vraag buitengewoon vreemd voor een verdachte, die beweerde onschuldig te zyn. Get. geeft voorts inlichtingen over de wyze van surveillance in de streek door de commie zen en marechaussee. De advocaat-generaal maakt over de surveillance nauwkeurige aan- teekening. Vader v. d. E. surveilleerde steeds in de bosschen van den burggraaf Van Aefferden, de zoon in de bosschen van Van Gerardts. Ge tuige heeft bij informatie vernomen, dat ver dachten in den avond niet dronken waren. Getuige Johannes Paulssen, Rijksveldwach ter-titulair te Posterholt, hoorde van de ver dwijning der jongens en ging met zyn 'collega's op onderzoek uit. Hij liep met marechaussee Straatman, toen hy een voetstap ontdekte. Er lag bloed, maar omdat hy ook een strik zag, kon het bloed van een konyn zijn. Maar juist door het vinden van een wildstrik, dacht get. aan een stroopersdrama. Get. zag ook dennen naalden liggen, die door menschenhanden ver strooid moesten zyn. En onder de naalden en den grond werden de lijken toen gevonden. Get. gaf dadelijk order het onderzoek te biyven voortzetten; er werd dan ook een propje en een mes gevonden. Getuige A. Kersten, 15 jaar, broer van twee der vermoorden, te jong om den eed te doen, belooft de waarheid te zeggen. De knaap is lijkbleek. Getuige wist, dat er al vijf dagen strikken door zijn broers waren uitgezet en in den nacht zijn beide broers en neef Frans Wehrens uitge gaan om weer naar de strikken te gaan kyken. Niemand had gewaarschuwd, dat ze niet in de bosschen moesten gaan. Get. had een hun ner een zilverdraadje gegeven van papieren rozen. Toen get. den volgenden dag om tien uur mee naar zyn broers ging zoeken, vond hy het zilverdraadje, dat hij aan zijn broer Mathis gegeven had, om patrijzen te vangen. Hy zag ook een bloedvlek en een dag later, op Zondag, vond hij een stuk broekriem van zijn broer en gaf het aan een politieman. Toen begon het graven. Maar de knaap kon het vreeselijke werk niet aanzien en verwijderde zich. Getuige Maria Mertens, 46 jaar, huisvrouw van H. Kersten te Echt-Putbroek komt in rouwkleeding in de rechtszaal. )Het publiek is ontroerd en er wordt stil gefluisterd). De beproefde moeder verhaalt van het kaart spel in den avond van 27 November. Kwart vóór twaalf gingen ze weg en ze zeiden voor half één weer terug te zullen zyn. Maar ze kwamen niet en de moeder werd ongerust en keek tel kens op den wekker, hoe laat het al was Ze had nog even gezegd, toen ze gingen: ,,Ga niet het bosch in" Zoo vaak was al gezegd, dat haar zoon Willem er eens bij blijven zou. Wil lem toch leed vaak aan hartkrampen. Ze wist, dat ze niet zouden gaan loopen. Als ze een be keuring kregen dan zouden ze blyven staan en betalen, want ze hadden geld in den zak. Wil lem was bang voor van den E. en als er over Roubroecks gesproken 'werd, dan zeide haar zoon Willem: dat Roubroucks wel in de hei zou liggen en dan doelde hy erop, dat R. zou zyn afgemaakt. De moeder verhaalt, onder dood- sche stilte, dat het vandaag een jaar geleden is, dat van den E. met een pistool op haar zoon Willem geschoten heeft. Zoon van den E. wyst erop en zegt, dat hij nooit op Willem Kersten heeft geschoten. De moeder drukt haar zakdoek tegen de betraande oogen, als zy den broekriem van haar jongen herkent. Wankelend gaat zy na het verhoor de rechtzaal uit. Alleen verdachten biyven koud onder het ko men en gaan der arme vrouw in rouwkleeren. Hierop volgde het verhoor van getuige Cathe- rina Mertens, 46 jaar, huisvrouw van Wehrens, de moeder van den vermoorden Frans Wehrens. Zij houdt zich flink en verhaalt in minder dui delijk Limburgsch dialect, dat haar neef haar heeft gezegd. Het gaat my nog als Roubroecks, want de oude van -den E. heeft mij -bedreigd. En toen neef Willem eens door den ouden v. d. E. was aangeschoten, aeide bij: „Zeg het maar niet aan moeder." Vader v. d. E. ontkent ooit op Willem Kersten te hebben geschoten. De vrouw keert zich om naar verd. vader van den E. en zegt luide en herhaalde malen: „Ja, ja, jawel, mijnheer! Ge hebt wel geschoten!" Willem was naar den dokter gegaan. Getuige Ryksveldwachter Paulussen herinnert zich, dat een jaar geleden op Willem Kersten geschoten is. In den moordnacht heeft zij om half een een schot gehoord, doch haar man had toen al vijf schoten waargenomen. Getuige Joh. Beckers, 28 jaar, landbouwer te Echt-Putbroek, heeft vader v. d. E. in den maneschyn tegen een deur zien staan, althans hij hield het ervoor, dat de oude v. d. E. het moest zyn. De verdediger merkt op, dat de suggestie by den getuige een rol speelt. „En ik ben daar 'snachts niet geweest!", zegt vader v. d. E. luid. (Het publiek lacht zachtjes.) Get. Johannes H. Linssen, dienaar van poli tie te St. Odiliënberg, heeft met zoon van den E. een gesprek gehad, toen Roubroecks ver dwenen was. Er moeten er hier nog meer ver- dwynen, had de zoon van van den E. geant woord. „Het zyn toch ook menschen", had getuige toen weer opgemerkt. (Hy bedoelde hiermede de stroopers.) Get. Margaretha Th ooien, 22 jaar, naaister te Echt, verloofde van den vermoorde Rou broecks, heeft dadelyk vader van den E. van den moord verdacht. Roubroecks heeft haar zoo vaak gezegd, dat hem menigmaal ten on rechte een proces-verbaal door van den E. werd opgemaakt. „Ik heb nooit op Roubroecks ge schoten!", zegt verdachte vader van den E. (Het publiek lacht hard en de president ge biedt stilte. Hy dreigt met ontruiming van de zaal.) Vervolgens werd o. m. nog gehoord jhr. A. M. A. E. van Aefferden, burgemeester van Geulle. Deze begon met te protesteeren tegen hetgeen er in de dagbladen over hem was ge schreven. De President wilde openlijk verklaren, dat getuige met hem niet gesproken had in Den Bosch en zoowel President als getuige stelden er prys op te zeggen, dat zy elkaar in jaren niet gezien of gesproken hadden. Het liet den President koud wat er over deze kwestie was geschreven, maar alles was louter fantasie. De familie van Aefferden was over een en ander zeer verstoord. Ten aanzien van de zaak zelf vertelde get. dat de familie vader v. d. E. acht tien jaar in dienst heeft gehad en dat zy hem nooit byzondere opdrachten had gegeven. Een instructie was voor hem niet noodig, omdat hy een bekwaam en betrouwbaar politiebeambte was, waarover de familie niet te klagen had. Getuige wist, dat vader v. d. E. den laatsten tyd dronk en daar was hy voor gewaarschuwd. Get. was in Duitschland en daarna in België en vertoefde dus in de dagen van het drama niet in Posterholt of omgeving. Overigens was v. d. E. gedienstig en getuige gaf uitvoerige mededeelingen over de wijze, waarop hy zyn plicht deed. De overige getuigenverklaringen brachten geen nieuwe lichtpunten. V. d. E. vader bleef alles ontkennen, hy wist van niets en de getuigen logen. Om zeven uur werd de zitting gesloten. He denochtend werd de zitting voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3