Zware vonnissen in Silezië VIJFVOUDIG DOOD VONNIS TE BEUTHEN Rouwdag te Kiel Voor de openbare zedelijkheid Montagu Norman te New-York MARKTEN 08 8% g§ DINSDAG 23 AUGUSTUS Stuur kwijtgeraakt Bij stak den chauffeur in de hand Jongetje gedood KASSIER INGESLOTEN Wegens verduistering van een ton BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN De IJsel eischt drie slachtoffers GROOTE BOSCH- EN HEIDE BRAND Veel door het vuur vernield LANDBOUW-COMITE Besluiten van het bestuur Kardinaal van Rossum in Nederland Aankomst in allen eenvoud Priesterjubilea op Brakkenstein Loonsverlaging verminderd Redding met den dood bekocht KERMISGOEDEREN VERBRAND Nog meer slachtoffers van de hitte SCHAPEN VOOR LEGER EN VLOOT? Om afzet te bevorderen Tienduizenden guldens schade DE ONBEWAAKTE OVERWEG Vader van acht kinderen gedood EEN MILLIARD BELASTING MINDER PICCARD TE VENETIË Te Brieg zijn drie Rijksbanier- leden veroordeeld tot tuchthuis Verontwaardiging van de „Angriff" Het vonnis te Beuthen Nat. soc. relletjes Worden de vonnissen voltrokken Nazi's protesteeren Begrafenis van de slachtoffers van de „Niobe" Ook de radio rouwt Zaterdag staking in Lancashire? Aardbeving in Rusland Verordening in Pruisen inzake tooneelvoorstellingen en badleven Heden van kracht Belangrijke monetaire besprekingen Oceaanvliegers bij de vleet 460e STAATSLOTERIJ Op den Deelenscheweg bij Arnhem heeft Zondagmiddag een ernstig auto-ongeval plaats gehad. De heer W. Dorenvliet, uit Amsterdam, reed met zijn vrachtauto, waarin, behalve hij, nog een vijftal kinderen gezeten was, in de richting Hoenderloo. Doordat zich een bij op de hand van den heer D. zette, maakte deze een schielijke beweging met het stuur, zoodax de wagen in volle vaart over den kop sloeg. Vier der kinderen werden min of meer ernstig gewond en door een ziekenauto naar het Ge meente-ziekenhuis te Arnhem vervoerd, waar een 10-jarig jongetje, neefje van den heer D., uit Amsterdam afkomstig, in den loop van den avond is overleden. De drie andere kinderen, waarvan één een hersenschudding heeft op- geloopen, een ander een sleutelbeen gebroken «1 de derde minder ernstige verwondingen heeft, worden nog in het ziekenhuis verpleegd. De bestuurder en het vijfde kind kwamen met den schrik vrij. In het huis van bewaring te 's-Gravenhage is ingesloten de kassier van den R.K. Boeren leenbank te Oestgeest, die dezer dagen is ge arresteerd als verdacht van verduistering van meer dan 100.000. In twee dagen tijds heeft de IJsel bij Velp niet minder dan drie slachtoffers geëischt. Zaterdagavond is in genoemde rivier een 12- jarig jongetje uit Velp verdronken. Zondagmor gen omstreeks 12 uur is een 13-jarige inwoner uit Arnhem in de diepte verdwenen, terwijl aan de overzijde van den IJsel, onder Lathum, even eens iemand uit Arnhem is verdronken. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur is de 64- jarige mevr. O. de V. te Oosterbeek bij het zwemmen in den Rijn verdronken. Het slachtoffer was bij een Kribbe in de nabijheid van de spoorbrug aan het zwem men, waar de stroom bijzonder sterk is. Plot seling zag haar 17-jarige dochter, die aan den kant aan het baden was, haar moeder in de diepte verdwijnen. Hoewel op haar hulpgeroep direct menschen- toeschoten en reddingspogin gen werden ondernomen, was er niets meer te bespeuren. Ook de politie, die een K uur lang in de omgeving gedregd heeft, had geen re sultaat. Vermoed wordt, dat het slachtoffer in een gat terecht gekomen is en toen direct met den stroom is medegesleurd. Zaterdagmiddag is tusschen de gemeenten Vierlingsbeek en Maashees, aldus het „Han delsblad", een enorme bosch- en heidebrand uitgebroken, die, aangewakkerd door den feilen wind, met groote snelheid om zich heen greep. Het vuur was ontstaan in een perceel heide, eigendom van de gemeente Maashees. Geweldige rookwolken, die urenver in den omtrek zicht- baar waren, verduisterden het daglicht. Van alle kanten snelde de bevolking toe om het vuur te bestrijden, doch door de groote droogte was dit een vrijwel wanhopige taak. Tegen vijf uur woedde het vuur over een uitgestrektheid van circa twee K.M. en eene breedte van ongeveer 800 M. en had zich toen ook reeds medege deeld aan een complex dennenbosschen, toebe- hoorende aan m de gemeente Vierlingsbeek en Maashees en eenige particulieren, terwijl de uit gestrekte bosschen van jhr. H. W. de Blocq van Scheltinga ernstig bedreigd werden; om 7 uur woedde de brand nog in alle hevigheid voort. Met man en macht trachtte men het vuur te bestrijden, doch de omstandigheden waren van dien aard, dat het niet raadzaam was door tegenbranden het vuur tot stilstand te brengen. Over een schier onafzienbaren afstand zijn bosschen en heidevelden reeds in vlammen opgegaan. Nader wordt gemeld, dat men tegen negen uur er in geslaagd is den bosch- en heidebrand tot staan te brengen. De uitgestrekte bezittingen van jhr. De Blocq van Scheltinga zijn gespaard gebleven. Met de nablussching zou vermoedelijk een groot deel van den nacht gemoeid zijn. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nijsingh te de Wijk, is op Woensdag 17 Aug. j.l. te Utrecht een vergadering gehouden van het Bestuur van het Kon. Ned. Landbouw-Comité. Naar aanleiding van een desbetreffend schrij ven van den Minister van Economische Zaken en Arbeid werd besloten dezen te berichten, dat het op prijs zal worden gesteld, indien de se cretaris van het Kon. Ned. Landbouw-Comité, dr. H. Molhuysen, zal worden benoemd tot lid van de Nederlandsche delegatie naar de Alge- meene Vergadering van het Internationaal Landbouw Instituut, welke op 17 October 1932 te' Rome zal worden gehouden. Medegedeeld werd, dat blijkens het oordeel van den Minister van Financiën de gemeente besturen ingevolge artikel 105 van de Wet op de Inkomstenbelasting gehouden zijn indien zulks wordt gewenscht mededeeling te doen van de gegevens, welke ien behoeve van de uitkee- ringen krachtens de Crisiszuivelwet zijn over gelegd. Besloten werd in verband met het samenstel len van de Kamers voor Crisis-pachtzaken in verschillende provincies, zich ter nadere infor matie tot de betrokken regeeringsinstantie te wenden. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den Minister van Economische Zaken en Arbeid waarin deze van zijn voornemens ten opzichte van de lagere land- en tuinbouwscho len kennis geeft. De subsidieering van de bestaande lagere land- en tuinbouwscholen zal worden gehand haafd, behalve van zulke welke getoond heb ben geen voldoende* levensvatbaarheid te be^ zitten. Tot de stichting van nieuwe scholen zal voorshands niet worden overgegaan, terwijl te> vens niet zal worden overgegaan tot de stich ting van de scholen, waarvoor op de begroo ting van 1932 gelden zijn uitgetrokken, en tot welker bouw tot dusverre geen beslissende stap pen werden gedaan. In elk geval zal een drie tal dezer scholen worden afgevoerd. Het rapport van de door de Holl. Maatschap pij van Landbouw ingestelde credietcommissie, hetwelk ter fine van advies reeds is voorgelegd aan de leiders van de Centrales voor het land- bouwcredietwezen in Nederland, zal door de aangesloten organisaties nader worden bestu deerd. Een en ander zal voorts aan de orde wor den gesteld in de eerstvolgende vergadering van de dag. besturen der drie Centrale Land bouworganisaties. Mededeeling werd gedaan van het d.d. 5 Aug. jj. door de drie Centrale Landbouw Organisa ties aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid gezonden telegram, waarbij werd aangedrongen op onverwijlde steunverleening aan den West-Frieschen tuinbouw subs, uitbe taling van het aan Noord-Hollandsclie bedrij ven verleende crediet. Besloten werd een bedrag van 100 te be stemmen als bijdrage van het Kon. Ned. Land bouw Comité in de kosten van het secretariaat van het Comité voor Economisch Verweer. De gewijzigde begrooting van het K. N. L. C. over 1933 werd goedgekeurd. Op de salarissen van het personeel zal met ingang van 1 Januari 1933 de gemiddelde door het Rijk op de sala rissen zijner ambtenaren toegepaste korting worden aangebracht. De salarissen beneden 1000 zijn van deze regeling uitgezonderd. Besloten werd te bevoegder plaatse een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid van verruiming van de export-mogelijkheid voor Nederlandsch schapenvleeseh. In verband met de klachten der veehouders aangaande de uitbetalingen der melk, welke nog steeds niet het bij de behandeling der Crisiszuivelwet in het uitzicht gestelde niveau hebben bereikt, werden eenige mededeelingen gedaan, waaruit bleek, dat het de bedoeling is van de leiding der Crisiszuivelcentrale geleide lijk tot een melkprijs van circa 5 cent per kg. te komen. Zondag vierden vijf priesterzonen der congre gatie van het H. Sacrament op Brakkenstein bij Nijmegen hun 12 '/4-jarig priesterfeest. Deze jubilarissen de hoogeerw. pater provinciaal der orde, dr. L. H. Warmerdam S. S. S., de zeereerw. pater A. Schelstraete, overste van het klooster te Brakkenstein, en wiens vicaris de zeereerw. pater W. M. Pleunin, benevens de weleerw. pa ters P. Cox, G. J. J. van Buel, beiden profes soren aan het seminarie der orde te Baarlo, hadden de voorkeur aan een bescheiden viering gegeven. Derhalve werd Zondag in de rectorale kerk door den hoogeerw. pater dr. Warmerdam met assistentie van pater Pleunin als diaken en pater van Buel als subdiaken, een plechtige H. Mis opgedragen. De feestpredicatie werd ge houden door den zeereerw. pater W. M. Pleu nin. Des middags werd een plechtig lof gecele breerd met processie. Van de receptie aan het klooster werd een zeer druk gebruik gemaakt. De 10 procent loonsverlaging, welke de firma De Jong en Van Dam te Hengelo voornemens was in te voeren voor de afdeeling kousen weverij, is na eenige besprekingen met het personeel teruggebracht op 5 procent. Eenigen tijd geleden redde de heer B. te Maastricht met levensgevaar een weesjongen uit den Nieuwenhof, welke knaap in den zoo- genaamden bloedbak was gevallen, waar de Jeker onder de Zuid-Willemsvaart duikt om den loop naar de Maas te vervolgen. B. heeft zeer waarschijnlijk tengevolge van het vuile water, bij de gevaarlijke redding in geslikt, de typhus gekregen en is Zondagavond in het ziekenhuis „Calvariënberg" overleden. De moedige redder had reeds dertien menschen- levens gered. Zijn laatste menschlievende daad bekocht hij met den dood. ker niet minder zal zijn, zal er afgezet moeten worden ruim 6.325.000 K.g. schapenvleeseh. Als de contingenteering van andere landen zoo blijft, als deze thans is, zal naar Frankrijk kunnen worden afgezet circa 2.000.000 K.g. schapenvleeseh, terwijl de afname door België zeker niet hooger gesteld mag worden dan op 2.000.000 K.g. zulks in verband met den afzet in vorige jaren. Hoewel op het oogenblik de binnenlandsche afname van schapenvleeseh met 20.000 K.G. per week te hoog is geschat, is toch wel te ver wachten, dat deze hoeveelheid bij de stijging van de prijzen van het varkensvleesch zal wor den bereikt. Er zal dan nog ruim 1.000.000 K.G, schapenvleeseh over zijn. Dit overschot zal eenigermate kunnen worden verminderd, indien aan leger en vloot naast rundvleesch ook schapenvleeseh zou worden verstrekt. Wat de kosten betreft, behoeft hier tegen o.i. geen bezwaar te bestaan, aangezien de prijzen van schapen- en rundvleesch resp. bedragen ƒ0.40 tot ƒ0.45 per K.G. en ƒ0.50 tot 0.60 per K.G." Hedenmorgen om 9.32 is Z. Em. Kardinaal van Rossum met den Berlijnschen trein op het Cen traal Station te Amsterdam aangekomen. Ter verwelkoming waren aanwezig Pater Provinciaal L. Wouters C.s.s.R. en Pater Rector J. van Baerle C.s.s.R. van de O. L. Vrouwekerk. Ook een aantal katholieke stadgenooten had zich, getooid met het Pauselijk geel-wit, op het eerste perron verzameld. Uit den trein begaf Zijne Eminentie zich na de eerste begroeting onmiddellijk naar den ge- reedstaanden auto, die met toestemming van den stationschef, den heer Haak, op het perron was voorgereden. Daartoe was ook de trein op het eerste, in plaats van, zooals gebruikelijk op het tweede perron binnengeloopen. Langs den Oostelijken afrit werd onmiddellijk de stad door naar de O. L. Vrouwekerk gere den waar Z. Eminentie, geassisteerd door Pa ter M. Lathouwers C.s.s.R. en L. Dusch C.s.s.R. een stille H. Mis opdroeg. De kerk was zeer smaakvol versierd, terwijl een groot aantal geloovigen het Misoffer bij woonde. In Noord-Scharwoude is de 18-jarige P. Bak ker, die alleen op het land aan het werk was, en waarschijnlijk in een frisch bad verkoeling heeft willen zoeken voor de groote hitte, ver dronken. Te Woudenberg is Zondagmiddag de 22- jarige J. Lagemaat uit Lunteren verdronken, die in de Luntersche beek aan het zwemmen was, De Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, het Koninklijk Nederlandsch Land bouw-Comité en de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond hebben een tweede schrijven gericht tot den minister van Econo mische zaken en arbeid betreffende den steun aan de schapenhouderij. „Het gaat met de schapenhouderij in ons land zeer slecht en de verliezen, welke op dit belang rijke onderdeel van de veehouderij worden ge leden, zijn zeer groot. Uitgaande van het op 11 Mei 1931 in ons land aanwezige aantal schapen boven 1 jaar ten bedrage van 225.000 stuks, welk aantal op 1 Mei j.l. in verband met den slechten afzet in de periode 1 November 19311 Mei 1932 ze- Te Sittard brak brand uit in het groote magazijn van den heer Desmet, waarin een menigte kermisgoederen waren opgeslagen. Het vuur greep snel om zich heen en vond gretig voedsel in de droge materialen. In een mini mum van tijd stond dan ook het heele ruime gebouw in vlammen. Het magazijn is gelegen aan den Hollenweg, een veldweg nabij de aan de Zuidzijde van het station gelegen spoorbrug, alwaar nergens in de nabijheid het benoodigde water voor blus- aching aanwezig was. De brandweer kon zich dan ook slechts verdienstelijk maken door nog te redden, wat te redden viel. En dat was niets dan een tractor, die reeds door het vuur be schadigd was en eenige auto's. De juiste waarde van de verbrande mate rialen valt niet bij benadering te schatten. Wel staat vast, dat deze verschillende tiendui zenden bedraagt. Er zijn o. m. verbrand: drie auto's en een vrachtauto, twee toren-vliegma chines, acht kermisorgels, een volledig gemeu bileerde keukenwoonwagen en tallooze andere min of meer kostbare zaken. De eigenaar was tijdens den brand te Rotterdam. Hij werd tele fonisch dadelijk verwittigd van het gebeurde. De brandkast met waardepapieren kon nog door verschillende mannen met vereende krach ten naar buiten gesleept worden. Het vuur woedde voort tot laat in den nacht. De oorzaak van dezen brand is onbekend. Het staat, vol gens de „Gelderlander" vast, dat sedert verleden Zondag niemand meer in het gebouw is ge weest. De schade wordt grootendeels door ver zekering gedekt. Zondagavond Iaat is Schel, weduwnaar en vader van acht kinderen, wonende te Ros malen, die per rijwiel van de kermis te Heesch kwam, op den onbewaakten overweg door een passeerenden trein gegrepen en op slag gedood. WASHINGTON, 22 Aug. (Reuter). Hoezeer ook de Vereenigde Staten door de wereldcrisis worden getroffen, blijkt wel hieruit, dat de totale belastingopbrengst, welke verleden jaar 2428 millioen dollar bedroeg, dit jaar is terug- geloopen tot 1557 millioen. Vooral het bedrag der inkomstenbelasting is teruggeloopen en wel van 1860 millioen verleden jaar tot 1056 mil lioen dit jaar. VENETIË, 20 Aug. (Reuter.) Professor Pic- card is Zondag aangekomen met zijn echtge- noote aan boord van een watervliegtuig, dat hem door generaal Balbo, den Italiaanschen minister voor Luchtvaart, ter beschikking was gesteld. Talrijke vooraanstaande personen waren ter BERLIJN, 22 Aug. In Silezië zijn heden in twee steden zware vonnissen geveld op grond van de noodverordening van 9 Augustus j.l. tegen de politieke terreur. Te Beuthen zijn de 5 nationaal-socialisten, overeenkomstig den eisch, ter dood veroordeeld. Te Brieg zijn 3 Rijksbanier-leden uit Ohlau, in verband met de vechtpartij met nat.-socia- listen, waarbij 3 Nazi's werden gedood, resp. veroordeeld tot 2, 3 en 4 jaar tuchthuis. Verder werd een 10-tal lichtere straffen uitgedeeld. BEUTHEN, 22 Aug. (W.B.). In het proces in zake den beestachtigen moord op den com- munistischen arbeider Pietrzuch werd vanmiddag om 4.45 uur door den voorzitter van de bijzon dere rechtbank het vonnis uitgesproken. De nat. socialisten Kottisch, Mueller, Woll- nitzer, Graeupner en Lachmann werden ter dood veroordeeld, de eerste vier personen we gens politieken doodslag, de laatste wegens aanstichting daartoe. Bovendien werden Lach mann de burgerlijke eererechten ontzegd. Kot tisch, Mueller en Graeupner kregen behalve de doodstraf wegens gevaarlijke politieke lichaams verwonding 2 jaar tuchthuis, Wollnitzer 1 jaar. Hoppe werd wegens medeplichtigheid tot 2 jaar tuchthuis veroordeeld. Drie anderen wer den vrijgesproken. In de betrekkelijk korte motiveering van het vonnis schilderde de voorzitter van de recht bank de ontwikkeling der voorbereidingen te Broslawitz en Zokittnikz, welke door de nat. socialisten als zelfverdediging tegen de com munisten waren getroffen. Als de eigenlijke aanvoerder van den moord moest de herbergier Lachmann worden beschouwd; de andere ter dood veroordeelden zijn te beschouwen als slachtoffers van L. De voorzitter verklaarde verder, dat er in het geheel geen twijfel over bestond, dat hier de noodverordening van 9 Augustus j.l. van toepassing was. Bewezen was, dat de eerste 4 beklaagden zich hebben schul dig gemaakt aan gemeenschappelijken politie ken doodslag en dat Lachmann aanstichter was. Volgens de letter van de wet kan hem dus al leen de doodstraf treffen. De verdediger der nat.-soc. beklaagden had voor de uitspraak als volgt betoogd: In theorie ben ik het met het O. M. eens, in praktijk echter niet. De beklaagden waren geduchte soldaten, die reageerden op een bevel of militairen oproep, zonder zich lang af te vragen waarom. Drager der geheele affaire was eigenlijk de gevluchte Golombek. Verder is de vraag te stellen of hier wel sprake is van moord en niet eerder van het toebrengen van verwon dingen met doodelijken afloop, iets wat in de betreffende noodverordening geheel buiten be schouwing is gebleven. Op grond van het geneeskundige rapport zijn de beklaagden, wegens de meening van den verdediger, slechts te veroordeelen volgens par. 27 van het wetboek van strafrecht wegens vechtpartij. Tenslotte deed verdediger een be roep op den rechter, om een vonnis te vinden, dat bindt en niet scheidt, tot het heil eenér nieuwe volkseenheid. De tweede verdediger wees vooral op de Duitsch-Poolsche vijandschap in het grensge bied; z.i. hadden de beklaagden alleen de Poolsche terreur willen intoomen. BEUTHEN, 22 Aug. (W. B.) Terwijl zich tij dens de zitting geen enkel incident voordeed, werd het bij het uitgaan der rechtszaal uiterst rumoerig. Op de straat begonnen Nationaal- Socialisten een betooging te houden en het kostte de 200 man sterke politie de uiterste in spanning, om het verkeer eenigszins gaande te houden. De demonstraties bleven nog geruimen tijd aanhouden. Later werd het rustiger. De S.A.-leider Heine wist de nat.-socialisten tot kalmte te brengen; op zijn bevel stelden zij zich in gelid. Tevoren had Heine vergeefs getracht de nazi's, van wie de meesten uit Breslau waren gekomen, vanuit de veranda van een café toe te spreken. Na eenigen tijd begonnen de betoogingen echter opnieuw, ondanks het krachtig optreden der aanzienlijke politiemacht; deze kon niet verhinderen, dat alle ruiten bij eenige bladen werden ingeworpen. Alle Joodsche winkeliers hebben hun zaken gesloten. Dr. Goebbels publiceert in de „Angriff" reeds zijn standpunt inzake het vonnis te Beuthen. - Hij schrijft o.m.: Wij vragen aan de regee ring von Papen, en aan. den Rijkspresident: Zullen deze vonnissen voltrokken worden? Zal men inderdaad den moed hebben de hoofden dezer vijf jonge mannen op het blok te leggen? Wil men hier werkelijk een voorbeeld geven, hetwelk in zijn gevolgen en uitwerkingen zoo wreed en ondraaglijk is, dat men dit op het oogenblik zich eigenlijk niet goed kan reali- seeren? Wij wenschen niet geïdentificeerd te worden met een beweging van gewelddadig heden. Wij verheeriyken de terreur niet, doch dit verklaren wy wel in het openbaar en voor de geheele wereld: Deze vonnissen mogen niet voltrokken worden. Deze veroordeelingen zijn een vuistslag in het gezicht van het nationale Duitschland. En tenslotte: 350 kameraden hebben we be graven. In de meeste gevallen waren er geen politie en justitie, die de gerechtigheid deden zegevieren. Verbitterd en vergramd zweren wy den rooden hetsers een latere wettige vergel ding." MüNCHEN, 22 Aug. (W. B.) De persdienst van de ryksleiding der N.S.D.A.P. neemt heftig verontwaardigd stelling tegen het vijfvoudig doodvonnis van Beuthen. Het vonnis wordt een slag in het gezicht genoemd van het nationale Duitschland, temeer waar te Brieg de leden van het „internationale moordmarxisme" met korte tuchthuisstraffen er vanaf zyn gekomen. Aan rijkspresident en rykskanselier zyn tele grammen gestuurd, waarin onmiddeliyke be genadiging wordt verlangd, daar dit noodzake- ïyk is, om den binnenlandschen vrede alsnog te handhaven. Te Berlijn wordt van welingelichte zyde op de vraag, hoe het verzoek om gratie zal worden ontvangen, medegedeeld, dat de regeering onder alle omstandigheden de staatsautoriteit zal waarborgen. begroeting aanwezig en bereidden den profes sor en zyn vrouw een hartelijke ontvangst. BRUSSEL, 22 Aug. (Reuter.) Ingenieur Co- syns heeft zijn voorloopig rapport omtrent den tocht naar de stratosfeer ingediend by het Belgische Nationale Fonds voor Wetenschap pelijke onderzoekingen. In dit rapport wordt o.a. medegedeeld, dat de druk in het inwendige der cabine gedu rende de geheele vlucht ongeveer geiyk is ge weest aan dien, welke op een hoogte van 2000 meter heerscht. Alle werktuigen voor het meten der kosmi sche straling hebben voortdurend uitstekend gewerkt, evenals de radio. De grootste hoogte welke werd bereikt, kwam ongeveer overeen met een kwikdruk van 78 millimeter. By het dalen zijn eenige instrumen ten van minder belang gebroken. KIEL, 22 Aug. Het wrak van de „Niobe" is door de sleepboot „Capella" op sleeptouw ge nomen, om uit de Henkendorfer-bocht naar Kiel te worden getrokken. Alle ruimen en ver blijven waren tevoren nogmaals grondig door zocht, waarbü werd vastgesteld dat de wanden van het schip waterdicht waren. Lijken heeft men niet meer gevonden. De lyken, die giste ren geborgen werden, zijn inmiddels naar Kiel overgebracht. De Rijksmarine treft voorberei dingen, om den dooden van de Niobe" de laatste eer te bewijzen. Van acht slachtoffers zyn de lijken op verzoek van de familie naar hun woonplaats overgebracht. Een der lijken kon niet meer geïdentificeerd worden. In de kerk van het garnizoenskerkhof staan onder groene palmtakken en kransen de 24 kisten. Familieleden en personen van Rijks- weer en vloot komen en gaan in stilte en leg gen bloemen op de kisten. In een hoek van het eere-kerkhof voor de gevallenen van den we reldoorlog, aan weerszoden van de houten graf- kruisen op de graven van de bemanning van de duikboot U. B. 106, zijn twee groote kuilen gedolven waarin de kisten van de „Niobe" zul len worden bygezet. De vlaggen zyn alle half stok geheschen. De begrafenisplechtigheid wordt morgenmid dag van 4 tot 5 uur uit Kiel over alle Duitsche zenders gerelayeerd. De chef der marineleiding, admiraal Raeder, voert het woord. Ten teeken van rouw zullen alle zenders na de plechtig heid 5 minuten stilte betrachten, terwijl het verdere program van den dag aan de nationale rouw wordt aangepast. MANCHESTER, 22 Aug. (Reuter.) Alles wöst er op, dat de staking der spinners in het graaf schap Lancashire Zaterdag a.s. zal uitbreken. Van de zyde der arbeiders wordt verklaard, dat, als zü thans een of andere verlaging der loonen zouden aanvaarden, dit geen goed zou doen aan de industrie en dat binnen een jaar de patroons nieuwe loonsverlagingen zouden voorstellen. Vertegenwoordigers van werknemers en werk gevers zyn uitgenoodigd voor een conferentie op Woensdagmorgen, teneinde zoo mogeiyk de onderhandelingen weer op te nemen. MOSKOU, 22 Aug. (V.D.) Uit Natsjitsje- wan wordt gemeld, dat tot nog toe 148 slacht offers van de aardbeving in het gebied zyn ge borgen, zoodat de omvang van de ramp grooter is dan men aanvankeiyk dacht. Het oprul- mingswerk is nog niet beëindigd. De materieele schade wordt geschat op anderhalf millioen roebel. BERLIJN, 22 Aug. (W. B.) Inzake het in acht nemen van de openbare zedelijkheid heeft de plaatsvervangende rijkscommissaris van Pruisen, Dr. Bracht, aan alle politie-autoritei- ten een rondschrijven toegezonden, waarin o.a. gezegd wordt, dat er op gelet moet worden, dat by voorstellingen in theaters, variété's e.d., het kunstdoel niet verkregen mag worden ten koste van de door de openbare zedelijkheid geboden terughoudendheid bij de ontblooting van men- scheiyke lichamen. Vooral verboden moeten worden kykvoorstellingen, die zoogenaamd een kunstzinnig doel nastreven, doch die in werke- ïykheid slechts erotische oogmerken hebben, Verboden zyn derhalve alle naaktvoorstellin- gen. Verboden zijn ook de zoogenaamde schoon heids wedstry den, waarvan de deelnemers alleen een badcostuum aan hebben. Inzake de openbare badinrichtingen heeft Dr. Bracht het volgende rondschrijven aan alle po- litie-autoriteiten toegezonden: Wegens de voor de gezondheid nadeelige ge volgen, die het leven en de arbeid in groote steden medebrengen, is in deze tyden steeds meer de eisch naar zon, licht en water tot uiting gebracht. Pogingen om hieraan te vol doen zijn in het belang van de volksgezondheid van harte toe te juichen. Helaas heeft het badleven verschynselen ge toond van ontaarding, die in het belang van de openbare zedeiykheid moeten worden onder drukt. Uitsluitend ter bestriding van deze mis standen is een politie-verordening uitgevaar digd, waarin gezegd wordt: Het naakt baden in het openbaar of hét baden in aanstootgevende badkleeding is ver boden. Openbaar is een bad als de badenden vanaf den openbaren weg te zien zyn. In en om het water moet ieder optreden vermeden worden, dat in zedelyk opzicht ergernis kan geven. Het is verboden in badcostuum in openbare gelegenheden te komen of zich daarin op te houden, ook al zyn deze gelegenheden slechts vanaf het badstrand of badinrichtingen te be reiken. Overtredingen worden gestraft met een boete van ten hoogste 150 mark. De verordening treedt heden, Dinsdag 23 Augustus, in werking. BOSTON, 20 Aug. (Reuter) De gouverneur van de Bank of England, Montagu Norman, is hier aangekomen. Over het doel zijner reis wilde hy zich niet uiten, doch hij zeide dat hij rechtstreeks naar New York ging en binnen enkele dagen naar Engeland zou terugkeeren. De aankomst van den gouverneur van de Bank of England te New-York, wordt door het blad „Commerce" van groote beteekenls geacht en beschouwd als zijnde de eerste stap naar een gezamenlijke poging om den monetairen toe stand van de wereld op een nieuwe basts te stabiliseeren. NEW-YORK, 22 Aug. (Reuter.) De volgende vliegers zijn voornemens morgen een Oceaan- tocht te ondernemen: vooreerst William Ul- brich, Miss Edna Newcomer en dr. Pisculli, die in hun ééndekker, de* „American Nurse", naar Rome willen vliegen. Miss Newcomer wil dan te Florence voor het eerst van haar leven een parachutesprong maken. Verder start morgen de Noor Peterson, die in 36 uur zonder tusschenlanding naar Oslo hoopt te vliegen. Voorts vertrekt morgen Hutchinson met zijn familieleden in een vliegtuig, genaamd „Flying Family", met bestemming voor Edinburgh. Tenslotte hoopt Mollison morgen de eerste etappe van zijn retourvlucht af te leggen naar Harbourgrace. Alles hangt echter af van de meteorologische toestanden. LEIDEN, 23 Aug. Varkensmarkt. Aanvoer 356 varkens, waarvan 345 zware 0.27—0.29 en 11 lichte 0.260.27. Handel zeer matig. Zouters waren niet aangevoerd. ALKMAAR, 22 Aug. N.V. Alkmaarsche Ex portveiling Groentenveiling Aardappelen 1—2.60 per 100 K.G. Aalbessen 7—20 per 100 pond. Andijvie 1—2.90 per 100 stuks. Appelen 10—14, Augurken 5—30, per 100 pond. Bloemkool I 7.50—15, idem II 1.50 per 100. Druiven 31—35 per 100 pond. Groene kool 2.60—3.80, Kropsla 1—2.60, Komkommers 16, Meloenen 1044, per 100 stuks. Peren 3—15 per 100 pond. Postelein 0.10—0.26 Per bakje. Rabarber 4—7 per 100 bos. Roode kool 1.502.60 per 100 stuks. Selderie 1.903 per 100 bos. Spinazie 0.22—0.62 per bak. Snij- boonen 15 per 100 pond. Dubbele Sperzie- boonen 0-30—1.50 per zak. Uien 1.90—3.80 per 10O K.G. Wortelen 4.50—11 per 100 bos. AMERSFOORT, 20 Aug. 1932. Paardenmarkt. Aangevoerd 23 werkpaarden 125—350; 9 hit ten 75150; 3 veulens 3080. BROEK OP LANGENDIJK, 23 Aug. 1932 Groentenveiling 4000 K.G. tomaten: Tomaten A f 3.20; idem B f 330—3.50; idem C f 3.20- 1800 K.G. aardappelen: Schotsche muizen f 0.80 1.70. Eigenheimers f 1.50. Blauwe eigenhei mers f 1.20—1.40. Drielingen f 2.50—2.70. 5300 K.G. roode kool f 0.60—0.90. 30000 K.G. vroege witte kool f 0.60—0.70. 7000 K.G. Uien: f 1.302.40. Gele drielingen f 2.102.50. Gele nep f 3.40—2.80. 950 K.G. slaboonén f 3 30-3.40- 1550 K.G. bieten f 0.60. 237 K.G. druiven: Alicante f 55.4056.40. Frankenthalers f 61. NOORD-SCHARWOUDE, 23 Aug. 1932. Aan gevoerd 36800 Kg. Aardappelen. Schotsche Muizen 1.20—1.90; Groote 0901.10; Drie lingen 1.30—2,60; Duken 0.80—1; 5900 Kg. Spercieboonen 1.205.70; 1900 Kg. Zilver uien. Z'ilvernep 7.2010.90; Drielingen 2 —2.80; Zilveruien 10; 9801 Kg. Uien. Gele Nep 3.30—3,80; Drielingen 2,20—2,70; Uien 180—3.10; 300 Kg. Kroten 0.60; 1000 Kg- Gele kool 0.90. Alles per 100 Kg. PURMEREND, 23 Augustus 1932 Boter 2351, melkboter f 11.30 per kilo, weiboter f 0.700.95 per kilo; 679 Runderen, waaronder 345 vette f 0.66—0.70 per kilo, 232 melk- en gelde f 110240 per stuk, handel stug; 102 Stieren f 0.460.52 per kilo, handel stug; 24 Paarden f 70130 per stuk, handel matig. 99 vtette kalveren 0.700.90 vlug; 247 nuch tere kalveren slacht 518 per stuk, idem fok 10 16 per stuk, matig; 551 vette varkens slacht 0.220.27 per kilo stug; 35 magere varkens 7— 15 per stuk stug; 260 Biggen 47 stug; 402 schapen 1016 stug; 427 lammeren 610 ma tig; 14 bokken 39 per stuk, matig. Kipeieren 3.504.00 per 100 stuks, Eendeie ren 2.10 per 100 stuks, Piepkuikens 0.650.80 per K.G., oude Kippen en Hanen 0.350.40 per K.G., Duiven 0.35 per paar, Konijnen 0.25 1.50 per stuk. Eenden 0.200.90 per stuk. (Niet officieel) Trekking van Dinsdag, 23 Aug. 3e Klasse, 2e lilst HOOGE PRIJZEN 1000 10836 17109 18092 400 10214 147 21261 1932 200 100 23600 78 377 808 1165 1983 2536 2996 3604 3869 4065 4357 4554 4936 5189 5536 5863 6138 6719 7006 7220 7607 7918 8311 8695 9254 9885 2708 4997 7344 10492 13521 14802 20534 106 457 854 1298 2047 2552 3166 3662 3876 4092 4390 4558 4945 5218 5539 5878 6158 6744 7008 7221 7636 8017 8385 8718 9255 9908 Prijzen van f 45 161 192 289 298 506 924 1368 2083 2649 3246 3719 3896 4098 4401 4568 4963 5259 5570 5976 6287 6778 7080 7243 7641 8057 8468 8849 9292 9946 553 938 1483 2175 2682 3348 3729 3938 4099 4413 4580 4973 5327 5636 6033 6328 6813 7083 7299 7795 8060 8491 9017 9404 9977 572 1033 1557 2233 2852 3407 3805 3940 4296 4422 4703 4978 5358 5640 6053 6444 6880 7133 7479 7798 8117 8534 9039 9449 586 1101 1653 2389 2910 3443 3852 3950 4336 4454 4784 5128 5383 5714 6054 6620 6939 7137 7489 7803 8128 8584 9087 9473 9998 10041 10090 10095 10165 10213 10277 10407 10581 10601 10630 10646 10677 10770 10873 10902 10972 10992 11008 11064 11238 11259 11307 11344 11357 11397 11498 11544 11660 11661 11700 11712 11856 11865 11897 11904 11923 12001 12059 12065 12112 12139 12168 12248 12375 12496 12498 12540 12557 12633 12929 12964 12989 12993 13068 13072 13299 13408 13542 13553 13699 13822 14139 *14155 14183 14189 14242 14337 14451 14468 14495 14596 14660 14709 14843 14937 14989 15049 15163 J5171 15314 15382 15452 15546 15550 15611 15719 15738 15771 15811 15839 15923 16013 16048 16075 16119 16140 16273 16366 16368 16391 16452 16453 16539 16632 16724 16739 16759 16855 16942 17053 17058 17092 17099 17128 17157 17216 17285 17321 17388 17429 17456 17736 17758 17813 17869 17895 17903 17999 18028 18104 18134 18213 18225 18363 18384 18405 18434 18461 18571 18718 18736 18776 18801 18841 18374 18993 19008 19158 19166 19171 1®2°® 194S3 19497 19509 19510 19530 19557 19720 19727 19729 19798 19865 19878 19937 19945 20109 20212 20299 20335 20439 20468 20643 20704 20729 20784 21024 21067 21076 21225 21305 21326 21483 21625 21658 21790 21865 21886 22007 22043 22157 22258 22367 22393 §2511 22512 22582 22586 22644 22677 23097 23243 23288 23305 23367 23470 23673 23699 23719 23895 23991 339 626 1146 1885 2490 2956 3445 3861 3958 4347 4507 4865 5137 5409 5718 6067 6641 6952 7172 7557 7856 8135 8585 9125 9729 10055 10510 10789 11172 11403 11808 12012 12328 12641 13145 13903 14366 14734 15196 15690 15955 16302 16543 16951 17195 17533 17942 18267 18595 18901 19298 19560 19890 20349 20893 21459 21907 22410 22793 23485 350 64 6 1149 1968 2506 2977 3566 4024 4352 4533 4909 5185 5433 6106 6700 7213 7574 7B7J 8145 9193 9814 10069 10565 10870 11181 1.1433 12036 12335 12819 13259 13991 14430 14786 15293 15699 15990 16346 16571 16979 17199 17539 17964 18361 203?! 228 23533

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6