iet stroopersdrama te Putbroek Teveel aan intellectueelen ^at gebeurde er- in het bosch? Economisch en sociaal gevaar 'f DOODENDE SCHOTEN DINSDAG 23 AUGUSTUS Hoe de lijken werden gevonden Tweede dag ïtzen en foto's als stille getuigen van het vreeselijke drama in den nacht Demonstratie De hulzen spreken Dr. Hulst verklaart Nog eens de hulzen Hoe het onderzoek plaats vond De beproefde moeder verhaalt Vader van den E. in den bewusten nacht gezien? De eigenaar der bosschen gehoord STOOMVAARTLIJNEN KON. PAKETVAART MIJ. (Vervolg) president heeft een uitvoerige situatie- lening voor zich van de plaats en de om- "ten waar het misdrijf gebeurd is. Tusschen r eersten en den tweeden Brandweg was de des misdrijfs, merkt de president vader E- op. 'ader v. d. E. herkent de verschillende plaat- 1 en verduidelijkt die nog bij de teekening. de zoon v. d. E., naderbij geroepen, luistert |*ierop wordt het alibi van vader v. d. E. ter &ke gebracht. Na 's avonds in een café te zijn *eest is vader v. d. E. ter ruste gegaan na als altijd zijn huis te hebben gesloten. Van faak aan zijn woning heeft hij niets bemerkt, jachten gaan weer naar de beklaagdenbank "atuige H. Koenen heeft alles aan patronen J^agel aan dokter Waegeningh gegeven, waar in het onderzoek is geschied. Dit en niets *fers. eb schot op Wehrens en een schot op Willem lelijk moeten geweest zijn. De verdediger ^t, dat de president veel te veel vraagt aan !öen en maakt daar aanmerking op. ,Jn irmond heeft u er niets van gezegd", ant- "tdt de president. „Ja zeker wel, telkens heb &zegd, dat er te veel gevraagd werd", zegt Tripels. De president zet echter het verhoor En het gaat nu dan in het bijzonder over Wapen door den zoon gebruikt. Een jacht- '&er wordt uit elkaar gehaald en de deskun- k geweermaker Koenen demonstreert op- ^W en zeer uitvoerig. Reeds een uur lang het verhoor van dezen getuige. Met vier %e geweren heeft get, proeven genomen en 1" alle de uitwerking secuur genoteerd. Zelfs hij de uitwerking van alles en van het '^gste microscopisch onderzocht. ,^ets te vragen of aan te merken?" vraagt de ^ident den verdediger. ik wat te zeggen of te vragen heb, zal het vanzelf wel doen," antwoordt mr. Tripels w Wrevelig. Getuige-deskundige Van Waegeningh, direc- van den Rijkskeuringsdienst van Waren te richt, bevestigt zijn rapport. Hij geeft een enzetting van zijn onderzoek ook dat het- Jk hij genomen heeft met getuige Koenen, zijn vier hulzen uit den rechter en drie n uit den linkerloop van hetzelfde geweer oten. Dit staat beslist vast. Get. kan om- t de schotwöhden op het lijk van Willem 'sten, dat hij gezien heeft, niets positiefs klaren. Ten aanzien van de microscopisch ^erzoehte bloedvlekken op de kleeren van hd. verklaart get. dat die gedeeltelijk men senbloed waren. Over onderzoek van bloed, ^rde en proppen kan get. ook niets bijzonders .^klaren. De lijkkuil moet een gedeeltelijk oude zjjn geweest. Er zijn daar meer van die vossenkuilen. Een voetstap is in gips ge- ijlien en komt buitengewoon veel overeen met f1 afdruk van een schoen van verd., zoon v. i Elzen. „Zijn dit uw schoenen?" vraagt hem j Advocaat-generaal mr. Couvée. Verdacht zegt dat zijn mijn schoenen". getuige dr. J. P. L. Hulst, arts te Leiden, deskundige gehoord, zegt, de drie lijken in (ijjwangst genomen te hebben van de politie. bevestigt zijn rapport. De lijken waren in- ,6bdig ook vreeselijk verminkt. Het eene «kot kan zijn toegebracht, terwijl een der ?chtoffers stond, weer een ander terwijl hij c den grond lag en nog leefde. »Is het mogelijk," vraagt de president, „dat k,. een der slachtoffers geschoten werd, terwijl '1 liep?" getuige antwoordt bevestigend. Het meest ^hemelyke is, dat van voren een schot ge- is, terwijl hy stond. Ten aanzien van de Ihvonding van het slachtoffer Frans Wehrens, «I6 inwendig zeer ernstig verwond was een tL°°t aantal hagelkorrels nr. 5 is in zijn li- n'ia gevonden verklaart get. dat dit J^htoffer op een afstand van 5 M. getroffen t °et zijn. Het tweede en het derde schot wa- k beslist doodelijk. Het hagelschot door den HjT van W. Kersten en van Frans Wehrens, had lichaamsdeel geheel doorboord, y/erdachte, zoon van den E., zegt op een vraag <1 k den advocaat-generaal dat hij zeker weet yj er 7 en geen 3 hulzen op zijn schietwapen 5- Als er 3 waren in geweest, dan zou hij dit jyk Wachtmeester Houterman hebben gezegd, v? Advocaat-generaal vraagt aan het Hof acte k die verklaring, k'Ader v. d. E. weet niet of de broek welke >Jk getoond wordt, zijn eigendom is. Of hij (jj'kgheidsspelden heeft gebruikt, weet verd. ook jj, Voorts zegt hü in den moordnacht niet met lO geweer te zijn uitgegaan, maar een paar tevoren is hij uitgegaan om konijnen te Jjketen en hij wijst op de kaart aan, waar hij °°Pen heeft. jJjkrdaehte, zoon v. d. E. zegt voor het laatst o; 'ztjn parabellum geschoten te hebben op 8 «ev November. Hij heeft direct weer het wapen itj kld, dat altijd in zijn jas zit en dat er ook toen hij in den nacht van 27 op 28 No- naar bed is gegaan. „jjAkdsheer v. d. Veen zegt tot zoon v. d. E.: ly kan dat nu dat deze heer deskundige ver- rt dat al die hulzen uit uw wapen waren k zegt, dat u uw wapen daar niet hebt af- yj choten. Liegt u? Of denkt u dat de deskun- ie begt?" krd. „ik kan over die hulzen niets verklaren, ?®et er niets van. Ik begrijp er niets van." h at heb ie heel den daS gedaan tot vier uur? bad gedronken", zegt hem de president. yyQon v. d. E. begint te lachen en ontkent, lty0 kronken te zijn geweest. Hij is naar Roer sel geweest. Hij was ook in gezelschap van itt.j. vissen, maar er is niets bijzonders Vaj^krd. Hij heeft ook nooit met het geweer j>.zÜn vader geschoten. erna wordt gepauzeerd kiet6 rechtszaal wordt bewaakt, dit in verband de enorme uitstalling van overtuigings- n' president is nog aanwezig en zegt, fteOi de zitting is meegevallen, omdat vóór de pauze het ingewikkelde verhoor van de drie deskundigen kon worden beëindigd. Vader en zoon v. d. E. worden even vóór twee uur weer binnengeleid en doen weer zeer onver schillig. In de zaal, als in een uitverkochten schouwburg vóór den aanvang van een boeien de vertooning, is het een drukte en gepraat, als gold het niet een vreeselijk drama. Het wordt weer doodstil, als het Hof binnenkomt. Getuige Simon Houterman, wachtmeester der Koninklijke Marechaussee te Echt, is, toen hij van de vermissing der jongens hoorde, op on derzoek uitgegaan. Hij werd gewaarschuwd door Joseph Henzen, die een stuk broekriem gevon den had, dat een drama was ontdekt in de bosschen. Getuige ging mee naar de bewuste plaats en zag daar een zandheuveltje, waarvan men niet kon vaststellen of het door menschen- handen was gevormd. Men vermoedde echter, dat daar iets verborgen moest zijn. Get. begon het zand uit te steken en er kwamen toen drie petten voor den dag. Hij groef behoedzaam verder en toen kwamen de lijken te voorschijn Zoon v. d. E. had zijn parabellum-pistool in den zak, nog geladen. Beiden wisten van geen drama af. De zoon beweerde, het laatst met zijn wapen geschoten te hebben op 8 of 15 November. Wat zegt Thevissen ervan? had hem verdachte gevraagd en get. vond die vraag buitengewoon vreemd voor een verdachte, die beweerde onschuldig te zijn. Get. geeft voorts inlichtingen over de wijze van surveillance in de streek door de commie zen en marechaussee. De advocaat-generaal maakt over de surveillance nauwkeurige aan- teekening. Vader v. d. E. surveilleerde steeds in de bosschen van den burggraaf Van Aefferden, de zoon in de bosschen van Van Gerardts. Ge tuige heeft bij informatie vernomen, dat ver dachten in den avond niet dronken waren. Getuige Johannes Paulssen, Rijksveldwach ter-titulair te Posterholt, hoorde van de ver dwijning der jongens en ging met zijn collega's op onderzoek uit. Hij liep met marechaussee Straatman, toen hij een voetstap ontdekte. Er lag bloed, maar omdat hij ook een strik zag, kon het bloed van een konijn zijn. Maar juist door het vinden van een wildstrik, dacht get. aan een stroopersdrama. Get. zag ook dennen naalden liggen, die door menschenhanden ver strooid moesten zijn. En onder de naalden en den grond werden de lijken toen gevonden. Get. gaf dadelijk order het onderzoek te blijven voortzetten; er werd dan ook een propje en een mes gevonden. Getuige A. Kersten, 15 jaar, broer van twee der vermoorden, te jong om den eed te doen, belooft de waarheid te zeggen. De knaap is lijkbleek. Getuige wist, dat er al vijf dagen strikken door zijn broers waren uitgezet en in den nacht zijn beide broers èn neef Frans Wehrens uitge gaan om weer naar de strikken te gaan kijken. Niemand had gewaarschuwd, dat ze niet in de bosschen moesten gaan. Get. had een hun ner een zilverdraadje gegeven van papieren rozen. Toen get. den volgenden dag om tien uur mee naar zijn broers ging zoeken, vond hij het zilverdraadje, dat hij aan zijn broer Mathis gegeven had, om patrijzen te vangen. Hij zag ook een bloedvlek en een dag later, op Zondag, vond hij een stuk broekriem van zijn broer en gaf het aan een politieman. Toen begon het graven. Maar de knaap kon het vreeselijke werk niet aanzien en verwijderde zich. Getuige Maria Mertens, 46 jaar, huisvrouw van H. Kersten te Echt-Putbroek komt in rouwkleeding in de rechtszaal. )Het publiek is ontroerd en er wordt stil gefluisterd). De beproefde moeder verhaalt van het kaart spel in den avond van 27 November. Kwart voor twaalf gingen ze weg en ze zeiden voor half één weer terug te zullen zijn. Maar ze kwamen niet en de moeder werd ongerust en keek tel kens op den wekker, hoe laat het al was.... Ze had nog even gezegd, toen ze gingen: ,,Ga niet het bosch in" Zoo vaak was al gezegd, dat haar zoon Willem er eens bij blijven zou. Wil lem toch leed vaak aan hartkrampen. Ze wist, dat ze niet zouden gaan loopen. Als ze een be keuring kregen dan zouden ze blijven staan en betalen, want ze hadden geld in den zak. Wil lem was bang voor van den E. en als er over Roubroecks gesproken werd, dan zeide haar zoon Willem: dat Roubroucks wel in de hei zou liggen en dan doelde hij erop, dat R. zou zijn afgemaakt. De moeder verhaalt, onder dood- sche stilte, dat het vandaag een jaar geleden is, dat van den E. met een pistool op haar zoon Willem geschoten heeft. Zoon van den E. wijst erop en zegt, dat hij nooit op Willem Kersten heeft geschoten. De moeder drukt haar zakdoek tegen de betraande oogen, als zij den broekriem van haar jongen herkent. Wankelend gaat zij na het verhoor de rechtzaal uit. Alleen verdachten blijven koud onder het ko men en gaan der arme vrouw in rouwkleeren. Hierop volgde het verhoor van getuige Cathe- rina Mertens, 46 jaar, huisvrouw van Wehrens, de moeder van den vermoorden Frans Wehrens. Zij houdt zich flink en verhaalt in minder dui delijk Limburgsch dialect, dat haar neef haar heeft gezegd. Het gaat mij nog als Roubroecks, want de oude van den E. heeft mij bedreigd. En toen neef Willem eens door den ouden v. d. E. was aangeschoten, zeide hij: „Zeg het maar niet aan moeder." Vader v. d. E. ontkent ooit op Willem Kersten te hebben geschoten. De vrouw keert zich om naar verd. vader van den E. en zegt luide en herhaalde malen: „Ja, ja, jawel, mijnheer! Ge hebt wel geschoten!" Willem was naar den dokter gegaan. Getuige Rijksveldwachter Faulussen herinnert zich, dat een jaar geleden op Willem Kersten geschoten is. In den moordnacht heeft zij om half een een schot gehoord, doch haar man had toen al vijf schoten waargenomen. Getuige Joh. Beckers, 28 jaar, landbouwer te Echt-Putbroek, heeft vader v. d. E. In den maneschijn tegen een deur zien staan, althans hij hield het ervoor, dat de oude v. d. E. het moest zijn. De verdediger merkt op, dat de suggestie by den getuige een rol speelt. „En ik ben daar 's nachts niet geweest!", zegt vader v. d. E. luid. (Het publiek lacht zachtjes.) Get. Johannes H. Linssen, dienaar van poli tie te St. Odiliënberg, heeft met zoon van den E. een gesprek gehad, toen Roubroecks ver dwenen was. Er moeten er hier nog meer ver dwijnen, had de zoon van van den E. geant woord. „Het zijn toch ook menschen", had getuige toen weer opgemerkt. (Hy bedoelde hiermede de stroopers.) Get. Margaretha Thoolen, 22 jaar, naaister te Echt, verloofde van den vermoorde Rou broecks, heeft dadelük vader van den E. van den moord verdacht. Roubroecks heeft haar zoo vaak gezegd, dat hem menigmaal ten on rechte een proces-verbaal door van den E. werd opgemaakt. „Ik heb nooit op Roubroecks ge schoten!", zegt verdachte vader van den E. (Het publiek lacht hard en de president ge biedt stilte. Hij dreigt met ontruiming van de zaal.) Vervolgens werd o. m. nog gehoord jhr. A. M. A, E. van Aefferden, burgemeester van Geulle. Deze begon met te protesteeren tegen hetgeen er in de dagbladen over hem was ge schreven. De President wilde openlijk verklaren, dat getuige met hem niet gesproken had in Den Bosch en zoowel President als getuige stelden er prijs op te zeggen, dat zij elkaar in jaren niet gezien of gesproken hadden. Het liet den President koud wat er over deze kwestie was geschreven, maar alles was louter fantasie. De familie van Aefferden was over een en ander zeer verstoord. Ten aanzien van de zaak zelf vertelde get. dat de familie vader v. d. E. acht tien jaar in dienst heeft gehad en dat zij hem nooit bijzondere opdrachten had gegeven. Een instructie was voor hem niet noodig, omdat hij een bekwaam en betrouwbaar politiebeambte was, waarover de familie niet te klagen had. Getuige wist, dat vader v. d. E. den laatsten tüd dronk en daar was hij voor gewaarschuwd. Get. was in Duitschland en daarna in België en vertoefde dus in de dagen van het drama niet in Posterholt of omgeving. Overigens was v. d. E. gedienstig en getuige gaf uitvoerige mededeelingen over de wijze, waarop hij zijn plicht deed. De overige getuigenverklaringen brachten geen nieuwe lichtpunten. V. d. E. vader bleef alles ontkennen, hy wist van niets en de getuigen logen. Om zeven uur werd de zitting gesloten. He denochtend werd de zitting voortgezet. Het loopt weer, reeds in de vroegte zeer druk, maar het gaat niet zoo gejaagd toe toe Maan dag. Te half tien, een half uur vóór den aan vang der zitting, vult zich de Bossche recht», zaal weer tot in gangen en hoeken. Verschil lende advocaten van het Arrondissement Den Bosch en uit de omgeving zijn aanwezig. De wacht naast de verdachten is voor vandaag veranderd. We zien andere gerechtsdienaren. Als de verdachten worden binnengeleid valt het op, dat zij er nog onverschilliger uitzien als gisteren. Zoon v. d. E. monstert de zeer lange ry van verslaggevers, als vindt hij dit alles wel interessant en gaat het hem niét aan. De moeders van de drie vermoorde jongemannen nemen plaats en de aandacht van het publiek richt zich naar deze arme, eenvoudige vrou wen. E rwordt verwacht, dat de strafzaak van daag niet beëindigd wordt, doch zekerheid daaromtrent is er niet. Weer klinkt de stentorstem van den deur waarder: „Het Hof!" en als dan het Hof bin nenkomt, wordt het doodstil. Het getuigenverhoor wordt hervat. Getuige Schmitz, arbeider te Posterholt, was om 12 uur in den moordnacht op strooptocht. Hij ontmoette drie wielrijders, van wie hij va der en zoon v. d. E. beslist herkende. De andere kan misschien Ternot geweest zijn. Get. weet het niet zeker, wat later hoor de get. een geweerschot. Hij dacht, dat het stroopers waren. Er vielen meer schoten en get. begon ze te tellen. De laatste van de vele schoten klonken doffer dan de eerste. Get. on derscheidde niet of het alleen geweerschoten waren of ook van een pistool. Er vielen negen, zeven en drie na elkaar. In den winter van '3ó op '31 is er ook wat met get. voorgevallen op een drijfjacht op Annadaal. Zoon v. d. E. heeft toen een knuppel onder zijn kleeren uit gehaald en sloeg er get. mee. Get. heeft ook ,ens gezien dat de oude v. d. E. een pistool richtte op de borst van Klaessen. Deze had toen een scherpe sikkel in de hand. Vader v. d. E. staat op en zegt: „Die klaes- ,se nwas een vieze. Hy kon my wel eens mis handeld hebben met zijn wapen. Daarom dreigde ik, zonder te schieten." Vier of vyf jaar geleden heeft de oude v. d. E getuige ook te na willen komen. „Niet waar", zegt vader v. d. E. ,,Ik heb Schmitz toegevoegd: „„Zoo schooier, ga je weer stroopen? Moet je weer om soep bij de zusters van Posterholt komen?"" De getuigen liegen hier maar raak meneer de president" Zoon v. d. E. bekent, dat hy op get. Willem Schmitz een knuppel heeft kapot geslagen toen Schmitz op den weg stond. Hij !s een beruchte strooper en ik heb hem gezegd: „Als je niet heen gaat, dan zal ik je wel eens anders krij gen." Verd. vond, dat Schmitz wel wat toe kwarti en als hy zich te beklagen had gehad, dan had hij mar naar de politie moeten gaan, die als musschen na de jacht was komen opdagen. Verd. ontkent, Schmitz toen ook met een revolver gedreigd te hebben. De moeders van de vermoorden worden ge roepen en verklaren op de vraag van den pre sident dat Frans Wehrens zyn klompen in den nacht vóór zij uitgingen by tante Kersten heeft verwisseld voor schoenen met hoefyzers onder de hakken en nagels onder de zolen. Moeder Kersten zegt, dat allen de vermoorden schoenen van haar jongens droegen. Onder één paar schoenen hadden noch nagels noch hoefyzers gezeten en het derde paar schoenen had alleen nagels. Getuige J. Jeurissen, caféhouder te Echt, heeft in den bewusten nacht zestien schoten ge teld, die uit de richting Putbroek kwamen. Er klonk geen echo door. Direct na het eerste schot hoorde get. kermen en schreeuwen als van een mensch, die verschrikkelijke „pion haai", zegt hij op z'n Limburgsch. Get. dacht eerst, dat de douane iemand aangeschoten had, maar toen hij hoorde van de vermissing der jongens, dacht hy aan het kermen en schreeuwen van dien nacht, toen hij stellig meende, dat hij een schel menschengeschreeuw hoorde. Get. heeft nooit het schreeuwen van een haas gehoord, dus kent hij een dergelijk schreeuwen niet. Doffe schoten Get. A. A. Naaktgeboren, commies der directe belastingen te Posterholt, was in den moord nacht met een collega op surveillance. Hy hoor de eerst twee, daarna vyf en vervolgens enkele en nog eens enkele schoten. Het laatste van een paar doffe schoten klonk alsof iemand van zeer dichtbij in de borst geschoten werd. „Hoor, er wordt er een op de borst geschoten," merkte getuige toen tegen zyn collega op. Get., zelf goed schutter, had den indruk dat één man schoot, eerst met een geweer en toen met een revolver. Misschien was het geweer leegge schoten, dacht get., waarna dan een revolver genomen werd. De Duitsche douane schoot in dien tijd erg veel, dus dacht get. eerst, dat de douane weer aan den gang was. Later werd duidelijk waargenomen, dat de schoten uit de Annadaalsche bosschen kwamen. Alle schoten klonken in een tijdsverloop van tien minuten. Het viel get. op, dat de schutter zeer regelmatig schoot. Omdat de douane zeer vlug moet schieten, kon die het dus ook niet zyn. Get. L. Reynders, landbouwer te Echt-Put broek, had den avond voor de moorden een man zien staan en in den nacht hoorde hij schoten. Zijn hond heeft dien nacht niet ge blaft. De schoten kwamen in eenige seconden na elkaar. De verdediger zegt, dat get. vroeger ver klaarde eenige schoten gehoord te hebben, nu worden het er positief drie. „Nu, eenige of drie", zóó positief weet get. het niet. Getuige H. Peusen, chauffeur te Echt, heeft Roebroeks kort vóór diens dood gesproken en hem gevraagd, hoe het met stroopen ging. „Af en toe nog een konijntje", zei Roebroeks. „Maar ik durf niet meer, want de oude v. d. E. zal mij doodschieten. Hy heeft my al eens ge schoten". Verd., vader v. d. E., ontkent dit. Wèl heeft hij hem gedreigd met een pistool. Get. J, Graus, mijnwerker te Echt, heeft va der v. d. E. eens op een strooper zien schieten. Get., bang geworden, maakte dat hij wegkwam. Het schot kwam terecht in de dennen. Vader v. d. E. herinnert zich het geval en beweert op de dennen geschoten te hebben. Get. H. Reynders, landbouwer te Echt-Put broek, woont in het laatste huisje van Put broek. Hy wist van het verhaal over het ver dwijnen van Roebroeks die wel in de hei zou liggen. Hy .werd in den bewusten nacht wakker door het geluid van schoten. Zijn kleinste waak hond, die losliep, blafte den ganschen nacht en de groote hond, die vast lag, blafte ook, doch minder. Get. stond op, keek uit en zag door het venster twee mannen gaan, die uit de rich ting Roermond kwamen. (Ongecorrigeerd) BINNENLAND SCHE HAVENS. IJMÜIDEN. Aangek. 20 Aug.: Mars, s., Middl. Zee. 21 Aug.: Gothland, s, La Plata; Achil les, s, Middl. Zee; Eurybates, s, Java; Borg, s„ Norresundet (voor Zaandam); Maasstroom, s„ Londen; Mavis, s., idem; Poelau Tello, m.s., Bremen; Colombia, s„ Hamburg; Lammer Law, s., Kopenhagen; Rijnstroom, s., Huil; Heems kerk, s., Hamburg; Jason, s., idem; Antiochia, s„ W.-Indië; Brunla, s„ Oslo; Bille, s., Cork;; North Angla, s., La Plata; Normandia, s., Go thenburg. 22 Aug.: Rhei, s„ Hamburg; Moi- dart, s., Swansea; Berenice, s„ Middell. Zee; Drechterland, s., Villa Constitucion, laatst Havre; Haytor, s., Swansea; Vliestroom, s., Leith. IJMÜIDEN, aangekomen 22 Aug.: Ousel, s., Liverpool; Venus, s., Amsterdam. Vertrokken 22 Aug.: Elise Schulte, s., Emden; Antiochia, s., Bremen; Yewdale, s„ Lampton. AMSTERDAM, aangekomen 20 Aug.: Mars, Middl. Zee, stukgoed, Sumatrakade. Verg. Cargadoorskantoor. 21 Aug.: Goathland, La Plata, mais en lijn zaad, Engelsche boeien, Rus Co.; Achilles, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor; Maasstroom, Londen, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoomboot Mij.; Eury bates, Java, stukgoed, Borneokade, Meyer Co's Scheepvaart Mij.; Mavis, Londen, stuk goed, Handelskade, General Steam Transport Cy; Poelau Tello, Bremen, stukgoed, Javakade, My. Nederland; Colombia, Hamburg, stukgoed, Surinamekade, vrachtmail; Lammer Law, Ko penhagen, ledig, Ned. Dok, Furness; Rijn stroom, Huil, stukgoed, Handelskade, HolL Stoomboot Mij.; Heemskerk, Hamburg, stuk goed, JP. Coenhaven, Holland-Afrika Lijn; Ja son, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Brunla, Oslo, stukgoed, Handelskade, idem; Antiochia, West-Indië, stukgoed, Javakade, Wambersie Zn.; Bille, Cork, stukgoed, Fosfaatfabriek, Baltica. 22 Aug.: North Anglia, La Plata, lijnzaad, Engelsche boeien, Van Es Van Ommeren; Rhein, Hamburg, stukgoed, De Ruyterkade, Van Ee Van Ommeren; Moidart, Swansea, steénkolen, Rietlanden, Ruys Vo.; Berenice, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor; Drechterland, Villa Con stitucion laatst Havre, ledig, Handelskade, Wm. H. Muller Co., Normandia, Gothenburg, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoors- kantoor; Haytor, Swansea, anthraciet, Erts kade. Furness; Vliestroom, Leith, stukgoed en steenkolen. Handelskade, Holl. Stoomb. My. AMSTERDAM aangekomen 22 Aug.: Ousel, Liverpool, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoom boot Mij. AMSTERDAM, 22 Aug. Het Engelsche ss „Lammer Law" is gisteren van Kopenhagen hier bij de Ned. Droogdok Mij .aangekomen voor reparatie. Het zusterschip „Berwick Law" zal vermoede lijk morgen hier arriveeren voor hetzelfde doel. HALCYON LIJN FLENSBURG, Antwerpen naar Vancouver, was 19 Aug. 5 u. n.m. 70 mijlen Z.Z.W. van Lands End. De zomer is bij uitstek de tijd, waarin volgens een geestig landgenoot, de eene helft van Nederland de andere helft examineert. Kolommen lang zijn in de dagbladen de lijsten van gelukkigen, aan wie het een of ander diploma uitgereikt is kunnen worden. Van cultureel standpunt bezien mag het een verheugend verschijnsel zijn, dat bij zoo velen de lust voor studie aanwezig is, er schuilt niettemin in de sterke toename van z.g. intellectueelen een niet te onder schatten economisch en sociaal gevaar. Hoevelen immers, of liever hoe weinigen, van de honderden, die hun of haar lange en moeilijke studiejaren bekroond zagen met een einddiploma of graad, kunnen de verworven kennis binnen afzienbaren tijd in het leven productief maken? Prachtig geschoold verlaten zij H.B.S., Handelsschool of Universiteit om na een eindelooze reeks van teleurstellingen te ervaren, dat de hui dige maatschappij hun geen plaats heeft aan te bieden, eenigszins evenredig met hun kundigheden. Inderdaad, er is een hopeloos teveel in zoo goed als alle intellectueele beroepen, temeer nu onze koloniën, vroeger een veilig heidsklep voor een overcompleet aan daad krachtige Hollandsche jonge mannen, dezen niet meer absorbeeren kunnen. De toestand is nu zóó, dat het klassieke geval van den Delftschen ingenieur, die tramconducteur werd, met honderden soort gelijke ware aan te vullen. Het is allerbedroevendst te zien, hoevele jongelui, wier jarenlange studie hun ouders schatten gelds gekost heeft, ook na dien nog op vaders portemonnaie moeten teren. Dat dergelijke teleurgestelden, die reeds bij de poort van het leven gaan wanhopen aan een betere toekomst, rijp zijn om in allerlei extremistische ideologieën verstrikt te raken, is een bittere maar alom te consta- teeren waarheid. Vragen we ons af, hoe deze intellectueele overproductie kon ontstaan, dan zijn daar meerdere oorzaken voor aan te geven. Eerstens is er de, o zoo begrijpelijke, zucht der ouders, om hun kinderen iets méér te laten worden dan zij zelf zijn. Algemeen wordt de regel gehuldigd, dat geld belegd in de opvoeding der kinderen, het meest rente- gevend is. Honderden ouders, die hun kin deren geen cent kunnen nalaten, ontzeggen zich tijdens de studiejaren alles, om hun kroost een eerste klas opvoeding te geven. Daarbij komt, dat de moderne tijden een middelbaar- en hooger onderwijs hebben geschapen, dat practisch voor bijna ieder toegankelijk is. Schoolgeldheffing naar het inkomen der ouders, gemeentelijke en andere studiebeurzen, betere reisgelegen heid, welke het spoorstudent-zijn verge makkelijkt, voerden het aantal studeeren den tot ongekende hoogte op. Die betere reisgelegenheid maakte ook, dat nu van het platteland veel meer kinderen het middel baar onderwijs gingen volgen. Vroeger kon dit voor hen vrijwel alleen op de dure inter naten geschieden, nu voeren autobussen e.d. hen dagelijks naar de scholen in de stad. Een andere niet te miskennen oorzaak van het huidige teveel is de uitbreiding van het aantal jonge meisjes en vrouwen, dat zich voor de intellectueele beroepen be kwaamt. Zij concurreeren méé op een arbeidsmarkt, die enkel reeds met manne lijke werkzoekenden overvoerd is. Deze kwaal en dit gevaar constateeren, is intusschen gemakkelijker dan een onfeil baar werkende remedie er tegen aan te geven. Zeker zouden we niet terug willen naar de tijden, dat middelbaar- en universitair onderwijs enkel maar bestemd waren voor de kinderen der gelukkige „bezitters". De gelegenheid om een wetenschappelijke loopbaan te volgen, mag niet meer het mo nopolie worden van een bepaalden stand. De groote lichten der wetenschap die voort kwamen uit den kleineren midden- en arbeidersstand, zijn het beste bewijs, dat schitterend intellect niet inhaerent is met afkomst. „Ruim baan voor allen die uit steken boven de middelmaat," is een regel welke wij nog ten volle onderschrijven. Doch hier juist zien wij een mogelijkheid om de oplossing van dit moeilijke vraagstuk iets naderbij te brengen: de hoogere studiën moeten gereserveerd blijven voor hen die inderdaad door intellectueele- en andere geestelijke gaven boven de groote massa uitsteken. Hoevelen studeeren er nu niet, die van hun eerste gymnasiumjaar tot hun laatste promotie de allergrootste moeite hebben om mee te komen. Na tallooze mis lukkingen komen zij ten slotte aan het eind doel, doch missen alle interesse voor verdere vakstudie of wetenschappelijken arbeid. Dat zijn de ongelukkigen die moesten studeeren, omdat hun „stand" dat gebiedend eischte; ofwel de slacht offers van ouderlijke ijdelheid, welke de kinderen op een weg dwong, die niet met hun aanleg en neigingen overeenstemde. Hier gaan ook sommige scholen niet vrij uit. Daar zijn er die uit zucht tot zelfbehoud of om te pronken met een groot aantal leer lingen rijp en groen maar aannemen; het komt zelfs wel voor, dat door een te opti mistisch advies van die zijde de ouders op een dwaalspoor worden gebracht. Een zeer strenge selectie, zoowel bij het middelbaar als bij het hooger onderwijs, is eerste eisch om dezen toestand weer ietwat te saneeren. Doch vooral is noodig beter inzicht bij de ouders. Er zijn daar nog maar al te velen, voor wie de beroepskeuze hun ner kinderen een kwestie van stand is. Eruit moet het wanbegrip, dat enkel een univer sitaire graad „comme il faut" is. Beter en eervoller is het een geslaagd vak- of han delsman tot zoon te hebben, dan een heel of half mislukten intellectueel. Het kiezen van een levensweg voor het kind is een zaak van den hoogsten ernst. Daarbij moet alles wat met stand of ijdel heid ook maar iets te maken heeft, opzij gezet worden: meespreken mogen enkel aanleg en neiging van het kind. Doch ook en vooral in deze malaise-tijden moet een redelijk uitzicht op een werkkring in de toekomst aanwezig zijn. Wordt met dit alles geen rekening ge houden en gaat men door geforceerd de scholen te bevolken met leerlingen van weinig of middelmatigen aanleg; gaat men door méér geleerden af te leveren dan de samenleving kan opnemen, dan zal de werkloosheid onder de jonge gestudeerden catastrophaal worden; dan ontstaat een in tellectueel proletariaat, met al de verschrik' kelijke economische, sociale, maar ook moreele gevolgen van dien. Moge deze overweging eenigszins tot be zinning stemmen en hen wie het aangaat van den verkeerden weg terughouden of zoonoodig daarop doen terugkeeren. STAD DORDRECHT, 20 Aug. van Genua a. Almeria. STAD AMSTERDAM, Vlaardingen n. Lulea, pass. 21 Aug. Holtenau. STAD HAARLEM, 20 Aug. van Serrola n. Bona. STAD ZAANDAM, 20 Aug. van Lamptot» Drops n. Lissabon. HOLLAND-O. AZIE LIJN ZUIDERKERK, 22 Aug. van Rotterdam te Antwerpen. HOLLAND-BEITSCH INDIE LIJN STREEFKERK, thuisreis, 22 Aug. te Madras. HOLLAND—AMERIKA-LIJN LEERDAM, 21 Aug. van New Orleans te Rot terdam. ROTTERDAM, 21 Aug. van Rotterdam te New York. VEENDAM, Rotterdam naar New-York, pas seerde 21 Aug. Lizard. DELFTDIJK, Rotterdam naar Pacific Kust, 20 Aug. van Swansea. DINTELDUK, Pacific Kust naar Rotterdam. 20 Aug. te Los Angeles. STATENDAM, 20 Aug. n.m. van New York te Rotterdam. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, 21 Aug. van Rotterdam te Bremen. NIJKERK, uitreis, 23 Aug. te Kaapstad ver wacht. HEEMSKERK, 21 Aug. van Hamburg te Am sterdam. N1EUWKERK, thuisreis, pass. 19 Aug. Gi braltar. KLIPFONTEIN, 21 Aug. van Port Amelia n. lbo. JAVA-NEW YORK LIJN SALEIER, 19 Aug. van Hampton Roads a. New York. SEMBILAN, Java naar New York, 20 Aug. van Port Said. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. AJAX, 20 Aug. van Carthagena n. Alicante. AMAZONE, R dam naar Middl. Zee, pass. 21 Aug. Dungeness, ARIADNE, Middl. Zee naar Amst., pass. 21 Aug. Gibraltar. AURORA, 21 Aug. van Lissabon te Portimao. BARNEVELD, 21 Aug. van Amst. te Hamburg. EUTERPE, Kopenhagen naar Amst., pass. 21 Augustus nam. 11 u. Brunsbuttel. GANYMEDES, 21 Aug. van Volo te Samos. HERCULES, 20 Aug. van Stamboul n. Smyrna. IRIS, 20 Aug. van Kopenhagen n. Gdynia. JUNO, 20 Aug. van Amst. te San Juan. NEREXJS, Amst. naar Kopenhagen, pass. 22 Aug. Holtenau. ORESTES, R'dam naar Middl. Zee, pass. 21 Aug. Dungeness. ORPHEUS, Gdynia naar Amst., pass. 22 Aug. voorm. 2 uur Brunsbuttel. PERSEUS, 20 Aug van Santander n. Gyon. PLUTO, Middl. Zee naar Amst., pass. 20 Aug. Gibraltar. STELLA, 20 Aug. van Constanza te Bourgas. TITUS, 21 Aug. van Genua te Palermo. VESTA, 20 Aug. van Livomo n. Napels. MARS, 20 Aug. van Middl. Zee te Amst. ACHILLES, 21 Aug. van Middl. Zee te Amst COLOMBIA, 21 Aug. van Hamburg te Amst,. JASON, 21 Aug. van Hamburg te Amst. BERENICE, 22 Aug. van Middl. Zee te Amst. LUNA, 19 Aug. van New York naar Port au Prince. DEUCALION, uitreis, was 20 Aug. 5 u. 20 nun. 75 mylen Z.W. van Lands End. VENEZUELA, 22 Aiig. v.m. 10 u. van Ply mouth naar Havre. AURORA 21 Aug. van Faro naar Cadix. HERCULES, 22 Aug. van Stamboul te Smyrna. NERO, 22 Aug. van Amsterdam te Odense. BARALT, 21 Aug. van Curagao naar San Domingo. VAN RENSSELAER, 21 Aug. van Curacao n. Puerto Cabello. ATLAS, 20 Aug. van Curacao naar de Boven- windsche Eilanden. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND, 22 Aug. van La Plata te Amsterdam. SALLAND, 20 Aug. van Amst. te B.-Aires. WATERLAND, thuisreis 20 Aug. voorm. 3 u. van Las Palmas. TASMAN, 19 Aug. van Zanzibar naar Mom- bassa. MIJ. NEDERLAND TARAK AN, 20 Aug. van Batavia n. A'dam. POELAU TELLO, 21 Aug. van Bremen te Am sterdam. TALISSE, 21 Aug. van Amst. te Hamburg. TAJANDOEN, uitreis, 21 Aug. van Suez. POELAU LAUT, thuisreis, 22 Aug. te Suez. MIJ. OCEAAN EURYBATES, 21 Aug. van Java te Amst. ACHILLES, Japan naar Rotterdam, 21 Aug. te Londen. DEUCALION, Japan naar Rotterdam, pass. 21 Aug. Gibraltar. AGAMEMNON, Japan naar Rotterdam, 21 Aug. te Singapore. CITY OF DERBY, Japan naar Rotterdam, 21 Aug. te Londen. PHRONTIS, Amsterdam naar Java, pass. 21 Aug. Perim. ROTTERDAMSCHE LLOYD MODJOKERTO, 21 Aug. van Java te Rotter dam. BALOERAN, thuisreis, 21 Aug. van Sabang. INDRAPOERA, uitreis, 22 Aug. v.m. 11 uur te Belawan. SIBAJAK, thuisreis, pass. 21 Aug. v.m. 2 uur Finisterre; wordt 22 Aug. nun. 1 uur te Cowes en 23 Aug. v.m. 6 uur te Rotterdam verwacht. KOTA GEDE, thuisreis, pass. 22 Aug. vjn. 5 uur Ouessant. KOTA NOPAN, thuisreis, passeerde 21 Aug. n.m. 3 uur Sagres. KOTA PINANG, uitreis, passeerde 20 Aug. n.m. 11 uur Perim. DEMPO, uitreis, passeerde 21 Aug. Finisterre. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALFHACCA, thuisreis, 21 Aug. van Victoria. ALWAKI, 21 Aug. van Hamburg te Rotter dam. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN BATOE, 20 Aug. van Los Angeles te Cal cutta. DIVERSE SCHEPEN. FARMS UM, 21 Aug. van Villa Constitucior» te La Plata. HILVERSUM, 22 Aug. van Bordeaux te R'dam ORANJEPOLDER, 21 Aug. van Londen te Rot terdam. BATAVIER IV, 21 Aug. van Londen te R'dam IMPORT, 31 Aug. van Londen te R'dam. BATAVIER VUL 21 Aug. van Bordeaux te Rotterdam. WESTLAND, 21 Aug. van Leith te R'dam. BATAVTER I, 23 Aug. van Hamburg te R'dam BATAVIER II, 22 Aug. van Ostende te Rot terdam. WOENSDRECHT, R'dam n. Constanza, pass. 20 Aug. Gibraltar. STRYPE, 20 Aug. van R'dam n. Cardiff. DEN HAAG, 20 Aug. van R'dam n. Talara. EXPORT, 21 Aug. van R'dam te Londen. RAPED, m.s„ 20 Aug. van R'dam n. Aberdeel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9