drama van Putbroek Het W. G. KRUSE KOPERDIEPDRUK en hulzen verraden de daders Het oude Gouvernementsgebouw Schoten GAAT MET ONS OP REIS a 0.65 VAN 3 TOT 6 UUR N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HANDELSDRUKWERKEN WEDER ZWARE STRAFFEN GEEISCHT DE GELDERLANDER WOENSDAG 24 AUGUSTUS Het verbergen van de lijken De nieuwe plannen gereed Klever- parkweg 24 PERMANENT WAVE vanaf f 5.- HAARLEM Huize Fonteiniaan 3 Reisonderneming GARAGE TER WAL ONS TWAALFUURTJE 10 DEEUGE HORS D'OEUVRE ONZE SPECIALITEIT IS FIJNHOUTHANDEL WOLLEN DEKENS STOOMEN VANAF F 1. ledereen zocht naar de verloren jonge menschen, behalve de twee verdachten Doffe schoten De paters maken zoo'n lawaai Het requisitoir Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstraat 5a - Telef. 10771 Beide verdachten betuigen nogmaals hun onschuld Gevaarlijk spelen HEEMSTEDE Monumentenzorg wil geschilderd plafond behouden Waarom stagnatie Er wordt niet bijgebouwd Paard in de verzakking BOEK EN BLAD UITLOTINGEN PANAMA-KANAAL Trekking van 16 Augustus 1932 Voor Uw Parfumerieën en Toiletartikelen Tel. 14757 VROEGTIJDIG BESPREKEN GEWENSCHT Publieke Verkooping Bestaande uit: schaal vleesch met 6 div. vleeschsoorten, kaas, rogge en wittebrood, toast, boter, huzaren-, zalm-, of garnalensalade, koek, krentenbrood, beschuit, gebak, pudding, fruit of ijs of Huzaren-, Haring-, zalm- «jr of garnalensalade met toast Vs.«33 NASSAULAAN 49 HAARLEM - TEL 13866 WIJ ZIJN ECHTER EVENGOED INGERICHT TOT HET VERVAARDIGEN VAN ALLE VOORKOMENDE ANNEX ZAGERIJ - SCHAVERU Papetorenvest 8-14-16, Haarlem - A. v. d. Berg Co. Het liep Dinsdag in de vroegte reeds zeer druk, "laar het ging niet zoo gejaagd toe ais Maan dag. Te half tien, een half uur vóór den aan- vang der zitting, vult zich de Bossche recht zaal weer tot in gangen en hoeken. Verschil lende advocaten van het Arrondissement Den ^ósch en uit de omgeving zijn aanwezig. Als de verdachten worden binnengeleid valt "et op, dat zij er nog onverschilliger uitzien dan £)steren. Zoon v, d. E. monstert de zeer lange tij van verslaggevers, als vindt hij dit alles wel 'bteressant en gaat het hem niet aan. De "loeders' van de drie vermoorde jongemannen lemen plaats en de aandacht van het publiek iicht zich naar deze arme, eenvoudige vrou wen. Er wordt verwacht, dat de strafzaak van daag niet beëindigd wordt, doch zekerheid waaromtrent is er niet. Weer klinkt de stentorstem van den deur naarder: „Het Hof!" en als dan het Hof bin nenkomt, wordt het doodstil. Het getuigenverhoor wordt hervat. Getuige Schmitz, arbeider te Posterholt, was ®jn 12 uur in den moordnacht op strooptocht. Hij ontmoette drie wielrijders, van wie hij va- ner en zoon v. d. E. beslist herkende. De andere kan misschien Ternot geweest 2Ün. Get. weet het niet zeker, wat later hoor. get. een geweerschot. Hij dacht, dat het troopers waren. Er vielen meer schoten en Set. begon ze te tellen. De laatste van de vele 5choten klonken doffer dan de eerste. Get. on derscheidde niet of het alleen geweerschoten v-'aren of ook van een pistool. Er vielen negen, ^-'ven en drie na elkaar. In den winter van '30 op '31 is er ook wat met get. voorgevallen een drijfjacht op Annadaal. Zoon v. d. E. heeft toen een knuppel onder zijn kleeren uit gehaald en sloeg er get. mee. Get. heeft ook eens gezien dat de oude v. d. E. een pistool échtte op de borst van Klaessen. Deze had toen een scherpe sikkel in de hand. Vader v d. E. staat op en zegt: „Die Klaes. S(,n was een vieze. Hij kon mij wel eens mis handeld hebben met zijn wapen. Daarom dreigde ik: zonder te schieten." Zoon v. d. E. bekent, dat hij op get. Willem Schmitz een knuppel heeft kapot geslagen teen Schmitz op den weg stond. Hij is een beruchte Btrooper en ik heb hem gezegd: „Als je niet heen gaat, dan zal ik je wel eens anders krij gen." Verd. vond, dat Schmitz wel wat toe kwam eh als hij zich te beklagen had gehad, dan had hij maar naar de politie moeten gaan, die ais •husscnen na de jacht was komen opdagen. Verd. ontkent, Schmitz teen ook met een revolver gedreigd te hebben. Vier of vijf jaar geleden heeft de oude d. E. getuige ook te na willen komen. „Niet waar", zegt vader v. d. E. ,,Ik heb Schmitz toegevoegd: „„Zoo schocier, ga je H'eer stroopen? Moet je weer om soep bij de glisters van Posterholt komen?" De getuigen hegen hier maar raak meneer de president" De moeders van de vermoorden worden ge roepen en verklaren op de vraag van den pre sident dat Frans Wehrens zijn klompen in den Pacht vóór zij uitgingen bij tante Kersten heeft Verwisseld voor schoenen met hoefijzers onder he hakken en nagels onder de zolen. Moeder Hersten zegt, dat allen de vermoorden schoenen Van haar jongens droegen. Onder één paar Schoenen hadden noch nagels noch hoefijzers bezeten en het derde paar schoenen had alleen hageis. Getuige J. Jeurissen, caféhouder te Echt, Heeft in den bewusten nacht zestien schoten ge beld, .die uit de richting Putbroek kwamen. Er Honk geen echo door. Direct na het eerste schot hoorde get. kermen en schreeuwen als van een hiensch, die verschrikkelijke „pien haai", zegt hy op z'n Limburgsch. Get. dacht eerst, dat de douane iemand aangeschoten had, maar toen hij hoorde van de vermissing der jongens, dacht hl) aan het kermen en schreeuwen van dien Pacht, toen hij stellig meende, dat hij een schel jhenschengeschreeuw hoorde. Get. heeft nooit het schroei, .ven van een haas gehoord, dus kent Hi een dergelijk schreeuwen niet. Get. A. A. Naaktgeboren, commies der directe belastingen te Posterholt, was in den moord nacht met een collega op surveillance. Hij hoor de eerst twee,» daarna vijf en vervolgens enkele etl nog eens enkele schoten. Het laatste van eeh paar doffe schoten klonk alsof iemand van Zed' dichtbij in de borst geschoten werd. „Hoor, ®r Wordt er een op de borst geschoten," merkte Getuige toen tegen zijn collega op. Get., zelf ®°ed schutter, had den indruk dat één man Schoot, eerst met een geweer en toen met een revolver. Misschien was het geweer leegge goten, dacht get., waarna dan een revolver gnomen werd. De Duitsche douane schoot 'h dien tijd erg veel, dus dacht get. eerst, dat h® douane weer aan den gang was. Later i ,®rd duidelijk waargenomen, dat de schoten h't de Annadaalsche bosschen kwamen. Alle ®Hoten klonken in een tijdsverloop van tien •Pihuten. Het viel get. op, dat de schutter zee; ®§elrnatig schoot. Omdat de douane zeer vlug °et schieten, kon die het dus ook niet zijn. Get. L. Reynders, landbouwer te Eeht-Put- ^r°ek, had den avond voor de moorden een Gah zien staan en in den nacht hoorde hij Jppoten. Zijn hond heeft dien nacht niet ge- 'aft. De schoten kwamen in eenige seconden a elkaar. v De verdediger zegt, dat get. vroeger .ver gaarde eenige schoten gehoord te hebben, nu 0rden het er positief drie. v "Hu, eenige of drie", zóó positief weet get. et niet. j. Getuige H. Peusen, chauffeur te Echt, heeft JVoebroeks kort vóór diens dood gesproken en e'n gevraagd, hoe het met stroopen ging. '■Af en toe nog een konijntje" zei Roebroeks. Zaï ar durf niet meer, want de oude v d. E. «Hi doodschieten. Hij heeft mij al eens ge goten". j^erd., vader v d. E., ontkent dit. Wél heeft J hem gedreigd met een pistool, de "E Graus, mijnwerker te Echt, heeft va- J v- d. E. eens op een strooper zien schieten, jj E' bang geworden, maakte dat hij wegkwam schot kwam terecht in de dennen. V Vader v. d. E. herinnert zich het geval en ™eert op de dennen geschoten te hebben. Get. H. Reynders, landbouwer te Echt-Put- broek, woont in het laatste huisje van Put broek. Hij wist van het verhaal over het ver dwijnen van Roebroeks die wel in de hei zou liggen. Hij werd in den bewusten nacht wakkei door het geluid van schoten. Zijn kleinste waak hond, die losliep, blafte den ganschen nacht en de groote hond, die vast lag, blafte ook, doen minder. Get. stond op, keek uit en zag door het venster twee mannen gaan, die uit de rich ting Roermond kwamen. Getuige ontkent, dat zijn vrouw hem in Roer mond in de rechtzaal een knipoogje gegeven heeft om niet te veel te zeggen. Getuige heeft aestien schoten gehoord. Hij dacht, dat de twee voorbijgangers werklieden waren. „Mocht je van je vrouw niet naar buiten?", vraagt de president. Get. geeft een ontwijkend antwoord. De scho ten vielen binnen weinige minuten. Getuige hoorde een en ander vervolgens vanuit zijn bed, dat aan het raam staat. Het was midden in den nacht. Getuige P. J. Claessen, bezembinder te Echt- Putbroek werd 's nachts door zijn vrouw ge wekt. Zij merkte hem op, dat er toch zoo ge schoten werd. Getuige hoorde, in het holst van den nacht, nog zeven schoten. De oude v. d. E. had ook getuige gedreigd omdat hij heide ge sneden had. Bij een onderzoek op getuige door vader v. d. E. had deze gezegd: „Wij geven er niets om iemand neer te slaan." Getuige ont kent in Venlo over de zaak gesproken te heb ben, noch op een andere keer. Reeds 10 of 15 jaar geleden werd getuige door vader v. d. E. bedreigd. „Waarom beklaagde je je niet bij de mare chaussee of bij de politie, als je zoo vaak be dreigd werd?" vraagt de advocaat-generaal. Getuige antwoordt dat hij door het heidesnij- den en een keertje stroopen zelf ook op het verboden pad was en hij dus belang er bij had de aantijgingen van de v. d. E. maar blauw blauw te laten. Ook was er vaak geen bewijs aan te voeren tegen de jachtopzieners. Getuige J. Catsman, wachtmeester te Roer mond heeft met vader v. d. E. over de misdrij ven gesproken toen beiden al in voorarrest in Roermond waren. Verdachte zei toen, dat zij niet malsch zijn in Roermond met de straf, maar voegde hij er bij, mijn zoon heeft geen schuld. Van zijn eigen schuld of onschuld sprak de vader niet. Getuige pater Adalbertus, Passionist, destijds te Marie Hoop, thans te Haastrecht, wandelde wel eens in de Annendaalsche bosschen. doch vader v. d. E. verbood hem daar te komen. Verdachte, v. d. E. beweerde dat de paters met zoovelen kwamen en omdat er drijfjachten moesten gehouden worden, behoorde iedereen uit de bosschen te blijven. Pater Adalbertus zegt hierop, dat tot 1931 door vele studenten daar gewandeld werd. La ter werd er met tien personen en nog later met nog slechts zeven gewandeld. Zij hadden geen speciale vergunning daar te wandelen. Getuige Jhr. A. van Aefferden zegt, dat rondom de plaats waar Roebroeks gevonden is. in geen drie jaar meer een drijfjacht is ge houden. Pater Adalbertus wijst op de kaart aan, dat het hem en zijn ordebroeders verboden was te wandelen rondom en in de richting van de plaats waar later Roebroeks werd gevonden. Getuige van Aefferden herinnert zich, dat een jaar geleden nog eens door hem gejaagd is in dat bosch. Getuige ontkent dat hij ooit verboden heeft dat de paters daar zouden wandelen. „Dus het is niet waar," zegt de president, wat v. d. E. aan de paters zeide, als zouden de „heeren" verboden hebben daar in de bosschen te wandelen." „Ik gaf geen bijzondere instructies," zegt Jhr. van Aefferden, „als Jan en alleman daar liepen dan werd aan den jachtopziener overge laten wie hij al dan niet in de bosschen wilde laten wandelen." Vader v. d. E. zegt: „De paters maken zoo'n lawaai. Zij klopten tegen de boomen en dei- gelijken meer en daarom meende ik dat zij uit de bosschen moesten wegblijven." Pater Adalbertus antwoordt hierop, dat de paters voor studie wel eens planten en boomen onderzochten. Getuige L. Gerrits, landbouwer te Echt, heeft de bloedvlekken op den grond gezien, zooals de situatieteekening aangeeft. Getuige Th. Grouchs, jachtopziener te Echt- Putbroek, was 's avonds om negen uur thuis gekomen en toen ter ruste gegaan en hij heeft in den moordnacht niets gehoord. Hij kan het dus niet zijn die 's nachts geschoten heeft. Bij de voortgezette behandeling voor het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch van het drama te Putbroek heeft voor de pauze de docnter van den vader-verdachte nog enkele verklarin gen als getuige onder eede afgelegd. Zij zeide te weten dat Timmermans, bijgenaamd 't Kits- ke, op Woensdag konijnen van haar heeft ge kocht, die haar Vader den dag tevoren ge schoten had. Vader v. d. E. bevestigt, dat hij op Dinsdag en Woensdag een aantal konijnen in de bos schen heeft geschoten en de hulzen op den grond heeft laten liggen. De president laat de verschillende jachtop zieners, die aanwezig zijn, naar voren komen en vraagt hun naar de gewoonte over het al dan niet oprapen van hulzen. Twee der jachtopzieners verklaren, dat de hulzen steeds worden opgeraapt, als zij in de bosschen op jacht zijn; een andere zegt dat hij de hulzen wel eens liet liggen. De verdediger, mr. Tripels, staat er op, dat de getuige :i décharge Timmermans zal worden gehoord, en daarom vraagt hij uitstel van de De president verzet zich hiertegen, opmerken de, dat het nu al lang genoeg geduurd heeft. De vacantie is er ook al tusschen gevallen. Vader v. d. E. wordt dan nogmaals opnieuw door den president gehoord. Hij houdt vol, dat hij slecht geslapen heeft en dat zijn zoon wat eerder dan hij naar bed is gegaan. Hij ontkent verder pertinent alles wat tegen hem, en wel zeer bezwarend, is ingebracht in verband met den moord op Roebroeks. Ik ben onschuldig zegt hij en van de gevonden hulzen kan ik geen verklaring geven. De zoon v. d. E. zegt met stemverheffing, dat ook hij onschuldig is en van niets weet. Hij ontkent al de wreedheden, hem door getuigen aangewreven. Te één uur wordt de zitting voor een uur geschort, om dan het woord te laten aan den advocaat-generaal voor het houden van zijn requisitoir. Gedurende de pauze groeide de belangstel ling nog aanmerkelijk, want het requisitoir van den advocaat-generaal werd verwacht. Vóór den aanvang der pauze wordt afgezien van het verhoor van getuige Timmermans die niet is verschenen en voor wien de geheele zitting zou moeten worden geschorst, indien de verdedi ger persisteerde bij het hooren van dezen ge tuige. De advocaat-generaal mr. Couvée is nu aan het woord voor het houden van zijn requisitoir. Een doodsche stilte valt in de tot de uiterste hoeken gevulde zaal als de vertegenwoordiger van het O.M. het woord neemt. Uitvoerig re leveert hij de lugubere feiten en het gebeurde in den moordnacht. Heel de bevolking al dus spr. toonde deelneming en iedereen beijverde zich om de verloren jonge menschen te zoeken. Iedereen behalve deze twee verdach ten. Zij ontbraken bij de schare die de bos schen in de omtrekken afzochten. Zij bemoei den zich met niets. Weldra begonnen de ge ruchten te loopen. Namen van mogelijke ver dachten werden genoemd en de verdachten in den volksmond waren deze beide mannen, die hier thanS terecht staan. Hevig waaide de haat der bevolking op om alles wat deze beide men schen tegen de bewoners van de bosschen rond Putbroek hadden gedaan. De zwaarste vermoe dens rusten op hen toen de justitie tot arres tatie overging. Weldra werd ook het lijk van Roubroecks gevonden en de vermoedens tegen deze beide mannen namen steeds vasteren vorm aan. De verdachten hebben er de voor keur aan gegeven het stilzwijgen te bewaren. Maar dank zij de uitstekende rapporten van de deskundigen stapelde het bewijs zich tegen hen op. Met veel lof gewaagt de advocaat-ge neraal van het werk der deskundigen. Vooral het rapport van den heer Van Waegeningh was uitstekend. In den breede releveert spr. het Roermond- sche vonnis. Evenmin als de rechtbank durfde de advocaat-generaal bewijs putten uit de ge vonden bloedsporen. De rechtbank heeft het zich met verschillende moeilijkheden wel wat gemakkelijk gemaakt. Vooral ten opzichte van het vaststellen der schoten. Spr. had het von nis liever wat uitvoeriger gezien. Niet omdat er nog iemand twijfelt aan de schuld van de verdachten, maar om der wille van de juistheid der feiten. Spr. gaat dan na hoe geweer en parabellum moeten gebruikt zijn. In spr.'s gansche praktijk werd nimmer zoo'n gruwelijke zaak behandeld, was er nim mer zoo'n afschuwelijke verberging en behan deling van lijken, zelfs niet bij den moord op den zwerver Tap in Cuyck, wiens lijk door den moordenaar met een kruiwagen naar een sloot werd gebracht. Het verbergen van de lijken is voor de verdachten vooral van belang ge weest. De daders moeten zich bewust zijn ge weest dat het vinden van de lijken hen als de daders moest aanwijzen. Het was de zaak, de lijken te verbergen. Voor niemand anders voor verdachten was er aanleiding om in de An nendaalsche bosschen te zijn. Iedereen moest direct er aan denken dat niemand dan de jachtopziener de dader kon zijn en daarom werd hij ook dadelijk gevangen genomen. Nie mand verdacht anderen. De lijken werden dus verborgen, opdat de jachtopziener zich niet zou verraden. De kuil moest er reeds aanwe zig zijn geweest, want er ging te veel tijd heen, met een zoo grooten kuil te graven. Wie be ter dan verwachte kent de kuilen in het bosch en hij wist waar hij spoedig een lijk kon ver bergen. In het feit van het begraven der lij ken ziet spr. al reeds een gedeelte van bewijs tegen verdachte. Spr. betoogt dat de moord op Roubroecks door verd., den jachtopziener, moet bedreven zijn. Hij heeft den kuil in het oog gehouden welke dienen moest voor het verbergen van lijken, wanneer weer eens zoo'n drama zich zou voordoen. Het moest dan ge makkelijker gaan dan met het lijk van Rou broecks Spr. gaat dan na, welk bewijsmateriaal ge legen is in het hooren der schoten, het vinden der hulzen enz. en dan deelt spr. volkomen de conclusie getrokken uit het zoo uitvoerig en nauwkeurig onderzoek van de schietwapenen van verdachte en alles wat op het terrein van het drama gevonden werd. Het gebruik van geweer van verd., vader v. d. E-, wordt ver volgens door den advocaat-generaal uitvoerig besproKen, evenzoo het uitwerpen van de hul zen uit het parabellum van zoon v. d. E. Spr. aanvaardt volkomen, wat ook, ten aan zien van het onderzoek door den heer Van Wae geningh, door dezen werd geconcludeerd. Het is mogelijk, dat er meer schoten dan drie door zoon van den E. zijn gelost. Getuigenverklarin gen wijzen op een groot aantal schoten, doch dank zij het politieonderzoek is nog een flink aantal hulzen gevonden. Er werden op de lijken twaalf schotwonden aangetroffen, waarvan eenige doodelijk; drie genadeschoten, die zullen gelost zijn, toen de slachtoffers reeds op den grond lagen. De persoon, die met het parabellum schoot, heeft zijn slachtoffer doodelijk willen treffen zooals, uit de door spr. opgesomde aanwijzingen blijkt. Zijn beide verdachten in staat te bedrijven wat hen ten laste is gelegd?, vraagt de advo caat-generaal, en toont dan uit een reeks van gebeurtenissen aan, dat verdachten voor geer kleintje vervaard waren, doch steeds maar dreigden, schoten en aanvallend optraden. Tal van dergelijke aanslagen op menschen uit de omgeving somt spr. op. Het is een bewezen feit, dat beide verdachten en vooral de vader uit stekende schutters waren. Door hun lange praktijk in de bosschen waren zij zeer goed met de moderne vuurwapens vertrouwd. Als er gezwegen moest worden, dan kon dit blijkt wel uit dit proces de vader op zijn zoon rekenen. Uit de verschillende gegevens, verzameld bij het getuigenverhoor, concludeert de advocaat-generaal, dat zoowel de vader als de zoon in den bewusten tragischen nacht in de bosschen zijn geweest. Verdachten, die uit hoofde van hun ambt zeer goed op de hoogte zijn van de maatrege len, die de justitie pleegt te nemen, en die er wel aan gedacht kunnen hebben, dat in Maas tricht een uitstekend wapendeskundige woont, die een onderzoek zou instellen naar de gevon den hulzen, kunnen de gelegenheid wel hebben waargenomen om de justitie op een dwaalspoor te brengen. Spr. maakt deze opmerking in ver band met het pleidooi door den verdediger voor de Roermondsche rechtbank gehouden. De advocaat-generaal acht het uitgesloten, dat de schietwapenen uit het huis van beide ver dachten zijn gestolen. De beide verdachten verwachtten de jongens, die naar de strikken gingen kijken; zij zijn er op uit gegaan om de jeugdige stroopers op te wachten. Bij hun moorddadig bedrijf hebben zij gebruik gemaakt van twee vuurwapens. Uit het deskundig onderzoek is vast komen te staan, dat niet door één man, doch door twee personen minstens moet zijn geschoten. Vader en zoon v. d. E. zijn er samen op uit gegaani om te voorkomen, dat één van de drie aan staande slachtoffers zou ontsnappen. Uitvoerig bespreekt de advocaat-generaal hierop de genomen schietproeven. Verdachte vader v. d. E. heeft den advocaat-generaal ge zegd, hoe hij gewoon was zijn wapen af te vuren. Vader v. d. E. heeft dien nacht schoten gelost, zooals blijkt uit het deskundig onder zoek van de hulzen. Verdachte is op zijn oor spronkelijk uitleg, hoe hij placht te vuren, te ruggekomen, doch de advocaat-generaal houdt hem aan zijn eerste verklaring. Het vervolg van sprekers betoog gaat over het aantal verschoten patronen. Er zijn waar schijnlijk niet meer dan drie revolverschoten gelost. De vader is naar de meening van de advocaat-generaal de hoofdschuldige. Geen en kele verzachtende omstandigheid is voor hem aanwezig. Beestachtig is het in den fatalen moordnacht in het bosch bij Putbroek toege gaan en op afschuwelijke wijze heeft vader v. d. E. zqn zwaar misdrijf gepleegd. Spr. kwalificeert tenslotte het misdrijf van vader v. d. E. als het voortgezet misdrijf van doodslag en hij eischt tegen den man v ij f t i e n jaren gevangenisstraf (het maxi mum). De eerste indruk is de beste. Mooie witte tan den, die met de heerlijk verfrisschende Chlorodont-tandpasta onderhouden zijn, geven aan ieder uiterlijk een eigen bekoring. Een proef overtuigt. Pqr tube 35 cent. Tegen Èen zoon neemt de advocaat-generaal aan, dat poging tot doodslag bewezen is; hü eischt tegen den 22-jarigen jongen een gevan genisstraf van vier jaren. Na het uitspreken van den eisch bleef het een wijle doodstil in de zaal. Weldra verbrak een geroezemoes van stemmen deze drukkende stilte. Het slotwoord was, zooals dit gebruikelijk is, aan de beide verdachten, die met eenige breed sprakigheid volhouden onschuldig te zijn. De verdediger, Mr. Paul Tripels, had met het oog op het vele materiaal, dat tijdens de zitting naar voren was gekomen, verzocht zijn pleidooi op Maandag 29 Augustus a.s. te mogen houden. De president tot de beide verdachten: „Gij hebt het verzoek van den verdediger om zijn pleidooi later te houden "gehoord, hebt gij daar bezwaar tegen?" De beide verdachten hebben hiertegen geen bezwaar. Het Hof besluit dan aan den billijken wensch van den verdediger tegemoet te komen en de verdere behandeling van de zaak wordt ge schorst tot Maandag 29 Augustus te 10 uur, alsdan zal de verdediger zijn pleidooi houden en zal gelegenheid voor re- en dupliek zijn. De zitting wordt hierop gesloten. De verdachten worden naar hun cellen in het Huis van Bewaring teruggebracht. Het publiek heeft spoedig de rechtszaal verlaten. Buiten het Paleis van Justitie bespreken zij in groepjes de eischen van het Openbaar Ministerie en groote groepen verdringen zich voor de bulle tins, die op vele plaatsen in de stad zijn op gehangen. r Aan 't strand te Bloemendaal komt den laat- sten tijd meer en meer in gebruik 't spelen en 't drijven op met lucht gevulde autobinnenban den. De kinderen zitten dan op den band, op de manier zooals men in een zitbad zit Met de handen pagaaien ze zich dan verder. Dat dit spelletje voor niet-zwemmers niet heelemaal ongevaarlijk is, is Maandagmiddag gebleken Een paar zulke pagaaiende drijfstertjes uit 't tentenkamp waren zoover afgedreven, dat ze niet meer terug konden. Twee van de kampeer ders zouden toen trachten met behulp van c!° strandreddingslijn de meisjes te halen. Deze lijn echter was gebroken en wilde niet afrollen. Toen zijn een paar andere kranige zwemmers, nog wel half gekleed, te water gegaan en heb ben de meisjes zwemmende teruggehaald Een waarschuwing aan zulke met autobanden spelende kinderen is dus niet van onpas. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 15 t.m. 20 Aug. geno men 529 douchebaden en 32 kuipbaden. Aan 10 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 5 volwassenen gebruik gemaakt. jes - Antiek Kabinet - Ant. Ladetafel - Staand Horloge - Gothiek Eet kamer-ameublement met aparte credent rundlede ren Clubfauteuils - Mi niatuur kastje, enz. enz. Te bezichtigen: Hedenavond tot 9 uur; Morgen, Woensdag 24 Aug., van 109 uur 's avonds; Donderdag 25 Augustus 10—3 uur; ten overstaan van Deurw. ERBRINK. Het is alweer enkele jaren geleden, dat de Provinciale Griffie verdween uit het oude, gele gebouw in de Jansstraat en een schitterende huisvesting kreeg in het verjongde en uitge breide paleis aan de Dreef. Men wist, dat het gebouw aan de Jansstraat vervallen was en dat er heel wat verbeterd zou moeten worden alvorens er weer van behoor lijk bruikbare lokalen gesproken zou kunnen worden. Teneinde te voorkomen, dat het gehee le vierkante huis zou wegrotten werden eenige noodzakelijke verbeteringen aan het dak aan gebracht. Maar daar bleef het voorloopig bij. Eenigen tijd daarna kreeg de Rijksgebouwen dienst er eenige lokaliteiten op de beneden-ver dieping en men wist te vertellen, dat het kan tongerecht er spoedig zou worden onderge bracht, benevens het Rijksarchief, dat onbehol pen in de Vleeschhal rustte. Het is een verblijdend teeken, dat er al eeni ge maanden gewerkt wordt aan de modemi- seering van het paleis van justitie in de Jans straat. Men is begonnen met de electrificeering en thans wordt de groote rechtzaal flink onder handen genomen. Ze wordt geheel geschilderd en behangen. De vacantie-zittingen van de rechtbank vin den nu plaats in de raadkamer of in het zaal tje van het kantongerecht. Het behoeft gen betoog, dat het in deze warme dagen een be nauwde geschiedenis was! En hoe stond het nu met het kantongerecht? Zou dat nog altijd zoo gedrongen blijven zete len? Als de plannen van Weiter doorgaan en begenadiging vinden zal de rechtbank te Alk maar bij die van Haarlem gevoegd worden. Men weet, dat de typisten van de Griffie reeds op de gangen een verblijf hebben moeten zoe ken. De toestand wordt dan straks heelemaal onhoudbaar. Er is echter thans een lichtpuntje, want het schijnt dat de plannen met het oude gouverne mentsgebouw in een vergevorderd stadium zijn. Reeds eerder zou het gebouw verder in ge bruik genomen zijn als niet verschillende strub belingen zouden zijn ontstaan. Monumentenzorg kwam op zekeren dag een kijkje in de Jansstraat nemen en ontdekte bij een wandeling door spin nenwebben en muizen-ongepastheden in een der kamers een buitengewoon kostbaar geschilderd plafond. Bij nadere bestudeering besloot men dit kunstwerk in geen geval aan de mokerslagen op te offeren en het bevel kwam af, dat hier niet gebroken mocht worden. Toen lagen tege lijkertijd alle mooie bouwplannen in duigen en kon men weer van voren af aan beginnen. Er kwam nog een nieuwe moeilijkheid. De gemeente had op de bovenverdieping eenige lokalen gehuurd voor controle van de grondbe lasting. Intusschen zijn de tijdsomstandigheden gewijzigd en men weet, dat voor onze gemeente uiterste bezuiniging is geboden. Weshalve ver zocht het gemeentebestuur van de huurovereen komst ontheven te worden. Hierop is natuurlijk na veel onderhandelen, een gunstig antwoord ontvangen. Deze stagnatie had echter ook een gunstige zijde, want de Rijksarchivaris maakte bezwaar tegen de toegewezen lokaliteiten op de beneden verdieping. Hij meende, dat de kostbare bezit tingen daar niet voldoende beschermd waren tegen brandgevaar. Daar de gemeente nu niet meer in het gebouw komt, zal het rijksarchief boven worden ondergebracht. In de oorspronkelijke plannen zou de Rijks gebouwendienst komen in een bijbouw, die aan het oude gebouw zou worden getrokken. Deze dienst huist nu in de zalen waar straks het kantongerecht zal komen en hij zal dus moeten verdwijnen. Thans zijn er ook eenige lokalen op de boven verdieping ontworpen, zoodat geen extra uit gaven voor nieuwbouw zullen worden gemaakt Uit het bovenstaande zal men begrijpen, dat men inderdaad met de plannen niet heeft stil gezeten. Thans is het dan zoover gekomen, dat de nieuwste en laatste plannen gereed zijn en reeds door het kantongerecht zijn goedkeurd De Rijksarchivaris is op vacantie, maar zoo gauw hij terug is, zullen de plannen ook aan zijn goedkeuring worden onderworpen. Men verzekerde ons, dat het thans een kwestie is van enkele weken en dat er spoedig met de verbouwing begonnen zal kunnen worden. Vooral voor het kantongerecht zullen dus spoedig betere dagen aanbreken! Het paard van den melkhandelaar Houtgraaf, welke handelaar een flink afzetgebied heeft ge vonden in het tentenkamp aan het Bloemen- daalsche strand, begon Maandagavond bij hoo- gen vloed op 't strand plotseling van achteren in het weeke zand weg te zakken, alsof het te recht gekomen was in het drijfzand. Weldra zat het paard tot aan den buik in het zuigende zand. 't Was een zielig gezicht het sidderende dier m die positie te zien zitten. *t Werd spoedig uit gespannen en met veel moeite gelukte het een paar planken en latten onder den buik van het paard te krijgen. Nu kon het tenminste niet verder weg zakken. Met de hulp van een groot aantal kampbewoners mocht het na groote in spanning gelukken, het paard te „lichten" want behalve dat men het gewicht van het paard had, moest men de zuigkracht van 't zand ook nog overwinnen. Echter vragen we ons af: wat zou er van t paard geworden zijn, als er niet toevallig plan ken en mannenkrachten bij de hand waren geweest. Zou 't zoover verzonken zijn, dat t verloren zou zijn gegaan? En komt er aan de Hollandsche kust drijfzand voor? Of wel, zulk week en waterig zand, dat men er een paardepootlengte in verzinken kan? Nederlandsche Algemeene Encyclopaedic, bewerkt na£r Brockhaus' Encyclopaedic. Afl. 12. Kleine uitgave. Scheltens en Giltay, Amsterdam. Verschenen is de 12e aflevering van de bo vengenoemde kleine, handige Encyclopaedic, welke hiermee gevorderd is tot de letter G en tot het woord Gierst. Duidelijke afbeeldingen van de menschelijke interne organen zijn ver. vat in het eerste fascicuul, terwijl een tweede serie platen is gewijd nan de cultuurgewassen in Nederlandsch Oost-Indië. We zijn hiermee gevorderd tot blz. 384. No. 877.654 is betaalbaar met frs. 500.000; no. 1.905.855 met frs. 100.000; no. 1.120.727 met frs. 10.000; no. 680.670 met frs. 5000; de volgende nos. elk met frs. 2000 602.819, 823.700, 996.895, 1.583.141 en 1.606.467. Voorts zijn 50 nos. elk betaalbaar met frs. 1000 en 1425 nos. elk met frs. 400. SCHERP CONCURREEREND Heeft U reeds kennis aemaakt met onze ten op a.s, Doriderdag, 25 Augustus - 3 uur O.m. komen voor: Mahoniehout Salon-, Eet- en Slaapkamer ameublement - Smyrna- en Perzische Karpetten - Bureau-Ministre - Pitriei Serre-Ameublement Gasfornuis - 5-deelig Kaststel - Fam. Roze - 5-deelig Wapenstelletje - Borden - Antiek Glazen kastje - Antieke kist - Engelsch Ameublement - Groot noten Dames- en Heeren Bureau - Com mode - Schilderijen - Etsen - Kristal - Glas - Eet- en Theeserviezen - 2 kapitale Chineesche Vazen - Perzische Kleed- per comfortabele reis-auto's van ROZENSTRAAT 49 en 13 Telefoon 12203 WOENSDAG 24 en 31 AUGUSTUS een dag naar Nijmegen en Mooi Nederland a 4.per persoon DONDERDAG 25 - ZATERDAG 27 Aug. een dag naar de Zuiderzeewerken en Bergen en Schoorl k f 3.per persoon VRIJDAG 26 AUG. en 2 )EPT. een dag naar Den Haag en ichevenin- gen, met bezoek Indische Tentoonstelling 3.per persoon ZONDAG 28 AUGUSTUS een dag naar Arnhem, Apeldoorn en Udelermeer a 3.50' per persoon Bespreekt vooral tijdig uw plaatsen. NOmeegscb en Prov. Dagblad Heeft ln stad en pro vincie de grootste oplage (ruim 32000) Hoofdblad der Provincie Grootste Publiciteits- waarde. Laagste tarieven HANDELSANNONCES LAAG TARIEF Vraagt proefnummers en prijsopgave Slav, en Amer. eiken Triplex-fineeren Tafelranden Celotex Import van Oost-Indisch hardhout Telefoon 16232

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3