De toekomst van het kapitalisme Van de Perstribune Een merkwaardige brochure Voor den vrede? Prinses Juliana te Roermond Auto verongelukt WOENSDAG 24 AUGUSTUS Tijdens 't 7e Eeuwfeest v. HEUTSZ-MONUMENT ONTHULD Plechtigheid te Batavia Een S.D.A.P. betooging te Maastricht Chauffeur gedood Ontvangst door burgemeester mr. Waszink aan de grens en door Z. H. Exc. Mgr. dr. Lemmens voor de Munsterkerk Een jubileumnummer LEGER-INKRIMPING Overreden en gedood De Leipziger Najaars-Messe LANDBOUWGEWASSEN De stand over het algemeen goed De weersgesteldheid De stand der gewassen Oogst van Ottawa Nationaal-socialisme en kapitalisme Tegen een boom gebotst en in brand gevlogen EEN HANDIG DIRECTEUR PAARDEN OP HOL Wandelaar omvergereden en kort daarop overleden UIT DEN TREIN GEVALLEN Aan de gevolgen overleden Naar de Missie Boerderij afgebrand Aldus luidt de titel van de merkwaardige brochure, door prof. dr. Werner Sombart öezer dagen uitgegeven, en waaraan wij 'bans eenige aandacht gaan wijden. Werner Sombart is de bekende schrijver *an het groote zes-deelige werk „Der m o- öerne kapitalismus", een breed op gezette historisch-systematische beschrij- v'hg van het geheele Europeesche economi sche leven van zijn aanvang tot op onzen 'ijd. Beschreef hij daarin het verleden en het beden, thans slaat hij een blik in de toe komst. Al kan men als wetenschappelijk fcian niet met absolute zekerheid voorspellen, boe de economische ontwikkeling in de baaste toekomst zijn zal, drieerlei is toch hogelijk: le. kan men de mogelijkheden aanwijzen, 2e. kan men de noodzakelijkheid aantoo- ben, waaraan deze ontwikkeling gebonden is; 3e. kan men de waarschijnlijkheden vast bellen. Om dit te kunnen doen, moet men den t°talen toestand van heden kennen, en de krachten, welke daarin werken. Men pleegt wel te spreken van het kapita lisme, als het tegenwoordig economisch systeem, maar wij moeten daarbij steeds bedenken, dat dit systeem niet iets vast- Staands is, maar iets, steeds in wording en Ontwikkeling. Naast het eigenlijk kapitalistisch systeem treffen wij overal nog voor-kapitalistische systemen aan, zoo bijv. in den landbouw, klaar bovendien zijn er nieuwe vormen van economisch leven onstaan, zoo de groote Menigte van coöperaties, publiekrechtelijke bedrijven, zij het steeds meer in gemengden vorm: de zgn. gemengd-openbare onder nemingen. Ook het kapitalistisch systeem zelf is aan Sroote veranderingen onderhevig: zoo ver keringen in den economischen geest, in bc rechtsorde, in de techniek. De kapitalistische geest is sterk veranderd. Be spanning tusschen rationalisme en ^rationalisme, tusschen speculatie en kalcu- fatie, tusschen burgerlijken en roovers-geest, 's verminderd. Het rationale moment is sterk toegenomen, ook bij de ondernemers- &elve. De speculatie is verminderd, omdat bren meer weet dan vroeger. De onderne mers zijn meer geworden bestuurders, hun bositie lijkt steeds meer op die van hoofd- bftitenaren. De ontzaglijke uitbreiding van bet te leiden apparaat heeft daar veel toe bijgedragen. Het heftig streven naar winstmaken is Verzwakt, en nog meer de bereidheid ver bezen te dragen. Men streeft naar zekerheid vastheid. Men wil niet meer zooveel vra Sen, zoo groote risico's loopen. De groote ondernemingen lijden aan ver vetting, gevolg van concentratie, kartellee- Vbg, naamlooze vennootschappen. Het stre wn naar macht is ingeperkt en belemmerd boor de staatswetgeving en door de machts positie der vakvereenigingen. Er is verandering gekomen in de rechts- °tde. Het kapitalistisch systeem was vóór &Ües gebouwd op individueele vrijheid. In Plaats van vrijheid kwam velerlei gebonden- beid. Gebondenheid door vervanging van bet vrije initiatief door een systeem van Voorschriften, door bureaukratiseering der Sroote ondernemingen. Gebondenheid ook boor de Staatswetgeving, door arbeidswet-, Seving en arbeidersverzekering, door be rechting van arbeidsconflicten, door prijs- contröle, door staatstoezicht, vooral op de banken. Gebondenheid door de arbeiders klasse: bedrijfs- en ondernemingsraden, in vloed van de vakvereenigingen, collectieve Arbeidsovereenkomsten, enz. Maar vooral de techniek van het econo misch leven heeft sterke verandering onder daan. Het oude markt-mechanisme, dat ae Grondslag was van het kapitalistisch econo misch systeem, wordt steeds meer uitge Schakeld. Vraag en aanbod bepaalden de marktpositie, de marktpositie bepaalde de doederenprijzen, de goederenprijzen bepaal- be de arbeidsloonen, de arbeidsloonen be haalde de winsten. Hoe is dit alles veran- berd! De kartels soms zelfs de staat! stellen de prijzen vast. De loonen worden b°or de vakvereenigingen vastgesteld: zoo bleven vaak prijzen en loonen op de oude boogte, terwijl de marktpositie reeds een Vroeger ongekende laagte had bereikt. Zoowel extensief als intensief is daardoor bet kapitalistisch economisch systeem ver anderd. Werner Sombart meent daarom te mogen *eggen, dat het kapitalistisch systeem niet b'eer bestaat, en dat wij thans het tijdperk ingetreden van het laat-kapitalisme. ^marin de oude heerschappij van het kapi talisme steeds meer door andere nieuw °ï>komende economische systemen verdron- ®en en vervangen wordt, en zelf in zijn ®'ruktuur veranderingen ondergaat, die haar b°rsprong vinden in de steeds verder door- ^erkende nieuwe economische systemen. Bie periode van het laat-kapitalisme is Aangevangen bij het begin van den wereld- °°rlog. Wat zal nu de toekomst brengen? zijn twee mogelijkheden: ke eerste mogelijkheid de minst Jmarschijnlijke is, dat alles bij het oude blijft. Hier en daar wordt een gat gestopt. P een versleten plek wordt een nieuwe lap ^e**aaid. De boeren worden beschermd, de ^Port-industrie wordt bevorderd. Toch is niemand met den bestaanden toe- abd tevreden. De een vindt, dat er teveel ^emassregelt" wordt. De ander is van mee j Wg, dat onze productie leidt aan plan °°sheid, toevalligheid en willekeur, km tweede mogelijkheid is; de film wordt teruggedraaid. Wij keeren weer terug naar het vrijheidssysteem, naar het echte, onvervalschte kapitalisme met onbeperkte ondernemers-initiatieven en heerschappij. Op dit reactionnair standpunt staat een groot deel der ondernemers. Maar toen in het begin van de 19e eeuw het individualis tische vrijheidssysteem zich alsom baan brak, waren er eenige dingen aanwezig, die er nu niet meer zijn. Er was een felle reactie tegen het vermolmde gildensysteem even zeer als tegen de veel te ver gaande over heidsbemoeiing van het Mercantilisme: de kapitalistische belangen schenen en ten deele zelfs waren ze dat toen ook alge- meene belangen. Er was nog een vrij veld van werkzaamheid, zoowel binnens- als bui tenslands. De ondernemingen waren nog betrekkelijk klein. Thans is dit alles anders. Tegen den terugkeer naar een vrijheidssysteem met ongeordende volkshuishouding valt aan te voeren: eenerzijds, dat door de ontwikke ling-zelf van het kapitalisme veel vrijheid werd neergedrukt onder den last van de groote organisatie in reuzenbanken, kar tels, concerns, enz.; dat deze zelfbindingen weer ongedaan zouden kunnen worden ge maakt is een dwaze utopie. Anderzijds zul len machtige belangengroepen zich met kracht en succes verzetten tegen de af braak der sociale wetgeving; men denke slechts aan de vakvereenigingen! Tenslotte verzetten zich ook algemeene belangen tegen de wederinvoering der „vrije" volkshuishouding. De reusachtig groote nieuwe economische eenheden heb ben geheel nieuwe voorwaarden geschapen. De private bedrijfsvoering is geworden tot een algemeene, openbare aangelegenheid. Wij hebben dit vooral kunnen zien aan het lot der banken. Zoo lang deze klein waren, kon de gemeenschap rustig toezien, als ze failleerden. De ineenstorting van een moderne groote bank echter is een alge meene calamiteit. Zoo staat het ook bij de zeer groote ondernemingen. Aan haar lot is gebonden het lot van honderdduizenden. Geen Staat kan in zijn midden souvereine „industrieele hertogdommen" dulden. Maat wat dan, als het bestaande onhoud baar en terugkeer uitgesloten is? Nieuwe vormen van economisch leven zullen uit komst moeten geven. En dan spreekt ook Werner Sombart gelaten uit het groote woord: Planwirtschaft. Wat hij daaronder verstaat, zullen wij thans nagaan. Roermond blijft de geheele week feesten. De dag van gister was een der gewichtigste van het feestgetij aangezien H. K. H. Prinses Juliana Roermond kwam bezoeken om met gemeente bestuur en burgerij het zevenhonderdjarig be staan der stad te gedenken. Te één uur werd H. K. H. de Prinses aan de versierde grens der in feesttooi prijkende ge meente begroet door burgemeester mr. M. A. M. Waszink. Er was ontzettend veel volk op de been om de hooge bezoekster te begroeten. Na de officieele ontvangst werd langs Ven- loscheweg en Venlosche Poort via de Steeg- straat naar de Swalmerstraat gereden, waar ten huize van burgemeester Waszink in intie- men kring de lunch werd gebruikt. Te kwart voor drie zou vervolgens de opening van het museum door de Prinses plaats vin den. De stoet der autoriteiten reed via de Markt, Marktstraat, Neerstraat, Minderbroeder straat, Swartbroekstraat en Kapellerpoort naar het museum. In het museum volgde alsdan een kleine plech tigheid waarbij Prinses Juliana het museum voor geopend verklaarde. O.m. waren hierbij aanwezig de Commissaris van de Koningin; dr. P. Schmidt Degener. hoofd-directeur van het Rijksmuseum te Am sterdam als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: de gemeenteraad van Roermond, welks leden door den burgemeester aan H. K. H. werden voor gesteld en een groot aantal genoodigden. Burgemeester Waszink hield een begroetings rede, waarin hij o.m. een overzicht gaf van de bezoeken, die sedert 1815 de achtereenvolgende Oranje-vorsten aan Roermond hebben ge bracht. Namens het gemeentebestuur bood spr. den gouden penning der stad aan H. K. H. aan. De plechtigheid werd per radio uitgezonden. Aan den ingang van het museum stond een eere-wacht met vaandel, ter sterkte van 150 man uit het vrywillige Landstormcorps „Lim- burgsche Jagers" opgesteld. Ook werd H. K. H. hier begroet door een deputatie van de vereeniging van Nederlanders in België die bloemen aanbood. Na het bezoek aan het museum reed H K. H. naar de Munsterkerk om deze te bezichtigen. Langs Zwartbroekplein, Mariagardestr., Kruis- heerenstr., Hamstraat werd het Munsterplein bereikt. Aan de Munsterkerk werd Hare Koninklijke Hoogheid ontvangen door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, die H. K. H. begroette. Het door wijlen dr. T. J. H. Cuypers geres taureerde monument werd door de Prinses vol belangstelling in oogenschouw genomen. Na haar bezoek aan de Munsterkerk begaf H. K. H. met gevolg zich onder de Bogen via Hamstraat en Munsterplein, Steenweg, Varkens- markt, Markt, Kraanpoort en Buitenop naar het Tentoonstellingsterrein, waar van circa kwart over vier tot 5 uur een rondgang over de Jubileumtentoonstelling werd gedaan. Te circa vijf uur vertrok de Prinses van de tentoonstelling langs Steenstraat en Swalmer straat naar de woning van burgemeester Was zink alwaar een korten tijd werd vertoefd. Ver volgens deed burgemeester Waszink de Prin ses uitgeleide langs Swalmerstraat, Steegstraat en Venloscheweg tot aan de grens der gemeente Heel wat volk was op de been. Verschillende Roermondsche muziekgezelschappen brachten in den loop van den dag op eenige punten der stad tijdens de rondritten van H. K. H. muzi kale hulde aan de hooge bezoekster. De dag werd besloten met een concert op het Munsterplein door de Kon. Harmonie van Thorn, onder directie van den heer Max Guil- laume. Bij gelegenheid der herdenking van het ze venhonderd-jarig bestaan van Roermond als stad, heeft „De Nieuwe Koerier" een rijk-geïl lustreerd en typografisch uitstekend verzorgd jubileumnummer in het licht gegeven. Naast een aantal poëtische bijdragen, bevat het nummer e enschrijven van Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, bisschop der feestende stad, ar tikelen o.m. van den Roermondenaar Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbroeck, van den burgemees ter mr. M. A. M. Waszink, van Mgr. L. N. Le Bron de Vexela, plebaan-deken, van het Roer mondsche Tweede Kamerlid mr. M. C. E Bon- gaerts en van tal van andere vooraanstaande persoonlijkheden op kerkelijk en wereldlijk ge bied. Nederlandsch Oost-Jndië en het moederland luisteren geza menlijk naar de rede van den Gouverneur- Generaal Gistermorgen heeft te Batavia de plechtige onthulling plaats gehad van het Van Heutsz-monument door den Gouverneur- Generaal van Ned. Indië, Jhr. mr. B. C. de Jonge. De Gouverneur-generaal gaf een overzicht van het leven en werken van Van Heutsz. Spr. wees erop dat van Heutsz al de grondslagen heeft gelegd, waarop thans nog wordt voort gebouwd. Met den wensch, dat tot in lengte van da gen dit gedenkteeken van zijn grooten voor ganger van Heutsz er toe moge bijdragen om zijn korten naam levendig te houden en zijn groote beteekenis steeds beter te doen begrij pen en dat het tot in lengte van tijden mag uitzien op een welvarend Indië, aan welks voorspoed het leven van van Heutsz was ge wijd, ging de gouverneur-generaal tot de ont- hulling van het imposante monument over, waarna hij aan den voet ervan een krans leg. de. Achtereenvolgens werd nu het woord ge voerd door den voorzitter van den Volksraad, den heer J. W. Zeger Ranneft; luitenant-ge neraal H. A. Cramer, commandant van het leger; schout-bij-nacht J. F. Osten, vloot, voogd; den voorzitter van het hoofdcomité van de Van Heutszherdenking, den heer van San- dick, lid van den Raad van N.-I., waarna bur gemeester ir. Meyroos van Batavia het monu ment namens de gemeente in ontvangst nam. Door zeer veie corporaties en vereenigingen werden vervolgens kransen neergelegd, waar na de gouverneur-generaal en diens eehtge- noote, terwijl het muziekkorps het „Wilhel mus" speelde, het terrein verlieten. De uitzending, via de Indische zenders, dooi den K. R. O. was dermate, dat de plechtighe den goed konden worden gevolgd. -Acht regimenten infanterie, acht batterijen artillerie minder De opengestelde mogelijkheid tot afvloeiing van personeel der artillerie wettigde het ver moeden, dat in tegenstelling met de plan nen der commissie-Weiter ook dit dienst vak zou worden gereorganiseerd. Inderdaad zoo deelt men aan het „Volk" mede ligt het in de bedoeling van elk regiment artillerie, dat thans uit drie school- batterijen bestaat, één batterij op te heffen. Van de beide regimenten onbereden artil lerie zou dat te Gorcum in garnizoen worden opgeheven. Reeds eerder werd bericht, dat bovendien acht regimenten infanterie zullen worden op geheven; hun oorlogsorganisaties echter niet. De 67-jarige heer J. te Schayk, aan de Maas, is door een auto aangereden en gedood. Te Aken en Luik werden achtereenvol gens betoogingen gehouden, welke in hun schild voerden den schuilnaam van „Internationale Vredesdemonstratie". Na voormelde plaatsen was Zondag Maas tricht aan de beurt voor een dergelijke ver tooning, waarvan de plaatselijke afdeeling der S.D.A.P. slechts profiteeren kon, om met een straatbetooging voor den dag te komen. Dank zij de buitenlandsche internatio nale?! deelname van Belgische en Duit- sche partij genooten had de stoet, welke des namiddags vanaf het Koningin Emma- plein door de stad trok, dan ook een be hoorlijke lengte, ofschoon het aantal deel nemende Maastrichtenaars schraal bleef. Reeds in den voormiddag liepen de vreemdelingen de stad binnen en waren kenbaar aan hun kleurtooi en uitroepen, welke des namiddags zonder blikken of blozen de nuttelooze beteekenis van den stoet voor den vrede demonstreerden, toen onafgebroken de „Internationale" klonk en uitroepen als „Nieder Hitier" en „Ruys is armoede" eiken verderen uitleg omtrent de constitutie der deelnemers overbodig maakten. Trouwens de publieke belangstelling was vrij poover! en moet voor de deelnemers, vooral den aanvang van den toen rommc- ligen stoet, vrij teleurstellend zijn geweest. De Belgische fietsers openden den stoet vrij ordeloos en eentonig, de Belgische „dames" ontzagen zich niet er 'n danspar tijtje van te maken. De Duitschers boetten niets van hun al oude krijgshaftigheid in. Gelukkig waren er in den voormiddag enkele wenken gegeven, welke voorkwamen dat min of meer naaktloopende dames in den stoet meeliepen. Intusschen deed zich toch nog 'n inci dentje voor 't Politiebureau voor. Daar deed inspecteur Boersma zeer terecht 'n span doek, voorstellend 'n Nederlandsch soldaat, die 'n geweer brak, uit den stoet verwij deren. Dit ging zeer snel in z'n werk. 'n Hoongeroep klonk als protest. De op komende agitatie smoorde direct op zicht der aanwezige politie-macht. Op een braak-liggend terrein aan den Scharnerweg, het gemeente-terrein „Wy- ckersveld", werden de betoogers door een drietal sprekers toegesproken en hun inspi raties gingen meer bijzonder tegen het kapi talisme. Naar de vier windhoeken gerichte luid sprekers trachtten de gesproken woorden verstaanbaar te maken. Behoudens de enkele honderd luisteraars, hadden zoo goed als allen hun toevlucht gezocht tot culinaire dingen, waarvan in wanordelijke ligging „genoten" werd. De Commissaris van Politie, die z'n pap penheimers kent, had kundige op alles voorbereide voorzieningen getroffen en was zelf op meerdere plaatsen ter oriëntatie aanwezig. Inmiddels deed zich geen noemenswaar dig incident voor, bleef de geheele „betoo ging" als 'n lustige dag van ontspanning voor de talrijke buitenlandsche partij genoo ten, en miste elk effect voor de internatio nale vredesgedachte! Toch meenen wij hier te moeten vragen, of het wel verantwoord was op 'n oogenblik, dat de toestanden en mentaliteit zoowel in België als Duitschland allerminst rustig waren, deze vreemde elementen in Maas tricht saam te laten komen. Al moge de demonstratie in het métier der S.D.A.P. eenig propagandistisch effect sorteeren, aan wie organisators zoowel als toestemminggevers ware met de volle maat de verantwoordelijkheid toe te meten geweest, indien zekere elementen roet in het eten waren komen gooien? Op verzoek van het Leipziger Messamt heeft het rijksministerie van economische zaken toe gezegd, dat buitenlandsche bezoekers, die van 28 Augustus tót 1 September op de Leipziger Najaars-Messe hun inkoopen doen, desge- wenscht tot maximum 30 pCt. van het bedrag der rekeningen de beschikking kunnen verkrij gen over hun in Duitschland geblokkeerd te goed. Met nadruk dient er op gewezen te wor den, dat men alleen gebruik kan maken van eigen credit-saldi en geen tegoed mag over nemen van anderen. Ter gelegenheid van de Najaarsbeurs wordt in Leipzig een groote étalagewedstrijd georga niseerd, die verband houdt met een speciale groep van de Reclame-Messe, getiteld „Jeder kannwerben". In deze afdeeling worden alle voor een goede verzorging van de étalage noo- dige hulpmiddelen geëxposeerd. Als bijzonderheden verdienen nog vermel ding de „Mitteldeutsche Landwirtschaftsmarkt", in de hallen 7 en 8, de tentoonstelling voor toerisme in hal 1, de altijd zeer bezienswaar dige afdeeling voor technische uitvindingen en verbeteringen in de hallen 2 en 3. Tenslotte een congres op het gebied van sportbenoodigd- heden en sportkleeding, dat Zondag 28 Augus tus in het „Kaufmannisches Vereinshaus" ge houden wordt. Het onderstaand overzicht betreffende den stand der landbouwgewassen op 18 Augustus 1932 is, onder medewerking der Rijkslandbouw- consulenten, samengesteld naar gegevens, ver strekt door de correspondenten der Directie van den Landbouw, en wat de weersgesteldheid be treft, door het Koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut. Gemiddeld over de geheele maand Juni waren de overdagtemperatuur, het gemiddelde dagelijksche maximum en minimum achtereen volgens 0,7 gr. C, 0,5 gr. C en 1,0 gr. C. boven normaal. In de eerste dekade van Augustus was de ochtendtemperatuur 0,5 gr. C. beneden nor maal, daarna tot en met den 18den op alle dagen boven normaal, gemicmeld 4 gr. C. De gemiddelde maximum temperatuur was van 1 tot 10 Augustus ongeveer normaal, van 11 tot 18 Augustus 7 gr. C. boven normaal; voor het gemiddelde minimum waren de afwijkingen in dezelfde tijdvakken 0,5 gr. C. en 5 gr. C. boven normaal. De maximum temperatuur was van 10 tot en met 18 Augustus alle dagen boven 25 gr. C„ terwijl het normale aantal dagen, waar op het maximum genoemde temperatuur pleegt te overtreffen, voor de geheele maand slechts 4 bedraagt. In Juli bedroeg de hoeveelheid neerslag ge middeld over het geheele land 93 m.m. tegen 71 m.m. normaal. In Zuid-Limburg viel onge veer 10 pCt. minder dan de normale hoeveel heid; overigens was de hoeveelheid neerslag boven normaal, namelijk 5 tot 25 pCt. in de oostelijke provincies en in Zuid-Holland, onge veer 35 pCt. in Utrecht en op de Veluwe en elders 40 tot 65 pCt. Van 1 tot en met 18 Aug. was de neerslag over het geheele land be rekend, slechts ongeveer gelijk aan de helft van de normale hoeveelheid. Plaatselijk traden sterke verschillen op ten gevolge van locale onweersbuien. In Zuid-Holland en het midden van het land was de neerslag naar verhouding het geringste; daar viel 75 pCt. minder dan normaal, in het Noordwesten 40 tot 60 pCt. minder en in het Oosten 20 tot 40 pCt. minder dan het gemiddelde. Het aantal uren zonneschijn bedroeg in Juli 182, tegen 195 normaal, en van 1 tot 18 Aug. 130, tegen 110 normaal. De weersomstandigheden zijn voor de ont wikkeling der verschillende gewassen in het algemeen niet ongunstig geweest. De schade, door regenbuien aan de legerende granen toe gebracht, is voor een belangrijk deel door de laatste warme periode weder goed gemaakt. De oogst van de tarwe is over het algemeen goed; in verschillende streken goed tot zeer goed. In het Noordoosten des lands worden veel klachten vernomen over het optreden van voet ziekte in de tarwe. In de Veenkoloniën is het gewas slechts vrij goed. Vele perceelen bleken daar tegen het rijpen een hoog percentage looze aren te bezitten, vermoedelijk ten gevolge van het optreden van bodem- en schimmelziekten. Rogge, haver en gerst leveren een goeden oogst. Vooral waar de rogge reeds vóór den bloei gelegerd was, verwacht men echter lage opbrengsten. Het gewas van de veldboonen wisselt van goed tot vrij goed. De erwten hebben gedurende den oogsttijd veel van den regen geleden; bovendien is de qualiteit slechts matig door vreterij. Slechts ir. enkele streken is het gewas goed; veelal varieert het van matig tot vrij goed. Het standcijfer voor de bruine boonen over treft het gemiddelde niet onbelangrijk. De opbrengst van het vlas is in Zeeland en Friesland goed, elders vrij goed te noemen. Het grootste gedeelte van het gewas heeft het veld reeds geruimd. De oogst van het kanariezaad is goed. Het koolzaad heeft in Zeeland schade onder- Op de Rijksconferentie te Ottawa heeft Engeland gelijk wij bereids berichtten verdragen gesloten met Zuid-Afrika, Australië, Nieuw-Zeeland, Canada en Zuid- Rhodesië, waarbij aan deze landen gedu rende drie jaar vrije invoer in Engeland is toegestaan van eieren, boter, kaas enz. Op grond van deze overeenkomsten zal de Engelsche regeering aldus een Reuter- telegram een wetsontwerp indienen, be- oogende het treffen van invoerrechten op melkproducten. Dit is dan voor Neder land de „oogst van Ottawa", zegt sma lend het „Handelsblad": Het telegram loopt niet over van dui delijkheid, want gesuikerde magere con dens, dat van onzen melkproducten-export in gewicht en in waarde, zoowel in het al gemeen, als naar Engeland verreweg het belangrijkste is (in 1931 b.v. 135% millioen Kg. voor 24 millioen gulden, waarvan En geland alléén 123 millioen Kg. voor 21% millioen gulden betrok) wordt niet gerept. Of dit product dus buiten de regeling valt, dient nader te worden afgewacht. Overigens beschouwe men de invoer rechten (bacon wordt al weer niet ge noemd) niet op zich zelf, doch in samen hang met het feit, dat de dominions groo te hoeveelheden bacon, boter, kaas en eieren mogen invoeren zonder betaling van invoerrecht. Nederland en Denemarken vooral, en in geringen mate ook andere Scandinavische en Baltische landen heb ben dus al zéér weinig reden, om in Otta wa een mijlpaal op den weg naar herstel Jen betere tijden te zien.... Om een oppervlakkig denkbeeld van on zen uitvoer der getroffen producten naar Engeland te geven, vermelden wij hieron der de hoeveelheids-cijfers voor het afge- loopen jaar in millioenen kilogrammen: Bacon 50 mill. k.g. Boter 5 Kaas 9 Eieren 26 Volle ges. condens 9 Volle onges. condens 10 Melkpoeder 6 En van gesuikerde magere condens (waarvan het telegram direct, noch in direct spreekt) exporteerden wij in 1931 naar Engeland 123 millioen k.g. En dat de cijfers van 1931 lang niet gunstig waren, behoeven wij wel niet te zeggen. In 1928 b.v. bedroeg bacon 55, bo ter 7 en kaas 11% millioen k.g. Na de fnuikende belemmeringen, welke Engeland aan den invoer van onze tuin bouwproducten in den weg heeft gelegd, is deze „oogst van Ottawa" een tweede en nóg ernstiger belemmering van onzen uitvoer handel op Engeland! Door de bestrijding van het nationaal- socialisme, dat in Duitschland nog altijd welig tiert en in ons land schaarsche volge lingen telt, wordt het goede, dat ook in deze beweging niet ontbreekt, veelal over het hoofd gezien. In een hoofdartikel in „De Nieuwe Eeuw" van deze week signa leert mr. A. Peters dit euvel en brengt bij iets in het midden ter verdediging van de Hitler-ideologie. Aan het krachtige na schrift der redactie, waarin op de goede nationalistische en anti-kapitalistische elementen der bruine programs wordt ge wezen, ontleenen we de volgende ontrafe ling van een pleidooi, dat tot mislukken gedoemd was: Het is noodig, de oogen wijd-open te houden voor de gevaren, welke in de na- tionaal-socialistische beweging schuilen. Men vindt daarin n.l. een herleving van Chamberlains gevaarlijke „Indo-Arische wereldbeschouwing", volgens welke er een onverbrekelijk verband bestaat tusschen ras en religie. Zij koppelt het Christendom vast aan biologische prae-disposities en verkondigt superioriteitswanen, welke voor de internationale samenleving der volke ren op den duur niet anders dan onheil spellend kunnen werken. Hierbij sluit zich ook aan een op de Pruisische hegemonie over Duitschland ge richte politiek, terwijl toch historisch veel zuiverder te beredeneeren is, dat het zwaartepunt der echte Duitsche cultuur veeleer ligt in het katholieke Zuiden. Het nationalisme der Nationaal-Socialis- ten houdt zich zoo niet binnen zijn goede, zuivere grenzen; het overschreeuwt zich al te vaak tot chauvinisme en tot aanwakke ring van haatgevoelens jegens den „erf vijand." Nu weten we wel, dat dit ook weer tot op belangrijke hoogte te verklaren is als reactie tegen het dwangregime van Ver sailles, maar wat „fout" is, blijft toch „fout." Tenslotte dient nog aangestipt, dat er ook ongetwijfeld kapitalistische krachten werkzaam zijn, welke het anti-kapitalisti sche nationaal-socialisme bruikbaar achten voor hun doeleinden. Zij hebben verhin derd, dat Brüning zijn grootscheepsche onteigeningsplannen in Oost-Pruisen kon doorzetten, zij zijn er tevens ook niet vreemd aan, dat generaals en baronnen thans het roer houden en zich zeer een zijdig instellen op bestrijding van het com munistische gevaar, wat reeds in een paar maanden tijds voor den groei van het communisme bevorderlijk bleek te zijn. Maandagmiddag is op den weg Nijmegen Venlo nabij Well een auto, waarin vier personen gezeten waren, door tot nu toe onbekende oor zaak in volle vaart tegen een boom gereden en vervolgens in brand gevlogen. De chauffeur, die ernstige verwondingen had bekomen, kon niet tijdig den auto verlaten. Ook de andere inzittenden waren niet in staat den ongeluk kige hulp te bieden, daar zij zelf verwondin gen bekwamen. Toen toegeschoten hulp er in geslaagd was den chauffeur, zekeren De Wit uit Venlo, uit den auto te halen, bleek deze zoodanige brandwonden te hebben bekomen, dat hij vrijwel direct overleed. Het lijk van den man, die gehuwd was, is naar Venlo vervoerd. Van de overige inzittenden was een persoon zoo ernstig gewond, dat hij naar het zieken huis te Nijmegen moest worden overgebracht. De andere personen werden minder ernstig gewond en konden, nadat hun ter plaatse hulp was verleend, naar hun woningen worden ver voerd. vonden van den koolzaadglanskever. De op brengst kan normaal worden genoemd. De oogst van het blauwmaanzaad beleoft goed tot vrij goed. De opbrengst van de karwij varieert sterk ten gevolge van de beschadiging door de rups van de karwijmot en is gemiddeld slechts matig tot vrij goed. Het mosterdzaad belooft goed, spinaziezaad goed tot vrij goed en suikerbietenzaad goed tot zeer goed. De stand van de consumptie- en van de fabrieksaardappelen is goed. In Groningen en Drenthe is het gewas in hevige mate door de aardappelziekte aangetast. In andere gebieden wordt de ziekte slechts hier en daar verspreid aangetroffen. Uit het midden en het Zuiden van het land wordt het voorkomen van de aard appelziekte niet gemeld. De suikerbieten zullen ongetwijfeld een beste opbrengst leveren. De stand is goed tot zeer goed. De droogte in den voorzomer heeft de bieten den grond doen ingaan, daarna deden de Juli-reggens een gunstigen invloed gelden. De stand van de uien is niet onbelangrijk verbeterd, doch loopt in de onderscheiden stre ken nog vrij sterk uiteen. Gemiddeld is de stand goed tot vrij goed. De door warmte afgewisselde regens hebben zeer veel goed gedaan aan de naweide. In vele streken was de grasgroei in den laatsten tijd aanmerkelijk beter dan in het midden van het jaar, toen veel over droogte geklaagd werd. De stand van de weiden is goed tot zeer goed. Inbraak te Breda In den nacht van Zaterdag op Zondag werd ingebroken en gestolen in de kantoren van de N.V. London Caramel Works te Breda. De di recteur moest Zondag morgen al vroeg op reis met z'n auto. Onder Tilburg bemerkte hij een viertal jonge mannen, die er vrij haveloos uitzagen. Hij dacht onmiddellijk aan den in braak en deelde een agent het gebeurde mede, hem opmerkzaam makende op de vier indivi duen. Deze werden daarop aangehouden en gefouilleerd en werkelijk kwamen daarbij tal van voorwerpen te voorschijn, die uit de fa briek waren ontvreemd. In minder dan geen tijd werden de heeren daarop naar Breda op transport gesteld. Op het politiebureau al daar legden ze een volledige bekentenis af. Een der vier is afkomstig uit Venlo, twee zijn Bos schenaars en de vierde is een Hongaar Toen Zaterdagavond een boerenknecht te Winkel een driewielige kar, bespannen met twee paarden, naar de hofstede wilde brengen, schrok een der paarden en sloeg op hol, het andere paard en den wagen met zich mee trekkend. De voerman viel van de kar af, maar werd niet zwaar gewond. Het span paarden vloog tegen een vrachtauto en kwam daardoor tot staan. Tevoren kwam het span evenwel, volgens het „Handelsblad", in aanraking met een 77-jarigen man, den heer J. Fijnheer, die op het trottoir wandelde. De oude heer werd omvergeloopen en met een gapende hoofd wonde in een naburige woning binnengedragen, waar hij aan de gevolgen is overleden. Dinsdagmiddag te ongeveer 1 uur 15 is op de spoorlijn tusschen De Klomp en halte Heuvel- schesteeg, onder de gemeente Amerongen, een man van middelbaren leeftijd uit den trein ge vallen. De machinist, waarschijnlijk gewaarschuwd, stopte en reed onmiddellijk terug naar de plaats, waar de man was gevallen. Een geneesheer, die toevallig in den trein zat, kon bij het slacht offer niets anders dan den dood, tengevolge van een schedelfractuur, constateeren. De man bleek te zijn de schipper W. van Schaick te Rotterdam. De trein, welke van Arnhem kwam, had een kwartier vertraging. Van de Missionarissen van de H. Familie zul len 9 September as. per m.s. „P. C. Hooft" uit Genua vertrekken de zeereerw. paters Th. Jan sen en P. Schoone en de eerw. broeder Cephas. Alle drie zijn bestemd voor Oost-Borneo. In de buurtschap Reutum, onder de gemeente Tubbergen, is de kapitale boerderij van de Er ven Deperink op Lammerink tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel kon weinig wor den gered. De geheele hooi- en roggevoorraden werden mede een prooi der vlammen. De oor zaak van den brand is niet bekend. Een tan- grenzende schuur kon gespaard blijven. Ver zekering dekt de schade.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5