De doodvonnissen te Beiithen Z. Em. Kard. van Rossum in ons land Nood tuinbouw >4 vt 4 "4l EEN MANIFEST VAN DE REGEERING NIOBE-SLACHTOFFERS BEGRAVEN Droeve plechtigheid te Kiel Dreigende verkeersstaking te Londen Uitvaart van dr. Schober Groote belangstelling EEN AUTOTOCHT NAAR BERGEN ilïg ss$ r/| MARKTEN 2& il|i WOENSDAG 24 AUGUSTUS Vrij van politieken druk zal het geval worden onderzocht" Protestvergaderïngen in Silezie Onrust te Beuthen Nat. socialistisch gebral Genadeverzoek aan Von Hindenburg KOMT KLARA ZETKIN NAAR AMSTERDAM? Of verleent Nederland geen toestemming Nieuwe vonnissen Een negerin in België aangehouden Moeder van 2 ter dood veroordeelden In een zeilboot over den oceaan Toch loonsverlaging voor chauffeurs en conducteurs De zaak Gorgoeloff BLOEDIGE WERKLOOZENREL IN POLEN Enkele dooden Miss Slade veroordeeld Nieuwe arrestaties in Spanje RIO IN STAAT VAN BELEG Twee vliegers gedood Zij bewezen de laatste eer aan een verongelukt kameraad Zijne Eminentie zeer opgetogen over het schitterende Scandina vische Euch. Congres waar Z. Em. den Pauselijken Zegen gaf Donderdag bezoek aan den Aartsbisschop Het Scandinavisch Congres Bezoek Aartsbisschop Mgr. dr. W. H. Nolens z.g. Plechtige Jaardienst te Venlo MGR. J. NICOLAYE Oud-vicaris-generaal van het bisdom Vancouver DREIGENDE LAND ARBEIDERSSTAKING Naar overeenstemming? BRAND IN EEN LEERFABRIEK Inwendig niets behouden INDISCHE POSTVLUCHTEN Antwoord per keerende vliegpost HET GESTOLEN KRUIS WEER TERECHT Op straat teruggevonden TWEE NEDERLANDSCHE RECORDS VERBETERD De Regeering zal spoedig beslissen BRAND IN EEN GARAGE Werkplaats te Enschedé vernield Gevaarlijk spel Bij het zwemmen verdronken 460e STAATSLOTERIJ o«i BERLIJN, 23 Aug. CW.B.) In verband met den politieken toestand, welke door de dood vonnissen van Beuthen is ontstaan, hebben de Rijksregeering en de Pruisische Staatsregeering een officieel manifest gepubliceerd. De rijksregeering hecht aan dit manifest groote beteekenis. Mochten er bladen zijn die het manifest niet in hun kolommen opnemen, dan zal zjj deze daartoe verplichten. Helpt ook dit niet, dan zullen de weigerende bladen ver boden worden. Het manifest luidt als volgt: Gedwongen door gewelddaden in den bin- nenlandschen politieken strijd, welke het aan zien van het rijk ten zeerste in gevaar brach ten, heeft de heer rijkspresident op voorstel der rijksregeering de scherpste straffen gesteld op de politieke terreur. Vanaf het oogenblik, waarop deze verorde ning van kracht werd, moet zij gelijkelijk tegen eenieder, die recht en wet schendt, zonder aan zien van partij of persoon, toepassing vinden. De rijksregeering zal desnoods alle machtsmid delen van den Staat aanwenden, om de voor schriften van het recht onpartijdig tot gelding te brengen en zal niet dulden, dat een of andere partij tegen haar verordeningen opstaat. Even min zal de Pruisische regeering zich door poli tieken druk laten beïnvloeden bij het plicht matige onderzoek, of zij haar recht in het geval van de doodvonnissen in Beuthen kan uit oefenen. De hartstochtelijke verwijten, welke in het openbaar tegen deze vonnissen zijn gedaan, dienden zich tegen de aanstichters der bloedige gebeurtenissen en niet tegen de staatsmacht te richten, welke in het belang van het algemeen naar zulke scherpe maatregelen moest grijpen. De rijksregeering zal elke poging, om de begin selen van den rechtsstaat te vervalschen en de politieke hartstochten tot nieuwe uitspattingen op te rakelen, weten tegen te gaan. BEUTHEN, 23 Aug. (V.D.) Na de opwinding van gisteren in verband met de doodvonnissen te Beuthen, is het thans weer rustiger in geheel Opper-Silezië. Versterkte politietroepen pa trouilleerden gisteren en heden door de stad. Des nachts werd een vrachtauto, waarin S.A.- leden waren gezeten, door de politie aangehoudn en doorzocht, waarbij eenige wapens in beslag genomen werden. In den loop van heden, Dinsdag, verzamelde zich op enkele plaatsen In Beuthen weer een volksmenigte, die dadelijk door de politie werd uiteengedreven. Het gerechtsgebouw wordt scherp bewaakt. Aan de echtgenooten der ver oordeelden is gelegenheid gegeven haar mannen nog heden te bezoeken. De Nationaal-Socialistische leider te Berlijn, Goering, heeft een telegram gezonden aan de veroordeelde S.A.-leden te Beuthen, waarvan de inhoud als volgt luidde: Met verbittering en opstandigheid inzake het doodvonnis, dat jullie getroffen heeft, geef ik jullie de verzekering, dat onze geheele strijd reeds thans jullie vrijheid geldt. Jullie zijn geen moordenaars, jullie hebt het leven en de eer van jullie kameraden verdedigd. Voor jullie ge zinnen maak ik heden 1000 Mark over, welke mij door vrienden zijn ter beschikking gesteld. Een en een kwart millioen Duitschers hebben jullie zaak tot de hunne gemaakt. Met Hitier heill Het bestuur van de Nationaal-Socialistische Landdagfractie in Pruisen protesteert met klem tegen de doodvonnissen van Beuthen. Het Na- tionaal-Socialisme zal alle wettige middelen in het parlement gebruiken om de desbetreffende autoriteiten te dwingen wijziging in de vonnis sen aan te brengen. De fractie voelt het als haar plicht om de veroordeelde partijgenooten in Pruisen met alle middelen bij te staan. Van de zijde der Silezische SJV.-leiders wordt verklaard, dat de discipline onder hun leden ge waarborgd is. Mocht echter het vonnis worden uitgevoerd, dan zou van te voren niet kunnen worden vastgesteld, hoe men in Nationaal-Socia listische kringen hierop zou reageeren en wat de gevolgen van een en ander zouden kunnen zijn. In alle plaatsen van Opper-Silezië, waar de nat.-socialisten voldoende aanhangers tellen, zijn gisteravond protestvergaderingen gehouden. Tal van protest-telegrammen werden naar Berlijn gestuurd. BERLIJN, 23 Aug. (W. B.) Na een zitting van de Nat-Soc. fractie in den Pruisischen Landdag, waarin eenstemmig de meening werd geuit, dat uit het vonnis van Beuthen is ge bleken, hoe in de Pruisische rechtsspraak onder Bracht en Von Papen niets veranderd is, heeft de voorzitter van de rechtscommissie van den Pruisischen Landdag, een Nat.-Socia list, zich naar Beuthen begeven om de maat regelen te onderzoeken, die mogelijk in den BERLIJN, 23 Aug. (W. B.) De communisti sche pers meldt hedenavond dat Klara Zetkin, ondanks haar slechten gezondheidstoestand, aan het anti-oorlogscongres, dat 27 en 28 Aug. te Amsterdam plaats heeft, zal deelnemen. Alle voorbereidingen voor haar vertrek uit Moskou zijn reeds genomen. Van Amsterdam zal Klara Zetkin naar Berlijn gaan om den Rijksdag te kunnen openen. Dit besluit staat thans defi nitief vast. Vaz Dias meldt echter, dat naar te Moskou officieel verluidt, aan de Russische delegatie voor het Anti-Oorlogscongres te Amsterdam door" de Nederlandsche regeering geen toestem ming is verleend Nederland te bezoeken. Bij informatie te Den Haag was het ons niet mogelijk inlichtingen hieromtrent te ver. krijgen. Pruisischen Landdag in verband met de vijf doodvonnissen kunnen worden getroffen. Nader wordt gemeld, dat de Nat-Soc. fractie de zoo spoedig mogelijke bijeenroeping van de rechtscommissie heeft verzocht. De afdeeling Gleiwitz der Vereenigde Bon den van vaderlands-trouwe Opper-Sileziërs, heeft von Hindenburg telegrafisch verzocht de te Beuthen veroordeelde nazi's te begenadigen ofwel de hervatting van hun proces toe te staan. De betreurenswaardige gebeurtenissen al dus het telegram zijn enkel te wijten aan de actie der communisten onder de in Opper- Silezië wonende Polen. Hiertegen moesten de nationale organisaties zien verdedigen. Te Breslau werden vandaag ernstige betoo gingen gehouden tegen de doodvonnissen van Beuthen. KIEL, 23 Aug. (W. B.) De bijzondere recht bank veroordeelde wegens mishandeling van nat.-soc. pamflettenverspreiders een 8-tal leden van het IJzeren Front tot gevangenisstraffen van 1 y2 jaar tot 3 maanden. Te Glogau is een communistisch arts ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. De Communistische Rijksdagfractie heeft aan de te Brieg veroordeelde leden van de Rijks banier het volgende telegram verzonden: In solidariteit met alle strijdende proleta riërs verbonden, teekenen wij het scherpste protest aan tegen het terreurvonnis. Wij zul len bij de zitting van den Rijksdag het voorstel indienen om onmiddellijk het vonnis in te trekken en de veroordeelden vrij te laten. Leve de anti-fascistische actie. Met kameraadschap pelijke strijdersgroeten. De Brusselsche „Standaard" meldt: Zondagavond «werd een communistische mee ting gehouden te Courcelles (Henegouwen). Eeipge plaatselijke redenaars voerden er het woord, zonder dat er zich incidenten voordeden. Men had de komst aangekondigd van de negerin Ada Weight, de moeder van de twee jongelin gen, die in de Vereenigde Staten ter dood werden veroordeeld, doch zij daagde niet op. Edoch, te Gilly deed zij Maandagmorgen een des te ophefmakender intrede in het Volkshuis, waar zij het woord nam, bijgestaan door een tolk, die elke harer zinnen vertaalde. De gendarmen hadden bevel ontvangen die vrouw aan te houden, alsook haar tolk en hen ter beschikking te stellen van de Openbare Veiligheid. Zulks gebeurde na afloop der meeting, maar niet zoo gemakkelijk. Heel den weg, van het Volkshuis naar de gendarmerie, werden de die naren der wet vergezeld door een bende hui lende vrouwen, die inzonderheid aandrongen op de invrijheidstelling der twee gevangenen. Sommigen vielen zelfs de gendarmen aan en werden mede opgeleid, en ter beschikking van het parket gesteld. plechtigheid in de groeven gelaten. Talrijke kransen dekten de baren, waaronder een krans van ex-keizer Wilhelm. Twee geestelijken, een evangelische en een katholieke, voerden het woord, waarna het koraal „Harre meine Seele" weerklonk. Admiraal Raeder voerde hierna aan de ge opende groeven het woord. Hij zeide o.m., dat deze vreeselijke offers niet tevergeefs gevallen z;jn. Zij zullen ons aansporen tot moedige en trouwe plichtsbetrachting. De namen van deze kameraden zullen onafscheidelijk met de Duit- sche marine en haar historische taak van alle tijden verbonden zijn. Een lichtend voorbeeld zijn de mannen van de „Niobe" voor ons geweest, aldus admiraal Raeder, een lichtend voorbeeld v^or alle tijden in den zin van het woord van den grooten Pruisischen koning: Het gaat er niet om dat ik leef, wel echter, dat ik mijn plicht doe. Onder tromgeroffel en salvo's legde admiraal Raeder daarop den krans van den Rijkspresi dent aan de groeven neer. De muziek speelde het lied van de goede kameraden. Nadat nog een geestelijke de namen had voorgelezen van alle slachtoffers, werd de plechtigheid besloten met het Duitschlandlied. PARIJS, 23 Aug. (Reuter). Vijf Amerikaan- sche studenten van de universiteit te Princeton, die op 5 Juli uit Massachusetts met een 15 M. lange zeilboot, aan boord waarvan zich pro viand voor den duur van zeven weken bevond, waren vertrokken voor een tocht over den Atlantischen Oceaan, zijn gisteren de haven van Tanger binnengevallen. Zij hebben hun avontuurlijken tocht vol bracht, zonder over moderne instrumenten te beschikken. Zij beschikten uitsluitend over een modern kompas en trachtten steeds op 42 gra den Noorderbreedte te zeilen. KIEL, 23 Aug. (V.D.). Hedenavond vond op het gamizoenskerkhof te Kiel de plechtige bij zetting plaats van het stoffelijk overschot der slachtoffers van de ramp van de „Niobe." Behalve de familieleden waren aanwezig de vroegere prinsen Waldemar en August Wilhelm van Pruisen, voorts de chef van den Marinestaf, admiraal Raeder, als vertegenwoordiger van den Rijkspresident, en onderscheidene burgerlijke en militaire autoriteiten alsmede vertegenwoor digers van corporaties, partijen enz. De kisten werden reeds voor den aanvang der LONDEN, 23 Aug. (Reuter). Ondanks het feit, dat een groote meerderheid van de Londensche autobuschauffeurs en trampersoneel zich had uitgesproken tegen een verlaging der loonen, heeft de Autobus-Maatschappij besloten de ver laging toe te passen en wel van 1 sh. 6 pence per week voor de chauffeurs en van 1 shilling per week voor de conducteurs, ingaande na een maand. Het staat thans aan het syndicaat der transportarbeiders te beslissen of men deze ver laging zal aanvaarden of een staking afkon digen, waardoor het geheele autobus-verkeer in Londen zou worden stopgezet, terwijl bovendien de mogelijkheid bestaat dat de stakingsbewe ging zich tot het personeel van de trams en de Underground uitbreidt. PARIJS, 23 Aug. (Reuter). De verdediger van Gorgoeloff, mr. Geraud, heeft bij het ministerie van Justitie een verzoek ingediend om het von nis te herzien, in verband met de verergering van beklaagde's geestestoestand. Het dossier omvat 30.000 bladzijden. KATTOWITZ, 23 Aug. (Reuter). Bij hardnek kige werkloozenonlusten in het mijngebied al hier zouden verscheidene werkloozen gedood en velen gewond zijn. De onlusten duren nog voort. De mijnen worden door de politie bewaakt, nadat de werkloozen er verdreven zijn. WEENEN, 23 Aug. (Reuter). Onder groote be langstelling van de zijde der bevolking heeft hedennamiddag de plechtige uitvaart plaats ge had van het stoffelijk overschot van dr. Schober. Na aankomst op de begraafplaats begaf de stoet, die door geestelijken werd voorafgegaan, zich naar de kerk. Achter de lijkkist liepen o.m. de Bondspresident dr. Miklas, de Bondskan selier dr. Dollfuss en de leden van het corps diplomatique mede in den stoet, die door een regiment infanterie en verscheidene afdeelin- gen artillerie werd gesloten. Voor het parlement was een katafalk opge richt, waarachter zich de sprekerstribune be vond. Bondspresident Miklas wees op de tragiek, welke Oostenrijk binnen drie maanden drie van zijn voortreffelijkste mannen van het openbare leven had ontnomen: vooreerst Kardinaal Piffl, vervolgens Mgr. Seipel en nu dr. Schober. Dr. Schober is in de trouwste plichtsvervul ling in alle levensposities, in heel zijn denken en voelen, een Duitsch man geweest. In ..zijn overtuiging, dat de onwaarschijnlijke handha ving der openbare orde en veiligheid de eerste voorwaarde vormt voor de nationale welvaart, bleef hij steeds de hoeder der staatsordening, de groote politiepresident, wiens roep tot ver over de grenzen doordrong. De bevrijding van het vaderland van de her stelbetalingen waarborgt hem voor altijd den dank van Oostenrijk. Bondskanselier Dollfuss huldigde Schober als den trouwen staatsdienaar en den man van Duitsche en Europeesche gedachten en daden. Na afloop der plechtigheid werd de kist met het stoffelijk overschot naar Perg, de geboorte plaats van den overleden oud-kanselier, ver voerd, waar de bijzetting in het familiegraf zal plaats vinden. BOMBAY, 23 Aug. (Reuter). De Engelsche admiraalsdochter, Miss Sladè, de trouwe volge linge van Gandhi, is veroordeeld tot een jaar lichte gevangenisstraf wegens de overtreding van een politieverordening, welke haar verbood het Bombay-gebied te betreden. SAINT SEBASTIEN 23 Aug. (Reuter). De Spaansche schrijver Benigno Valero is gear resteerd, omdat hij heeft aangekondigd een boek te zullen publiceeren ten gunste van ex- koning Alfonso, waarvan het omslag in de kleu ren van de oude monarchistische vlag zou zijn. Uit Tanger wordt gemeld, dat de Hooge Com missaris van de Spaansche zone in Marokko, Ferrer, bij zijn terugkeer van zijn verlof, te Tan ger is gearresteerd. Onder militaire geleide is hij naar Algeciras overgebracht. PARIJS, 23 Aug. (Reuter.) Volgens berichten uit Rio de Janeiro zou daar de staat van beleg zijn afgekondigd in verband met het optreden der rebellen. WARSCHAU, 23 Aug. (V. D.) Te Posen vond gisteren tijdens de teraardebestelling van Zijne Eminentie Kardinaal van Rossum heeft Dinsdag na zijn aankomst uit Kopenhagen via Berlijn en na het opdragen der H. Mis in de Redemptoristenkerk te Amsterdam, enkele uren getoefd te midden der paters Redemptoristen in het klooster aan de Keizersgracht en aldaar ook welwillend voor onzen fotograaf geposeerd. Des middags omstreeks drie uur reed Zijne Emi nentie in gezelschap van zijn particulieren secre taris, pater dr. Leijdsman C.s.sR., van den hoog- eerw. pater provinciaal, pater rector en enkele andere paters per auto uit om in de omgeving van Amsterdam een autotocht te maken, begun stigd door het heerlijkste weder. Zijne Eminentie had den wensch te kennen gegeven om, indien daartoe tijd en gelegenheid was, over Bergen te rijden voor een bezoek aan het St. Canisius-retraitehuis der E.E. PP. Redemptoristen. Daar werd Zijne Eminentie ontvangen door pater A. M. Philippona, direc teur, en diens medehelpers pater H. A. M. Heij- deman en J. Gillis. In de kapel waren ook alle Zusters aanwezig, die den zegen van Zijne Emi nentie ontvingen. Met grodte belangstelling bezichtigde ZEm. vervolgens het mooie prachtig gelegen gebouw, rondgeleid door pater Philippona. De Zusters werden tot den handkus toegelaten en zijn door den Kardinaal ook toegesproken, die haar wees op haar verheven taak bij de bediening van dit huis, daar zij door voorbeeld en woord de be zoekster in zich zelf doen keeren en aldus samenwerken met de priesters, die hier retraite geven. Bij het heengaan gaf Z.Em. tot aller vreugde aan de Zusters een „kardinaals-recreatie". Inmiddels waren meisjes-deelneemsters aan een nieuwe retraite juist aangekomen. Ook zij werden door Zijne Eminentie gezegend en aan gespoord de komende dagen heilig door te brengen. De avond viel reeds, toen de auto's Amsterdam weer naderden. Tot het gezelschap hadden be hoord, behalve. Z.Em. en diens secretaris, pater provinciaal Wouters, pater rector J. van Baarle, de paters Lathouwers, Vola, e.a. Zijne Eminentie toonde zich weinig vermoeid en was vol belangstelling voor alles. Opgetogen verhaalde hij van de schitterende dagen te Kopenhagen. Ook zijn voorkomende secretaris, pater dr. .Leijdsman, vertelde ons veel van het grootsche gebeuren aldaar. Alreeds de heenreis was vol treffende kleine momenten geweest. Een ervan was de ontmoe ting van Kardinaal Van Rossum met Kardi naal Lhond, primaat van Polen, die door Polen, in Denemarken woonachtig, onderweg werd be groet en die zijn landgenooten natuurlijk in het Poolsch bemoedigde. Treffend vooral was de aankomst te Kopen hagen en de ontvangst door de verschillende Missiebisschoppen, bij wie zich ook Mgr. Baudril- lart uit Parijs had gevoegd. Aanwezig waren o.a. Mgr. Buckx uit Finland, Mgr. Müller u'.t Zweden, Mgr. Mangers uit Noorwegen en Mgr. Brems O. Praem. uit Denemarken. Een groote menigte begroette de hooge gasten buiten met bijzon deren eerbied. Dien Donderdag, 18 Augustus, vond de opening van het Congres plaats, dat een congres voor alle Scandinavische missiegebieden was. De kerk, waar de plechtigheid werd gehouden, bleek te klein om alle geloovigen te kunnen bevatten. Vrijdagochtend werd een Kindermis opgedra gen met Kindercommunie in de kerk der paters Jezuïeten en Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum reikte zelf Ons Heer aan de kleinen uit. Een der aangrijpendste gebeurtenissen van heel het congres moet deze Kindercommunie geweest zijn. Vrijdagmiddag werden vergaderingen gehou den, o.a. in den tuin der Zusters van de H. Aan bidding, in den tuin van het z.g. Jachtvej. Kin deren hielden bovendien een reeks Eucharis tische voordrachten, met levende beelden toege licht. Vrijdagavond was het groote stadion vol con gressisten. De Katholieken hadden zelfs gedaan gekregen, dat voor het eerst in Denemarken de radio twee uur ter hunner beschikking werd gesteld, voor de uitzending van dezen be groetingsavond in 't stadion, die zoowel dooV Z. H. den Paus als door den Koning werd be luisterd. De Koning zond daarop een noodiging aan de kardinalen en bisschoppen voor een par ticuliere audiëntie ten paleize en Z. H. zond een telegram door Kard. Pacelli, waarin Hij ver klaarde kennis te hebben genomen door de radio van het congres. Mgr. Brems huldigde den Koning in zijn toe spraak en alle aanwezige bisschoppen, prelaten en andere vertegenwoordigers spraken ieder in hun taal een begroetingsrede. Z.Em. Kardinaal Lhond sprak in 't Poolsch, Mgr. Baudrillart in het Fransch, Mgr. Buckx in het Finsch, een bruine Indische Bisschop in het Engelsch, enz. Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum sprak in het Fransch namens den Heiligen Vader, Die hem voor zijn vertrek uit Rome opgedragen had den Pauselijken Zegen aan de congressisten te verleenen. Met een grootsche hulde aan den Heiligen Vader en het „Tu es Petrus" van Hal- Ier, werd deze indrukwekkende stadion-avond gesloten, die op Katholiek en niet-Katholiek enormen indruk heeft gemaakt. Het congres duurde van 19 tot 21 Augustus. Zaterdag werden verschillende Pontificale en Prelaatsmissen opgedragen. In de priestervergadering spraken Mgr. Bau drillart, pater Theyskens C.S.S.R., een Belg, en Van Maelen O. Praem. Sectievergaderingen werden gehouden en ta bleaux vivants werden vertoond. Zondag, de sluitingsdag, overtrof alle vooraf gaande dagen. Die dag vormde de apotheose van het congres. Een Pontificale H. Mis werd te 11 uur in de open lucht in de tuinen van het meergenoemde Jachtvej opgedragen, alwaar 's middags de plechtige Processie uittrok, óók langs den open baren weg. Die Zondag is besloten met een slotvergade ring, waar een telegram des Pausen werd voor gelezen en waar een gezamenlijk Credo het slot der overweldigende dagen vormde. Het is een zeldzaam schouwspel geweest, toen voor 't eerst na eeuwen de processie weer uittrok en de politie-agenten eerbiedig salueerden. Zijne Eminentie was diep onder den indruk. Geen gevolg kon hij geven aan de noodiging des Konings, daar hij reeds Maandag moest af reizen, om via Berlijn naar Amsterdam te reizen. Zijne Eminentie Kardinaal Van Rossum is voornemens Donderdag een bezoek aan Z. H. Exc. Mgr. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, te brengen en vervolgens door te reizen naar Nijmegen. een verleden week verongelukt vlieger opnieuw een ernstig ongeluk plaats. Twee militaire vlie gers, die hun gestorven kameraad de laatste eer wilden bewijzen, kwamen in de lucht met elkaar in botsing. De benzinetanks ontploften en beide machines stonden in een oogwenk in lichter laaie. De toestellen stortten neer en werden geheel vernield. De inzittenden, twee sergeant-vliegers, werden gedood. Het bestuur van de Katholieke Kamerclub heeft zorg gedragen, dat den eersten September a.s. op passende wijze zal worden herdacht, dat een jaar geleden het stoffelijk overschot van wijlen Mgr. dr. W. H. Nolens te Venlo werd ter aarde besteld. Dien dag zal in de Kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangenis te Venlo (Sinselveldstraat) een plechtige H. Mis en jaar- dienst worden opgedragen voor de zielerust van den overleden staatsman. In de Kneipp-inrichting te Heerlen is, 82 jaren oud, overleden de H.Eerw. heer Mgr. I. Nicolaye, oud-vicaris-generaal van het bisdom Vancouver. Mgr. Nicolaye werd 29 Maart 1850 te Holset (gem. Vaals) geboren en 13 Maart 1875 te Roer mond priester gewijd, waarop zijn benoeming tot kapelaan te Eygelshoven volgde. Nog geen jaar later vertrok de jeugdige priester naar Victoria in het bisdom Vancouver, district Columbia (Canada). Mgr. Nicolaye heeft hier met vrucht onder zeer moeilijke omstandigheden, onder de Roodhuideri het H. Geloof verkondigd. Einde 1912 keerde Mgr. Nicolaye naar het vaderland terug en vestigde zich te Heerlen. In 1925 vierde Mgr. onder groo te belangstelling zijn gouden priesterfeest. Als resultaat van de Maandag te Goes door den Rijksbemiddelaar, prof. mr. Aalberse, gehouden conferentie met partijen, betrokken bij de drei gende staking in het landbouwbedrijf in Oos telijk Zeeuwsch-Vlaanderen, kan worden me degedeeld, dat partijen alsnog zullen trachten onderling tot overeenstemming te komen. In dien dit niet mocht gelukken, dan zal het ge schil door arbitrage worden opgelost. De staking, welke Donderdag zou uitbreken, is in verband hiermede opgeschort. Dinsdagmorgen is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de leerfabriek aan den Huizerweg te Bussum. De groote voorraden buffelhuiden, die lagen opgeslagen of op den droogzolder hingen, waren een dankbaar voet- sel voor het vuur. Twee motorbrandspuiten werken met vijf stralen en op dit oogenblik staan de muren nog overeind. Inwendig zal niets kunnen worden behouden. De fabriek is op beurspolis verzekerd tot een bedrag van 3% ton. BANDOENG, 22 Aug. (Aneta.) Op initia tief van den burgemeester van Bandoeng stelt de P.T.T. aan de K.L.M. voor de postsluiting voor het Holland-vliegtuig zoodanig te regelen, dat de antwoorden op de aankomende mail nog dezelfde week naar Holland kunnen worden ge zonden. Gelijk reeds gemeld misten de Eerwaarde Paters Passionisten op de Missietentoonstelling te Sittard, op den sluitingsdag dezer tentoon stelling, een prachtig bewerkt kruis, dat naar schatting een waarde van 500 gulden vertegen woordigde. De politie te Sittard werd in kennis gesteld van den opzienbarenden diefstal, doch haar onderzoek leidde tot geen enkel resultaat. Het kruis is thans evenwel weer terecht ge komen, aldus bericht de „Maasbode." Juffrouw D. deponeerde het op het politiebureau met de mededeeling, dat zij het op straat gevonden had. Naar alle waarschijnlijkheid heeft de dief, inziende, dat hij het kleinood tóch niet aan den man zou kunnen brengen, het daar neergelegd. De Paters Passionisten verheugen zich inmid dels reeds in de teruggave van dit mooie kunst werk, dat zeer zeker een der schoonste zaken was, die deze Congregatie op de Missietentoon stelling der Missieweek S.I.M.-A. exposeerde. Dinsdagavond heeft de Utrechtsche Zwem- club in de zwemschool „Brandenburg" te Utrecht een tweetal recordpogingen gedaan, on der auspiciën van den Nederlandschen Zwem- bond, welke beide zijn geslaagd. De 5 X 50 Meter vrije slag estafette werd ge zwommen in 2 minuten 25 3/5 sec., zoodat het op naam van „Het Y" staande record van 2 min. 26 3/5 sec. met 1 seconde werd verbeterd. Een tweede poging van de Utrechtsche Zwem- club tot recordverbetering van de 3 X 50 Meter wisselslagestafette slaagde eveneens en werd ge wonnen in 1 min. 39 2/5 sec., zoodat het ten name van „Het Y" staande record van 1 min. 40 4/5 sec. met 12/5 sec. eveneens werd ver beterd. De ploegen bestonden resp. uit de zwemmers Wolter, van Duin, M. Schat, Dijkema, van Daat- selaar en Dijkema, van Daatselaar en Dijkema, van Duin en Daatselaar. Naar wij vernemen, heeft de zeer ernstig® toestand in verschillende takken van tuinbouw' de Regeering gedurende den laatsten tijd bezag gehouden. Nu zij dezer dagen alle benoodigd® adviezen heeft ontvangen, zal zij zeer binnen* kort haar eindoordeel in dezen vormen. Te ruim 11 uur Dinsdagavond is door oir bekende oorzaak brand uitgebroken in de garage van de Heubolt naast het Belthoe® te Enschede. Bij aankomst van de brandweer stond h®J achtergedeelte van het gebouw, dat op d« Zuiderhagen uitkomt, reeds in lichter laai®' Waar de brand zich aanvankelijk ernstig W® aanzien, werd nog een tweede serie opgebeid zoodat het vuur van verschillende zijden energiek kon worden bestreden. De brandweer kon echter niet verhindreen. dat de achtergelegen werkplaats geheel 18 vlammen opging. Eveneens verbrandden e®11 luxe-auto en eenige hoeveelheden olie benzine. Het belendende perceel van de fa. Lasond®1 bekwam nog al waterschade. Van ochtend om 4.20 laaide het vuur weder* om op, zoodat de brandweer opnieuw assis" tentïe moest verleenen. Maandagmorgen is de dertienjarige N. de Jf' van de Transvaalkade te Leiden, die met vriendje op een vrachtauto was geklomm®11' om gemakkelijker in den Leidschen Hout te Ko men, op den Rijnsburgerweg van den autó Se' sprongen. De jongen kwam echter met &e hoofd op de steenen terecht en liep een sche' delbreuk en een hersenschudding op. Hij wei'® in zorgwekkenden toestand opgenomen en naa' het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Bij het zwemmen verdronk te Onderdij^ gem. Wervershoof, de 23-jarige pianist Bakk®r' Pogingen hem te redden faalden. (Niet officieel) Trekking van Woensdag, 24 Augustus 3e Klasse, 3e lijst HOOGE PRIJZEN 25000 4957 5000 14277 1000 16348 400 13345 100 9900 18070 21742 Prijzen van f 45 18 31 185 197 212 382 453 575 671 680 691 772 785 855 1083 1093 1177 1203 1249 1287 1354 1569 1580 1680 1793 1823 1837 1851 1975 1980 2039 2073 2093 2100 2143 2246 2356 2380 2510 2546 2569 2652 2750 2753 2776 2782 2802 2820 2893 3005 3084 3095 3155 3192 3202 3299 3453 3466 3474 3490 3530 3541 3554 3657 3667 3710 3739 3868 3904 3918 4091 4123 4157 4164 4327 4428 4566 4636 4637 4700 4721 4728 4780 4883 5006 5014 5065 5092 5292 5344 5406 5460 5473 5542 5579 5639 5693 5785 5840 5862 5872 5889 6098 6196 6235 6306 6373 6425 6428 6493 6306 6639 6701 6750 6888 6914 6915 7035 7039 7129 7179 7183 7206 7224 7236 7290 7396 7397 7428 7485 7523 7529 7577 7583 7592 7620 7669 7673 7676 7747 7853 7881 7912 7965 8002 8105 8142 8167 8206 8292 8397 8581 8633 8668 8723 8733 8793 8949 8986 8979 8997 9003 9090 9152 9268 9372 9454 9460 9481 9484 9494 9575 9579 9593 9604 9622 9674 9677 9876 9942 9958 10061 10092 10148 10250 10377 10404 10457 10490 10504 10537 10593 10669 10679 10680 10709 10713 10740 10745 10942 11003 11127 11274 11374 11525 11540 11555 11590 11649 11879 11978 11996 12160 12231 12262 12279 12289 12353 12377 12330 12418 12431 12433 12445 12451 12480 12514 12636 12646 12792 12883 12884 12909 12919 12963 13024 13044 13100 13154 13248 13268 13386 13401 13402 13429 13440 13442 13462 13675 13788 13855 14021 14028 14065 14199 14212 14232 14280 14282 14334 14342 14413 14522 14549 14562 14616 14657 14661 14702 14789 14848 14896 14908 14912 15122 15153 15241 15262 15289 15367 15428 15464 15526 15704 15705 15730 15765 15861 15913 16051 16265 16293 16308 16326 16447 16450 16509 16552 16644 16648 16674 16753 16809 16853 16901 16908 16927 16952 17002 17031 17085 17451 17458 17461 17462 17567 17603 17609 17708 17770 17805 17848 17926 18074 18127 18196 18316 18319 18430 18432 18446 18466 18544 18560 18586 18596 18621 18632 18664 18742 18796 18907 18929 18980 18998 19013 19192 19240 19286 19372 19403 19454 19498 19618 19801 19875 19955 19996 20008 20038 20102 20222 20280 20291 20316 20365 20417 20455 20488 20575 20611 20681 20762 20770 20897 20901 20943 20962 21049 21060 21081 21124 21155 21243 21251 21377 21432 21449 21475 21480 21486 21490 21534 21553 21559 21643 21656 21849 21901 21918 21952 22019 22229 22317 22362 22531 22589 22630 22676 22703 22726 22810 22816 22881 22901 22916 22935 22936 22984 23004 23113 23117 23168 23202 23295 23396 23400 23505 24521 23536 19St 106' 15«® 191® 500® 710° $5 11?s3 133S 1731/ 221?' 235 AMSTERDAM, 2,4 Augustus 1932. Ter markt waren heden aangevoerd: 382 vet kalveren: le kwal. 4650; 2e kwal. 4046; kwal. 3438 per Kg. levendgewicht. 39 Nuchtere Kalveren 47 per stuk; Varkens: Vleeschvarkens, wegende van 110 K.G. 0.36—0.37 per K.G. (slachtgewii 9<K ,cht»: Zware varkens 0.340.36 per K.G. (slao gewicht); Vette varkens 0.320.33 per (slachtgewicht)6 wagons geslachte runder6 uit Denemarken. MarktverloopVette kalveren, met aanvoer, sleepende handel, prijzen lager; Y®, kens met korte aanvoer, stugge handel, Pr^ als Maandag. <e WARMENHUIZEN, 23 Aug. Heden besteed» men voor Zilvernep ƒ3.607.40; idem Driell,„, gen ƒ1.301.40; Gele Nep 3.504; Gele pri®- lingen 2.40—3.20; Gele Uien ƒ2—2.40; Slat»6 nen 24; Eigenheimers ƒ1.902.40; jO (blauwe) 22.70; Schotsche Muizen ƒ2" idem groote f 0.90—1.10 per 100 K.g. ,.r, NOORD-SCHARWOUDE, 24 Aug. Noord6 marktbond. Aanvoer 26.800 K.G. aardapP®*^ Schotsche Muizen ƒ1.10ƒ1.80; groote f° a0d 1.Drielingen ƒ2.40—ƒ2.50; Duken ƒ1.Eigenheimers ƒ1.60; BI. Eigenheid1 q 1.80; 6000 K.G. Spercieboonen 2—7.10; K.G. Zilveruien. Zilvernep 8.80U'aoÓ Drielingen ƒ2.60ƒ3.20; Zilveruien ƒ0.20; lü' K.G. Uien. Gele Nep ƒ3.70—ƒ4.70; Driebdf^, ƒ2.20—ƒ2.90; Uien 1.90—ƒ2.60; 5800 Gew. witte kool ƒ0.60; 2500 K.G. kool ƒ1.30. Alles per 100 K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Aug. 1 ejl 18000 K.G. aardappelen: Schotsche ƒ0.90—ƒ1.70; Eigenheimers ƒ1.90; Schoolmat ters ƒ2; Blauwe Eigenheimers 2 of York. 0.90ƒ1; Drielingen ƒ2.40; 550 a Bloemkool, 1ste soort ƒ5.80ƒ6.70; 5500 Roode kool ƒ0.60—ƒ0.90; 2600 K.G. Gele 1 ƒ0.90—ƒ1.30; 20.000 K.G. Vroege Witte -O! ƒ0.60—ƒ0.70; 9000 K.G. Uien 1.80--I Drielingen ƒ2.50—ƒ3; Nep 3.60—4.50, ^0. vernep ƒ7.40; Zilverdrielingen ƒ2.90; 260 Slaboonen ƒ2.80—ƒ5.10; 1400 K.G. ƒ0.60—ƒ1.50; 500 K.G. Peen ƒ1.60.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6