Partij-splitsing in Hongarije Hongarije maakt het beter Het nieuws van heden VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 GESLAAGDE OPERATIE Ontwikkeling der Katholieke Politiek Geheime vleeschformule Ipoemboe is er bij China wil zich weren Het Weer111 Massa-deportatie verwacht EEN WARE MANIE VAN OCEAANVLUCHTEN Hutchinson neemt vrouw en kinderen mee! WËÉÈÈÊÈm Werkloozen tegen politie Uruguay schept ambassades Mitrailleurvuur op pacifisten Zware brand te Bazel Bergbeklimmers gedood BRUTALE OPLICHTING TE BRUSSEL Voor 10 millioen francs bedrogen Dr. Schober begraven Willy Forst bij auto ongeluk gewond Japan en Mandsjoekwo DE BAROMETER BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Graaf Bethlen Graaf Apponyi Spanje vonnist de omwentelaars Z.EM. WILLEM KARDINAAL VAN ROSSUM TE AMSTERDAM Von Gronau terecht Een der toestellen neergestort Wordt weer als goed en eerlijk debiteur aangezien Dooden en gewonden te Kattowitz Oud-ministers moeten geborgen Vele dooden in Brazilië ANTIQUITEITEN TE LONDEN VERBRAND DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18159 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 een# per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In de binnenlandsche politieke partij verhoudingen in Hongarije heeft met niet al te groote schokken een verschui ving plaats gevonden, welke van groot be lang moet geacht worden voor de katho lieke politiek in dat land. Om de oorzaken en de mogelijke gevolgen van deze ver schuiving te leeren kennen, moeten wij en kele decenniën teruggaan in de jongste Hongaarsche politieke geschiedenis. Het or- ganiseeren van de Hongaarsche katholie ken in de politiek vormde reeds vroeger een probleem op zichzelf. Aangezien de katho lieken 68 procent van de bevolking uit maakten en dus een volstrekte meerderheid in het land bezaten, het katholicisme er staatsgodsdienst was en de primaat van Hongarije na den koning als de hoogste autoriteit in het land werd beschouwd, yerd er indertijd geen dringende behoefte gevoeld aan het stichten van een eigen ka tholieke partij. Zóó overbodig scheen een dergelijke partij, dat, toen de oude graaf Apponyi in de zeventiger jaren en later diens zoons Albert het plan opvatten zulk een partij in het leven te roepen, de verwe zenlijking van dit plan op den tegenstand van het Hongaarsche episcopaat afstuitte. Vlak vóór de eeuwswisseling evenwel, toen de regeering, besmet met de ideeën van den „Kulturkampf" zich tegen de Kerk begon te keeren, mocht de stichting van een ka tholieke partij niet langer worden uitge steld. Graaf Ferdinand Zichy, een persoon lijke vriend van Windthorst, den strijdba ren Duitschen katholieken tegenstander van den ijzeren Bismarck, nam daartoe het initiatief en bracht de „Katholieke Volks partij" tot stand. De nieuwe partij had het zwaar te verduren van de zijde der liberale regeeringen, maar de jonge organisatie groeide tegen de welhaast terroristische verdrukking in, al bracht zij het nimmer zóó ver, dat zij alle katholieken in het land omvatte. Sinds den oorlog zijn in Hongarije alle politieke partijen, die niet in de bree- de lagen van het volk wortelden, doch ten gevolge van het systeem der niet gehei me verkiezingen kunstmatig in het leven konden worden gehouden, als sneeuw voor de zon verdwenen. Behalve de sociaal democratische partij hield slechts de Ka tholieke Volkspartij stand. Terwijl echter de oude vijand van het liberalisme lag te zieltogen, dook er uit de donkere kim een dreigend monster op: het Bolsjewisme. Het is zeker, dat de heillooze invloed van Mos kou in Hongarije voor een deel is mogelijk gemaakt en voorbereid door de sociaal democraten. Vandaar, dat na den val van Bela Kun's communistisch schrikbewind, dat een heftige reactie in het Hongaarsche volk te weeg bracht, de sociaal-democraten uit angst voor een totale nederlaag niet aan de verkiezingen durfden deelnemen en de Katholieke Volkspartij zonder slag of stoot de overwinning behaalde. Zij werd de grootste partij in het land. Tegelijkertijd begon zij evenwel van karakter te verande ren. Van een uitsluitend katholiek-confes- sioneele partij ontwikkelde zij zich tot een algemeen christelijke partij en nam den naam van „Christelijk-nationale economi sche partij" aan. Vele protestanten sloten zich bij haar aan, maar haar kern bleef toch bestaan uit de vroegere leden van de katholieke volkspartij. Daar zij de legiti- mistische gedachte in haar program had geschreven, kwam zij na de bekende reis van koning Karei in conflict met den mi nister-president graaf Bethlen, ofschoon deze boven de partijen staande politicus in zijn hart sympathie voor haar koesterde. Om een koninklijken „putsch" in de toe komst te voorkomen, schreef Bethlen nieu we openbare verkiezingen uit en het gevolg daarvan was, dat de Christelijk-nationale economische partij tweederden van haar mandaten in de volksvertegenwoordiging verloor. Toch kon de Christelijk-nationale partij na die zware nederlaag niet in de oppositie gaan zonder ontrouw te wor den aan haar beginselen, want de eenheids partij die toen aan het bewind kwam, volgde een christelijken koers. Zij bevond zich in een moeilijk parket, maar door de edelmoe digheid van Graaf Bethlen kon zij zich daar uit redden door met de regeering een coa litie aan te gaan. Graaf Bethlen had zulk een coalitie niet noodig om te regeeren. Door het aannemen van het aanbod der Christelijk-nationale economische partij be wees hij hoe welgezind hij haar was- Tien jaar lang hebben de Christelijk-socialen het odium gedragen van vereenzelvigd te wor den met een regeering, die in den econo- mischen nood een hoogst ondankbare taak had te vervullen, zonder het voordeel te ge nieten van zelf aan de macht te zijn. Daar enboven week de regeering geleidelijk, voor al in sociaal en democratisch opzicht, steeds verder van den oorspronkelijken christelij ken koers af, en miskende daardoor de algemeene ontwikkeling der gezindheid in het land. In den boezem der Christelijk- nationale economische partij waren het vooral de intelligente katholieke jongeren, die een steeds scherpere critiek hiertegen lieten hooren in huh tijdschriften. Op het platte land brak een agrarisch-democrati- sche strooming zich baan, die in de partij der kleine landbouwers haar bedding vond. Achtereenvolgens traden graaf Hunyady en de afgevaardigde Griger uit de Christelijk- nationale partij om naar de kleine landbou wers over te gaan. Meer dan een vierde van de Christelijk-nationale afgevaardigden na men zij mee. Dit uittreden geschiedde na lange beraadslagingen en met goedkeuring der hoogste kerkelijke autoriteiten. Niet alleen om tactische, maar ook om principi eel katholieke redenen. De beweging der kleine boeren, die niet meer te remmen is, was aanvankelijk met zekere demagogische en vanuit katholiek oogpunt bezien vrij be denkelijke tendenzen besmet, maar door de aansluiting van zoovelen der beste katholie ken, zijn deze teruggedrongen en hebben de katholieken 'n overheerschenden invloed op haar gekregen. Daar het onder de huidige omstandigheden uitgesloten was de katho lieke volkspartij in haar oorspronkelijken vorm weer in het leven te roepen, bood de immer ietwat pijnlijke operatie van een splitsing in de Christelijknationale partij den eenigen kans op behoud. De katholie ken in Hongarije trekken thans in afzonder lijke groepen op om gezamenlijk de over winning te behalen. De afscheiding van de Christelijk-nationale economische partij, waarop het nationaal-soeialisme steeds meer vat krijgt, was een harde noodzake lijkheid. Dat vele katholieken dit hebben in gezien en de consequenties daarvan hebben aanvaard, kan aan de katholieke belangen in Hongarije alleen maar ten goede komen. f» Volgens berichten van Engelsche zijde uit Ottawa doen daar de geruchten de ronde over het bestaan van een geheime „vleeschformule" in het te Ottawa tot stand gekomen handels verdrag tusschen Engeland en Australië. Vol gens mededeeling uit Australische bron betref fen deze geruchten een geheime clausule waar door de contingenten ingevoerd buitenlandsch bevroren vleesch in Engeland worden vastge steld. Dit contingent buitenlandsch vleesch zou volgens de geruchten 450,000 ton bedragen. KAAPSTAD, 24 Aug. (VD). Het opstandige opperhoofd van den Ovambo-stam, Ipoemboe is gisteren door Zuid-Afrikaansche regeerings- troepen in een gedeelte van Zuid-West-Afrika, waar hij zich in de wildernis had verborgen sedert zijn Kraal door de regeeringstroepen was aangevallen, gevangen genomen. Ipoemboe pleegde bij zijn arrestatie geen verzet en is per vliegtuig naar Pretoria overgebracht. PARIJS 23 Aug. (Reuter). Naar Havas uit Sjanghai verneemt, heeft de Chineesche Cen trale regeering aan den gouverneur van de provincie Johol opgedragen, aan de aanvallen der Japansche troepen weerstand te bieden, Zwakke tot matigen wind, uit Noordelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichtenWeinig verande ring. Zon op 6 uur, onder 8.03. Nieuwe Maan Woensdag n.m. 9.15. Licht op 8.33. Illlllllllllllllllll MADRID, 24 Aug. (V.D.) Met groote belang stelling ziet men in geheel Spanje het komen- de preces tegemoet tegen de contra-revolution- nairen, die hebben deelgenomen aan de jong ste omwentelingspoging, die haar centrum had te Sevilla onder leiding van generaal Sanjurjo, die morgen voor een hooggerechtshof terecht zal staan. Het staat vrijwel vast, dat een aantal contra- revolutionnairen zal worden veroordeeld tot deportatie naar Villa Cisneros in West-Marok- ko. Het Ministerie van Binnenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat uitsluitend zq tot de portatie veroordeeld zullen worden, die hebben gehandeld in strijd met de wet tot verdediging der republiek. Het regeeringsvaartuig, waar mee de gedeporteerden vervoerd zullen worden, ligt te Cadiz gereed, en timmerlieden zijn be zig met de vertimmering van het inwendige van het schip, waardoor het geschikt wordt om zoo noodig een duizendtal gevangenen te vervoeren. De president der republiek Zamora is heden morgen uit Santander te Madrid teruggekeerd en werd door de bevolking enthousiast ontvan gen. HARBOUR GRACE (New Foundland), 24 Aug. (Reuter). In verband met den dichten mist, die hier boven het vliegveld en de zee hangt en de hevige regens die er vallen, is men onge rust over de Amerikaansche Oceaan-vliegers Clyde Lee en John Bochkon, van wie men niets meer heeft vernomen, sedert zij gistermorgen om 10.35 uur Amerikaanschen tijd te Barre in den staat Vermont zijn opgestegen met be stemming naar Harbour Grace. De Noorsche viegers Solberg en Petersen, die gisteren te New York waren opgestegen om naar Harbour Grace te vliegen, hebben draadloos be richt gezonden, dat zij tengevolge van den he- vigen mist niet kunnen landen. Zij zijn voor nemens in de lucht te blijven tot het weer ver betert. Beide equipes hebben als doel van hun oceaan- sprong Oslo gekozen. Mollison, die de eerste solo-vlucht over den Atlantischen Oceaan van Oost naar West maakte, had te New York een lang onderhoud met Lindbergh, die de eerste solo-vlieger van West naar Oost is geweest. Aan zijn echtgenoote heeft Mollison draadloos medegedeeld, dat hij van plan is binnen drie of vier dagen de Vereenigde Staten weer te verlaten. Hij zal eerst naar Harbour Grace vliegen en dan daar zijn terugtocht aanvangen over den Atlantischen Oceaan. Mevrouw Mollison, die als Amy Johnson door haar solo-vlucht naar Australië beroemd is ge worden, heeft aan een persvertegenwoordiger verklaard, dat zij voornemens is geheel alleen een vlucht van Oost naar West over den At lantischen Oceaan te maken, nadat haar echt genoot, eveneens alleen, dit feit als eerste heeft volbracht! Nog sensationeeler is de Oceaanvlucht, die de heer Hutchinson op touw heeft gezet. Hij be vindt zich thans op de eerste etappe van New York naar St. John op New Foundland. Hij neemt vrouw en twee dochtertjes van acht en zes jaar mee, benevens een piloot, mecanicien, marconist en fotograaf. Zijn toestel is een wa tervliegtuig. De Deensche autoriteiten op Groenland schij nen dezen zonderlingen Oceaanvlieger geen fa ciliteiten te willen verleenen bij het overvliegen van Deensch gebied. Onzekerheid bestaat verder over het lot van den Duitschen wereldvlieger v. Gronau, die van Amerika naar Oost-Azië wil doorvliegen. Hij is gisteren naar Cordoba in Alaska gestart maar daar gisteravond niet aangekomen. Sedert het vertrek heeft men van het vlieg tuig niets meer gehoord. Daar het echter te Cordoba gisteren den ge- heelen dag sterk geregend heeft, veronderstelt men dat Von Gronau ergens ten Zuiden van Cordoba een tusschenlanding heeft gedaan. NEW YORK, 24 Aug. (Reuter). Volgens een bericht van de „Canadian Press" is de Duitsche Oceaanvlieger Von Gronau om 21.30 (6.30 M. E. T.) in Cordoba aangekomen. Zijn komst was door aanhoudende regens vertraagd. ST. JOHN (Nieuw Brunswijk), 24 Aug. (Reu ter). De familie Hutchinson is alhier geland. ST. JOHN (New-FOUNLLAND)24 Aug. (Reuter) Het vliegtuig van Solberg en Peterson is bij Placentia Bay neergestort. De vliegers zijn ongedeerd. Het toestel is erg be schadigd. Hiermee is één der onderweg zijnde Oceaan vliegtuigen uitgeschakeld. De Amerikaansche aviateurs Lee en Boch kon zijn dezen morgen te Harbour Grace op Nevv-Foundland gedaald. Met groote welwillendheid poseerde Z. Em. Kardinaal Van Rossum voor onzen foto graaf te midden der Amsterdamsche communiteit der Redemptoristen. Naast Z. Em. zitten aan zijn rechterhand pater provinciaal L. Wouters C.s.s.R. en aan zijn lin kerhand pater rector J. van Baarle C.s.s.R, terwijl zijn secretaris, pater dr. B. Lydsman C.s.s.R., geheel links op de foto is gezeten. BOEDAPEST, 24 Aug. (Reuter) De Hon gaarsche minister-president, Graaf Karolyi heeft een redevoering gehouden over de huidige economische en politieke positie des lands. De minister verklaarde hierin, dat het door groote offers gelukt is de economische en financieele ineenstorting van Hongarije te vermijden en door de moeilijkste periode van de economische crisis heen te komen. Vele teekenen wijzen reeds op een begin van verbetering in den toestand. Het zou overdreven optimistisch zijn, zoo ver klaarde Karolyi verder, al te groote verwachtin gen te koesteren van de internatioanle confe rentie. Zulke conferenties maken uit den aard der zaak slechts zeer langzaam vorderingen. Een groote stap in de goede richting is reeds, dat men thans overal een open oog heeft voor de heerschende wantoestanden. Ook de nood zakelijkheid van een herziening der vredesver dragen wordt niet meer ontkend. Inzake de kwestie der buitenlandsche schul den verklaarde de ministerpresident, dat Hon garije thans erin geslaagd is te bereiken, dat men het land voor een goed en eerlijk debiteur aanziet. Op economisch en financieel gebied blijft de Hongaarsche regeering streven naar de stabi liteit der valuta en de vermijding van de in flatie. KATTOWITZ, 24 Aug. (W. B.) In de buurt van de Agnes-mijn te Bittkow hebben gisteren bloedige botsingen plaats gehad tusschen werk loozen en politie. Een groot aantal politiemannen, met stalen helmen op en met geweren gewapend, zetten de terreinen af en verdreven de werkloozen uit de noodschachten. De werkloozen boden vertwijfelden tegenstand, zoodat de politie van de vuurwapens gebruik moest maken. Verscheidene werkloozen zouden hierbij ge dood en talrijken gewond zijn. De rust is nog niet hersteld. BUENOS AIRES, 24 Aug. (V.D.) Uit Mon- tevideo wordt gemeld, dat een spoedig herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen Uru guay en Argentinië verwacht kan worden. Ten einde het hangende conflict langs vriendschap- pelijken weg te kunnen oplossen, is de regee ring van Uruguay voornemens haar huldigen am bassadeur te Buenos Aires, Aguirre, en den hul digen minister van Buitenlandsche Zaken, Blanco, tegen wier persoon de Argentijnsche regeering groote bezwaren heeft, in andere functies te benoemen. Teneinde voor deze bei de diplomaten een passende functie te vinden zullen de gezelschappen van Uruguay te Ma drid en te Rio de Janeiro verheven worden tot ambassades. BUENOS AIRES, 24 Aug. (Reuter) Naar reeds gemeld werd hebben in de Brazilliaan- ?che hoofdstad onlusten plaats gehad, terwijl uit het district Cunha bericht wordt dat er gevochten wordt tusschen de troepen der op standelingen en regeering. Volgens een hier opgevangen draadloos be richt zijn talrijke personen gedood en verschei dene gewond toen op een anti-oorlogsbijeen komst de troepen met mitrailleurs schoten. 't Revolutionnaire hoofdkwartier te Sao Pau lo meldt dat de federale troepen genoodzaakt waren in het district Cunha tien mijl terug te trekken en dat op het oogenblik een hevig gevecht wordt geleverd. Volgens een bericht uit Bahia is de opstand van de studenten die de medische faculteit van de Universiteit aldaar hebben bezet, onder drukt. Bizonderheden ontbreken nog. BAZEL, 23 Aug. (V. D.)In de industrieele op slagplaats te dezer stede is hedenavond een groote brand uitgebroken. De brand ontstond in de fabriek van Braun, Brüning Co. en werd door een hevigen wind aangewakkerd, waardoor de vlammen oversloegen op de kolen- opslagpaats van de firma Jacobi, benevens de opslagplaatsen van de ijzer- en staalfirma Voe- geli Rueckert. Nog verschillende andere op slagplaatsen werden een prooi der vlammen. Be halve de officieele brandweer, waren ter bestrij ding van het vuur alle vrijwillige brandweren opgeroepen. De brand is tegen 23 uur eenigszins ingedamd. D" materieele schade is zeer groot. ZERMATT, 24 Aug. (Reuter.) Van den Mat- terhom zijn drie studenten van een hoogte van 1500 meter omlaag gestort en gedood. Gisteren heeft men hun lijken geborgen en naar Zermatt gebracht. Het ongeluk is hoogst waarschijnlijk reeds Vrijdag ji gebeurd. LONDEN 24 Aug. (Reuter). In de Interna tional Art Gallery is hedenmorgen vroeg brand uitgebroken. Ofschoon de brandweer spoedig ter plaatse was en krachtig ingreep, werd de in de kelders opgeslagen groote verzameling van waardevolle antiquiteiten beschadigd. De Brusselsche „Standaard" meldt: De politie van het Brusselsch parket onder vroeg Maandagmiddag in een stadskliniek een zekeren Jules Clément, tegen wien een aanhou dingsbevel was uitgevaardigd. Deze Jules Clé ment, 55 jaar, leefde op grooten voet, verbleef bij voorkeur in de prachtigste hotels en werd beschuldigd van op zeer behendige wijze voor 10 millioen frank bedrog te hebben gepleegd. Enkelen tijd geleden, stichtte hij een louter denkbeeldigen trust onder den titel „Fransch- Belgische trust van roerende waarden". Als le den van den beheerraad deed hij Belgische en Fransche financiers van allereersten rang fi- gureeren, waaronder oud-ministers van finan ciën uit beide landen. Dit alles om zijn denk beeldige formatie het vertrouwen der goe-ge- meente verzekeren. Dank zij dien truc gelukte het hem een rijke familie voor enkele millioenen om den tuin te lieden. Hij verzekerde die menschen, dat ze van hun geld in elk geval 6 percent zouden hebben en liet hun een pak papieren afgeven ter waar de van twee of drie millioen. Tot voor enkele dagen liep voor den bedrieger alles op wieltjes. Zijn slachtoffers stelden zooveel vertrouwen in hem, dat geen enkel lid van den beheerraad van den denkbeeldigen „trust" om advies werd gevraagd en dat zelfs niet eens nagegaan werd, of de statuten in het „Staatsblad" verschenen waren. Dit is misschien wel uit te leggen door dat de beloofde intrest regelmatig werd uitge keerd. Enkele dagen geleden nu, werd een der be drogenen ernstig ziek en eischte van Clément Crisisconferentie der Oost-Enropeesche land- bouwstaten te Warschau. Loonsverlaging van 5 pet. in Frankrijk. Ernstig autobusongeluk bij Innsbruck. Coalitiebesprekingen tusschen Centrum en N.S.D.A.P. te Stuttgart? De „Angriff" een week verboden. Betere toestand voor Hongarije. Massa-deportatie verwacht in Spanje. Vele dooden bij opstand in Brazilië. Ware manie van Oceaanvluehten. Relletjes in Rotterdam; een politieman en twee burgers bij schietpartij gewond. Ernstige fabrieksbrand te Zaandijk. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer nopens initiatief- voorstel- Albarda inzake mobi lisatie. Ingediend is een wetsontwerp tot regeling van den vleesch-invoer. Doodelijk ongeval op het Centraal-Station te Utrecht Onderhoud met den heer C. J. Ph. Zaalberg, den aftredenden directeur-generaal van den Arbeid. Tegen verd. van den moord te Naaldwijk in hooger beroep zes jaren geëischt O O O O O de uitkeering van zijn deposito op, omdat hij bij eventueel overlijden, moeilijkheden vreesde onder de erfgenamen. De zoogenaamde „financier" geraakte in een moeilijk parket en zocht door afwijkende ant woorden, die het wantrouwe - van den zieke opwekten, aan den knellenden greep te ontkomen. De schuldvorderaar ging te rade bij de „be heerders" van den trust, voor wie het natuur lijk als een openbaring klonk te hooren, dat ze deel uitmaakten van een .Fransch-Belgische trust, van roerende waarden"! Het parket werd dadelijk van dit vernuftig verdichtsel op de hoogte gebracht. Ondervraagd, bekende de meester-afzetter dat hij de papieren, die hem door de goedgeloovige eigenaars waren toevertrouwd, niet meer bezat. Met het geld dat hq in ontvangst had gekregen, keerde hU de intresten uit. Tot dusver kon niets meer worden aangeslagen, dan een prachtige auto die hem 200.000 fr. had gekost. WEENEN, 24 Aug. (V. D.) Onder groote be langstelling vond heden te Perg, de geboorte plaats van Schober, de plechtige uitvaart plaats van het stoffelijk overschot van den oud- Bondskanselier. Na de kerkelijke plechtig heid werd de kist met het stoffelijk overschot, begeleid door een eerewacht van Weensche po litieagenten, naar het kerkhof gebracht. Aan wezig waren o. m. Bondspresident Mikias, de Bondskanselier Dolfuss, de Ministers van Bin nenlandsche Zaken en voor Veiligheid. Een de legatie uit Zuid-Tirol legde een krans aan de groeve. Het woord werd gevoerd door Foppa, als ver tegenwoordiger der Groot-Duitsche Volkspartij NEU BRANDENBURG, 24 Aug. (VD.). Gis terenmiddag kwam op den straatweg van Neu Brandenburg naar Neu Strehlitz een aannemer uit Burg met zijn motorrijwiel in botsing met een auto in Berlijn, waarin de bekende film acteur Willy Forst en een Weensche danseres gezeten waren. De motorrijder werd van zijn motor afgeslingerd en de auto reed tegen een boom. Zoowel de motorrijder als de chauffeur van den auto werden gedood, terwijl Willy Forst en zqn begeleidster licht gewond werden en naar het stedelijk ziekenhuis te Neu Branden burg moesten worden overgebracht. TOKIO, 24 Aug. (Reuter). De formeele erken ning door Japan van de regeering van Mand sjoekwo zal waarschijnlqk einde September geschieden, aldus wordt in officieele kringen gezegd. De erkenning zal volgen na het bezoek van generaal Moeto aan Tsjangstjoen. Hoogste stand op Donderdag 9 uur vna.: 770 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1