ONZE FOTO-WEDS De prijzen De VEMCHROME NAAR BEPYRENEEENENLOURBES Ma bylomische verwarring Smaken verschillen Groot^toerisme m ZATERDAG 27 AUGUSTUS Fraaie autotocht door Frankrijks schoone streken ÏIÉéRÉ g m 1 Tot 15 September staat de deelname open, dan worden de prijzen bepaald „Prosit" WIE KAATST Ingezonden door Mevr. G. Putter—Ruhe, A'dam ONZE KUSTVERDEDIGING Ingezonden door KalkhovenAmsterdam Een product van de Eastman Kodak Company Ook verkrijgbaar in filmpack. Ingezonden door Fr. GroenlandAlkmaar de Pyreneeën FRANKRIJK S SPANJE Kilometerafstanden ONBELEEFD STUURVROUWE IN EN BUITEN HUIS VRIJGEVIG Ingezonden door Maria Reuverst A'dam Een van de prettigste zintuigen is de smaak ofschoon er menschen zijn, die op dit gebied misdeeld zijn, zooals het muskusdier, wat be treft de lucht. Natuurlijk valt er over smaak hiet te redetwisten, omdat het nog veel ge makkelijker zou zijn de gedelegeerden bij den Volkenbond één lijn te laten trekken. In zeker opzicht is het wel prettig, dat de menschen in smaak verschillen. Want anders zouden wü allemaal rondloopen in een colbertje, bijvoor beeld met een vischgraatje, en de dames zouden allemaal dezelfde stof koopen om er zich een japonnetje van te laten maken. Als de menschen allemaal één smaak hadden, zou de handel als het ware lamgeslagen worden en de eentonig heid van ons dagelijksch bestaan zou er een massa bij winnen, op welke winst wij heele- maal niet happig behoeven te zijn. Gelukkig, er is evenveel verschil van smaak als er verschil van meening bestaat en dit mag men beschou wen als een natuurlijk geneesmiddel tegen de verveling. Stelt u zich eens voor, dat onze abonné's, die nu op vacantie-foto's uit zijn, er allemaal denzelfden smaak op na hielden. Dan zou de verscheidenheid aan foto's even groot zijn als de plantengroei op Nova Zembla, en die is niet buitengewoon. Het is werkelijk op beurend, dat de een leelijk vindt, waarmede een ander zijn smaak gestreeld ziet en omge keerd, zoodat een behoorlijke af wisseling gewaarborgd is, zooals bij de notenladder op de mu ziekles. Wanneer wij denken aan on zen vacantie-foto-wedstrijd dan hebben wij niets anders dan woorden van lof over de Ba bylonische verwarring, welke heerscht op het gebied van den smaak. De een heeft zijn voor keur voor een tentje, de ander zweert bij een bergje zand en een derde zoekt, blijkbaar ook niet tevergeefs, een boschxijk intérieur, waar hij zijn familie tot haar recht weet te laten komen. En als wij de inzen dingen de revue laten passee- ren, zooals de voormalige keizer van Duitschland aldus liefheb berde met zijn vloot, dan knik ken wij goedkeurend het hoofd en zijn tevreden. Waarmede wij heelemaal niet willen zeggen, dat alle inzendingen in de schaduw kunnen staan van onze oude meesters, wier zonnige stukken in 't Rijksmuseum hangen tot bij tijd en wijle het laatste stukje linnen door de mot is verteerd. Doch wij zijn tevreden, omdat wü als gerouti neerde fijnproevers smaken weten te beoor- deelen en te waardeeren! Eenzijdig zouden wü zün als wü aan één smaak hingen. Wü be oefenen echter de veelzijdigheid. Bovendien valt op het gebied van den smaak nog veel bü te leeren. Want hoe komt het anders, dat wü zoo nu en dan getroffen worden door iets schoons, ofschoon wü nog geen week geleden van ont roering de duimen in de armsgaten staken? Niet alleen dat de smaken verschillen, doch wü allen zün ontvankelük voor vele soorten smaak. Nu dat wü het zoo over smaken hebben, willen Wij onzen lezers niet onthouden, wat een onzer inzenders schrijft. Na het gebruikelijke aan loopje, waarmede je zoo al een brief kunt be ginnen, schrü'ft hü: ..Terwül u zich de vorige week bezig hield toet het volschrüven van de krant heb ik met toün vriend een fietstochtje gemaakt naar de Kagerplassen. Gezien de hitte zult u mü moeten toegeven, dat ik niet de slechtste partü heb gekozen. Natuurlijk hebben wü rekening ge houden met het warme weer en wü namen ieder een paar flesschen bier mee, ofschoon wü buiten onze vacantie nooit iets anders drinken dan water. Toen wü bü de Kagerplassen waren aangekomen, hebben wü de flesschen met een touwtje in het water gelaten ter afkoeling, ter wül wij als trouwe wachters in het gras een dutje gingen doen. Maar door het snurken van toijn kameraad' werd ik wakker. Ik ben toen haar den waterkant gegaan en haalde een flesch omhoog. Toen deze leeg was liet ik de flesch met water volloopen en haalde de tweede op. Wij hadden ieder recht op twee fleschjes, dus ik deed voorloopig mün vriend niets te kort. Het bier smaakte me goed en maakte mü slaperig. Door mün gesnurk werd mün kame raad wakker. En omdat het zoo heet was, werd hü zich van zün dorst bewust. Het toeval wilde, dat hij de twee fleschjes ophaalde, waarin nog het bier zat. Hü dacht vindingrük te zün et) nadat hü ze geleegd had vulde hü de fleschjes met water en liet ze zoo voorzichtig weer in de diepte. Nu moet u hierbü bedenken, dat wü van elkanders manipulaties niets afwisten. Ieder voor zich dacht dat er nog vier volle fleschjes waren. Toen wü na een uurtje op stapten, haalden wü dan ook ieder twee flesschen op, waarvan wij dachten dat ze nog met bier gevuld waren. Wü staken ze in onze zakken en reden verder. Wij hebben door die hitte zeker nog een uur gefietst, met twee flesschen water in onze zakken. Toen kregen wü te veel dorst en wij stapten af. Wij trokken Het is de moeite waard aan onzen vacantie-fotowedstrijd deel te nemen, want niet alleen heeft u de voldoening, dat uw werk, indien het de goedkeuring der jury kan wegdragen, in uw lijfblad wordt gereproduceerd, u heeft kans op een veel grootere belooning, omdat wij voor dezen wedstrijd een pracht-collec- tie prijzen beschikbaar stellen. De kampioen van onzen wedstrijd, de eerste prijswinnaar, komt in het bezit van een schitterende Zak Kodak Spe ciaal No. 1 ter waarde van honderd vijfentwintig gulden. Het is een luxe model met KodamatiesluiterDegene, die zich met den tweeden prijs tevreden moet stellen, komt in het bezit van de Supraphoonkoffergramofoon, welke een waarde vertegenwoordigt van vijfen veertig gulden. De derde prijs is een elegant aantrekkelijk Kodaktoestel ter waarde van vijfentwintig gulden. Als vierden prijs stellen wij de Nieuwe Kodak Juvier beschikbaar ter waarde van negentien gulden en ten slotte nog vijftig prijzen in den vorm van vijftig Hawk Eyes-toestellen ter waarde van vijf gulden per stuk; EEN TOTAAL DUS VAN VIERHONDERDZESTIG GULDEN AAN PRIJZEN. NEEMT UW KANS NOG HEDEN WAAR en stuurt uw beste en aardigste vacantiefoto in onder het motto „Foto-vacantie-wedstrijd'. een flesch uit den zak en bekeken elkaar met heimelük plezier, omdat de een van den ander- dacht dat hü slootwater dronk. Gelüktüdig be merkten wü echter dat wü allebei slootwater dronken, want wü spogen het water verachte- lük uit! Eerst waren wü nüdig op elkaar, maar ten slotte kregen wü plezier in het geval. Onze gezichten waren een kiekje waard geweest- maar het lukte geen van beiden een kiekje van ons beiden te nemen en daarom heb ik het u maar beschreven." Inderdaad is de beschrüving op zich zelf een kiekje. En achteraf beschouwd waren wij niet de slechtste partü. Want wü zaten rustig op ons bureau, terwül onze beide vrienden twee flesschen water plus die geweldige hitte had den te dragen! Maar deze abonné's geven in elk geval blük smaak te hebben in grapjes en voor zulke brieven zün wij even dankbaar als voor de kiek jes zelf! Er zün gelukkig vele smaken, welke in onze hersens büeen- komen, alwaar zü gewaardeerd worden met het veelzeggende woordje: goed! Een mensch zou zoo zeggen: de zee is de zee. Maar Mesdag schilderde de zee weer heel anders, dan zoovele andere schilders. En wanneer u nu tien foto's van de zee ziet, dan zün ze alle tien ver schillend. Bekükt u maar eens dit vooruitgeschoven fort in de branding. Die jongens hebben daar een versterking gebouwd. En aangezien de aMimnMfflmniifliMimiiiiiMiffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiwiiiiiig'iiiiilMiiiiMiiiliiiiiim^^ Verichrome" film met zijn twee gevoelige zilverlagen is zoo snelwerkend, dat U bij regenachtig weer, zelfs met de goedkoopste camera brillant heldere foto's maken kunt, met een weelde van detail, die U verrassen zal. „Verichrome" film is tweemaal begoten, hoogst kleurgevoelig, anti-halo. De eenigszins matte emulsie verhoogt in Uw afdrukken de details in schaduw- en lichtpartijen. Geen andere film is gejijk aan KODAK Verkrijgbaar bij itderen Kodak" handelaar.. Kodak, Limited, den Haag, Amsterdam, Rotterdam levensduur van hetgeen op zand gebouwd is niet veel met bestendigheid gemeen heeft, behoeft u ook geen al te groote verwachtingen te koesteren van datgene wat uit zand bestaat. Dus de vredelievende lezers en lezeressen kunnen er van verzekerd zün, dat dit fort bü een toekomstigen oorlog noch als verdedigings- noch als aanvalswapen zal worden gebruikt. Het is vloed. De zee komt aanzetten en deze knapen staan vol trots in hun fort in afwachting totdat de aanrollende golven hel geheel zullen hebben weggeslagen. Maar ziet u welk een aardig tafereeltje hier geschapen is? Met een beetje fantasie maakt u er een rots eilandje van en u kunt zich verplaatsen naar de golf van Biscaje of, wanneer u liever naar Engeland gaat, naar het eilandje Wight of zoo. Het andere kiekje is ook aan zee genomen. Een aardig kiekje, zonder twüfel, maar toch de zee met anderen smaak genoten. Hier niet de branding, maar een kalm stukje strand. -v De benaming „groot-toerist" wordt veelal vereenzelvigd met „duur", „lange vacantie", groote reis-ervaring" en dergelüke. Nu is het ongetwüfeld waar: wanneer men maanden achtereen door onze oude wereld reist, en daarbü ettelüke duizenden guldens opmaakt, verdient men den naam van groot-toerist evengoed als de Amsterdammer, die in Benga len op koningstijgers gaat jagen. Maar dat neemt niet weg, dat men óók per auto een ver re reis kan maken, zonder over een fantasti- schen credietbrief te beschikken, zonder dat men hiervan jarenlang een gewoonte gemaakt heeft en zonder dat daarmee maanden gemoeid zün. Een vacantie van twee of drie weken is vol doende om een groot stuk van Frankrük, Duitschland of Zwitserland tamelük grondig te bezichtigen. „De vele honderdtallen aanvragen om reisinlichtingen van menschen, die naar verre streken willen", zoo schrüft ons de A.N. W.B.-Toeristenbond voor Nederland, „die ons in deze maanden bereiken, bewijzen wel, dat het groot-toerisme ook thans nog in trek is. en tevens, dat het mogelük is, om een prachti- gen tocht te maken, zonder excessief veel geld uit te geven". Op bügaand schetskaartje is een bizonder mooie reis aangegeven, welke van Clermont- Ferrand tot Angoulême geheel op schaal is ge- teekend, terwül de aansluitende routes via Pa- rüs naar het Westen en Oosten des lands sche matisch weergegeven zün, dus zonder rekening te houden met de kilometer- afstanden. Dat de toegangswe gen in Nederland er niet op voorkomen, vindt zün oorzaak in practische overwegingen (ruim te), terwül voorts degenen, die dezen tocht gaan ondernemen, in het eigen vaderland den weg wel voldoende zullen kennen, om in Breda of Maastricht te komen en anders geven de A.N.W.B. wegwüzers de juiste routes wel aan. De rit Breda Parijs is weinig belangwekkend, afgezien natuurlük van de groo te steden, die men bezoekt, maar de tocht over Namen, door het Maasdal dus, is vooral op Bel gisch grondgebied hoogst inte ressant, terwül ook in Frankrük aantrekkelüke landschappen langs dezen weg voorkomen. Van Parijs gaat het door mooie bos- sch'en op Fontainebleau aan, terwül vervolgens stroomop waarts de Loire gevolgd wordt tot Nevers, waar men in het dal van de Alier komt, dat vooral nabü de bekende modebad- plaats Vichy zeer pittoresk is. Vervolgens langs de door de Micheline welbekende stad Clermont-Ferrand naar St. Flour. Op deze wü- ze blüven de bergen van Auvergne (een mooi oud-vulkanische landschap) westelük liggen, wie ze bezoeken wil rüde van Clermont over St. Nectaire en Mauriac naar St. Flour, vanwaar twee belangrijke routes naar de Pyreneeën lei den: de eerste door een bergachtig gebied en de vruchtbare laagvlakte van de Garonne (over Albi en Toulouse dan wel via het hoogst merk waardige middeleeuwsche Carcassonne) en de tweede door de Gorges du Tam, rotskloven en grotten, waardoor de rivier de Tarn stroomt. Deze laatste weg is ongetwijfeld het meest be langwekkend. Voorbü La Malène (54 K.M van af Mende) begint het meest indrukwekkende deel van de Gorges. Eerst komt men aan Le Détroit, waar de Tarn stroomt tusschen prach tig gekleurde, loodrecht opstügende rotsen ter hoogte van 500 meter; verderop het Cirque des Baumes, terecht het glanspunt van dit wonder- schoone gebied genoemd. Ook de verdere weg langs Millau is prachtig; wanneer de Causse du Larzac (een hoogvlakte) achter den rug is, komt men nagenoeg vlak terrein; voorbü Narbon- ne enkele meren, die met de Middellandsche Zee in verbinding staan. Perpignan heeft, meer dan welke andere stad aan de grens ook, een typisch Spaansch karakter. Hier begint de groote weg door welke tot Font Romeu tamelijk geleidelük stügt. Voor hen, die via Carcassonne (prachtige stad, typisch voorbeeld van een middeleeuwsche vesting, gedeeltelük nog uit den Romeinschen tijd dateerend) gereden zün, begint de Py- reneeënroute dus ook in Font-Romeu, dat spe ciaal als wintersportplaats in den laatsten tijd bekendheid verworven heeft. En hier begint in elk geval het „echte" bergterrein: tal van berg passen moeten worden „genomen". Hiervoor be hoeft men echter geen vrees te koesteren, wan neer de wagen behoorlijk in orde is, en de be stuurder in de vlakte goed kan autorüden, zaï hü zich in luttele uren aan de inderdaad sterk gewüzigde omstandigheden leeren aanpassen En bovendien doet men op de heenreis al heel wat bergervaring op. Het spreekt vanzelf, dat de bezienswaardigheden in de Pyreneeën hier slechts ter loop vermeld kunnen worden; wü vestigen speciaal de aandacht op Tarascon sur Ariège, waar verschillende prachtige grotten en onderaardsche meertjes liggen (hier zün di- Maastricht Luik Namen Charleville Reims Antwerpen Brussel Parijs Chartres Nevers CLERMONT FERRAND Montargis Tours Poitiers ANGOULÊME ST. FLOUR MENDE BORDEAUX ARCACHON TOULOUSE CARCAS SONNE TARBES PERPIGNArj FONT ROMEU ST. GIRONS BIARRITZ LOURDES TARASCON BAGNERES DE_LUCHON verse praehistorische vondsten gedaan) en op Bagnères de Luchon, de koningin der Pyreneeën, door een kabelspoor met het op 1800 M. hoogte gelegen Superbagnères verbonden. In Bagnères de Luchon verlaten wü het berg terrein om over Tarbes, (waar de route over Toulouse (zie boven) zich met onzen weg ver- eenigt) naar de bedevaartsplaats Lourdes te rüden, waar o.m. de Basiliek en de bekende grot (op den linkerover van de Gave de Pau; ook voor niet-Katholieken zeer interessant zün. Een gemakkelijke route voert van Lourdes langs de winterverblüfplaats Pau (prachtig kasteel en palmarium) naar Biarritz. Onderweg heeft men herhaaldelijk prachtige panorama's op de Pyreneeën. In de badplaats Biarritz (interes sant zün hier de rotspartüen aan de kust van den Atlantischen Oceaan) begint de terugweg. Van St. Vincent tot Arcachon loopt de weg bü- na voortdurend door de uitgestrekte bosschen van de Landes, waaruit veel hars gewonnen wordt. In deze streek komen nog tamelük veel moerassen voor, zoodat men af en toe de be kende schaapherders op lange stelten (tot 2 meter!) kan zien. De weg loopt op eenigen af stand achter de duinen; bü Gujan een groote watervlakte, die met den Oceaan in verbinding staat. Bordeaux, de beroemde wijnstad, ligt schitterend aan de Garonne, op de brug over deze rivier heeft men een mooi uitzicht op de stad, die in halvemaanvorm is gebouwd. Ver volgens over een schitterende brug over de Dordogne, daarna tot Barbezieux vrij heuvel achtig, verder tot Angoulême een vrüwel vlak en tamelük boschrijk landschap. De verdere route naar Parijs behoort niet tot de mooiste van Frankrük, maar de uitstekende wegen, waarop men zonder bezwaar flinke snelheden, uren achter elkander ontwikkelen kan, kunnen mogelijk een kleine compensatie geven. In Tours aan de Loire gelegen, bevindt men zich mid den in het kasteelengebied, waarheen een ex cursie zeer loonend is; wie hierover meer wil weten, kan zich tot den A.N.W.B. wenden. Tenslotte over Versailles naar Parüs; wie het drukke, hoewel zeer orde lijke verkeer aldaar wil vermijden, kan van Versailles over Pontoise naar Chantilly rüden. 1. MaastrichtParüs 439 K.M. 2. BredaParüs, 394 K. M. 3. Parijs-Vichy-Font Romeu, 1005 K.M. 4. St. Flour—Pont Romeu 435 K.M. 5. Font Romeu-Tarbes, 348 K.M. 6. AlbiTarbes 231 K.M. 7. Tarbes—Lourdes—Biarritz— Angoulême, 539 K.M. 8. Angoulême—Parüs, 436 K M Schaal 1 3.900.000. 1 cm' op de kaart is 39 KJd Geen forschheid, zooals die jongens, die denken de zee te kunnen weerstaan. Meer het kalme, het bedaarde, zooals je ook niet anders kunt verwachten van een jongedame, die gezonde sport beoefent aan het strand. De smaak van die jpngens op een kameel gaat meer uit naar het dierenrük. Die denken: zoolang een ander voor je loopt kan je er zelf bij gaan zitten. De kameel kunt u nu aanzien als den meest primitieven vorm van den auto, maar voor vacantievreugde lükt me zoo'n ka meel wél geschikt. Natuurlük, niet iedereen heeft de beschikking over een kameel, maar het blijkt toch wel, dat ook de directeur van Artis gaarne het züne er toe wil bijdragen, wanneer iemand op een vacantiekiek uit is. Nu kunnen wü natuurlük geen foto's van kameelen meer opnemen, maar in Artis hebben ze nog tijgers en leeuwen, panters en hyena's, dus voorloopig variatie genoeg, zoodat niemand beangst be hoeft te zün, dat met dien kameel de room van de melk is geschept! Als vierde kiekje hebben wü genomen een krullekopje, dat zün tijd met een meccano zoek brengt. En aangezien een kind zün vacantie spelend behoort door te brengen, kan de smaak zich ook evengoed richten naar speelgoed als naar een kameel. Trouwens een kameel schroef je niet zoo gemakkelük uit en weer in elkaar. Moeder speelt mee en heeft de leiding van het scheepje in den vijver op zich genomen. Be paald omdat er altijd leiding moet zijn. En dit is vrouwen wel toevertrouwd, waarmede wü niet willen wüzen op tekorten bü den man! Wat zal de volgende week ons brengen? Er is nog een keur-collectie over en daaraan voe gen wü het neusje van den zalm, welke ons deze week zal worden toegezonden. Bü foto grafeeren spreken wü niet gaarne van haasten, maar toch willen wij u zeggen: haast u met de toezending! Op 15 September sluiten wü dezen wedstrijd. Dan zijn de. vacanties afgeloopen en wü gaan dan van de ingezonden kiekjes de balans opmaken. Dan zijn wü het. die gaan inzenden: nameüjk de prijzen aan onze abonné's, die daarvoor in aanmerking zün gekomen! Een wielrüder zag op een smallen buitenweg een oud vrouwtje" loopen, hü toeterde en schreeuwde, maar ze deed of ze het niet hoorde. De fietser sprong van zün rüwiel en zei: Ezels en oude wüven zün altüd een sta in den weg". „Foei, manneke, ge bent wel onbeleefd, dat gü het eerst van oezelve spreekt", zei het oude vrouwtje. Jongen: Meester, de compli menten van vader en hü laat vragen of gij deze flesch wün op zijn gezondheid wilt uitdrin ken. Onderwijzer: Maar jongenlief, uw vader moest al die onkosten niet doen. Jongen: Och, vader heeft die flesch zelf gekregen, maar hü vond den wün te zuur,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13