Emil Ludwig bij den heerscher Stalin m m RADIO MOORS i De dictator een „kleine man" Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DE BAROMETER wk» Heden staking in Lancashire? Nieuwe Chineesche actie in Mandsjoerije? Bloedige overval ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Log en gevaarlijk als een tractor Zure lach Stalin Emil Ludwig. Strijd tusschen Stalin en Trotzki Dood van Lenin Lenin over Trotzki Het Weer' iiiiiiini Het behouden der macht DE EUROPA RONDVLUCHT 1932 Aankomst van de eerste deelnemers op Waalhaven. De crisis-conferentie te Washington Geen commissiezitting te Beuthen Berlijn steekt er 'n stokje voor Nieuwe vonnissen Sanjurjo niet naar de Balearen Geen Nazi-soldaten! GRATIS STELLEN WIJ ONZE SPAARBUSJES BESCHIKBAAR Besprekingen afgebroken; meer dan 400.000 arbeiders bij het conflict betrokken De stakers in Illinois uiteengedreven 300 auto's in den schrik achtergelaten De typhoon op Formosa 21 dooden Brutale roofoverval te München DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN ROEMENIË IS ER NOG NIET Rede van den Minister van Handel KerrI aan Von Papen 56 dooden bij Br.-Indische leger W. Brakel Jr. - Botermarkt 17 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18161 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Emil Ludwig, de bekende Duitsche schrijver en biograaf van Bismarck, Goethe en Napo leon, wiens laatste werk over Mussolini zoo juist is verschenen, blijkt na zijn opzienbarende bezoeken bij den Italiaanschen Napoleon, naar Moskou gereisd te zijn, waar hij eenige ge sprekken met Stalin had. Binnenkort zal zijn boek: „Bij Stalin in het Kreml, indrukken der toode dictatuur", verschijnen, voorzien van een geheel nieuw portret van Stalin, door een Sovjet-kunstenaar speciaal voor dit boek ge maakt. In de laatste nummers der „Neue Freie Presse" vinden wij eenige artikelen van Emil Ludwig over deze gesprekken met den rooden dictator, waaraan wij het volgende ontleenen: Op zijn portret en zijn pseudoniem afgaan de zoo schrijft Ludwig stelde ik mij voor •en groven, heerschzuchtigen en norschen heerscher te zien te krijgen. Ik had gelezen, dat hy pokdalig was en er niet van hield zich in het openbaar te vertoonen. Ook dat hij, door Vijf automobielen geëscorteerd, iederen dag haar de buitenplaats Gorki rijdt, het landgoed waar eens Lenin stierf, en dat hij iederen dag uit een andere poort van het Kreml vertrekt, terwijl hij als een sultan zijn 15-jarige vrouw thuis opsluit. Pokdalig is hij niet, en naar de buitenplaats Gorki gaat hij sinds Lenin's dood nimmer. Met zijn 28-jarige vrouw en zijn twee kinderen leeft hij in een kiein huis. Iederen dag rijdt hij per automobiel naar het Kreml, waar hij zijn werk kamer heeft, en' altijd gaat hij door dezelfde poort in en uit. Stalin leeft en eet als een klein-burgerlijke middenstander. In zijn kamer valt ordelijkheid op, terwijl zijn tijd pijnlijk nauwkeurig inge deeld is. Stalin veroorlooft zich slechts zelden het eenvoudige genoegen van met zijn vrienden op een vrijen avond een flesch wijn te drinken. Alles doet zwaar in hem aan, de manier waarop hij loopt, zijn blik, zijn wil. Wanneer hij lacht en hij lacht graag is het een langzame, onaangename, stille en zure lach, een gevolg van de minachting, die alle dicta tors voor het menschelijk „vee" hebben. In zijn ziel is geen plaats voor innerlijke vreugde, die het gevoel van menschenliefde in elk geduldig mensch aankweekt, en geduld is toch wel een der meest typische eigenschappen van den Rus. In Stalin is het geduld van wantrouwen doordrenkt en van den weeromstuit wekt het wantrouwen weer groot geduld bij hem op. Hij kan wachten zouder de minste illusie, en door lang wachten worden zelfs de laatste vonkjes van illusie in hem uitgedoofd. Een jager, die jarenlang in de verbanning levende, zich voedde met hetgeen hij van de jacht thuisbracht, die zich zelf geestelijk wist te ontwikkelen bij het licht van een slechte kaars en zelf zijn kachel stookte, een liefheb ber van sentimenteele muziek, een vijand van alles wat buiten de grenzen van het alledaag- sche leven valt ziedaar de man, die Stalin thans op zijn 51ste levensjaar is. Misschien is deze mensch van nature goed moedig, maar hij is door zijn „vak" geworden iemand, die geen genade kent. Stalin is niet geheel van fantasie ontbloot, doch hij heeft haar in zichzelf uitgeroeid. Hij is niet eer- zuchtig, maar wel wraak zuchtig, somber van karakter, koud, snijdend, berekenend en be slist in alle zijn handelingen. Het doel van mijn leven zeide woorde lijk Stalin aan Ludwig is de arbeiders klasse op te heffen, niet tot een nationalen staat, maar in een socialistische eenheid, de hulp en toevlucht van alle werkenden der ge- heele wereld. En zoo iedere stap, dien ik doe, niet bevorderlijk zou zijn aan de verwezenlij king van dit plan, moet ik mijn leven als doelloos beschouwen. Op de vraag van Ludwig, of Stalin zich niet in zekeren zin als de opvolger van Peter den Grooten voelt, antwoordde de dictator op een onbeschaamd en, groven en bitsen toon: „Ik ben een leerling van Lenin, en mijn doel is een leerling te zijn, die zijn meester eer aan doet. Als u een gelijkenis noodig heeft his- torisehe vergelijkingen zijn altijd gevaarlijk dan zou men met Peter wellicht Lenin kunnen vergelijken, ofschoon Peter slechts één druppel en Lenin een geheelen oceaan schiep. Tw66 j&rcn gGlcdBH Wcts Emil Ludwig ook bij Trotzki, die, zooals men weet, op de Prinsen eilanden aan den Bosphorus leeft. „Beiden zijn Lenin's leeriingen, maar beiden zijn geheel en al verschillend. Trotzki heeft Lenin's geestdrift en zijn temperament geërfd, Stalin zijn grondigheid. Trotzki is opvliegend, Stalin berekenend geduldig; Trotzki bereikte zijn doel met oratorische redeneeringen, Stalin bouwde langzaam alles van klein aan op, Trotzki enthousiast, Stalin politicus, Trotzki vuurt de massa aan, Stalin weet haar te organiseeren. Trotzki is als woordvoerder openhartig, Stalin in zichzelf, gesloten en zwijgzaam, Trotzki verstaat heel goed geestig te zijn, doch de humor van Stalin is gevaarlijk. Trotzki zou men met een rennenden automobiel kun nen vergelijken, Stalin daarentegen met een van die groote tractors, die men in den laat- sten tijd op het platteland ziet werken, zwaar van stuk, die systematisch alles doorploegen, doorsnijden enverpletteren wat in den weg komt." Over den strijd tusschen Stalin en Trotzki betreffende Lenin's erfenis geeft Ludwig andere bijzonderheden als die, welke wij uit Trotzki's memoires kennen. Dat Trotzki de schepper der roode armee is, laat niet den minsten twijfel schrijft Lud wig maar dat de overwinning over het leger van Denikin alleen aan Trotzki's beleid was toe te schrijven, is niet waar. De strategi. sche verdiensten van Stalin zijn in ieder geval niet minder dan die van Trotzki. Stalin was naar Zaritzien gezonden (het tegen, woordige Stalingrad) en verdedigde het ge- heele zuidelijke front tegen Denikin. De twist tusschen Stalin en Trotzki was al van ouden datum en hier op het zuid-front volgde Stalin de bevelen van Trotzki in het geheel niet op, ofschoon formeel Trotzki boven Stalin stond. Tot op heden zijn de bevelen van Trotzki be waard gebleven, waarop Stalin zijn tegenorders als volgt schreef„niet uitvoeren." Gedu rende den burgeroorlog wist Trotzki hiervan niets af, ofschoon hij wel bemerkte, dat Stalin hem niet wenschte te gehoorzamen. Trotzki zoowel als Stalin zonden ieder af zonderlijk hunne verslagen van het front aan Lenin. De verslagen van Trotzki zijn door hem zelf gepubliceerd, doch van de verslagen van Stalin weten wij heel weinig. In den herfst van 1919 zond Stalin aan Lenin een niet zeer groot verslag van ongeveer 90 gedrukts regels, doch het was een nieuw strategisch plan en Lenin begreep het en greep het onmiddellijk aan. Daardoor kwam er een gunstige wending in het voordeel der bolsjewieken. Het z.g. „testament" van Lenin, twee jaren vóór zijn dood door hem geschreven in den vorm van een brief aan het Z. K. (Zentraalni Komitet Partie, d. w. z. het Hoofdbestuur der Kommun. Party) is nimmer in extenso gepubliceerd en alle teksten er van bekend, zijn apocrief. Alleen wat wij er van uit de memoires van Trotzki en de Sowjet-pers we ten, is juist. In ieder geval staat vast, dat op het oogenblik, dat Zinovjef, Kamenef en vele andere communistische leiders eene veel groo- tere populariteit genoten dan Stalin, Lenin reeds de overtuiging had, dat alleen Stalin met Trotzki, hem konden opvolgen. Lenin zag in, dat beiden fouten aankleefden, en dat ieder afzonderlijk ongeschikt voor deze zware taak was. Zijn oordeel was, dat één al. leen de macht niet kon worden toevertrouwd. Lenin wilde dat na zijn dood, het duümviraat Stalin-Trotzki zou regeeren en vreesde daar om hunne onderlinge twisten. „Hun twistpartijen schreef Lenin zul len, volgens mijn oordeel, gevaar opleveren voor een splitsing in de Commun. Partij. Men kan dit gevaar voorkomen door het getal der Z. K. leden te vergrooten. Stalin als generaal- secretaris heeft enorme macht, doch ik ben er niet zeker van, dat hij deze macht voor zichtig zal weten te gebruiken. Trotzki is niet alleen een man met bijzondere talenten, maar hij is persoonlijk het meest geschikte lid van het tegenwoordige Z. K. doch hij vergroot met te veel autoriteit de bureaucratische zijde van al het werk. Stalin is veel te grof schrijft Lenin verder in zijn „testament" en wij, die hem nader kennen, verdragen dit onder ons communisten, doch in het werk- kabinet van den generaal-secretaris der Partij is dit allerminst op zijn plaats. Daarom raad ik aan, Stalin uit dezen post te ontslaan, daar anders deze schijnbaar kleine oorzaken zeer oote gevolgen kunnen hebben." Trotzki heeft maar al te vaak Lenin's oor deel over Stalin geciteerd, maar niet wat Le- nin in zijn „testament" over hemzelf schreef. Emil Ludwig haalt Radek als getuige aan, want in een onderhoud van Radek met Lud wig zeide deze: „Na Lenin's dood verzamelden wij ons, 19 personen in getal, om den laatsten wil van on zen leider te hooren. De weduwe van Lenin gaf ons den brief en Stalin las hem hardop voor. Op dit oogenblik heerschte tusschen ons een (I Verwachting: jj j Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke H richtingen, half tot zwaar bewolkt, waar- jj jj schijnlijk droog, behoudens toenemende jj jj kans op onweer. Aanvankelijk warm. jl Verdere vooruitzichten: Toenemende kans jj jj op onweer en afkoeling. jj g Zon op 6.04, onder 7.59. Nieuwe Maan gg jj Woensdag n.m. 9.15. Licht op 8.29. B drukkende stilte. Over Trotzki schreef Lenin: „Zijn niet-bolsjewistisch verleden is geen toe valligheid." Trotzki verbrak hier de stilte en vroeg: „Wat?" Stalin herlas den zin. Dit was het eenige oogenblik en de eenige maal, dat de groote stilte onder ons verbroken werd." „Wat een dramatisch oogenblik schrijft Ludwig toen Trotzki's hart één moment bleef stilstaan by dezen zin van vyf woorden, deze enkele woorden die eigenlijk zyn geheele leven definieerden." „De logica der historie gaat Ludwig voort eischt, dat de macht na de revolutie eerst in de handen der intellectueelen overgaat en Lenin en Trotzki waren typische intellectuee len. Doch de geschiedenis leert ons ook, dat na Trotzkis Stalins opduiken uit het lagere volk; zy komen na de meer ontwikkelden." Trotzki zoowel als Stalin trachtten van den beginne af, alle macht aan ziel- te trekken en wilden met niemand haar deelen. Stalin nam zijn ontslag na de lezing van Lenin's „testa ment", doch de Commun. Party herkoos hem op zyn oude plaats. De twist tusschen hen werd een s t r y d, en Stalin wist, methodisch en voorzichtig, alle groote posten door zyne gelijkgezinden allengs te doen bezetten. Zóó overwon hy Trotzki. Het verschil was geen principieel verschil, zy wilden beiden de industrialisatiè van Sovjet- Rusland en de „likwidatie" van den boeren stand. Doch beiden geloofden, dat ieder van hen alleen de beste leerling van Lenin was en de uitverkorene om Lenin's „erfenis" het best te kunnen beheeren. In aansluiting bij bovenstaand artikel is het interessant wat de Sovjetdagbladen over Ludwig's onderhoud met Stalin schreven. Zij berichtten daarover reeds einde van Mei, toen Ludwig in Moskou was. Wat iemand, die Sovjet-Rusland goed kent, vooral opvalt in de verslagen der Sovjet-pers, is de buitengewone toon, waarop de „bourgeoisie-uitroeier" met den „literairen lakei der wereldbourgeoisie" ge sproken heeft. Deze toon was zóó welopgevoed en diplomatiek als tot nog toe nimmer gehoord werd door eenig lid van „de proletarische avant-garde" uit den mond van den „brutalen kerel, dien men slechts noodgedwongen duldt op den post van secretaris-generaal der Kom. Party. Doch Ludwig, die „het leven en het werk der groote historische figuren" bestudeert, interesseerde zich niet voor den socialistischen staatsopbouwer Stalin, maar enkel voor den dictator als historische figuur. Tegenover zulk een schryver moest Stalin wel vriendelijk zyn. Volgens het verslag in de Sovjet-bladen zeide Stalin o. m. dat „het Marxisme in het geheel niet de rol van buitengewone menschen uit sluit in zooverre deze personen in werkeiyk- heid echter de levensregelen even juist weten op te vatten als te veranderen." Ludwig vroeg Stalin: het schynt my, dat een groot gedeelte der Sovjet-Unie-bevolking angst heeft voor de Sovjet-regeering en dat de macht der regeering voor een groot gedeelte juist op dezen angst steunt. Ik mocht graag weten wè.t voor een innerlyk gevoel u zelf be- heerscht als u het feit erkent, dat het bevor deren dezer macht berust op het bang maken der bevolking. Stalin antwoordde daarop heelemaal niet als een gevreesd dictator, integendeel. H ij was in het geheel die man niet, hy was niet de eenige regeerder en bestuurder, ook niet de eenige leider. Hy was altijd voor collegiaal overleg. In de Sovjet-Unie werd immers alles gemeen schappelijk gedaan; het hoofdbestuur („Zen- traalnii Komitet") bestaat immers uit 70 leden en het is dit bestuur (sinds lang reeds in „geconserveerden" staat. Red.) dat besluit en beveelt dood te schieten en te verbannen, en heelemaal niet hy, Stalin, alleen en per- soonlyk. En als Ludwig hem daarop vraagt, hoe het komt dat hy zelf tot heden aan den dood is ontsnapt en of hy gelooft aan een noodlot, weet Stalin alleen te antwoorden, dat men het zeker nog niet noodig achtte „hem op te hangen", immers „op deze plaats komt toch weer een andere. Er moet toch iemand op deze plaats zittenEn die op zyn plaats kwam zou geheel en al dezelfde zyn als hy en dezelfde historische rol vervullen uit een oogpunt van persoonlyke verantwoordelijkheid. „Denkt u werkeiyk", zoo ging Stalin voort, „dat het mogelyk is gedurende 14 jaar de macht te behouden door bangmaken en schrik aanjagen?" Kan men „onze regeering' b.v vergelijken met de Czaristische regeering. die „alleen op geweld steunde"? Ja, maar, ant. woordt Ludwig, de Czaristische regeering heeft niet slechts 13 doch 300 jaren bestaan. Maar hoeveel opstanden heeft zy gekend, repliceert Stalin, verget.ende hoe hy eenige mi nuten vroeger beweerde, dat de Sovjet-regee- ring tot terreur moest overgaan als maatregel om de tegenwerking der „bourgeoisie" in be dwang te houden. En dan vertelt de brutale Stalin aan Ludwig op aangename wyze over zyn jonge jaren, toen hy op het Grieksch-Orthodoxe priester-seminarie leerde en hoe hy daar door „de spionnage, het naspeuren en het binnen dringen in de ziel", waaronder de leerlingen te lijden hadden, weerspannig en ten slotte revo- lutionnair werd. Ten slotte komt de slimme vos Stalin als diplomaat, om den hoek, wan. neer hy den Duitscher (thans Zwitser. Red.) Ludwig „zijn byzondere sympathie voor het Duitsche volk" betuigt. m Stalin zeide „weinig maar.veel" en niemand heeft het fyne psychologische talent van een Ludwig noodig, om naar aanleiding van zyn gesprekken met dezen „historischen persoon" den indruk te krygen, dat „Stalin een weinig ontwikkelde, een klein-wraakzuchtige tyran en avonturier is, die door aangeboren sluwheid zich tot het hoofd van een communistische regeeringskliek heeft weten op te werken en zich daar staande weet te houden, om net on- gelukkige volk van het eens zoo machtige Rus land te knechten." WASHINGTON, 26 Aug. (V. D.) President Hoover heeft hedenmiddag in het nieuwe Mi nisterie van Handel de Conferentie, gewyd aan de economische crisis, geopend met een rede, waarin hy vooral den nadruk legde op de nood- zakelykheid van wederzydsche hulpverleening en wederzijdsch vertrouwen, teneinde de huidige opwaartsche beweging te behouden en te be vorderen. De onderstaatssecretaris van Handel Mills deelde mede, dat de commissie van voorberei ding het instellen van groote centrale organi saties zal voorstellen, teneinde te komen tot een nauwere samenwerking tusschen de openbare en particuliere industrieele en financieele be langen. BERLIJN, 26 Aug. (W. B.) Het Pruisische ministerie van Justitie deelt mede: De voorzit ter van de 19de commissie van den Pruisischen Landdag heeft kennis gegeven van de bijeen roeping van de commissie per 2 en 3 September te Beuthen voor de speciale rechtbank en o.a. verzocht de rechtszaal te Beuthen beschikbaar te stellen en toestemming te verleenen voor een verhoor van de veroordeelden door de com missie. Het ministerie heeft geantwoord, dat het uit juridische overwegingen niet in staat is aan dit verzoek te voldoen. Inwilliging zou uit breiding van de taak der commissie beteekenen tot zaken, waartoe zy niet bevoegd is. DORTMUND, 26 Aug. (W. B.) De byzondere rechtbank veroordeelde heden een reiziger en een arbeider, die zich beiden partyloos noemen, tot resp. 5 en 3 jaar tuchthuis. Te Halle a. d. Saaie werden vandaag door de gewone rechtbank 16 communisten tot 3 maan den gevangenisstraf veroordeeld in verband met botsingen tusschen communisten en Stahlhel- mers naby Hedersleben eind Juni, waarby 114 communisten gearresteerd werden. In een plaatsje by Krefeld werd een nazi Donderdagnacht by een woordenwisseling in de borst gestoken. Vier personen werden ge arresteerd. Te Berlyn werd heden een verzoek van de Roeiclub, om de overwinnaars van de Olympi sche Spelen in optocht te mogen afhalen, af gewezen. MADRID, 26 Aug. (Reuter.) De regeering heeft besloten, generaal Sanjurjo niet naar de Balearen te deporteeren, maar hem in het mi litaire strafkamp van Dueso te interneeren. HALLE, 25 Aug. (W.B.) By den intocht van een artillerieregiment waren, behalve tien duizenden toeschouwers ook vele geüniformeerde nazi's bijeengekomen. Herhaaldelyk trachtte deze, gesloten gelederen voor de troepen te vormen. De ingrijpende politie moest, toen zy zelfs aangevallen werd, van den gummistok ge bruik maken. AARNE BAI\K MANCHESTER, 26 Aug. De bemiddelings conferentie te Manchester tusschen vertegen woordigers der wevers en spinners eenerzijds en fabrikanten der katoenindustrie in Lancas hire anderzyds is heden na urenlange bespre kingen definitief afgebroken. De conferentie is mislukt, niet alleen wegens verzet tegen de loonsverlaging 2 shilling 9 pence per pond st. doch ook in verband met het feit, dat ondanks verschillende voorstellen der werkge vers, geen overeenstemming kon worden ver kregen inzake de kwestie van het weer aan nemen der gedurende de looneonflicten ont slagen arbeiders. De werkgevers hadden eerst voorgesteld een termyn van zes maanden te bepalen voor het weer in dienst nemen der ont slagen arbeiders, welke termyn later door hen verminderd werd tot 6 weken. Dit voorstel werd door de vertegenwoordigers der wevers afgewe zen, daar deze voor de wevers van twee groote fabrieken te Bumley den eisch stelden van onmiddeliyke tewerkstelling. In verband met het afbreken der onderhan delingen houdt men er rekening mede, dat Za terdag een algemeene staking in de katoen industrie zal uitbreken, waarbij meer dan 400.000 spinners en wevers betrokken zyn. LONDEN, 26 Aug. (Reuter). De „Times" meldt uit New-York: De opmarsch der stakende mijn werkers van Iillinois naar de mijnvelden van Franklin County, is tegengehouden door geweer vuur der Sheriffs te Mulkey-town. De schoten werden meerendeels gericht op de banden van de automobielen der mijnwerkers of in de lucht. Vele mynwerkers. in panischen schrik, lieten hun wagens in greppels rijden. Meer dan 300 auto's zyn op deze wyze achtergebleven en 4000 betoogers zyn naar hun woonplaatsen teruggekeerd. Te Philadelphia heeft politie te voet en te paard met behulp van den gummistok 1500 werkloozen uiteengejaagd, die nabij het stad huis een demonstratie hielden. Verscheidene personen werden gewond, waaronder vrouwen. De leiders der demonstratie werden in arrest gesteld. LONDEN, 26 Aug. (V. D.) De laatste be richten inzake de typhoon-catastrophe in het Noordelyk deel van het eiland Formosa ma. ken melding van het feit, dat tengevolge hier van 21 menschen om het leven zijn gekomen. Bij een ontsporing van een trein werden 12 personen gedood, terwyl tengevolge van het instorten van huizen negen anderen het leven verloren. In totaal zijn door den vloed 3000 huizen vernield en 7000 beschadigd. MtlNCHEN, 26 Aug. (V. D.) Hedenmorgen vond een roofoverval plaats in het gebouw van een bouwmaatschappij in het Westen van de stad. Voor het gebouw hield een auto stil, waarin een viertal personen gezeten was. Drie mannen begaven zich naar het bureau dat op de eerste etage gelegen is, waar men juist de beschikking had over een groote geldsom ter uitbetaling aan de leden. De onverlaten dreigden met revolvers en wisten met een bedrag van ongeveer 3500 R.M. te ontkomen. De geheele overval was binnen eenige minu ten afgeloopen. De beambten, die eenige drei gende revolvers op zich gericht zagen, waren dermate verbluft, dat zij niet eens aan verzet dachten. Zij gehoorzaamden aan het bevel „Handen hoog". Een fruithandelaar, die ter hulp snelde, toen hy verschillende kreten hoorde, wierp zich voor de voeten van een der roovers, doch deze loste een schot, dat den Dreigende staking in het scheepvaartbedrijf. Benoemingen van Paters Dominicanen. Stakers in Illinois uiteengejaagd. Bloedige overval op een Iegerafdeeling in Britsch-Indië. Heden begint vermoedelijk de staking in Lan cashire. 400.000 Arbeiders erbij betrokken. Koningstr. 27, Tel. 14609, Haarlem fruithandelaar in de borst trof. De onverlaat sprong over zijn slachtoffer heen en verdween in de auto. De roovers losten nog eenige scho ten en daarna vloog de auto als een razende weg. De verwondingen van den fruithandelaar zijn niet levensgevaarlijk. Omtrent de identi teit van de daders is niets bekend, men ver moedt echter, dat het jonge kerels zijn tusschen de 19 en 25 jaar. PARIJS, 26 Aug. (Reuter). Het agentschap Indo Pacifique stuurt uit Peking berichten door van Fransche bladen, volgens welke Chineesche vrijwilligersregimenten de stad Taonon hebben ingenomen en thans Moekden bedreigen. BOEKAREST, 26 Aug. (Reuter) De Roe- meensche Minister van Handel, Madgearoe, heeft een rede gehouden over den economi- schen toestand des lands. De Minister verklaarde hierin o.a., dat de regeeringsparty de Roemeensche valuta gesta biliseerd en maatregelen getroffen had tot steun van den Landbouw, welken hy de krachtbron van Roemenië noemde. De regeering zal er thans toe overgaan om zoowel in de industrie als in den landbouw moderne werkwyzen in te voeren, teneinde door een grootere efficiency de opbrengsten te doen stygen. Uitvoerig wees de Minister verder op de be- teekenis van de werkkracht der buitenlandsche adviseurs en legde nadruk op de noodzakelyk- heid den Volkenbond om hulp te verzoeken. Ook besprak hij de oorzaken van het tekort in de staatsbegrooting en zeide het een essen tieel belang te achten het vertrouwen van het buitenland te herwinnen in de maatregelen der regeeringspartij voor herstel van het lands- crediet. BERLIJN, 26 Aug. De nat. soc. voorzitter van den Pruisischen Landdag KerrI, heeft by ryks- kanselier von Papen schriftelyk geprotesteerd tegen de verklaring van dr. Bracht, dat deze zich niet tegenover den Landdag verantwoor delijk acht. KerrI verzoekt verder, dat de door den ouden Landdag aangenomen wijziging van het reglement van orde, volgens hetwelk een Pruisische regeering door een eenvoudige Land dagmeerderheid kan worden omvergeworpen, by noodverordening ongedaan wordt gemaakt. DAKAR, 26 Aug. (Reuter). Een Engelsche mobiele brigade werd in Noord-Oosteiyk Nouak chott aangevallen door Rezzou, behoorend tot de opstandige stammen. De brigade verloor een officier, 5 onder-officieren en een 50-tal Indische soldaten. Rezzou wordt achtervolgd door vlieg tuigen. R.UBLI Stofzuiger 78.o. m. 1J30 per week AMEG Stofzuiger 49.50, o. m. f l.— per week INj f\ V V. V V T 1 1 1 P J 11 7 T 7 r Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v-m.: 763.5 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1