PROVINCIAAL NIEUWS ZATERDAG 27 AUGUSTUS BLOEMENDAAL DE KWAKEL EDAM EGMOND-BINNEN HEILOO NOORDEN NES a.d. AMSTEL NIEUWKOOP TER AAR VIJFHUIZEN WARMOND ZANDVOORT „Wil je m'n wagen laten ver drinken?!' STADSNIEUWS BROCKWAY-BUS-MIJ. De dienst HaarlemLeiden Rijdt 1 Januari de electrische tram? MAILSCHEPEN N.V. ROTTERDAMSCHE LLOYD Personalia BURGERLIJKE STAND ZWEMMEN NA DE OLYMPISCHE SPELEN VOETBAL Nederlaagwedstrijden R.C.H. WATERPOLO L.Z.C.—H.P.C. II 1—0 Gevonden Voorwerpen. Gevonden en terug bekomen bij: E. Sievertz van Reesema, Mes- foglaan 2, Bloemendaal, een jonge jachthond; Hagen, Noordertuindorplaan 14, Haarlem, sen bruine sandaal; P. v. d. Laarschot, L. v. Aalelaan 6, Haarlem, een Engelsche sleutel; P. but, Gen. Bothastraat 90, Haarlem, een da- b'esportemonnaie met inhoud; Mooiweer, van £»ijckweg 4, Bloemendaal, een fototoestel merk •■Kodak"; C. de bruin, Madoerastraat 23, Heem- Jfode, een gele kinderregenjas; P. Kerkman, ®antamstraat 17, Haarlem; een heerenrijwiel; Nieuwpoort, Zomerzorgerlaan 38, Bloemendaal, teh Lipssleutel No. 10799; Steetskamp, Zand- foorterweg 32, Aerdenhout, een keeshond; v. d. Kuis, Schaepmanlaan 31, Bloemendaal, een rij- *tel belastingmerk; P. Veen, Zijlweg 288, Haar- jsui, een portemonnaie met inhoud; Honig- ~°hker, Iepenlaan 18, Bloemendaal, een rijwiel- "Slastingmerk; W. H. Bakker, 2e Hoogewoerd- straat 30, Haarlem, een zilveren dameshorloge; Knschotenstraat 58, Haarlem, een damestaschje •bet inhoud; P. Tjergens, Nieuw Heiligland 7 food, Haarlem, een doos met fotoglasplaten; A. Dreijer; Haarlem, Omvalspoort 14 rood, een J^arte mantel; J. v. Honschoten, Luitensteeg 15 Haarlem, een paar damesschoenen; Wijsmuller- straat 451, Amsterdam, een actetasch met in houd; M. G. Roosjen, Jelgermastraat 49, Haar- *sm, een damesportemonnaie met inhoud; J. Wesseling, Duvenvoordestraat 49, Haarlem, een Jutte schoen; J .Backhuijs, Bloemendaalscheweg 200 Overveen, een fietstasch met inhoud en een koffertje; Stoeltjes, Bloemendaalschestrand, 'n Gedeelte van een kunstgebit; aan den politie kost Noordzeestrand Bloemendaal, een paar kinderschoenen, een snoer koralen, een huis sleutel, een badmuts, een muts, een blauw kin- derbadpakje, een broche, twee sleuteltjes aan ting, een grijze pullover; aan den politiepost te Aerdenhout: een huissleutel, een snoeischaar, 'n S^eep, een huissleutel en een koperen gewicht; aun het bureau van politie Overveen: twee ta- feldoeken, drie stuks rose onderjurkjes, een gedeelte van kunstgebit, een R.K. kerkboekje '•d. van Schutte, een koffersleuteltje, een me daille met speld, een dop van autowiel, een Miszak met inhoud; aan den politiepost Noord- gestrand, een reservewiel van auto met band. Huldiging kapelaan H. Tabink. In een een voudig van bloemen versierde zaal van den heer Leenders, had dezer dagen de huldiging plaats Jan den scheidenden kapelaan, den weleerw. beer H. Tabink, die benoemd is te Lisse. Ruim honderd mannen, vrouwen, jongens en bieisjes van de verschillende organisaties en congregaties waren op 't appèl. Even over 9 uur jjerd de kapelaan door den Z. E. heer pastoor Kieuwenhuis de zaal binnengeleid. Deze opende de bijeenkomst met een welkom aan de parochianen en zette in 't kort uiteen doel dezer vergadering. Nadat het zangkoor bet „Da Pacem" en „O Salutaris" van Grüber fon gehoore had gebracht, werd de scheidende kapelaan door den pastoor namens de parochia- Oen toegesproken. Deze bedankte hem voor het vele en goede, dat hij aan zijn parochianen en Jan de vereenigingen had gedaan. Vooral het Jeugdwerk, dat onder den vertrekkenden Japelaan, was ter hand genomen, is door hem bi goede banen geleid. Ook heeft hij zijn mqei- Jüke maanden gekend tijdens te ziekte van den Zeereerw. Heer J. Hafkenscheidt, oud-pastoor onzer parocMë'/'O^rKeffr rustte toen de gèhééle fcorg voor de parochie en hij heeft zich flink foor al het werk heengezetf De eerw. spreker bacht hem dank Voor al'dèh moeilijken arbeid. .Voor al deze schoone werkzaamheden over handigde de gewijde spreker den kapelaan een eVenloppe met inhoud namens de vereenigingen fo eenige goede vrienden gegeven. Hierha werd het „Jesu Amor mi" van Giessen fon gehoore gebracht. Na wat gebruikt te hebben werd een woord Van dank uitgesproken door den voorzitter van ben L.T.B. en T.A.V.E.N.U., den heer P. W. touw. Deze vroeg den scheidenden adviseur K Wakels L.T.B. en T.A.V.E.N.U. te willen blijven Bedenken in zijn gebeden. De heer C. Voorn sprak namens de tooneel- Vereeniging „St. Genesius", die onder leiding Van den weleerw. heer Tabink zulke mooie stuk ben ten tooneele had gebracht. De voorzitter van de damclub, Th. Voorn, her innerde den kapelaan er aan, dat hij geholpen bad de damclub te doen aangroeien tot een flinke vereeniging. Van „St. Deus Dedit" was een schrijven inge komen, dat aan den vertrekkenden kapelaan Werd overhandigd. De weleerw. heer Tabink dankte allesprekers Voor de hem toegesproken woorden. Hij meende evenwel te moeten zeggen, dat hij „niet graag" Vertrok, maar toch „niet bedroefd" was dat hij been ging. Veel heeft hij van de „Kwakelaars" Beleerd. Immers hij heeft daar menschen leeren bennen; daar heeft hij het geleerde moeten °nizetten in deadwerkelijkheid voor 't eerst De eerste standplaats vergeet men moeilijk. Klaar nu kan ik met moed en vertrouwen gaan baar de parochie Lisse, waar mij meer werk Wacht dan hier. Na persoonlijk den scheidenden kapelaan de band gedrukt te hebben, was de bijeenkomst Beëindigd. Van onzen middenstand. De midden- atandsvereeniging „Edam" en de afd. Edam Van de Hanze hielden in het Dam-hotei een Becombineerde spoedvergadering in verband biet de a.s. winkelweek, meer speciaal ter vast- atelling van de data waarop deze zal worden Behouden in verband met de andere festivi teiten. De voorzitter van eerstgenoemde vereeniging, be heer Joh. Banning, leidde dé besprekingen tn door voorlezing van het geheele programma tier feesten in September, zooals dit door het betreffende comité werd vastgesteld. Hieruit bleek, dat het het beste was de winkelweek te boen aanvangen op 7 September a.s. De heer A. J. de Koning, voorzitter der Ranze-afdeeling, deelt mede dat deze ver eniging besloten heeft de winkelweek te hou- ben tegelijkertijd met de feesten, of in 't ge heel niet. De winkelweek wil spr. als het voor naamste beschouwen, doch het heeft geen zin biet een winkelweek te komen als de feesten al achter den rug zijn. Voor sommige winkeliers zal de korte termijn van voorbereiding een be daar kunnen zijn, doch laat dit een aanspó- flng zijn in het vervolg vroeger met de organi satie te beginnen. Dringend wil spr. adviseeren °P den door den voorzitter genoemden datum fo beginnen, ook om de medewerking te doen bestendigen van het feestcomité. Om althans eenigszins aan den wensch om bitstel tegemoet te komen, stelt het bestuur dan Voor, de winkelweek te doen aanvangen op 7 September en te laten voortduren tot 19 Sep tember. Met algemeene stemmen wordt dit Voorstei aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur alsdan met het winkelweekcomité de zaak Verder zal voorbereiden. De heer A. J. de Koning zou voor den laat- ajen Zaterdag der winkelweek, welke gelijk tijdig valt met de sluiting van de Floraliatèh- boonstelling, behalve de gewone winkelweekbon- ben een bijzondere attractie wenschen in sa menwerking met de Fioraliavereeniging. Zal in bet bestuur besproken worden. Hij de rondvraag beantwoordde de voorzitter be woorden van dank voor de uitnoodiging en fotneawerking gesproken door den heer de Koning en sprak verder den wensch uit dat de winkelweek weder aan haar doel zal beant woorden in het belang van den Middenstand. ..Burgerlijke Stand Geboren: 18 Aug. Alida Theresia Maria, d. van Jacob Schilder en Arisje Kes; 21 Aug. Simon Jozef, z. van Jacob Tol en Aafje Bont; 23 Aug. Cornelia Maria, d. van Cornelis Bootsman en Cornelia Margarretha Groot. Niesz, oud 51 jaren en Hilletje Frumper, oud 40 jaren. Getrrouwd: 25 Aug. Hendericus van Dijk, oud 26 jaren en Helena Rijkenberg, oud 21 jaar. Overleden: 21 Aug. Trijntje Bruyn, oud 78 jaar, weduwe van Cornelis Has; 23 Aug, Jacob Kloot, oud 26 jaar, echtgenoot van Neeltje Kil. Voetbal Morgen speelt E.S.V. II te Limmen een medaille-wedstrijd tegen Oranje-Wit II. Op eigen terrein spelen om 3 uur de E.S.V.-junioren eveneens een medaille-wedstrijd tegen de E.S.V.- adspiranten. Het secretariaat van E.S.V. is in het vervolg: Ch. G. Maes, Krijt, Egmond-binnen. Schoolfeest Begunstigd door prachtig zomerweer had dezer dagen het feest voor de schooljeugd plaats. De kinderen werden den geheelen dag onthaald en amuseerden zich uit stekend in Braaks onvermoeibare draaimolen. Bü de wedstrijden des middags was veel belang stelling en verschillende spelletjes wekten alge meene hilariteit op, niet het minst het extra nummer: blaastrappen voor jongedames. Tot laat in den haven heerschte er een ge zellige drukte. Vergadering van den Raad. De Raad dezer gemeente kwam gisteravond te half 8 in open bare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemeester, Jhr. N. van Foreest. Aanwezig alle leden. Na opening volgde, na enkele opmerkingen van den heer Kostelijk, vaststelling der notulen Verzoek van S. de Boer e.a. om plaatsing van een lantaarn in de z.g. Butterlaan. De commissie van het G.E.P. stellen voor aan het verzoek te voldoen. Aldus besloten. Voorstel tot het verleenen van een garantie voor het aanleggen van gasleiding langs een gedeelte van den Rijksweg en op de terreinen van den heer P. A. de Lange. Een onderzoek heeft uitgemaakt dat er meer aansluitingen tot stand konden worden ge bracht, dan oorspronkelijk was gedacht. Het geheele verbruik van de nieuw aan te sluiten perceelen wordt thans geschat op 9900 M3, waarvan ruim 5000 M3 ongedekt is. Voor het gedeelte van den Rijksweg wordt een garantie gevraagd van 11.200 M3. Hoewel ook dit niet geheel gedekt is, stellen B. en W. voor toch de gevraagde garantie te verleenen. Aldus besloten. Voorstel tot aankoop van grond voor verbree ding van een gedeelte van den Westerweg. Bedoeld is het gedeelte tegenover den Noor delijken spoorweg-overgang bij Kapel. De heer W. Bakker wil het terrein, groot 140 M2, afstaan voor 70. Aldus besloten. Voorstel tot ruiling van grond in verband met de verbreeding van een gedeelte van den Westerweg met den heer C. Koenders. Aldus besloten. Gemeente-rekening 1931. Aanbieding Van de gemeenterekening over 1931.." Dit sloot voor den gewonen dienst met een voordeeling saldo van 18.621.63 en voor derv kapitaaldienst met een nadeelig saldo van 35.310.00 K- De voorzitter merkte ter verduidelijking van het laatste saldo op, dat de aankoop van bouw terreinen nog steeds uit de gewone middelen werd gefinancierd, de kapitaaldienst zal hier mede nog moeten worden belast. In de commissie van onderzoek werden be noemd de heeren Bamhoorn, Kostelijk en Greeuw. Voorstel tot verkoop van bouwterrein aan T. Helder. Het geldt hier een reeds eerder gehandeld voorstel. De heer Helder had zich inmiddels be reid verklaard, de woning 60 cM. breeder te doen maken. Op verzoek van B. en W. heeft architect Groen een ontwerp gemaakt, dat ongeveer evenveel kostte en naar de meening van het college be ter voldeed. De heer Helder ging met dit plan echter niet accoord. De meerderheid van B. en W. (de beide wethouders) stellen nu voor inwilliging van het verzoek, waarbij de voorzitter zich uit aeshtetisch overwegingen niet kon aansluiten. De heer KOSTELIJK handhaaft zijn meening, bij de vorige behandeling reeds aangenomen. Het type woning, zooals op de ter visie gelegen teekening voorkomt, komt spr. beter voor. Het aspect der gemeente zal er buitengewoon door worden verhoogd. Spr. is tegen het voorstel der meerderheid. De heer BARNHOORN zegt, dat het type, door den heer Groen ontworpen, spr.'s volle instem ming heeft en zou gaarne zien, dat er druk op toekomstige bouwers werd uitgeoefend om der gelijke woningen daar te bouwen. De heer GREEUW zegt, dat de door architect Groen gebouwde woningen heel wat duurder zijn dan die, welke de heer Helder zich had gedacht. Spr. verwacht een fiasco van het terrein-de Lange. Spr.'s overtuiging is, dat de bouwers in deze gemeente het best weten welk type woningen gevraagd worden. Spr. gaat ac coord met de opvatting van de meerderheid van B. en W. De heer KOSTELIJK zegt, dat dit type geheel verschilt met de huizen te bouwen op het terrein de Lange. Spr. wijst op de vele onbewoonde huizen in de gemeente. Wethouder OBDAM bespreekt de teekening van den heer Groen en wijst er op, dat men den bouwers geen bepaald type kan opdringen. Om de daarin gestoken arbeidsgelegenheid wil spr. het voorstel met nog meer klem aanbevelen. De VOORZITTER prefereert het ook, dat er andere type woningen in Heiloo komen. De heer Groen heeft spr. verzekerd, dat de kosten van het door hem ontworpen type vrijwel overeen komen met het plan-Helder. De heer BARNHOORN is van meening, dat de volkssmaak verbeterd zal worden met het type woningen als door den heer Groen ontworpen. De heer GREEUW geeft in overweging voor rekening van de gemeente 5 van dergelijke wo ningen te laten bouwen. De heer KOSTELIJK wijst erop, dat elders bouwterrein genoeg te vinden is om het type- Helder te bouwen. De heer GREEUW dient het voorstel in om voor rekening van de gemeente daar woningen van het type-Groen te bouwen. De VOORZITTER ontraadt dit voorstel. De heer KOSTELIJK voelt in principe wel voor het voorstel-Greeuw, doch wil hier niet bout portant een besluit nemen. De heer SCHUIJT verzet zich tegen behan deling van het voorstel-Greeuw, daar het niet aan de orde is. De VOORZITTER onderschrijft dezen ge- dachtengang. Weth. MAAS GEESTERANUS zegt, dat de gemeente de bouwers geen moeilijkheden in den weg moet leggen. Alles moet getracht worden om hier forensen te krijgen. De VOORZITTER wijst op de consequenties die uit aanneming van het voorstel van de meerderheid kunnen voortvloeien. De heer GREEUW vraagt in de volgende ver gadering prae-advies op zijn voorstel. In rekening gebracht werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 92 stemipen. 8. Vaststelling van bijdragen voor het geven van bijzonder vervolgonderwijs. Deze werden vastgesteld over 1928 voor een bedrag van 868.25 en over 1929 voor de som van 98,62^2. 9. Voorstel tot vaststelling van een verorde ning tot aanvulling der Algemeene Politie-ver- ordening. In hun toelichting wijzen B. en W. op de wenschelijkheid om parkeeren te verbieden o.a. voor het gedeelte van den Rijksweg vanaf het Groenelaantje tot het perceel van den heer Nap en in de Regulierslaan. Verdere gedeelten zullen door B. en W. kunnen worden aangewezen. Voorts is het verboden met meer dan twee rijwielen of motorrijwielen naast elkaar te rijden. Conform werd besloten. De heer KEESMAN betoogt nog de wensche lijkheid om parkeer-terreinen aan te wijzen. belasting-regeling 10. Voorstel ten aanzien van de regeling der belastingen. In een uitgebreide bijlage lichten B. en W. toe, dat verandering van belastingheffing voor minder draagkrachtige personen een zeer onbe- teekende vermindering ten gevolge zal hebben, weshalve B. en W. voorstellen geen verandering in de belastingheffing aan te brengen. Het belangrijke batig saldo over 1931 maakt het mogelijk, dat, naar alle waarschijnlijkheid, voor het a.s. belastingjaar geen verhooging van de opcenten zal plaats moeten hebben. In zijn toelichting wijst de VOORZITTER erop, dat het vorige jaar ook de electriciteits- tarieven zijn verlaagd, waardoor de inkomsten voor de gemeente ook weer zijn verlaagd. De heer KEESMAN zegt, dat de personeele belasting, aan de hand van deze cijfers, twee klassen naar beneden kan. Spr, wil een progres sieve heffing invoeren. De belasting wordt dan gehaald van degenen, die het meest kapitaal krachtig zijn. De progressieve heffing zou spr. willen laten beginnen bij een inkomen van 1000 met 10 opcenten en voor elke 1000 10 opcen ten meer tot een bepaald maximum. De heer VAHL is het ook niet eens met het voorstel van B. en W. en wil de gemeente een klasse verlagen. De heer, KOSTELIJK is van meening, dat het voorstel van den heer Keesman wel niét geheel juist zal zijn. Spr. vreest, dat de fondsbelas ting het volgend jaar zeer zal tegenvallen, hoe wel spr. wel voelt voor een progressieve heffing. De VOORZITTER wijst aan de hand van de ter visie gelegen gegevens, dat een verandering van klasse absoluut geen rol speelt. Het is een kwestie van slechts enkele centen. De heer SCHUIJT wil de opcenten op de per soneele belasting verlagen en die op de fonds belasting verhoogen, dermate, dat het voor de gemeente geen verschil maakt. De VOORZITTER merkt op dat de gemeente een belasting-object moet hebben, waarop althans eenigszins gerekend kan worden. De heer VAHL zegt, na inzage van de beschei den, dat hem gebleken is, dat klasse-verlaging niet het door hem gedachte voordeel te weeg bracht. Het voorstel werd aangenomen met 92 stemmen. Een nieuwe bijzondere school? 11. Aanvraag van gelden voor stichting van een bijzondere lagere school. Van het bestuur van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs te Heiloo was een aanvrage ingekomen om gelden uit de ge meentekas beschikbaar te stellen voor het stich ten van een school voor bijzonder lager onder wijs. Een verklaring, waarop handteekeningen voorkwamen ten bewijze, dat 45 leerlingen de school zouden bezöékèn, was ingesloten. Verschillende mededeelingen en een nader in gesteld onderzoek wezen uit, dat het aantal leerlingen 32 zou bedragen. 0.m. trokken vijf onderteekenaars zich terug; drie leerlingen be- hooren tot het R.K. Kerkgenootschap (aldus B. en W.) en omtrent hen is door de moeders ver klaard, dat de vermelding op een vergissing be rust; twee leerlingen hebben de lagere school reeds verlaten en ontvangen voortgezet onder wijs; twee leerlingen zullen op den openings datum niet den vereischten leeftijd hebben be- rsikt In zijn toelichting zei de VOORZITTER o.a., dat de bouwkosten ongeveer ƒ25.000 a ƒ30.000 zouden hebben bedragen. Deze lijst heeft op het college in hooge mate een onbetrouwbaren in druk gemaakt. B. en W. stellen voor afwijzend op de aanvraag te beschikken. De heer VAHL zegt, dat men het 't bestuur niet kwalijk kan nemen, dat onderteekenaars zich later terugtrekken. Er zijn echter gevallen, die niet juist zijn. De VOORZITTER herhaalt, dat er momenteel 32 leerlingen overblijven en aan de aanvrage dus niet voldaan kan worden. De heer SCHIJT merkt nog op, dat, als de aanvrage juist was geweest, spr. zeer zeker er zijn stem aan zou hebben gegeven. Het voorstel van B. en W. werd met alge meene stemmen aangenomen. Hierna sluiting. Wilhelminafeest - Donderdag had de Wil- helmina-vereeniging haar jaarlijksch feest ge organiseerd: wegens de tijdsomstandigheden ditmaal in meer beperkten vorm. Contributie was dit jaar niet geïnd, daartegenover werd ook van de leden entree gevorderd. De burgemeester opende des morgens om 9 uur het feest met een toepasselijk woord, waar na de schoolkinderen werden onthaald en eeni- gen tijd bezig gehouden werden met verma kelijkheden. Vervolgens werd een vliegerwedstrijd gehou den voor de oudere jongens en meisjes en een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Des namiddags werd de als steeds gebruike lijke ringrijderij gehouden met paard en twee wielig r door A. de Blanken en mej. v. d. Bosch, de 2e prijs door A. Goes en mej. C. van Velzen, de 3e prijs door C. de Jong en mej. Mourits geb. Eekelschot. Hierna werd een ringrijderij gehou den op rijwielen voor dames en heeren waar van prijswinnaars werden: le pr. D. Hooger- werf, 2e pr. Jac. Brewel, 3e pr. mej. C: Groe nendijk, 4e pr. A- Brewel. Des avonds omstreeks half elf had op het feestterrein nog een onaangenaam incident plaats. Een negental personen uit een naburige gemeente waren in hun werkpak en op klom pen aanwezig en hadden zich al eenigen tijd van een minder prettige zijde aangesteld tot zij tenslotte in de consumptie-tent handge meen werden met eenige Nieuwkoopers. Met bierflesschen sloeg men er op los, zoodat zelfs Dr. Koert uit Nieuwkoop er aan te pas moest komen om de toegebrachte verwondingen te verbinden. De burgemeester, die aanwezig was, greep met de politie onmiddellijk in en ontruimde de tent. Na een half uur was de orde hersteld en de rust weergekeerd en kon het feest onge stoord worden voortgezet. Sportnieuws. Door de besturen van de voetbalvereenigingen N.V.Z. en D.W.S. is in principe besloten beide vereenigingen te com bineeren. Gespeeld zal worden onder den naam D.W.S. in de blauw-zwarte kleuren, terwijl tevens een grooter terrein is bijgehuurd. Toe treding tot den Diocesanen Voetbalbond in het Bisdom Haarlem is ook reeds aanhangig ge maakt, zoodat ons dezen winter een serie span nende wedstrijden te wachten staat. Burgerlijke Stand Geboren: Anna Maria, d. van P. Kuijf en A. de Leeuw. Overleden: A. de Leeuw, oud 43 jaren, echt- genoote van P. Kuijf. De moderator neemt afscheid van de jon gens Donderdagavond nam het Patronaat op passende wijze afscheid van zijn directeur, den weleerw. heer R. Oud. Natuurlijk waren al le leden van het groot en klein Patronaat aan wezig om den laatsten dank te brengen aan hun ijverigen priester, die zooveel gedaan heeft voor de jeugd, die menig uurtje met de heeren com missieleden doorgebracht heeft onder de jeugd. Ongeveer kwart voor negen kwam de zeer- eerw. heer pastoor met zijn kapelaan in het R. K. Vereenigingsgebouw, alwaar de commis sieleden met de jongens zaten te wachten. De heer J. Hoogervorst opende de bijeenkomst en sprak namens de commissie en de jongens tot den scheidenden moderator. Nog pas geleden, aldus spr., hebt gij kennis gemaakt met ons of gij gaat weer vertrekken. Wij willen U een passend afscheid brengen en danken U voor het vele wat er is gedaan voor de jongens. Alle pogingen werden aangewend om de zaak zoo goed mogelijk te laten mar- cheeren. Uw leiding was correct. Het werken en de lessen die U gaf op godsdienstig gebied en de wellevendheid zijn door de leden ter harte genomen. Ook was gij voor variatie en kon best zien dat er pleizier gemaakt werd. Voor alles wat gij gepresteerd hebt zijn we dankbaar, en dat God U moge zegenen in uw verder priester leven. Door een van de leden, de jongenheer G. Koeleman, werd namens alle leden van het Patronaat, uit dankbaarheid een kistje sigaren aangeboden. Wij hebben met vreugde samen gewerkt, zegt spr. Spr. hoopt dat de scheidende kapelaan met eenzlfde succes in zijn nieuwe parochie zal mogen werkzaam zijn. De pastoor sprak ook een hartelijk woord van dank tot den vertrekkenden kapelaan. In de weinige weken, die ik met U heb samengewerkt, zegt spr., heb ik kennis genomen van de werk lust, de belangstelling, welke gij voor het jeugd werk toont. Gij leefde mee met de jongens. Ik heb er verbaasd over gestaan, hoe de belangen der jongens U ter harte gingen. Voor mij als pastoor is dit nu de eenigste gelegenheid U hiervoor dank te brengen. Prettig en goed is er samengewerkt; het spijt mij werkelijk dat U gaat vertrekken. In dit korte tijdsbestek heb ik U leeren kennen en waardeeren als een zwoe ger, met grooten ijver bezield voor de parochie en het jeugdwerk. Als hoofd van het Patronaat breng ik U dank, daar gij de jongens telken male gewezen hebt op de wellevendheid, goede manieren enz. Jongens, nu deze gelegenheid mi) geboden wordt een woord tot U te spreken, bindt ik U op het hart: weest toch altijd be leefd en netjes tegenover jelui overheden, de heeren commissieleden. Bezoekt steeds de bij eenkomsten van de Maria-Congregatie. Mocht binnen korten tijd eenige verandering in het Patronaatswerk gebracht worden, n.l. door de Verkenners, dan zal dit zijn om tucht te bren gen onder de jongens, hen te leeren offers te brengen voor anderen, goede manieren hen aan te leeren, opdat allen worden echte Roomsche mannen, bezield met liefde voor elkander. Jon gens, aldus spr., nu jelui kapelaan gaat ver trekken, verzoek ik allen des Zondags onder de H. Mis een klein gebedje te willen storten voor hem, die zoo ontzaggelijk veel gedaan heeft voor het zieleheil van U en de parochie. Kape laan, ik dank U nogmaals voor alles wat gij ge daan hebt. Moge Gods zegen U vergezellen en dat gij in Grootebroek met denzelfden lust en arbeid zult mogen werken, wenschen we U allen van harte toe. Uit erkentelijkheid werd door den scheiden den kapelaan aan de jongens een glaasje Ran|a of limonade aangeboden. Het laatste woord werd gesproken door den Moderator. Jongens, ik herinner me nog heel goed het moment dat ik hier kwam en vreemd stond te kijken. In dit afgeloopen jaar heb ik jelui leeren kennen van binnen en van buiten. De jongens van Langeraar zijn heel goede jongens! Ik heb jelui op fouten moeten wijzen,- maar altijd met een goede bedoeling. Veel ple zier en vreugde heeft mijn plicht ten opzichte van jelui mij verschaft. Ik dank den heer pas toor voor zijn waardeerende woorden en ook den heer Hoogervorst voor zijn afscheidsspeech. Spr. brengt dan nog den heeren commissie leden dank voor de pleizierige samenwerking. Ik heb uw liefde voor het jeugdwerk bewonderd, zegt spr. Hij hoopt dat het Patronaat van Lan geraar moge uitgroeien tot een schiterende af- deellng en hare leden flinke gezellen en tot slot flinke mannen worden in de parochie. Spr. wenschte allen het beste, en hij hoopte nog eens in de gelegenheid te worden gesteld al len terug te zien. en vertrouwde dat aller gebed hem zal vergezellen naar zijn nieuwe stand plaats. Hierna volgde sluiting met gebed. Gemeenteraad. Maandagavond 29 Augus tus komt de Gemeenteraad in openbare zitting bijeen ten Gemeentehuize, des namiddags 7 uur nieuwen tijd. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Crediet uitbreiding brandweermaterieel. 3. Voorstel van B. en W. de woning van den rijksveldwachter van gemeentewege van een telefoonaansluiting te voorzien. 4. Voorstel B. en W. tot het opnieuw huren van een drietal noodslachtplaatsen. 5. Herziening van het contract gesloten met de .Ned. Thermochemische Fabrieken inzake de vernietiging van vleesch. 6. Voorstel van B. en W. tot regeling der in voerkeuring en het heffen van loonen op die keuring. 7. Voorstel van B. en W. tot het opnieuw vaststellen der legesverordening. 8. Vaststelling verordening voor het agent schap der arbeidsbemiddeling. 9. Beschikbaarstelling gelden voor politie- cursussen. 10. Verlaging van het aflossingspercentage van door tuinders onder gemeentelijke garantie opgenomen credieten. 11. Verslag Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf over 1931. 12. Aanbieding gemeente-rekening over den dienst 1931. 13. Aanbieding Gemeente-Begrooting over den dienst 1933. 14. Wijziging Gemeente-Begrooting dienst 1932. Ook de Chr. B. en T. houdt vergadering met de leden. Onder voorzitterschap van den heer v. Spronsen vergaderde de plaatselijke af- deeling van bovengenoemde vereeniging, ter bespreking van eventueele maatregelen, welke zouden kunnen leiden tot verbetering van den toestand, waarin de tuinders door het vrijwel waardeloos worden hunner producten, zijn ko men te verkeeren. De voorzitter heette welkom alle leden, bij zonder den burgemeester van Nieuwveen, den afgevaardigde van den L. T.B. Van den burge meester van Ter-Aar was bericht binnen ge komen van verhindering. Voorts zette de voorz. uiteen al wat reeds gedaan is door de plaatselijke tuinbouw-organi- saties om steun te verkrijgen. Eerst is gedacht om te vragen om steunverleening per aange voerde colli, thans wordt er overwogen per be- teelde R. R. een bepaalde toeslag. Na een uitvoerige bespreking werd met al gemeene stemmen een motie aangenomen met de strekking van toeslag per R. R. en maat regelen treffen door de Regeering, doordat de bedrijven der tuinders kunnen rendeeren. Verder werden, er nog feiten aangehaald, welke scheeve toestanden er nog bestaan in den tusschenhandel. Ook de exporthandel werd goed onder de loupe genomen, er worden al reeds proeven genomen met het ruilsysteem. Nadat nog eenigen tijd was gediscussieerd over een en ander sloot de voorz. de vergadering. Het komende feest! Ijverig is de commis sie .Koninginnedag" in de weer voor het feest van a.s. Woensdag. En zooals het dit jaar wordt aangepakt, mag dit werk niet onderschat wor den, want het wordt inderdaad grootsch opge zet. De programma's zijn verschenen en worden hier en in de naaste omgeving huis aan huis verspreid. En wat dit programma vermeld is niet gering. Om 8.45 samenkomst der schoolkin deren op de scholen. 9.05 zal door den voorzit ter de feestrede worden uitgesproken, hierna opstelling der kinderen voor de optocht. Om 10.15 beginnen de kinderspelen; van 1 uur tot 2 uur is het pauze, daarna nemen de volksspelen een aanvang. Wat het programma hiervan ver meldt is zeer interessant. De technische com missie streefde er steeds naar om op het ge bied van volksspelen met wat nieuwe voor den dag te komen en tot haar eer gezegd: ze zijn volkomen geslaagd. Het meest eenvoudige is deze dag niet naar elders te gaan om feest te vieren, maar te Vijf huizen te blijven, want dan zal men in z'n ver wachtingen ver overtroffen worden. Het geheel wordt opgeluisterd door de Muziekvereeniging „Excelsior" te Hoofddorp, dit alleen is reeds een aansporing om hier te blijven. Collecte. Door Burgemeester en wethouders dezer gemeente is vergunning verleend aan het Leger des Heils om in de maand October alhier een collecte te houden. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter ge meente-secretarie is aangifte gedaan van het verliezen van een gouden vulpen, zoomede van het vinden van een zilveren armbandhorloge. Inlichtingen bij de gemeente-politie. Koninginnedag. In verband met de viering van den verjaardag van H.M. de Koningin in deze gemeente op 31 Aug. a.s. is het postkan toor alhier dien dag geopend voor postzaken, alleen zegelverkoop en Rijkspostspaarbank tot 14 uur. De overige uren dus van 9—12.30, 13.30 16; 1819 voor telegraaf en telefoon. Postwisels, quitanties en giro ij belasting wor den dien dag niet behandeld. Tusschen 18 en 19 uur bestaat gelegenheid de aankomende post af te halen, terwijl de avondbestelling vervalt. Ook het gemeentehuis zal dien dag voor het publiek gesloten zijn. Rijwielplaatjes. Rijwielplaatjes schijnen een vlottend handelsartikel te zijn. Vooral als ze beneden regeeringsprijs aangeboden worden. In den laatsten tijd werden er heel wat plaat jes op ons baddorp vermist. We gelooven, dat aan die diefstallenreeks thans wel een eind ge komen zal zijn, daar enkele vreemdelingen door de politie zoodanig geplaatst zijn, dat ze hun bedrijf van plaatjesverzamelen niet meer Kun nen uitoefenen. Vervolgonderwijs. Op 3 October a.s. vangt de gemeentelijke cursus voor vervolgonderwijs aan in school B, Schoolplein 1. Toeeglaten kunnen worden zij. die de lagere school geheel of gedeeltelijk doorloopen hebben en geen onderwijs meer ontvangen. Onderwijs wordt gegeven onder anderen: in Nuttige Handwerken. Nederlandsch, Duitsch, Handelsaardrijkskunde, Handelsrekenen enz. Aangifte op Maandag 5 en Dinsdag 6 Sep tember a.s. des namiddags van 7 tot 8 uur aan school B. Aldaar en aan zijn woning Brede- rodestraat 23 zullen gaarne verdere inlichtingen verstrekt worden door het hoofd van den cur sus, den heer H. van Ekeren. „Luctor et Emergo" Naar wij vernemen, zal Zondag 4 September voor bovengenoemde vereeniging in de omgeving der R. K. Kerk een collecte met gesloten bussen worden gehouden, waarvoor door B. en W. voor het geheele dorp toestemming werd verleend. Te Nijmegen aan de Muehterstraat ligt het R. K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo", een doorgangshuis voor menschen, die dakloos of werkloos zijn geworden en geholpen moeten worden. Zij worden in die inrichting weder aan werken gewend. In den loop van tien jaren zijn meer dan 1500 personen in betrekkingen ge plaatst, nadat zij eenigen tijd in die inrichting waren geweest en voor hen werk was gezocht en gevonden. Aan tienduizenden doortrekkende en plaatselijke armen van alle gezindten werd gratis een portie warm eten verstrekt; aan duizenden gratis nachtlogies. Uit alle streken van ons land herbergt „Luctor et Emergo" gas ten. Van deze nationale instelling, waarvan H.H. Hoogw. Exc. Mgr. J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht en Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van Den Bosch beschermheeren zijn, worden dan ook in vele plaatsen van ons land geldin zamelingen gehouden en uit vorenstaande blijkt, dat nu Zandvoort aan de beurt is en wij gaarne het verzoek steunen ter wille der arm- sten onder de armen, de dakloozen. Men kan ook directe toezending doen onder gironummer 106589. Naar O. L. Vr. ter Nood Op initiatief van het bestuur van den R. K. Volksbond wordt een bedevaarttocht georganiseerd op 18 September a.s. naar O. L. Vrouw ter Nood te Heiloo. Tot deelname worden hiertoe per circulaire aange spoord alle leden van den Volksbond en hunne dames. Tevens is de gelegenheid opengesteld tot deelname voor alle katholieken, in het bijzon der voor de Maria-Congreganisten. Door den Eerw. Heer Rietveld, adviseur, zal een plechtige H. Mis met assistentie worden opgedragen. De wisselende gezangen zullen worden gezongen door een koor, gevormd uit de leden van den Volksbond en de pelgrims. Des namiddags is er Kruisweg met preek en tot sluiting een plechtig Lof met processie en Te Deum. In totaal zullen de kosten per per soon den prijs van 2.benaderen. De alge meene intentie der bedevaart is, om door de voorspraak van de H. Maagd Maria te verkrij gen de beëindiging der wereldcrisis en den groei en bloei van de Maria-Congregatie en den R. K. Volksbond in de parochie Zandvoort. „Benzine, meneer „Ja." „10 Liter?" Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zullen 26 September a.s„ des voormiddags om 11 uur, ter Provinciale Griffie behandeld worden de bezwaarschriften tegen een aanvrage van de N.V. Haarlemsche Brockway-Bus-Maatschappij te Heemstede, om vergunning tot het in werking houden van den autobusdienst van Haarlem naar Leiden en te rug na 4 Januari 1933. De concessie werd aan de Haarlemsche Broek - way-Bus-Maatschappij verleend op 4 Januari 1930 met de bepaling, dat zij voor drie jaar zou gelden, omdat Januari 1933 de Noord-Zuid-Hol- landsche Tramweg Maatschappij met electri sche tramtreinen op dit traject zou gaan rijden. De Brockway probeert nu blijkbaar toch nog verlenging van de concessie te- verkrijgen. Wij hebben bij de directie van de N.Z.H.T-M. geïnformeerd, of de electrische tram inderdaad op 4 Januari a.s. zal rijden op het traject HaarlemLeiden. Men deelde ons mede, dat al les in het werk gesteld wordt en dat zeer waar schijnlijk de stoomtram het nieuwe jaar niet meer zal zien. Eenige wagens zijn reeds afgele verd en op verschillende punten van de lijn wordt hard gewerkt. De Brockway-directie zal intusschen haar pogingen om concessie-verlenging niet staken! M.s. „Baloeran" 24 Aug. van Colombo, thuis reis; m.s. „Dempo" 25 Aug. te Marseille, uitreis; m.s. „Indrapoera" 22 Aug. te Belawan, uitreis; ma. „Sibajak" 23 Aug. te Rotterdam, uitreis; m.s., „Kota Agoeng" 24 Aug. van Colombo, thuisreis; ma. ,Kota Baroe" 24 Aug. van Ba tavia, thuisreis; m.s. ,Kota Gede' 25 Aug. te Rotterdam, thuisreis; ma. „Kota Inten" 13 Aug. te Colombo PJBL; m.s. ,Kota Nopan" 24 Aug. te Havre, thuisreis; ma. „Kota Pinang" 20 Aug. pass. Perim, uitreis; ma. „Kota Radja" 24 Aug. te Antwerpen, uitreis; m.s. ,Kota Tjan- di" 24 Aug. te Soerabaya, uitreis; ma. „Djam- bi" 24 Aug. van Suez, HAL; sa. „Jacatra" 24 Aug. pass. Suez, uitreis; sa. „Modjokerto" 25 Aug. te Hamburg, thuisreis; sa. „Palembang" 24 Aug. van Suez, uitreis. De heeren L. Franke, H. B. Hilleman, J. Kraaypoel. L. Luxwalda, G. J. Prins, J. K. van de Weyer, J. Bosscher, slaagden te Haarlem voor het examen Handenarbeid. De heeren B. Tol, N. van der Lijn, beiden Amsterdam; G. van Stijn, Bovenkarspel; J. Ruiter, Enkhuizen, slaagden te Haarlem voor het examen hoofdakte. Eén teruggetrokken. Ondertrouwd: 25 Aug. M. A. Vermeeren en C. W. de Groot; J. A. Beumer en M C H Zoon. Getrouwd: 25 Aug. J. Giling en A. Heidveldt; C. A. Steenkist en G Kloos; G v Galen en A. C. v. Velthuijsen; A J Sehipmölder en T. v d. Slutjs. Geboren: 23 Aug. d. v*n M. Schouten—Ko ning; 24 Aug. d. van Z VenemaPool; z. van C. Modderman—Hoogewerf; z. van D. v d Eist —Zeeman; d. van M. Kloos—Mourik; d. van H. de Grootde Nijs. Overleden: 24 Aug. J. Schutte—Priester, 56 jaar, Adr. Loosjesstraat; 13. A. van Willigen- burg—v. Breemen, 77 jaar, Leidscheplein; J. M. v. Burch, 32 jaar, Florastraat; C. W, 5 jaar, d. van A. Schipperheijn, Kruisweg; O. Groe- neveld, 13 jaar, Kamperlaan. 23 Aug. M Al bertsTaconis, 76 jaar, v. Eedenstraat. NEW-YORK, 26 Aug. (VT>.) Gemeld wordt, dat de beide Amerikaansche schoonspringers Georgia Coleman en haar verloofde Galitzen de amateurzwemsport zullen verlaten. Het ligt nj. in de bedoeling een tournée te maken en in verschillende plaatsen demonstraties te ge ven, waarvoor honorarium betaald zal worden. Helen Madison wordt volgens hetzelfde be richt filmster, terwijl Eleanor Holm tooneel- speelster wordt. De laatste zou reeds een con tract hebben met een gezelschap te New-York. Als „bijzonderheid" zou men aan dit bericht kunnen toevoegen, dat Helen Madison Olym- pioene 1932 was o.m. in het nummer 100 meter vrije slag, dat Eleanor Holm Olympisch kam pioene was in het nummer 100 meter rugslag, en dat Georgia Coleman en Galitzen het Olym pisch kampioenschap hebben gewonnen resp. in de nummers schoonspringen voor dames en schoonspringen voor heeren. 24 Aug. RCH-adsp.—Schoten 36; RCH- adsp.—EDO 68; RCH-adsp.—Kennemerland 6—0; RCH.adsp.DEO 0—5; RCH-adsp.—Hille. gom 1—2; RCH 5—Cricketclub RCH 4—2; RCH d (Jun.)—EDO c 6—5; RCH e (Jun.)— Haarlem c 1—9. 25 Aug. RCH 3—EHS 1—1; RCH 4—Ripper- da 1 03. RCH 10Riperda 2 43. H. P. C. II gaat als volgt te water: L. Köhler B. van Hijk, B. J. Moolenaar, J. van Zadel, R. de Bruyn, A. M. Heerkens Thijssen, H. Müller H. P. C.'s reserve-team is het niet mogen gelukken dezen tweeden psomotie-wedstrijd te winnen, waardoor het 't volgend jaar weer in de Res. li-klasse Ned. Zevenbond zal spelen. Het begin kenmerkt zich door aan beide zijden zeer zenuwachtig spel. Om beurten moeten ech ter beide keepers handelend optreden, hetgeen hun goed afgaat. Met blanken stand wordt van doel gewisseld. Kort na de hervatting moet Moolenaar het water verlaten, wegens een fout binnen de 4 Meter-lijn. De toegewezen strafworp wordt door den L. Z. C.-midvoor benut: 10. H. P. C. komt nu geducht opzetten, doch door slecht schieten van de geheele voorgoede, gaan verschillende zeer mooie kansen jam merlijk verloren. Een L. Z. C.-man maakt nog een fout binnen de 4 Meter-lijn, doch de scheidsrechter kent geen strafworp toe. Met H. P. C. steeds in den aanval, komt het einde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3