LEEKEPREEKEN De afzet van koelhuisboter 't Weer op Zondag Steun in natura Dreigende staking De iepenziekte ZATERDAG 27 AUGUSTUS Kardinaal van Rossum naar „SparrendaaP' Plechtige bisschopswijding van Mgr. Joosten De wijdingsplechtigheid DE OPSLAGKOSTEN Regeling van de Crisis-Zuivel- centrale betreffende de vergoeding Erkenning van koelhuis houders De administratie der voor raden Controle van de voorraden en den uitslag Restitutie der heffing by opslag In 't scheepvaartbedrijf Invoerbeperking Wat niet gecontingenteerd wordt NACHTELIJK GRENSGEVECHT In „Stikkelhoek" ging het warmpjes toe De ingevolge de Crisis- Zuivel-Wet" te betalen hef fing bij uitslag De boterprijs bij opslag De boterprijs bij uitslag Te betalen heffing bij uitslag Het ziektebeeld en de oorzaak Tegen steunverlaging Een telegram aan minister Ruys Afzet Opheffing P. T. T.-kantoor De commissie-Lambooy CRISIS-BOT ERMERK 65 ct. per K.G. BENOEMINGEN Paters Dominicanen Audiëntie Varkenscentrale Directeur-generaal van den Arbeid 452. heel veel lichtzinnige menschen, die niet te raden zijn. Maar even groot en misschien nog grooter is het getal van hen, die gaarne leiding en voorlichting aanvaarden, mits hun deze maar tactvol en liefdevol wordt gegeven. Hiermee zijn we nog lang niet aan het einde van de rij! Objectieve waarnemers van hun tijd weten, dat er aan ons jonge geslacht heel wat ontbreekt. De oorzaken daarvan, verband houdend met den oor log en zijn naweeën, hebben wij in vorige beschouwingen in den breede opgesomd. Het ontbreekt onze jeugd aan concentratie- en aan doorzettingsvermogen; ze wil graag slagen in evenveel weken, als hun vaders er jaren over hebben gedaan; ze heeft groote behoefte aan vermaak, aan ontspan ning en aan excentriek doen. En het ongeluk voor die jeugd is, dat de mannen en vrou wen van middelbaren leeftijd en ouder zich daarbij te gemakkelijk neerleggen. Er heerscht een zeker fatalisme van: „het is nu eenmaal zoo" en: „daar is niets tegen te doen!" Er heerscht een pessimistische geest, die half onbewust een chaos voor zich ziet. 't Is alles zoo vreemd, zoo geheel anders dan in onze jeugd: dat zal vroeg of laat wel op een ineenstorting van onze samenleving uitloopen; want van deze jeugd kan niets goeds terecht komen1 Aldus denken en spreken de ouderen. Tegenover deze zwartgalligheid roepen wij optimisten op! Laten wij toch vertrouwen hebben in het leven, maar dan niet een blind en een werkloos, doch een actief vertrouwen. De jeugd van heden is niet beter of slechter dan die van een halve eeuw terug; ze is anders, brutaler maar eerlijker, lichtzin niger, maar openhartiger en meer ontvan kelijk. Ze zal, volgroeid, zijn wat wij er van maken. Maar wij moeten met het op timisme, dat den christen past, iederen dag aan haar opvoeding werken met woord en voorbeeld. Wij vragen den onderwijzers, den werk gevers, groot en klein, den leiders van vak- vereenigingen, allen, die met het opgroeiend geslacht in aanraking komen: zijt ge u bewust van uw verantwoordelijke taak? Wordt er den jongen mannen op gewezen, voortdurend en bij iedere gelegenheid, dat niet de bioscoop, de cigaret en de voetbal de middelen zijn om carrière te maken, dat deze hoogstens bij uitzondering als ontspanning dienst mogen doen; maar dat uitbuiten van allen vrijen tijd, dat aan- kweeken van vakkennis, dat liefde voor den dagelij kschen arbeid alleen gelukkige menschen kunnen maken. Hoevele werk gevers, groot en klein, zijn op deze wijze de werkelijke ptroon, dat is de bescher mer, van him jeugdige arbeiders en be dienden? En hoe staan we tegenover onze vrou welijke jeugd, de moeders van ons toe komstig geslacht? Wie heeft den durf om het onvrouwelijke in onze hedendaagsche meisjes te laken? Waarom dringen wij haar niet met kracht naar de gezonde organi saties van vrouwélljke Roomsche jeugd, waar ze leeren, dat het meisje levenslustig kan zijn zonder lichtzinnigheid; waar aan het leven verdieping wordt gegeven? Waar om gaat er van ons, katholieken, nog zoo weinig actie uit tegen de vrouw in fabriek, kantoor en werkplaats; waarom geven wij niet den stoot aan een beweging om de vrouw en het jonge meisje terug te drijven naar het zuiver vrouwelijke beroep. Juist deze tijd van malaise, waarin zooveel lijke taak; in dat werk te slagen, ligt voor een groot deel de toekomst van het men- schelijk geslacht. Welnu, wij, de levenden hebben dit welslagen in de hand: wij heb ben de verantwoordelijkheid tegenover het nageslacht. Wij, katholieken, die de blijd schap der kinderen Gods moeten bezitten, wij moeten hier mannen en vrouwen van de daad zijn! In dezen geest schreven wij boven dit opstel: optimisten gevraagd! HOMO SAPIENS. In verband met de plechtige bisschops wijding van Mgr. Fr. Joosten uit Grubbenvorst, Limburg, door Z.Em. Kardinaal van Rossum op morgen, Zondag 29 Augustus.is het prach tig gelegen Missiehuis „Sparrendaal" te Vugt, schitterend versierd. De firma Bahlmann uit Nijmegen had ge heel belangeloos het Missiehuis eene voor de groote beteekenis van den dag waardige, voor name versiering gegeven, waaraan dagen te vo ren werd gewerkt. Van het imposante gebouw hangen de vlaggen. Kardinaal van Rossum werd op „Sparren, daal" ontvangen en verwelkomd door den l.c. Algemeen Overste van Scheut, den Hoogeerw. Pater van der Putte. Bij deze ontvangst zullen tegenwoordig zijn pater De Brouwer, rector van het St. Franciscus Xaverius-College van „Spar rendaal"; Pater Joosten, rector van „Oud-Spar- rendaal", broer van Mgr. Joosten; Pater Ver- haeghe en Pater Crabbe, leden van den Raad der Missiehuizen. Deze groep zal omringd zijn van de paters en studenten van „Sparrendaal". De studenten hebben de vacantie onderbroken om bij de luisterrijke plechtigheden tegenwoor dig te kunnen zijn. Zondagmorgen om 9 uur zal in de kapel van „Sparrendaal" door Z.Em. Kardinaal van Ros sum de H. Mis worden opgedragen, waaronder het koor der studenten van het St. Franciscus- Xaverius-College de liturgische gezangen zul len uitvoeren. Z.Em. de Kardinaal zal Mgr. Joosten tot bis schop wijden en bij deze heilige handeling wor den geassisteerd door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Die pen, bisschop van 's-Hertogenbosch, onder wiens diocees „Sparrendaal" behoort, en Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond, uit welk diocees de nieuwe kerkvoogd als priester aan de Kerk geschonken werd. Z. H. Exc. Mgr. Diepen zal vergezeld zijn van zijn secretaris, den zeereerw. heer Van Loon; Z. H. Exc. Mgr. Lemmens van zijn secretaris, den zeereerw. heer Moonen. De plechtigheden der bisschopswijding van Mgr. Joosten zullen worden bijgewoond door de hoo- ge geestelijkheid van het bisdom van 's-Her togenbosch, familieleden van den wijdeling, de paters en studenten van „Sparrendaal", autori teiten en missievrienden, paters van het Missie huis van Scheut en van het Mgr. Hamer Missie huis te Nijmegen. Z. H. Exc. Mgr. Joosten zal na afloop der plechtigheden op „Sparrendaal" receptie houden. Mgr. Frans Joosten werd in 1874 geboren te Grubbenvorst in Limburg, priester gewijd in het Missiehuis te Scheut, in 1899 en bleef aldaar gedurende twee jaar in functie als professor in de filosophie, waarna hij in Sept. 1901 als missionaris naar China vertrok. In 1910 volgde zijn benoeming tot directeur van het district Siwantze. In 1931 keerde Mgr. Joosten naar het vaderland terug en werd in Febr. 1932 benoemd tot Apostolisch Prefect van Tatung-Fu. In Mei d.a.v., toen Mgr. Joosten gereed was voor den terugtocht naar zijn missieland, werd hij tot de bisschoppelijke waardigheid geroepen door zijn benoeming tot Vicaris-Apostolicus van Ger- manicopolis, Tatung-Fu, China. De Congregatie van Scheut heeft haar missie gebied in China, Mongolië, den Congo en de Philippijnen. Begin Oct. a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. Frans Joosten eindelijk naar de verre missielanden van zijn bestuur kunnen terugkeeren. Op 8 Oct. a.s. zal Z. H. Exc. in Genua scheep gaan voor de reis naar China. OPTIMISTEN GEVRAAGD! Groot is het aantal vereenigingen, dat Öch met de misdeelden in onze samen dring bezighoudt. En wij mogen het zonder toisplaatsten eigendunk zeggen, dat daar in de organisaties op katholieken grond ig niet de minste zijn. Hoe zou het ook toiders? Op het gebied der ziekenverpleging hebben wij, katholieken, een wereldreputa- 'ie. Onze ziekenzusters worden door ftoomsch en onroomsch om strijd gevraagd, ton ouds heeft deze zorg voor den lijden ton mensch zich ook tot het verplegen van tolden van dagen en invaliden, van blin-, ton en geesteskranken uitgestrekt. Wie het] 'Üden als christen beschouwt en dat doet to katholieke charitas op de eerste plaats, toe ontdekt heel gemakkelijk het verband tosschen lichamelijke en geestelijke smart. 5et lag dan ook geheel in de lijn, dat die- tolfde christelijke charitas zich bezig ging houden met reclasseeringswerk, met meis- tesbescherming, met verwaarloosde jeugd, achterlijke en zwakzinnige kinderen en aUerlei soort geestesziekten. Opvallend is he belangstelling onder jonge katholieke Medici voor de zielkunde; onder de Neder- kndsche psychiaters worden de katholieke toet lof genoemd. Git alles is verheugend, maar het mag hechts prikkelen tot vooruitgang. En er %t nog een wijd veld open! Er is voor namelijk nog groote behoefte aan samen werking. Tallooze edele mannen en vrou wen geven hun krachten aan de liefdadig heid. Armenbezoek, jeugdwerk, ziekenbe zoek, hulp en steun aan blinden, doofstom toen, kraamvrouwen en ongehuwde moe tors er is een leger van offergezinden steeds op de been. Te weinig aandacht Wordt inmiddels hieraan gewijd, dat de armoede, de zwakte, het lichamelijk gebrek, hik wij ls uit een geestelijke stoornis voor komen, of wel, dat deze laatste uit de torste voortkomt, althans dat de ziel van hen bezochten patiënt evenzeer of meer Nog dan zijn lichaam lijdt. Te gemakkelij ker wordt in een gezin heen gekeken langs een kind dat wat vreemd doet, dat door vader of moeder niet begrepen wordt, maar hat dringend zielkundige hulp noodig heeft al zulke gevallen moet er een centraal togaan zijn, waartoe men zich wenden kan. daartoe is centralisatie en samenwerking Noodig. Twee jaren geleden is een poging gedaan °m tot zulk een geconcentreerden arbeid to komen door de oprichting van een R. K. charitatieve vereeniging voor geestelijke Volksgezondheid. De bedoeling hiervan was ton onder een centrale leiding te komen tot plaatselijke commissies, die, samenge steld uit de medici, wijkverpleegster, gees telijke, onderwijzer, vincentiaan en derge lijke, een centrum van opsporing en van toorloopige groepeering dej? misdeelden zul- «n zijn en op de tweede plaats een orgaan h.n bemiddeling tot voorzorg, zorg en na- torg. De voorzorg vooral door voorlichting en tijdige hulp; de zorg voor behandeling ton de personen in de daarvoor geschikte torichtingen of deskundig toezicht op ge zinsverpleging; de nazorg door hulpverlee- Ning aan en toezicht op ontslagen per sonen. Wij hebben den indruk, dat hier en daar, Vooral in de groote steden onder leiding Van het Wit-Gele Kruis, in deze richting Veel gewerkt wordt. Maar de benoodigde hulp wordt nog op verre na niet gebracht tol vooral in de kleine steden en op het Platteland is de nood nog zeer groot. In hezen tijd, nu wij ons allen meer en meer bezinnen onder den druk der economi sche moeilijkheden is er wellicht kans, dat Niet zonder succes een beroep wordt gedaan °f> allen, die daarvoor in aanmerking komen, om met behulp van de bestaande toganisaties tegemoet te komen in den Geestelijken nood van onze medemenschen. JUist in tijden van economische depressie hls we nu beleven, zijn we veel meer ge neigd om naar de behoeften van onzen Naaste te kijken dan in dagen van voor spoed, waarin we ons met een aalmoes toaar al te gemakkelijk meenen te kunnen hfmaken van wat wij onzen plicht van Naastenliefde achten. Deze verplichting reikt veel verder dan het stoppen van een kreet van een behoef tige met een geldstuk! Het is zoo juist in het evangelie beschreven: de barmhartige Samaritaan nam den ongelukkige op na hem verbonden te hebben; droeg hem naar ton herberg; gaf hem aan den waard over toet de opdracht: draag zorg voor hem en hl wat noodig is, zal ik u bij mijn terug komst betalen! Dat is de ware liefdadig heid, die geen half werk doet. En in dezen Geest moet ook de zorg voor de geestelijke Volksgezondheid worden begrepen. Hebben we hierboven en in voorgaande beschouwingen de taak van de directe en Georganiseerde charitas aangegeven, indi- toct is er voor iederen normalen mensch dit terrein dagelijks werk te verrichten, tol wanneer wij ons in dit onderwerp teuigszins verder verdiepen, dan zien wij, hht wij heel gemakkelijk tientallen gelegen heden laten voorbijgaan, waarin het groote Gebod der naastenliefde zoo gemakkelijk eN zonder veel moeite en meestal zonder Geldelijke opoffering te vervullen is. Geestelijke volksgezondheid moet vooral hebben wij in den aanvang gezegd tovorderd worden door voorkomen en door v^orlichting, niet het minst bij de opvoe- hhig en dan liefst zoo vroeg mogelijk. Hou- ton wij dit in het oog, dan valt al dadelijk hoeveel gelegenheid er is voor ouders top in de opvoeding, voor onderwijzers in to school en in contact met het gezin; voor huisdokters in hun practijk ernstige gees- toüjke stoornissen bij jeugdige personen te /''toekomen. En hoevele anderen zijn er htot, die door mondelinge en schriftelijke °°rlichting, in cursussen en conferenties 6 zware en verontwoordelijke taak van Uders kunnen verlichten. Zeker er zijn tol veel eigenwijze, heel veel domme en Onder de aandacht van belanghebbenden wordt het volgende gebracht: Zooals bekend is, heeft de Regeering, nog voordat de Crisis-Zuivelwet in werking trad, bekend gemaakt, dat aan degenen, die boter in koelhuizen hadden opgeslagen of wilden opstaan en zich aan bepaalde voorwaarden ten aanzien van uitslag enz. wilden binden, gewaarborgd zou worden vergoeding van de opslagkosten en af zet van de boter tegen den zoogenaamden kos- tenden prijs, verhoogd met een bedrag voor op slagrisico en matige winst. De Crisis-Zuivel-Centrale heeft thans de vol gende regeling vastgesteld. Met nadruk wordt er op gewezen, dat deze regeling in de plaats treedt van hetgeen tot heden met betrekking tot de regeling van op slag van boter in koelhuizen is bekend gemaakt en dat zij uitsluitend geldt voor inheemsche boter. De Centrale houdt zich voorts de be voegdheid voor, om, indien zij dat wenschelijk acht de verdere toepassing van deze regeling te beëindigen, of eventueel een nieuwe regeling te treffen, welke dan geldt voor boter, opgeslagen na den datum, waarop de nieuwe regeling in gaat. Voorwaarden, waaronder aan den belangheb bende vergoeding van de kosten voor den opslag van boter in een koelhuis wordt verleend en de wijze van berekening dier vergoeding: Ten behoeve van de administratie der voor raden zijn degenen, die boter hebben opgesla gen of zullen opslaan en ze onder deze regeling willen laten vallen, verplicht: I. Uiterlijk zeven dagen na de publicatie dezer regeling, aan het Crisis-Zuivel-Bureau Laan van Meerdervoort 84 te 's-Gravenhage, een opgave te verstrekken, van de in hun bezit zijnde par tijen boter, die op het moment der opgave reeds langer dan een week in een koelhuis zijn opge- kostwinners en toekomstige huisvaders leeg loopen, zou daarvoor uiterst geschikt zijn. Geestelijke volksgezondheid is een mooi woord. Daaraan mee te werken is een heer slagen, doch waarvan nog niet werd verzocht deze onder de regeling te laten vallen. 2. Verder iedere week, vóór den Woensdag, eene opgave in te dienen omtrent de hoeveel heden boter, die in de voorafgaande week in het koelhuis werden geplaatst, alsmede van de hoeveelheden, die in de'voorafgaande week uit het koelhuis werden genomen, en de totale hoeveelheid, die zich nog in het koelhuis bevindt. Bij de onder 1 en 2 bedoelde opgaven moet worden medegedeeld: a. In welk koelhuis of welke koelhuizen de opgegeven partijen zijn op geslagen, onder vermelding der plaats- en straatnamen; b. de datum van eersten opslag, eventueel aangevuld met den datum van aan koop; c. de hoeveelheid in K.G. netto van iedere partij afzonderlijk; d. de nummers van de betreffende ceelen; e. de aard der verpak king; f. de al of niet gezouten toestand; g. de hekenningsmerken, aangebracht door het con- trölestation of andere herkenningsmerken. De boter moet zijn of worden opgeslagen in erkende koelhuizen; als zoodanig worden die koelhuizen beschouwd, die gegevens verstrek ken over de op bepaalde data aanwezige hoe veelheden- boter, alsmede over den in- en uit slag van boter. Deze opgaven moeten desge- wenscht van iederen eigenaar der opgeslagen boter afzonderlijk worden verstrekt. De Crisis-Zuivel-Centrale behoudt zich het recht voor de gedane opgaven, zoowel van dege nen, die boter opslaan, als van de koelhuizen, op de door haar goed gedachte wijze te con- tróleeren en strafmaatregelen te nemen, ingeval onjuiste opgaven werden ingediend, alsmede rege len te treffen voor de hoeveelheid, die in totaal kan worden opgeslagen en het tempo daarvan, benevens voor het tempo, waarin de boter uit het koelhuis in het vrije verkeer kan worden gebracht. Voor boter, die vóór 15 Mei 1932 werd opgeslagen, zal steeds vergunning tot uitslag worden gegeven. Alleen boter, die na 10 Juli 1932 uit een koel huis in het vrij verkeer werd of wordt gebracht, kan onder deze regeling vallen. Verhandeling van opgeslagen boter was niet toegestaan in de periode, gelegen tusschen 15 Juni en 11 Juli 1932. Indien mocht blijken, dat aan het Crisis-Zuivelbureau opgegeven hoeveel heden opgeslagen boter toch verhandeld werden, zoo zal noch boter van den verkooper, noch boter van den kooper onder deze regeling kunnen vallen. De Crisis-Zuivel-Centrale verbindt zich bij op- De Contact Commissie van Organisaties van Werknemers ter Koopvaardij heeft aan den Bond van Werkgevers ter Koopvaardij te Rot terdam een door de heeren Brautigam en Veen- stra onderteekend telegram gezonden, welks in houd als volgt luidt: Sedert den afloop van de collectieve arbeids overeenkomsten zijn en worden door enkele le den van Uw bond maatregelen getroffen, die onmiskenbare aanvallen op de bestaande ar beidsvoorwaarden zijn. Wij noemen het vervan gen van bemanningen der schepen „Harden- berg" en „Hilversum" door Aziaten en de aan bieding eener gageverlaging met 20 procent voor kapitein, officieren en schepelingen van het stoomschip „Noord-Holland", onder mede- deeling in de pers van Uw bestuurslid, den heer v. d. Vorm, dat, nu deze gageverlaging niet werd aanvaard, hij plan heeft zijn vloot onder Engel- sche vlag te brengen. Deze feiten getuigen van den wil tot strijd om tot den door u beoogden teruggang in de arbeidsvoorwaarden te geraken voor welk doel de bedoelde leden van uw bond pogen zich onafhankelijk te maken van de Ne- derlandsche Zeevarenden. Tegen dezen aanval moeten de organisaties, aangesloten bij onze Contact-Commissie zich verweren. Indien dan ook uw bond dergelijke handelingen voor den vervolge niet verhindert en zorgt dat terzake van de „Noord-Hol land" aan mogelijk reeds getroffen maatrege len geen uitvoering wordt' gegeven, zullen onze organisaties genoodzaakt zijn de algemeene sta king in het scheepvaartbedrijf te proclameeren. Uw antwoord wordt ingewacht uiterlijk op Maandagmiddag 29 Augustus te drie uur aan ons adres, Eendrachtsweg 53, Rotterdam. Bij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid is bepaald, dat onder de contingenteering van kousen en sokken niet vallen elastieken kousen. Voorts is door den minister bepaald, dat on der de contingenteering van tapijten niet val len: kleedjes onder 4 M2„ eenzijdfg gepatro neerd, geheel uit katoen vervaardigd, manilla- loopers (niet gesneden), matten van papier, matten van stroo, riet, biezen, turf, lufa en der gelijke niet spinbare stoffen, vlechtwerk van stroo, hout, spaan, biezen, turf, lufa en der gelijke plantaardige stoffen voor vloer-, wand en raambedekking. Op Duitsch gebied met den rug tegen het roode lijntje, ligt een onaanzienlijk cafétje. „Stikkelhoek" leest de voorbijganger op de ruit. Dat cafétje kent geen sluitingsuur en ligt, zooals gezegd, vlak bij de grens, dus vlak bij Tegelen en Belfeld, twee plaatsen, die braaf hun herbergen sluiten als de kerktoren het uur van scheiden slaat, aldus „De Gelderlander". Sommige opgeschoten knapen vinden het sluitingsuur te vroeg, maar het oog der wet waakt en ziet scherp. Dorst, café gesloten, in een paar slordige sprongetjes aan de grens, gevolg: Stikkelhoek oefent nog langen tijd zijn werk van barmhartigheid, als de herber giers uit de naburige Hollandsche dorpen met den neus in de hoogte liggen. Het gaat daar niet altijd zoo secuur, maar in den afgeloopen nacht vas het toch wat te bar. De Hollanders timmerden zoo onfatsoen lijk op de Pruisische koppen, dat de Polizei er aan te pas kwam. Het heele zaakje moest subiet de grens over, moést, maar vertikte het. slag van boter in koelhuizen te restitueeren de heffing welke, naar ten genoege van de Centrale is aangetoond, daarvoor is betaald. Voor par tijen, die in de periode van 10 Juli tot 31 Juli werden opgeslagen, zal worden aangenomen, dat 42 cent per K.G. als heffing is betaald. Deze zal o.m. afhankelijk worden gesteld van den boterprijs bij opslag en den boterprijs bij uitslag. Als prijs van opslag zal worden aangenomen de op den dag van opslag geldende Leeuwarder Commissie-noteering voor boter, verpakt in 1/3 vaten, verhoogd met 5 per 100 K.G. voor over waarde en vracht naar het koelhuis. Als dag van opslag zal de dag worden be schouwd, die daarvoor door de Crisis-Zuivel-Cen trale op grond van de haar ter beschikking staande gegevens wordt aangegeven. Deze bepa ling geldt alleen voor inheemsche boter. Voor het geval reeds uitheemsche boter onder de vroe gere regeling wordt opgegeven, zal de prijs in de week van opslag voor deze boter worden ge baseerd op de hiervoor geldende noteeringen in „The Grocer". De basis der berekening van den boterprijs bij uitslag zal zijn voor elke uitgeslagen partij, de prijs van opslag, vastgesteld op de wijze als onder IV 1 bepaald. Verder zal maandelijks door belanghebbenden een nota gezonden van de koelkosten enz., alsmede van de vergoeding voor opslagrisico en matige winst. Per 100 K.G. zal 1.50 worden uitgekeerd per maand, of een gedeelte van een maand, voor kosten van koelen, in- en uitslag, renteverlies en assurantie enz. Als een maand zullen, al naar dit noodig blijkt 28, 30 of 31 dagen worden be schouwd; een aantal dagen minder dan 30 zal daarbij voor een geheele maand berekend wor den. De dag van inslag, zoowel als die van uitslag worden medegerekend voor de vaststelling van den termijn van opslag. Deze zal voor den belanghebbende afzonderlijk worden berekend uit: a. den kostenden prijs, berekend op de manier als onder IV 2 aangegeven, nadat de boter is uit geslagen; b. den groothandelsprijs voor eerste kwaliteit koelhuisboter in het vrije verkeer in de week van uitslag. Deze zal wekelijks worden vastge steld en voorloopig 10 cent beneden de binnen- landsche noteering liggen, dus: voor de week van Bij de nu volgende formeele vechtpartij, waarbij een zekere jufrouw Hermans uit Te- gelen zich nogal onderscheidde (met den mond natuurlijk), kreeg de Schutzmann een steen tegen het hoofd. Hij bekwam een vrij diepe wonde. De jongelui, die het meest van dorst te lijden hadden gehad en „de causa" het meeste bier verzet hadden, begingen nog de brutaliteit de Polizei hun kepi af te nemen, te verscheuren en het tenslotte, onder aller lei dubieuze spreuken, aan het Hollandsche douane-kantoor op te hangen. De steenregen van Duitsch op Hollandsch en van Hollandsch op Duitsch, strekte zich ook uit tot onschuldige voorwerpen. Zoo moest b.v. de woning van Cornet het ontgelden, waarvan een ruit werd ingegooid. De Tegelsche politie, die inmiddels ter assis tentie was komen opdagen, vond het strijd- veld juist ontruimd en ving nog een verre klank op: „Rotte, rotte Pruusen!" Juffr. Her mans, zich van geen naderend gevaar bewust, sprak den Duitschers nog een hartelijk woordje toe. Zij werd vereerd met een bon en zal er nog wel van hooren. De Tegelsche politie, in samenwerking met de Duitsche, speurt nu ijverig naar de andere debiteuren. In dezen tijd van het jaar ziet men in de steden en langs de wegen weer vele zieke en doode iepen. Die boomen zien er uit alsof ze verbrand zijn of van droogte te lijden hebben. De jonge takjes worden slap en buigen om. de bladeren verschrompelen, worden bruin en vallen ten slotte af. Alleen de jongste bladeren blijven als bruine vlaggetjes aan de omgebogen takjes hangen. Meestal ziet men het verdorren van de bladeren in den top van den boom be ginnen. Soms is slechts een gedeelte van den boom aangetast, terwijl de rest nog groen blijft. Dikwijls ziet men, dat zich aan den stam groene scheuten vormen, terwijl de kroon reeds zwaar ziek is. De oorzaak van deze ziekte is een zwam, Graphium ulmi. Door de werking van deze zwam wordt de watertoevoer van de wortels naar de kroon belemmerd. Daardoor ziet een aangetaste boom er uit, alsof hij verdroogt. Snijdt men een tak af van zoo'n zieken iep, dan ziet men op de sneevlakte bruine stippen in het jonge hout. Trekt men de schors van een tak, dan kan men dikwijls in het hout on regelmatige, bruine strepen opmerken. Deze bruine verkleuringen zijn het gevolg van de aantasting door Graphium ulmi. De ziekte is besmettelijk. Is van een rij iepen er eenmaal één aangetast, dan ziet men in veie gevallen, dat het volgend jaar zijn naaste bu ren ziek worden. Vooral boomen op den leeftijd van 15-40 jaar hebben veel van de ziekte te lijden. In kweekerijen, waar meestal jongere boomen staan, ziet men de ziekte weinig. Is een iep eenmaal aangetast, dan geneest hij slechts zelden. Wèl kan het een aantal jaren duren, vóór hij dood gaat. In het voorjaar is van de ziekte weinig te bemerken. Vele zieke boomen zijn dan niet van gezonde te onderscheiden. Het duurt nog onge veer midden Juni, vóór de ziekteverschijnselen weer vallen waar te nemen. De boomen worden op iedere grondsoort evenzeer aangetast; men vindt de ziekte dus op de klei, zoowel als op het zand, op zwaren en op lichten grond. Natuurlijk lijden niet alle zieke iepen aan „de" iepenziekte. Er zijn nog andere ziekten van iepen bekend. Deze zijn echter van zeer weinig beteekenis. Nagenoeg alle zieke iepen, die men op het oogenblik ziet, zijn slachtoffers van „de" iepenziekte, dus van de zwam Graphium ulmi. Het R.K. Werkliedenverbond zond Vrijdag het volgend telegram aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. „Onze arbeiders van Eindhoven protesteeren tegen verlaging en steunvermindering. Verzoeke dringend nadere inlichtingen en handhaving oude steunbedragen tot overleg in contact-commissie dan wel met Uwe Excellen tie heeft kunnen plaats vinden. DE BRUIJN. 10—17 Juli dan 1.10 per K.G.; van 17—24 Juli 1.15; van 24—31 Juli 1.18; van 31 Juli—17 Aug. 1.25; van 7 Aug.—14 Aug. 1.20 per K.G. De waarde der nitheemsche boter bij uitslag zal worden gebaseerd op de in de week van uit slag geldende noteeringen voor inheemsche boter. c. Een bedrag voor het normale opslagrisico en matige winst. Hiervoor zal worden aangenomen: iy2 cent per K.G. per maand voor de le twee maanden van opslag; 2 ct. voor de tweede; 3 ct. voor de derde en 4 ct. voor de volgende maanden. De heffing zal dan bij uitslag bedragen: b - c - a. De Crisis-Zuivel-Centrale waarborgt den afzet van boter tegen kostenden prijs, berekend op de hierboven aangegeven wijze en verhoogd met vorengenoemd 1 chag voor het normale opslag risico en matige winst, mits deze koelhuisboter van goede kwaliteit is, zulks ter beoordeeling van de Crisis-Zuivel-Centrale. Tegenover deze garantie van de Crisis-Zuivel- Centrale moeten de houders van de boter zich verplichten, om, ingeval de Crisis-Zuivel-Cen trale zulks wenscht, de door hen opgegeven hoe veelheid koelhuisboter aan de Crisis-Zuivel-Cen trale tegen kostenden prijs, verhoogd met voren genoemd bedrag voor het normale opslagrisico en matige winst, af te staan. Ten overvloede zij er op gewezen, dat z.g. door- gangsboter niet onder vorenbedoelde regeling valt. Onder doorgangsboter wordt verstaan boter, die uiterlijk 14 dagen na het tijdstip van be reiding, wordt uitgeslagen. Voor deze boter is bij uitslag geen heffing verschuldigd. Voor boter, andere dan doorgangsboter, die niet onder vorenbedoelde regeling valt, wordt bij uitslag geen restitutie der heffing gegeven en is bij uitslag verschuldigd per K.G. boter het bedrag, waarmede de heffing in de week van uitslag, de heffing in de week, die door de Cen trale als week van inslag is aangewezen, over treft. Bovendien wordt geen vergoeding van opslag kosten gegeven. Zooals reeds boven werd medegedeeld, is voor toepassing der regeling vereischt, opslag in een erkend koelhuis. Aanvragen om erkenning als koelhuishouder kunnen worden ingediend bij de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84 te 's Gravenhage, welke den aanvrager alsdan eene verklaring ter erkenning zal doen toekomen betreffende de verplichting, welke de onder- teekening voor hem medebrengt. Met 1 Sept. a.s. wordt het P.T.T.-kantoor te Ridderkerk opgeheven en door een hulpkantoor voor de drie diensten vervangen, dat voor den postdienst zal ressorteeren onder het postkan toor te Rotterdam, terwijl het telegraaf- en te lefoonkantoor aldaar als controlekantoor voor den telegraaf- en telefoondienst zal optreden. Vrij zeker warm weer met eenige kans op betrokken lucht De hitte-golf van de vorige week is bijna over het geheele land geëindigd zonder zware onweders, die echter wel in gedeelten van West-Duitschland gevallen zijn. Na de groote warmte van verleden week Vrijdag en Zaterdag is echter een afkoeling van niet langen duur gevolgd, die veroorzaakt werd door den inval van een koelen lucht stroom uit het Noordoosten. Deze heeft ten gevolge gehad, dat over Midden-Europa de luchtdruk weer sterk gestegen is. Hij was gisteren nog niet tot staan gekomen, maar was meer naar de omgeving van de Oostzee verlegd, zoodat ons land waar schijnlijk gaandeweg buiten zijn invloed zal geraken. Intusschen moeten wij er re kening mede houden, dat de langer wor dende nachten reeds vrij lage minimum temperaturen beginnen te veroorzaken, die de maximum-temperatuur over dag iets la ger houden dan eenige weken geleden. In Zuidwest-Europa heeft zich opnieuw een hitte-gebied ontwikkeld, dat gisteren weer aanleiding gaf tot onweders in West- Frankrijk. Ook in hoogere luchtlagen is de temperatuur gestegen en deze omstan digheid, gevoegd bij het feit, dat de toe- stroomende lucht in ons land nu niet meer uit hoogere breedte afkomstig is, vergroot de kans op warm, droog en zonnig weer aanzienlijk. Het mooi weer-gebied over ons land wordt echter aan den Zuidkant eenigszins door het genoemde hitte-gebied, aan den Noordoostkant door den nog aanwezigen koelen luchtstroom bedreigd en de lang zaam dalende barometer wijst op beider hier toenemenden invloed. Men moet dus voor Zondag wel eenige rekening houden met de mogelijkheid van verandering, öf naar Z.O. terugdraaienden wind met vrij sterke temperatuur-stijging, toenemende bewolking met kans op onweer, vooral in het Zuiden, öf naar N. draaienden wind met zware bewolking en lichtelijk buiig en koeler weer, vooral in het Noorden des lands. Deze laatste kans is heel gering, de andere iets grooter, zoodat op warm weer vrij zeker te rekenen valt. (Nadruk verboden) Naar de „Volkskrant" verneemt, zijn voor de door de regeering te benoemen commissie, welke zal onderzoeken de mogelijkheid om de gelde lijke steunverleening te wijzigen in geheele of gedeeltelijke verstrekking van steun in natura, aangezocht de volgende personen: oud-minister Lambooy als voorzitter; voorts als leden: mevr. Schmutzer-Hendriks te Utrecht, mej. M. M. A. Michels, inspectrice bij het Nijverheidsonderwijs te 's Gravenhage; Drees, wethouder te 's Gra venhage; F. J. Claes, bedrijfsleider van de fir ma De Gruijter te Vught; J. Westrik, burge meester van Barneveld; W. Warmolts, bedrijfs leider van „de Handelskamer" te Rotterdam; Valstar als vertegenwoordiger van den tuin bouw; één vertegenwoordiger der drie groote vakcentrales van werknemers en een van de drie grootste landbouworganisatiès; verder de heeren Klaassen, directeur van het Marktwezen te Amsterdam; Van Walsum, directeur van den gemeentelijken dienst van maatschappelijk hulpbetoon te Rotterdam; Meijer de Vries, hoofdinspecteur der werkverschaffing en Van Hoeven, rijksinspecteur dér steunverleening. De heffing voor het Crisis-botermerk en de vervoervergunning is voor de week van 28 Augustus tot 3 September bepaald op 65 cent per K. G. Tevens wordt de prijs van het margarine- merk verhoogd. Met ingang van denzelfden datum wordt deze als volgt vastgesteld: Ver mengde margarine 24 cent, onvermengde mar garine 32 cent, en ritueele margarine 45 cent, alles per K.G. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Rotterdam (H. Hart) den zeereerw. Pater P. Jansen; tot kapelaan te Rotterdam (H. Dominicus) den weleerw. Pater W. de Mol; tot kapelaan te Alkmaar (H. Jo- sepr) den weleerw. Pater L. Jansen. Z. H. Exc. de Bisschop van den Bosch heeft benoemd tot Pastoor te Nijmegen (H. Domini cus) den zeereerw. Pater J. Busch; tot kapelaan te Nijmegen (H. Dominicus) den weleerw. Pater J. Bruens. De Hoogwaardigste Pater Magister Generaal der Orde heeft tot eersten Prior van het nieuwe studiehuis te Nijmegen benoemd den zeereerw. Pater J. Smit. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Dinsdag geen audiëntie verlee- nen. Het bestuur van de Nederlandsche Varkens- centrale maakt bekend, dat het voor het rug- en buikspek van varkens, met een slachtgewicht van 190 kg. of meer, geslacht in de week van 28 Augustus tot en met 2 September 1932 en uitgevoerd uiterlijk 15 October 1932, de som van 9 cent per kg., zijnde het geheven bedrag na uitvoer, aan de exporteurs zal terug betalen. Ook nu gelieve men met de Nederlandsche Varkenscentrale over de uitvoering van dezen maatregel nader overleg te plegen. Bij K. B. is met 27 Aug. aan den heer C. J. P. Zaalberg te 's Gravenhage wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak, waar bij hij werkzaam is, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als Directeur-Generaal van den Arbeid onder dankbetuiging voor de vele be langrijke en gewichtige diensten, door hem in die functie bewezen. De Hoofdinspecteur van den Arbeid dr. ir. A. H. W. Hacke te Groningen is benoemd tot Directeur-Generaal van den Arbeid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5