STADSNIEUWS .elck wat wils EEN GOUDEN JUBILE 1882 - 26 September -1932 Relletje op het Prinsen Bolwerk FINANCIEEL OVERZICHT Trekjes No, 772 ZATERDAG 27 AUGUSTUS Politie chargeert met de blanke sabel RAAD VAN ARBEID KONINGINNEDAG Cafe's tot 1 uur open KAMER VAN KOOPHANDEL 20 September vergadering ONDERWIJS AVONDSCHOOL Spoedige opgave gewenscht 5 pCt. Leening Haarlem ZILVEREN PROFESSIEFEEST Van Broeder Simplicianus Haarlemsche Ofkestvereeniging KARDINAAL VAN ROSSVM TE BERGEN 5J| tl!~ 1 - ipf| Huldiging v. Egmond Ontheffing Winkelsluiting Koninginnedag en de postdiensten DE PASTOOR ZONDER KERK Mijn vijftigste INGEZONDEN R.K. Vereeniging „Oud Heibloem" afd. Haarlem en omstreken De jaren met den datum, hierboven aange geven, wijzen het tijdvak aan, en het gouden jubilé, dat binnenkort gevierd zal worden, is het jubilé van de eerwaarde Zusters Francis canessen in de Koningstraat. Op 26 September zal het vijftig jaren geleden Zijn, dat de Zusters der Congregatie van Heijt- huizen de Mariaschool in de Koningstraat openden. Zij waren naar Haarlem geroepen door een commissie van heeren, die, op ver zoek van Pastoor N. Aussems van de Paters kerk, zich bereid hadden verklaard het moeilijk Werk der voorbereiding op zich te nemen. Een moeilijk werk was het ook voor de Zus ters. Want geen enkele subsidie van Rijk of gemeente was te verwachten: destijds moest het recht der katholieke school nog stukje voor stukje veroverd worden. Voor hun onderhoud Waren de Zusters aangewezen op een salaris dat den naam van aalmoes ternauwernood Waard was. Die eerste Zusters en hare opvolg sters hebben in de Koningstraat armoede en gebrek geleden. Maar zij hebben moedig vol gehouden. En nu bij het einde van deze vijftig jaren mogen zij met fierheid terugzien op het Werk in 1882, in zoo moeilijke omstandigheden begonnen. De Mariascholen van de Koning- Straat en de Jacobijnenstraat zijn bekend om het prima onderwijs, dat er gegeven wordt aan bijna duizend meisjes. En daarbij is gekomen de Middelbare school, en als de gouden kroon op het werk daar het Gymnasium, dat geopend Werd by de intrede van haar jubeljaar. Ook dit Gymnasium is evenals de school voor vijftig jaren opgericht zonder een cent subsidie. De Zusters in de Konirigstarat hebben recht op de dankbaarheid van allen, die daar het onderwijs ontvangen hebben. Daarom richten ondergeteekenden zich tot alle katholieke dames, zoowel in en buiten Haarlem, die als oud-leeringen zoovele aan gename herinneringen bewaren uit hare jeugd. In en bijeenkomst van enkele oud-leerlingen Werd besloten, om aan de Eerw. Zusters bij haar gouden feest een bewijs te geven van dankbaarheid, en wel in den vorm van een bij drage voor de schildering der Kapel. Voor zich zelve willen zij niets; maar wel zou een bijdrage Voor de polychromie harer kapel haar zeer wel kom zijn. Daarom verklaren ondergeteekenden zich bereid om die giften te ontvangen, waar in de namen van allen, die bijdroegen: de gift Zelve wordt daarin niet vermeld. De tijden zijn moeilijk. Maar nu hier een be roep wordt gedaan, niet op enkele, maar op de honderden, ja duizenden oud-leerlingen der Mariascholen, nu zal het toch mogelijk zijn dat op haar feest aan de Eerw. Zusters een feestgave wordt aangeboden, die misschien groot genoeg is om de polychromie der Kapel geheel te bekostigen. Elke gave zal welkom zijn. Namens het Comité van Voorbereiding; Mevr. Nieuwenhuijs—de Munnick, Wagenweg 46; Mevr. VerkleijBeijnus, Oosterhoutlaan 1; Mevr. BrinkmannKievits, Groote Markt 9; Mej. D. Beijnes, Nieuwe Gracht 72; Mej. H. van Os, Ged. Oude Gracht 76; Mevr. LampDriessen, Barteljorisstraat 18; Mevr. LipsBies, Burgem. Sandbergstr. 32- M§jj B. v. d, Berg, Zijlweg 79. Mej. Kloes, Rosenhagheplein 8; Mej. L. Brinkmand, Gr. Markt 9. Op Koninginnedag mag in de café's tot 12 Uur n.m. muziek gemaakt worden, terwijl deze inrichtingen tot 1 uur des nachts geopend mo gen zijn. De eerstvolgende vergadering van de Kamer Van Koophandel zal gehouden worden op Dinsdag 20 September a.s. TWEE stad NHC Het bestuur van den Haarlemschen Bond Van R. K. Jongenspatronaten wil hiermede °nder de aandacht brengen, dat de lessen, zoo- Wel voor de Handelsavondschool als voor het Vervolgonderwijs, beginnen op Maandag 5 September a.s., des avonds 7 uur. Deze lessen wórden gegeven voor het Ver volgonderwijs in de St. Jozefschool, Nieuwe Gracht en in de St. Canisiusschool in de Timor- ztraat. Voor de Handelsavondschool, in de M.U.L.O.- tchool, Ged. Oudegracht 120. Het bestuur doet een dringend beroep op de ouders, om, wanneer htm zoon voor een der beide scholen in aanmerking komt, en zich nog niet heeft opgegeven, dit vooral nog te doen, te meer waar vooral ook het Vervolgonderwijs belangrijke verbeteringen en uitbreiding heeft ondergaan, en de Handelsavondschool reeds op zeer hoog peil staat, zoodat men gerust zijn jongen er heen kan zenden. Men kan zich opgeven voor de Handelsavond school bij den heer J. A. Luijten, M.U.L.O.- school Ged. Oudegracht 120 en voor het Ver- volg-onderwijs bij den heer N. C. Schouten, Schoterveenstraat 11, Haarlem-Noord. De lessen worden gegeven Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 79 uur voor het Vervolgonderwijs en op dezelfde avonden van 79 y> uur voor de Handelsavondschool. De gemeente Haarlem kondigt de uitgifte aan van IK- millioen der tweede 5 pCt. lee ning 1932. Aan een brief,- door het gemeente bestuur tot de emittenten, de N. V. Incasso- bank te Amsterdam en de firma R. Mees Zo nen te Rotterdam, gericht, ontleenen wij het volgende: De opbrengst zal warden aangewend ter con solideering van de uitgaven ten behoeve van de hieronder vermelde opjecten, die voorloopig uit korte leeningen waren bestreden: a. ba- zaltkademuren Noorderspaame en Schalkwij- kerweg 180.000: b. scholenbouw 204.900;' c. grondaankoopen en bouwrijp maken van gronden ten behoeve van het grondbedrijf 873.800; d. uitbreidingswerken enz. ten be hoeve van het gasbedrijf 241.300; totaal 1.500.000. De bedrijven hebben over 1931 een batig sal. do gegeven van: electriciteitsbedrijf 817.204, gasbedrijf 556.414, waterleiding 44.175, slachthuis 100.000. Ten aanzien van de uitgaven van den dienst 1932 is uit den aard der zaak thans nog niets met zekerheid te zeggen. Behoudens de uitga ven voor armenzorg en werkloosheidsbestrij ding heeft de dienst een normaal verloop. De inkomsten loopen regelmatig; betreffende de uitgaven zijn maatregelen en voorzieningen getroffen, die ertoe zullen moeten leiden, dat deze beneden de raming blijven. De meerdere uitgaven voor armenzorg en werkloosheidsbe strijding konden tot nu toe op suppletoire be grooting ten laste van den gewonen dienst worden geregeld. Voor 1933 is de ontwerp- begrooting bij het college in voorbereiding. Het streven is, deze begrooting te doen sluiten, zon der crisisuitgaven naar den kapitaaldienst over te boeken. Een crisisdienst is niet ingesteld. Van het totaal bedrag der schulden der ge meente per 1 Januari 1932 ad 45.277.222 is 30.728.277 ten behoeve van de verschillende bedrijven. De leening is verdeeld in stukken van 1000. De inschrijving is op 30 dezer opengesteld, behalve bij de bovengenoemde firma's, ook bij den gemeente-ontvanger te Haarlem. De koers van uitgifte is 99 pCt. Men schrijft ons uit Haarlem: Een paar weken geleden is er reeds terloops gewag gemaakt van dit a.s. zilveren professie- feest. Thans, op den vooravond daarvan, wenschen wij nog gaarne eenige bijzonderheden daaraan toe te voegen, omdat de persoonlijkheid van den jubilaris en de plaats, die hij in de Con- s gregatie der Broeders van Barmhartigheid inneemt, aan dit feest een bijzon der karakter geven. Eerst sedert een goed half jaar is broeder Sim plicianus alhier werk zaam als assistent van den röntgenoloog en te vens belast met de lei ding over het ziekenhuis. Maar hoe kort zijn ver blijf hier ook is, toch verheugt hjj zich reeds en wel in volle mate in de achting en sympa thie, zoo van overheid en medebroeders, als van doktoren en patiënten. De jubilaris heeft een eervollen staat van dienst achter zich. Gedurende drie jaren stond hij aan het hoofd van het sanatorium Kalo- rama" voor longlijders te Beek bij Nijmegen, waar hij zich vele vrienden verwierf; daarna zes jaren als overste van het ziekenhuis „St. Joan, de Deo" te Utrecht. Negentien, jaar (slechts door het driejarig bestuur van „Kalorama" onderbroken) is hij te Utrecht werkzaam geweest en zeker zal hij in de hoofdstad van het Sticht, waar zijn schoone gaven naar geest en hart zoo'n oprechte waar deering vonden, niet spoedig worden vergeten. De nieuw aangebouwde vleugel van het Utrechtsch ziekenhuis der eerw. Broeders blijft een grootsch aandenken aan zijn verblijf aldaar. Morgen (Zondag 28 Augustus) wordt in de kapel van „De Deo" alhier het zilveren profes- siefeest solemneel ingewijd. Programma van het concert te geven door de H. O. V. in den Hout te 2.30 uur op Zondag 28 Augustus 1932 onder leiding van Marinus Adam. 1. Germanen Treue (marsch) Blankenburg; 2. Ouverture „Ein Walzertraum" Oscar Strauss; 3. An der schonen blauen Donau (walzer), Joh. Strauss; 4. Pant, de l'Opera „La Fille de Mada me Angot" Lecocq-Tavan; 5. Ouverture „La Muette de Portici", P. D. E. Auber; 6. a. Inter mezzo 1001 nacht, b. Perpetuum Mobile, Joh. Strauss; 7. Fant. de Ballet „Lakmé" Delibes. Gisterenavond was op het open veld, meer» bekend als de kinderspeelplaats ,,'t Kalfje" op het Prinsen Bolwerk, een twintigtal communis ten verzameld, om op de bekende luidruchtige wijze tegen het Welterplan te ageeren. Natuur lijk was ook een groot aantal nieuwsgierigen en „bijloopers" aanwezig om toch vooral niets te missen als er „geknokt" zou worden. Nu, ze heb ben waar voor hun geld gehad, er is „geknokt". Spreker was de pas uit Rusland teruggekeerde Oversteegen, die thans eens zou vertellen, hoe hij over het „kapitalisme" in het algemeen en over de Nederlandsche Regeering in het bijzon der, dacht. Nu is dit eigenlijk volmaakt over bodig, want degenen, die om hem heen stonden, weten wel hoe hij er over denkt en behoeven dit niet meer te hooren. Het werd al spoedig schelden tegen de regee ring en een inspecteur van politie, die met een zevental agenten een oogje in het zeil hield, waarschuwde den spreker, dat hij zich van grie vende bemerkingen te onthouden had. Toen Oversteegen desondanks toch op dezelfde wijze bleef doorspreken, greep de politie in en wilde de bijeenkomst ontbinden, wat de commu nisten echter poogden te verhinderen. De politie trok daarop de blanke sabel en deelde een paar rake klappen uit. Gelukkig werd door het uiterst bezadigde op treden van de politie een algeheele kloppartij vermeden. Oversteegen vond het beter om, naar een der omstanders ons vertelde, stilletjes te verdwijnen. Om zich moed in te spreken hieven de communisten daarop de „Internationale" aan en ging de leiding van de „meeting" naar den inspecteur van politie, om te betoogen, dat men niet provoceerend optrad De inspecteur handhaafde echter terecht het besluit, de bijeenkomst niet verder te laten doorgaan. ««PP? Z. Em. W. Kard. V. Rossum bij zijn bezoek aan het Retraitehuis „St. Petrus Canisius" te Bergen (N.HJ. V. I. n. r.: Pater Heyde man, de H.E. Pater Wouters, Provinciaal, Kard. v. Rossum, de Z.E. Pater Philippo-aa, directeur retraitehuis, de Z.E. Pater Leyds- man, secretaris van Z. Em. en de WK. Pater Henneke. Een andere betooger nam evenwel de taak van Oversteegen over en begon op zijn beurt allerlei philippica's de lucht in te slingeren, waarbij natuurlijk ook het Nederlandsche leger de noodige vegen uit de pan kreeg. Opnieuw moest de politie ingrijpen en ver bood verder sprreken. De spreker ging toch door, waarbij de communisten om hem heen drongen. Wèèr trok de politie de blanke sabel en wèèr werden eenige klappen uitgedeeld. Daarna zongen de communisten de .Interna tionale", riepen een paar maal „Rood front" en trokken met hun attributen (er waren ook een paar doeken met anti-Welter-opschriften aanwezig) naar hun „bolwerk" op de Bakenes- sergracht, waarbij zich geen incidenten van be- teekenis voordeden. Er was bij deze betooging ook een aantal kinderen (meest jongens van 812 jaar) aan wezig, die ernstig gevaar liepen bij ongeregeld heden in de verdrukking te komen. Kinderen behooren bij dergelijke gebeur tenissen thuis te zijn. Als volwassenen reeds beter doen, uit de buurt te blijven, als er een relletje aan den gang is, hooren de kleinen toch zeker weg te blijven. Waar in het politierapport van hedenmorgen werd medegedeeld, was met een steen geworpen waardoor een inspecteur werd getroffen. BIJ HARTKWALEN EN ADERVERKALKING neiging tot bloeding in de hersenen en aanvallen van be roerte verzekert het natuurlijk „Franz-Josef'-bltter- water een gemakkelijke stoelgang zonder inspan ning. Verkrijgbaar by Apothekers en Drogristen. Wat is toch de reden dat de Amerikaansche beurs vrij regelmatig blijft stijgen tegelijk met den groei van het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten, dat deze week liefst tot boven de elf millioen is geklommen? Nog slechts korten tijd geleden zou men zooiets voor volslagen onmogelijk hebben gehouden. Toen was zelfs een onbeduidende vermeerde ring van het aantal werkzoekenden zeer be slist eei) baisse factor en werd nadrukkelijk be toogd dat zelfs de geringste kans op herstel was uitgesloten zoolang niet zou blijken dat nieu we werkkrachten werden in dienst genomen. Wel gaan er ook nu waarschuwende stemmen op, maar tot nog toe is er practisch geen acht op geslagen. Wat is dan de reden dat de beurs zoo optimistisch anticipeert op verbeteringen, die weliswaar ooit ongetwijfeld zullen komen, maar welker tijdstip toch nog by benadering niet valt te bepalen? Hoe men ook speurt, er is geen andere aannemelijke reden te noemen dan dat het vertrouwen, dat in het najaar van 1929 op geheimzinnige wijze verdween en ge durende bijna 3 jaar zich in onbekende oorden hield verscholen, op even geheimzinnige wijze weer te voorschijn is gekomen. Waardoor, waarom en hoe, het zijn onoplosbare vragen. Men kan slechts tevreden zijn dat het is ge schied en dankbaar dit raadselachtig gebeuren ter onderzoeking overlaten aan hen die zich bezig houden met het bestudeeren van de psy chologie der massa, waar die in het beursleven tot uiting komt. Het was vooral de lichte brigade uit het le ger der Amerikaansche shares, welke zich den laatsten tijd in de gunst van ons publiek mocht verheugen. Fondsen als Cities Service, Ass. Gas, Shell Union, Tide Water, Int. Nickel, Chicago Milw., Kansas City en dergelijke hebben in respectabele hoeveelheden in de achter ons lig gende weken hun weg van Amerika naar Hol land gevonden. Wanneer ook onze beurs gere geld staten van het bedrag der prolongaties zou publiceeren, ongeveer op de wijze waarop Wall- street het bedrag der makelaarsleeningen aan geeft, dan zou blijken dat de aankoopen groo- tendeels contant zijn betaald. De schrik voor prolongatie-transacties zit er bij ons publiek klaarblijkelijk nog geducht in en inderdaad is dit systeem reeds voor menigeen de nekslag geweest. Toch zou de beurs het niet kunnen missen. Toen bij het uitbreken van den oorlog de kwestie van de sluiting der beurs ter sprake kwam met het doel massa-executies te voor komen en een commissie was benoemd om een onderzoek naar den omvang van het prolonga tie-systeem op de Amsterdamsche beurs in te stellen, bleek zulk een reusachtig bedrag aan prolongatieposten te loopen, dat zelfs de stout ste taxaties verreweg werden overtroffen. Deze ontdekking gaf toen ook den doorslag tot het besluit om de beurs onverwijld te sluiten ten einde een catastrophe te verhinderen. Niet al leen echter voor de beurs is het prolongatie systeem van belang, doch voor den handel in het algemeen, want het is immers niet anders dan een van de vele vormen waarin het crediet- verkeer tot uiting komt. Zeker dient het eens deels slechts voor het financieren van specula tieve effectenaankoopen, die zeker ook econo mische beteekenis hebben, maar over welker waarde voor het maatschappelijk leven men kan twisten; anderdeels echter is het onmisbaar voor bona-fide beleeningen op effecten, waar door tijdelijk liquide middelen moeten worden gevonden en in dezen vorm en voor dit doel is het systeem zonder eenigen twijfel van groot maatschappelijk belang. Men kan zich een goed geregeld en elastisch credietwezen daarom een voudig niet zonder dit of een soortgelijk systeem indenken. De conferentie van Ottawa moge wellicht in de toekomst vruchten dragen voor het handels verkeer tusschen Groot-Brittannië en zijn Do minions en Protectoraten, voor ons toch reeds zoo door de crisis geteisterd vaderland bracht zij weer een geduchten tegenvaller, daar Enge land de invoerrechten op zuivelproducten an dermaal aanzienlijk verhoogde. Boter, kaas, eieren e.d. werden opnieuw duchtig belast en onze arme boeren betalen het gelag. Ook onze tuinders verkeeren nog steeds in grooten nood en worden door de drastische maatregelen van de ons omringende landen tot steeds grooter wanhoop gedreven. Volgens een recente opgave in het Algemeen Handelsblad bedroeg de waar de van den Juli-uitvoer van groenten, fruit en aardappelen nog slechts 8 millioen gulden tegen ca. 16 millioen normaal. Het volgende staatje spreekt voor zichzelf: Juli 1926 Juli 1927 Juli 1928 Juli 1929 Juli 1930 Juli 1931 Juli 1932 14.9 millioen 16.1 millioen 16.2 millioen 15 millioen 14.8 millioen 11.9 millioen 8.1 millioen gulden, gulden gulden gulden gulden gulden gulden Het is dan ook niet te verwonderen dat het in de gelederen van het boeren- en tuindersvolk zoo langzamerhand begint te gisten en men door het houden van demonstraties de aan dacht van' de regeering op den noodtoestand tracht te richten. Bij de dezer dagen te Alk maar gehouden meeting werden heel wat ver wijtende woorden tot de overheid gericht. Wan neer de beelden, zooals de verschillende spre kers die van de ellende van dit sober en nijver boeren- en tuindersvolk gaven, niet overdreven zyn dan is er inderdaad periculum in mora. Rg. In een Vrijdag gehouden vergadering, uitge schreven door de H. S. V. „De Kampioen", waar de vertegenwoordigers voor de verschil lende sportbonden en vereenigingen aanwezig waren, is een werkcomité benoemd, hetwelk zich zal belasten met de voorbereidende maat regelen tot huldiging van den Haart. wielrenner en Olympisch kampioen Jaq. van Egmond, wel ke huldiging zal plaats vinden op 9 September a.s. te Haarlem. Het dag. bestuur van het werkcomité bestaat uit de heeren Jan Otter, voorziter, Jaq. Smits, secretaris, K. Hoekstra, Leidschestraat 60, pen ningmeester. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de win kels op den speeltuin aan de Zomervaart tijdens het Zomermiddag-avondfeest der Speeltuinver - eeniging „Het Oosterkwartier" ingevolge de verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verordening in dier voege, dat die winkels op Zaterdag 27 Augustus 1932 nè. des namid dags 10 uur tot des namiddags 11.30 uur voor het publiek mogen geopend zijn, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegeno men. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ter gelegenheid van de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin op 31 Augustus a.s. alle postinrichtingen voor den postchèque- en girodienst gesloten zijn, be halve voor het aannemen van stortingen, waar voor spoedbehandeling of spoedbericht wordt gevraagd en voor het uitbetalen van chèques op welker adviezen ten girokantore spoedbehande ling is toegepast. Voorts zullen de hoofd-, bij- en hulpkantoren, de postagentschappen en het poststation Vo gelenzang, op dien dag gesloten zijn voor de behandeling van postwissels (met uitzondering van telegrafische postwissels), postbewijzen en quitanties, de aanneming van belastingbetalin gen en c.q. voor de distributie van pasmunt. Tevens worden het hoofdkantoor, de bijkan toren Bloemendaal, Heemstede, Overveen, de hulpkantoren Bennebroek, Santpoort-station, Santpoort-dorp en Spaarndam, het poststation Vogelenzang, voor den postdienst en de bijkan toren Tempeliersstraat, Frans Halsstraat en Aerdenhout en de postagentschappen voor den post-, telegraaf- en telefoondienst, om 14 urn- voor het publiek gesloten, behoudens dat even tueel voor de busrechthouders gelegenheid tot het afhalen van correspondentie tijdens de ge wone uren, blijft bestaan. Tenslotte zal de laatste briefpostbestelling van het hoofdkantoor, het bijkantoor Heem stede en het hulpkantoor Spaarndam vervallen. De 2e briefpostbestelling van het hoofdkan toor, het bijkantoor Heemstede, alsmede de laat ste briefpostbestelling te Bloemendaal, Over veen en Aerdenhout zullen om ongeveer 15.30 aanvangen. Voor Bennebroek en Vogelenzang resp. Sant poort-station is dit tijdstip bepaald op ongeveer 13.30, resp. 14.30. De 2de pakketpostbestelling van het hoofd kantoor zal vervallen. De 4e lichting van de stadsbrievenbussen en de 3e buslichting te Bloemendaal, Heemstede en Overveen vervallen. Naar wij vernemen zullen de Kantoren van den RAAD VAN ARBEID te HAARLEM op 31 AUGUSTUS a.s. WEGENS VIERING VAN DEN VERJAARDAG VAN H. M. DE KONIN GIN GESLOTEN ZIJN. Nieuwsgierig zullen vele lezers en lezeressen zich afvragen, wat ik hun nu weer op de mouw kom spelden met het aantrekkelijk op schrift „Mijn vijftigste." Zou de pastoor zonder kerk zijn vijftigsten verjaardag passeeren, zoo als men dat noemt in den volksmond „Abraham zien." Goddank neen, het is er nog verre van af, hoewel de haartjes beginnen te grijzen vooral het laatste jaar, zeker vanwege de vele en zware zorgen eener bouwtaak in den crisistijd. „Mijn vijftigste" dierbare en belangstellende lezers en lezeressen, ik zal u maar gauw uit den droom helpen met u te vertellen, dat ik van daag mijn vijftigste weekpraatje heb neerge pend. Vijftigmaal door middel van de Pers aan geklopt aan uw milddadig hart en uw sobere beurs. Je zoudt, als buitenstaander, gemakkelijk kunnen meenen, dat de bouwpastoor, zoo lang zamerhand was binnengeloopen, vooral als je eens in Santpoort gaat zien, wat nijvere handen, bestuurd door intellect, uit den grond weten te tooveren, een keurige kerk met pastorie en sacristie en vergaderlokaal om van te smullen. Doch laten we niet vergeten, dat niet alles goud is, wat er blinkt, en dat elke steen van ons nieuwen heiligdom den schuldenlast op de schou ders van den bouwpastoor voortdurend zwaar der maakt. Er behoort een zekere dosis moed en ausdauer toe, vooral in onze troebele tijden, te blijven aankloppen, te blijven vragen, te blijven bidden en smeeken om hulp en steun. Gelukkig, dat ondergeteekende den moed nog niet in de schoenen is gezakt en hij blijft ver trouwen op de sympathie van het geacht pu bliek voor zijn moeilijk werk. Moge dit vijftigste weekpreekje eens alle harten mild stemmen om vandaag bij gelegenheid van dit jubilé een extra-gift te sturen voor het Maria-heiligdom van Santpoort. Kleine gaven zijn niet minder welkom dan groote. O. L. Heer let alleen op de goede intentie van den gever. Stuurt u vandaag dus allen eens een troostprijsje naar Zusterhuis „St. Catharina," Rijksstraatweg 367, Haarlem (Noord). Gironummer 52458. den Pastoor zonder Kerk A. F. J. GOOSSENS, pr. N.B. Donderdag 1 September te half negen vergadering der zelatricen. Haarlem, 25 Augustus 1932. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u plaatsing in uw geëera blad van het volgende. Bij voorbaat mijn har- telijken dank. Hè, hè, eindelijk weer terug van de reis naar de „Heibloem". Drie genotvolle dagen lig gen thans weer achter den rug, want er is genoten. Van weerszijden. Ten eerste van den kant der Eerw. Broeders en ten tweede van de oud-Heibloemers der afd. Amsterdam, Den Haag, Eindhoven en Haarlem. En u hadt moe ten zien hoe grootsch de Eerw. Broeders waren die hun jongens terugzagen als mannen in de Maatschappij, mannen die thans waardeeren wat de Eerw. Broeders voor hen in hun jeugd gedaan hebben. En hoe opgeruimd van geest waren allen, die hun oude kennissen weer eens terugzagen van wel ruim 25 a 30 jaar geleden. De belofte bij het vertrek was als één. woord: volgend jaar terug en met veel meer men- schen. En daar wordt'-u ook onder gerekend, oud-Heibloemers, die misschien uit schaamte er niet voor uit durven komen, dat gij uw op voeding genoten hebt op „de Heibloem". Weliswaar, jammer, dat er zoovelen zijn die een verkeerde opvatting van „de Heibloem" hebben. Enkel en alleen, omdat zij niet weten wat het is. Ware het vroeger niet zóó, thans is het een R. K. ambachtsschool, waar de kinderen van katholieke ouders onder leiding der uitstekende en bekwame Eerw. Broeders hunne opvoeding genieten en zichzelf een ambacht kunnen kie zen, en niet zooals maar al te dikwijls voor komt, een jongen van 14 of 15 jaar, die pas van school komt, dan weer eens 14 dagen fabrieksarbeider of loopjongen bij bakker, krui denier of slager is. Oud-leerlingen, sluit u aan bij den R. K. Bond van oud-Heibloemers, geeft u op als lid om tevens met ons propaganda te maken en den naam van de Heibloem hoog te houden en niet door de zwakkelingen, want zoo moe ten wü ze helaas noemen, naar beneden te laten gooien. Wij hebben den Eerw. Broeder Overste beloofd dit te doen door middel der Katholieke dagbladen, waar wij voor onze mee ning als katholiek, alle medewerking van zul len krijgen. Wij mogen ook nog melden, dat de ZeerEerw. Rector van de „Heibloem" zich ook al opgegeven heeft als lid der Vereeniging. Hjj zal alles in het werk stellen, om den naam van de „Heibloem" zoo goed mogelijk te doen ma ken en daarom, vooruit, aller medewerking hebben we al haast, behalve dan die der oud- Heibloemers. Blijft dus nu niet meer achter en geeft u op als lid. Een dezer dagen krijgt u een biljet thuis gestuurd. Vul het in en stuur het op naar het secretariaat. Alle ge- wenschte inlichtingen kunt u bij het bestuur verkrijgen. Weten wij uw adres niet, komt dan zelf eens een keertje bij het bestuur. Met vriendschappelijke en Heibloemsche groeten. Namens Hoofdbestuur en leden N. G. W. van ELFEREN, Voorz. afd. Haarlem en Omstreken, Breestraat 21. Secretariaat: Com. van Noordestraat 12, Haarlem. Personen: De man. De vrouw. 't Kind. De man met 't gereedschap. To one el: Een kantoortje achter 'n winkel, ®°ber gemeubileerd; schrijftafel met telefoon. man zit over eenige boeken gebogen, schudt Somber het hoofd; het is schemeravond; *t kan toortje is spaarzaam verlicht. Telefoonschel; de 'ban schrikt even en luistert. Ge man: Hallo, met.Ja, daar spreekt u bïee, mevrouw't spijt me, mevrouw. blaar ik heb 't nog niet ontvangen, 't is bepaald Crg druk aan die fabriek Niet langer Réchten, zegt u? Da's jammer... erg' jammer... 't nog niet één of twee dagen....-Ja bievrouw, ik kan er toch heusch ook niets aan boenKan die andere 't vandaag leveren r^St u? Ja, dan sta ik machteloosIk zou ?°2 es kunnen telegrafeerenHm ■t"". 'ladan is er niets aan te doen spijt me heel erg, mevrouw...,, juist in dez( slechte tijd Nou, dan zullen we maar hopen op 'n volgende gelegenheid.... dank udag mevrouw.... De vrouw: (komt binnen; 'n moe, zor gelijk menschje). Wat was dat? De man: (met 'n snik). Mevrouw v. Din ter; de heele boel afbesteld De vrouw: Heb je niet gevraagd offe De man: (kregel). Ja.... ja! Ik heb alles gevraagd, wat ik nog kon vragenmaar ze wou .niet langer wachten(bitter). Wat 'n wonder't is al zes weken geleden. De vrouw: Zou ze iets vermoed hebben? (gaat eigens zitten). De man: Ik weet 't.nietikdenk.dat de halve stad wel iets vermoeden zal. De vrouw: Misschien zou 't beter ge weest zijn als je maar open kaart had ge speelden gevraagd of ze De man: Of ze vooruit wou betalen, bedoel je? Ik heb 'n oogenblik geaarzeldop 't punt gestaan 't te doenmaar ik kon 't nietMoest 'k dan zeggen, da die fabri kant me niet meer wou leveren, dan onder remboursdat 'k 't goed niet durfde bestel lenniet durfde bestellen, omdat er geen geld isDat hou je toch zoo lang mogelijk voor je klanten verborgen.... Ach ja, misschien had ik 't moeten vragenvoor jouvoor de kinderenmaar dat laatste stukje eer, dat je dan misschien nog bezitdat hou je nog vastvasttot je 't moet loslaten.... dat is de trots van de kleine middenstander De vrouw: Ik begrijp ja.... En de eene klant is de andere niet. De man: Dat hield me ook nog tegen.... Er zijn menschen, die je begrijpener zijn 'r meer die je niet begrijpenen denken, dat je ze wantrouwt.God, Godwaar moet 't heen? Daar ligt nou m'n werk van veertien, vijftien jaar,... De vrouw: We hebben ons niets te verwij ten, Karei.... (starend)tenminste..,. De man: Wat bedoel je? De vrouw: Ach neeIk..., ik denk eigenlijk aan vroeger..., toen we zoo mooi begonnen.en alles zoo voorspoedig ging. De man: (Allengs heftiger) En toen dat groote monster hier aan de overkant er nog niet wasdat groote monster.... dat ons iedere minuut van de dag toegrijnstons tergt met z'n prijzen, waar ik niet tegenop kanen waarvan 't publiek niet begrijpt, dat 't lokaas is, om de groote massa te van gen.'t monster, dat m'n klanten stal en me langzaam, langzaam heeft geworgd.... En daar zie je vrouwen van middenstanders bin nengaansoms ook eigen standgenooten, die toch moesten voelen hoe ze zichzelf daar mee op den duur in de grond werken (schrille lach). En de vrouwen van de prole tariërs, die in lied en leuze 't groot-kapitaai vervloekenbij heele troepen gaan ze daar binnenen begrijpen niet, hoe ze daarmeu hun eigen idealen kapot slaan! Dat is de macht van 't groote monster, dat ons heeft vermoorden ook anderen zal vermoor- dien...(valt huilend, met z'n hoofd in de armen op de schrijftafel. De vrouw komt bij hem, slaat haar arm om hem heen). De vrouw: Wees kalm. Karei..., ik be grijp je verdriet.... t is ook 't mijne.... maar zeg niet te veel in je wanhoopd'r zijn vraagstukken, die we hier met z'n tweeën niet kunnen oplossen.daar is heel wat anders voor noodigWe hebben samen gezwoegd. alles gedaan, om 't hoofd' boven water te hou denen als God nu toelaat.... (de win kelbel klinkt; zij gaat even kijken in de deur opening). Odat is(roept naar win kel) Komt u maar even hier als u wil. (tot haar man) Daar zijn ze van de lichtfabrie ken.... heb je gezegd....? De man: (met 'n kreet) Komen ze ali, om. De werkman met t gereedschap. Werkman: (in manchester pak; tikt even aan z'n dienstpet) Meneermevrouw.... u begrijpt zeker wel wat ik kom doen..... u hadt tot vijf uur de kwitantie nog kunnen beta lenen dat is niet gebeurd, dus.... De man: Ik had 't niet.... anders was ik natuurlijk gekomen. Werkman: U kan aan mij óók nog be talenik heb de kwitantie bij ine.... De man: Ik heb 't nu óók niet. Werkman: Dan moet ik 't gas en t elec- trische licht afsluiten. De vrouw: 't Is toch wel erg, hoor.... voor 't eerst in de vijftien jaar, dat we in ge breke zijn Werkman: Ja, mevrouw.... dat gaat bij ons allemaal zoo automatisch mogelijk.... zon der aanzien des persoons De man: (wrokkend) En op de minuut aa, nietwaar? Werkman. U moet mij niks verwijten, me neer.... ik heb maar te doen wat me gezegd wordt. De man. Dat begrijp ik.... ga uw gang, vriend.... Werkman (vertrekkend), 't Zijn beroerde karweitjes, mevrouw.... als je zelf ziet, dat je bij fatsoenlijke menschen terecht komt(af). De man. Dat is 't laatstegeen geld meer voor licht.... zelfs de spaarpotten van de kin deren zijn leeg.... en 't allerlaatste kómt nog.... De vrouw (in de handen schreiend). Lieve God.... help ons toch(het licht gaat uit: ergens door 'n opening komt nog wat maan licht). De man. Het gemeente-bedrijf heeft 't von nis voltrokkenDe ambtelijke letterde harde ambtelijke letter, (stem van 't kind: •Moeder! Moeder!" Ze schrikken op). »t Kind. 't Kind. (in pyama, bloote voeten; wrijft zich slaperig de oogjes). Bent u hier, moeder? D e v r o u w. Kindje, waarom ben je niet gaan slapen? Toe, gauw naar boven weer! 't Kind. Waarom gaat opeens al 't licht uit, moeder? De vrouw. D'r is iets kapot.morgen wordt 't weer gemaakt. De man. (snikkend) D'r is iets kapot, ja.... 't Kind. Waarom huilt vader? (bij hem, armpjes om z'n hals) Vadertje.... waarom huilt u toch? De man. Lieveling.... kind.... ga met moe der naar boven.... 't Kind. Omdat 't licht stuk is? Maar mor gen wordt 't toch weer gemaakt? De man. Misschienmisschien 't Kind. Hebben stoute menschen 't kapot gemaakt? De man. Zooiets jazooietsGa nou naar je bedjemorgen is 'r weer daglicht 't Kind. En dat kan niemand stuk maken, hè vader? Want dat is van Onze Lieve Heer.... Wel te rusten, vader.... en niet meer huilen, hoor! De vrouw. Geef me "n zoen, schat.... 't Kind. (zoent moeder) Dag moeder.... (weggaand, in zicht zelf:) Moeder huilt toen niet, geloof 'k (af). De man. (langzaam, peinzend) Het licht van Onze Lieve Heer.... De vrouw, (naar hem toe; hand op z'n schouder) Ons kind heeft onbewust gezegd, wat ik straks al had willen zeggenHet licht van Onze Lieve Heer.... dat kan niemand ons afnemendat kunnen, en dat moeten we gebruiken.... in alle omstandigheden. De man. (beschaamd) Je hebt gelijk..., op dat licht.... heb ik te weinig gelet. Langzaam doek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9