Hongaarsche paarden-import mws- mwP s mmm mJ 'wfm m w ■L W 'n Haarlemsch elftal tegen H. B. C. W Jr TIEN DOELPUNTEN HET DAMSPEL PwFw^wPw H B P* MAANDAG 29 AUGUSTUS Nu naar Den Haag DE RUST VOORBIJ De voetbal rolt Uithoudingsvermogen |p HP n m p^ip Hl H m^m Hf Zwak Haarlemsch team met 64 geslagen ft.C.H.Middlesex Wanderers 1-4 HilversumE.D.O. 32 Arnh. BoysE.D.O. 012 R.C.H. 2—E.D.O. 2 2—4 A. J. C.Bloemendaal 38 Vriendschappelijk Fortuna V.S.V. 2—3 District Haarlem van den D.H.V.B. King Soccer heeft de teugels van het bewind weer in han den genomen Zal het Engelsche paard als rij en concourspaard worden verdrongen? BUITENLANDSCHE VOETBALKRONIEK m ■mz 'rn m M W m Wfr ''wt wk. wk BILJARTEN JUBILEUMWEDSTRIJDEN „HET EY" m V/È/ KORFBAL H.B.C. stelde er een eer in, het vertegen woordigende elftal van het District Haarlem een Nederlaag toe te brengen, het Haarlemsche elf- kl beschouwde het als een proefwedstrijd de Ontmoeting tegen de jubileerende Heemstede- Mren. Ziedaar twee ploegen met twee verschillende Opvattingen, hetgeen gisteren in den door een jüet talrijk bijgewoonden wedstrijd op het fraaie ferreinencomplex van H.B.C. tot uiting kwam. H.B.C. pittig en snel, doortastend en een goe- combinatie vormend; het Haarl. Elftal laks en loom, een enkele periode na de rust uitge- ^nderd, en maar steeds zoekend naar de juiste sPeelwijze, opstelling en combinatie. Misschien viel het technische werk in de •haarlemsche ploeg meer te waardeeren dan bij hh-B.c., de Heemstedenaren zochten hun heil in 6en snel, open spel en raschvoetballers als Mar- h'n en Ruigrok kregen dan ook op den duur de zivakke plekken in de Haarlemsche defensie in tfv gaten, hetgeen door een vijftal doelpunten de rust duidelijk tot uiting kwam. Want Kamer mag dan nog zoo'n pracht voet baller zijn, hy dwaalt o.i. te veel af en waar bovendien Fictoor na een heel goede eerste helft ba de rust tegen het snelle aanvalsspel der fteemstedenaren niet meer opgewassen bleek, ^tonden Gigengack en Heemskerk voor een zeer bioeilijke atak, waarvan laatstgenoemde zich op eeh mindere wijze kweet dan we van hem ge- Wend zijn. In de Haarlemsche ploeg moest men noodge dwongen enkele riskante proeven nemen en in be voorhoede vlotte het dan ook bepaald slecht. Snelheid van handelen (Witteveen en Bosse) den heeren vreemd en in de eerste helft was opstelling v. Leuven binnen en Kaldenbach "Uiten een faillure. Waar bovendien de linkshalfplaats zwak was "ezet, na de rust een weinig beter dan daarvoor eU spil Nijssen ook al niet in zijn gewonen vorm ^Peelde, ging er van het Haarl. Elftal niet die bracht uit, welke er van verwacht mocht wor- ben. Het was een proefwedstrijd voor de Haaar- fettimers en de combinatie die gisteren in het veld kwam, was zwakker dan het H.B.C.-elftal, Welk laatste, zooals reeds is opgemerkt, met bieer „dash" speelde en een heel goed geheel Vormde. Wel zijn er enkele zwakke plekken, maar over bet geheel een ploeg, welke het in de compe- 'itie een eind kan brengen. Over den wedstrijd kunnen we na deze uit voerige voorbeschouwing kort zijn. De volgende elftallen betraden de arena: Vinken v. Bakel Vester Drayer Vinken v. Dam Henscey Toledo Ruigrok Martin Pypers Kaldenbach v. Leuven Witteveen Bosse Gerrits v. d. Wouwer Nijssen Kamer Gigengack Fictoor Heemskerk HAARL. ELFTAL. In de eerste helft kan het Haarl. Elftal maar niet op gang komen en is H.B.C. met haar snelle open aanvallen gevaarlijker. Dank zü echter uitstekend spel van Gigengack, kunnen de Heemstedenaren niet tot scoren komen. De voor hoede der Haarlemmers brengt er weinig van terecht en eenige opgelegde kansen worden door de binnenspelers verknoeid. Als v. d. Wouwer is uitgevallen, weet H.B.C. door toedoen van Ruigrok, even voor rust de leiding te nemen. Rust 10. Het eerste kwartier na de rust speelt het Haar lemsche elftal uitstekend. Vooral Witteveen en Gerrits zijn op dreef, maar ook de H.B.C.-ers gaan zich weren. Wigman heeft inmiddels v. d. Wouwer ver vangen en de linkervleugel is omgezet. Het spel is thans veel aantrekkelijker en bij een stand 43 voor de Haarlemmers schijnt de strijd reeds beslist. Maar H.B.C. denkt er anders over en in het laatste kwartier gooien Martin c.s. er nog een schepje op en terwyi het rech ter deel der Haarl. verdediging uitgespeeld raakt, is het voor de Heemstedenaren een kleine moeite om den achterstand in een 64 voorsprong om te zetten. Een verdiende overwinning alzoo voor de ju bilarissen! Scheidsrechter Hayerkorn had dezen middag een slechten kyk op buitenspel. Als vervolg op den officieelen openingswedstrijd bie vorigen Zondag op 't nieuwe R.C.H.-terrein 'erd gespeeld tegen de lands-kampioenen Ajax "U waarin R.C.H. zoo'n groot succes boekte, Vergastte de Racing ons gisteren op een wed- btryd tegen een Engelsch amateur elftal uit bonden. De Engelschen beschikten over het algemeen °Ver een stel uitstekende, snelle spelers, die de jéchniek van het spel voor het meerendeel goed beheerschten, staaltjes van keurig spel lieten bien, zich echter onnoodig te buiten gingen aan °ftgeoorloofde praktyken. Het in den rug duwen, Vasthouden van tegenstanders, gevaarlijk aan vallen met beide voeten springende etc., was bchering en inslag en vooral na de rust toen bien duidelijk kon zien dat hun alles aan een overwinning gelegen was, liet men zich niet- van de beste zijde zien. Het elftal bevatte enkele ?eer goede spelers, o.a. de rechts- en linksbuiten, beide backs en keeper. Alleen door grootere doortastendheid voor het doel hebben ze ge ronnen, de spelverhouding in het veld viel Veker niet in het nadeel van R.C.H. uit. Er waren weer heel wat toeschouwers aan wezig, toen onder imposant tromgeroffel van bet Haarlemsche trommelcorps de beide elf- ballen het veld betraden en na den toss zich ais volgt opstelden: It. C.H.: Kos Krom Prevost Geutskens Ruis Muller Hansc de Geus Verkerk Smit Paape o Hibbs Moore Whewell Spalton Warnes Gleen Hamer Fresmann Hammon Brooks Milward Midd. Wanderers. De eerste aanvallen zijn voor de Wanderers, doch al spoedig worden door de R.C.H. voor hoede enkele attaques ondernomen die door Smit met goede schoten besloten worden, waar- Van echter geen enkele doel treft. De partijen blijken dan volkomen gelijkwaardig te zijn, met dien verstande dat de bezoekers, door goed dpstellen van hun centervoor, in hun aanvallen Zeer gevaarlijk zijn wat tot uitdrukking komt door een mooi doelpunt van dezen speler onge veer een kwartier na het begin. Zonder maar ®en oogenblik te verslappen speelt R.C.H. moe dig door en een afgemeten center van Paape Wordt door Smit ineens onder den uitvallenden btilward ingeschoten (11). Er volgen dan Venige benauwde momenten voor het R.C.H. doel, waarbij Kos zich moedig onderscheidt, Gesteund door lat en palen, waarna een periode Van gedecideerd R.C.H. overwicht volgt zonder dat het resultaat oplevert. Tenslotte belandt ven door Ruis slecht weggewerkte bal bij den hnksbinnen die een schot inzendt, waarnaar Ilrom geheel onnoodig zijn been uitsteekt en Waardoor de bal, onbereikbaar voor Kos in het Il.C.H. doel verdwijnt (1—2). Zoo komen de Etigelschen dus heel goedkoop aan de leiding die zij voor de rust niet meer afstaan. Na een flinke rustpoos, waarin we nogmaals Vergast worden op aardig tromgeroffel van dieergenoemd corps, verschijnen de elftallen Weer en luid aangemoedigd door de aanwezigen ^ekt R.C.H. weer ten aanval. De Engelsche ?6rdediging wijkt geen moment, soms staat een back naast den keeper in het doel, eens wordt üelfs (je bal op die wijze uit het doel gehouden. *.C.H. dringt te veel op en na een mooie rush Vah den linksbuiten wordt het 1—3. Het spel wordt er intusschen met fraaier op, Wendeel enkele R.C.H.'ers gaan reageeren op de minder juiste manieren van hun tegenstan •krs en het geheele spelbeeld lijdt daa™^elz- Een volkomen terecht toegekende pe y Jchiet Ruis tot overmaat van ramp naas erkerk en de Geus missen van kortbij enkele Vvpvoudige kansen en in tegenstelling daarvan Raakte de prachtig spelende rechtsbuiten m bij tl eentje het vierde doelpunt voor zün elftal. Zondag speelden de roodzwarten in Utrecht voor de seriewedstrijden van Velox. Het is E.D.O. niet gelukt zich in de finale te plaatsen, daar het met den oneven goal verloor van Hil versum. Met het volgende elftal kwam E.D.O. uit: v. Roon G. Zandstra H. Zwart Bos Dinkla Oomen J. Perukel Koppen S. v. d. Laan, J. L. Perukel J. W. Koene. Er ontwikkelt zich een geanimeerde strijd met E.D.O. in de meerderheid. Als Hilversum een vrijen trap wordt toegewezen keert v. Roon uitstekend het ingeschoten schot. Dan geeft v. d. Laan een keurigen pass, welke Perukel Jr. in een doelpunt weet om te zetten 01. Hilversum laat zich hierdoor niet ontmoedi gen en weet door verkeerd terugspelen in de E.D.O.-verdediging door den rechtsbinnen ge lijk te maken, 11. Niet lang daarna scoort v. d. Laan uit een hoekschop 12. Fanatiek wordt door Hilversum verder ge speeld. Het is dan wederom de rechtsbinnen, die de partyen op gelijken voet brengt 22. Bij een aangeschoten hands wordt Hilversum op den rand van het strafschopgebied een vrije trap toegewezen, waaruit Huizinga den stand op 32 brengt. De tweede helft is minder interessant, daar beide partyen teekenen van vermoeidheid ge ven. Toch zijn er nog verschillende goede E.D.O.-aanvallen maar tot scoren komt 't niet. Koene krijgt een goede kans als Meinders uit zün doel is, doch door even talmen gaat ook deze kans verloren, zoodat 't einde komt met 3-2 voor Hilversum. Direct hierna werd een aanvang gemaakt met den wedstryd VeloxArnhemsche Boys, welke Velox met 1—0 won. Na een korte pauze kwamen alzoo de beide verliezers tegenover el kaar. De Arnhemmers die zoo kranig partij had den gegeven aan Velox hebben wel een ge duchte les van E.D.O. gehad. Het E.D.O.-elftal had op Bos na dezelfde opstelling. In zijn plaats speelde Vreenegoor. Al spoedig is het te zien, dat de roodzwarten er goed in zyn. Het combi neeren is keurig, zoodat de achterhoede van de boys het zwaar krijgt te verantwoorden. De score werd opgevoerd tot 120 voor E.D.O. v. d. Wint, v. d. Broek, v. Zutphen, Jac. Weij, de Koning, Heijerman, Wolf Jr., v. d. Lug, P. Weij, Wolf Sr., Hille kamp. De thuisclub gaat direct tot den aanval over, welke echter door v. Zutphen keurig tot staan gebracht wordt. Heijerman lost dan een goed schot dat door den Fortuna keeper prachtig wordt gekeerd. Fortuna komt dan geducht opzetten vanaf de linkervleugel dreigt het meeste gevaar, daar v. d. Broek geenszins voor zyn taak berekend blijkt te zijn. Deze speler wordt eens dusdanig in het nauw gebracht en weet niet anders te te doen dan in eigen doel te schieten, waar door Fortuna met 10 de leiding krijgt. Eindelijk komt dan toch ook eens een goede V. S V.-aanval. Keurig brengt de V. S V- voorhoede den bal op en met een vliegend schot brengt Wolf Sr. de partijen weer op ge lijken voet, 11. Fortuna blijft het beste van het spel behouden, hun samenspel is veel beter dan dat van V.S.V., waardoor de beide kant- halfs nogal eens gepasseerd worden Als v. d. Wint een hard schot van de Fortu- na-midvor wel stopt, doch niet vlug genoeg kan wegwerken loopt de linksbinnen snel toe en bezorgt zijn club weer de leiding, 21„ met welken stand de rust ingaat. Na de hervatting pakt V.S.V. iets beter aan en al spoedig schiet Hillekamp juist tegen de staander aan. Wolf Jr. krijgt dan een ver doorgespeelde bal van de Koning toegespeeld, handig zwenkt hij met den bal naar binnen en geeft de Fortuna-kee- per niet de minste kans, 22. Als den bal weer middenuit is genomen, neemt V.S.V. weer den aanval over. Hillekamp zet scherp voor en Weij plaatst den bal keurig in, 23. Met dezen stand komt het einde. Wij hadden van R.C.H. 2 dat op papier al thans over een sterk elftal beschikte, een beter resultaat verwacht. Het elftal vertoonde echter een zoo lusteloos en soms onsamenhangend spelletje, dat uiteindelijk succes wel moest uit blijven. Zoo moest men rustig toezien dat E.D.O. reeds met de rust een 20 voorsprong had, waarna in de tweede helft door medewerking van den Rood-zwarten doelman het eerste tegenpunt ter wereld kwam. E.D.O. had toen nog voldoende in reserve om met twee goede doelpunten den voorsprong tot 41 te ver- grooten waarna tegen het einde Meijer kans zag om er 42 van te maken. Zooals het elftal gisteren speelde zal er weinig kans bestaan dat het dezen winter een rol van beteekenis gaat spelen. Of zou het nog moeten worden toe geschreven worden aan het feit dat het de eerste wedstrijd was? We zullen afwachten wat de volgende wed strijden ons brengen. Heemskerk (Geel.Wit) Van Bakel Gigengack (H.B.C.) (Geel-Wit) Kamer P. Nijssen Vinken (T.Y.B.B.) (Santpoort) (H.B.C.) Gerrits Put Ruijgrok Kaldenbach Martin (Santp.) (T.Y.B.B.) (H.B.C.) (Santp,) (H,B,C.) Aanvoerder: R. Kamer. Reserves: De Reus en Heesakkers (Onze Ge zellen), Toledo (H.B.C.). Den H.H. vereenigingsscretarissen wordt verzocht de spelers van hun verkiezing in ken nis te stellen. Spelers en officials worden verzocht a.s. Zondag kwart over één in de hall van het sta tion Haarlem aanwezig te zijn. Voor shirts en kousen wordt van districtszijde gezorgd. Degenen die het elftal naar Delft wenschen te vergezellen b.v. dames der spelers of club supporters) kunnen zich tot a.s. Donderdag aanmelden bij den heer Faase, Lange Marga- rethastraat 1, Haarlem, onder storting der reiskosten ad 1.90. Ook voor deelname aan het diner, hetwelk na den wedstryd zal plaats hebben, wende men zich, eveneens vóór Donderdag tot den heer Faase. Hiervoor bedragen de kosten 1.75. Met opgaven welke na Donderdag binnenkomen zal in geen geval rekening kunnen worden ge houden. Bloemendaal speelde Zondag in Leiden een oefenwedstrijd tegen het aloude A. J. C. (thans 3e kl. K. N. V. B.). Alhoewel de gastheeren een tijdlang uitstekend partij gaven, werden zij tenslotte met „groote cijfers" geklopt. Speciaal het spel der Bloemendaalsche voorhoede, waar in Van Gelder t. z. t. een aanwinst zal blijken, maakte op ons een goeden indruk. Alleen het vormen eener solide achterhoede zal voor het Bloemendaal-bestuur nog wel eenige moeilijk heden opleveren, nu Bakker en Yfs van het tooneel verdwenen zijn. Over het spelver- loop het volgende: Al vrij spoedig had Bloe mendaal succes. Na goed combinatiespel tus- schen Ch. de Bock en J. Cossee had Tr. Bakker weinig moeite de score te openen. Kort daarop trapte D. Kuiper na een uitval van A. J. C's rechtervleugel het leder onhoudbaar in eigen doel, ix. Nadat Tr. Bakker en Van Gelder met goede doelpunten den stand tot 31 had den opgevoerd, maakte A. J. C. van een zwak moment in de Bloemendaal-verdediging ge bruik om er 3—2 van te maken. Nog voor rust aanbrak had Ch. de Bock na goed individueel spel wederom succes. Rust 42 voor Bloemen daal. Na de hervatting pakten de derde klassers nog eens extra aan met als resultaat een fraai doelpunt van hun midvoor. Vanaf dat moment begon Bloemendaal echter veel beter te spelen en A. J. C. kon het tempo dan ook niet meer volgen. We noteerden enkele fraaie doelpunten van de Broek en van Van Gelder. Hiertoe uitgenoodigd speelde V. S. V. I een vriendschappelijke wedstrijd tegen de sterke 2de klasser Fortuna uit Vlaardingen. Als precies 2 uur den wedstrijd een aanvang neemt stelt V. S. V, zich met het volgend elf tal op: Secretariaat: Karei van Manderstraat 88 OFFICIEEL Het Haarlemsch districtselftal, hetwelk op Zondag 4 September a.s. op het D. H. L.-ter- rein te Delft uitkomt tegen het Haagsch dis trictselftal werd als volgt samengesteld: De zomerrust in Lancaster Gate 22 is weer voorby. Vol heerlyke vacantie-herinneringen is de staf teruggekeerd in het majestueuze hoofdkwartier van de Britsche Football Association. Hoewel de nood der tijden geen verre trips veroorloofde en vele verlofgangers zich in de dichte omgeving van Londen hebben vermaakt, rustte men toch voldoende uit om met hernieuwde energie de bondsbelangen te gaan dienen. Met de stiptheid, den Britten eigen, zette het competitie-raderwerk zich Zaterdag weer in beweging, om onafgebroken door te wentelen tot den laatsten Zaterdag in April of den eersten in Mei. Het gansche programma zit al in elkan der, zoodat Chelsea niet alleen wist, dat zy Za terdag Blackburn Rovers op bezoek kreeg, doch evenzoo, dat zij op 29 April 1933 by Manchester City op bezoek gaat. Dat geheele programma is punctueel geregeld, behoudens natuurlijk het beker-programma, dat pas later bekend wordt en afhankelijk is van de loting. Uit den aard houdt de massa zich al bezig met de kracht der verschillende teams, en met groote belangstelling volgde men de eerste evo luties op het slappe koord. Want vanaf begin Augustus zijn de oefeningen in de verschillende kampen begonnen, waarop vanzelfsprekend oefenwedstrijden volgden. En daar is de pers als de kippen bij. Zy wil, of beter, zy moet den honger van de duizendkoppige menigte naar voetbalnieuwtjes stillen. Zoo trekken de corres pondenten van stad tot stad en pogen in de voetbalkampen door te dringen om gegevens te verzamelen, die de schare interesseert. Deze gegevens kunnen wij hier gevoeglyk achterwege laten. Of de Arsenal nu drie of vier doelwachters in reserve heeft en over hoeveel half-backs de Huddersfield-ploeg momenteel beschikt, zijn be richten, die het Hollandsche publiek Nova Zem- bla's koud laten. Al evenzeer de veronderstel ling, dat Chelsea dit jaar geen sterke voorhoede zal hebben, mede door het vertrek van den be roemden Alex Jackson en ook, dat Dixie Dean zyn schot kwijt is, wat men uit.één oefen- wedstryd al meent te mogen vaststellen. Wy wagen ons niet aan dergelyke prognoses en wachten op feiten. Echter in één opzicht belooft 't wel een uiterst belangrijk seizoen te worden, namelijk door den internationalen wedstrijd in December tusschen Oostenrijk en Engeland op Stamford Bridge. Dan gaat 't om de Europeesche suprematie met alle voordeelen aan Engelands zijde. Zoo heeft King Soccer weer de teugels van het bewind in handen genomen! In een van de bekendste hotels van het schoon gelegen Oisterwijk is dezer dagen menige ver handeling over het paard gehouden en menig vermaard ruiter vond dezer dagen zijn weg naar de zomer-inrichting, die voor eenigen tyd in 'n bij-gebouw een aantal interessante gasten herbergt. Deze gasten zyn viervoeters, volbloed- én halfbloed-paarden, in Hongarye geboren en getogen en de vorige week op transport gesteld naar Nederland, waar zij thans de eerste by- drage vormen aan het plan om het Hongaar sche paard hier te lande ingang te doen vinden. Degene, die dit voornemen ten uitvoer wil bren gen is de heer Otto Schumann, de hoogeschool- ryder, wiens rykunst en wiens ry-materiaal vrijwel eiken geregelden bezoeker van concour sen bekend zijn. Met den heer Schumann, die behalve een erkend hoogeschool-ryder op con coursen een in 't Zuiden gewaardeerd leider van de maneges in Tilburg en Den Bosch is, had den we een onderhoud over zijn bedoelingen met het Hongaarsche paard en over de konse- kwenties, mogelyk daaruit voor de Nederland- sche wedstrijdsport voortvloeiend. Hy deelde ons mede, dat de ruim 20 paarden, die hij uit Hongarije naar ons land heeft ge bracht, kunnen worden beschouwd als de eer ste invoer hier van eenige beteekenis van Hdh- gaarsch ry-materiaal. Tot nu toe werd wel eens een enkel Hongaarsch paard geïmporteerd, doch van invoer volgens overwogen systeem was toch geen prake. De voornaamste oorzaak daar van noemde de heer Schumann de kleine maat van het Hongaarsche paard; men fokte voor heen slechts kleine paarden, en deze konden, ondanks hun goede eigenschappen geen genade vinden in de oogen der Nederlandsche paarden- mensehen, die gewoon zijn aan de groote af metingen van het Engelsche en Duitsche con cours-paard. Nu men zich in Hongarye is gaan toeleggen op het kweeken van grooter ma teriaal en nu men paarden aan de markt brengt, die, wat hoogte betreft niet van de Engelsche volbloeds verschillen, is de groote slagboom, welke volgens de heer Schumann het succes van het Hongaarsche paard hier te lande in den weg stond, gevallen. „Op welken grond bouwt U de verwachtingen van dat succes?" vroegen we hem. „Op de kwaliteiten van het Hongaarsche paard," kregen we ten antwoord. „Geen paard ter wereld heeft het uithoudings vermogen van het Hongaarsche, dat culmineert in de krui singen van Engelsche en Arabische volbloeds. Ik heb hier o.a. twee van zulke kruisingen, die over een uithoudingsvermogen beschikken, dat Zijn weerga niet heeft. Zij draven zoo snel, dat andere paarden moeite hebben ze galoppeerend by te houden. Ik heb er ook dieren by, die een galop van 40 minuten presteeren en dan niet opgereden zijn. De Hongaarsche staatsstoetè- rijen fokken op uithoudingsvermogen omdat het paard daar te lande een groote rol speelt bij de jachten op herten, de over 30 tot 35 K.M. gaan. Ieder paard uit die stoeterijen moet, voordat het aan de markt komt, eenige van zul ke jachten hebben geloopen en den depot-tyd, volgend op de jachten, hebben door gemaakt. Zij worden zoodanig getraind, dat ze per dag 100 a 150 K.M. kunnen afleggen. Dat Honga rije zich momenteel geweldig inspant om het Hongaarsch paard er in het buitenland in te brengen, is bekend. Men ontziet geen kosten om de fokkerij groot te maken; nog pas is in Engeland een volbloed-hengst gekocht voor 10.000 pond. Men is al zoover, dat men mate riaal kan brengen, dat ook in ons land de tra- ditioneele Engelsche en Duitsche concours- paarden zware concurrentie zal aandoen. Want het Hongaarsche paard is niet alleen snel en sterk, maar het is ook uiterlijk een volkomen succes." Terwijl de heer Schumann ons nog een en ander vertelde over zijn reis door Hongarije en over de groote welwillendheid waarmede men hem van staatswege tegemoet is getreden (de staat schonk hem uit erkentelijkheid en terwil- le van de propaganda zelfs een orgineelen Ara- bischen hengst van de Sjagja-linie) demon streerden de Hongaarsche oppassers, die het transport geleid hebben, de interessante ver zameling. Een trotsche stoet prachtig gebouwde volbloed- en halfbloedhengsten en merriën werd voorgereden. „Ondanks het temperament is het Hongaar sche paard rustig en lief," zei de heer Schu mann, de byna alle reeds gekochte paarden monsterend. „Het heeft het goede karakter voor het rijpaard. Met de stem krygt men er alles van gedaan. Ik heb 40 jaren paardrijden er op zitten, ik heb veel fraaie verzamelingen gezien, maar ik durf zeggen, dat er in ons land nooit zooveel „bloed" bijeen is geweest als nu in Oisterwijk. Geloof me: er komt een nieuw element in onze paardensport, het element uit de Hongaarsche stoeterijen, dat zijn stam boom in de huid gebrand, onder het zadel draagt. Het zal ongetwijfeld schoone verrassingen ge ven!" Hoewel in het buitenland de meer dan zo- mersche temperaturen de prettige illusie van het naderend voetbalseizoen min of meer ver storen en de beoefening der zomersporten nog den vollen sportman eischt laat King Soccer zich tcch niet verdringen. In de meeste lan den zijn de voorbereidingen dan ook in vollen gang, en behalve vergaderingen zonder eind geven de tallooze friendly-games het smach tend publiek al een voorproefje van het na derend genot. In Duitschland zelfs Is de com petitie begin Augustus al begonnen, zoodat de spieren dezer trappers al weer behoorlijk soe pel zyn. Nog enkele weken intusschen, en dan zwaait King Soccer over vrijwel geheel Europa en wie weet hoever daar buiten zijn staf. en buigen wy ons allen nederig voor zyn troon! Het internationaal-voetbal vterkeer tusEchen de onderscheidene landen vraagt volgens de inzichten van vooraanstaande sportfiguren dringend om oplossing. De geest van den tijd neemt geen genoegen meer met enkele gewone internationale ontmoetingen naast de compe titie. Men heeft proeven genomen met den Midden-Europeeschen Beker te laten verspe len tusschen de landen-elftallen; ook de beide hoogst geplaatste in de landen-competities heeft men tegen elkander in het veld gestuurd, doch algemeene tevredenheid schonk deze werk wy ze niet. Tal van vooraanstaande voetbal-diplomaten hebben zich met het plan onledig gehouden, personen, wier naam een uitstekende reputa tie heeft in de sportwereld. Wy noemen slechts Rimet, Hugo Meisl, Johansson e. a. Bepaald gedurende de zomerpauze heeft de populaire secretaris van den Italiaanschen Voetbal Bond, Zanetti, een project uitgewerkt, waartegenover men niet zoo sceptisch staat, als tegen andere voorstellen over dit onderwerp. Beknopt samengevat is het Italiaansche denk beeld als volgt: In plaats van internationale matches stellen twee landen dertig of veertig van haar beste vereenigingseiftallen tegenover elkander. De beide eerst geplaatste van de respectievelyke ranglijsten spelen in land A, de beide tweede in land B, de derde in land A en zoo verder. Indien dit project levensvatbaarheid heeft en gesanctionneerd wordt, dan vinden op één dag dertig tot veertig wedstrijden plaats. Over winningen worden pp de gebruikelijke manier met twee winstpunten beloond, gelijke spelen met een, zoodat het hoogste puntental tenslotte het sterkste land aanwyst. Wy kunnen ons levendig voorstellen, dat men Zanetti's voorstel maar niet zonder meer van de hand heeft gewezen, omdat er inder daad een goede kern inzit. Slechts de finan- cieele zyde zal nog terdege doorgerekend moe ten worden, omdat het begrip „winst'' voor de zuidelyke en centraal-Europeesche landen de hoofdfactor is. In België heeft het eerste Fransche prof elftal een bezoek afgestoken, namelijk de U. S. Tourcoing bij de Racing club Gent; het Fran sche spel was allesbehalve een openbaring en de Belgen wonnen heel gemakkelijk met 50. De Weensche clubs, die nog steeds een kom mervol bestaan lyden en door tallooze bezoe ken aan het buitenland den toestand eenigszins pogen te redden, dachten er tot dusver niet aan om propaganda te maken voor de Ween sche school in eigen land. Enkele inheemsche vereenigingen namen kortelings het initiatief tot propaganda-wedstrijden, waarbij de finan- cieele uitkomst inderdaad verrassend was. De meeste Weensche ploegen trekken oj *t oogen blik de provincie in waarmede vanzelfspre- ketfG ook het geheele Oosterrijksche spelpeil gebaat is. In Joego-Slavië, waar de competitie reeds is begonnen, bleek 't overdag ondoenlijk om voet bal te spelen, vanwege de temperatuur. Licht installaties brachten uitkomst, en zoo vindt de competitie thans 's avonds doorgang, waarby zelfs de recettes hooger zijn, dan bij de dag- ontmoetingen. De Iersche Vrijstaat Football Association richtte uitnoodigingen tot Holland voor een revanche-mach in Dublin, en tot Italië voor regelmatige voetbal-verbindingen. 21 Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den damredacteur van dit blad. Onderstaande stelling is van Barteling^ en komt voor in zijn „Traité du Jeu de Dames". Stand in cijfers. Zwart: 6, 8, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 19, 26. Wit: 27. 28, 29, 32, 33, 36, 37, 38, 39, 45. Deze stand is uit een in den Paryschen han- dicap-wedstryd gespeelde partij. Herm. de Jongh had Wit en J. Coutté, die de remise voor kreeg als winst, had zwart. Wit heeft belangrijk voordeel: hij beheerscht het centrum volkomen en oefent bovendien grooten druk uit op Zwart's langen vleugel. De partij verliep als volgt: Wit Zwart 1. 45—40! En niet 1. 27—21? 16 $7; 2. 32 21. Oogen schijnlyk is Zwart nu verloren, er is echter een uitweg: 2. 1722! 3. 28 17, 19—23! gevolgd door 23—28! enz. met ongeveer gelyk spel. 1 17—21 Indien 1.17—22; 2. 28 17, 12 21 3. 29—24, 19 30; 4. 3934, 30 28; 5. 32 3! enz. wint. 2. 40—35 6—11 Weer de eenige, want indien 2. 1217; 3. 28—22, 17 28; 4. 32 3, 21 23; 5. 3 26! met de niet te weerleggen dreiging 3731, 33- 29! enz. 3. 35—30! 11—17 Indien 3. 12—17; 4. 30—24, 19 30; 5 29—24, 30 19 6. 28—22, 17 28; 7. 32 3 34; 8. 3 48! enz. wint. 4. 28—23 19 5. 33 11 16 6. 27 16! en Wit won. 28 7 Stand in cijfers. Zwart: 7, 10, 11, 12, 13. 14, 15, 16, 18, 26, 27. Wit: 25, 33, 34, 36, 37, 38, 39, 40, 42, 47, 48. De winst is even elegant als verrassend: Wit. Zwart. 1. 33—28! Deze zet ligt niet voor de hand, want Zwart kan nu doorbreken naar 43. By voorbeeld: 1. 26—31; 2. 37 26, 16—21; 3. 26 19, 14 43. Doch nu speelt Wit: 4. 2520! 15 24; 5 3933met schijfwinst, want indien 5. 43—49? 6. 48—43 49 29; 7. 34 1! Wit wint. 1 14—19 Indien 1. 11—17; 2. 37—31! wint. Indien 1. 1217; 2. 2822! 17 28; 3. 3731! enz. wint een schijf. Indien 1. 15—20; 2. 28—22! 27—32; 3. 38 27, 12—17; 4. 40—35, 17 28; 5. 39—33! enz. wint. 2. 37—31! 26 37 3. 42 22 18 27 4. 38—32 27 38 5. 39—33 38 29 6. 34 :5! Wit wint. Een mooie slagzet uit Ph. de Schaap's „Prac- tische Damlessen". Stand in cijfers. Zwart: 3, 8, 9, 10, 11, 12, 14, 16, 18, 19, 20, 21, 23, 25. Wit: 27, 28, 30, 32, 33, 34, 35, 37, 38, 40, 42, 43, 45, 48. Wit. Zwart. 1. 37—31! 21—26? Op iederen anderen zet speelt Wit 2. 3126 en sluit Zwart op aan den korten vleugel. Toch is de tekstzet zwak, want hij stelt Wit in staat een vernietigende combinatie uit te voeren: 2 30—24!! 19:39 3. 28 19 39 37 (gedw.) 4. 43—39! 14:23 5 48—43 37 48 6. 39—34 48 30 7. 35 2 26 37 8. 27—21 16 27 9. 2 46! Wit wint. De volgende stand is eenige jaren geleden in een wedstrijd te Rotterdam voorgekomen. Stand in cijfers. Zwart: 1, 3, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 14,15, 17, 19, 23. Wit: 16, 25, 27, 30, 31, 32, 35, 36, 38, 40, 41, 42, 45. Wit (E. J. van Rijn) forceerde de winst van minstens een schijf. Wit. Zwart. 1. 42—37! Een prachtige zet en niet voor de hand liggend. 1. 15—20 Wit dreigde 2722, 2520! enz. met winst. Indien 1. 17—21; 2. 27—22! 21—26; 3. 1611! 6 28; 4. 2520! enz. wint. Indien 1. 23—28; 2. 32 23, 19 28; 3. 27—22, 28—32; 4. 22 2, 32 43 5. 16—11! 6 17; 6. 216! enz. wint. 2. 30—24 20 29 3. 25—20 14 25 4. 35—30 25 34 5. 38—33!! 29 38 6. 40 18 13 22 7. 27 18 38 27 8. 31 15! Wit wint. Zwart kan wel is waar een schyf terugwinnen door 6—11 enz. maar dat heeft natuurlijk niets te beteekenen tegenover het doodelijke 1510 en 10—5 of 4 van Wit. Tot slot een klassiek eïndspelletje: W/ m. mmm Zaterdag vingen de wedstrijden aan, door de biljartvereeniging ,,Het Ey", georganiseerd ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan. De uitslagen van den eersten dag luiden: b. h.s. gem- Rudelsheim 250 29 43 8.62 Van Leeuwarden 131 28 15 4.68 Damman 77 19 21 4.05 Sweering 300 19 80 15.79 Beekhof 175 17 32 10-29 Buitenkant 72 16 18 4.50 Van Lochem 250 26 64 9.61 Katoen 224 25 32 8.96 Geestman 158 29 23 5,44 Wamink 175 29 38 6.03 Levert 132 26 48 508 Beuming 250 26 39 9.62 WA W ïM i^Ü Mi 1 Stand in cijfers. Zwart: drie schijven op 16, 26 en 37. Wit: een schijf op 22 en een dam op 1. Wit speelt en wintin één zet! 1. 22—17! enz. Wit dreigt nu namelyk 1711 en 1 41. Zwart's eenige verdediging daartegen is 1. 1621, waarna Wit wint door 2. 123 en 3. 23 41! Dit systeem leent zich byzonder tot terug werken, zoodat het niet te verwonderen is dat vele ingewikkelde eindspelen er op berusten. UC WCUÖWJJUCW O Van Lochem 143 ptn. in 21 brtn.. h.s. 25 gem. 6.81 Wamink 175 pnt. 21 beurten, h.s. 22, gem. 8.34. Gehrels 146 pnt-, 21 beurten, ha. 31, gem. 6.96. De Leeuw. 300 ptn., in 21 brtn, h.s. 51, gem. 14.29 Damman 175 pnt., 32 beurten, hs. 17, gem. 5.46. Levert 189 pnt-, 31 beurten, h.s. 37, gem. 6.06. Geestman 175 pnt., 37 brtn. h.s. 47, gem. 4.07. Schmidt 245 pnt. in 32 brtn., h.s. 45, gem. 6.80- Vrijdag hebben de leden van de Korfbalver. „Tempo" hun eersten wedstrijd gespeeld. Wel iswaar is er verloren maar er is toch veel leerzaams medegenomen. Maar nu attentie! De oefenavonden op Vrij dag zijn afgeloopen. Voortaan wordt er ge oefend op Zondag van 2 tot 5 uur op hetzelfde terrein. Voor de nieuwe leden is er een extra trainingsavond en wel Maandagsavonds van 7 tot 9 uur. Dus de leden die zich de laatste weken hebben opgegeven, worden heden avond verwacht en alle leden des Zondags 2 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 11