Papen's economisch program Belgische staking voortgezet Wat zal Neudeck brengen 't Toppunt! Het nieuws var heden Admiraal Nomoera naar Amerika VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS Belastingbons en loonsverlaging De burgerkrijg in Brazilië Nieuw regeeringsoffensief De gevangene van cel No. 52 Omwenteling Ecuador m Staking begonnen in Lancashire Een burgerwacht in Spanje POLEN WINNAAR Wat doet Norman in Amerika? DE BAROMETER =r MAANDAG 29 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Fiscale faciliteiten voor de be drijven, tot verruiming der werkgelegenheid Partijen getrotseerd De landbouw tegen autarkie Werkverschaffing .Belastingbons Politiek program Von Papen Niewe noodverordening Honderd duizend man er hij betrokken Politiebescherming is niet noodig Verklaring van Klara Zetkin Het Weer' Ook een Centrumsman naar den Rijkspresid ent? Centrum-oordeel Gen. Sanjurjo in bagnot-kleeding Bonifaz tot president uitgeroepen ABDIJ-WIJDING IN ENGELAND Buckfast Abbey, welke door Z. Em. plechtig gewijd is Kardinaal Bourne Het vertrouwen der republikeinen in het leger thans geschokt Een linksch voorstel Van de Europa-rondvlucht 1932 Accoord tusschen Centrum en Nazi's? De presidentsverkiezing interesseert hem DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ongerustheid wegens Mandsjoerije Deviezenverordening overtreden Tuchthuis vonnissen in Duitschland NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18162 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek MÜNSTER, 28 Aug. (W. B.) Rijkskanselier Von Papen hield Zondag op de vergadering van den West-Duitschen Boerenbond zijn met span ning verwachte rede, die door alle Duitsche radiozenders werd uitgezonden. In zijn inleiding verklaarde de Rijkskan selier, dat de arbeid der huidige regeering zich niet kan bepalen tot economische of politieke onderdeelen, maar den grondslag moet leggen voor een nieuwen opbouw van den Duitschen Staat. In bijzonderheden besprak de Rijkskanselier de vonnissen van Ohlau en Beuthen. Rechts en Links verlangden, dat in den poli- tieken strijd doodslag en wraakneming toege staan zou zijn en dat de tegenstander vogelvrij zou worden verklaard. Het is de plicht van de Staatsmacht, zulke verwildering der politieke moraal te bestrijden. De teugelloosheid, welke spreekt uit den Op roep der Nationaal-Socialisten past slechts op de aanspraken, die zij doen gelden op de leiding der Staatszaken. De Rijkskanselier verklaarde, dat het niet aangaat, dat hij de minderheid, welke het na- tionaal-socialistische vaandel volgt, zal aanzien voor de Duitsche Natie en dat hij alle overige landgenooten zal behandelen als rechteloozen. De Pruisische Staatsregeering zal haar be slissing 'over het lot der vijf ter dood veroor deelden nemen volgens de grondbeginselen van het recht, zonder zich door politieke motieven van de wijs te laten brengen. Zoo noodig zal de Rijkskanselier de erkenning van gelijk recht voor alle Duitsche Staatsbur gers afdwingen en hij is vastbesloten, den toe stand van politieke onrust en politieke geweld daden te doen eindigen. Vervolgens besprak de Rijkskanselier den noodtoestand, waarin de landbouw verkeert. Landhuishoudkunde kan niet beoefend wor den met alleen te letten op belastingopbrengst. Ook wijst de regeering de gedachte aan autarkie als beginsel af. De grondslagen der voedselvoorziening moeten echter voor het land worden verzekerd. De Rijksregeering erkent daartoe de noodzakelijkheid eener verdere doel treffende regeling van den invoer en heeft de daartoe noodige maatregelen opgesteld. Als thans de grondslag wordt gelegd voot een herbouw van het Duitsche economische le ven, dan mag echter daardoor de valuta met in gevaar worden gebracht. Elk ingrijpen in de sfeer van het particuliere huishouden wijst de regeering af en zij zal er voor waken, dat de persoonlijke verantwoorde lijkheid der vrije bedrijven niet wordt verdoezeld door vermenging met staatkundige vormen van economie. Hierna gaf de Rijkskanselier een overzicht van de plannen, die de regeering binnen weinige da gen aan den Rijkspresident zal voorleggen. De regeering is besloten, in grooten stijl een poging te doen, om door verlevendiging van de particuliere bedrijven arbeiders aan werk te helpen en dus het aantal werkloozen te vermin deren. Ongehoorde sommen zijn uitgegeven voor Werkverschaffing en werkloozensteun en loopen in de milliarden. De eerste stap, die moet worden gedaan, is, aan het economische bedrijf de middelen te verschaffen, om dit verlies in te halen. Deze eerste stap moet voldoende groot zijn, wil hij de gewenschte uitwerking hebben. Daarom moet een som beschikbaar zijn van meer dan twee milliard Rijksmark, daar zij hooger moet zijn dan het bedrag dat voor werkverschaffing en steunverleening is uitgetrokken. Dit bedrag zal echter niet gevonden worden door het uitschrijven eener gedwongen leening Verschillende belastingen, die bijzonder rem mend werken op de productie, zooals de omzet belasting. de belasting op het bezit, de bedrijfs belasting en de vervoerbelasting en die tusschen I October 1932 en 1 October 1933 vervallen, zullen kunnen worden betaald met belasting- bons. Hierdoor komt een bedrag van anderhalf mil liard beschikbaar, welke terstond ais crediet- middelen moeten worden benut. Verder zal de regeering een bedrag van 700 millioen Mark aan belastinggelden laten vol doen in bons, door ondernemingen, die kunnen aantoonen, dat zij meer arbeiders tewerkstellen dan vroeger. Door het vrijkomen dezer bedragen, zullen 1% millioen arbeiders meer kunnen worden aangesteld. Verder kondigde de rijkskanselier aan, dat werkgevers, die meer arbeiders aan het werk zetten, een zeker bedrag beneden de tarief- loonen zullen mogen gaan. De tariefloonen en de loonscheidsgerechten in hun geheel wenscht de regeering echter overi gens intact te laten, hoewel voor bijzondere ge vallen wijzigingen kunnen worden gebracht in de bestaande verordeningen. Deze verordeningen zullen echter slechts voor twaalf maanden gelden. Daarna kondigde de rijkskanselier aan, dat hij in den Rijksdag een politieke programma rede zal houden. Hij verdedigde de samenvoeging van gemeen ten, de opheffing van 60 rechtbanken in Prui sen en kondigde verdere financieele hervormin gen aan en eenige wijzigingen op het gebied van hooger onderwijs. Ten slotte verklaarde de rijkskanselier het zijn plicht te achten, bemoeilijking van zijn Voorgenomen arbeid door de partijen te verhin deren. Als er thans al gesproken wordt van een coa litie tusschen Centrum en N. S. D. A. P., waar aan hij niet gelooft, dan ligt daarbij toch de Seheime grondgedachte voor, elkaar te vernieti- gen en hij vraagt zich af, of de nood van het Duitsche volk op dit oogenblik nog wel zulk een coalitiespel zal gedoogen. Overigens denkt de regeering niet aan een afwijken der grondbeginselen der constitutie of aan een wijziging van den Staatsvorm. De rede van den rijkskanselier werd luide toe gejuicht. Daarna begaf hij zich naar een der nevenzalen, waar een commissievergadering werd gehouden. Hier zeide hij nog: ,,Als ik heden naar Neudeck ga, naar rijks president Von Hindenburg, die nog steeds als een afgod staat aan de spits des volks, dan zal ik denken aan Westfalen en weten, dat gij en ik, dat wij samen Duitschland een nieuwe toekomst voorbereiden." Bij zijn vertrek werd de rijkskanselier door een menigte van vele duizenden wederom storm achtig toegejuicht. Naar verluidt, bestaat het voornemen, econo mische en financieele maatregelen, welke Von Papen aankondigde, reeds in het midden der volgende week bij noodverordening af te kondi gen en op 1 September van kracht te doen wor den. BRUSSEL, 27 Aug. (Reuter.) Heden kwam het nationale comité van de mijnwerkerscen trale bijeen. De algemeene toestand werd be sproken, met name het resultaat van de Duitsch-Belgische kolenbesprekingen en de stemming onder de stakers. Men was van mee ning, dat de doeleinden van de staking niet bereikt zijn. Daarom zullen de arbeiders wor den aangespoord om den strijd vereenigd en gedisciplineerd voort te zetten. Op het oogenblik bedraagt het aantal sta kers in de Belgische mijnbekkens honderd duizend. RIO DE JANEIRO, 27 Aug. (Reuter). Men verklaart, dat niet minder dan 15.000 menschen zijn opgeofferd aan den burgeroorlog in Bra zilië. Dit cijfer moet echter met de grootste reserve worden opgenomen, daar bij de heer- schende verwarring onmogelijk een bevestiging te verkrijgen is. Nieuwe troepen zijn gezonden naar de fede rale fronten in Cruzeiro en Sao Paulo. Na een inspectie van het front in het Noorden, niet minder dan 150 mijl lang, kondigde generaal Monteiro aan, dat een nieuw offensief was in gezet. BERLIJN, 27 Aug. (W.B.). De communis tische Rijksdagafgevaardigde, Klara Zetkin. vertoeft sedert eenige dagen te Berlijn. In een gesprek met eenige andere communis tische Rijksdagleden verklaarde zij zich bij het uitoefenen van het haar wegens ouderdom toe komende voorloopige voorzitterschap van den Rijksdag te zullen verzetten tegen eiken be veiligingsmaatregel door de politie, ondanks de nat. soc. bedreigingen. Verder wordt gemeld, dat de communisten besloten hebben bij de tweede stemming voor een Rijksdagvoorzitter op den ijoc.-dem. candi- daat te zullen stemmen. 1| Zwakke tot matigen wind uit Noorde. g lijke richtingen, meest half bewolkt, g m weinig of geen regen, iets koeler. g M Verdere vooruitzichten: Onzeker. Zon op 6.07, onder 7.54. Nieuwe Maan g M Woensdag n.m. 9.15. Licht op 7.24. g llli;illlllllll!ll!!llllll!lli!llll!III BERLIJN, 27 Aug. (WB). Aan de reis van rijkskanselier Von Papen naar president Hinden burg te Neudeck, zal waarschijnlijk ook de rijks-weer-minister Von Schleicher en de mi nister van binnenlandsche zaken Von Gajl deelnemen. De rijkskanselier zal Maandagavond naar Neudeck vertrekken en op z'n vroegst Woens dag weer te Berlijn terug zijn. In politieke kringen hier ter stede deden gis teren geruchten den omloop, dat de onderhan delingen tusschen het Centrum en de Natio- naal-socialisten over de regeeringskwestie in het Rijk, plotseling gunstiger verloopen, dan voor heen het geval was. Bij de regeeringsvorming in het Rijk eischt het Centrum het ministerie van financiën of arbeid, waarvoor dr. Bruening of dr. Stegerwaid in aanmerking zouden komen. In dit verband verluidt, dat een vertrouwens man van het Centrum naar president Hinden burg te Neudeck is gezonden, om dezen over eventueele hervorming van het rijkskabinet te polsen. Ten aanzien van de onderhandelingen tus schen het Centrum en de Nationaal-socialisten, meldt de „Bayerische Kurier" heden, dat de tot dusver gepubliceerde berichten onjuist zijn. Vast staat echter dat de besprekingen wor den voortgezet. Of zij tot een positief resultaat zullen leiden, hangt af van de bereidheid der Nazi's om de onderhandelingen op een rede lijke basis te voeren. STUTTGART, 27 Aug. (W. B.) Over de on derhandelingen tusschen Centrum en Nat- Socialisten schrijft het Stuttgartschè Centrum, orgaan: Het mag thans reeds als vaststaand beschouwd worden, dat er geen coalitie-regee ring tot stand komt. Wij gaan er van uit, dat een aaneensluiting van Centrum en Nat.-So- cialisten in het Rijk, als het daartoe zou ko men, onder eenzelfde regiem tot stand komt als onder Bruening. De sterke positie, die door de ontwikkeling der laatste jaren het ambt van Rijkspresident heeft gekregen, hoeft niet te worden opge ruimd, in zoover aan de rechten van het par lement en de voorschriften van de Grondwet niet wordt geraakt. Dit richtsnoer moet worden vastgehouden, hoewel het onder bepaalde omstandigheden beter zou zijn om docr strenge coalitie-voor waarden de nat.-socialisten te dwingen tot een politiek volgens de grondslagen van de Grond wet. Op deze basis zou een samenwerking tus schen Centrum en nat-socialisten tot stand kunnen komen, als de tijd er tenminste,rjjp voor is. MADRID, 27 Aug. (Reuter). Generaal San jurjo is gisteravond om 10 uur, begeleid door acht politiemannen, in het militaire bagno te Duese aangekomen. Direct na zijn aankomst werd hij grondig aan het lijf onderzocht en moest hij de klee ding van het bagno aantrekken. Generaal Sanjurjo blijft eerst eenige dagen in zijn cel no. 52 opgesloten en zal dan, tegelijk met de overige gevangenen iederen dag een uur op de binnenplaats der gevangenis mogen wan delen. Reuter verneemt verder, dat de drie, tege lijk met Sanjurjo veroordeelde oproerlingen in de militaire gevangenis te Madrid zijn opge sloten en men weet nog niet naar welke inrich ting zij zullen worden overgebracht om hun straf uit te zitten. In de militaire gevangenis hier ter stede be vinden zich op het oogenblik 18 generaals, vijf andere hoogere officieren, tien onder-officieren en 33 soldaten. NEW YORK, 27 Aug. (Reuter) Volgens niet bevestigde berichten uit Guayaquil is het garni zoen van Quito in opstand gekomen en heeft het Neptali Bonifaz tot president uitgeroepen. Bij de vorige presidentsverkiezingen in den herfst van 1931 werd Bonifaz tot president der republiek verkozen, maar het Congres verklaarde deze verkiezing ongeldig, omdat Bonifaz geen burger van Ecuador was. Op berichten uit Quito wordt censuur uitge oefend. Er zijn met spoed federale troepen uit Ambato en Riobamba naar Quito gezonden. Naar uit Santiago de Chili gemeld wordt, werd Bonifaz tot president van Ecuador gepro clameerd na een beweging van militairen en arbeiders te Quito. Het parlement is ontbon den. De afgezette president dr. A. Baquerizo Moreno, is gevlucht in de Argentijnsche legatie. LONDEN, 27 Aug. In het industriegebied van Lancashire zijn hedenmiddag 200.000 we vers in staking gegaan. Tot nu toe is alles rustig. ïlet spinnerssyndicaat besloot over 10 dagen een stemming onder zijn leden te houden over de kwestie der loonsverlaging. LONDEN, 27 Aug. (V.D.) Hedenmorgen om 11 uur 30 precies hebben 200.000 wevers en weefsters in Lancashire het werk neergelegd. Honderdduizenden weefgetouwen staan stil. Slechts op drie plaatsen is de stakingsaankondi ging weer ingetrokken. De volle omvang van de staking zal eerst in het begin van de volgende week blijken. Dat men geen snel einde van de staking moet verwachten, blijkt uit de uitla ting van den arbeidersleider Naismith: „De waarschijnlijkheid, dat men tot overeenstem ming zal kunnen geraken tusschen fabrikanten en wevers binnen korten tijd is niet eens een kans van één op een millioen." De staking, die waarschijnlijk ontslagen op groote schaal in de aangesloten industrieën ten gevolge zal hebben, beteekent voor de ka toenindustrie van Lancashire een wekelijksch verlies van 1 Ya millioen pond sterling aan op drachten en loonen. Een leidend industrieel verklaarde, dat de staking op een oogenblik begon, waarop de En- gelsche katoenindustrie die het minst kon ver dragen. Het is waarschijnlijk, dat Lancashire jaren noodig zal hebben om dezen klap te boven te komen. MADRID, 27 Aug. Met betrekking tot de jongste gebeurtenissen, die bewezen hebben, dat de republiek zich slechts op een deel van het leger verlaten kan, wil men thans een burgerwacht in het leven roepen, die geheel zal bestaan uit burgers van alle republikein- sche partijen. Deze zou dan optreden bij elke mogelijke bedreiging van het republikeinsche regime. Het vrijwilligerscorps zal de noodige militaire vorming verkrijgen, doch zal slechts in geval van gevaar gemobiliseerd en bewa pend worden. De Nationale Vergadering zal dit ontwerp zonder twijfel aannemen, omdat ieder het er over eens is, dat men van den kant van het leger elk oogenblik onaangename verrassingen verwachten kan. Men gelooft zelfs, dat de veiligheid van de republiek een onmiddellijke ontbinding van het geheele leger noodig maakt. Officieel echter wordt ontkend, dat een zoodanige maatregel noodig is. i De gedachte is uitgegaan van den links ge- oriënteerden radicalen afgevaardigde Antonio Jaen. Een nazi-advocaat heeft de moordenaars van Potempa in de gevangenis te Beuthen bezocht. Hq treedt binnen: „Mannen, maken jullie je kopzorgen?" Ze zijn opgesprongen met stralende gezichten, staan stram in militaire houding: „Neen, zorg hebben we heelemaal niet!" Dat zullen moordenaars zijn! Prachtige kerels, deze S.A.-mannen Alle vijf stram en sterk, trouw en ongebroken. Vreugde en weemoed te gelijk vervullen mij. Deze dappere kerels zouden moordenaars zijn? Dat zouden bloeddorstige beulen zijn, die laf en uit puren moordlust den Poolschen oproerling neerlegden (umlegten) Neen, duizendmaal neen! Zij zijn zich van geen schuld bewust. Zij zijn blij en ontroerd, als kinderen bij een tractatie, als ik hun bloemen, cigaretten en eetwaren geef. Zij danken buigend, pakken mij aan mijn schouders en zijn zoo op gewekt. Maar dan komt een schaduw. „Komen we nu gauw vrij?" vragen ze. „Afwachten, jongens!" Ze' slaan militairement de hakken samen. ,.Zu Befehl jawel, wij zullen afwachten." Wij kunnen werkelijk niet veronderstellen, dat onze lezers dit bericht zullen gelooven. En toch is het waar. Het staat in het hoofdorgaan van Hitier zelf, in de „Völkisehe Beobachter" van 26 Augustus n. 239. BERLIJN, 28 Aug. (W.B.) Polen is definitief winnaar van de Internationale Europa-rond vlucht 1932. Officieel is aan de deelnemers aan de Europa rondvlucht het volgende aantal punten toe gekend: Zwirko, Polen, 456; Poss, Duitschland, 451; Hirth, Duitschland, 450; Fretz, Zwitser land, 448; Morzik, Duitschland, 444; Cuno, Duitschland, 442; Stein, Duitschland, 441; Sei- demann, Duitschland, 434; Lusser, Duitschland, 432; Bajan, Polen, 429; Osterkamp, Duitschland, 423; v. Pasewaldt, Duitschland, 419; Junck, Duitschland, 411; v. Massenbach, Duitschland, 403; Marienfeld, Duitschland, 365; Giedgowd, Polen, 340. BERLIJN, 27 Aug. (V. D.). Ofschoon officieel nog niets is medegedeeld, noch van den kant der Nationaal-Socialisten, noch van dien van het Centrum, over de onderhandelingen van beide partijen, wordt in welingelichte kringen verzekerd, dat men met betrekking tot de alge meene politieke richtlijn principieel reeds tot overeenstemming is gekomen. Deze overeenstemming zou zoowel gelden voor Pruisen, alsook voor het Rijk. Zelfs over den persoon van een eventueelen kanselier zou over eenstemming zijn bereikt, hoewel nog geen namen genoemd worden. De naam Brüning wordt thans weer genoemd voor het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat hem, gelijk be kend is, na zijn aftreden als kanselier door den Rijkspresident reeds was toegedacht, maar dat Brüning onder het kanselierschap van Von Papen geweigerd had. Men spreekt thans ernstig over een combinatie SchleicherBrüningStras- ser. NEW-YORK, 27 Aug. (V.D.) De van het Hearst-concern deel uitmakende „New- York American" publiceert met betrekking tot het bezoek van den Gouverneur van de Bank van Engeland in Amerika mededeelingen, die in werkelijkheid dienen te worden beschouwd uit den gezichtshoek van de aanstaande presi dentsverkiezing. Zoo weet het blad mede te dee- len, dat Montagu Norman Engeland onder den valschen naam van prof. Clarence Skinner in net geheim verlaten heeft Een afgezant van Morgan zou vanaf Queenstown met hem zijn meegereisd. Montagu Norman zegt het blad verder houdt zich op in een kleine stad in den staat Maine, van waaruit hij geheime besprekingen voert met de leden van het Amerikaansche ka binet en met vooraanstaande financiers. Het blad meent verder, dat, hoewel tegen 't bezoek van Norman aan Amerika, op zichzelf geen bezwaren geopperd kunnen worden, het toch verdacht mag heeten, dat hij zoo geheimzinnig doet. Het herinnert er daarbij aan, dat het Hoover- moratorium na het laatste bezoek van Norman aan Amerika, afgekondigd werd. Volgens het blad, streeft Norman er naar een verlenging van het moratorium te verkrijgen, evenals kwijtschelding van de oorlogsschulden. Het buitenland, zoo gaat de „New York Ame rican" voort, heeft belang bij het aanblijven van de republikeinsche regeering. daar een pit de Democratische partij gevormde regee ring, zoowel het schrappen van de oorlogsschul den als een verlenging van het moratorium van de hand zal wijzen. Het is daarom niet uitgesloten, dat voor den veldtocht van de pre sidentsverkiezing buitenlandsch geld in het ge ding is, aangezien Morgan herhaaldelijk gast is in het Witte Huis. In regeeringskringen weigert men over het bezoek van den Gouverneur van de Bank var. Engeland inlichtingen te verstrekken. De moord te Kerkdriel; cassatieberoep ver worpen. Hevige brand in een meubelfabriek te Dor drecht. Oprichting van een burgerwacht in Spanje. Staking in Lancashire begonnen. De mijnstaking in België wordt voortgezet. Nieuw regeeringsoffensief in Brazilië. Sanjurjo in bagno opgesloten. De besprekingen van Neudeck. Het economisch program van rijkskanselier Von Papen. Polen winnaar der Europa-rondvlucht. Japansch admiraal naar Washingtor ver band met Mandsjoerije-kwestie. Omwenteling in Ecuador. O O O O O TOKIO, 28 Aug. (Reuter). Admiraal Kichisa- boero Nomoera, die het bevel voerde over de derde Japansche vloot voor Sjanghai tijdens het ChineesehJapansche conflict, zal binnen kort een „goodwilP'-missie ondernemen in Amerika. De Japansche regeering heeft dit besluit ge nomen daar eenige ongerustheid wordt gevoeld inzake den terugslag in Amerika over de ge beurtenissen in Mandsjoerije, alsmede wegens de voortdurende aanwezigheid der Amer'kaan- sche Atlantische Vloot in de Stille Zuidzee. Men hoopt, dat het bezoek van Nomoera de misverstanden uit den weg te ruimen, ont staan door Japans optreden in Mandsjoerije. De regeering der Vereenigde Staten ziet met ongeduld het oogenblik tegemoet, waarop zij in. staat zal zijn, de mogelijke uitwerking te be- oordeelen der erkenning van Mansjoekwo door Japan. Niet zonder ongerustheid wordt door de Amerikaansche autoriteiten de mogelijkheid ingezien van een verdrag tusschen Japan en Mansjoekwo, waarbij de exterritorialiteit wordt afgeschaft. OPPELN, 27 Aug. (V.D.) De douanebeambte te Oppeln hebben in Hindenburg een in Kat- towitz wonenden koopman gearresteerd, wegens overtreding van de verordening op de deviezen. Hij heeft voer 100.000 R.M. waardepapieren in Duitschland verkocht en het geld naar Polen gebracht. Er werden 15.000 R.M. bij hem in beslag genomen. Naar zijn helpers wordt gezocht. BERLIJN, 27 Aug. (W. B.) Wegens een vuur- overval op een politie-wachtmeester op 16 Augustus werden vanmiddag door de bijzon dere rechtbank te Berlijn twee beklaagden tot 10 jaar tuchthuis veroordeeld, twee anderen tot 1 jaar. Te Goerlitz werden eveneens twee personen tot 1 jaar tuchthuis veroordeeld wegens hand tastelijkheid tegen een politieman in functie. Een der veroordeelden is nat.-socialist. Te Flensburg is tegen een nat.-socialist 12 jaar tuchthuis geëischt wegens moord op een communist. In Sleeswijk-Holstein zijn in verband met de bomaanslagen nog 4 S.S.-leden gearres teerd. De inbraak in de opslagplaats van een spring stoffenfabriek bij Zemmer in het district Trier is thans opgehelderd. De politie heeft vier communisten gearresteerd; twee personen, die eveneens aan de inbraak medeplichtig zijn, hebben de vlucht genomen. De inbrekers had den 124 pond ammoniak en 104 pond kruit buit gemaakt. De springstoffen waren in het stads park van Trier begraven en zijn thans door de politie in beslag genomen. Hoogste stand op Maandag 9 uur van.: 765 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1