JIC Prikkeldraad VOOR HONDERD JAAR De crisis in 1832 Rotterdamsche haven li Bisschopswijding Mgr. F. Joosten DE DOODVONNISSEN VAN BEUTHEN 73 Advocaat Hitlers „Bedenk 9t wel, Mijmlieer de Rechter, PLECHTIGHEID TE VUGHT Schoolkinderen van heden in Duitschland MAANDAG 29 AUGUSTUS zij en „Sparrendaal" in feesttooi KATHOLIEKE ENCYCLOPAEDIE Eerste deel op komst Drinkwatervoorziening ENGELSCHE INVOERRECHTEN Voor tomaten verhoogd GEVAARLIJK INDIVIDU Maakte Meierij onveilig Ernstige teruggang te constateeren HeRfjAK MoeRKen-ü- Treffende momenten in het Missie huis Sparrendaal, waar Kar dinaal van Rossum de wijding verrichtte I Z. H. Exc. Mgr. F. Joosten KERKELIJKE ZANG Cursussen AUTO OMLAAG GESTORT Een doode en een gewonde Examens hoofdakte Dat de wereld thans niet voor de ^rste maal door een economische crisis ^ordt geteisterd, is van algemeene bekend heid De crisis was nooit zoo hevig en zoo alge meen als in dezen tijd, zegt men, en de voor uitzichten waren ook nimmer zoo donker. Maar aangenomen, dat deze bewering luist is hetgeen nog te bewijzen valt staat het toch onomstootelijk vast, dat de samenleving herhaaldelijk met groote eco nomische en financieele moeilijkheden in Voeger en later tijd te kampen heeft gehad ea dat ook de moderne maatschappij, on danks alle hulpmiddelen en allen vooruit- Bang, daarvoor allerminst gevrijwaard bleef. Dit moge voor de tegenwoordige generatie Sen magere troost zijn, er ligt toch in elk Beval een aansporing in, om niet al te moe deloos te worden. Aan elke crisis kwam ten slotte een einde, Sb dit einde beteekende dan doorgaans het hegin eener nieuwe periode van opleving, bedrijvigheid en bloei. In ieder leerboek over staathuishoudkunde ban men daarvoor de bewijzen vinden. „Al kan er zegt o.a. mr. dr. Raayma- kers van een eigenlijke periodiciteit der stises geen sprake zijn, wel is er in het sconomische leven een voortdurende dei- ding, een rijzen en dalen, dat, ook zonder buitengewone oorzaken, nu en dan overslaat hl een crisis." Over zulk een crisis, nu juist honderd laar geleden, deelt in een Duitsche periodiek hr. Bruno Menth merkwaardige bijzonder heden mee. In het jaar 1832 bereikte de langdurige Sconomische crisis, welke op de Napoleonti sche oorlogen gevolgd was, haar hoogtepunt. Die oorlogen en de groote veranderingen, ^elke door de invoering der machines het troductie-systeem thans spreekt men van •.rationalisatie" had ondergaan, waren de Voornaamste oorzaken, terwijl bovendien Scherpe tarief-maatregelen in dien tijd Svenmin onbekend bleken. Een en ander had ten gevolge, dat er ont- teddering kwam in de prijzen der handels artikelen, dat de belastingen zwaar drukten Sh dat het aantal dergenen, die van over heidswege, of door de liefdadigheid gesteund hloesten worden, ongekende proporties ver toonde. Duitschlands „verarming", zooals men toen het hedendaagsche vraagstuk der werkloos heid noemde, nam in de jaren tusschen 1820 en 1930 op catastrophale wijze toe en het jaar 1832 doet, als toppunt van ellende, Voor 1932 niet onder. Het aantal aangeslagenen in de belasting te Berlijn, die, wegens algeheel gemis aan bikomen, geen belasting meer betalen kon den, steeg van 2000 in 1815 tot 11000 in 1832. Nog veel sneller gingen de bedragen om toog, welke de stad betalen moest ter on dersteuning der werkloozen. Ze stegen van 13000 thaler in 1815 tot *00.000 in 1832, hetgeen beteekende, dat op ®lke vijf gezinnen er één uit de openbare kas werd onderhouden. In de andere Duitsche steden was de toe- Stand niet beter. Nijpend gebrek heerschte met name in de fabriekssteden van het Roergebied, waar Staat noch Gemeenten over toereikende biiddelen beschikten, om den algemeenen hood te lenigen. Met de prijzen van waren en handels artikelen was het treurig gesteld. De index-cijfers gingen voortdurend om laag. Een statistiek van 1832 geeft het cijfer Van 47 tegen 100 in 1815. Vooral de prijzen van katoen- en ijzer waren vertoonden een sterke daling, en de eenige inrichtingen, welke „goede zaken" blaakten, waren de banken van leening, des tijds verbonden met de spaarkassen! Dat ook de geldmarkt onder de economi sche malaise geducht te lijden had, behoeft hauwelij ks gezegd. Vooral in Engeland en Amerika want de crisis deed zich ook toen in de Oude en Nieuwe Wereld gevoelen **- volgde de eene krach op den andere. Zoo waren een eeuw geleden de toestan den al even weinig rooskleurig als heden ten dage. En het reactionnaire regime van prins hfetternich, den machtigsten staatsman van dien tijd, bleek allerminst geschikt, om aan De belangstelling voor de uitgave der Katho- jjcke Encyclopaedie is wel algemeen; zij steunt den redactieraad, die, zooals men weet, in ^oord-Nederland samengesteld is, uit zeven yQogleeraren van de Nijmeegsche universiteit, de grootsche, cultureele taak, die hij op zich Benomen heeft. Deze interesse uit zich evenwel ?°k menigmaal bij de velen, die reeds hebben higeteekend, in een zeker ongeduld. Velen zullen daarom met vreugde vernemen, dat het fundament van dit vier-en-twintig- deelige werk gelegd is. Het tempo, waarin gewerkt wordt, beant woordt aan den omvang van de uitgave. De :refwoordenlijsten zijn binnen en voor de let- j is A en B reeds op het secretariaat verwerkt. J8 het totaal aan trefwoorden op 150.000 *80.000 geschat, het getal voor de letter A he ldert de 15000. .Dit groote aantal artikelen wordt nu door de jheer dan 500 redacteuren en medewerkers, die ddn krachten aan de samenstelling van dit *Cfste deel gewijd hebben, reeds bewerkt. De ^Pie stroomt reeds binnen. Hl het najaar zal het eerste deel van de Ka- 'holieke Encyclopaedie het licht zien. fl Aan ir. J. M. K. Pennink, oud-directeur van ëem. drinkwaterleidingen van Amsterdam, j, Nijmegen, is op verzoek eervol ontslag ver- j®hd als lid van de Centrale Commissie van rihkwatervoorziening onder dankbetuiging. Met ingang van 1 September as. zullen de Engelsche Invoerrechten op tomaten nogmaals worden verhoogd, n.l. met 10 cent per kg. Hier door stijgt het invoerrecht op dit product tot 26 cent 'per kg. Het laat zich begrijpen dat in handelskringen voor de volgende maand wei nig wordt verwacht van den export naar het buitenland, die momenteel toch al niet groot meer is en in de vorige maand slechts pl.m een derde bedroeg van hetgeen in Juli 1931 werd geëxporteerd. De gemeente-politie te Gemert (NB) heeft in samenwerking met de rijkspolitie uit St. Oedenrode en Veghel de hand gelegd op een gevaarlijk individu, die reeds geruimen tijd ver dacht werd deze omgeving in de Meierij onvei lig te maken. Bij onderzoek bleek de kerel in het bezit te zijn van een revolver, terwijl hij. hoewel zonder middel van bestaan zijnde, met kwistige hand verteringen maakte. Na lang durig verhoor bekende de man zich aan dief stal met braak te hebben schuldig gemaakt terwijl hij van meerdere andere strafbare fei ten verdacht wordt, Europa de zoozeer gewenschte rust en vei ligheid te verzekeren. De revoluties en beroeringen van 1830 en 1848 gaven er de overtuigende bewijzen van. Maar desondanks kwam men toch de crisis en malaise te boven. En hoe benauwd de wereld er thans voor staat, de geschiedenis zal zich ongetwijfeld ook op dit laatste punt herhalen. Zelfs zijn er teekenen, die erop schijnen te wijzen, dat in financieel opzicht al thans 1932 een begin van kentering zal brengen. En al volgt hieruit nog niet, dat wij spoe dig op een economisch herstel kunnen rekenen, en zou het minstens onvoorzichtig zijn zich aan rooskleurige voorspellingen te wagen, de herinnering aan hetgeen zich in vroegere tijdperken afspeelde en na vorige crises volgde, staaft de verwachting, dat ook de tegenwoordige druk voorbij zal gaan. P. S. Het verschijnsel, dat ditmaal wederom de meeste aandacht trekt in de door de Rotter damsche Kamer van Koophandel uitgegeven statistiek van handel, nijverheid en verkeer van Rotterdam over het eerste halfjaar van 1932 is de ernstige achteruitgang van bijna alle cijfers. Het aantal der zeeschepen, die den Nieuwen Waterweg gedurende het eerste halfjaar van '32 zijn binnengeloodst, heeft bedragen 5370 (eer ste halfjaar 1931: 6355); het aantal der Rotter dam bezoekende zeeschepen 4981 (eerste half jaar 1931: 5603), metende 7.405.329 tons nette (eerste halfjaar 1931: 9.125.684). In de havens langs den Nieuwen Waterweg benevens te Dordrecht (vormende tezamen de zeehavens in de Rijn-Maasdelta) zijn in het geheel binnengekomen 5.950 zeeschepen (eerste halfjaar 1931: 6949), metende 9.029.045 tons netto (eerste halfjaar 1931: 11.532.352) en uit gegaan 5860 zeeschepen (eerste halfjaar 1931: 11.551.709). Het aandeel van Rotterdam in de scheepvaart op het geheele Koninkrijk bedroeg 47.94 p-t. van het aantal der schepen (eerste halfjaar 1931: 47.5 pet.) en 55.09 pet. van hun inhoud (eerste halfjaar 1931: 56.18 pet.). Het aantal der afvaarten van lijnschepen heeft 2.227 bedragen (eerste halfjaar 1931: 2.514), het aantal der met lading vertrokken schepen 3.292 (eerste halfjaar 1931: 3674), het aantal der met lading binnengekomen schepen 3426 (eerste halfjaar 1931: 3952). Het aandeel van Rotterdam in het geheele scheepvaartverkeer van Antwerpen, Groot- Hamburg en den Nieuwen Waterweg te zamen bedroeg, wat het aantal schepen betreft 25.11 pet. (het eerste halfjaar 1931: 25.39 net), wat de tonnenmaat betreft 28.04 pet. (eerste half jaar 1931: 28.96 pet.). Rotterdam werd in het eerste halfjaar van 1932 bezocht door rond 95.000 binnenschepen (eerste halfjaar 1931: ruim 100.000 schepen), met een draagvermogen van ongeveer 16.500.000 tons (eerste halfjaar 1931: ongeveer 19.000.000 tons). Langs Lobith zijn 5777 Rijnschepen, sleepboo- ten uitgezonderd, naar Rotterdam gevaren (eerste halfjaar 19316982)van Rotterdam ko mend passeerden 7294 schepen (eerste halfjaar 1931: 9236). Het goederenvervoer over Rotterdam is even eens zeer achteruitgegaan. Het vervoer ter zee bedroeg in het eerste halfjaar van 1932: 10.279.188 tons (eerste halfjaar 1931: 14.747.458 tons). Het aandeel van Rotterdam in het geheele goederenvervoer van Antwerpen, Groot-Ham burg en den Nieuwen Waterweg tezamen be droeg 34.14 pet. (eerste halfjaar 193137.75 pet.) Het totale goederenvervoer ter zee over alle havens in de Rijn-Maasdelta heeft bedragen 11.817.130 tons (eerste halfjaar 1931: 17.466 497 tons). Aan het Rijngoederenverkeer langs Lobith heeft Rotterdam in het eerste halfjaar van 1932 een aandeel gehad van 46.8 pet. (la half jaar 1931: 53 pet.) tegen Antwerpen 12.93 pet. (Ie halfjaar 1931: 10.8 pet.). Wat de voornaamste aanvoeren betreft, deze bedroegen in het eerste halfjaar van 1932 en in het overeenkomstige tijdvak van 1931 voor erts (Rotterdam) 1.028.017 on (2.378.114 tons; id. (Vlaardingen) 234.758 tons (1.025.303 tons) bunkerkolen (Rotterdam) 378.519 tons (773.776 tons); id. (Waterweg) 487.593 tons (1.063.168 tons); graan 2.192.001 tons (1.983.917 tons); koffie 394.244 balen (428.760 balen); katoen 117.030 balen (106.477 balen). Het gemeentelijk havengeld voor zeeschepen heeft in het eerste halfjaar van 1932 opgebracht 1.918.466.86 (eerste halfjaar 1931: 2.297.179.96). Het aantal der bij de Arbeidsbeurs ingeschre ven werklooze werkzoekenden bedroeg op 30 Juni 1932 39.012 personen (30 Juni 1931: 19.624 personen). Zaterdagavond om half acht arriveerde Z.Em. Kardinaal van Rossum vanuit Nijmegen op „Sparrendaal", het Missiehuis der Paters van Scheut, te Vught. Z.Em. was vergezeld van de zeereerw. paters dr. Lijdsman, secr. en pater dr. Drehmanns, oud-secretaris van den Kardinaal. De Gentile- homme Drehmanns en Broeder Egidius, Re demptoristen, waren reeds vroeger op den dag aangekomen. De waarnemende algemeen Overste, de hoog- eerw. pater van der Putten, met een breede schare paters uit de Missiehuizen van Scheut hier te lande en uit België verwelkomden Kar dinaal van Rossum. Z.E. begaf zich naar de kapel, waar een ado ratie bij het H. Sacrament gehouden werd, waarna de Kardinaal zich in zijn vertrekken terugtrok. Vroeg in den stralenden morgen van den heerlijk zomerschen Zondag werd het druk op het anders zoo rustige „Sparrendaal". Autos reden af en aan en talrijke belangstellenden togen naar het zeldzaam gebeuren dat een Kardinaal uit eigen land een Nederlander tot bisschop komt consacreeren. Plechtstatig hing van den hoofdingang van het imposante Missiehuis de breede vlag in de kerkelijke kleuren en het rood-wit-blauw sier de den torentrans. Vestibule en corridors waren met kostbare loopers belegd. Een wondermooi effect was bij de rijke ver siering getroffen door zijden lint en bloemen in de kardinaals- en bisschopskleuren, welke door zon overglansd een schitterenden aanblik bo- De kapel droeg een tooi van vorstelijke pracht. De meest fraaie Perzische tapijten in de teerste en warmste kleuren en de meest kunstzinnige motieven waren belangloos door de firma Bahlmann uit Nijmegen voor 't hooge feest afgestaan. De vele ramen van de breede gang, welke naar de kapel leidt waren versierd met levende bloemen en groen, waartusschen tal van zilve ren vaasjes prijkten. Tegen 9 uur vulde zich de ruime kapel met de talrijke genoodigden. Daar waren aanwezig de familie van z. H. Exc. Mgr. Frans Joosten, Mgr. Th. Bekkers, nationaal directeur van het St. Petrus Liefde werk, Mgr. C. C. Prinsen, voorzitter van de Dioc. Missiever., Mgr. F. N. C. Hendrikx, vic. gen. van het bisdom 's-Hertogenbosch, Mgr. Alex Sweens, president van het Groot-Semina rie Haaren, Mgr. Hermus, directeur van het Doofstommen-Instituut te St. Michiels-Gestel, de Eerw. Overste en Zusters Congregatie Doch ters van Maria en Jozef, Den Bosch; dr. J. Wit- lox, mr. Loeff, burgemeester te Vught en de wethouders der gemeente, prof. van Grinsven, pastoor Spierings, Boxtel, Witte Paters van Kardinaal Lavigerie en paters Assumptionisten, Boxtel, de familieleden Dobbe, Den Bosch (fa milieleden van den martelaar pater Dobbe), paters Redemptoristen, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich; priesters uit het diocees Roer mond, w.o. prof. Feron, besturen van missie- vereenigingen en tal van andere genoodigden. Inmiddels verschenen de assisteerende bis schoppen, Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, bis schop van 's-Hertogenbosch, vergezeld van zijn secr., den zeereerw. heer van Loon en Z. H. Exc. Mgr. J. Lemmens, bisschop van Roermond, vergezeld van zijn secretaris, den zeereerw. heer Moonen. De twee altaren, het hoogaltaar voor den Consecrator Kardinaal van Rossum, het andere voor den uitverkoren wijdeling; voorts de cre denstafel met de benoodigdheden voor de H. Mis en H. Chrisma waren gereed. Daar lagen de bisschoppelijke onderscheidingsteekenen: de ring, het borstkruis, de staf, de handschoenen, de mijter en ook de offergaven van den wijde ling: de groote waskaarsen, twee brooden, twee kleine vaatjes wijn. De gewaden voor den assis- teerenden bisschop hadden de liturgische kleur van dezen Zondag en waren dus groen. Met Kerkelijk ceremonieel werd Z.Ex. Kardi naal van Rossum aan den ingang der kapel af gehaald door een langen stoet van geestelijken met aan het hoofd de assisteerende bisschop pen en mgr. Joosten. Dan volgde de H. Mis, waaronder de bis schopswijding in al den luister dezer indruk wekkende plechtigheid en waaraan de lezing van den Apostolischen lastbrief betreffende den wijdeling voorafgingen. Assistenten van Z.Em. Kardinaal W. van Rossum waren de zeereerw. paters Crabbe en Verhaeghe; ad librum fungeerden de zeereerw. paters P. Eykemans en Wilbers; ad baculum pastoor G. van Hout, uit Vught; ad gremiale de zeereerw. pater P. Giezenaar, ad mitram de zeereerw. Heer Nevejan. Assistenten van den Consecrandus, mgr. Fr. Joosten, waren de zeereerw. pater L. Joosten, broer van den Consecrandus en de weleerw. heer P. Hoogers, subdiaken van het Groot Se minarie van Roermond. De overige functies werden verricht door de eerw. paters Van Erp, De Belser, Moonens en Van Raembonk. Als Caeremoniarii fungeerden de zeereerw. paters dr. Drehmanns en dr. Lijdsman. De liturgische gezangen werden uitgevoerd door het koor der studenten van „Sparrendaal". Treffende momenten volgden in het heilig dom, waar de devote aanwezigen de heilige handelingen volgden. De eed van gehoorzaamheid aan den H. Stoel *sx de geloofsbelijdenis van den wijdeling klon ken luide. De oogenblikken der H. Consecratie en na de zalving en voltooiing der bisschopswijding, toen Kardinaal van Rossum het „Te Deum" into neerde en de nieuwe bisschop in vol ornaat voor het eerst zijn bisschoppelijken zegen kwam geven, zijn onvergetelijk. Om half twaalf eindigde de plechtigheid, waarna zich de stoet vormde, welke Z.Em. Kar dinaal van Rossum en de Bisschoppen bege leidde bij het verlaten der kapel. Om half een hield Z. H. Exc. Mgr. Joosten receptie in tegenwoordigheid van Z. H. Exc (J95 9 0 0 9 Mgr. Diepen en Z. H. Exc. Mgr. Lemmens en de familie van den pasgewijden bisschop. De receptiezaal was zeer voornaam getooid met rijke tapijten en vele prachtige bloemstukken. Naast het eikenhouten kruisbeeld prijkten de wapenschilden van Z.Em. Kardinaal van Ros sum en Mgr. Joosten, Mgr. Diepen en Mgr. Lemmens. Zeer talrijke belangstellenden, geestelijken, autoriteiten en andere missievrienden, kwamen den nieuwen kerkvorst eerbiedig gelukwen- schen. Z.H.Exc. Mgr. Frans Joosten koos zich het wapen van Mgr. Hoogers. Het wapen is in drieën gedeeld, op een rood veld de gouden kelk met uitstralende hostie, op een blauw veld de beeltenis van O. L. Vrouwe van Gratie volgens het wonderbeeldje van Scheut. Op den onder driehoek in gouden fond straalt het anker der hoop als zinnebeeld van de Goddelijke deugd, die den nieuwen bisschop bezielt om onder de kracht van het Allerheiligste Sacrament des Altaars en de schutse van het Onbevlekte Hart van Maria volgens het devies van Mgr. Joosten de zielen te voeren tot God. Voor Kardinaal van Rossum was de groote plechtigheid vermoeiend. De bejaarde Kardi naal heeft dan ook niet deelgenomen aan den maaltijd op „Sparrendaal" in verband met het feest van Mgr. Joosten gegeven. Om half zes vertrok Z.Em. per auto van het Missiehuis voor de reis naar Wittem, waar de Kardinaal eenige rust zal nemen. Z. H. Exc. Mgr. Frans Joosten zal op 8 Oct. a.s. in Genua scheep gaan voor de verre reis naar zijn uitgestrekt missiegebied in China. Voor ongeveer een jaar werd te Am sterdam het comité ter bevordering van den Kerkelijken Zang opgericht dat verschillende cursussen heeft georganiseerd. Na het werken van een enkel jaar waagt het 't niet een oor deel uit te spreken over den toestand op Kerk- muzikaai gebied hier ter stede. Wel echter is gebleken dat nog vele verkeerde begrippen beerschen op het onderhavige terrein. Meer dere malen moest worden ervaren, dat vele zangers niet de bedoeling begrijpen van de Pauselijke voorschriften, niet den geest begrij pen, welke, ondanks alles, in de gezongen Litur gie moet veld winnen, n.l. den geest van ge zongen gebed. Het comité is van oordeel dat, al moet er nog veel worden geleerd, toch het enthousiasme en de ijver, zooals deze door onze cursisten zijn betoond, eigenschappen zijn welke den zanger eeren en deze toch in staat zullen zijn den juisten geest op onze koren te behouden en, waar dezen onverhoopt nog niet mocht zijn, te brengen. Het comité is met de in het vorige seizoen behaalde resultaten zeer tevreden en daardoor aangemoedigd, zal het ook in de komende win termaanden beproeven in de ingeslagen richting verder werkzaam te zijn. Hieronder mogen aangegeven worden de ver schillende cursussen welke het comité zal orga- niseeren. Op de eerste plaats is gebleken, dat de cur sus ter opleiding voor het Zangersdiploma der Nederlandsche Sint-Gregorius-vereeniging in een werkelijke behoefte voorziet. Inderdaad is het begrijpelijk dat in de gewone repetitie- tijden geen gelegenheid bestaat tot het oplei den van jongere zangers. Daarom zal het co mité op de eerste plaats organiseeren een cur sus ter verkrijging van het Zangersdiploma. Het leerplan omvat de voordracht der Latijn- sche en Nederlandsche teksten, de beginselen van de algemeene muziekleer, theorie en prac- tijk van den meerstemmigen zang. Vervolgens organiseert het comité verschil lende hierop aansluitende cursussen, nl. een cursus opleidend tot het verkrijgen van het Directeuren-diploma der Nederlandsche Sint- Gregorius-vereeniging. Deelnemers aan dezen cursus moeten in het bezit zijn van het Zan gersdiploma der Ned. St. Gregorius-vereeniging of zich aan een toelatingsexamen onderwerpen, tenzij daarvan uithoofde van voldoende oplei ding ontheffing wordt verleend. Daar echter Gisteren spraken we hier ter plaatse onze ontzetting uit over het echtpaar Lach- mann, dat tengevolge van Hitler's dema gogie tot het waanzinnigste fanatisme is gedreven en wij constateerden, dat zulke echtparen in Duitschland niet sporadisch voorkomen. Integendeel! Het is met t grootste gedeelte der jeugd precies hetzelfde. Ook de jeugd wordt ge- fanatiseerd en schier waanzinnig gemaakt door het bedrijf der onverantwoordelijke de magogen. De Saksische Bond van Onderwijzers heeft een lang rapport aan de regeering gezonden over de politieke ophitsing onder de jeugd. Het rapport is schokkend. Eenige voor beelden: In Döbeln vond een onderwijzer bij een jongen uit *de zevende klas een „afdee- lingsorde" aan vijf met namen ge noemde jongens, onderteekend; „Rotfront N. N. Hauptmann." Er werd in bevolen een bekend klassenstrijdlied af te schrijven en voortdurend te zingen. Bij onderzoek bleek, dat de vader en de broeder van den knaap communisten waren en hem hadden opge dragen, zijn medescholieren tot communis ten te maken. De jongen gaf toe, dat hij op straat tegenstanders uitschold en hun verkiezingsplakkaten afscheurde. Hij gaf ook toe, dat men van plan was geweest, schoolfeesten door het zingen van het klas- senstrijdlied in de war te sturen. In Bautzen verschenen vier scholieren in nationaal-socialistische uniform. Op *n mid dag kwamen ze veel te laat op school, zon der verlof te hebben gevraagd, omdat zij deel hadden moeten nemen aan de begra fenis van een S. A.-man. Op de borden tee- kende ze hakenkruisen. Met de andere scholieren, „slampampers en melkmuilen", wilden zij niet omgaan. Een der vier dreigde voortdurend met moord. Over den onderwijzer zeide hij: „Mijn vader en ik zullen den snotjongen wel klein krijgen!" In een andere klas zat een jongetje van zes jaar. Dit knaapje stal met een ander in een warenhuis te Bautzen achttien zak messen. Ondervraagd gaf het als motief op: „Met Ehapee (S.D.P. kon het nog niet zeggen!) moet opgeruimd worden!" Het jochie zeide, dat hij dit van grootere scho lieren had gehoord. Het wicht is Hitlerjon- gen. In Freiberg deelde een ontstelde moeder mede, dat de jongens na school op straat elkander op volgende wijze uitscholden en bevochten: „Heil Hitier", „Weg met Mos kou," „Heil Marx", „De Joden moeten ver rekken", „Hindenburg moet doodgeschoten worden." De Saksische Onderwijzersbond smeekt om krachtig ingrijpen der regeering. Allen, die het goed meenen met Duitsch land, kunnen dit smeeken slechts onder steunen. Wat moet er uit zulk een gebolsjewiseer- de jeugd worden voor Europa? velen zich meer speciaal zouden willen wijden aan stemvorming heeft het comité besloten ook, dit jaar als proef, een stemvormingscursus te organiseeren waar zal worden behandeld het gebruik der stem in theorie en practijk, uitspraak en voordracht. Deze cursus wordt besloten met 'n examen het welk bij slagen recht geeft op het comité diploma Stemvorming. Eindelijk is gebleken, dat meerderen zich zouden wenschen te be kwamen in de Liturgische taal der kerk. Ook hiervoor wil het comité de gelegenheid open stellen, en zal 't bij voldoende deelname 'n cur sus kerklatijn doen aanvangen, dat mede recht geeft op het bezit van het comité-diploma. Voor deelname aan beide laatste cursussen is het bezit van het Zangersdiploma niet ver- eischt. Wij verwachten dat evenals bij de vorige cursussen groote deelname zal plaats vinden uit de omliggende plaatsen. Het comité behoudt zich het recht, inschrijvingen zonder opgaaf van redenen te weigeren. Tenslotte zij nog op gemerkt dat de bedoelde cursussen niet uit sluitend zijn bedoeld voor kerkzangers en dat deze ook toegankelijk zijn voor dames. Tevens doet het comité een beroep op de Zeer Eerw. H. H. Pastoors en parochiegeeste lijken om dit schoone werk tot vorming van hun parochiekoor te steunen hetzij door aansporing om aan de cursussen deel te nemen, of, zooals wij van den vorigen leergang kunnen releveeren, dat ZeerEerw. H. H. Pastoors hun zangers fi nancieel steunden, om deze zoozeer aanbevolen cursussen te kunnen volgen. Voor alle cursussen zijn inlicntingen te ver krijgen bij de heeren: H. Bauer, Slaterkade 65, E. Arendsen, Chasséstraat 41, R. de Groot, Transvaalkade 64, terwijl men schriftelijke in lichtingen gelieve te richten tot den secreta ris den heer H. Jansen, Hugo de Grootkade 48. Vrijdagmorgen omstreeks half tien had te Venlo aan den Kaldenkerkerweg, een ernstig auto-ongeluk plaats. Op den grooten rijweg, die op sommige plaat sen ongeveer 3 meter hooger ligt, dan de daar naast loopende voet- en rijwielpaden, reed de vrachtauto van den heer Berten uit Venlo. Plotseling moet de stuurtrekstang van den auto, die beladen was met kolenslakken, gebro ken zijn en stortte de wagen van het hoogere wegtalud naar beneden. De 15-jarige zoon van den heer Berten, die naast den chauffeur in de cabine zat, werd op slag gedood. Zijn hoofd werd geheel verpletterd. De chauffeur kreeg een schouderfractuur en eenige diepe vleeschwon- den. Het lijk van den jongen werd naar het RJK. ziekenhuis overgebracht. ARNHEM. Geëx. 7 vr. cand. Gesl. de dames L. T. M. Janssen, Nijmegen; G. W. Beestman, Winterswijk; H. J. Memelink, Harskamp. HAARLEM. Geëx. 7 m. cand. J. Felter, Am sterdam. Eén candidaat terugetrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5