ZEm. Willem Kardinaal van Rossum overleden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden De Propaganda Fide verliest haren Prefect; Nederland een zijner grootste zonen Groot Kerkvorst heengegaan De laatste uren IN DIT NUMMER: DE BAROMETER DINSDAG 30 AUGUSTUS 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18163 AdvertentieprijzenPer lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN PATER MAXIMUS O. C. Zilveren jubileum De Kardinaal als student STEUN AAN DE KATOEN Pauselijk Legaat te Amsterdam Onderscheidingen Plechtige Uitvaartdiensten Het klooster der Paters Redemptoristen te Wittemwaar Z. Em. veelvuldig vertoefde Het geboortehuis van Z. Em. W. Kardinaal van Rossum in de Hagelsteeg te Zwolle De tocht naar Calvarieberg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Z. EM. W. KARDINAAL VAN ROSSUM. f. Zware brand te Heerenveen. Benoemingen in het Aartsbisdom. Koninklijke onderscheidingen. De samenkomst te Nendeck. Hindenburg steunt von Papen. De opstand in Quito onderdrukt. Polen krijgt meer vakministers. Rustige Rijksdagzitting verwacht. Von Schleicher over ontwapening. Het rapport Weiter en de Keuringsdiensten. De diefstal der Mona Lisa. De vrouw met het masker. Onder talrijke blijken van belangstelling vierde de zeereerw. pater Maximus (in de we reld de heer Leonard van Heugten, te Asten), lector in de wijsbegeerte, als zoodanig zijn zil veren jubilé in het studieklooster der Paters Capucjjnen te Udenhout. WASHINGTON, 30 Aug. De Financial Recon struction Corporation heeft bewilligd in een leening van 50 millioen dollar aan de Coöpera tieve Katoen Corporation en aan de Stabili satie Corporatie ten einde hen in staat te stel len hun katoen tot 1933 aan te houden. Hoogste stand op Dinsdag 1 uur B«,l 360 Stilstand Overnacht is na een schielijken doods strijd Zijne Eminentie Willem Kardi naal van Rossum overleden. De Neder - landsche Katholieken kunnen zich nauwe lijks indenken in de tragische snelheid van dit verscheiden, waarin de Nederland- sche Kardinaal, uit Rome naar Nederland gereisd als het ware in een voorgevoel van een groote gebeurtenis, zijn vruchtbaar en luisterrijk leven op vaderlandschen bodem kwam eindigen. Nog eergisteren legde hij de wijdende handen op een nieuwen bisschop, zijn laatste daad was de zalving van een nieu wen apostel voor de velden, waar voort durend zijn geloofspropaganda over ging. Zoo van het altaar wandelde hij als het ware naar zijn dood. Al bij de voltooiing der bisschopswijding, toen hij zijn laatste Te Deum op aarde aanhief, beefde in dien zang der dankbaarheid voor de volheid van het priesterleven zijn stem. Tot den dood vermoeid, zocht hij den weg naar Wittem, in het stille dal van Zuid-Limburg, waar zijn leven naar God was opgegaan. Daar heeft de Kardinaal, al geteekend door de stervenden, met zijn laatste kracht nog het H. Offer opgedragen aan het altaar van den Heer, Die zijn jeugd had verblijd. Zoo heeft zijn luisterrijk priesterschap tot het einde alles wel volbracht eer zijn liturgisch leven werd afgesloten. Van de altaartrappen daalde hij af zoo uitgeput, dat hij in de sacristie zijn dankgebeden moest uitkrijgen eer een auto hem naar het ziekenhuis te Maastricht vervoerde, waar hij na aankomst des avonds in slaap viel van vermoeienis, om daarna in een doodsstrijd tot half twee na middernacht zijn leven te besluiten, terwijl zijn beide secretarissen, de getrouwen van zijn prach tig leven en sterven, hem het geleide der barmhartigheid gaven. Zoo heeft zich tusschen Rome en Lim burg het priesterschap afgespeeld, dat zich nog in een laatste bezoek aan zijn geboor teland kwam vermenigvuldigen in een bis schopswijding voor de verbreiding van het geloof, eer het ging dooven aan den drem pel van ons land, waar de H. Servatius dit geloof uit Rome had gebracht. Rome en Ne derland, iets allerschoonst is de wisselwerking geweest tusschen beide in dit kardinaalsle ven. Want wonderbaar heeft de Voorzienig heid dit leven geleid uit onze laag gelegen landen langs de wegen van zooveel hooge kerkelijke bedieningen naar de hooge Stad Gods en het bestuur van de Kerk in haar middenpunt op den Petrus-heuvel. Bij de lijkbaar van den Apostel voor de feeloofsverbreiding en den Prins der Kerk, bekleed met het Romeinsche purperrood der Kardinalen, blijft het Katholieke Ne derland de weldaden van genade indachtig, welke de Heer bedreven heeft aan dezen bevoorrechten discipel, in Nederland voor bereid tot het mede-weiden der kudde Christi. Zijne Eminentie Willem Kardinaal Marinus van Rossum werd geboren den 3en Sept. 1854 te Zwolle. Na op jeugdigen leeftijd zijn ouders verloren te hebben, werd hij tot zijn 13e jaar met zijn broeder in het weeshuis te Zwolle op gevoed. Daarna begon hij zijn priesterstudies in het aartsbisschoppelijk seminarie te Kuilenburg, onder leiding der Paters Jezuïeten, om vervol gens in de Congregatie van den Allerh. Verlosser te treden. Den 16en Juni 1873 ontving hij te Roermond het kloosterkleed. Het volgende jaar legde hij de kloostergeloften en de gelofte der volharding in de Congregatie van den Allerh. Verlosser af te 's-Hertogenbosch. Te Wittem voltooide hij zijn wijsgeerige en daarna de god geleerde studiën en werd daar op 7 Oct. 1879 priester gewijd. Achtereenvolgens werd hij lec tor aan 't juvenaat der paters Redemptoristen te Roermond, doceerde van 7 Sept. 1880 tot 1 Oct. 1883 de leerstellige godgeleerdheid te Wit tem, werd daar op 22 Juni 1886 prefect der stu denten en in 1893 rector. Naar Rome ontboden door den hoogwaardi- gen Pater Generaal zijner Congregatie, werd hij aldaar door Paus Leo XIII op 27 Dec. 1896 tot consultor van het H. Officie benoemd en bij het in 1908 te Rome gehouden kapittel ge kozen tot consultor-generaal van den nieuwen algemeenen overste. Paus Pius X had pater Van Rossum reeds den 15en April 1904 benoemd tot lid der commissie tot codificatie van het kerkelijk recht: Kardinaal Respighi stelde hem aan tot promotor van het „Werk tot behoud des Geloofs". Tusschen al deze werkzaamheden vond de volijverige kloosterling nog tijd om het archief van het H. Officie te ordenen, het vervallen klooster der Redemptoristinnen in Scala te herstellen, terwijl Z. H. hem de reorga nisatie opdroeg van seminaries in Zuid-Italië, de visitaties van abdijen, enz., enz. Tevens vol tooide hij zijn con trovers-werk: „de judicio sacramentali", alsmede een uitgebreid werk over: „Sint Alfonsus als leeraar en als Vereer der der Onbevlekte Ontvangenis". In October 1911 werd de kloosterling door Paus Pius X tot Kardinaal verheven en in het openbaar consis torie van November daaraanvolgende ontving hij den rooden hoed als kardinaal-diaken met de kerk van San Cesareo in Palatio als titel kerk. Het daaropvolgend jaar vertegenwoordig de hij den H. Stoel als Pauselijk afgezant voor het Eucharistisch Congres te Weenen en be zocht in 1913 ons land, bij welke gelegenheid Zijne Eminentie door H. M. de Koningin be giftigd werd met het grootkruis van den Ned. Leeuw. In October 1915 volgde zijn benoeming tot groot-poenitencier en zijn opneming in de orde der kardinaal-priesters, waarbij hem als titel kerk werd geschonken de basiliek van het „H. Kruis van Jerusalem", welke kerk hjj op 3 Jan. 1916 plechtig in bezit nam. Prefect der Propaganda De Kardinaal, die deel uitmaakte van de Congregaties der Regulieren, van het Concilie, van het H. Officie en van de seminaries en universiteiten, alsmede van de pauselijke Bij belcommissie (waarvan hij voorzitter is), vond te midden van den overstelpenden arbeid, die hem op de schouders werd gelegd, nog den tijd, om op leerstellig theologisch gebied een zeer belangwekkende uitgebreide en alleszins gezag hebbende historische verhandeling te schrijven over „Het wezen van het H. Sacrament des Priesterschaps" „de essentia sacramenti or- dinis". In Maart 1918 na het overlijden van kar dinaal Serafini werd de Hollandsche kardi naal benoemd tot prefect van de Congregatie der Propaganda Fide, waarmede vergezeld ging het lidmaatschap van de Congregatie voor de Oostersche Kerken en het voorzitterschap van het pauselijk seminarie der vreemde missiën. Tevens ontving de kardinaal uit de handen van Z. H. den Paus zeiven de bisschoppelijke wijding, met den titel van aartsbisschop. Onder de pontificaten van Paus Benedictus XV en dat van diens opvolger, en onder het prefectschap van den Hollandschen Kardinaal Van Rossum heeft de Congregatie der Propa ganda in het vervullen harer wereldomvattende taak een geweldige kracht ontwikkeld, en had den mede ten gevolge van de toestanden, ontstaan na den oorlog ingrijpende verande ringen plaats in het bestuur der missielanden Onder Kardinaal van Rossum's prefectschap werd in den zomer van het jaar 1922 te Rome een groot missiecongres gehouden, vierde de Congregatie, met welker bestuur hij belast was. het derde eeuwfeest harer stichting, werd het „Werk der Voortplanting des Ge loofs" van Parijs en Lyon overgebracht naar Rome, en zag Nederland een zijner eminentste zonen, dr. Jan Olav Smit, geplaatst aan het hoofd van het Apostolisch Vicariaat van Noor wegen en Spitsbergen. In den zomer van 1923 ondernam de Kardi naal een langdurige visitatiereis naar het hooge Noorden, IJsland, de Scandinavische rijken en Finland, waar hij den Nederlander, Mgr. dr. Buckx, wijdde tot Bisschop van Helsingfors. Zijne Eminentie, die het gouden jubilé zijner religieuse professie in de Congregatie van den Allerh. Verlosser vierde, bezocht een jaar later zijn vaderland als pauselijk legaat op het 27e Intern. Eucharistisch Congres te Amsterdam. Aan een onzen lezers uit de onvergetelijke dagen van het Eucharistisch Congres nog wel bekenden prelaat diende de kardinaal de H. bis schopswijding toe, n.l. aan Mgr. Nogara, die in 1928 benoemd werd op den aartsbisschoppelijken zetel van Udine. In datzelfde jaar verrichtte Zijne Eminentie de eerste steenleggging voor het nieuwe gebouw der Propaganda, bezocht met kardinaal Frühwirth de door hem te Rome geopende tentoonstelling van mozaïek-Cartons van den Nederlandschen kunstenaar Molken- boer en deed, ter gelegenheid van het gouden feest der H. Familie-Congregatie te Limerick een reis naar Ierland, waar hem een geestdrif- tig-feestelijke ontvangst bereid en het eere burgerschap der stad Limerick verleend werd. Op dezen tocht, de eerste reis van den Kardi naal na een ernstige ziekte, die hem bijna aan den rand van het graf had gebracht, stond Zijne Eminentie aan een paar persvertegenwoordigers te Londen een onderhoud toe. Het eerste liep bijna uitsluitend over Mexico. Daarin verklaarde de kardinaal de vervolging, door Calles tegen de katholieken van dat land begonnen, als „een strijd, waarin de Katholieke Kerk op essentieele punten onmogelijk toegeven kan. De Kerk, aldus de kardinaal, wil geen controle of invloed uit oefenen op de regeering, zij heeft deze zelfs niet noodig, doch het eenige wat zij verlangt, is absolute vrijheid van de uitoefening van den godsdienst, een vrijheid, welke door iederen beschaafden Staat gegeven wordt. Te dien op zichte kan het Mexicaansche Episcopaat geen enkele concessie doen. De Katholieke Kerk is niet inter-, maar super-nationaal en zoodra zij nationaal zou worden, zou zij ophouden Katho liek te zijn." De kardinaal was belast met het protectoraat over niet minder dan 32 religieuze Orden, en Congregaties. Zijne Heiligheid hem vroeg: „Wat zal uw kar dinaal-programma zijn?" en hij antwoordde: „Heilige Vader, werken en mij opofferen in den dienst der Kerk tot den dood." Dit levensprogram heeft Z. Em. met ijzerster- ken wil volbracht. Mgr. Lemmens aan het doodsbed In den loop van den morgen werd aan het doodsbed een bezoek gebracht door Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roer mond en mr. L. D. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht. De Commissaris der Koningin is uitstedig. De klokken der stad Maastricht hebben om twaalf uur ter eere van den doode geluid. De doode wordt hedenmiddag gekleed in zijn bisschoppelijk ornaat en Woensdagochtend van uit het ziekenhuis vervoerd naar het priester koor der St. Servatiuskerk, waar de groote doode wordt opgebaard. Hier zullen de geloovigen der stad gelegen heid hebben tot Zaterdagmorgen aan den doode de laatste eer te bewijzen. Om elf uur Zaterdagochtend heeft de plechtige lijkdienst plaats, waarschijnlijk door den kardinaal van Mechelen of Keulen. De assistentie bij deze plechtigheden wordt verricht door de zeer eerw. paters Redemptoristen uit het klooster te Wittem. Om vier uur in den namiddag heeft aldaar de plechtige beaarding plaats. De buitengewone verdiensten, die de Neder- landsche Kardinaal zich op ieder gebied ver wierf, werden door verscheidene Regeeringen er kend. Zijne Eminentie was drager van het j grootkruis in de orde van den H. Stephanus van Hongarije. Bij zijn bezoek aan ons land in 1913 begiftigde H. M. de Koningin hem met het grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Vervolgens was Zijne Eminentie Com mandeur met plaque in de Orde van Kin-Kan: Annam), drager van het grootkruis in de Orde /an het H. Graf en van het grootkruis in de Orde van den IJslandschen Valk. Wij hebben slechts in groote trekken de ar beidzaamheid van den grooten doode weerge geven wiens onverwacht einde voor Katholiek Nederland een onherstelbaar verlies beteekent. Wat de Kardinaal voor Gods Kerk wenschte •te zijn verklaarde hü eens aan den Paus, toen Z. Em. Kardinaal van Rossum voelde zich reeds bij de bisschopswijding te Vught onwel tijdens de plechtigheid en kon slechts met veel moeite de wijdingsplechtigheden tot 't einde toe vervullen. Desondanks heeft Z.Em. den tocht naar het klooster te Wittem aanvaard, waar hi) Maandagochtend een H. Mis opdroeg. Hierna voelde Z.Em. zich zóó uitgeput, dat hij zich niet onmiddellijk naar zijn kamer kon begeven, doch in de sacristie moest uitrusten. De directeur van het ziekenhuis „Calvarieberg" te Maastricht, dr. Hintzen, werd ontboden en aan dezen gaf Z.Em. den wensch te kennen naar het ziekenhuis te Maastricht te worden overgebracht. Hier had omstreeks negen uur des avonds de opname plaats. De Kardinaal was zóó zwak, dat hij onmiddel lijk in een vrij rustigen slaap viel, welke slaap duurde tot ongeveer half twee, toen de doods strijd begon. Aan het.doodsbed waren aanwezig de secreta ris van Z.Em., pater Lijdsman, en pater M. Drehmanns, oud-secretaris. Z.Em. bad in het la- tün de gebeden der stervenden mede. Omstreeks twee uur gaf Z.Em. den geest. Men schrijft ons uit Wittem: Z.Em. Kardinaal W. van Rossum is hier Zondagavond aangekomen doodmoede van de plechtigheid te Vught, waar de wijdings ceremoniën hem hadden uitgeput en zijn oude kwaal opnieuw gaande maakten. De lange auto rit had hem natuurlijk ook geen goed gedaan. Ofschoon de nacht onrustig was, wilde Z.Em. in elk geval de H. Mis opdragen. Hij deed het met groote devotie en tot stichting der geheele communauteit. Maar na afloop was hü zóó vermoeid, dat ZEm. zich niet naar zijn kamer kon begeven en in de sacristie biddend bleef uitrusten. De geroepen huisdokter dorst de verantwoordelijkheid voor de verzorging der ge zondheid van den hoogen patent niet zonder meer te dragen en vroeg assistentie van dr. Huitzen, den geneesheer-directeur van het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht. Beiden constateerden oververmoeienis. Gisterenavond herhaalde dr. Huitzen zijn bezoek. Hij achtte het gewenscht dat Zijne Eminentie ter voort durende controle werd opgenomen in het hospitaal. Om acht uur werd de Kardinaal per auto naar Maastricht overgebracht in gezel schap van zün secretaris, den geneesheer-direc teur van Calvariën en de broeder-ziekenver pleger van Wittem. Vanmorgen vroeg werd hier het overlijden van den Kerkvorst bekend, juist toen de H. Mis zou aanvangen, zonder ongewone plechtigheden werd zij aanstonds opgedragen voor de zielerust van den overdeden grooten ordegenoot. Uit Maastricht vernemen wij telephonisch: Tijdens het overbrengen naar Maastricht bleef de Kardinaal uiterst kalm en rustig. Pijn leed hij niet wel overvielen hem eenige be nauwdheden. Men was er niet in geslaagd al het gebeurde geheim te houden. In Wittem zelf en in de dorpen waar de auto passeerde stonden overal groepjes menschen te wachten die eerbiedig bogen als zij het purper zagen. De Kardinaal zelf had niet veel aandacht meer voor wat er om hem heen gebeurde. Hij was totaal uitgeput en had geen kracht meer om nog te reageeren. Toen de hooge patiënt om c.a. 9 uur in Cal variënberg aankwam toonde hij zich wel zeer dankbaar voor de zorgen, die men reeds voor hem genomen had. De ernst van zijn toestand werd echter van dien aard, dat ze hem niet meer mocht worden verzwegen. Pater Hjdsman, de secretaris van Züne Eminentie nam de taak op zich den kardinaal voor te bereiden op het ontvangen der H. H. Sacramenten. Met bewon derenswaardige kalmte berustte de lijder. De H. Communie, het H. Oliesel en de Pauselij ke Zegen werden hem toen omstreeks 11 uur door Pater Lijdsman toegediend. Z. Em. toonde nog volkomen te begrijpen wat er gebeurde. Hü bad de gebeden der Kerk telkens na de zal vingen mee. Aanstonds na deze droevige plechtigheden werd de Kardinaal kortademig. De doktoren trachtten hem nog telkens op te wekken door middel van injecties, doch het mocht niet lang baten. Af en toe trachtte de patiënt nog de ge beden mee te prevelen, doch ook dat vermin derde geleidelik. Toen omstreeks half twee de gebeden der stervenden werden begonnen, was hü buiten bewustzün en had hü geen begrip meer van wat er ging gebeuren. Zacht en kalm overleed de Kardinaal om- treeks 2 uur. Nader telefoneert men cms uit Maastricht: Een der zalen van het Ziekenhuis Calvariën berg is als chapelle ardente ingericht. Reeds vroeg in den morgen om 7 uur bezocht Mgr. Lemmens in zeischap van Dr. Féron, die beiden op weg naar Tongerioo waren, het stof- felyk overschot. Mgr. was diep onder den in druk van het plotseling overlüden. H Verwachting: Zwakke tot matigen, 1 Zuid-Westelijke tot Zuid-Oostelijken U wind; gedeeltelijk bewolkt; waarschijn. H lijk enkele regen- of onweersbuien; wei- nig verandering in temperatuur, (j Hoogste barometerstand 765.8 te Santa. Laagste barometerstand 746.5 te Isa- 1 fjord. Zon op 6.08, onder 7.52. Nieuwe Maan Woensdag n.m. 9.15. Licht op 8.22. ^DilllUlliUiHUIiliniUlllflUjUUiJIIlUlUl!ljiUlilillljfljjllUlllllj|jlijlllil!lllllJi!!ljlli!liilllll

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1