HET GEHEIM VAN PUTBROEK Pleïdooi van Mr. Tripels CHINEESCHE AANVAL AFGESLAGEN Autobus in ravijn I DINSDAG 30 AUGUSTUS HET CONFLICT IN DE SCHEEPVAART Staking geproclameerd Maatschappij Nederland en Rotterdamsche Lloyd bui ten het conflict De Rijksbemiddelaar informeert De R.V.O. kondigt staking in Rotterdamsche haven af REORGANISATIE DEFENSIE Ontslag van beroepspersoneel PRINSES JULIANA Een portret door A. Roland Holst- De Meester VAN EEN FEESTJE TERUG Opzet in het spel? Felle brand bij Roosendaal WINNAAR VAN DE EUROPA-RONDVLUCHT 1932 FELLE BRAND TE WAALWIJK Tusschen groentewagen en vrachtauto Vijf woningen afgebrand Vijftienduizend gulden schade wimm Zwirko, de Poolsche aviateur, is bij zijn aankomst op het vliegveld Tempelhof te Berlijn hartelijk gelukgewenscht Verwezenlijking der plannen-W elter VRIJWILLIGE LANDSTORM Veranderingen in het Vooroefenings-Instituut Requisitoir een kaartenhuis, geen juridisch opge bouwd bewijs Reeks duisterheden De verdediging Zeventienduizend strikken TREIN BOTSING TE ARNHEM Alleen materieele schade TRAGISCH ONGELUK Moeder van vijf kinderen gedood Een goed vader ZWARE BRAND TE SCHIEDAM Fabrieksgebouw uitgebrand Ontginning Wieringermeer voltooid Bij het zwemmen verdronken Niets met de zaak te maken Vele dooden bij Moekden Munitieopslagplaats de lucht in Ministerieele crisis in Bolivia Achttien dooden Haters van den vrede Springstoffen naar kinderen geworpen Centrum en N.S.D.A.P- Coalitieond er hand elingen voortgezet Nazi wegens doodslag veroordeeld Hitier aangeklaagd r Maandagavond kwamen te Rotterdam en Amsterdam de leden van de Centrale van Koopvaardij-officieren in drukbezochte huis houdelijke vergadering bijeen. Ter sprake kwam de houding van de reeders, die zooals men weet, de collectieve contracten niet hernieuwd heb ben, maar geleidelijk bij verschillende maat schappijen de loonen willen drukken. Het be stuur adviseerde den leden tot staking over te gaan, in dier voege, dat het walbedrijf onge stoord voortgang vindt, doch dat met ingang van heden alle scheepsofficieren en scheeps gezellen weigeren te monsteren. Dit advies van het bestuur der C. K. O. werd te Rotterdam in een vergadering van 650 leden met algemeene stemmed en te Amsterdam in een vergadering van 310 leden met overweldigende meerderheid aanvaard. De besturen van de Ned. Zeeliedenbonden wa ren reeds te voren door hun leden gemachtigd om, indien de reeders poogden de gages te ver lagen de staking te proclameeren, wat ook zij met ingang van heden doen. De Centrale Bond van Transportarbeiders heeft zich door middel van een manifest tot de zeelieden gewend, waarin het bovenstaande besluit wordt afgekondigd. Om redenen van tactischen en organisatorischen aard heeft de Centrale van Koopvaardij-officieren voorshands dit besluit niet van toepassing verklaard voor de schepen van de Stoomvaart Maatschappij Nederland en den Rotterdamschen Lloyd. Ter wille van de eenheid in de actie heeft de Centrale Bond van Transportarbeiders zich hierbij aangesloten. Vermeld kan nog worden, dat de secretaris van den rijksbemiddelaar Maandagochtend bij den heer Brautigam, voorzitter van de con tactcommissie van werknemers der koopvaardij heeft geïnformeerd of inderdaad het conflict van dreigenden aard was. De heer Brautigam bevestigde toen, dat dit inderdaad het geval was. Genoemde secretaris deelde daarop mede, dat dit voor hem aanleiding was om zich met den rijksbemiddelaar te verstaan. Omtrent het gevolg van zijn optreden hebben de bestuurde- ren van de werknemers echter niets vernomen. De leiding van het conflict berust bij voor noemde contactcommissie. In verband met den sinds Maandagmiddag gerezen toestand in het scheepvaartbedrijf heeft Maandagavond de Revolutionnair Vak- vereenigings Oppositie te Rotterdam met hare leden een spoedvergadering belegd, in het Al gemeen Verkooplokaal. In deze vergadering, die druk bezocht was, werd het woord gevoerd door den heer Frenay uit Schiedam. Met al gemeene stemmen werd besloten met ingang van Dinsdag de staking in de Rotterdamsche havens te proclameeren. De vergadering had een rustig verloop. zondheid, terwijl tevens deze keuring bindend wordt verklaard. Door dezen maatregel komen dus uitsluitend as. dienstplichtigen praktisch nog voor een ver bintenis in aanmerking. Daar bovendien voor het oprichten eener klasse een minimum aantal van 10 goedgekeurden is vastgesteld, zal het onderwijs meer vruchtdragend kunnen zijn. Meer dan vroeger geldt thans echter voor be langhebbende het wachtwoord: weest eengezind en eendrachtig. Alleen dan kunnen de bestaande klassen gehandhaafd blijven, kunnen onze boe renjongens de belangrijke verkorting van dienst, tijd hun door het Vooroefeningsinstituut ge boden, blijvend deelachtig worden. Reeds werden de volgende verbintenissen geslo ten: Tubbergen 30; Denekamp 16; Almelo 14. De werving is opengesteld tot 1 September. Moge een en ander voor mogelijke weifelaars alsnog aanleiding zijn, een eventueele verbin tenis in ernstige overweging te nemen. Naar de „Telegraaf" verneemt, zal in verband met de voorgenomen reorganisatie volgens voor- loopige berekening op het departement van De fensie (waarin nog wel eenige wijziging moge lijk zal zijn) het overcompleet aan onder officieren bedragen: Bij de infanterie: 9 adjudanten-onderofficier administrateur, 2 adjudanten-onderofficier-in structeur, 101 sergeanten-majoor-administra teur, 52 sergeanten-majoor-instructeur, 118 ser geanten en fouriers. Bij de bereden artillerie: 4 adjudanten-onder officier-administrateur, 5 adjudanten-onder- officier-instructeur, 26 opperwachtmeester-ad ministrateur, 19 opperwachtmeesters-instruc teur, 2 opperwachtmeesters-pikeur. Bij de onbereden artillerie: 7 adjudanten onderofficier-administrateur, 8 adjudanten onderofficier-instructeur, 11 sergeanten-majoor administrateur, 3 sergeanten-majoor-instruc teur, 48 sergeanten en fouriers. Voorts ligt het in het voornemen het aantal aanwezige magazijnbeheerders der artillerie terug te brengen tot 71 (het vastgestelde orga nieke aantal). Het is voorts de bedoeling het overcomplete beroepspersoneel te ontslaan aan de hand van het bepaalde in art. 19, tweede lid, onder C van het reglement voor de mili taire ambtenaren der koninklijke landmacht, terwijl belanghebbenden na verkregen ontslag, indien zij den pensioengerechtigden leeftijd hebben bereikt, op verzoek kunnen worden ge- pensionneerd. Omstreeks half September zal de commissie voor georganiseerd overleg bijeenkomen en zal deze ontslag-maatregel een punt van bespreking uitmaken. In den nacht van Zondag op Maandag om streeks half twaalf werd de motorrijder N. uit Zutphen ter hoogte van „Het Vosje" tusschen Brammen en Zutphen aangereden door een auto, komende uit de richting Brammen en bestuurd door B. uit Deventer. N. werd van zijn motor geslingerd en was bijna onmiddellijk dood. De auto reed door. De rijkspolitie uit Brammen was spoedig ter plaatse. Het mocht haar gelukken B., die met een paar vrienden en eenige dames een feestje had bezocht te Zutphen, te arresteeren. Daar de inzittenden niet naar hun woonplaats (Deventer) durfden teragkeeren, hadden zij hun auto in de omge ving van Zutphen gestald. In den nacht van vorige week Dinsdag op Woensdag is een stroomijt op het erf van de boerderij van den heer P. Koenraadt aan den Langeweg te Kruisland een prooi der vlam men geworden. Zondagavond omstreeks half tien brak in dezelfde boerderij opnieuw brand uit. Toen de brand ontdekt werd, was het vuur reeds zoo hevig, dat er aan redding van de branden de gebouwen niet te denken viel. Op vijf ver schillende plaatsen tegelijk sloeg het vuur naar buiten en in een oogwenk stond alles in lichter laaie. De eigenaar, de heer K., was met zijn kinderen op reis, terwijl zijn vrouw met eenige leden van het personeel naar de kermis was, die in het dorp werd gehouden. Juist toen deze laatsten terug kwamen, werd de brand geconstateerd. In eenige kleine bij gebouwen slaagde men er nog in het vuur te blusschen, doch een groote schuur welke ge heel gevuld was met pas geoogst graan, als mede een groot gedeelte van den stal en van de kippenfokkerij, bleken reddeloos verloren. Ook de brandweer kon tegen de vuurzee niets uit richten. Behalve de genoemde gebouwen en de daarin geborgen oogst gingen alle land bouwwerktuigen, twee paarden, een stier, twee geiten, een varken en honderden kippen door den brand verloren. Door de afwezigheid van den eigenaar is nog niet bekend of verzeke ring de enorme schade zal dekken. Het feit dat de brand op verschillende plaat sen tegelijk uitbrak, geeft het vermoeden dat hier opzet in het spel is geweest. Dit vermoe den wordt versterkt en haast zekerheid, als men weet dat hedenmorgen in alle gespaard gebleven gebouwen, brandnesten, bestaande uit droge houtspaanders, stroo en lucifers ge vonden zijn, terwijl boveridien met petroleum was gewerkt. In het woonhuis b.v. zaten deze nesten in elk raam tusschen de neergelaten jaloezieën en de vensters in. Opperwachtmeester Verhagen van de ma- réchausse te Steenbergen stelt dan ook in sa menwerking met de politie een uitgebreid on derzoek naar deze zaak in. Bij het passeeren van een vrachtauto raakte het paard van den groentekoopman V-, die met zijn karretje op den weg van Breda naar Etten stond, schichtig en sprong op het rijwielpad, waardoor het achterstel van den wagen, waar vrouw V. op gezeten was, den weg opdraaide, met det gevolg, dat zij met haar beenen bekneld geraakte tusschen den vrachtauto en haar eig wagen. Ze bekwam ernstige verwondingen aan haar been, benevens een armfractuur en enkele andere verwondingen. De vrouw moest naar het St. Luciagesticht te Princenhage worden over gebracht. Hedenmorgen ontstond in de St. Crispijn. straat te Waalwijk brand in een blok wonin gen, bewoond door vijf gezinnen. In dit blok is eveneens gevestigd de smederij van F. van Os, en de kruidenierszaak van H. van Hilst. De brand, welke was ontstaan in de middelste woning, bewoond door J. Reus, nam zoo snel in omvang toe, dat, hoewel de stoombrandspuit direct aanwezig was, aan blusschen niet te denken viel. Door een bewaker van den Nacht veiligheidsdienst, die ter plaatse passeerde, toen een vlam uit het dak sloeg, werden de bewoners van wie de meesten nog in bed la gen, gewaarschuwd. De perceelen zijn geheel uitgebrand. Oor zaak onbekend. Verzeil ring dekt de schade. De daklooze bewoners werden bij buren onder gebracht. Omtrent den brand in een blok woningen aan de St. Chrispijnstraat te Waalwijk be richt men ons nader dat, ondanks de spoedige aanwezigheid van de stoom-brandspuit, men geen kans heeft gezien het vuur, dat fel om zich heen greep, te blusschen. Slechts brokstukken van de muren staan nog overeind. De schade kon nog niet precies wor den vastgesteld, vermoedelijk zal zij f 12.000 tot f 15.000 bedragen. Het Nederlandsch Kunstverbond heeft Hare Koninklijke Hoogheid prinses Juliana, eere- voorzitstër van het Nationaal Crisis Comité be reid gevonden mevr. A. Roland Holstde Mees ter in de gelegenheid te stellen Haar portret te maken, waarvan reproducties zouden mogen worden verkocht ten bate van het crisiscomité en het Nederlandsch Kunstverbond. Mevr. A. Roland Holstde Meester heeft haar medewer king aan dit doel verleend, terwijl de grafische inrichting Joh. Enschedé Zonen te Haarlem zich bereid heeft verklaard tegen den prijs van één gulden de reproducties in den handel te brengen. Naar het „Handelsblad" verneemt, zouden de wetsontwerpen der rijksbegrooting die ongeveer tien dagen geleden naar den Raad van State verzonden zijn, in belangrijke mate bezuinigings voorstellen inhouden overeenkomstig de door de commissie-Weiter gegeven adviezen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, zijn in verband met het rapport der Staatscom missie Borel, eenige belangrijke wijzigingen in gevoerd bij de africhting van a.s. dienstplich tigen in de woonplaats. Reeds werd ten behoeve van het vooroefe. ningsinstituut door een veranderd stelsel, de lo ting dermate vervroegd, dat alleen zij, die aan. geloot waren, een verbintenis behoefden te sluiten. Een moeilijkheid viel echter nog steeds te overbruggen, n.l. de keuring. Deze geschied de tot heden door burgergeneesheeren ter plaat se, doch droeg geen bindend karakter. Allen werden gedurende het oef en jaar nogmaals aan het geneeskundig onderzoek onderworpen door den officieelen keuringsraad. Gevolg was, dat enkelen ongeschikt werden verklaard, die als dan werden ontslagen en zoodoende onnoodig een half jaar hadden geoefend. Thans is ook aan dit door velen gevoeld bezwaar tegemoet gekomen. Het geneeskundig onderzoek zal dit jaar voor de as. Vrijwilligers plaats hebben voor den aanvang van den cursus, n.l. tusschen 10 en 24 September door een Officier van ge- De belangstelling voor het pleidooi in de zaak van den drievoudigen moord te Putbroek, te houden door mr. Tripels uit Roermond, was buitengewoon groot. Verdachten in de rechtszaal geleid, toonden zich opmerkelijk onverschillig, keken rond en keerden zich telkens nieuwsgierig naar het pu bliek. Vader van den E. had zijn groen jaehtopzienerscostuum aan. Toen het Gerechtshof binnentrad, verstomde het geroezemoes van stemmen. De president mr. baron de Bieberstein vraagt aan verdachten, of zij nog iets te zeggen heb ben. Verdachten beweren opnieuw onschuldig te zijn. Zoon van den Elzen spreidde weer zijn tien vingers breed uit en zegt zeer luid en met nadruk: „Ik ben onschuldig! Ik heb niets met het misdrijf te maken." De president vraagt aan vader van den El zen, of zijn geweren op één plank lagen. Verd. antwoordt bevestigend. Voorts vraagt de pre sident, hoe vader van den Elzen wist, dat een der vermoorden hoefijzers onder de schoenen droeg. „Ik heb de schoenen bij den kuil zien liggen", zegt verd. Hlrena krijgt mr. Tripels het woord voor het houden van zijn pleidooi, waarmede hij onder groote stilte te kwart over tien aanvangt. In zijn inleiding wijst pl. erop, dat door het hooger beroep voor het gerechtshof nog veel sterker de belangstelling voor deze zaak is ge groeid, dan bij de behandeling in eerste in stantie. Pl. betoogt vervolgens dat de recht bank te Roermond heeft nagelaten het vonnis voldoende te omschrijven, trouwens ook de advocaat-generaal heeft op het vonnis van Roermond deze aanmerking gemaakt. Het requisitoir noemt pl. vervolgens een kaar tenhuis, maar geen juridisch opgebouwd be wijs. Pl. protesteert tegen het openbaar maken van gegevens door ambtenaren en deskundigen, die hadden te zwijgen. Critiek geeft pl. ook over het schrijven in de pers door een ambtenaar van het O. M. Pl. komt dan tot de feiten. Het vervoer der lijken is volgens pl. zeer vreemd gegaan. Het heet, dat de lijken in den kuil zijn gestampt, maar zelfs de deskundigen gaan voorbij, dat de lijken stijf zijn geworden en daardoor te behan delen. Met veel sensatie is bij deze zaak tewerk gegaan en men heeft het als in een gruwel- dubbeltjes roman doen voorkomen, als was er „op het gras der vermoorden gedanst". Pl. be toogt dan verder, dat deze beklaagden niet kunnen veroordeeld worden. Pl. gaat zeer uit voerig de feiten na en wil erop wijzen, dat bij het drama tal van vragen rijzen, welke niemand vermag te beantwoorden. Kan er geen vecht partij hebben plaats gehad? vraagt pl. Waarom was de riem van Kersten in tweeën? én zoo zijn er een reeks van duisterheden. Maar, al leen werd er maar aangehouden: „Van den El zen heeft het gedaan!" Waar is het geld gebleven, dat de jongens op zak hadden? Kan er geen roofmoord zijn ge pleegd? Er loopen zooveel ongure typen daar in de omgeving van Putbroek rond. Van den E. was gehaat als de schrik der stroopers en hier blijkt volgens pl. uit, dat Van den E. trouw en goed zijn dienst verrichtte en daafrom gehaat was bij de stroopers. Men heeft het niet noodlg gevonden, aan den jacht opziener te gaan zeggen, wat er in de bosschen van zijn meester was gebeurd en gevonden. Waarom neemt men het dan als verdacht op, dat de Jachtopziener geen belangstelling toon de. Door niets is bewezen, dat verdachten ge schoten hebben en de getuigen hebben een voor een niets bijgebracht, waarop het gerechthof het bewijs kan construeeren, dat tot veroordee ling van de Van den E.'s kan leiden. Rest dan de deskundigen. Dezen hebben samen ver dachten veroordeeld, maar het Gerechtshof be hoede er zich voor van dit samengaan onder den invloed te komen en erop te steunen. Er hangen aan de zoldering in de woning van verdachten 17000 strikken van stroopers, zoo verschrikkelijk is de wildstrooperij in de bos schen van Putbroek. Is het wonder dat Van den E. een ernstige houding tegen den stroom van stroopers aanneemt en hen be. dreigt. Maar de stroopers gingen voort en zij zeiden: „Schieten doen ze toch niet". De moe ders hebben de voordeelen opgestreken, die de strooptochten brachten. Hadden de moeders niet beter gedaan door de jongens van het verboden stroopen terug te houden? Doch in- Trein no. 1366, die om 6.43 namiddag van de richting Zevenaar te Arnhem moest arriveeren, kwam aan den ingang van het perron te Arnhem in botsing met een rangeermachine, doordat op een wisselpunt de beide locomotie ven te dicht bij elkander kwamen. De tender der rangeermachine werd door de locomotief van den personentrein aan de achterzijde zwaar beschadigd. De rangeermachine bleef echter in de rails, terwijl van den personentrein de lo comotief door den schok uit de rails werd ge licht. De achteras van deze locomotief was geheel ontzet, terwijl het eerste personenrijtuig scheef kwam te liggen. De passagiers konden zich in veiligheid bren gen. Van de locomotief werd een der buffers vernield. Het treinverkeer ondervond tot laat in den avond vertraging, doordat verschillende bin nenkomende en vertrekkende tremen over een ander spoor moesten worden geleid. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Maandagavond omstreeks half 8 heeft op de Regentesselaan te 's-Gravenhage, nabij de Tey- lersstraat een ernstig auto-ongeval plaats gehad waarvan de 30-jarige juffrouw P. M. Knete- man, moeder van vijf kinderen, wonende aan de Joubertstraat 119, het slachtoffer is gewor den. Naar ooggetuigen verklaarden liep het slacht offer met een z.g. trekwagentje waarin haar drie-jarig zoontje was gezeten, op het schelpen pad. Zij was vergezeld van haar zuster, die een kinderwagen voortduwde. Toen zij bij den overweg bij de Teijlersstraat genaderd was, kwam uit de richting Paul Kru- gerlaan een personenauto, bestuurd door een in woner uit Breda, die tijdelijk te Scheveningen vertoeft, aanrijden. De bestuurder wilde de Teylersstraat inrijden en moest derhalve links af. Plotseling maakte de chauffeur, die geen vaart verminderde een manoeuvre, vermoedelijk om voor een ander voertuig uit te wijken, waardoor de auto op het schelpenpad terecht kwam, met het nood lottig gevolg, dat mej. M. en haar kind werden overreden. Beiden werden met ernstige wonden opgenomen en bij den heer Boode binnenge bracht. De auto is na de aanrijding eerst tegen tegendeel, werkten 'de moeders met de stroopers mee en waarschuwden: „Gaat niet te vroeg heen om naar de strikken te kijken." Bekend is het ijverig en goed gedrag van verdachten en zoolang er stroopers zijn, zullen er jacht opzieners moeten zijn, die streng optreden. Maar moet dan hun plichtsbetrachting den haat der stroopers er toe drijven hen van moord te beschuldigen? Vervolgens gaat pl. geleidelijk de getuigen verklaringen na en meent bij het uitrafelen van wat zij hebben gezegd, dat die getuigen ge dreven werden door animositeit, om de Van den E.'s toch maar te kunnen treffen, omdat zij het land hadden aan de verdachten, die waak ten voor den wildroof in de bosschen. (Zichtbaar met volle aandacht zat vader Van den E. te luisteren, de zoon deed schijnbaar erg ver strooid). Mr. Trippels vindt niet het minste bewijs ge legen in de opmerking van vader van den E. ,,Mijn zoon is onschuldig!" en in het feit, dat de rechtbank te Roermond hem veroor deelde. Immers, een goede vader denkt in de eerste plaats aan het lot van zijn kind. Pl. be toogt dan dat de zoon moet worden vrijgespro ken. Hadden verdachten zich willen redden, dan hadden zij immers ook noodweer kunnen aanvoeren. Doch verdachten hebben niets met het misdrijf te maken. Dat er hulzen gevonden zijn bewijst niets, want er was gelegenheid ge noeg voor kwaadwillenden om aan hulzen van vader van den E. te komen en ze geraffineerd neer te leggen, om de schuld op van den E. te schuiven. Het moet pl. voorts van het hart, dat naar zijn opvatting de Advocaat-Generaal zijn requisitoir teveel in een vorm heeft gegoten, die voor zijn gebouw te pas kwam. Wat er ge beurd is weet pl. niet, maar de Advocaat-Ge neraal weet het evenmin en daarom gaat het niet aan een bewijs te willen construeeren, waar geen bewijs is. Er hadden ook te veel menschen ter plaatse rondgeloopen om nog te kunnen achterhalen, wie daar geweest waren en die met de zaak iets hadden uit te staan. Niemand kan onomstootelijk vaststellen, dat de kogels in de lijken gevonden, afkomstig zijn uit de wapenen van verdachten. De van den E.'s hebben altijd de houding aangenomen, welke in het teeken der verwachting van vrijspraak stond. Al het dubieuze en de animositeit ter zijde stel lende, zal het Hof dan ook vrijspraak moeten vonnissen, waartoe pl. concludeerde. De advocaat-generaal, mr. Couvée, repliceert en wijst het verwijt van den verdediger af, die het hem zeer kwalijk neemt, dat hij de zittin gen in eerste instantie te Roermond heeft bijgewoond. De advocaat-generaal heeft juist de zaak van den beginne af willen volgen, om, indien zij voor het Hof kwam, deze door en door te kennen en onbevangen te kunnen oordeelen. Spr. heeft vijf maal verdachten in verhoor ge nomen en indien er ook maar iets was geweest, dat op onschuld wees, dan zou spr. geen eisch tot veroordeeling hebben kunnen stellen, maar een boom opgebotst en vervolgens tegen de pui van het perceel bewoond door den heer Metz. De zuster van het slachtoffer ontkwam aan het gevaar. Onmiddellijk werd de G.D. gewaarschuwd, die de slachtoffers naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerde. Spoedig na aankomst is mej. K. aan de bekomen verwondingen bezwe ken. Begrijpelijkerwijze was er spoedig een groote menschenmassa op de been, die dit ongeval druk bespraken. De auto bleek zoo goed als vernield te zijn. De bestuurder beweerde plotseling van rich ting te hebben moeten veranderen om een aan rijding met een wielrijder te voorkomen. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek naar de oorzaak van dit ongeval in. Maandagavond omstreeks negen uur is te Schiedam aan de Noordvest 93, waarin geves tigd is de Rotterdamsche Metaalindustrie, Lood- en Zinkwerken, van den heer De Zeis een felle brand onstaan. De brand ontstond op den zolder en greep snel om zich heen, zoodat spoedig het uit drie verdiepingen bestaande gebouw in lichter laaie stond. De brandweer verscheen met groot materiaal ter plaatse. Met een twaalftal slangen werd water gegeven. Om half elf was men het vuur meester. Het pand brandde vrijwel geheel uit. De schade kon nog niet worden opgegeven. De oorzaak van den brand is niet bekend. Aan alle arbeiders bij de ontginningswerken in den Wieringermeerpolder is met 15 Septem ber ontslag aangezegd wegens beëindiging der werkzaamheden. In het Albert-Kanaal, tusschen Vroenhoven en Kessel, is bij het zwemmen de 23-jarige S. uit Vroenhoven-Maastricht verdronken. Even tevoren werd hij gewaarschuwd zich toch niet in het water te begeven. Geen minuut la ter geschiedde het ongeval. Het lijk is thans gedregd. het is de overtuiging van den advocaat-gene raal gebleven, dat verdachten de schuldigen zijn. De advocaat-generaal bestrijdt mr. Tripels op tal van punten in zijn pleidooi, vooral wijst spr. op de schoten en de gevonden hulzen dei- patronen en den staat waarin de wapenen van verdachten na het misdrijf zijn aangetroffen en waarbij volgens spr. het bewijs absoluut ge leverd is (de inspanning had vader van den E. inmiddels een hooge kleur op het gelaat ge legd, de zoon was ook meer onder den indruk en zat stil te luisteren met de armen over elkaar geslagen). De advocaat-generaal gaat aan de hand der deskundigen-rapporten opnieuw na dat het be wijs tegen verdachten vaststaat. Spr. neemt niet aan, dat er bij een gevecht in het wilde zou geschoten zijn. Spr. toont aan, dat de vader het voornemen had om te dooden en herinnert er nog aans aan, dat vader van den E. gezegd heeft dat hij altijd het eerste schot loste uit den linkerloop van zijn geweer. En de feiten wijzen erop, dat het zoo ging bij het drama. Spr. persisteert bij zijn requisitoir. Hierna dipliceert mr. Tripels. De verdediger vindt de woorden van den advocaat-generaal als altijd keurig gestyleerd, maar zou toch wel eens beter willen weten, hoe de advocaat-ge neraal aan het construeeren van het bewijs komt. De advocaat-generaal is gebonden aan de dagvaarding. Hij wil het bewijs leveren en stuurt daarom in die richting. Maar de geste van den advocaat-generaal keurt spr. af. Pl. meent dat van 'n onbevooroordeelde behan deling van deze zaak niet gesproken kan wor den en dit was ook het geval bij de behande ling van de zaak-Lans voor dit hof. De advocaat-generaal zegt: „De zaak-Lans was heel iets anders." De advocaat-generaal concludeert wel, be toogt mr. Tripels vervolgens, maar dat pasklaar maken van schoten, hulzen en het hooren van schoten door getuigen, is geen bewijs. Waar staat het, dat het alles geschied is, zooals de advocaat-generaal combineert? Daar kan toch een voorstelling, die heel anders is, tegenover komen te staan. Kan het niet zijn, dat er een derde persoon bij het drama is tegenwoor dig geweest? Kan de derde niet de persoon geweest zijn, die op zijn rijwiel uit de richting Posterholt kwam? Al zou er overtuigend bewijs zijn, wettig bewijs is er volstrekt niet, en waar dan alles twijfel is, in zoo'n dubieuze zaak, daar mag het gerechtshof niet veroordeelen. Verdachten, gevraagd of zij nog iets te zeg gen hebben, beweren opnieuw onschuldig te zijn. De zoon roept nog: „Niets met de zaak te maken." De president bepaalt de uitspraak op 12 Sep tember as. Verdachten worden weggeleid en wisselen vriendelijke woorden met den verdediger. PEKING, 29 Aug. (VD). De Chineesche vrij willigers, die zeer goed zijn uitgerust en ook over tanks en artillerie beschikken, zijn heden in de omgeving van Moekden opnieuw met hun aanvallen begonnen. Ook bij Nanking hebben zij hun aanvallen hervat. Eerst na een hevigen strijd, waaraan pantserauto's en tanks deelna men, slaagden de Japanners er in den aanval af te slaan. De Japanners zouden zeventig doo den en tweehonderd gewonden in hun rijen hebben, terwijl deze aantallen aan Chineesche zijde het dubbele bedragen. Ook nabij den spoorweg van Tsjintsjau naar Tsjaujang vonden gevechten plaats. Op twee plaatsen werden door de Chineezen de rails ver nield, teneinde het oprukken der Japansche pantsertreinen te verhinderen. Japansche vlieg tuigen bombardeerden het spoorwegstation Itsjau. Door een hangarbrand werden te Moekden enkele vliegtuigen vernield. PEKING, 29 Aug. (V. D.) De Chineesche mu nitieopslagplaats te Taojan vloog gisteren door een bom van een Japansch vliegtuig in brand. Door den brand ontstond een hevige ontplof fing met het gevolg, dat alle in de omgeving liggende gebouwen vernield werden. Het aan tal dooden is groot. Nadere bijzonderheden ont breken nog. BUENOS AIRES, 29 Aug. (V.D.) Als gevolg van een conflict met Paraguay zijn de Boli- viaansche ministers van Buitenl. Zaken en Onderwijs afgetreden. Men verwacht dat het geheele kabinet zal aftreden en dat president Salamanca een coalitie-regeering zal vormen. Argentinië, Brazilië, Chili en Peru houden thans onderhandelingen, ten einde vast te stellen of Bolivia en Paraguay in staat van oorlog zijn, waardoor zij in staat zouden zfJn den wapenhandel met beide landen te verhin deren. PONCE (Porto Rico), 29 Aug. (Reuter). Een autobus, waarin leden van de liberale partu naar een partij-conferentie werden vervoerd, is in een afgrond gestort. Achttien inzittenden kwamen om het leven, terwijl 38 meer of mm- der ernstig werden gekwetst. PARIJS, 28 Aug. (Reuter). Bij de sluiting van de demonstraties voor den vrede te BiervUIe' welke ter gelegenheid van den z.g. Dag def Hoop werden gehouden, wierpen politieke te genstanders springstoffen naar een aantal kin deren. De ontploffing veroorzaakte een paniek. Een tiental personen werd gewond. De politie heeft eenige personen gearresteerd- BERLIJN, 29 Aug. (V.D.) De Centrumfrac tie van den Pruisischen Landdag kwam heden avond bijeen, waarbij de politieke toestand m Pruisen besproken werd. Dr. Grass bracht rap port uit over den stand der coalitiebesprekin gen met de nationaal-socialisten, welke Dins dag zullen worden voortgezet. De besprekingen der Centrumfractie zullen eveneens Dinsdag worden voortgezet. Besluiten zijn nog niet ge' nomen. FLENSBURG, 29 Aug. (V.D.) De specia1® rechtbank te Flensburg veroordeelde heden nationaal-socialist Kurdsiel wegens doodslag een communist tot een gevangenisstraf drie jaren en betaling van de kosten van proces. Te Stuttgart is de vroegere leider der com munistische partij Schlaffer, tijdens een "~.e spreking waaraan hij deelnam in zijn funrrt van rijksleider van den Strijdhond tegen n Fascisme, gearresteerd. BERLIJN, 29 Aug. (W.B.) De verdediger**? de te Oklau tot zware tuchthuisstraffen oordeelde Rijksbanierleden zal in opéra zijner mandaatgevers tegen Adolf Hitler de verspreiders van diens oproep een aanki wegens beleediging indienen. Hitier ^ee eIöd, doelde Rijksbanierleden moordenaars 6®®° jg ofschoon geen enkele hunner veroordee wegens moord, doodslag of zelfs wegens wonding met doodelijken afloop. D> WEENEN, 29 Aug. (V.D.) Volgens me>de ling van de Bondskanselarij is het sed v0or bestaande principieele toelatingsverboa-eejd Hitier opgeheven. Officieus wordt mea s ^„jet dat deze maatregelen worden gemotiv Qjn. het feit, dat de verwarring, die heers op- trent de nationaliteit van Hitler, than geheven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6