Verrassende rust in Rijksdag Geweldige brand te Heerenveen De inbraak bij Dr. Philips De „ontvoering" te Kerkrade P NAAR ONTBINDING VAN DEN RIJKSDAG RUSLAND EN DE V.S. WOENSDAG 31 AUGUSTUS Roode laster weerlegd Bewoners met moeite gered De moord te Naaldwijk Succes van Chineesche vrijscharen Drie verdachten staan terecht Communiste Klara Zetkin provoceert Coalitie met Centrum een feit? Von Papen heelt volmacht AARTSHERTOG GEEN SAMENZWEERDER Herstel der diplomatieke betrekkingen Afnemende staking in België Uitvinding op gebied van diepzee-duiken Polen krijgt meer vakministers Eerst die wapens weg! De Pruisische Landdag bijeen Noodweer bij Salzburg REV. SOC. PARTIJEN Internationale samenwerking BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Verbetering hoofdweg over Wieringen Examen handteekenen Te IJ zend ij ke Verdachte berust in het vonnis TRAGISCHE DOOD Z. H. EXC. MGR. F. JOOSTEÏS BISSCHOP GEWIJD De nieuw gewijde bisschop te midden van Mgr. 'A. F. Diepen en Mgr. J. H. G. hemmens ZWEMBADEN GESLOTEN UIT HET SMOKKELGEBIED Japansche hangars vernield Treedt Japan uit den Volkenbond? De nai.'Socialisten toonen een yzeren discipline. Een vlotte stemming Klara Zetkin Goering tot voorzitter gekozen Opzienbarende rede van Goering Maar het wapentje op zijn auto kost hem boete Pilsoedski-mannen aan het werk En weer tot 21 September uit elkaar Men herinnert zich, dat voor enkele we ken de fel anti-katholieke „Arbeiter-Zei- tung" uit Weenen het gretig door „Tribune" en „Volksblad" overgenomen sensationeele bericht bracht, dat een Oostenrijksch meis je, werkzaam in Mariaoord, een tehuis voor ouden van dagen, te Kerkrade door een priester zou ontvoerd zijn. Op verzoek van den commissaris van politie te Kerkrade stelde zich het Oostenrijksche consulaat te Rotterdam gaarne direct bereid om een onderzoek dienaangaande in te stellen. Op goede gronden kon vermoed worden, dat het bericht pure laster was. Hoewel het resultaat van het onderzoek, ingesteld door het Oostenrijksche consulaat, nog niet be kend is, blijkt reeds uit de omstandige ver klaringen, die het bewuste minderjarige meisje, Gertrud Pr., die voor enkele dagen van haar ouders uit Grasz wederom in Mariaoord is teruggekeerd, aan den com missaris van politie heeft afgelegd, dat de roode internationale pers weer eens heeft gelasterd. De verklaringen van het meisje komen in t kort hierop neer: Op 4 Mei vertrok zij naar haar moeder te Grasz, wie ze meer malen per brief had medegedeeld, dat ze naar het klooster zou gaan. Ze wou haar moeder persoonlijk haar voornemen gaan mededeelen. Zij maakte de reis in gezel schap van een ander meisje uit Mariaoord, wier broer priester zou worden gewijd, tot Weenen. De eerste dagen dat Gertrud bij haar moeder was, haar ouders leven ge scheiden gaf deze haar toestemming. Gertrud bezocht ook haar vader, een stede lijk beambte, om hem haar voornemen mee te deelen. Deze vroeg haar of Evangelische zuster niets voor haar was. Daar voelde Gertrud echter niets voor en toen zei haar vader „dan moet ge maar afwachten". Ger trud ging weer naar haar moeder en spoe dig kwam het gesprek weer terug op de in trede in het klooster. Daar haar reisbiljet maar acht dagen geldig was, drong Gertrud aan op het nemen van een spoedige beslis sing. Haar moeder wenschte dat Gertrud nog eenige dagen zou blijven, met het blijk bare doel haar dochter tot andere gedach ten te bre igen. Een vriend van den tot priester gewijden broer van het andere meisje uit Mariaoord, met wie Gertrud tot Weenen gereisd was, die gehoord had, dat ze zin in het kloosterleven had, ging haar eens opzoeken, toen hij toch te Grasz moest zijn. Er was echter niemand thuis en aan de buren vertelde deze priester, dat hij terug kwam. Inderdaad kwam hij des mid dags van denzelfden dag in de woning van Gertrud's moeder, in de Papiermühlgasse, terug. Ook aan dezen priester vertelde het meisje, dat ze naar het klooster wou gaan, en dat ze gaarne naar Kerkrade zou terug- keeren, doch haar kaartje was niet meer geldig en ze had geen geld. Op haar ver zoek kocht de pater voor haar een kaartje, onder beding dat ze het geld zou terug geven. Gertrud zou met denzelfden trein uit Grasz vertrekken naar Aken als de pater, die het afscheidsfeest in Steyl ging bijwo nen. Nog verschillende andere priesters zouden de reis meemaken. Op den bepaal den dag was Gertrud op het station Grasz. De pater, die naar Steyl vertrok, was er ook, evenals de andere priesters. Ze zaten bijeen in een andere afdeeling van den wagen als Gertrud. Toen de trein op het punt stond om te vertrekken, kwam de moeder van Gertrud op het perron gehold. Ze vertelde dat een pater haar dochter had ontvoerd. Van schrik verborg Gertrud zich op het toilet. De trein werd afgezocht, doch het meisje werd niet gevonden. Toen de trein in Bruch was aangekomen, werd Ger trud door de politie uit den trein gehaald. Toen ook de priesters dit zagen, stelde zich de pater, die 't kaartje had gekocht, eigener beweging ter beschikking van de politie. Beiden werden op het politiebureau ver hoord. Onder eede verklaarde Gertrud, dat er van ontvoering geen sprake was. De pater kon al spoedig vertrekken, en des avonds werd Gertrud door haar vader af gehaald en weer mee naar Grasz genomen. In het bezit van een gerechtelijk gelega liseerde verklaring, waarin vermeld staat, dat de vader toestemt, dat zijn dochter weer naar Mariaoord terugkeert, is Gertrud in Kerkrade aangekomen. Deze verklaring is in het bezit van den commissaris van politie. Gertrud is in Mariaoord werkzaam in de keuken, verdient 15 gulden loon per maand en is daar zoo ge lukkig en tevreden, dat ze Mariaoord voor haar den hemel op aarde noemt. heeft daarop de Haagsche rechtbank dezer da gen uit overweging, dat tegen de verdachten ernstige bezwaren zijn gerezen en voorts da: er gevaar voor vlucht bestaat, de gevangen houding van alle 3 personen gelast. De tenlaste legging door den officier van Justitie aan de verdachten voor het instellen van een gerechtelijk vooronderzoek, luidt als volgt: dat zij te 's-Gravenhage op of omstreeks 24 Juli 1932 te zamen en in vereeniging de ap partementen in het flatgebouw Van Hagen- boucklaan 60, bewoond door dr. ir. Gerard Leo nard Prederik Philips, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëigening hebben weggeno men een groot aantal juweelen, een zak inhou dende 1000 gouden Ponden (Eng.) en bankpa pier en zilvergeld (Holl.) ter waarde van on geveer 270, na zich toegang tot die apparte menten te hebben verschaft door middel van een valschen sleutel; subsidiair, dat verdachte sub I toen daar die diefstal heeft gepleegd en verdachten sub II en III daaraan medeplichtig zijn geweest. Als verdediger voor beide eerste verdachter zal optreden mr. E. Moresco, Ter gelegenheid van het Congres van de On afhankelijke Socialistische Partij in Nederland, werd Maandag te Amsterdam een conferentie gehouden, waar de volgende partijen waren ver tegenwoordigd: de Onafhankelijke Socialistische Party in Nederland, Soc. Arbeiders Party, Duitschland; de Noorsche Arbeiders Party; en de Poolsche Onafhankeiyke Socialistische Party. Besprekingen werden gevoerd over een biy- vende en nauwere samenwerking van revolution- naire socialistische partijen in Europa, terwül rapporten werden besproken over den toestand in de verschillende landen. Er bestaat thans, behalve tusschen de reeds genoemde partijen, contact tusschen de linker vleugel-groepen en partijen in de volgende lan den: Amerika, België, Bulgarüe. Finland, Frank- ry'k, Roemenië, Zweden, Zwitserland en eenige groepen en bewegingen in de koloniale landen. Besloten werd dat een internationaal manifest zal worden uitgegeven, waarin de arbeiders van de geheele wereld opgeroepen zullen worden om met de grootste kracht gemeenschappeiyke actie te eischen tegen fascisme en oorlog en voor een volledig socialistisch program, teneinde op deze wyze te komen tot internationale eenheid van de arbeidersklasse op de basis van den re- volutionnairen klassenstrijd. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot officiaal (d. i. Voorzitter der ker- keiyke rechtbank van het Aartsbisdom Utrecht den hoogeerw. heer F. Ae. H. van de Loo, die zün intrek zal nemen in het St. Gregoriushuis te Utrecht. Te Wieringen werd door Burgemeester en Wethouders openbaar aanbesteed de verbete ring van den hoofdweg over Wieringen. Het werk is gegund aan de laagste inschryf- ster, de N.V. Geroischlooze Weg te Heemstede, voor 52.180. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor M.O. Akte Ma de heer B. J. A. Rutgers te Vught. De exa mens voor deze acte zyn afgeloopen. Dinsdagnacht omstreeks twee uur werd brand ontdekt in een blok woningen be woond door drie gezinnen en waarin tevens een groente- en turfpakhuis is gevestigd. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de pakhuizen spoedig een vuurzee waren en de vlammen oversloegen naar de woningen van den heer van der Meulen. Dit gezin, waarvan de vrouw ziek te bed lag, moest zich in nacht gewaad in veiligheid brengen, terwijl eveneens de familie Mikkes met spoed een goed heen komen moest zoeken. De familie Hielkema, wiens woning vlak naast de brandende per- ceelen is gelegen, moest zich door het kelder raam in veiligheid stellen, daar de vlammen hoog tegen de voordeur oplaaiden en zy langs dezen weg hun woning niet konden verlaten. Te 4 uur in den morgen, nadat men de muren van de brandende perceelen omver had gehaald, is men den brand meester geworden en kon de motorspuit uit Heerenveen inrukken, terwyi die van den heer Hakkes voor nablus- sching achter bleef, hetgeen wel noodig bleek daar de vlammen telkens weer uit den voor raad brandende turf oplaaiden. De schade van alle eigenaars wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak is tot nu niets bekend. Maandagavond omstreeks 11 uur brandde de groote landbouwschuur van den heer M. van Oers geheel af. Al de vruchten, alsmede tarwe, haverhooi en stroo, gedorscht graan, plant aardappels, twee wagens benevens nog verschil lende landbouwwerktuigen en het verdere dat in de schuur aanwezig was. Het vee was in de weide, behalve een stier en een kalf, die nog uit de brandende schuur zijn gered. Verzekering dekt de schade. Oorzaak onbe kend. Naar wy vernemen heeft verdachte J. de B. van den moord te Naaldwyk, in het arrest van het Haagsche Gerechtshof, waarbij hy tot 15 jaren gevangenisstraf is veroordeeld, berust en is hy Maandag naar de strafgevangenis te Scheveningen overgebracht. Ongeluksdagen voor de familie Braun In een groentewinkel van K. aan de Hooidrift te Rotterdam is Zaterdagavond een tragisch ongeval gebeurd, aldus bericht „Het Volk". De 84-jarige Arie Voorwinde, eveneens wonend op de Hooidrift, was in den winkel met een der kinderen van den groenteman aan het spe len, doch bemerkte daarby niet, dat een kelder luik openstond. De oude man liep achteruit en viel in den kelder. Met behulp van eenige men- schen uit den winkel werd hy naar boven ge holpen. Oogenschyniyk had hy geen letsel be komen. Hij sloeg dan ook geneeskundige hulp af en wilde liefst naar huis. Ondersteund door zijn schoonzoon, by wien hij woont, kon hij nog naar huis loopen. Daar verergerde zijn toestand echter zoodanig, dat hij na enkele uren overleed. De heer A. Voorwinde was de vader van me vrouw Braun, die met haar dochter, de bekende zwemster, deel uitmaakte van de Olympische ploeg te Los Angeles, en die, in verband met de ziekte van Zus, in Amerika moest achter blijven. Wederom gevallen van Weil te Dordrecht Het college van B. en W. te Dordrecht deelt mede dat zy, gezien het toenemen van het aan tal gevallen van de ziekte van Weil, aanleiding hebben gevonden om over te gaan tot vervroeg de sluiting van de gemeentelijke zweminrich tingen aan de Vest en aan de Staart en wel op 1 September a.s., terwyi zij voorts verzocht heb ben aan de beide part. zweminrichtingen hetzelfde te doen. Officieel zyn hier thans veer tien gevallen van de ziekte van Weil vastgesteld, terwyi er voorts nog drie verdachte gevallen zyn. Er is aanleiding, om niet alleen het water in de zweminrichtingen als besmet te beschouwen, maar ook dat der rivieren om Dordrecht. In ver band hiermede wordt het publiek officieel ge waarschuwd om daar niet te gaan zwemmen of baden. Aan de Brabantsch-Belgische grens naby Cliaam ontdekten politie- en rijksambtenaren een verdachten vrachtauto. Toen den chauf feur last werd gegeven te stoppen gaf deze daaraan geen gehoor. Na herhaalde vergeef- sche sommaties openden de mannen der wet het vuur waaraan de bestuurder zch echter evenmin stoorde. De smokkelwagen ontkwam, Later meldde zich in het gasthuis te Princen- hage de gewonde chauffeur aan. Een kogel was hem in het lichaam gedrongen. De man, wien een verhoor kon worden afgenomen, zal nog geruimen tijd in het ziekenhuis moeten worden verpleegd. De kogel was den getroffene in de liesstreek blyven zitten. TSJANTSOEN, 30 Aug. (V.D.) Chineesche vrüscharen zagen gisteren, niet ver van Moek- den, kans om, onder dekking van de duisternis en gekleed in donkere kleeren in een groep van ongeveer honderd man de bewaakte zone binnen te treden en eenige hangars met Japansche vliegtuigen in brand te steken. Ook het radio station in Noord-Mandsjoerye werd door Chi neesche vryscharen ernstig beschadigd. De vrij willigers gaan tegenover de Japannerss meer en meer de methode van de guerilla toepassen. TOKIO, 30 Aug. (Reuter). De Japansche Landdag begon heden met de debatten over Mandsjoery'e. De minister van Buitenlandsche Zaken, Oesjida, sprak de hoop uit, dat er een voor Japan gunstige regeling zal worden ge troffen. Indien dit niet geschiedt, aldus de mi nister, zou de regeering geneigd zyn tot den laatst mogeiyken maatregel over te gaan. Men meent in die woorden een aanduiding te zien, dat Japan er zoo noodig toe zou over gaan den Volkenbond te verlaten. Vlootbasis te Port Arthur In antwoord op een interpellatie in den Landdag verklaarde de minister van Marine, dat de regeering een vlootbasis wil vestigen te Port-Arthur voor de verdediging van de Mandsjoerijsche kust. Hy ontkende, dat Japan aan de V. S. om een verklaring wilde verzoeken omtrent het verlengd verblijf van Amerika's Atlantische vloot in den Stillen Oceaan. Verder werd verklaard, dat de regeering de kwestie der Chineesch-Japansche betrekkingen van meer gewicht acht dan de kwestie van Mandsjoerye en Mongolië. Verder is het mi nisterie van Oorlog van meening, dat Japan op het oogenblik niet het recht van legitieme verdediging in Jekol kan inroepen, de regee ring van Mandsjoekwo kan dit echter wel. Zooals men zich herinnert, werd op Zondag 24 Juli JJ. ingebroken in de appartementen van dr ir. G. L. F. Philips in het flatgebouw aan de Van Hogenhoucklaan 60 te Den Haag, by welke inbraak voor een bedrag van meer dan twee ton aan juweelen enz. werd ontvreemd. In verband met deze inbraak werd door den bestolene de aandacht der politie gevestigd op een gewezen huisknecht van het echtpaar Phi lips en nog denzelfden avond gelukte het de politie dezen man, den 28-jarigen Oostenry- ker L. Dobersberger, te arresteeren. De aangehoudene ontkende echter iets met den diefstal te maken te hebben. Ook schenen er geen nadere aanwijzingen te zyn dat de huisknecht de hand in het misdrijf zou heb ben gehad, terwyi het aan de politie ook niet mocht gelukken de gestolen juweelen op te sporen. In verband hiermede moest de politie er toe overgaan, om, zooals we destyds reeds hebben medegedeeld, den man uit de voorloo- pige politiebewaring te ontslaan. Aangezien evenwel de huisknecht een vreem deling is, werd hy onmiddeliyk daarop ter be- schikking van den Vreemdelingendienst gesteld, teneinde zoo noodig als ongewenscht vreemde ling over de grens te worden gezet. Inmiddels bleef evenwel de politie werkzaam en het is haar blijkbaar mogen gelukken meer licht in deze zaak te brengen. Want niet al leen, dat de gewezen huisknecht opnieuw van de inbraak werd beticht, ook werden door de politie twee medeplichtigen verdacht en wel de 27-jarige Oostenryksche schoenmaker A. M. wonende te Den Haag en de 31-jarige óosten- rijksche kunstschilder F H., wonende te Rot terdam. Ook beide laatstgenoemden werden gearres teerd en met den huisknecht die nog steeds ter beschikking van den Vreemdelingendienst was, in voorloopige hechtenis naar het Huis van Bewaring gebracht. Op vordering van den Officier van Justitie BERLIJN, 30 Aug. Geruimen tijd voor de opening van de zitting van den Ryksdag wa ren de publieke tribunes geheel bezet. Vrijwel alle leden van den Ryksdag bleken aanwezig te zijn, doch de Duitsch-Nationalen zyn niet verschenen. De Nationaal-Socialisten woonden in uniform de zitting by. Klara Zetkin werd door twee vrouweiyke partygenooten naar haar voorzitterszetel ge bracht, waar zij op een dik kussen plaats nam. Intusschen riep de geheele communistische fractie „Rood front!" Met zichtbare inspanning begon Klara Zetkin te spreken. Tot leden van het bureau van den Ryksdag benoemde zy de Sociaal-Democrate Lore Agnes, Rauch (Beiersche Volksparty), Schulz (Cen trum) en Torgler (Communist). Klare Zetkin hield vervolgens haar openings rede, waarin de oude, maar felle communistische vrouw langzaam en met groote inspanning telkens moest zy het water glas nemen de regeering- von Papen aan viel, die „alleen maar de in schulden zit tende groot- grondbezitters, industrieheeren, bankgewelde- naars enz. als sociaal behoef- tigen beschouwt.' Alleen de Russische revolutie zou in staat zijn het kapitalisme te overwinnen. Het parool van heden was de vorming van het eenheids front van alle arbeiders, om het fascisme neer te slaan. Aan het slot van haar rede, welke ruim een uur geduurd had, gaf zy uiting aan de hoop, dat zy nog eens als presidente het eerste radencongres van Sovjet-Duitschland zou kunnen openen. Na haar laatste woorden viel zy uitgeput terug in haar zetel. Tijdens haar rede kon zy af en toe slechts met de dat grootste moeite verder gaan, waarby zy ge steun werd door Torgler. De rede werd zonder tegendemonstraties aangehoord. Alleen van de uiterste linkerzyde klonk telkens bravogeroep, terwyi aan het slot geapplaudiseerd werd. Eerst thans kwamen de Duitsch-Nationalen de zaal binnen. De namen der Rijksdagleden werden afgelezen. Het bleek, dat 578 afgevaar digden aanwezig waren. De presidente ver klaarde, dat thans aan de orde was de ver kiezing van een voorzitter en van drie plaats vervangende voorzitters. Voor de functie van voorzitter stelde dr. Frick, de nat.-soc. fractievoorzitter Goering voor. De communisten stelden. Torgler (com.) candidaat, terwyi de sociaal-democraten hun partygenoot Loebe voordroegen. De verkiezing van den Rijksdagpresident had tot resultaat, dat op den nat.-soc. Goering werden uitgebracht 367 stemmen, op den soc.- dem. Loebe 135, op den communist Torgler 80, zoodat Goering tot voorzitter van den Rijksdag was gekozen. Deze verklaarde de benoeming te aanvaarden, wat door de nat.-socialisten met luide byvalsbetuigingen werd begroet. Nadat Goering zyn benoeming had aange nomen, zeide Clara Zetkin: Hiermede is mijn taak afgeloopen en verzoek ik den gekozene deze plaats in te nemen, waarop door een der nat.-socialisten werd geroepen: Frau Zetkin, das gibts nur einmal, das kommt nie wieder. Hierop neemt Goering plaats op den voor zitterszetel onder heilgeroep zyner fractie. Hij verklaart daarop, dat hy zijn ambt onpartydig en eerlijk wil vervullen overeenkomstig de be staande bepalingen. Hy zegt, dat hy zal wa ken voor de eer en de waardigheid van den Ryksdag, maar dat hy ook de eer en de waar digheid van het Duitsche volk niet zal laten aantasten, en dat de eer der Duitsche geschie denis eveneens in hem een verdediger zal vin den. Daarna verzoekt hy de agenda te vervolgen en over te gaan tot de verkiezing van den vice- voorzitter. De nat.-socialist dr. Frick stelt voor den Centrumsafgevaardigde Esser als zoodanig te benoemen, wat de communist Torgler den uitroep ontlokt: Dit is de eerste vrucht der nieuwe coalitie. Hierna wordt overgegaan tot de stemming. Esser (Centrum) krijgt 276 stemmen, Loebe (soc.-dem.) 214, Torgler (com munist) 77 en Klara Zetkin 1 stem. Daar nie mand de volstrekte meerderheid heeft, moet herstemming plaats hebben tusschen Esser en Loebe. Het resultaat is, dat Esser met 364 stemmen tegen 138 stemmen voor Loebe tot eersten vice- voorzitter is gekozen. Esser neemt de benoe ming aan. Tot tweeden vice-voorzitter werd gekozen met 335 stemmen Graef (Duitsch-nationaal) geko zen, tot derden vice-voorzitter werd gekozen Rauch (Beiersche Volkspartij). Opmerkelijk is de vroegere gevierde Ryksdagvoorzitter Loebe bij alle stemmingen alleen de stemmen zijner partygenooten verkreeg. De verschillende Rijksdagcommissies zullen reeds morgen worden geconstitueerd. Voorzitter Goering vroeg vervolgens volmacht om den Rijkspresident telegrafisch te mogen verzoeken, het presidium van den Ryksdag niet, zooals het reglement van orde voorschryft, bij gelegenheid te ontvangen maar terstond (byval). In den laatsten tijd worden aldoor de geruchten talrijker over een voorgenomen uit schakeling van den Rijksdag. Men beweert, dat de Rijksdag over geen arbeidsmeerderheid be schikt. Het Duitsche volk en het buitenland worden door deze geruchten meer en meer ver ontrust. Als voorzitter van den Ryksdag wys ik deze geruchten nadrukkelyk van de hand (byval). Ik ben er vast van overtuigd, dat de Rijkspresident vasthouden zal aan de grondwet, die hij op deze plaats zelf heeft bezworen, (by- val). Ik constateer ten overstaan van het ge heele Duitsche volk nadrukkelijk, dat de zit ting van heden, en vooral de verkiezing van het presidium, ondubbelzinnig heeft bewezen dat de Rijksdag over een groote nationale ar beidsmeerderheid beschikt en dat dientenge volge geenszins het feit van een staatsrechte Ijken noodtoestand bestaat (byval). Ik ben er van overtuigd, dat de Ryksdag, wanneer alle waardevolle krachten samenwer ken, de zware taak zal vervullen, die hem wacht. Voor de eerste maal bezit de Rijksda: weer de nationale meerderheid, die den wil heeft het Duitsche volk uit den diepsten ma- terieelen nood en uit de doffe wanhoop der ziel op te heffen (sterke byval). Dit feit bezielt mij met de verwachting, dat ik myn ambt kan uitoefenen op een wyze, welke overeenkomt met de eer van het volk, met de veiligheid van de natie en met de vrijheid van het vaderland Kort nadat de zitting van den Ryksdag was geopend kwam het in de omgeving van het Ryksdaggebouw, die in wijden omvang door de politie was afgezet, tot nat.-soc.-demonstratles waarom de politie de Thiergarten en de daarop uitloopende straten deed ontruimen. Ondanks alle pogingen, welke gedaan werden om het politiecordon te verbreken, gelukte zulks niet Er hadden verscheidene arrestaties plaats. De soc.-dem.-ryksdagfractie heeft besloten een resolutie in te dienen tot opheffing der noodverordening tegen de politieke terreur en die der benoeming van speciale rechtbanken. /In een verklaring spreekt de fractie zich voorts uit tegen de belastingplannen van Von Papen. De voorzitter der Duitsch-Nationale Ryks dagfractie heeft voorzitter Goering verzocht de in de wandelgangen van den Rijksdag achter het standbeeld van Keizer Wilhelm I hangende zwart-rood-gouden vlag te willen laten verwij deren. Deze vlag is daar destijds opgehangen op be vel .van den vroegeren president van den Ryks dag, Loebe. BERLIJN, 30 Aug. (W-B.) Naar wy vernemen heeft rijkspresident Von Hindenburg heden te Neudeck aan rykskanselier Von Papen volmacht gegeven tot ontbinding van den Ryksdag. De Rijkskanselier zal van deze volmacht ook ge bruik maken, ingeval de Ryksdag zyn Zondag verkondigt economisch program moeilykheden in den weg zal leggen. In aan de ryksregeering verwante kringen wordt het samengaan van nat. socialisten en Centrum bij de verkiezing der Rijksdagvoorzit- ters nog geenszins opgevat als bewijs, dat een gemeenschappelijke zakelyke arbeid tusschen genoemde partyen in den zin van een gemeen- schappelyk regeeringsprogram mogelyk is. BARCELONA, 30 Aug. (Reuter). De recht bank heeft vastgesteld, dat Aartshertog Karei van Habsburg Bourbon geen deel heeft uitge maakt van het monarchistische complot. Toch is hij veroordeeld tot een boete van 10.000 peseta's, wegens het voeren van monar chistische emblemen op zyn rijtuig. Hy had n.l. het wapen van het huis Bour bon op zyn auto staan. Het bestuur van den mijnwerlaersbond in Asturië heeft besloten de algemeene staking voor Asturië te proclameeren, zoodat binnen drie dagen 25000 mynwerkers in staking zul len gaan. De reden is, dat een der patroons zich niet wilde houden aan verplichtingen, wel ke hij jegens zijn werklieden had op zich ge nomen. De politie van Madrid arresteerde gisteren een twintigtal communisten, die verdacht wor den van deelneming aan en voorbereiding van een over het geheele land verspreid complot tegen de regeering. De betrokken communisten zouden vooral uiting willen geven aan hun on tevredenheid over de clemente wyze, waarop generaal Sanjurjo gestraft is. MOSKOU, 30 Aug. (V.D.). In .het algemeen verloopen de onderhandelingen over het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten vrij gun stig. Moeilijkheden zijn o.a. gerezen over de kwestie der communistische propaganda. De Sovjet-regeering is bereid in een eventueel ver drag de clausule op te nemen, dat zy geen pro paganda tegen het heerschende systeem zal maken, zy weigert echter zulks eveneens te ga randeeren voor de communistische internatio nale en wyst er met nadruk op, dat de Sovjet- regeering en de Komintern geheel van elkaar onafhankeiyke instanties zijn. Verwacht wordt, dat de Amerikaansche regee ring een speciale commissie naar Rusland zal sturen, om den economischen toestand te bestu- deeren. Of een lid van deze commissie als per manent waarnemer te Moskou zal blijven is nog niet bekend. BRUSSEL, 30 Aug. (Reuter). De minister van nyverheid, Heyman, had hedenochtend talrijke besprekingen over de mynstaking en de werk loosheid met afgevaardigden van de mynwer- kersvakvereeniging, de socialistische centrale van mynwerkers en de katholieke mynwerkers. In verschillende districten zyn talryke mynwer kers weer afgedaald. Volgende zitting Het Seniorenconvent van den Rijksdag be sloot de volgende zitting voorloopig op 8 of 9 September vast te stellen. SYDNEY, 30 Aug. (Reuter.) In tegenwoordig heid van een aantal geleerden en vertegen woordigers van de marine-autoriteiten, heeft een duiker een Australische uitvinding gede monstreerd, welke een revolutie op het gebied van diepzee-duiken teweeg brengt. Hij slaagde erin meer dan een uur op 165 voet diepte te blyven, na in vier minuten deze diepte te heb ben bereikt. Het hoofdbestanddeel van de uit vinding is een duikerhelm met dubbele wan den, waardoor de luchttoevoer onder water wordt geregeld. De duiker kan zich op alle diepten bewegen. WARSCHAU 30 Aug. (Reuter). Naar van ge zaghebbende zijde medegedeeld wordt zal de aangekondigde hervorming der regeering eerst begin October plaats hebben. Enkele der tegenwoordige functionarissen zullen door vakministers vervangen worden. In regeeringskringen houdt men zich tevens bezig met de vraag of de verkiezing van den staatspresident, welke in het voorjaar moet plaatshebben, evenals totdusver door het par lement zal geschieden, of dat een grondwets wijziging zal worden ingevoerd, welke doóï"de aanhangers van maarschalk Pilsoedski wordt verlangd. De aanhangers van Pilsoedski wenschen dat de verkiezing van den staatspresident door het volk zal geschieden. Tevens zyn zy voornemens, als het tot een wijziging van de grondwet komt, de bevoegdheden van den staatspresident uit te breiden. In politieke kringen verwacht men evenwel dat een voorstel tot wijziging van de grond wet groote moeilykheden zal ontmoeten, daar hiervoor in het parlement geen meerderheid te vinden zal zyn. Borah tot een Fransch persman WASHINGTON 30 Aug. (Reuter). Senator Borah heeft ten aanzien van de oorlogsschul den aan een Franschen journalist een verkla ring afgelegd. De persman trachtte er Borah van te overtuigen, dat het onrechtvaardig zou zyn van Frankrijk volledige betaling der schul den te verlangen, terwijl Frankrijk van Duitschland geen betalingen meer ontvangt. Senator Borah repliceerde evenwel, dat als Frankrijk een krachtige poging zou doen om zijn bewapening te beperken, men dan ook in Amerika wel een vermindering van Frankrijk's schulden zou willen overwegen. BERLIJN, 30 Aug. (V.D.) Na zeven weken op reces te zijn geweest was de Pruisische Landdag hedenmiddag bijna voltallig bijeen in de ope ningszitting, waarvoor ook van de zyde van het publiek groote belangstelling bestond, zoo dat ook de tribunes dicht bezet zijn. Alleen de regeeringsbanken zijn leeg. Hishiefer (Centrum) laakte namens het af gezette ministerie-Braun het optreden van de commissoriale regeering. De Nationaal-Socialistische Landdagfractie heeft een voorstel ingediend, waarin geëischt wordt, dat de Landdag het beleid van den rykscommissaris von Papen afkeurt. Het Senioren Convent van den Pruisische» Landdag besloot den Landdag te verdagen tot 21 September. Er werd niet bepaald wanneer de verkiezing van een Pruisisch minister-pre sident zal worden gehouden. De discussies over de terreur in Pruisen werden van de agenda afgevoerd SALZBURG, 30 Aug. (W.B.) In de omgeving der stad heeft vannacht een hevige wolkbreuk, gepaard gaande met donder en bliksem, en°r" me schade aan de te velde staande gewasse^ en aan de verkeersmiddelen toegebracht, zoo dat op vele plaatsen het verkeer is verbroken- Een knaapje van een half jaar is door d stroom meegesleurd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6