Ontwapening of bewapening VEREENSGDE KATHOLIEKE PERS Z. Em. W. Kardinaal van Rossum f Duitsche nota aan Parijs Het nieuws van heden GELIJK RECHT VOOR DUITSCHLAND MAASTRICHT IN ROUW Charlie de Eskimo Belgische Kamer 6 Sept. bijeen Nieuwe aanval op Moekden De kemphanen zijn onverzoenlijk DE BAROMETER x I i ,n///// DONDERDAG 1 SEPT. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Een nota aan Frankrijk Het Ween s Verlaging van den rentevoet Plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot naar de St. Servatiuskerk zonsverduistering noord-amerika IN Bewolking belemmert waarneming Vreemde lotgevalten van een landverhuizer Men spreekt van ontbinding Door Rijksminister van financiën verdedigd Von Gronau Over reorganisatie der Rijksweer Herriot Ontroerend défilé langs de baar Rondom Maastricht In het ziekenhuis Rouw in de straten In de kerk Deelneming der Regeering Prof. dr. Féron houdt de lijkrede Het telegram van den Paus Verdere telegrammen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ENTENTE CORDIALE VERSTERKT 471 Kilometer per uur Snelheidsrecord voor vliegtu'gen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18165 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek HHoe onderling verdeeld de politieke partijen in Duitschland ook moge zijn, zij vormen te samen een hecht en eensgezind front tegenover het Verdrag van Versailles. In dit eenzijdig gedicteerde en door de overwonnenen noodgedwongen geteekende verdrag werden Duitschland en zijn bondgenooten door de zegevierende ge allieerden gevonnist als hoofdschuldigen en medeplichtigen op wien de verantwoorde lijkheid voor de misdaad van den wereld oorlog drukte. Als straf werd Duitschland een mate van ontwapening opgelegd, welke het militair weerloos maakte. Maar ook be loofden de geallieerden in datzelfde ver drag geleidelijk de eigen bewapeningen te zullen verminderen tot op het niveau, waar toe zij de verslagenen verplichtten. De exe cutie van het militaire Duitschland werd stipt voltrokken, maar van het inlossen der gedane belofte kwam niets. Sindsdien heeft Duitschland met taaie volhardendheid ge poogd uit den put dr internationale ver achting omhoog te klauteren om weer als gelijkgerechtigde zijn plaats in te nemen onder de groote mogendheden. Maar Frankrijk zat zwaar en breed op het deksel en trachtte een ieder, die bereid was Duitschland te helpen of het een klim- touw toe te werpen, te weren. De strijd, welken Duitschland tegen de herstelbetalin gen heeft gevoerd, vormde de eerste étappe in het diplomatieke en politieke proces tot revisie van het vonnis van Versailles. Te Lausanne werd deze étappe afgesloten. Duitschland kocht zich met een eindbeta- ling van drie milliard goudmark, te voldoen in betere tijden, vrij van zijn onmetelijken politieken schuldenlast. Frankrijk stemde in dit vergelijk toe, enkel en alleen op grond van de economische noodzaak, maar niet op grond van Duitschlands onschuld. Het spreekt dus wel vanzelf, dat Duitsch land, dat in groeiend zelfbewustzijn niets liever verlangt dan een volledige vrijspraak en een behoorlijke plaats onder de zon, thans alles op haren en snaren zet, om aan het Verdrag van Versailles zijn z.g.n. mo- reelen grondslag te ontnemen door den eisch te stellen, dat het als veroordeelde oorlogsmisdadiger wordt gerehabiliteerd en het dezelfde rechten op het gebied der be wapening worde toegekend als die, welke de andere groote mogendheden tot nu toe uitsluitend voor zich zelf heben gereser veerd. Reeds dr. Brüning heeft indertijd bij Tardieu, MacDonald en Stimson stappen in deze richting gedaan. Von Papen bracht zelfs met het stellen van deze eischen een oogenblik de conferentie van Lausanne ernstig in gevaar. De Duit- sche rijksweer-minister von Schleicher ontwikkelt sinds eenige dagen in woord en geschrift een hevige activiteit ter bereiking van dit doel, en thans is een Duitsche nota naar Parijs gezonden, waarin, naar het heet, de Duitsche regeering gelijkgerech tigdheid op het gebied der bewapening vraagt en een plan ontvouwt tot hervor ming van de rijksweer. In de Fransche pers van de meest uit- eenloopende richtingen heeft deze nota, waarvan de preciese inhoud nog niet eens volledig bekend is, een storm van verzet doen opsteken. En toch zullen op den duur de eischen van Duitschland op deze punten evenmin als die betreffende het decimeeren der herstelbetalingen kunnen worden af gewezen. De redeneering, waarmee generaal von Schleicher een reorganisatie van de rijksweer bepleit, is volkomen logisch. Hij constateert, dat het eerste gedeelte van de teleurstellende ontwapeningsconferentie te Genève duidelijk den onwil der vroegere geallieerden heeft aangetoond, om de ont wapeningsbelofte na te komen. Indien deze belofte echter niet wordt nagekomen, acht Duitschland zich ook ontslagen van zijn verplichting tot het kunstmatig handhaven van zijn militaire weerloosheid. Als een handig diplomaat heeft von Schleicher de Fransche eisch van veiligheid overgenomen. Hij vraagt uitbreiding der Duitsche bewape ning binnen de grenzen der finantieele mo gelijkheden, omdat Duitschlands veiligheid deze vergt. Wordt hieraan toegegeven, dan zal natuurlijk een bewapeningsactie der andere mogendheden, en speciaal van Frankrijk, daarvan het onmiddellijke ge volg zijn. De ontwapeningsgedachte zal men dan als een doode ten grave kunnen dragen naar het internationale kerkhof der schoone illusies, terwijl de onzalige en eco nomisch funest gebleken bewapeningswed loop weer met hernieuwden ijver zal wor den aangevangen. Daarom zal het verstan diger zijn het bewapeningsmotief aan Duitschland te ontnemen, door eindelijk de beloften van Versailles in te lossen en te ontwapenen tot op het peil, dat men aan Duitschland voorschreef. Het reactionnaire en nationalistische Duitschland van heden zal bij een vergrooting van zijn weermacht kunnen groeien tot een ernstig gevaar voor den wereldvrede. Moge Frankrijk, dat na den oorlog de internationale politiek heeft beheerscht, zich bezinnen en eindelijk wezenlijk zijn eigen veiligheid waarborgen, niet door Duitschland nog verder te jagen op den weg van politieke verbittering, maar door zelf zóó te ontwapenen, dat ook de motieven van von Schleicher daardoor wor den ontwapend. U Verwachting: Zwa'kke tot matigen, g g Westelijke tot Zuid-Westelijken, later H s waarschijnlijk meer ruimende wind, H g betrokken tot zwaar of half bewolkt, §j s waarschijnlijk tijdelijk regen, weinig |j g verandering in temperatuur, g Hoogste barometerstand 769.8 te Brest. g Laagste barometerstand 730.5 te Isa- g g fjord. H Zon op 6.11, onder 7.47. Eerste Kwar- g m tier Woensdag n.m. 2.09. Licht op 8.17 B i Woensdagnamiddag heeft over een groot deel van de Vereenigde Staten een totale zonsver duistering plaats gehad. Uit New-York, waar de verduistering gedeeltelijk was, wordt het volgende gemeld: De lucht was bewolkt, zoodat de wetenschap pelijke proeven niet voldeden aan de verwach ting. Wel zijn eenige geleerden met vliegtuigen op gestegen, teneinde boven het wolkendek foto's te maken. De inwoners van New-York trachtten allen iets van de zonsverduistering te zien en waren op de daken van de huizen en wolkenkrabbers geklommen. Zij moesten zich echter tevreden stellen met een verduistering voor 95 pCt. Volledig was de verduistering waarneembaar in Nieuw-Engeland, waar 52 wetenschappelijke expedities hun tenten hadden opgeslagen. De waarnemingen hebben echter sterk door de bewolking geleden. In het gemeentelijk ziekenhuis van Montreal is dezer dagen een man opgenomen die bekend is onder den naam van „Charlie de Eskimo" en die meer dan 20 jaar lang als koning heeft ge regeerd over een Eskimo-stam in de omgeving van de Hudsonbaai. Bij den dood van zijn vrouw moest hij naar meer beschaafde streken vluchten, omdat zijn kinderen en onderdanen hem tegelijk met het lijk van zijn vrouw wil den begraven. Om zijn drie zonen van een wissen dood te redden, vluchtte Charlie naar het Zuiden. Ge durende drie maanden trok hij over de gevaar lijke toendra's en eenige sneeuwvelden totdat hij tenslotte het Baker-meer bereikte. Vandaar zette hij zijn zwerftocht voort in Oostelijke rich ting naar Quebec en Montreal, waar hij thans gewond en uitgeput in het hospitaal is opge nomen. Charlie de Eskimo, wiens ware naam Binins- ki is, werd te Memco City geboren als de zoon van een landverhuizer uit Servië. In 1902 begaf hij zich naar Siberië om goud te zoeken, maar weldra moest hij het land verlaten, daar de Russische politie hem verdacht van spionnage ten gunste van Japan. Na velerlei lotgevallen bereikte hij Noord Canada waar hij het ver trouwen wist te winnen van de Eskimo's, die hem weldra tot hun koning uitriepen. Charlie verklaart dat zij hem als een afgod aanbaden, vooral omdat hij hun de beginselen der wis kunde had onderwezen en omdat hij nauwkeu rig kon aangeven hoeveel zeehonden, walvis- schen en andere dieren zij tijdens het seizoen moesten dooden om in hun strengen winter geen gebrek te lijden. Voor het oogenblik is Charlie geheel en al aangewezen op de open bare liefdadigheid. Een der grootsche uitgevers firma's in Canada heeft hem echter een groote som gelds aangeboden voor het auteursrecht om het verhaal van zijn lotgevallen in boek vorm te mogen uitgeven. BRUSSEL, 31 Aug. De chef van het kabinet van den eersten minister Renkin heeft volgende mededeeling verstrekt: ,,Na onderzoek van den financieelen toestand heeft de kabinetsraad de memorie van toelich ting goedgekeurd van het wetsontwerp op de thesaurie, dat aan de Kamers zal voorgelegd worden. Deze zullen bijeengeroepen worden tegen Dinsdag 6 September voor onderzoek en stemming van dit ontwerp. In tegenstelling met wat gemeld werd is er geen sprake van nu reeds het ontwerp tot finan cieel herstel in te dienen, waarvan de voorbe reiding de voorafgaandelijke vaststelling van het begrootingsontwerp vergt. Hieraan wordt thans gewerkt. Maar de memorie van toelichting van het wetsontwerp op de thesaurie zal volledige in lichtingen bevatten over den financieelen toe stand van het land." Doel van de bijeenroeping der Kamer is dus enkel de stemming te verkrijgen van de dringende financieele maatregelen. Deze be staan in de hernieuwing van de Schatkistbons voor een bedrag van 769 millioen, welke in 1922 onder de regeering Theunis voor een termijn van tien jaar werden geconsolideerd, en op 1 October a.s. vervallen. Verder moet de regee ring in staat worden gesteld het hoofd te bie den aan de noodzakelijke uitgaven tot wanneer het mogelijk zal wezen een algemeen plan tot herstel der financiën in te dienen. We meenen te weten dat de regeering Dins dag a.s. de onmiddellijke behandeling van het ontwerp zal vragen; trouwens dit ontwerp is de eenige reden tot bijeenroeping van het Parle ment, wat evenwel niet beteekent dat op vragen tot interpellatie niet zal worden ingegaan. In verband met de impopulariteit der voorge stelde maatregelen wordt de mogelijkheid ge noemd van Kamerontbinding. LONDEN, 1 Sept. (V.D.). De „Financal Ti mes" publiceert een uitvoerig interview met den Duitschen Rijksminister van Financiën Von Schwerin-Krosigk. De Duitsche Rijksminister herinnerde aan de noodzakelijkheid van verlaging van den rehte- voet voor de buitenlandsche crediteuren van Duitschland. Hij adviseerde een nauwe aan eensluiting van crediteuren van het buitenland via de centrale banken en misschien via de Bank voor Internationale Betalingen. Eventueele veranderingen zouden slechts met wederzijdsch goedvinden kunnen worden aangebracht. Op den duur is het voor Duitschland onmogelijk groote bedragen uit zijn kapitaal te voldoen. Wanneer men er in slaagt de prijzen weder te doen stijgen zou een groot deel van de moei lijkheden van Duitschland vanzelf geregeld wor den. Niemand heeft kunnen verwachten, dat een aantal landen die Duitschlands crediteuren zijn, hun markten zouden moeten sluiten, zoodat men Duitschland nauwelijks kan verwijten dat het zorgeloos geweest is. Een inflatie van de markt of conversie naar Engelsch voorbeeld van binnenlandsche leeningen komen voor Duitsch land niet in aanmerking, aangezien hierdoor het vertrouwen wordt vernietigd, dat de regeering tracht op te bouwen. Ook kan van belasting verlaging op het oogenblik geen sprake zijn, hoezeer de regeering dat ook zou wenschen. Ten aanzien van de Stillhalte-overeenkomst zette Rijksminister Von Schwerin-Grosigk de moge lijkheid uiteen van het uitgeven van goudcerti ficaten, waaraan de Duitsche regeering steeds terug zou kunnen betalen zoodra de noodige deviezen voorradig zijn. LONDEN, 1 Sept. (Reuter.) Hedenochtend vroeg hebben Chineesche vrijscharen wederom een aanval op Moekden gewaagd. De Chineezen zijn wel toegerust met mechine geweren en mortieren en beschieten voorna melijk het arsenaal, het vliegveld en het sta tion voor draadlooze telegrafie. NEW-YORK, 31 Aug. (Reuter). Uit Tokio wordt gemeld, dat de Duitsche vlieger von Gronau wegens slechte weers-omstandigheden hedenochtend elf uur (Tokio-tijd) op het eiland Fanaga van de Aleoeten-groep (in de Bering- zee) is geland. PARIJS, 31 Aug. (Reuter). Het Havasagent- schap verneemt heden van een bijzonderen cor respondent te Guernesey dat Herriot gisteren in kennis werd gesteld van een Duitsche nota, welke tijdens zijn afwezigheid op den Quay d'Orsay was binnengekomen en de Duitsche eischen over de reorganisatie van de Rijksweer behandelde. Herriot wilde geen verklaring over de kwestie geven, alvorens hij den tekst der nota zou ken nen. Deze zal hem eerst vanavond te Cher bourg overhandigd worden. Herriot zou deze aangelegenheid morgen in den kabinetsraad ter sprake willen brengen. Het Wolffbureau bevestigt op voorzichtige wijze, dat een nota gestuurd is. Het feit zou echter door een indiscretie bekend zijn ge worden. Maasti cht, 31 Augustus. Over Limburgs hoofdstad is een grauwe dag gerezen, waarin geen jubeltoon om het feest van H. M. de Koningin doordringt. De voor genomen feestelijkheden zijn in verband met het overlijden van Z. Em. Kardinaal van Ros sum afgelast. Schaarsch wappert hier en daar een vlag. In de dorpen onder den rook van Maastricht is het bericht gelaten opgenomen en gaat het leven zijn dagelijkschen gang. De menschen, die wij spraken toonden evenwel groote ont- roering, welke getuigde van een diep geankerde gehechtheid aan den kardinaal. Toch vervloei de deze rouwstemming in de feestelijke oranje sfeer der muziekstrooiende mijnwerkerskorp. sen en der stoeten geserpentineerde kinderen. Maar b.v. in het centrum, Heerlen, was dui delijk merkbaar, dat de feestvreugde werd in getoomd; daar het gebruikelijke hossen en joelen achterwege bleef. Wij gaan nu weer door de smalle straatjes den weg op naar het ziekenhuis Calvariënberg, langs de rouwende huizen en de met zwarte doeken omfloerste lantaarns. In de hall achter den hoofdingang van het krankenhuis bren gen kloosterzusters de nieuwe chapelle arden- te in gereedheid, waarin het stoffelijk over. schot van den gestorven kardinaal in een kist met een glazen deksel, gekleed in het schar- lakenroode ornaat, ligt opgebaard. Aan het hoofdeinde is een altaar opgesteld, waarop brandende kaarsen, die ook in. rijen langs de baar staan. De zieken krijgen op dit uur be zoek. Daar gaan vaders met fruit naar hun kind en kinderen met bloemen naar nun moe der. Over de groote ziekenzalen is de stilte gevallen, nu allen weten, dat de kardinaal wel dra wordtuitgedragen.Alleen den kleinen, zieken kinderen heeft men het niet verteld. Hun stemmen zingen een oranje-liedje over de wa randa voor den tuin, waar een goede zuster gisteren de rozen heeft afgesneden voor het doodsbed van den kerkvorst. Vanmorgen om elf uur kwamen de kinderen van den geneesheer-directeur, dr. Hintzen, een bouquet met rozen brengen naar de baar van den overleden Kardinaal. Zij hebben daar lang gebeden, alsof zij begrepen, hoe 'n groot kin dervriend Kardinaal van Rossum was. De zon is gaan schijnen en flakkert op de muren der kloosterstille ziekenhuisgangen. De geloovigen van Maastricht komen nu naar de straten, waardoor straks het stoffelijk over schot van den kardinaal wordt gedragen. Als de woningen propvol zijn van bezoekers, 'ormt zich in de nauwe straten een dichte haag men schen. Inmiddels defileeren in de doodenkapel de geestelijke en wereldlijke autoriteiten langs de baar, onder wie wij de volgende opmerkten: Mr. E. J. M. O. Baron van Hövell van We- zeveld tot Westerflier, Commissaris der Ko ningin in Limburg, mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht, de wethouders J. Schoonbrood, J. Schaepkens van Riempst, A. Deussen, L. Bollen, de gemeente-secretaris, mr. P. J. M. Kallen, mr. Brantjes, oud-gouver neur van Curasao en officier van justitie, mr. G. Bonhomme, president der arrondissements rechtbank, luitenant-kolonel A. A. van Nij- natten, garnizoenscommandant, E. Haene- coeur, commandant landstormskorps, tr. L. A. Fruytier, hoofdingenieur van de arbeidsinspec tie, de heer Drehmans, gentil'uomo van den overleden kardinaal. Mgr. dr. Jan Olav Smit, oud-apostolisch- vicaris van Noorwegen en Spitsbergen, Mgr. J. Wouters, deken van Maastricht en huisprelaat van Z. H. den Paus, deken D. Schoenmaekers, verschillende pastoors van Maastricht, het hoofdbestuur der broeders van de Onbevlekte Ontvangenis: broeder vicaris Fernande, broe der Auxilius en broeder Edgar, de algemeen overste te Maastricht, broeder Matthias en de overste van den Beyard, broeder Arcadius. Voorts merkten wij nog op: dr. A. Hintzen. geneesheer-directeur van het ziekenhuis Cal variënberg, leden van Gedeputeerde Staten, provinciale staten en gemeenteraad, afgevaar digden van verschillende corporaties en ver- eenigingen, onder wie het bestuur van Kon. Zangvereeniging „Maastreechter Staar" en de Kon. Harmonie, alsmede de voorzitter en de secretaris van den Ned. R. K. MijnwerkefS- bond, de heeren Pelser en Kaanen. Om kwart voor zes arriveert Z. H. Exc. Mgr. dr. J. H. G. Lemmens, die aan de baar eenige liturgische gebeden verricht en het lijk ze gent met assistentie van den zeereerw. heeren pastoors J. Verheggen en A. Lenders. Rondom de baar en boven voor de balustrade liggen diep voorovergebogen de grijze Soeurs francis canes de Marie geknield, die onafgebroken bid den. Soms slaan zij hun oogen even op naar het witte gelaat van den gestorvene, maar de weesgegroeten blijven voortstroomen naar den hemel. De bisschop bidt voor en wij allen ant woorden: de priesters, de broeders, de zusters en de ontroerde schare mannen en vrouwen. In een der kamers is een zieke opgestaan om door een kier van de deur een vonk op te vangen van deze plchtigheid, alvorens de kar dinaal voor altijd uit dit huis wordt wegge dragen. De klokken van de St. Servaas beginnen te luiden en dit doffe, monotone gezang voert droefenis over de oude stad, waarboven de zon stralend te schijnen staat. Een Franciscaner broeder is voor de kloosterpoort in de Abtstraat gekomen en ziet bewogen naar het groote kruis, dat door een priester, die aan den naderenden stoet voorafgaat, ten hemel wordt geheven. De stemmen der geloovigen worden stil, nu de groote doode langs hen zal komen. -Achter de wereldheeren, de Franciscanen en de Jezuïe ten, schrijdt de bisschop van Roermond, ge volgd door de doodsbaar, welke acht broeders dragen. Daarachter komen de secretaris, dr. B. Lijdsman, de oud-secretaris Drehmans, die den rooden kardinaalshoed in zijn hand houdt en Mgr. J. O. Smit, terwijl een dichte rij ge loovigen de stoet besluit. Zoo ziet het volk zijn roemrijken zoon door de straten gedragen, zoo zien duizenden den eenvoudigen prins der kerk in den dood ge strekt onder het glazen deksel van de kist liggen, een rozenkrans om zijn polsen gewon den, een gouden kruis op zijn borst. De klokken luiden over de roerlooze menschenhaag en als een mond zich opent is het alleen om nu een zachte vraag tot den hemel te richten. Door de Abtstraat via Kommel, Brusselsche straat, Twee Bergenpoort en Keizer Karelplein langs de zoogenaamde „lange gang" van het kruis- pand, wordt dan om zes uur het westelijk deel der St. Servatiuskerk doorschreden tot aan het beroemde beeldrijke portaal, den koninklijken ingang van het St. Servatiusklooster, dat als chapelle ardente is ingericht. Het middenschip van den ontzagwekkenden St. Servaas is geheel met geloovigen gevuld, die naar de doodskapel opdringen, wanneer de broeders hier tusschen de kaarsen en de palmen de baar met het stoffelijk overschot neerzetten. Ook hier ligt de kardinaal onder de uitgestrekte armen van den kruislieven- heer bij den luister van het oude goud der beelden, zacht overschenen door het daglicht, dat gezeefd door een zacht tulen gordijn en door de glas-in-lood-vensters naar binnenvalt. Rechtop staat de bisschop van Roermond voor de baar en door de galmende klokken heen klinkt dan zijn zachte stem, die het Onze Va der aanvangt, dat door alle aanwezigen in de kerk beëindigd wordt. Vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten, o, zij worden met zooveel vuur gebeden, het is zoo eenvoudig, zoo goed, dit „geef ons heden ons dagelijksch brood" en het smeekend roepen „Heer, geef hem de eeuwige rust en het eeuwig licht verlichte hem. Hij ruste in vrede. Amen." De oud-secretaris Drehmans legt vervolgens den rooden kardinaalshoed aan het voeteneinde op de kist. Wij stellen nu geen vragen meer. wij sluiten nu de oogen, knielen op het koude steen en bidden. Duizenden zullen tot Zater dagmorgen in het gelaat van dezen beminden doode zien en als in een reusachtigen brand zullen de gebedsvlammen ten hemel stijgen: „Heer, geef hem de euwige rust." Naar wij vernemen, is de primaat van Po len. Z.Em. Kardinaal Hlond, verhinderd de uitvaart oij te wonen. Pater dr. Lijdsman zal de volgende week naar Rome reizen om het geestelijk testament van den kardinaal, dat zich daar bevindt, te openen. De Minister van Justitie heeft in verband met het overlijden van Kardinaal van Rossum aan den Provinciaal der Redemptoristen te Wittem (L.) de deelneming der Regeering betuigd met het verscheiden van dezen Kerkvorst, die in zijn eerbiedwaardigen arbeid in dienst van de Roomsch Katholieke Kerk tevens aan den Ne- derlandschen naam bijzonderen luister heeft bijgezet. Tijdens de plechtige uitvaart, die zooals wij reeds berichtten Zaterdagmorgen in de St. Ser vatiuskerk plaats vindt, zal naar wij vernemen prof. dr. Féron de lijkrede uitspreken. Van den H. Vader werd het volgende tele gram ontvangen: De H. Vader, levendig getroffen door de smar telijke tijding van het onvoorzien overlijden van den eminenten kardinaal, den onvermoeibaren werker voor de H. Kerk, begeleidt deze uit gelezen ziel met gebeden; zendt aan de per sonen zijner omgeving met vaderlijke goed heid tot opbeuring den Apostolischen zegen. w. g. Kardinaal PACELLI. Van H. M. de Koningin was het volgende telegram binnengekomen: H. M. de Koningin is zeer getroffen door Uw bericht van het overlijden van Z.Em. Kar dinaal van Rossum en draagt mij op de betui ging van Harer Majesteits bijzondere deelne ming over te brengen. w. g. VAN GEEN. Van H. M. de Koningin-Moeder: H. M. de Koningin-Moeder, ten zeerste ge troffen door het overlijden van Z. Em. Kar dinaal Van Rossum, draagt mij op U Zeer- Eerw. derzelver oprechte deelneming -te betui gen, met dit zoo groote verlies door U en zoo velen met U geleden. w. g. de Kamerheer DE PESTERS. Van den Bisschop van Haarlem: Wij deelen in de smart der geheele Kerk door het overlijden van den Hoogvereerden Kardinaal en wij beloven volgaarne onze ge beden. BISSCHOP VAN HAARLEM. Van den bisschop van Den Bosch: Innige deelneming; gebeden, aflaten, H. Mis offer zielerust Nederland's groote Kardinaal. W.g. DIEPEN. Van Mgr. Hopmans was nog het volgende tele gram binnengekomen: Hartelijke deelneming in het voor ons allen allersmartelijkst verlies. Beloof gebeden voor hoogst-verdienstelyken en hoogvereerden Kar dinaal, Familietwist met doodelijken afloop te Rotter dam. Doodelijk ongeval bij harddraverijen te Hil versum. Nieuwe arrestaties in Spanje. „Zuivering" onder de hooge ambtenaren. Mollison geeft z0n retourvlucht op. Rijkskanselier von Papen over de teruggave van het Saargebied. Duitsche nota aan Parijs over de reorganisatie der Rijksweer. Conferentie tusschen Hitier en Centrum. Nieuwe Chineesche aanval op Moekden. Rijksminister van financiën over verlaging van rentevoet. Belgische Kamer tegen 6 September bijeenge roepen. Nieuw snelheidsrecord voor vliegtuigen. PARIJS, 30 Aug. (V.D.). Herriot heeft op het Fransche consulaat te Saint Heiier, de hoofd stad van het Engelsche Kanaal-eiland Jersey, de leden van de Fransche kolonie op het Ka naaleiland Jersey ontvangen. Het dejeuner, dat Herriot aanbood, vond plaats aan boord van het Fransche oorlogsschip Minotaure. Onder de aanwezigen bevonden zich de ministers en tal rijke Engelsche autoriteiten van het Kanaal eiland. Des middags organiseerde de Britsche gouverneur een tuinfeest. De Parijsche bladen citeeren uit de Engelsche pers, dat de ontmoeting der ministers een nieuw bewijs is voor de entente cordiale. Woensdag brengen de Fransche staatslieden en de Engelsche Minister van Binnenlandsche Za ken een bezoek aan het eiland Guernesey, waar het huis ligt van den Franschen dichter Victor Hugo. De Fransche ministers zullen Donder dagmorgen weer te Parijs terugkomen, op wel ken dag een kabinetszitting plaats vindt. Cleveland (Ohio), 31 Aug. (Reuter). De Ameri- kaansche aviateur Doolittle heeft het snelheids record voor vliegtuigen verbeterd. Hij bereikte op een afstand van drie kilometer een gemid delde snelheid van ongeveer 471 kilometer per uur. Uit Parijs wordt gemelde, de de bekende Fransche oorlogsvlieger Hagelen vanuit 't vlieg veld van Etampes een poging heeft gedaan het wereldsnelheidsrecord over 500 K.M. met een lading van 500 kg. te verbeteren. Ofschoon hem de poging gelukte, met een gemiddelde snelheid van 285 K.M. per uur, werd het record toch niet erkend, tengevolge van een ongeval. Buitenge woon dikke mist maakte het Hagelen aan het einde van zijn vlucht onmogelijk in Etampes te landen. Daar tegelijkertijd iets niet in den haak bleek te zijn met den motor en de aviateur het er niet op durfde te laten aankomen met een belasting in zijn vliegtuig van 500 K.G. te lan den, zag hij zich genoodzaakt de machine in den steek te laten en met de parachute naar bene den te springen. De recordvlieger kwam onge deerd neer. ASCUNSION, 31 Aug. (Reuter.) De regeering van Paraguay heeft het voorstel van de neu trale Amerikaansche staten verworpen om het conflict inzake de Gran Chaco op vreedzame wijze op te lossen. Tegelijkertijd weigert Bolivia beslist de drie forten, die het op Paraguay veroverd heeft, over te geven, terwijl Paraguay vast besloten is de onderhandelingen niet te hervatten voor aleer de ste.kten zijn teruggegeven. Een Boliviaansch vliegtuig is brandend neer gekomen in de nabijheid van het Paraguaan- sche fort Ayala. Hoogste stand op Donderdag 9 uur v.m.: 767 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1