KENNEMERLAND Hitier en Centrum confereeren MARKTEN Stofzuigerhuis MAERTENS VISCH VOOR BELGIE Regeering en vischhandel DONDERDAG 1 SEPTEMBER BEEMSTER BEVERWIJK VELSEN—DRIEHUIS WERVERSHOOF IJMU1DEN IJMUIDEN—OOST HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Bliksembeveiliging MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Staat van besommingen PROVINCIAAL NIEUWS NOORDWIJK-BINNEN DE WINKELWEEK GEOPEND SASSENHEIM „BOEREN EN TUINDERS ONDERLINGE" „Bedrijfsziekenkas voor Land en Tuinbouw" Kerrl's waarschuwing aan Von Papen Het goede Rijksdag-begin Brüning kampioen der grondwet Hindenburg aan Goering Geen enkel socialist in Rijksdagbestuur Noodverordening Dinsdag Zenuwinstorting van Jimmy Walker T. B. C.-bestrijding De verkoop van bloemetjes ten bate van het Santofonds, heeft in de parochie Beemster en Schermerhorn, ruim 40 gulden opgebracht, CONFERENTIE VAN NIET-KATHOLIEKEN Hooggeachte Niet-Katholieke Zusters en Broeders: Vanaf 16 September a.s. zullen telkens des avonds te 8.15 uur op zes achtereenvolgende Vrijdagen redevoeringen worden gehouden door den Franciscaner Pater Wijnand Sluijs uit het klooster te Nieuwe-Niedorp N.H. Er zal gesproken worden: over de grondsla gen van den Godsdienst. Zeer zeker een hoogst interressant onderwerp, vooral' in onzen tijd, nu de godsdienst in de wereld met zooveel ijver wordt bestreden en verdedigd. Daar ook vele niet-katholieke dames en hee- ren dergelijke betoogen gaarne aanhooren meenden ondergeteekenden goed te doen alle niet-katholieken van Beverwijk, Wijk aan Duin en Velsen-Noord, 't zij ongeloovig 't zij geloo- vig, 't zij vrijzinnig of orthodox, uit te noodigen deze conferenties bij te wonen. Achtereenvolgens zal worden behandeld: le. Het Bestaan van een God; 2e. Het Feit, dat God tot de menschen heeft gesproken; 3e. De Godheid van Jesus van Nazareth; 4e. De Stichting op aarde van Christus; 5e. 's Men schen levensdoel; 6e. Gods bijstand. Het karakteristieke van deze avonden is: er wordt geredeneerd, geredeneerd over godsdienst, en er wordt geredeneerd over godsdienst zon der dat iemand, wie dan ook, gekwetst wordt in zijn overtuiging. Hier zitten met smaak te luisteren, zoowel de ongeloovige als de vrijzinnige als de orthodoxe christen als de Roomsch-Katholieke. Avonden van stichting en ontwikkeling in elk geval. Ook al kan men zich met het gesprokene niet vereenigen. Natuurlijk wordt, waar het pas geeft, de ka tholieke zienswijze naar voren gebracht, dat spreekt. Dit is voor de niet-katholieken een reden te meer te komen luisteren. Al wordt het katholicisme nu niet precies als een mengsel van domheid en bijgeloof plus afgoderij be schouwd, de kennis omtrent de R.K. leer en praktijken laat menigmaal veel te wenschen over bij degenen, die toch niet schromen over de Katholieke Kerk een oordeel uit te spreken dezen zijn niet weinigen. Ofschoon wij van ganscher harte wenschen dat de heele wereld katholiek ware, zijn deze conferenties niet in dien zin propagandistisch alsof zij tot strekking zouden hebben U over te halen tot de R.K. Kerk. Komt U overtuigen! Hoe dan ook; gij zijt allen van harte welkom. Plaatsen zullen voor U worden gereserveerd. Met alle hoogachting, J. M. LUCASSEN, Pastoor-Deken, Beverwijk, St. Agatha. P. J. M. J. v. d. PAVOORDT, Pastoor, Beverwijk Oh. Vrouw v. G. Raad. J. SCHOENMAKER, Pastoor, Velsen-Noord, St. Josef. Rijksbijdrage in de werkverschaffing. Naar wij vernemen zal door het Rijk een bij drage van 75 pCt. worden verleend in de kos ten der loonen bij de werkverschaffing aan de havenuitbreiding. Verpachting. B. en W. hebben de rijwiel stalling op het gemeentelijk sportpark verpacht aan J. Meijer voor een bedrag van 50 per jaar. Opdracht. Aan A. A. Schelin, alhier, is opgedragen het plaatsen van een nieuw ijzeren hek om en het in orde brengen van de betege ling der speelplaats van de R. K. jongens school aan de Hobbestraat, voor een bedrag van 1123.30. Vernielzuchtig heer. Op den avond van den Koninginnedag heeft de politie een iastigen bezoeker verwijderd uit het café van den heer v. d. L. aan het Heeresteijnplein. De lastpost vond later een andere gelegenheid voor zijn hinderlijk optreden, n.L het café van den heer R. aan de Breestraat, waar hij den boel kapot sloeg en een ruit vernielde. Dit werd het publiek toch een beetje te bar. Van alle kanten werd hij zoo onvriendelijk be jegend, dat hij genoodzaakt was in een nabij zijnde woning te vluchten. Daar moest hij tot des nachts half twee blijven, daar verschillende personen de wacht voor het huis hielden. Ten slotte heeft de politie den man, een Amster dammer, L. C. genaamd, in een auto naar huis gezonden, nadat hem natuurlijk eerst een stevig proces-verbaal was bezorgd. Vechtpartij. Gisterenavond ontstond op de Breestraat een vechtpartij tusschen S. B. en J. N., beiden alhier woonachtig, waarbij eerstgenoemde met een mes in het hoofd werd gestoken. Toen de politie ter plaatse verscheen vluchtte de dader, doch hij kon later gearres teerd worden. Diefstal. De echtgenoote van het raadslid van Woensel was Dinsdag aan het bramen plukken in „De Hel". Een eindje verder stond haar rijwiel onbeheerd, waaraan een taschje met eenig geld. Toen zij huiswaarts wilde keeren, bleek de tasch van het rijwiel ver dwenen. Uitbetaling Op 1 en 2 September zal ten Raadhuize de uitbetaling plaats hebben van den tweeden termijn van het aan noodlijdende tuinbouwers toegestane renteloos Rijkscrediet. Konlnginnefeest IJmuiden'W. Het Ko- ninginnefeest georganiseerd door de Oranje vereniging „Wilhelmina" is begunstigd door het mooie weer, schitterend geslaagd. Des morgens te 9 uur verzamelden alle kin deren zich bij de scholen, waar zij onder het leidende schoolpersoneel in rijen werden opge steld en onder begeleiding van de Harmonie- vereeniging „Concordia" een optocht vormden. De stoet bestond uit de kinderen van de R. K. Jongensschool, de Marnixschool, Insig- nerschool, School J, school A, de R. K. Meis jesschool, Groen van Prinstererschool en School C, die zoodra allen op het Willemsplein waren aangekomen eenige liederen ten beste gaven. Van hier werd opnieuw in optocht met muziek afgemarcheerd naar het feestterrein (Stormvogelsterrein), waar de kinderen klasge- Wijs onthaald werden op Ranja. Tot 12 uur is de jeugd hier aangenaam bezig gehouden met verschillende spelen, zooals ton netje rollen, zakloopen, houtjesrapen enz. enz. Voor IJmuiden-Oost werden deze kinder feesten georganiseerd door de Chr. Oranjever- eeniging en wel voor de leerlingen der Emma- school. Julianaschool en P. Verm, ulenschool. Deze ieerlingen stelden zich op in dt Brinio- straat en gingen in optocht naar het Velser- duinplein, waar eenige liederen werden gezon gen. Vanhier vertrok men naar het Heerenduin. Des middags te half vijf vond een feestcon- cert plaats in de Geref. Kerk aan de Wilhel- minakade, Hiertoe werkte mede: De Chr. Gemengde Zangvereeniging „Hallelujah", het Chr. Ge mengd Dubb. Kwartet „Octavus", Mej. Dora Vermeer, sopraan, en de heer A. de Jong, de clamator. Des avonds te 7 uur stelden de Gymnastiek- en Athletiekvereeniging „Olympia" en de Chr. Gymnastiekvereeniging D.O.S. zich op aan Aet Willemsplein met de Haimonievereeniging „Concordia" aan het hoofd. Onder vroolijke muziek marcheerde men naar het feestterrein. Hier werden vele gymnastiek-, athletiek- en turnoefeningen uitgevoerd. Des avonds te 9 uur is in IJm.-Oost in de muziektent aan de Sasembroodstraat een con cert gegeven door de Chr. Muziekvereeniging „Juliana" dir. de heer P. D. Klut. Ook hiervoor bestond groote belangstelling. Gedurende den geheelen avond was het, on danks het regenachtig weer erg druk, vooral in den omtrek van het feestterrein waar het Ko nlnginnefeest met een vuurwerk werd besloten. Hulde aan den Politiecommissaris Gister avond hebben de Gymnastiekvereeniging „Olym pia" en de Christelijke Gymnastiekvereeniging een sportieve hulde gebracht aan den commis saris van Politie, den heer D. de Ridder, voor diens woning aan den Wijk aan Zeeërweg. De muziekvereeniging „Concordia" verleende hierbij muzikale medewerking. De huldiging geschiedde ter gelegenheid van de uitreiking van de Koninklijke onderscheiding aan den commissaris. Koninginnefeest Reeds ver voor den vast- gestelden tijd verdrongen zich groepjes kinde ren onder vroolijk en luidruchtig gesnap en ge tooid met oranjekleuren voor den ingang van den speeltuin, want „Vrij en Blij" organiseer de een groot feest voor de schoolgaande jeugd. Toen dan cok te half tien het hek ontsloten werd, zagen we een 400-tal kinderen onder luid hoerageroep het feestelijk versierde terrein binnenstormen. Aldra werd met de diverse spelen een aan vang gemaakt, waartoe de bestaande balspeel velden uitstekend gelegenheid boden. Ook ouders hadden van hun belangstelling blijk gegeven. Er heerschte een gezellige drukte, welke nog verhoogd werd door de tonen van een draai orgel. De kinderen werden onthaald op ver snaperingen en zoo ging het voort tot ruim twaalf uur. Des middags te 3 uur vond de prijsuitrei king plaats. De uitslagen werden onder gejuich bekend gemaakt en luidden als volgt: Meisjesafdeeling: le klas. Baldragen: le pr. Tootje Antonissen; 2e pr. Tootje Sanders 3e pr. Corrie v. Gooi. 2e klas Houtjesrapen: le pr. Corrie Veld man; 2e pr. To v. d. Linden; 3e pr. Rika v. Brienen. 3e klas. Koekhappen: le pr. Bep v. Beek; 2e pr. Joop Bruinsma; 3e pr. Bep v. Ginneken. 4e klas. Zakloopen: le pr. F. v. Giesberts; 2e pr Vrouwke Raspoort; 3e pr. Rika Olden burg. 5e klas. Tonrijden: le pr. Jans van Lier; 2e pr. Marie Stottelaar; 3e pr. Greta Hamers. 6e en 7de klas. Hardloopen met hindernissen: le pr Trien Nanne; 2e pr. Marie Kuil; 3e pr. Jans Kockx. Jongensafdeeling. le klas. Balrapen: le pr. Antoon v. Zon; 2e pr. Nico Kok; 3e pr. Caspar Merten. 2e klas: Houtjesrapen: le pr. Jo van Beek; 2e pr. Jan Schippers; 3e pr. Wim Kramer. 3e klas. Koekhappen: le pr. Wim Post; 2e pr. Jan Binkhorst; 3e pr. Karei Olivier. 4e klas. Zakloopen: le pr. Piet Weel; 2e pr. Peter Bergen; 3e pr. Comelis Weel. 5e klas. Tonrijden: le pr. Antoon Kempe; 2e pr. Freek Mors; 3e pr. Johan Bakker. 6e en 7de klas. Hardloopen met hindemis sen: le pr. Siem Kabel; 2e pr. Wim v. Lier; 3e pr. Antoon Raspoort. Voorts zijn nog 4e, 5e en zelfs 6e prijzen toe gekend. Door de kinderen van de bewaarschool werd nog een onderlinge wedstrijd gehouden in bal- dragen, waaruit blijkt dat door het bestuur aan elk is gedacht. Alles bij elkaar mogen we zeggen dat Ko ninginnedag voor de kinderen een echt kin- derfees t geworden is, waaraan het mooie zo merweer ten volle heeft medegewerkt en waar op het bestuur der speeltuinvereeniging met voldoening kan terugzien. Onvoorzichtig Woensdag gebeurde in den Groeneweg een ongeluk dat wonderlijk goed is afgeloopen. Een bakkersknecht reed met een volle mand op zijn rijwiel achter een vrachtauto. Toen de auto rechtsaf de Sparrenstraat wilde inrijden kwam de man van achter den wagen, terwijl van tegenovergestelde zijde een luxe auto met matigen gang naaderde. De bestuurster van dezen wagen kon ondanks krachtig remmen een aanrijding niet voorko men. Het rijwiel geraakte onder den auto ter wijl de man ter zijde viel. Het voorwiel van de fiets werd hierdoor geheel verbogen. De bakker liep eenige ontvellingen op. IJMUIDEN, 31 Aug. Rijksvischafslag. Tarbot 1.50—0.90 p. K.G.; griet 40—10 per 50 K.G.; tong 2.100.85 per K.G.; groote schol 3634 middel schol 31—25, zet schol 26—20, kleine schol 212.50, schar 85, tongschar 31 per 50 K.G.; vleet 122 57 p. stuk; pieterman en poon 3.80, groote schelvisch 25—24, middel schelvisch 18.5016, kl. midd. schelvisch 15.506.15, klei ne schelvisch 5.60—3.90 per 50 K.G.; kabeljauw 72—32 per 125 K.G.; gullen 12.50—1.10 per 50 K.G.; leng 0.500.15 p. stuk; heilbot 1—0.70 p. K.G.; wijting 2.60—1.10 per 50 K.G.; koolvisch 0.40—0.06 per stuk; makreel 5.50—3.20 per 50 K.G.; versche haring 2.601.65 per kist. IJMUIDEN, 1 Sept. 1932 Tarbot 1.20—0.70 per K.G.; Griet 28.50—8.50 per 50 K.G.; Tong 1.90—0.85 per K.G.; Middel Schol 29.00 per 50 K.G.; Zet Schol 27—22 per 50 K.G.; Kleine Schol 20—1.60 per 50 K.G.; Bot 2.00 per 50 K.G.; Schar 115.00 per 50 K.G.; Tongschar 3830.00 per 50 K.G.; Rog 16.00 per 20 stuks; Vleet 2.64 per stuk. Pieterman en Poon ƒ2.000.45, Groote Schel visch 22.5018.00, Middel Schelvisch 18.50 17.00, Kl. mid. Schelvisch 17.00—8.50, Kleine Schelvisch ƒ10.002.60, alles per 50 Kg.; Kabel jauw ƒ62.00—27.00 per 125 Kg.; Gullen ƒ11.50 0.55 per 50 Kg.; Leng ƒ0.64 per stuk; Heil bot ƒ2.00 per Kg.; Wijting ƒ2.801.20 per 50 Kg.; Makreel ƒ5.002.70 per 50 Kg. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen Stoomtrawlers: H.C. 238 ƒ3871; H.C. 144 ƒ2567; Alma ƒ2365; Irene 1677; Eveline 2565. Loggers: IJm. 204 ƒ463; R.O. I ƒ767; K.W. 144 ƒ530; K.W. 34 1236; K.W. 130 ƒ506; K.W. 89 ƒ419; K.W. 62 ƒ481; K.W. 101 1039. van de heden aan den Rijksvischafslag aange komen stoomtrawlersOmmeering 450 m. f2400, Sperwer 70 m. f 1500, Alkmaar 360 m. f 3300, Ita 235 m. f 1500, Gerard 210 m. f 1900. Kotters: E 45 f 830, E 282 f 750, S 66 f 510, F. N. 178 f 350, O. B. 98 f 360. Loggers: IJm. 283 f 460, K. W. 154 f 510, K. W. 5 f 740, K. W. 51 f 760, K. W. 49 f 541. Door den Burgemeester. Groote belangstelling In café Flora werd de winkelweek (Nowiwé) officieel geopend door den burgemeester dezer gemeente den heer J. B. V. M. J. van de Mor tel. De voorzitter van de winkelweek-commissie de heer H. van Bourgondiën, sprak te pl.m. 8 uur een woord van welkom tot den burgemees ter, de juryleden, vertegenwoordigers van de R- K. Middenstandsver. „De Hanze", Chr. Mid denstandsver., Winkeliersviereeniging, Oranje- vereeniging, de pers en de andere genoodigden, waarna hij den burgemeester verzocht de win kelweek officieel te willen openen. De burgemeester sprak ongeveer als volgt: Het verheugt mij zeer dat in deze tijden van economischen nood de Noordwijksche mid denstand niet bij de pakken neerzit. Spr. vindt het gelukkig dat de commissie het initiatief heeft durven nemen om in Noordwijk-Binnen een winkelweek te organiseeren. 't Is een kwes tie van aanpakken. De huidige tijden zijn niet zoo hoopvol, zij zijn een voorwerp van voor durende zorg en voorzichtigheid in zaken. Spr. brengt graag een woord van hulde aan de initiatiefnemers aan deze winkelweek om hun volhoudend werken, dat op zich tevens een gelukwensch waard is. Met deze winkelweek zijn niet alleen de belangen van de midden standers gediend doch ook het belang van den consument. Onze actieve middenstand toont in deze dagen op duidelijke wijze dat zij bij machte is te voldoen, zoowel aan de grootste als aan de kleinste verlangens van den con sument, die toch de geheele burgerij is, of minstens behoort te zijn. Spreker ziet daarom in de „Nowiwé" 1932 een belang voor onze gemeente, welk belang door den georganiseerden middenstand op den voorgrond wordt geschoven. Dat alles is een gelukkig teeken en een ver heugend feit en heeft als zoodanig mijn warme sympathie. Ik wensch den organisatoren der winkel week en de Noordwijksche winkelweek heel veel succes. Spr. hoopte dat de winkelweek in alle opzichten moge slagen. Hiermede ver klaarde de Burgemeester de winkelweek voor geopend. Hierna sprak de voorzitter woorden van dank tot den Burgemeester, de Jury en allen die hadden medegewerkt tot het instandkomen der winkelweek. Dank bracht spr. ook aan de mu- ziekver. „Excelsior" die deze week 3 avonden gratis in het dorp muziek zal geven. Hierna kan de jury haar moeilijk werk aan vangen. De jury bestaande uit de heeren C. L. scoren- hoff, C. R. Lau en C. Kriest uit Leiden hebben geen gemakkelijke taak gehad, daar er vele goede etalages waren. Een 99-tal winkeletalages moest onder de loupe worden genomen. Tijdens de keuring werd in het dorp door „Excelsior" de stem ming er in gehouden. De jury kende de volgende prijzen toe: le eereprijs: Gebr. van Dam (Radio-rijwielen kinderwagens enz.); 2e eereprijs: L. P. Koele- wijn (Groenten en Fruit); 3e eereprijs: M. v. d. Berg (Schoenenmagazijn). Groep I. Sigaren, Sigaretten, enz. le prijs L. Zonneveld en J. Vink; 2e prijs J. Bierman; 3e prijs M. M. F. v. Fomara. Groep II. Broodbakkers. le prijs. C. ftoodenrijs; 2e prijs G. C. v. d. Burg. Groep III. Banketbakkerij, le prijs P. Vlieg. Groep IV. Kruidenierswaren, le prijs fa. H. Medemblik en Zn. en H. A. Ma thot; 2e prijs Jac. Hoogeveen, Coöp. D. S. S. 3e prijs fa. H. Medemblik en Zn. en Wed. F. v. d. Berg. Groep V. Slijterijen. le prijs P. H. v. d. Voort. 2e prijs J. Vos, L. Zonneveld en J. v .d. Werf. Groep VI. Groenten en fruit, le prijs C. M. v. Zuijlen. 2e prijs H. J. Zoet. 3e prijs C. M. v. Zuijlen. Groep VIÏI. Fijne Vleeschwaren. le prijs G. Smit. 2e prijs Th. Vermeij, N. v. Veen en G. A. Jansen. 3e prijs H. C. Hoogeveen. Groep IV. Slagerijen, le prijs A. v. d. Berg. Groep X. Damesmodes, le prijs Th. Rooijers. Groep XII. Manufacturen, le prijs E. Tissing. 2e prijs E. Tissing, firma Braun v. Sambeek, B. P. Zonneveld. 3e prijs C. v. Gerwen. Groep XIV. Luxe en Huish. Artikelen, le prijs S. W. Langelaan. 2e prijs H. A. Ma- thöt. 3e prijs S. W. Langelaan. Groep XVI. Ijzerwaren enz. leprijs J. v. d. Geest. 2e prijs H. v. Bour gondiën. Groep XVII. Boekhandel en Photo's: le prijs J. Steen. 2e prijs fa. Geytenbeek. 2e prijs A. Dorsman. 3e prijs fa. Geytenbeek. Groep XVIII. Goud, zilver en Uurwerken, le prijs C. Waasdorp. 3e prijs C. Waasdorp. Groep XV. Rijwielen, Radio enz. 2e prijs fa. Zoet en Vink, P. Schrier en H. v. Bourgondiën, Groep XI. Schoenmakers. 2e prijs J. J. Sengers. Groep XIX. Drogisterij en Coiffeurs. 2e prijs H. Caspers. 3e prijs wed. J. Berkhout. Groep XIII. Behangers Stoffeerders. 3e prijs J. Meijerink. Na afloop der keuring dankte de voorzitter de jury voor de zeer moeilijke taak door haar verricht. De Winkelweek-Commissie kon op een welge slaagden etalagewedstrijd terugzien. Oranjefeest Het Oranjefeest te Noordwijk- Binnen werd Woensdagmorgen ingezet met een optocht van de kinderen der verschillende scholen, begeleid door het Fanfarecorps Excelsior. Het was een eindelooze stoet van opgesierde en oranjedragende kinderen. Enkele scholen hadden weer bijzonder werk gemaakt om den optocht kleur bü te zetten. Na den optocht werden de kinderen in de scholen op een flinke tractatie onthaald. Te 2 uur begonnen de kinderspelen op het Lindenplein. Bij deze spelen waarvoor zich zeer veel deelnemers en deelneemsters hadden op gegeven, werden de navolgende prijzen be haald: Baldragen voor meisjes van 7 tot 12 jaar: le pr. Marie v. d. Berg'; 2e pr. D. Vink; 3e pr. Annie Mulder, 4e pr. Jaantje van Schoten; 5e pr. Grietje Haak; 6e pr. Bap v. d. Weijden; 7e pr. Marie RuigTok; 8e pr. Lena Passchier; 9e pr. Heiltje Haak; 10e pr. Truus Mulder; 11e pr. Jo Koelewijn; 15e pr. T. de Ridder; 13e pr Neeltje van Woersem; 14e pr. Rika de Haas; 15e pr. Nelly Alkemade. Stoelendans voor meisjes van 9 tot 14 jaar: le pr. Madeleine Thijssen; 2e pr. T. Hoogeveen; 3e pr. Dora van Kampen; 4e pr. Anna Waas. dorp; 5e pr. St. Steenvoorden; 6e pr. Nelly Hermans; 7e pr. Sina Sweers; 8e pr. Fien Weestgeest; 9e pr. St. Groenendijk; 10e pr. C. v. d. Weijden; lie pr. Dora Slats; 12e pr. L. viiet-Vlieland. Zakloopen voor jongens van 7 tot 12 jaar: le pr. Cor Vink; 2e pr. Jac. v. d. Loo; 3e pr Jan Bakker; 4e pr. Evert van der Linden; 5e pr. Jaap Glasbergen; 6e pr. Jac. Hoogervorst; 7e pr. S. Zandvoort; 8e pr. Gerrit Ammeraal; 9e pr. Willy Wulfinghoff; 10e pr. Jeroen v. d. Ploeg; 11e pr. Louis Doove; 12e pr. Piet Vink; 13e pr. O. v. d. Heuvel; 14e pr. W. Groene - woud; 15e pr. Gerrit Boot; 16e pr. Jaap v. d. Sluis. Touwtrekken voor jongens van 9 tot 14 jaar- le pr. A. van Went; 2e pr. J. van Went; 3e pr. Dik Hartmann; 4e pr. Cor v. d. Berg; 5e pr Th. v. d. Linden; 6e pr. W. v. d. Berg; 7e pr- Jaap Hoogeveen; 8e pr. Jeroen v. d. Weijden; 9e pr. Arie de Haas; 10e pr. Piet de Groot; 11e pr. Anton v. d. Loo; 12e pr. Jac. Groenewoud; 13e pr. Bertus Steenvoorden; 14e pr. Cor Glas bergen; 15e pr. Frans v. d. List; 16e pr. Gerard Vink; 17e pr. Jan Mourits; 18e pr. Renier Bierman; 19e pr. Bertus Mulder; 20e pr. Jan Zonneveld; 21e pr. Henk Steen voorden; 22e pr. Frans van Winsen; 23e pr. Jan Slats; 24e pr. J. Busman; 25e pr. A. van Woersem. Te 6 uur werd in Hotel Royal de prijsuitdee- ling gehouden, waarvoor natuurlijk van de zijde van de kinderen veel belangstelling bestond. Des avonds werd door het Fanfarecorps Excelsior op het Lindenplein een concert ge geven. Koninginme-feest. Door het vervallen der jaarlijksche feesten in de maand September, is gisteren de verjaardag van H.M. de Koningin op eenigszins feestelijke wijze gevierd. Morgens half negen werd in alle kerken een dienst gehouden, waarbij het Plaatselijk Crisis comité een collecte hield. Daarna vond de traditioneele kinderoptocht plaats, voorafgegaan door muziek. Beide plaatse lijken corpsen namen hieraan deel. Deze stoet trok, zooals gewoonlijk veel belangstelling. Na afloop van den optocht werden voor alle kinderen spelen gehouden. Menig vroolijk ge zicht was te aanschouwen, als door de kleuters een prijsje werd bemachtigd. In den namiddag was het op „Sporthoff' ge zellig druk, en werden eenige sportnummers uitgevoerd door leden van plaatselijke sportver- eenigingen. De verschillende resultaten laten wij hier volgen: 60 Meter hardloopen door dames van sport- vereenigingen1. T.O.P.; 2. D.O.S.; kampioene Annie Bergman. Touwtrekken: Wisselbeker Gebrs. van Zonne veld; 1. Gebrs. van Zonneveld; 2. fa. Gebrs. v. d. Lans; 3. fa. Hoogeveen. 100 Meter hardloopen door leden van sport- vereenigingen: R.K. Athletiekver. „Teylingen"; 2. Korfbalclub „T.O.P."; 3. Voetbalvereeniging „Teylingen"; 4. id. „Ter Luden"; 5. Gymna- stiekver. D.O.S.snelste looper 1. P. v. Nobelen; 2. J. Bergman. Hardloopen in ploegverband1. Baartman en Koning; 2. Zonenveld en Philippo. 's Avonds is op het eilandje aan de Charbon- laan, dat aardig verlicht was, volkszang ge geven. Ook hierbij was de animo buiten ver wachting. Naar hartelust werd er gezongen, terwijl de muziek voor de noodige afwisseling zorgde. Op Woensdag 31 Augustus werd de Jaarver gadering gehouden, des namiddags om 2 uur, in het Gebouw „St. Bavo", te Haarlem. De voorzitter, de heer P. Han te Amstelveen, opende op de gebruikelijke wijze de vergade ring, waarna de notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. Na enkele mededeelingen van huishoudelijken aard, kreeg de directeur, de heer Nico van Ommen te Leiden, het woord, om verschillende cijfers over het afgeloopen boekjaar 1931 be treffende de Ongevallenverzekering nader toe te lichten. Hieruit bleek, dat voor de L.T.B.- afdeeling was ontvangen een premie van 122.641.17, terwijl dit voor de geheele Be- drijfsvereeniging bedroeg 401.984.93. Het verzekerd looncijfer bedroeg resp. voor L.T.B. 12.434.400.— en voor de geheele Be- arijfsvereeniging 31.942.200. Het aantal ongevallen voor den L.T.B. be droeg 1065 en voor de geheele Bedrijfsvereeni- ging 3633. Van het totaal aantal ongevallen, dat in het afgeloopen boekjaar plaats had, waren er 8 met doodelijken afloop. Hoewel het verzekerd looncijfer, als gevolg van de economische crisis dalende is, vermin dert het aantal ongevallen niet. Niettegenstaan de dat, is de eind-afrekening beduidend gun stiger dan het jaar te voren. Het geleden koersverlies op effecten, hetgeen practisch als een boekverlies moet worden be schouwd, werd voor zoover noodig afgeschre ven. Vervolgens gaf de directeur toelichting om trent de cijfers van de Ziekteverzekering, waar uit bleek, dat het premie-inkomen van de af- deeling L.T.B. bedroeg 191.711.18 en voor de geheele Bedrijfsvereeniging 510.447.43. Het verzekerd loon bedroeg L. T. B. 10.451.480.en voor de geheele Bedrijfsver eeniging 27.928.000.—. Het aantal ziektegevallen, behandeld bij L. T. B„ bedroeg 3103 en voor de geheele Bedrijfs vereeniging 7063. In het afgeloopen boekjaar heeft het heer- schen van de Spaansche Griep belangrijke of fers gekost. Met de leden kon, overeenkomstig de gehe ven voorschot-premie, op 1.80 per 100.— loon worden afgerekend Vervolgens gaf de directeur toelichting op de Verlies- en Winstrekening van de Vrijwil lige Ziekteverzekering, waaruit bleek, dat aan premie was ontvangen een bedrag van 30.242.45. Deze Vrijwillige Ziekteverzekering is uitslui tend voor de werkgevers zelf en hun inwonen de zoons, die buiten de Ziektewet vallen, ter wijl daarbij tevens het wettelijk risico van den werkgever tegenover zijn inwonend personeel, ingevolge het bepaalde bij art. 1638 V van het Burgerlijk Wetboek, wordt overgenomen. BROEK OP LANGENDIJK, 1 Sept. 1932 24000 kilo aardappelen: Schot-sche Muizen 0.900.60, Blauwe Eigenheimers f2.30, Eigen heimers 1.50—2.10, Due of York f 0.80—0.90, Drielingen f 2.102.40, 2100 stuks Bloemkool, lste soort f 9.90—13.10, idem 2e soort f 2.20- 3.90, 18000 kilo Roode kool f 0.60—1.40, 12000 kilo Gele kool f 0.60—1.50, 23000 kilo Vroege Witte Kool f 0.60—0.80, 10700 Uien: Uien f 1- 2.30, Drielingen f 22.50, Nep f 5.50—5 70. 2350 kilo Slaboonen f 2.10—5.31, 2400 kilo Bieten f 0.80—1.50. NOORD-SCHARWOUDE, 1 Sept. Aanvoer 36600 kg. aardappelen. Schotsche muizen 1.30 tot 1.60, grove 1,10, drielingen 2.20 tot 2.30, Du- ken 1,00, Eigenheimers 1.30 tot 1,50, BI. Eigen heimers 1,40 tot 1,50, 20500 kg. spercieboonen 2,00 tot 7,40, 325 kg. zilvernep 15,30, drielingen 2,80, 26400 kg. gele nep 5.20 tot 5,80, drielingen 2,00 tot 2,30, uien 1.90 tot 2,30, grove id. 2,50, 450 kg. kroten 0,80, 15.400 kg. roode kool 0,60 tot 1,10 15800 kg. gew. witte kool 0,70 tot 0,80, 3200 kg. gele kool 0,80 tot 1.30. SCHAGEN, 1 Sept. Vee 7 paarden 225—400; 6 veulen 65—80 5 pinkstieren 60—110; 31 magere Geldekoeien 100—140; 106 Vette Gel- dekoeien 160—280; 20 Kalf koeien 130—210; 3 Pinken 6065; 30 nuchtere Kalveren 820; 277 Schapen 10—15; 83 Lammeren 3—8; Bokken en Geiten 3—5; 38 Magere Varkens 6—10; 60 Vette Varkens per K.G. 0.24—0.27; 93 Biggen 4—6; 12 Konijnen 0.75—1.25; 30 Kippen 0.50— 1.50;' Eiermarkt: 79.000 kipeieren: witte f 3.60— 4.40; bruine f 44.80; kleine 2.703.00; 750 Eendeieren 2.50—2.60, BERLIJN, 31 Aug. De „Deutsche Allgemei- ne Zeitung" weet te melden, dat reeds heden tusschen de leiders van het Centrum en Adolf Hitler, die nog te Berlijn is, in hotel Kaiserhof, een conferentie zou worden gehouden. Rijkskanselier Von Papen is Woensdagmorgen om 7.52 uit Neudeck te Berlijn aangekomen op het station Friedrichsstrasse. Hij was in gezel schap van den minister van binnenlandsche za ken Freiherr Von Gayl en rijksweerminister, ge neraal Von Schleicher In den Pruisischen Landdag heeft de voorzitter, Kerrl, een verklaring afgelegd, waarin hij opkomt te gen de opvatting van den rijkscommissaris, als zou de commisso riale Pruisische regee ring den landdag geen verantwoording schul dig zijn en niet voor hem behoeven te ver schijnen. Het antwoord van den kanselier kan de staatsrechtelijke be zwaren te minder uit den weg ruimen, daar von Papen voornemens is een grondwetwij'ziging in te voeren zonder medewerking van het parlement en den volks wil in Duitschland, ja zelfs daar tegen in. Spreker protesteert ten scherpste hiertegen en waarschuwt de regeering tegen uitvoering harer plannen. Vervolgens begint de discussie over de benoe ming van een rijkscommissaris in Pruisen, waarop verschillende sprekers, van de S. P. D., communisten en het Centrum, felle critiek oefenen. Afgevaardigde Kube (Nat. Soc.) betoogt ver volgens dat zijn partij den strijd tegen de vorige regeering niet heeft gevoerd om zich ter be schikking te stellen van een anonieme kliek van politieke deserteurs, en niet met het doel dat in de plaats van de zwartroode regeeringscoalitie een rijkscommissaris zou komen, die zich niet verantwoordelijk acht tegenover den Landdag. Ten slotte diende de Nationaal-Socialistische fractie een motie van wantrouwen in tegen den Rijkscommissaris von Papen. Nadat nog verschillende sprekers het woord hebben gevoerd, wordt de Nat.-Soc. motie van wantrouwen aangenomen. De Duitsch-nationa- len stemden tegen. Aangenomen wordt met dezelfde stemmen 'n sociaal-democratisch voorstel inzake intrekking der noodverordening, waarbij een rijkscommis saris wordt aangesteld, alsmede een communis tisch voorstel, volgens hetwelk geen ambtenaar of beambte verplicht zal zijn aan de op grond dezer noodverordening uitgevaardigde dienst orders te gehoorzamen. Ook de Nazi's stemmen daarvoor. Een communistische motie van wantrouwen in Kerrl wordt verworpen. De zitting werd verdaagd tot Woensdag 21 September. De meeste Berlijnsche ochtendbladen bevat ten stemmingsbeelden over de openingszitting van den nieuwen Rijksdag. De rechtsche bladen wijzen op het geforceerde in het moeizame optreden van de grijze Communistische presi dente en spreken als hun meening uit, dat de door de communisten bedoelde provocatie is afgestuit op de ijzeren discipline der Natio- naal-Socialisten. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat duidelijker dan uit het verloop van de ver kiezing van het presidium niet had kunnen blijken, dat de Nationaal-Socialisten zich vol komen bereid wenschen te houden om over de wenschen van het Centrum, dat uit goede gronden den partijstaat wil redden, te onder handelen. De „Boersenzeitung" schrijft, dat de verkla ring van Goering en het feit, dat Goering het Centrum thans in de nationale meerderheid van den Rijksdag heeft betrokken, toont, hoe ver de op gemeenschappelijk optreden gerichte overeenkomsten tusschen Centrum en Natio naal-Socialisten reeds zijn gegroeid. De „Germania" schrijft, dat de Rijksdag heeft getoond, dat hij ook in critieke situaties zijn discipline en waardigheid weet te bewaren. Het begin is derhalve niet slecht geweest. De „Lokal Anzeiger" schrijft, dat de Rijks dagzitting van gisteren meer raadsels heeft doen ontstaan dan opgelost heeft. Het is jammer, dat Goering pas op dit oogenblik op den van andere zijde reeds sedert jaar en dag gestelden eisch van samenwerking is ingegaan. BERLIJN, 31 Aug. (W.B.). Omtrent de on derhandelingen tusschen Centrum en N.S.D.A. P. verklaart dr. Brüning in antwoord op een schrijven van dr. Rohrbach in de „D.A.Z.", er bij hem sedert weken door personen, die niet tot zijn partij behooren, hiertoe werd aange drongen. Hij had echter niet tot de onderhan delingen kunnen besluiten zoolang de bespre kingen der N.S.D.A.P. met de regeering loopen- de waren, ten einde deze niet te storen. Daarop had hij zich echter na herhaalde verzoeken tot een voelingname met de N.S.D.A.P. bereid ver klaard, teneinde te onderzoeken of er wel een mogelijkheid bestond tot vorming eener grondwettelijke regeering. Dit te onderzoeken, was voor hem ook een gewetensplicht geweest. Heden, evenals vroeger, voelt Brüning zich tegenover allen, die den rijkspresident hebben gekozen, verplicht alles in het werk te stellen, om de autoriteit van den rijkspresident te be vestigen en het betreden van een niet-grond- wettelijken weg af te wenden. Geen spoor van verbittering bepaalt zijn handelen, alleen de zorg voor het vaderland. BERLIJN, 31 Aug. Rijkspresident Von Hin denburg heeft in zijn antwoord op het telegram van den nieuw gekozen president van den Rijksdag, Goering, dezen in vriendelijke be woordingen verzocht niet naar Neudeck te ko men, aangezien hij zelf in den loop van de volgende week weer te Berlijn terugkeert. In een door Goering hierop bijeengeroepen vergadering van het Rijksdagpresidium, werd de meening geuit, dat de Rijkspresident geneigd zal zijn, vóór het nemen van verdere besluiten, het presidium gelegenheid te geven zijn stand punt uiteen te zetten. Het presidium hoopt den Rijkspresident alsnog te overtuigen van het voorhanden zijn eener tot werken in staat zijnde regeering. BERLIJN, 31 Aug. (W.B.). Heden werd vast gesteld, dat bij de stemming van den Rijksdag over de 12 secretarissen, die samen met het presidium het bestuur van den Rijksdag vor men, gekozen zijn 8 nat.-socialisten, 3 Cen- BARTEL JORIS STRAAT 16 - TELEFOON 10756 Philips' Radio-toestellen trum-leden en 1 Duitsch-Nationaal. In het ge heele Rijksdagbestuur zetelt dus geen enkele socialist. Zooals reeds gemeld werd heeft de Duitsch- Nationale Rijksdagfractie, den president van den Rijksdag Goering verzocht, de zwart-rood- gouden vlag achter het standbeeld vm ex-kei zer Wilhelm in den wandelgang van den Rijks dag te willen verwijderen. Goering heeft geant woord, dat er op het oogenblik geen aanleiding is om aan dit verzoek gevolg te geven. Goering herinnerde er aan, dat ook de Duitsch-Natio- nale Rijksdagpresident Walraff eenige jaren geleden de vlag niet heeft laten verwijderen. BERLIJN, 31 Aug. (W. B.). In de heden ge houden zitting van het kabinet heeft de rijks kanselier verslag uitgebracht over zijn bezoek te Neudeck, waarna beraadslaagd werd over het economisch program. De definitieve opstelling van dit program zal in den loop dezer week beëindigd worden, waarna het aan president Hindenburg zal worden voorgelegd, zoodat het waarschijnlijk Dinsdag a.s. als noodverorde ning kan worden gepubliceerd. Naar wij vernemen lijdt de rijksminister van Rijksweer von Schleicher aan een lichte ont steking aan den galblaas, waardoor hij ge noodzaakt is een korte vacantie te nemen. Zooals bekend is, heeft de Belgische regee ring besloten om den invoer van alle vischsoor- ten onder de 40 c.M. tijdelijk te verbieden, en den invoer van tong geheel stop te zetten. Dit is weer een nieuwe en zware slag voor ons visscherijbedrijf, dat toch al reeds zoo ern stig getroffen is. De IJmuidensche Vischhan- delsvereeniging heeft reeds eerder en ook nu weer bij de Regeering aangedrongen om maat regelen te nemen, die aan den noodtoestand in het bedrijf tegemoet zouden kunnen komen. Resultaat heeft dit echter niet gehad. Naar wij vernamen, is de handel meer dan teleurgesteld om de laksche houding der Regee ring. Men is de opinie toegedaan, dat men er zich in Den Haag maar van afmaakt, onver schillig welke maatregelen er in het buitenland getroffen worden ten opzichte van onzen han del. In de kringen van den vischhandel is men van meening, dat er heel wat gedaan zou kun nen worden. Men moet de in- en uitvoercijfers maar eens bekijken. Heerscht er teleurstelling over deze houding van onze Regeering, niet minder ontstemd is de vischhandel over de manier, waarop het be trokken Ministerie de belanghebbenden voor licht omtrent de maatregelen van het buiten land. Het is nu al een paar malen gebleken, dat de berichten, welke uit Den Haag komen, volmaakt onbetrouwbaar zijn. (Tijdens de bekende conferentie met Mr. Kan werd medegedeeld, dat nog fijne visch kon worden uitgevoerd, alhoewel de handel wist, dat het contingent reeds verbruikt was. Maar op grond van deze officieele mededeeling brachten verschillende reederijen schepen in de vaart, terwijl de handel eveneens afgaande op deze mededeeling groote kwantums tongen kocht, die in de koelhuizen werden opgesjagen, om straks naar Frankrijk te worden geëxporteerd. Achteraf bleek nu, dat er niets van aan was. Daar zat men nu in IJmuiden! Onmiddellijk^-' is een deputatie uit den handel naar Parijs vertrokken, waar men, na veel vieren en vijven en mede dank zij het optreden van den handels attaché van ons Gezantschap, gedaan heeft weten te krijgen, dat de Fransche grens nog vijf dagen geopend bleef, waardoor de opgesla gen kwanti geplaatst konden worden. Men heeft getracht den oorsprong van deze onjuiste mededeeling te achterhalen, maar ver der dan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is men niet gekomen. Een ander geval van foutieve voorlichting heeft zich nu pas voorgedaan ten aanzien van den Belgischen maatregel betreffende de mini- mummaat van visch, welke daar ingevoerd mag worden. Toen het bericht van dezen fatalen maat regel in IJmuiden kwam, heeft men zich daar onmiddellijk met de afdeeling Visscherü van het Ministerie in verbinding gesteld. Dat was Vrijdag j.l. In Den Haag wist men er nog niets van, maar des middags kwam het Ministerie deze berichten bevestigen. Zaterdagmorgen werd deze bevestiging echter herroepen. Blijkens een mededeeling van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat met Brussel gesproken had, was de minimummaat op 26 c.M. gesteld. De handel meende hierop te kunnen vertrouwen en verzocht den Hal chef om bij den afslag dit nieuwe bericht om te roepen. Maandagmorgen gebeurde dit dan ook. Dienzelfden morgen ontving de Vischhandels- vereeniging toevallig bericht uit België, dat het toch 40 c.M. was. Onmiddellijk werd Den Haag opgebeld, doch de betrokken ambtenaar was nog niet aanwezig. Gedurende den morgen heeft men zich herhaaldelijk telefonisch met het Ministerie in verbinding gesteld, doch zonder resultaat. Intusschen had de handel afgaande op de mededeeling van de regeering zich reeds ge dekt en visch gekocht, rekening houdende met de 26 c.M. minimummaat. De onverdroten pogingen, om in Den Haag iets te weten te komen, faalden voortdurend en ook het verzoek, om stappen te doen, ten einde de visch over de grens te krijgen, bleef zonder succes. Daar het hoogste tijd werd (de trein moest vertrekken) belde men ten einde raad het Ge zantschap in Brussel op.... en kreeg van daar te hooren, dat in Den Haag 40 c.M. was opge geven! Na veel geconfereer is ten slotte bereikt, dat bij wijze van uitzondering, de visch dezen keer nog over de grens mocht. En na dit alles bleek men aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken te Den Haag nog hevig gebelgd over het feit, dat m enin IJmui den de vrijmoedigheid had, om Brussel op te bellen. De fout zou hebben gelegen in het misver staan tijdens het telefoongesprek tusschen Brus sel en het Ministerie. Dit klinkt, wanneer men de cijfers ziet, toch wel eenigszins zonderling. Het is begrijpelijk, dat men in de kringen van den vischhandel over dit alles zeer ontstemd is. Men .gevoelt daar de noodzaak om voortaan maar te trachten zelf de zaken te regelen. NEW-YORK, 30 Aug. (V. D.) De burgemees ter van New-York, Jimmy Walker, heeft heden een zenuwinstorting gekregen, waardoor hij verder niet verhoord kan worden. De doctoren hebben verklaard, dat Walker voor geruimen tijd niet meer zal kunnen worden gehoord, wes halve zij uitstel eischen van de behandeling van het tegen Walker aanhangige onderzoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2