SOVJET-RUSLAND EN WIJ De staking in België duurt... Van de Perstribune Merkwaardige feiten ZWARTE ELLENDE IN HET ZWARTE LAND De Najaars-Messe te Leipzig DONDERDAG 1 SEPTEMBER De Carnavalsdansers bedelen PATERS CONVENTUEELEN KRACHTIGER STEUN GEVRAAGD Beroep op minister Verschuur Benoemingen UIT HET BOUWBEDRIJF Loonsverlaging afgewezen GEZELLEN HOSPITIUM Renteverlaging VISCH VOOR FRANKRIJK Contingent wordt verhoogd EEN BRAVOURSTUKJE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 66ste jaargang No. 48 Is dat ambtenarij? Pastoor J. B. Keijzers overleden Woensdagmiddag werd op het Suikerterrein te Utrecht een ruiterfeest gegeven. De wachtmeesters de Noo, Pijpers en Hatelever voerden een voor Nederland geheel nieuw nummer uit: het pyramide-springen. We zien hen hier in vollen ren boven de triple-bar INDIË-VLUCHT EN BEDREIGD Trekt Perzië de vergunning in? Kardinaal van Rossumf Indruk van von Papens program Nieuwe markt voor den landbouw „Europa weet, dat Stalin een bandiet is, en met een bandiet disputeeren wij niet. Maar daar het in Rusland mogelijk is ge worden bandiet en politicus tegelijk te zijn, moeten wij onderhandelen met den politi cus." Aldus de woorden van een Fransch staatsman, die zijn volk wijst op de georga niseerde ketterij van het atheïstische mate rialisme in Rusland, en het durft verwijten, dat ook Frankrijk te passief blijft tegenover de verwezenlijking van een stelsel, dat niet alleen maatschappelijke systemen, maar geheele culturen gaat verwoesten. De mensch Stalin regeert de menschen- machine van Rusland. Zijn radicaal plan van de nationale Russische restauratie houdt niet alleen rekening met de ideologie van zijn Partij, maar ook met de vele poli tieke, sociale en materieele voorwaarden, noodzakelijk voor het bereiken van het ideaal. Het intellect Stalin is te doordrin gend en te vérziend, om energie te verspillen aan détails. Zijn daden tot nog toe zijn ais grove treden, met macht en geweld gehou wen in de harde rotsen van de Russische tradities, die samen de breede trap zullen j Vormen naar het begeerde doel van het stoffelijk geluk. Het was Lenin, die de zwaarste (en wanstaltigs te) karweien ver stouwd heeft; kameraad Stalin heeft het satanisch houweel overgenomen uit de han den van den half-vergoddelijkte, en houwt de treden verder in dezelfde steile lijn, met denzelfden onwrikbaren durf. Europa is tot 1918 de oude gewoonte ge trouw gebleven, om erkende misdadigers als zoodanig te brandmerken. Alleen het uit einde van een Jan van Leiden wijst er reeds op, dat het Europeesch gezond verstand de verhoudingen gekend heeft tusschen mis daad en straf. Maar sinds 1918 schijnt de opvatting van recht en onrecht veranderd te zijn. Of is de houding van de verschil lende landen ten opzichte van de U(nie) van S(ocialistische) S(ovjet) R(epublieken) logisch te noemen? Het is voldoende be kend, dat het doel der U.S.S.R. hierin be staat: elke civilisatie, gegrondvest op kapi talistische (lees: niet-communistische) en christelijke grondslagen totaal te vernie tigen. Het is op zijn minst verrassend, dat de landen, die aldus officieel bedreigd wor den, onbeschroomd voortgaan met machi nes, ingenieurs, professoren, officieren enwapenen te zenden naar den Staat, die verklaart dat de bloei der Sovjet den dood van vele andere landen zal betee- kenen. Sommige mogendheden zijn medeplichtig aan de plannen van de Ille Internationale; de andere worden meest bedrogen door de onvermoeide, leugenachtige propaganda. Het resultaat is hetzelfde, en iederen dag wint het communisme veld over de geheelq Wereld. Dit alles is reeds vaker gezegd; misschien is het wel de herhaalde aandui ding van het gevaar, dat ons gelooven doet: »,het zal wel zoo erg niet zijn, als ieder toch Weet wat de Sovjet wil". De werkelijkheid is anders. Al heeft de ongewone afmeting van de misdadigheid, georganiseerd te Moskou, ons inzicht in de verhoudingen bedrogen, de feiten laten niet ha, voortdurend te waarschuwen. Tot nu toe heeft de Russische concurrentie op de Wereldmarkt zich alleen laten gevoelen in grondstoffen en landbouwproducten: hout, Petr^'eum, koren, ertsen en suiker. De uit gesproken wil der U.S.S.R., om de wereld markt te ontwrichten, kan niet duidelijker blijken dan uit haar constante weigering, om door internationale samenwerking de dringendste crisis-problemen op te lossen. Het was de U-S.S.R., die de Petroleumconfe- rentie te New-York deed mislukken; op hieuw heeft zij onlangs geweigerd, om deel te nemen aan de internationale bijeenkomst voor den suikerhandel. Slechts enkele maan den geleden zijn de commercieele vergade ringen van Italiaansch-Russische en Oos- tenrijksche delegaties opgeheven, omdat Moskou zijn financieele leiders terug riep. Letland, dat een afnemer als Rusland brood- hoodig heeft, hoorde plotseling, dat het handelsverdrag met de U.S.S.R., waar het Zooveel aan te danken heeft, niet ver nieuwd zal worden Toch is er 'n land, dat Moskou tot nog toe Spaarde in zijn destructie-politiek. En wel om een zeer gegronde reden. Turkije lijkt den communisten een geschikt land, om er een filiaal van Moskou op te richten. Stalin gelooft, dat de Turksche regeering zwak en de bevolking rijp genoeg is, om door een krachtigen revolutionnairen stoot veroverd te worden voor de communistische idee. Wat de Russische handelsbetrekkingen met Duitschland aangaat, zij berusten op Duitsche credieten, gegeven voor den tijd van achttien maanden. Bovendien stuurde Duitschland heele groepen ingenieurs naai de Russische fabriekscentra, om er de hieuwere machines in werking te stellen en te verklaren aan de arbeiders- De vraag haar de betrekkingen tusschen deze twee landen, in verband met de wapenlevering ten voordeele van Duitschland, is nog niet Seheel duidelijk. Hoe dit ook zij, Duitsch land heeft zeer groote credieten moeten toestaan aan Rusland, (die het zelf bij anderen geleend heeft) om op zijn beurt aen onbelemmerd afzetgebied te vinden bij zijn debiteurs. Indien Duitschland de voor- naamste leverancier is van Rusland met Amerika en Engeland (Frankrijk staat op de tweede plaats) toont het meer dan voldoende aan, dat ondanks de gunstige import-mogelijkheid van de Russische pe troleum, het doel van de U-S-S-R. geenszins is een zuiver geëquilibreerde verhouding te scheppen met de landen, waardoor het be voordeeld wordt. Een merkwaardig feit is, dat de aandacht van Moskou voorloopig naar een hechtere basis-uitbreiding zoekt in Azië. Het nieuwe vijfjarenplan, dat met 1933 ingaat, steunt op de exploitatie van een deel van Siberië, dat hout, koren en kolen moet leveren. Dank zij den overvloed van grondstoffen, die de onmetelijke gebieden rond den Oeral kunnen opleveren, te meer daar zij nauwelijks geëxploiteerd zijn, hoopt Moskou niet ten onrechte eindelijk te zullen zege vieren. En wie heeft een ernstige poging gedaan, om de dan dreigende cultuur- destructie te voorkomen? wekelijks over Perzië te vliegen, zal worden in getrokken. Volgens een bericht in het „Vaderland" zal ook de toestemming aan Nederland voor de weekdiensten der K.L.M. op Indië worden inge trokken, waardoor met ingang van 1 October de wekelijksche post vluchten zullen dreigen spaak te loopen. Naar aanleiding van dit bericht, heeft het „Volk" zich gewend tot den heer Hans Martin, den secretaris der K.L.M., die mededeelde, dat het gerezen conflict reeds ongeveer twee jaar jaar dreigde. Het betreft hier een kwestie tus schen Perzië en Engeland, waartegenover de K.L.M. als toeschouwer staat. Het maken van tusschenlandingen in Perzië is noodzakelijk, omdat van Basra naar Karachi een afstand van ongeveer 1400 kilometer, te ver is om zonder tusschenlanding voor het innemen van benzine af te leggen. Echter blijft altijd nog de mogelijkheid over om aan de andere zijde van de Perzische Golf, dus Arabië, te vlie gen. Dit brengt echter nieuwe moeilijkheden met zich mee, zoodat het te hopen is, dat als nog de zaak tusschen Engeland en Perzië zal worden bijgelegd, opdat de postvluchten on onderbroken voortgang kunnen vinden. Voor loopig kan niets anders worden gedaan dan af wachten. De vier R.K. Centrale Sociale Organisaties in Nederland, t.w. de Alg. R.K. Werkgeversvereeni- ging, het R.K. Werkliedenverbond, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en de Ned. R.K. Middenstandsbond hebben een adres gericht aan den minister voor Econ. Zaken, waarin de organisaties meedeelen, dat zij een permanente crisiscommissie in het leven hebben geroepen, bestaande uit vertegenwoordigers van genoemde vereenigingen, die zal overwegen, wat in het be lang van de betreffende bevolkingsgroepen kan gedaan worden. Als uitvloeisel daarvan doen adressanten een dringend beroep op de Regeering, om niets on beproefd te laten, ten einde de industrie op de binnenlandsche markt de noodige compensaties te verschaffen van het verlies der afzetgebie den in het buitenland. „Hoezeer wij met de Regeering den blik ge vestigd wenschen te houden op behoud en ver grooting van den export, toch zijn wij van oordeel, dat de zoo noodige onmiddellijke hulp alleen te verkrijgen is, door zooveel moge lijk het nog voorhanden werk binnen de lands grenzen te houden. In dit verband zien wij ons verplicht Uwe Excellentie te kennen te geven, dat, naar ons oordeel, de werking van de crisis- invoerwet niet aan redelijke verwachtingen beantwoordt. Dit niet alleen, omdat slechts be trekkelijk weinig contingenteeringsaanvragen uit noodlijdende bedrijven het beoogde gevolg hebben, maar vooral omdat de hetzij negatieve of positieve beslissingen omtrent deze aanvra gen veelal langen tijd op zich laten wachten." Adressanten wijzen op het belang van een spoedige beslissing, omdat de ondervinding heeft geleerd, dat de aanvrage om contingen- teering dikwijls op zichzelf reeds tot abnormaal grooten invoer aanleiding geeft. „Door het uitblijven van beslissingen gedu rende maanden en maanden ondanks de adviezen door de commissie-Spanjaard daar voor reeds uitgebracht wordt een onzekere toestand geschapen. Waar nu de crisisinvoerwet geen. voldoenden steun biedt en zelfs bij rui mere toepassing niet volledig steun kan bieden, zou o.m. een anti-dumpings wet aanvullend kun nen werken." De hoogeerw. pater provinciaal der Conven- tueelen heeft benoemd tot rector te Kaalheide, Kerkrade, den Z'.E. pater Fortunatus, Delgei- der en tot rector te Kouvenrade—Hoensbroék, den z.E. pater Albertus Zoetmulder, rector te Kaalheide. „Het Volk" bericht, dat de Bondsraad van den Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond op advies van het bondsbestuur met algemeene stem men heeft besloten de door de regeering ge- eischte verlaging van de loonen in de loopende collectieve arbeidsovereenkomst met 10 pCt., van de hand te wijzen. Een op 15 September a.s. te houden buiten gewoon bondscongres zal zich over de beslis sing van den bondsraad nader beraden. In de Dinsdag gehouden vergadering van obli gatiehouders der 7 pCt. Ie Hyp. Obligatie- leening ad 650.000.— t. 1. van het Katholisches Gesellen Hospitum te Keulen werd besloten uit stel van aflossing te verleenen voor de jaren 1932-34. Toegestaan werd de rente te verlagen tot 5 pCt. voor een termijn van drie jaren, ingaande 1 Maart 1932 (coupon 1 September 1932 tot en met coupon 1 Maart 1935). Verder werd besloten, dat na afloop van den termijn van drie jaren in een vergadering van obligatiehouders een nadere regeling zal worden getroffen voor het eventueel terugbetalen door het Kath. Gesellen Hospitium van de thans minder betaalde rente. Naar verluidt zou er met 1 October verande ring komen in de contingenteeringsbepalingen van den invoer van visch in Frankrijk ten aanzien van Nederland. Voor de fijne vischsoorten wordt de hoeveel heid van 950.000 K G. tot 1.100.000 K.G. ver hoogd, doch de daarbij toegestane verhooging van 150.000 K.G. wordt in mindering gebracht van de grove vischsoorten. De totale uitvoer naar Frankrijk verandert dus niet. Het contingent voor eerstgenoemde soort is kwartaalsgewijze vastgesteld in mill. K.G. als volgt: 0.28 (v. j. 0.285); 0.32 (v. j. 285); 0.31 (0-19) en 0.19 (ongewijzigd en voor de tweede soort 0.8 (1.4); 1.5 (1.4); 0.95 (0.6) en 0.4 (on gewijzigd). In een met levendige foto's fraai verlucht artikel toeft Henri Th Stam „In het schoone Noord Brabant." Th. de Zwart schetst op tref fende wijze „Als de grootstad ontwaakt." Th. R. Boosman toont zich gevoelig voor de humo ristische zijde van het schoonmoedersvraagstuk in „Schoonzoon lucht zijn hart." Jet de Bruin vertelt een helden-historie, spelend „In troe bele tijden." Twee pagina's met levendigen tekst en typeerende plaatjes laten ons Een nieuw tehuis; werkloozen bouwend aan de toekomst" zien. Neré Valk begint in deze aflevering z'n nieuwen actueelen roman „Een duikboot ver gaat," die de ellende van de bemanning in den uitersten nood laat zien. Diverse mooie serie en actueele foto-pagina's en de bekende ru brieken van iedere week verleenen deze afle vering weer haar eigen fraai cachet. Men schrijft ons uit Leiden: Een ingezetene vervoegde zich aan het post kantoor alhier aan het zegelloket, waar hij 37 rente-zegels vroeg. „Het spijt mij", zeide de ambtenaar, „doch ingevolge voorschrift mag ik aan één persoon slechts twintig stuks tegelijk verkoopen. Gaat u dus naar den Raad van Arbeid, waar u er zooveel kunt krijgen als u hebben wilt." „Ik heb", aldus antwoordde de ander, „wei nig zin, om, nu ik eenmaal hier ben, een wan deling naar en terug van den Raad van Arbeid te maken, geeft u mij dan alvast maar twintig stuks, dan kom ik over enkele minuten de overige zeventien halen." De ambtenaar mopperde eenige woorden bin nensmonds en gaf de gevraagde twintig rente zegels, die a raison van twaalf gulden door den kooper in ontvangst werden genomen. Hierna plaatste hij zich achter de rij van personen, die aan het loket postzegels kwamen koopen. Toen deze personen geholpen waren, kwam hij weer aan de beurt en vroeg laconiek om zeventien rentezegels. Weer mopperde de ambtenaar eenige onver staanbare woorden, doch hij kon, wijl zijn voor raad toereikend was, den vrager de zeventien zegels niet weigeren. Na 10.20 te hebben ge deponeerd, werden hem de resteerende zeven tien zegels ter hand gesteld. „U neemt mij niet kwalijk", zeide de kooper, „doch, waar u aan één persoon slechts twintig zegels tegelijk mag verkoopen, kom ik twee maal. Ik moet dan wel de tweede maal achter in de rij gaan staan, doch het kost minder tijd en minder moeite dan dat ik heen en terug naar den Raad van Arbeid moet!" Hoe het ook zij, de ambtenaar had aan zijn voorschriften voldaan en de aanvrager kreeg zeven en dertig rentezegels aan.... het post kantoor. In de missie der Kruiheeren te Butler (Minnesota, Ver. Staten van Amerika) is over leden pater J. B. Keijzers, pastoor dier parochie. Pastoor Keijzers was geboortig van Overloon (N.B.) en heeft 20 jaren lang gewerkt aan het geioofswerk in de Vereenigde Staten, waar hfi met voorbeeldigen ijver de vrijwel geheel Neder landsche kolonie te Butier heeft geleid. De overledene is 52 jaren oud geworden. De Staking in België duurt Zwarte ellende in 't Zwarte land De Carnavalsdansers bedelen. De vijftigste dag der staking in de kolen mijnen Bij den aanvang nam het een vaart, alsof in enkele dagen, ja in enkele uren tijds, het con flict ging beslist worden. Beslist onder den drang van bedreiging. Onder den druk van geweld daad. Straatoproer. Schending van eigendom. Vergrijpen aan personen .Bestormen van „Mai- sons du Peuple". Aanrukken van rijkswacht om de omsingelde roode leiders, waarbij de „inter nationale" Vandervelde, te ontzetten. Brand stichting. Gewonden. Dooden. Schrikbewindsdagen. Beslissing scheen niet te kunnen uitblijven. En toch En toch zijn we nu aan den vijftigsten dag der staking. De arbeiders en hun organisaties bevinden zich in een straatje zonder einde. Wegens hun eigen losbollig handelen. En ook, wegens hun lichtzinnig luisteren naar en volgen van lieden, die allerminst het behartigen der belangen van de mijnwerkers op het oog hadden, die uitslui tend streefden naar het verwekken van zoo he vig mogelijke beroering, ter zoo hopeloos móge lijke ontwrichting van het bedrijfsleven. In afwachting van den grooten vooravond. Doch toen, na ietwat laat, maar gelukkig nog niet te laat, ingrijpen van de regeering, de door Moskou betaalde en afgerichte communistische stokebranden op het droge zaten, bemerkten de langzaam tot bedaren komende, opgehitste ar beiders, dat ze kerels geloofd en gevolgd had den, voor wie de actie tot bekomen van loons verbetering slechts het voorwendsel was geweest, om de massa te gebruiken tot uitvoeren van hun plannen. En dat de plannen van die kerels, zoo ze ooit verwezenlijkt werden, de arbeiders in een veel hachelijker toestand zouden brengen, dan ooit het geval was onder de heerschappij van „le plus infame des capitalistus". Het kwaad zou, hoe ernstig ook, toch nog be- betrekkelijk gauw hersteld geworden zijn, ware het niet geweest, dat de socialistische leiders, aanvankelijk totaal de kluts kwijt geraakt wa ren bij 't plots en woest uitbreken van die wilde staking, en zich eveneens te ver gewaagd had den op het terrein van stellige verzekeringen en beloften, tegenover de stakers. Waar ze dezen zoodanig in de handen der communisten zagen, dat zij hun eigen voor mannen bedreigden, dat zij hun eigen volks huizen bestormden, scheen het den leiders, alsof er nog maar één middel overbleef, om hun gehavend prestige, om hun verfladderd ge zag te redden. Dat ééne middel was: Opbieden tegen de communisten. Ze stelden het, onbedachtzaam, verdwaasd, in 't werk. Ze keurden él de daden der stakers goed. Ze verontschuldigden zelfs hun wandaden. Ze keurden alle verweer der patroons af. Ze laakten zelfs hun verzoeningspogingen. Ook waanden ze 't pleit gewonnen, toen ze, heelhuids gebleven, dank aan de bescherming der gendarmen aan wier tact en kranig op treden ze in hun pers en in het Parlement hul de brachten na de gevangenzetting der com munisten weer allengs het volk zagen terug- keeren naar de vergaderingen in de „Maisons du Peuple", en de syndicaten weer hun orde woord aan de leden konden geven. Doch ze ondervonden niettemin, dat het ver trouwen der menigte was geschokt. En om het nog niet méér te verbeuren, dorsten zij haar Het Engelsche Luchtvaart Departement heeft naar aanleiding van onderhandelingen tusschen Perzië en Engeland medegedeeld, dat met in gang van I October de toestemming, gegeven aan de Engelsche Luchtvaartmaatschappij, om Wij lezen in „De Nederlander"; Willem, Kardinaal van Rossum was een groote in het Roomsche Israël. Hij had zich, geboren uit een eenvoudig gezin te Zwolle, gevoegd tot de orde der Dominica nen, waarin hij om zijn gaven al spoedig erkend werd als een leidende figuur. In Ro me nam hij een voorname plaats in. Toen paus Pius X had besloten een Nederlander tot Kardinaal te benoemen, en er bezwaren waren om den Nederlandschen Aartsbis schop den Kardinaalshoed uit te reiken, was pater Van Rossum onder de reguliere geestelijken de man, die tot de plaats van het Kardinaalschap werd verkozen. Hij heeft meer dan 20 jaar te Rome, sinds zijn verheffing tot dien post, gearbeid met bui tengewone inspanning. Den naam der Ne derlanders van groote organisatoren voort te brengen, heeft hij in zijn kerk bevestigd: als hoofd van de congregatie „tot verbrei ding des geloofs", waartoe hij in 1918 door Benedictus XV was benoemd. In die functie was hij het hoofd van de Zending, die de Roomsche Kerk over de heele aarde drijft onder andersdenkenden, thans, in de eer ste plaats onder de heidenen en de Mo hammedanen. Onder de Roomsch-Katho- lieken van alle landen heeft hij de geest drift om het Evangelie te brengen aan alle volken, sterk vermogen aan te wakkeren, zoodat het aantal Roomsch-Katholieken, die zich als missionaris aanmeldden, be langrijk gerezen is in de jaren van zijn ambtsbediening. Een groot dienaar van zijn Kerk is met dezen Nederlander heengegaan. De „N. R. Crt." schrijft o.m.: De figuur van Willem Marinus van Ros sum zal in de geschiedenis van het Roomsch Katholicisme in Nederland tot in lengte van dagen blijven voortleven. De heugenis aan den man, die als Nederlander in de Roomsch Katholieke Internationale op één na de hoogste plaats bereikte, zal meer nog misschien aan de buitengewone hoogwaar digheid, welke hij in de Kerk bekleedde, dan aan zijn persoon zijn te danken. Het was wel een uiterst gewichtig oogen- blik voor het Nederlandsche Roomsch Ka tholicisme, toen op 27 November 1911 paus Pius X in een geheim consistorie naast an dere geestelijken ook Willem Marinus van Rossum met de op één na hoogste waardig heid in de Kerk vereerde, een benoeming, welke op 30 November daaraanvolgende in een openbaar consistorie werd bekrach tigd Dat de Paus juist dezen geestelijke op droeg, hem als legaat te vertegenwoordigen op het Eucharistisch Congres te Amster dam, lag voor de hand, maar als een bij zondere onderscheiding mag toch wel gel den, dat hem de taak werd toegewezen, in 1922 de uitermate ingewikkelde toestanden in de Roomsch-Katholieke Kerk van Noor wegen op een inspectie-reis persoonlijk te onderzoeken en daar met zijn kunde en zijn beleid op diplomatieke wijze de Kerk uit 'n moeilijke impasse te redden Ongetwijfeld heeft zijn benoeming en in zonderheid zijn aanwezigheid op het Con gres van 1924 te Amsterdam medegewerkt aan de hernieuwing van Roomsch-Katho lieke bezieling in Nederland. En, zoo grootsch als de vreugde om zijn verschij ning is geweest, zoo diep zal de rouw zijn, nu deze voor een landgenoot tot zeldzaam hooge internationale positie verheven gees telijke van het wereldtooneel verdwijnt. Maar toch zal geen rouw in staat zijn 't licht te overschaduwen, dat voor Roomsch- Katholiek Nederland zal blijven uitstralen van deze historische figuur. In een hoofdartikel schrijft „De Volks krant" o.m.; Hij was, meer dan welke waardigheidsbe- kleeder in de Kerk onder den Paus ook, een wereldfiguur. Zijn ambtsgebied strekte zich over de ge heele aarde uit: als prefect der Congregatie van de Propaganda bestreek hij de vijf werelddeelen met zijn werkdadige actie, met zijn brandenden ijver. Van het missie-werk, waaraan duizenden priesters en religieuzen zich wijden op de ijsvelden, onder den tropischen hemel, in door de natuur gezegende en gevloekte oor den, waaraan millioenen katholieken hun belangstelling en liefde hebben verpand, was kardinaal Van Rossum het groote en machtige, maar meer nog het onvermoeid werkzame hoofd. Die aandrift tot den arbeid, waarop de hooge leeftijd geen invloed had, heeft, zoo niet zijn dood veroorzaakt, dan dezen toch ongetwijfeld verhaast. Zijn vacantie is aan het apostolisch werk gewijd geweest: in plaats van zich wat rust te gunnen, toog de hoogbejaarde naar De nemarken tot bijwoning van het Eucharis tisch Congres te Kopenhagen, en van daar begaf hij zich naar ons land, om, hoofd van het missie-wezen, een zijner arbeiders in den missie-wijngaard, tot bisschop te wij den. Daarna zou hij rust nemen. Die rust heeft de kardinaal gevonden, de eeuwige rust. Een groot Nederlander, een groot Kerk voogd is in Kardinaal van Rosum verloren, aldus het „Huisgezin": Maar niet Nederland alleen zal rouw dra gen over het verlies dat het lijdt, niet ook Rome, waar hij een zoo vooraanstaande plaats innam; heel de katholieke wereld, tot in de verste schuilhoeken waar het ka tholieke geloof wordt beleden en verkon digd, zal rouwdrager zijn. Doch deze rouw heeft tevens iets ver- troostends; er zal treurnis zijn over het heengaan van een zoo groot en wijs man, maar met de verblijdende zekerheid, dat de ontslapen kardinaal in den Hemel een machtige voorspreker zal zijn voor het groote werk ten slotte het eenig groote waaraan hij zijn leven heeft gewijd en waarbij hij is bezweken: de verbreiding van het H. Geloof. Het leven en het sterven van den kardi naal, leven en sterven in de volle wapen rusting van het Geloof, leven en sterven in de vervulling van zijn hoogsten plicht, is een lichtend voorbeeld voor alle katholie ken, wat ten slotte hun groote zorg, hun eerste bemoeienis moet zijn. Zoo van één, dan zal de nagedachtenis van den grooten Nederlandschen kardinaal heel de wereld over in dankbare en eerbie dige nagedachtenis blijven. Men bericht ons uit Leipzig, d.d. 29 Augus tus: Het onderwerp van den dag was hier giste ren de door rijkskanselier von Papen op de bijeenkomst van Westduitsche boerenbonden te Munster gehouden en door alle Duitsche radio stations uitgezonden rede, die tot heel wat commentaren aanleiding gaf. De groote licht zijde van het plan, dat er namelijk gelegenheid zou komen om aan 1millioen menschen werk te verschaffen, was voor velen voldoende om het een ideaal programma te vinden. Er waren er echter ook, die de zaken met meer nuchter heid bezagen en meenden, dat de oplossing minder eenvoudig was dan zij werd aangekon digd. Tot hen behoorde de heer Bolte, president van de Kamer van Koophandel in Leipzig en een der voornaamste woordvoerders op den persavond, die Zondag door het bestuur der Messe ter ontvangst van de hier aanwezige journalisten was georganiseerd. Bovendien kon deze spreker, hoewel begaan met het lot van het landbouwbedrijf, de vrees niet onderdruk ken, dat de regeering in haar zorg voor ge noemd bedrijf met contingenteeringsmaatrege- len te ver zou gaan, tot nadeel van den voor Duitschland zoo hoogst noodzakelijken uitvoer. Hij pleitte voor grootere vrijheid van den han del. Tevoren had Dr. Raimund Khöler, presi dent-directeur van het Leipziger Messamt. in zijn openingstoespraak eenige gedachten ont wikkeld, die steun kunnen geven aan de be strijding van de tegenwoordige depressie. Hij meende, dat de verbetering moest komen van binnen uit en van ondéraf. Daarom een ge zonde handelsmoraal, herstel van vertrouwen en meer daadwerkelijke waardeering voor de bedrijven van kleineren omvang. Het verdient vermelding, dat de land- en tuinbouw, alsmede de veehouderij voor het eerst op uitgebreide schaal tot de Leipziger Messe zijn toegetreden. Dit is geschied door de stich ting van een „Mitteldeutsche Landwirtschafts- markt", die de ruime hallen 7 en vrijwel ge heel vult. De deelnemers behooren tot de na volgende landen: Saksische republiek, provincie Saksen, Anhalt en Thüfingen. Het doel is den afzet van land-, tuinbouw- en zuivelproducten, zaaigranen, groot en klein vee, landbouw machines en werktuigen, enz. te bevorderen. Er hebben ook veilingen van de talrijk aan wezige paarden plaats. Door de officieele spre kers is betoogd, dat het Duitsche volk voor zijn voedselvoorziening feitelijk niet meer afhanke lijk is van het buitenland. Niet minder dan 9000 postduiven zijn op gelaten, om de mare van de opening in geheel Duitschland bekend te maken. Volgens een communiqué van het Leipziger Messamt kan het bezoek uit de landen, die den invoer niet al te zeer belemmeren, goed ge noemd worden. Dit geldt o.a. voor Nederland. België en de Vereenigde Staten. De afdeelin- gen voor nieuwe vindingen, meubelen, bouw-, woning- en bedrijfsbenoodigdheden trokken tot heden de meeste belangstelling. Speciaal in de Messe-wijken hebben de deel nemers aan den etalage-wedstrijd hun uit stallingen prachtig verzorgd, waarbij gunstige effecten zijn bereikt met de artikelen zelf, zonder verdere versiering. Het is zeer beziens waardig. niet wijzen op sommige tekortkomingen, op sommige wantoestanden, en bleven ze alles, wat de arbeiders vergden, als onaantastbaar verde digen, terwijl ze alles, wat de patroons aan be- middelends voorstelden, als onaanvaardbaar af wezen. Ze waren en zijn de gevangenen van hun eigen woorden. Het zou een él te groote verne dering geweest zijn, hadden ze naderhand moe ten bijdraaien, moeten bekennen, dat ze in hun angst van door de bolsjewistische elementen overvleugeld te worden, er maar op los beves tigd en beloofd hadden. Om den deels herwon nen, politieken invloed niet te verliezen, blijven zij hardnekkig met de hardnekkigen, onhandel baar met de onhandelbaren. Zelfs zijn zij er langzamerhand toe gekomen nogmaals om een wit voetje te behouden bij de stakers smadelijk af te geven op de aanwezigheid en het patrouilleeren der rijkswacht, in de mijn streek. Alhoewel het toch dezelfde rijkswacht is, die Vandervelde behoedde voor een gansch andere dan oratorische toetakeling, en die door het bestuur der volkshuizen telefonisch werd ter hulp geroepen, om ze voor vernieling door de opgewonden stakersbenden te vrijwaren. Vijftig dagen duurt het reeds.... Ondertusschen wordt er gebrek geleden. Grievend gebrek geleden. Het bemiddelend optreden van de regeering is tot nog toe zonder eenigen uitslag gebleven. Met den beperkten steun, dien ze ontvingen, hebben de stakers aanvankelijk wel, bij het verbruiken van hun luttel spaargeld, zich boven water kunnen hou den. Doch sinds lang is dit luttel spaargeld opgeteerd, hebben ze voor het dagelijksch be staan niets anders meer dan den beperkten steun Een bewijs van die verergering tot nood, van die ontaarding tot ellende, kregen de Brusse laars heden te zien, in het zoo onverwachte als zonderlinge opdagen van de beroemde Gills": van de ook in het buitenland overbekende ver- eeniging, die telkenjare de voornaamste aan trekkelijkheid uitmaakt van den carnavals- tocht, in het leuke Henegouwsche stadje Bin- che. Telkens wanneer zij bij dien jaarlijkschen optocht verschijnen, in hun kakelbonte dracht, boven het bordpapieren masker de kroon van rechtstaande, haast anderhalven meter hooge struisvogelpluimen (de waarde van elk van d:e tooisels wordt geschat op ruim tienduizend frank), en met hun rond mandje vol nage maakte sinaasappels in de hand, onverpoosd trippeldansend op den deun van een sommaire fanfare, en 't geroffel van den al maar den zelfden trommelslag, terwijl de om hun middel hangende belletjes leutig rinkelen, telkens wanneer zij zoo verschijnen, worden ze op da verend applaus onthaald, dat niet van de lucht is zoolang ze zichtbaar zijn. Want in die groep, met zijn heerlijk folkloristisch karakter, leeft het verre verleden op met al zijn kleur, met al zijn oorspronkelijkheid. Gesticht in de zeven tiende eeuw, was het immers een ijzeren regel, dat de „Gills" nooit buiten de stad zouden gaan, dat, wie ze in hun van vader tot zoon overgaande optreden wilde bewonderen, naar Binche moest komen. Die ijzeren regel werd voor de eerste maal gebogen in 1930, toen, bij de opvoering, in den Muntschouwburg te Brussel, van „Les fastes beiges" (België's heerlijkheden), ook de „Gills" ten tooneele verschenen, en al dansende, sterk door hun prerogatieven, met hun nagemaakte sinaasappels, duchtig het aristocratische pu bliek bombardeerden. Heden kreeg die ijzeren regel weer een wrong. Heden trokken de „Gills" door de straten der voorsteden van BrusseL Niet in dichten stoet In groepjes van slechts twee, ieder vergezeld van twee trommelslagers. Op 't eentonig ge- tamboer, dansten ze, meest achterwaarts, draai den ze, rinkelrankelden hun bellen, klosten met hun klompen, wiegewuifden hun pluimen, schok- kelde hun nu ledig mandje. En van deur tot deur bood een bleeke vrouw de buitenkomende, nieuwsgierig toeziende bewoners, een foto van de „Gills"-groep te koop. Ter ondersteuning van de stakers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5