De staking in de koopvaardij „KENTERING" Teruggave van 't Saargebied Première op 9 September WEGWEDSTRIJDEN Artikel van von Papen WEDEROM ARRESTATIES IN SPANJE De verdwenen Lee en Bochkon DONDERDAG 1 SEPTEMBER De voorstellen niet aanvaardbaar Sulkey gekanteld Film van het R.K.W.V. Binda wereldkampioen Mollison geeft het op Zuiveringop ministeries Verhooging Duitsche tarieven UIT DE FILM KENTERING" VAN HET R. K. W. V. De kinderen der arbeiders voor mie Leo XIII de encycliek „Re-' rum Novarumschreef. Men zie voor bijzonderheden de rubriek „Kunst van heden De heer Brautigam over de besprekingen met den Rijksbemiddelaar Bij de K.N.S.M. Voorstellen van den Rijks- bemiddelaar afgewezen KANO GEVONDEN Drijvend op de Noordzee NED. R. K. BLINDENBOND „ST.ODILIA" Een jubileumvergadering HARING VOOR DUITSCHLAND Worden invoerrechten verhoogd? Geen verhooging? Kruithof uit Voorburg tijdens de harddraverijen te Hilversum op slag gedood KUNST VAN HEDEN In den strijd om het wereldkam pioenschap reden de Hol landse he profs schitterend BOEK EN BLAD De strijd der profs DRAMA TE ROTTERDAM Familietwist met doodelijken afloop DE LEIDSCHE GEHEIME ZENDER Kantonrechter velt vonnis BALLONVAARDER OPGEPIKT Hij was op het IJselmeer neergekomen PAARDEN OP HOL GESLAGEN Militair licht gewond DOOR AUTO GEGREPEN Negenjarig jongetje ernstig gewond Als een blad op den wind Hij keert per boot terug De heer Brautigam, voorzitter van de con tact-commissie van organisaties van werkne mers ter Koopvaardij heeft Woensdag in een persgesprek het volgende medegedeeld: In de Dinsdagmiddag gehouden besprekingen met den rijksbemiddelaar en de vertegenwoor digers van de werkgevers is het conflict niet opgelost. De Rijksbemiddelaar heeft op zijn voorstel spoedig antwoord gevraagd en van avond zal de contact-commissie in een verga dering haar antwoord vaststellen. Zooals het voorstel van den Rijksbemiddelaar luidt, komt de contact-commissie weinig acceptabel voor. Met de erkenning van de moeilijkheden waar in het scheepvaartbedrijf verkeert, is er tegen over den Rijksbemiddelaar de nadruk opge- leg dat de huidige gages van alle categorieën na de reeds toegepaste verlagingen, als loon staan beneden het peil van vergelijkbare groe pen van andere Nederlandsche werknemers en dat het daarom onmogelijk is over verdere ga gesverlagingen zonder meer te spreken. Voor de eerste maal is, althans van de zijde van den rijksbemiddelaar, waardeering voor dit standpunt uitgesproken, wat door de reeders nimmer is gedaan. Voor ons, zoo zeide de heer Brautigam, is het buitengewoon moeilijk om tot opheffing van het conflict over te gaan, zonder dat van de bedoelingen van de reeders ten aanzien van het derde punt iets bekend is. Verder is er tegenover den rijksbemiddelaar en de werkgevers de nadruk opgelegd, dat, zoomin als in het verleden de werkgevers di recte actie dólden in het bedrijf en daaraan steeds het hoofd boden, zooals met name in de textielindustrie en als bij een onderneming een conflict ontstond, dit door de werkgevers met uitsluiting werd beantwoord, wij in de noodzakelijkheid zijn gebracht tegenover indi- vidueele maatregelen van de reeders dezen te genmaatregel te stellen, teneinde te voorko men dat in de toekomst dergelijke kleine din gen tot een groot conflict aanleiding kunnen zijn. Uit deze overweging is het vijfde punt van de eischen ontstaan. Ten aanzien van het vierde punt deelde de heer Brautigam mede, dat dit in het door den rijksbemiddelaar opgestelde communiqué niet geheel juist is weergegeven, zonder dat hij hem daarvan evenwel een verwijt voor maken wilde. Voor de vrachtvaart gold bij de contactcom missie de overweging dat de mogelijkheid tot eenige werkverruiming aanwezig kon zijn, in dien met erkenning van dit begrip de beide in het contract betrokken partijen iets wilden doen, als daarbij ook de medewerking van de regee ring zou zijn te krijgen. Men meende daarbij te mogen veronderstellen, dat, waar ten op zichte van andere bedrijven ten bate van de werkverruiming door de regeering hulp wordt verleend dit voor dit deel van het scheepvaart bedrijf niet uitgesloten behoefde te zijn. Zonder dat dus van een besliste medewerking tot gageverlaging is gesproken, is hiermede wel de bereidheid uitgesproken door de contact commissie om op dezen voet mee te werken, waardoor dit het karakter zou krijgen van een tijdelijken maatregel. Juist omdat bij deze on derhandelingen de regeering moet worden be trokken, acht de contactcommissie een termijn van twee maanden voor handhaving van de status-quo noodig. Gisteren hebben de I. T. F. en de A. I. O. M. (Internationales van Zeelie den en van Scheepsofficieren) de buitenland- sche organisaties met den gang van zaken op de hoogte gebracht. Morgen wordt te Rotter dam een bespreking gehouden tusschen den heer Pimmen en de bestuursleden van den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders en Dins dag zal met de Internationale van Officieren worden geconfereerd, waarna tot verdere maat regelen kan worden besloten. Woensdagmorgen is opnieuw de gelegenheid opengesteld tot monstering voor de vrachtsche pen „Nereus" en „Pluto" van de Kon. Nederl. Stoomboot Maatschappij te Amsterdam, welke schepen Woensdag moesten vertrekken. Naar wij vernemen is ook thans voor deze monste ring vrijwel niemand opgekomen; eveneens was dit het geval ten aanzien van het stoomschip Ariadne" van dezelfde maatschappij. De Contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij te Rotterdam heeft Woensdagavond aan den heer mr. dr. de Vries, plaatsvervangend Rijksbemiddelaar in het der de district te 'sGravenhage een met redenen omkleed schrijven gericht, waarin zij mededee- len niet op zijn voorstel te kunnen ingaan. Woensdagmiddag heeft de schipper van het instructievaartuig „Prinses Juliana" van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam, op de Noordzee dwars van Scheve- ningen drijvende gevonden een vermoedelijk Duitsche zeekano met luchtkasten, gemerkt O.B.G. 1714. De „Prinses Juliana" heeft de kano Woens dagavond te Amsterdam binnengebracht. Op 5 en 6 September as. houdt de Neder landsche R. K. Blindenbond „St. Odilia" zijn bondsvergadering te Rotterdam. Daar deze bijeenkomst samenvalt met het 12K-jarig bestaan van den Bond en het tien jarig bestaan der afdeeling Rotterdam, zal het een eenigszins feestelijk karakter dragen. Te Rotterdam heeft zich een comité van ont vangst gevormd, die den blinden, welke uit alle deelen des lands samenkomen, een paar prettige dagen zal bereiden. De bond mag met groote tevredenheid terug zien op het werk in het afgeloopen tijdperk door haar verricht. Om. hebben tal van blin den aan haar een bestaansmogelijkheid te danken. Het ging vaak langzaam en moeilijk, doch stap voor stap is terrein in de richting der vooruitgang gewonnen en de Bond zal voortgaan te werken voor het heil der blin den. Een der eerste vereischten is, een eigen braillepers en brailleuitgaven. Al wie daaraan wil medewerken kan dit doen door het stor ten van een geldelijke bijdrage. Elk bedrag zal welkom zijn. Het gironummer der vereeniging is 134209, kantoor Amsterdam. 5 September zal gewijd zijn aan de jaarver gadering en wordt besloten met een feest avond. 6 September begint met een gezongen H. Mis, waaronder H. Communie. Te 11 uur vangt de groote boottocht aan. Omstreeks drie uur feestdiner, waarna receptie. Men hoopt, dat na het passeeren van den koperen mijlpaal, de braillepers gauw geen illusie meer zal zijn, doch dat het met de hulp van onze ziende medeburgers, een werkelijk heid zal worden. Het feest is zoo bijzonder geschikt om iets bij te dragen. Helpt daarom mee, opdat de blinden spoedig meer lectuur zelf kunnen lezen. Volgens het „Berliner Tageblatt" zou een ver hooging van het Duitsche invoerrecht op haring op komst zijn. De Duitsche regeering had om het weer in dienst stellen van opgelegde stoomtreilers aan te moedigen, den reeders een z.g.n. „uitrustings- crediet" van 10.000 M. aangeboden voor iederen stoomtreiler, die zij weer in de vaart zouden brengen. De meeste reederijen weigeren de voorwaar den aan te nemen. Zij willen slechts 40 50 pCt. van hun stoomtreilers op haringvangst uit zenden. De regeering heeft inmiddels het plan, het streven der reeders te ondersteunen door het invoerrecht op buitenlandsche haring te ver- hoogen en wel door een verlaging van de con tingenten. Bij den Bond van Nederlandsche Haringhan delaren en de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Leiden is van verschillende zijden bericht ingekomen, dat de verhooging van het invoerrecht op haring in Duitschland niet doorgaat. Wel wordt het invoerrecht blijkbaar voor een aantal andere artikelen verhoogd, waarover wij echter nog geen verdere bizonder- heden vernomen hebben. Tijdens de courses van de Hilversumsche harddraverij- en renvereeniging, welke Woens dagmiddag op het Sportpark te Hilversum werden gehouden, is een droevig ongeluk ge beurd, dat aan den bekenden rijder J. Kruit hof uit Voorburg het leven heeft gekost. Het ongeluk geschiedde bij de laatste course, een handicap-draverij voor heerrijders. De heer Kruithof in vinnigen strijd gewikkeld, lag met Kastelein aan den kop, toen in de laatste bocht de sulkey kantelde. De heer Kruithof viel op het hoofd en stierf enkele oogenblikken na den val. Waarschijnlijk is een halswervel gebro ken. Zijn lijk is 'vergebracht naar het Diaco- nessenhuis. De overledene was ongeveer zestig jaar oud. De heer Kruithof was een bekend aannemer. Hij was o.m. de bouwer van het Olympisch Sta dion te Amsterdam, onder architectuur van Jan Wils. In verband met dit ongeval werd de laatste course afgelast. Zooals begrijpelijk veroorzaak te het ongeluk groote consternatie. Zijn zoon en dochter waren bij het ongeluk aanwezig. De overledene was een trouw be zoeker der Hilversumsche draverijen. In 1930 werd hij winnaar van den wisselprijs met „Rols Royce", terwijl meerdere prijzen hem ten deel vielen. Ook ditmaal scheen de zege voor hem weg gelegd, hoewel hij gehandicapt werd door de bochten. Op Vrijdag 9 September a.s. zal in het Rem- brandt-theater te Utrecht de première plaats hebben van de film „Kentering", in opdracht van het R. K. Werklieden Verbond gemaakt door Jan Hin, naar een scenario van Albert Kuyle en Close Up. Reeds ongeveer een jaar geleden werd met de opnamen voor deze film een aanvang ge maakt, in Utrecht, Weesp, Rotterdam, Am sterdam, Brussel, Rome, Parijs en meerdere plaatsen. De film „Kentering" heeft tot onderwerp de katholieke arbeiders-beweging, ontstaan en aangemoedigd door de Encycliek „Rerum No varum" van Paus Leo XIII. De film grijpt te rug naar de jaren vóór de encycliek en brengt in beeld de meer dan ellendige verhouding tus schen werkman en werkgever en het groot te kort aan levensgeluk van den arbeider. Uit dezen nood werd de Encycliek geboren, die de rechten en plichten van beide partijen formu leert. Van Rome uit golft het Pauselijk woord de wereld over, opgevangen door den mensch die werkt en den mensch die laat werken. Van de kansels der geheele wereld wordt het woord in de kerken vernomen en de kranten brengen de waarschuwingen van den Paus in alle ge zinnen. De bevrijding van den arbeider schijnt ingeluid. De eerste schuchtere pogingen tot or ganisatie groeien uit tot een sterk en bewust streven, dat het Pauselijk gezag achter zich voelt. Doch zij, die in de eerste plaats naar den Paus hadden te luisteren, hebben den storm over zich heen laten gaan en zoo spoe dig mogelijk een nieuwen aanval ondernomen op datgene, wat het Hoofd der Kerk als het recht van den arbeider onaanvechtbaar had verklaard. Een nieuwe stem wordt uit Rome vernomen: de huidige Paus zendt zjjn Ency- Woensdag werden de wereldkampioenschap, pen wielrennen voortgezet met de wegwed strijden voor amateurs en professionals. Zooals verwacht werd toonden zoowel bij de amateurs als bij de profs de Italianen zich de sterksten en hebben de grootste triomphen behaald. De groote verrassing was heden het rijden van de Hollandsche profs Bogaert, Va- lentijn en Braspenning. Met een slag hebben zij zich geschaard onder de sterkste wegren ners ter wereld en de plaatsen, die Valentijn en Braspenning innemen in het eindklasse ment bewijzen, dat zij op een schitterenden wedstrijd kunnen terugzien. Doch laat ons eerst beginnen met de ama teurs. De amateurs moesten het traject van Ca- stelli tweemaal rijden, dus een afstand van tweemaal ongeveer 68 K.M. Niet minder dan twee en dertig amateurs verschenen vanmor. gen aan den start, welke 15 verschillende lan den vertegenwoordigden, n.l. Italië, Zweden, Oostenrijk, Denemarken, Duitschland, Enge land, Nederland met Slaats en Willems, België, Zwitserland, Polen, Luxemburg, Hongarije, Frankrijk, Tsjechoslowakije en Joegoslavië. Onze amateur Willems was reeds in de eer ste ronde gedwongen den strijd op te geven. In de nabijheid van Aricca kwam hij te val len, waardoor hij zich genoodzaakt zag den strijd op te geven. S'oats hield intusschen moedig vol en gedurende de eerste ronde van ruim 68 K.M. wist hij zich bij den kopgroep te plaatsen. Hij kon het tempo echter in de tweede ronde niet volhouden en zakte lang zamerhand af. Hij slaagde er tenslotte nog in de 15e plaats te bezetten. Zijn tijd bedroeg 4 uur 53 min. 1 sec., ongeveer twintig minuten langer dan dien van den winnaar. De Italiaan Martano wist het wereldkam pioenschap in den eindspurt te winnen. De uitslag van het wegkampioenschap der amateurs luidde: 1 wereldkampioen Martano (Italië) tijd 4 uur 33 min. 52,2 sec.; 2. Egli (Zwitseland)3. Chocque (Frankrijk)4. Macchi (Italië)5. Hein (Luxemburg)6. Lohmann (Duitsch land); 7. Poffé (België); 8. Weissmayer (Oos- cliek „Quadragesimo Anno" de wereld in. Een nieuw gevoede verwachting is de inzet gewor den van de uiteindelijke overwinning. Het ontstaan en de verspreiding van de ge dachten der Encycliek vormen den documen- tairen inslag van de film, die door de belang rijke rol van de Encycliek niet zoozeer een speelfilm wordt in den gebruikelijken zin, doch ontstond uit een fusie tusschen documentaire en speelfilm. Voorafgaand aan de vertooning van „Kentering" zal de film „Rome", even eens voor de eerste maal, worden vertoond. Deze film geeft een kort beeld van de stad Rome, meer speciaal van de onvergelijkelijke fonteinen en waterwerken van deze stad. ESPERANTO IN EEN DOOSJE, door Hans Bakker. Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. wang Bakker is propagandist voor Esperan to. En als zoodanig kreeg hij vaak te hooren: „Wat is Esperanto eigenlijk?" En dan verge leek hij deze wereld-hulptaal met een bouw doos, zooals men van de stukken en hulpstuk ken van een mecano een onbegrensd aantal voorwerpen bouwen kan, zoo bouwt men mei de grondwoorden de voorname stukken van het Esperanto, en met de hulpstukken, de voorvoegsels en achtervoegsels, een volledige taal, waarin elke gedachte tot uitdrukking te brengen is. Men leert dus de grondwoorden een aantal vindt men er op kaarten in een doos bijeengebracht men hecht er volgens een vaste beteekenis een achter- of een voor voegsel of beide aan eveneens in de kaartjesdoos te vinden en men kent de taal voor men er erg in heeft. De visueele methode die hier de helpende hand biedt, draagt in ieder geval tot het spoedig verkrijgen van een helder inzicht in den taalbouw bij. Een leerboek met lessen, waarop een sleutel leidt den leerling geleidelijk dieper in de hulptaal in. Bij de boekdrukkerij G. Hovens Gréve te Steenwijk is verschenen het jaarverslag over 1931 en verslag van het verhandelde in de algemeene vergadering van afgevaardigden der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiks- oord. Verschenen is het tweejaarlijksch verslag over 1930 en 1931 van den Ned. R. K. Bond van Houtbewerkers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakgenooten „Sint Antonius van Padua" tenrijk); 9. Sella (Italië); 10. Johnson (Zwe den); 11. Tjor (Zweden); 12. Scheller (Duitschland). Precies om 10 uur waren de profs van de Passegiata Archeologion vertrokken, 21 in to taal. De startvolgorde was Italië, België, Span je, Engeland, Nederland met de renners Bo- gaerts, Braspenning en Valentijn, Zwitserland, Luxemburg en Frankrijk. De beroepsrijders moesten driemaal het tra ject afleggen, in totaal dus ongeveer 205 K.M. In de eerste ronde werd dadelijk een straf tempo ingezet. Na 53 minuten bereikte het hoofdpeleton het plaatsje Frascati. Hier had den de Italiaan Bertoni en de Hollanders Va lentijn en Bogaert de leiding. De andere ren ners lagen toen ongeveer drie minuten achter. De Engelschman Mills was reeds eerder terug gevallen. Intusschen werden de leiders bij Araccia weer door de anderen ingehaald, waarna het leidend peleton uit 11 renners bestond. Guerra had toen de leiding. Merkwaardig was, dat de Fransche cracks toen reeds kans loos waren, Magne en Godinat hadden flinken achterstand, terwijl Leducq n.b. reeds had moeten opgeven. Terug in Rome bestond het leidend peleton uit 12 renners, waarbij Bo gaert, Guerra en Valentijn de leiding hadden. Het tempo van de tweede ronde was aanmer kelijk minder vlug. Om 12.10 uur begonnen arriveerde het hoofdpeleton om 14.45 weer voor de tweede maal te Rome. Bertoni gaf den toon aan en trachtte telkens weg te spurten, waar door het veld nog al eens uit elkaar gerukt werd. Toen voor de tweede maal de helling moest worden genomen leidden Guerra en Bertoni voor Magne en de schitterend rijdende Hollanders. Even later had Magne de leiding genomen, die zich na de eerste ronde schitterend her steld had en zijn geheelen achterstand had ingeloopen. Op de tweede en derde plaats lagen Braspenning en Valentijn. Hadden de Hollanders in de eerste ronde vrijwel steeds de leiding gegeven aan het pe leton, in de tweede ronde traden de Italianen reeds meer op den voorgrond, doch toen de derde ronde inging lagen onze Hollandsche renners nog in fraaie positie. Vooral het rijden van Valentijn dwong aller bewondering af, terwijl Braspenning zich uit stekend weerde. In de derde ronde zakten de Hollanders ten slotte, kon het ook anders, iets af. Vooral Bin da en Bertoni reden schitterend en het was al spoedig bij de finish bekend, dat beide Ita lianen een belangrijken voorsprong hadden weten te nemen op de overige renners. Was de organisatie overal perfect in orde, bij de finish deugde er letterlijk niets van. De Ita- liaansche toeschouwers waren zoo geestdriftig, dat zij alle afzetting omverliepen en zich bij de finish verzamelden. De persplaatsen wer den ondersteboven geloopen en onder de grootst mogelijke verwarring stormden Binda en Bertoni op de finish af. Met slechts een wiellengte verschil werd Binda wereldkam pioen in den tijd van 7 uur 1 min. 28,2 sec. De tijden van de andere deelnemers waren door de groote wanorde bij de finish vrijwel niet te nemen. Valentijn kwam als zesde aan het slechts gering onderling verschil met Bras penning. De tijd van Valentijn bedroeg 7 uur 8 min. 37.8 sec. Ook Bogaert bereikte de fi nish, doch we konden niet noteeren op welke plaats. De uitslag luidde: 1. wereldkampioen Binda (Italië) tijd 7 uur 1 min. 28.2 sec.; 2. Bertoni (Italië) op een wiellengte tijd 7 uur 1 min. 30 sec.; 3. Frantz (Luxemburg) tijd 7 uur 3 min. 20.6 sec.; 4. Montere (Spanje) tijd 7 uur 6 min. 43.4 sec.; 5. Guerra (Italië) tijd 7 uur 7 min. 37.2 sec.; 6. Valentijn (Nederland) tijd 7 uur 8 min. 37.8 sec.; 7. Braspenning (Nederland) 7 uur 8 min. 38 sec.; 8. Haemerlinck (België). Te Rotterdam heeft Woensdagmorgen een familietwist 'n bijzonder bloedig einde genomen. De 39-jarige H. W., koopman van beroep, heeft den 41-jarigen G. B. Helders, zeeman, wonende in de Rotterdamschestraat 25b, met een dolk Zooals destijds gemeld hadden dezen zomei twee ambtenaren van den Rijks-Radiodienst uit Den Haag bij den heer O., aan de Hooge- woerd te Leiden, een inval gedaan en een vol- ledigen. radio-zender in beslag genomen. Hiervoor heeft de heer O. thans terecht ge staan voor het Kantongerecht te Leiden, wijl hij zonder vergunning van den Minister een installatie voor uitzenden van radio-berichten aanwezig had. De heer Schenderlach, adj.-commies bij de P.T.T. en lid van de radio-commissie, ver klaarde aan den w.n. Kantonrechter, mr. G. H. E. Nord Thomson, dat de clandestiene zender veel storingen veroorzaakte, die zelfs in Frankrijk waarneembaar waren en dat de ont vangers in het binnenland herhaaldelijk hinder van dezen clandestienen zender ondervonden. De heer O. had ook aan hen verklaard, dat hij onder de letters B.A.P.F. had uitgezonden. Bij de inbeslagname ontbrak de lamp, die de ambtenaar niet had kunnen vinden. Er zijn in ons land niet minder dan drie honderd geheime zenders. De amateurs gaan met hun uitzendingen door en worden zij gesnapt, dan denken zij er met een kleine boete af te komen. Op die manier ontduiken zij de tien gulden vergoeding per jaar. De heer O. heeft thans aan £en Minister een zendvergunning gevraagd en zal eerstdaags voor het examen worden opgeroepen. De ambtenaar van het O.M. eischte tegen verdachte 40 boete of 20 dagen hechtenis. De Kantonrechter, dadelijk uitspraak doende^ veroordeelde den heer O. tot 25 boete Oi 2 dagen hechtenis met teruggave van het inbeslaggenomen toestel. Woensdagavond rapporteerde kapitein B. de Jong van de Sint Martinboot, die te Lemmer binnen kwam, dat hij een ballonvaarder had opgepikt, die tusschen Marken en Urk rond dreef. Het was de heer Van Sommeren uit Brussel, die ter gelegenheid van het Konin- ginnefeest in het Amsterdamsche Stadion was opgestegen. Hij was in de richting van het IJselmeer afgedreven en op het water neer gekomen. In vrijwel uitgeputten toestand werd hij door genoemde kapitein aangetroffen en aan boord genomen. Inmiddels is de heer v. S per nachtboot weer naar Amsterdam vertrok ken, terwijl de ballon per zelfde gelegenheid naar Amsterdam is vervoerd. Woensdagmorgen te half tien is te 's-Gra- venhage aan den 21-jarigen dienstplichtigen soldaat C. van Vliet, van het 2e Regiment Veld-Artillerie, le Batterij, een ongeluk over komen, dat gelukkig geen ernstige gevolgen heeft gehad. Genoemde militair, was gezeten op een van de zes paarden, gespannen voor een stuk ge schut, dat zieh naar de parade begaf. Ter hoogte van de Delistraat, bij het afrijden van de helling ter plaatse, kwam uit tegenoverge stelde richting een personenauto aanrijden. De paarden voor een der stukken werden schichtig. De bestuurder van den auto zulks bemerkend, vluchtte uit den wagen die op den rijweg bleef staan. Inderdaad sloegen de paarden op hol, botsten daarbij tegen den auto op, waarbij van Vliet kwam te vallen en het voorspan over het lichaam kreeg. Onmiddellijk bracht men de paarden tot staan en vervoerde men het geschut, waarvan een viertal paarden werd afgespannen naar de Riouwstraat. Van Vliet werd per ziekenauto naar het Militaire Hospitaal overgebracht, waar hem onmiddellijk geneeskundige hulp werd verleend. Het bleek dat hij een sleutelbeen had gebroken en eenige ontvellingen aan den rug had bekomen. Zijn toestand was Woensdagmid dag zeer gunstig. Dit ongeval had nog een nasleep. Zooals gezegd, was het geschut met 2 paar den in de Riouwstraat geplaatst, vanwaar het naar de kazerne zou worden teruggebracht Evenwel, nauwelijks na het afrijden sloegen ook deze 2 paarden op hol. In volle vaart ren den de dieren door de Riouwstraat, links de Baulastraat in en vervolgden hun weg over de Laan Copes, waar zij tegen een boom opbotsten en daardoor tot staan werden gebracht. Door dat een wachtmeester te paard voor de hol lende paarden uitreed, om het verkeer en de voetgangers op het dreigend gevaar attent te maken, konden verdere ongelukken worden voorkomen. De schoolkinderen van de Christelijke Natio nale School uit Ouderkerk a.d. Amstel, waren Woensdagochtend per autobussen naar Amstel veen gegaan om aldaar een aubade te brengen ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin. Toen de auto's weer teruggekeerd waren, kwamen de kinderen uit de wagens. Een van hen, de 9-jarige Abraham Lens, sprong den auto uit, juist toen een auto uit de richting Ouderkerk passeerde. Het knaapje werd ge grepen en in hoogst ernstigen toestand naar het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam vervoerd. Het tragische van dit ongeval is, dat voor twee jaar de moeder van het knaapje op dezelfde plaats door een motorfiets werd gegrepen en gedood. „Als een blad op den wind, als mu ziek in den nachtzoo verglijdt, volgens het woord van een dichter, ons menschelijk leven. Terwijl wij nog meenen te groeien, zijn wij reeds aan het minderen, evenals de kalen der: hoe verder hij komt in het jaar, hoe dichter hij nadert tot het oogen- blik, dat hij als een leeg schutblad in de prullemand zal worden geworpen. Een leeg schutblad in de prulle mand Zal dit ook ons lot zijn? Zullen ook wij, wanneer de bladen van ons le vensboek één voor één afgescheurd zijn, niets hebben overgehouden? Het ligt aan onszelven. Iederen dag valt een blad en zoo komt ook voor ons de herfst. Zullen wij dan gaan in onze herinnering door de dorre bladen, ieder een verlo ren stuk van ons zelf? Of zullen er vruchten verscholen zijn achter het loof, die bij het minderen van den bladertooi duidelijker zichtbaar wor den? Het ligt geheel aan ons. Iedere dag heeft zijn eigen karakter, zooals ieder blad van den kalender zijn eigen op schrift heeft. Nooit is het heelemaal gelijk aan andere bladen. Nooit is een dag heelemaal gelijk aan andere da gen. Vreugde en leed wisselen af, het ligt aan ons, hoe wij ze zullen benut ten. Want eenmaal komt die zware dag, de „dag der gramschap". Laten wij bij ieder blad, dat valt, denken aan dezen laatsten dag, waarop de bladen worden nagezien. BERLIJN, 31 Aug. (V.D.) Ter gelegenheid van het twaalfde congres van den Bond van Saarvereenigingen, welk congres op 11 Septem ber a.s. te Coblenz wordt gehouden, bevat de „Saarfreund" een artikel van de hand van Rijkskanselier Von Papen, die o.a. schrijft: „Voor de eerste maal staat een Saarlander aan het hoofd der Rijksregeering. Ik behoef niet te verzekeren, dat het kunstmatig door het Verdrag van Versailles opgeworpen Saar- probleem mij nooit uit de gedachte is. Ik ken het Saargebied uit eigen aanschouwing en zie in de Saarlanders mijn landslieden. Doch af gescheiden van het toeval, dat het mijn ge boorteland is, behoort het tot de voornaamste taak bij mijn ambt, om te zien naar de mo gelijkheden om het Saargebied spoedig weer volledig in ons bezit te hebben. Dat het Saar gebied Duitsch is en Duitsch wil blijven, heeft de bevolking in de afgeloopen dertien jaar van gedwongen afzondering van het vaderland be wezen" Von Papen schrijft verder, dat de roep der bevolking niet langer in den wind -ikan worden geslagen en niet meer vervalscht kan worden. De toenemende bekendheid van de ware stem ming der bevolking doet de hoop groeien, dat het spoedig zal gelukken het willekeurig ge schapen Saarprobleem op zoodanige wijze uit den weg te ruimen, dat de wenschen van het geheele Duitsche volk er door in vervulling gaan. MADRID, 31 Aug. In alle deelen van Spanje zijn wederom verscheidene personen ge arresteerd. Te Madrid werden o.m. gearresteerd de hertog van Sevilla, een bloedverwant van den ex-koning, en de graaf Villada, in wiens huis wapens gevonden waren. De rechter van instructie heeft 37 aristocra ten, die ter beschikking van den veiligheids dienst werden gehouden, van rechtsvervolging ontslagen. In verband met ,de gebeurtenissen van den lOden Augustus j.l. is bevel gegeven tot de arrestatie van achttien militaire vliegers van het vliegkamp te Tablada. Te Alicante werd in verband met de jongste putch-poging de superior der Franciscanen ge arresteerd. Voorts heeft de regeering het ontslag gelast van alle hooge ambtenaren die verdacht worden van monarchistische sympathieën. In het Mi nisterie voor Landbouw en Nijverheid is men met deze ontslagen reeds begonnen. Bovendien zal bij de Kamer een wetsontwerp worden in gediend, waardoor consuls en diplomaten te allen tijde uit den dienst ontslagen kunnen worden. LONDEN, 31 Aug. (Reuter.) Een padvinder, die met een auto langs de kust van Wales reed, heeft aan de autoriteiten en aan de Konink lijke Luchtmacht medegedeeld, dat hij Vrij dagavond boven de zee het gerond heeft ge hoord van een vliegmachine, dat plotseling op hield. Men vermoedt dat het het vliegtuig van Lee en Bochkon is geweest, die verleden week van Amerika zijn gestart voor hun Oceaanvlucht en van wie niets meer is vernomen. Het vliegtuig „The flying Family", waarmee kolonel Hutchinson en zijn gezin op weg zijn naar Europa, is gisterenmiddag te 14.20 uur te Hopedale op Labrador geland. BERLIJN, 31 Aug. (V.D.). Per 23 Augustus j.l. was een verordening uitgevaardigd inzake tarievenverhoogingen voor verscheidene land bouwproducten. Naar thans in het staatsblad wordt medegedeeld, treedt deze verordening per 6 September a.s. in werking. De tariefverhoogingen zijn tevens uitgebreid over een aantal industrie-producten. doodgestoken. Al geruimen tijd bestaat er tusschen de beide families een oneenigheid. De beide mannen zijn zwagers van elkaar, de respectieve vrouwen zijn zusters. Vanmorgen te omstreeks 10 uur ontmoetten de mannen elkaar in de Rotterdamsche straat. Er ontstond een korte woordenwisseling, waarbij Helders W. gesard schijnt te hebben. Deze is daarop in woede ontstoken, haalde plotseling een dolk uit zijn zak te voorschijn en stak daarmee naar zijn zwager. Deze werd in de hartstreek getroffen en was vrijwel onmiddellijk dood. De dader is daarop weggeloopen, maar korten tijd later heeft hij zich bij de politie aangemeld. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd en is in het bureau Meermanstraat opgesloten. Het lijk van den verslagene is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het Zieken huis aan den Coolsingel overgebracht. SYDNEY (Nieuw Schotland), 31 Aug. (Reu ter). Mevrouw Mollison, (of te wel Amy John son) heeft haar echtgenoot verzocht, het plan, naar Europa terug te vliegen, op te geven en per schip terug te keeren, daar de gezondheid van den vlieger te lijden heeft gehad door de talrijke vluchten, welke hij heeft ondernomen, de maatschappelijke plichtplegingen, waaraan hij zich niet kon onttrekken en de weinig gun stige weersomstandigheden. Mollison vertoeft op het oogenblik bij dr. O'Neil, die van meening is, dat zijn gast eerst op krachten moet komen, alvorens de vlucht voort te zetten. Mevr. Mollison heeft den dok ter telegrafisch verzocht naar eigen oordeel uit te maken of een retourvlucht wel wenschelljk is. In geen geval zal Mollison verder vliegen, voordat het weer beter is. Nader wordt uit Londen geseind: Mevr. Mollison deelt mede, dat haar echtge noot per boot zal terugkeeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6