Koninginnedag-viering in Haarlem en omgeving de» VERSCHIJNSELEN! PAST OP VOOR ABSORBINE J* Spoor's geraspte Zwitsersche Kaas DONDERDAG 1 SEPTEMBER Het concert op den Kloppersingel De drukte in de stad Bijeenkomst by Brinkmann Het concert op de drijvende muziektent In Haarlem-Oost Te Aerdenhout Te Bloemend aal Te Beverwijk Het bloemencorso te Heemstede Te Santpoort Kinderspelen V olkswedstrijden Te Spaarndam Te Zandvoort INGEZONDEN Niet ver van de plaats, waar nog geen week geleden de rauwe kreten der revolutie werden uitgestooten en de politie met de blanke sabel haar gezag moest handhaven, weerklonken gis terenavond de wonderschoone tonen van het oude Wilhelmus. Met lampions en gekleurde lampjes had men een slot van schepen opgetuigd tot een feeëriek geheel, waarbij de zang van het mannenkoor „Zang en Vriendschap" en de muziek van de Harmonie „Crescendo" zich wonderschoon aan pasten. Honderden personen hadden zich dan ook op den Kloppersingel en het Prinsen-Bolwerk ver zameld om van dit schouwspel te genieten. Bijzonder kunstzinnig waren ook de beide roode en blauwe schijnwerpers verborgen, die op zoo'n schilderachtige wijze het gebladerte van de boomen op het Prinsen Bolwerk ver lichtten. Jammer dat eenige malen een waterbom het schouwspel op te schelle wijze verhelderden. Deze zijn eigenlijk totaal overbodig geweest! De gedoofde verlichting op den Kloppersingel verhoogde het effect wel, maar was toch zeer lastig voor passeerenden. Merkwaardig en zeer fraai was ook de weer spiegeling van het water, waarbij de eenigszins sterke golving de bontste figuren tooverde. Na afloop van het concert werd door de harmonie „Crescendo" en de Tramfanfare een fakkeloptocht gehouden van den Kloppersingel naar de Groote Markt, waarbij echter wel de „optocht", maar niet de fakkels tegenwoordig waren. Behalve het overbekende „Houdt er den moed maar in" hebben wij van muziek niet veel gehoord! Op de Groote Markt speelde men tenslotte nog het „Wilhelmus", waarna velen nog op jolige wijze Koninginnedag hebben „uitgeluid" Het geleek in den middag nog niet veel op een echte Koninginnedag-viering, zooals we die van de laatste jaren kennen. Meer dan een gewone Zaterdagavond-drukte, en dan nog alleen in de hoofdstraten en op de Groote Markt, was het niet. Het eenige, wat er dan ook te doen was, waren concerten en het aan tal muziekminnaars bleek niet zóó groot te zijn, dat er rondom de muziektenten van opvallend groote drukte gesproken kon worden. Neen, vooral in de middaguren ging de belang stelling voor 'n zeer groot deel uit naar de festivi teiten, welke door de onderafdeelingen van „Koninginnedag" in de buitenwijken der stad waren georganiseerd en, niet te vergeten, naar wat door verscheidene buurtvereenigingen op touw gezet was. Juist dit jaar, nu in het centrum der stad voor de kinderen niet veel te beleven was, had den de leden der buurtvereenigingen zich extra ingespannen om vooral de jeugd in de middag uren aangenaam bezig te houden. En zij zijn daarin wèl geslaagd ook. Overal klonk de uit bundige kinderlach en vroolijkheid bij de keur van spelen, welke men voor de kleinen had uit gedacht en die onder groote belangstelling, zoo wel van ouders als buurtbewoners en voorbij gangers, werden uitgevoerd. De straten waren meestal op keurige en kleu rige wijze tot feestterreinen omgetooverd, pronk ten in lange slingers, welke van den eenen naar den anderen kant waren gespannen en hadden bovendien dikwijls een lampionverlichting, welke in de avonduren een fantastisch beeld aan alles gaf. Waar de financieele middelen het toelieten, had men zich zelfs van muzikale illustratie ver zekerd en zoo werd op vele plaatsen door jong en oud van attracties genoten. Wat in den middag door het Centrum-Comité was georganiseerd, trok, hoe sober het dan ook was, veel bekijks. Voor de avonduren dreigde het weer roet in het eten te gooien en omstreeks zes uur veegde een flink regenbuitje de straten bijna schoon en dwong een ieder, huistoe te gaan. Gelukkig echter zette het niet lang door en kon ook in den avond bij goed en bijna droog weer gefeest worden. De drukte was nu wel meer in de binnenstad te constateeren. Jolige jongelieden wisten hier een opgewekte stemming te scheppen, welke niet verbroken werd, vooraleer het tijdsein van één uur sluiting van de pret had aangekondigd. Na twaalven werd het wel veel stiller in de hoofdstraten, doch toch klonken nog herhaal delijk de ontbrandende donderbussen en knal- potten, welke bij Koninginnefeesten in zoo groote massa worden aangestoken. Na het zoo schitterend geslaagde concert van „Zang en Vriendschap" „Harmonie Crescen do" in den Kloppersingel werd in de bovenzaal van „Brinkmann" aan allen, die aan het succes van den dag hadden medegewerkt, een gezellig uurtje verschaft. De voorzitter van het Centrum-Comité, mr. dr. F. A. Bijvoet, sloeg hier een terugblik over den voorbijen dag. Iedereen moest het z. i. opgevallen zijn, dat er minder feestelijkheden waren tengevolge van de economisch slechte verhoudingen in deze da gen en de moeilijke tijdsomstandigheden. Maar al was de quantiteit minder, de qualiteit heeft wederom hoog gestaan en hij bracht dank aan „Zang en Vriendschap" voor het mooie concert, dat zooveel honderden luisteraars had getrok ken. Dit concert kan een mijlpaal in de geschiede nis van de feestelijkheden, die van het Cen trum-Comité uitgaan, genoemd worden. Zooveel mogelijk is op dezen dag muziek ge geven, omdat andere attracties ontbraken, en daarom dankte spr. de Politie-Muziekvereeni- ging, het Tramfanfarecorps, Harmonie „Cres cendo", de Muziekvereeniging „Arti et Religio- ni" en „St. Caecilia" en alle anderen, die mede gewerkt hadden tot het slagen van den dag. Voor alle rangen van de bevolking is dit feest geweest, dit feest ter herdenking van den ver jaardag van een Landsvrouwe, die uitblinkt door alle deugden, die aan een landsvrouwe te stellen zijn. Namens „Zang en Vriendschap" sprak de heer Voet eenige woorden van dank, waarin hij o.a. zeide, dat de Liedertafel het zeer op prijs heeft gesteld, dat zij aan de viering van den Konin ginnedag heeft mogen medewerken, en dit altijd gaarne zal blijven doen. Ditmaal bleef het traditioneele kerkconcert achterwege. Jammer vooral voor hen, die op zoo'n feest gaarne in den loop van den dag eens rustig naar stemmingsvolle muziek willen luisteren. Maar toch was er voor een concert gezorgd, zij het in een geheel anderen vorm en ter ver vanging van diverse vermakelijkheden. Als „glanspunt" was aangekondigd een concert op een drijvende muziektent. Of dit concert het glanspunt van den dag is geworden, durven wij niet beweren. Wij hebben niet alle festiviteiten bijgewoond. Zeker is het, dat dit concert, zoo niet de verwachtingen overtroffen, dan toch aan veler verwachtingen voldaan heeft. Uit den aard der zaak is blaasmuziek het meest geschikt voor een openluchtuitvoering. Dientengevolge voldeed Harmonie Crescendo, Directeur H. W. Hofmeester in hooge mate. Op enkele lichte rhythmische ongelijkheden na werden de ten gehoore gebrachte nummers op uitstekende wijze vertolkt, 't Talrijke publiek, dat Bolwerk en Kloppersingel bezette, luisterde, bijzonder wanneer de rap van tong zijnde solo- pistonist zich had laten hooren. Onze aloude, de voor deze feesten officieele liedertafel „Zang en Vriendschap", directeur Fr. Schuurman, kwam mede uitstekend voor den dag, doch het klankvolume had van deze omgeving grooter kunnen zijn. Wij zouden lie deren als „Wilhelmus," „Piet Hein" en „Wilt heden nu treden" liever in een minstens drie maal sterkere bezetting of, wellicht nog beter, in unisono-zang met koperbegeleiding willen hooren. De vierstemmige bewerking is op zich zelf beschouwd lofwaardig, maar in de open lucht maakten de liederen aldus geen overwel digenden indruk. Qua klankvolume voldeed het best „Hollands Glorie" van Richard Hol met begeleiding van koper. Dit wel wat verouderde, doch nog steeds begeesterende werk, ligt de zangers bovenmate goed. De zang klonk forscher en vaster, toch had het koor tegenover het koper grooter kun nen zijn. Het „Hoera, hij leve lang'" is wel niet onaar dig, maar viel na Hol's werk ©enigermate uit den toon. Is dit concert als een proefneming bedoeld, dan mag het geslaagd heeten. Met de keuze der muziek zij men in het vervolg voorzichtig. Ook met hetafsteken van bengaalsch vuur tijdens den zang. Dat veroorzaakte af en toe een ware mistbank (slecht voor de stemban den!) Zooals reeds gezegd, het publiek was zeer talrijk en rustig. Een enkele verdwaalde voet zoeker en de gongslag van een ijsco-man kon den de heerlijke avondstemming niet bederven. De afzetting was puik geregeld. „Eerste Hulp" bleek niet noodig te zijn. Het programma in Haarlem-Oost van den actieve Prinses Julianabond werd ingezet met een optocht der kinderen, die deelgenomen hadden aan de aubade op de Groote Markt. Zij trokken naar den Gem. speeltuin aan de Zomervaart, waar hun een openluchtvoorstelling werd aangeboden en waar zij zich van 10 tot 12 uur allerkostelijk vermaakten. De welbekende familie Hofman werkte hier een 10-tal num mers vlot af. Van elf tot een uur werd aan de kinderen der leden een tractatie verstrekt. Tegen half drie stelde de muziekvereeniging „Utile Dulci" onder leiding van den heer Jutjens zich aan de Amsterdamsche Poort op, om een muzikale rondwandeling te houden. Dit bracht veel menschen op de been en zoodoende greoide ook de belangstelling voor den wielerwedstrijd aan. De wielerwedstrijd stond onder leiding van het bestuur van den Julianabond en het bestuur van de sportvereeniging „De Kampioen". Er werd gereden over 300 meter (sprint); start aan het einde van de Pladellastraat. finish ongeveer op de helft van de Kruis tochtstraat. De uitslag was als volgt: W. Mets, 3. punten; 2 P. Kossen, 4 punten; 3 B. van Dijk, 5 punten; 4 T. Baak, 6 punten. Hierna volgde een troostwedstrijd over een zelfden afstand (300 meter), waarvoor 6 prijzen beschikbaar waren gesteld n.m.: 1 J. Bijneveld; 2 J. Kersten; 3 H. van Duynen; 4 Fabel; 5 C. Ruitema; 6 J. Korsten. In den eerewedstrijd tusschen de twee win naars van beide wedstrijden, de heeren Metz en Rijneveld, behaalde Metz den eerepalm. Voor dezen strijd waren twee extra prijzen beschik baar gesteld. Een woord van hulde komt toe aan het politiekorps voor de goede orde en de veilige bewaking der wegen. Hierbij zij nog gemeld, dat de muziekvereeni ging „Utile Dulci" tijdens den wedstrijd con certeerde. Het begin van het avondfeest was een concert aan de Zomervaart door „Utile Duci", onder leiding van den directeur A. C. Jutjens, dat groote belangstelling van het publiek had. Inmiddels waren het bestuur van den Juliana Bond en het bestuur van „De Kampioen" met de prijswinnaars in de bovenzaal van de lunchroom van den heer Hommels bijeengeko men ter uitreiking der prijzen. Onder de aan wezigen merkten we verder op 2 vertegenwoor digers van de vereeniging „Koninginnedag", de heeren mr. P. Fuhri Snethlage en E. H. Tenckinck. commissaris van politie. Na het „Wilhelmus" nam de voorzitter, de heer G. H. van Engeleen het woord en memoreerde de prettige samenwerking tusschen „De Kampioen" en den Julianabond. De heer E. H Tenckinck verkreeg dan het woord. Wij zijn thans bij elkaar om H. M. Koningins 52sten verjaardag te vieren en Haar lem-Oost is weer present, zooals altijd, zei spr en zij heeft vandaag een attractie, die goed ingeslagen is, nJ. een wielerwedstrijd. Spr. hul digde een van de leden van „De Kampioen"', die een goeden naam in Amerika gemaakt heeft en nu zijn wedstrijd in Rome maakt, den heer Van Egmond. Dan reikte de heer Tenckisch onder sympathieke bewoordingen de prijzen uit aan de winnaars. De voorzitter Van Engelen dankte den heer E. H. Tenckinck voor déze nrijsuttdeeling en sprak vriendelijke woorden aan de vereeniging Koninginnedag en De Kampioen. De voorzitter van „De Kampioen", de heer Hoekstra voerde hierna ook nog eenige oogenblikken het woord en hiermede was het officieele gedeelte ge ëindigd. Op de Zomervaart zelf bleef het den geheelen avond een gezellige drukte. De muziek werd af gewisseld door de R. K. Mannenzangvereeniging „St. Caecilia", directeur den heer H. Pielape, welke liederen ten gehoore bracht, die met een dankbaar applaus beloond werden. De Prinses Julianabond heeft ook dit jaar een programma in elkaar gezet en uitgevoerd, dat paste in het kader van de huidige om standigheden en dat strekt haar tot eer en tot tevredenheid van het publiek. 't Bloemencorso Dit was wel een der glanspunten van 't pro gramma. Was 't corso 't vorige jaar reeds één groot succes te noemen, dit jaar waren de deel name en de verscheidenheid nog grooter. Met bijzonderen smaak en kunstzinnigheid, met vindingrijkheid en niet ontziene moeiten waren vele voertuigjes versierd. En we kunnen ons voorstellen, welk een moeilijke taak de jury heeft gehad, uit deze keurverzameling de bes te en de mooiste uit te kiezen. Zonder over drijving kunnen we constateeren, dat deze keurige, kleurige en van vindingrijkheid getui gende bloemenstoet 't mooiste was, wat op dit gebied in jaren in deze omstreken is te aan schouwen geweest. Uitslag Bloemencorso Leden van de jury: mevr. Rahussen, mevr. Bartels, mevr. Blom, mevr. Koning, juffr. van der Heyden en de heeren Das, Pondman, v. Dijk, Boegschoten en Van Nederhasselt. Afd. Rijwielen: 95 nummers. 3 eerste prijzen: Tom en Anke Duymaar van Twist, 3 meisjes Wijntjes en Carl Tooien. 3 tweede prijzen: Jopie Boegschoten, Kees Zeüenga en Mieke Warns De voeten jeuken en branden, de huid tus schen de teenen barst of men ziet kleine, witte blaartjes en een droge, hoornachtige huid. Dit is een waarschuwing! Verwaarloost deze verschijnselen en ge loopt het risico later met pijn te loopen en een ernstig voeteuvel te krijgen. Gebruik onmiddellijk Absorbine Jr. Het bestrijdt de vergiftige kiemen, die voet euvels veroorzaken. Geneest de pijnlijke plekken en voorkomt verdere infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwonden genezen. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beulingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Absorbine Jr. verkrijgbaar bij alle apotheken en drogisten. 3 derde prijzen: Mieke Dyserinck, Hans Ha- genmeyer en Mieke Zeilenga. 3 vierde prijzen: Leo Strauss, Dirk Potharst en Ada Hobijn. 3 vijfde prijzen: Ansje Groen, Jan Cramer en Mieke Burmeister. 3 zesde prijzen: Wim van Wulfften Palthe, Frans Hoeling en Bot Burmeister. Afd. Trekwagens, 24 nummers: 1. Ansje Glas, 2. Wimfred Kügel, 3. Evelin Matla, 4. Kinderen Heskes, 5. Geert Boelstra, 6. Aafje v. d. Wey- den. Afd. Autopeds, 25 nummers: 1. Jan Ligthart, 2. Hetta v. d. Wal, 3. Thea Peets, 4. Apple Donkelaar, 5. Klaas Hille, 6. Lenie Masla. Afd. Poppenwagens, 16 nummers: 1. Anke Fabius, 2. Ellie Nieuwenhuis, 3. Gerda Boeg schoten, 4. Rina Sonda, 5. Nellie de Ruyter, 6. Dodie Revalk. Afd. Diversen: 1. Groep Prins en Geerligs, 2. Ben en Kees Warmerdam, 3. kinderen Mar kus, 4. Mapje de Lestrieux Hendrix, 5. Toddy Leenderts, 6. Carla Straus. Afd. Vliegende Hollanders: 1. Meisje Schade van Westrum, 2. Marinus Toen, 3. Jan Roozen- daal. Publieksprijs: Groep Uscomannetjes. Om 2 uur werd op 't terrein aan de Catsladfc 't feest voortgezet. De belangstelling was bui tengewoon groot. Dank zij de uitstekende voor bereiding, hadden de kinderspelen een zeer vlot verloop. Vooraf had een zangdemonstratie plaats gehad, waaraan door alle schoolkinderen van AerdenhoutBentveld werd deelgenomen. „Eenige vaderlandsche liederen, voor de zomer- vacantie ingestudeerd, werden onder leiding van den heer De Boer en begeleid door een muziekcorps, op uitstekende wijze ten gehoore gebracht. Na afloop van de wedstrijden volgde de be loofde verrassing. Hiermee was niets te veel gezegd, 't Middenveld werd cirkelvormig af gezet met touw. En daar traden door de in gangspoort een paar clowns, een August de Domme, een circusdirecteur in kleurig tenue, eenige circusknechts met lange, klappende zweepen, en vervolgens een achttal circus- artlsten op' steigerende en dansende paarden. Na de paardrijders op, of liever, in hun aan gehangen paarden, verschenen een reuzen-aap en een ezel. Vooral de aap, die echt aapachtig deed, gaf aanleiding tot uitbundige vroolijk heid. Maar de dierentemmer, de heer Straus, had z!jn beestjes goed in bedwang, hoewel hij met den nog niet al te lang in dressuur zijn- den leeuw soms hachelijke oogenblikken be leefde. Ter afwisseling verscheen een danseresje in *t circus, de jeugdige Marietje Albers. Jammer, dat deze circusvertooning afgebro ken moest worden door den regen. Terwijl het terrein leegstroomde, werd de heer Straus met recht de ziel der Aerdenhout- sche feesten genoemd, een grooten lauwerkrans met oranje-bloemen, namens het geheele feest comité bij monde van den heer De Boer aan geboden. Mevrouw Straus ontving een prach tige bouquet. 's Avonds half 8 kwam de H.O.V. in Aerden hout te gast. Een keurig programma, door ve len beluisterd, werd onder leiding van Marinus Adam ten gehoore gebracht. De lampion-optocht had eveneens veel be kijks. Met een schitterend vuurwerk werden de prachtig geslaagde feesten gesloten. Onder begunstiging van ideaal weer zijn de Koninginnefeesten alhier des morgens om half 10 geopend. De burgemeester van Bloemendaal jhr. C. J. A. den Tex, de voorzitter van de Oranjefeesten de heer D. Kuiper en de voor zitter van Bloemendaal's Bloei mr. F. J. D. Theyse, hielden een korte rede. Na deze toespraken verspreidde de menigte zich over 't feestte rrein om te genieten van draaimolen en hetvariété-gezelschap van Hu- bert Korvera. In Aerdenhout begon om 10 uur het bloemen corso. Na verscheiden jaren lang het fraai gelegen weiland in Duin-en-Daal als feestterrein ge- bruikt te hebben, deed het gistermorgen een beetje vreemd aan, in eens naar den Kenne- merweg verplaatst te worden, 't Was, of we niet thuis waren en we keken elkaar een beetje aan als het bekende huisdier in 't vreemde pakhuis. Voeg daarbij, dat 't terrein tamelijk leeg was, dat we verschillende oude 31 Augustus-gasten misten, en de min of meer „unheimische" stem ming is voldoende verklaard, 't Was ook nog tamelijk leeg toen om ruim half 10 de burge meester zijn openingsrede hield. De Burgemeester spreekt Toen 't tijd werd, om aan de Koninginnefees ten te denken, aldus spr., heeft zich de vraag voorgedaan: zullen we van 't jaar maar weinig of heelemaal geen feest houden. En toen Vrij dag j.l. het bericht kwam, dat 't gewone terrein niet beschikbaar zou zijn, werd deze vraag nog klemmender. Maar 't voortvarende bestuur had al reeds dit terrein op 't oog en toen is het ge meentebestuur bezweken voor den aandrang, om de feestelijkheden toch maar door te laten gaan. Aan het verzoek, drie hoera's uit te brengen voor onze Koningin, werd spontaan voldaan. Hierna zette „Sursum" het Wilhelmus in, dat door allen uit volle borst werd meegenomen. De heer D. Kuiper dankte den burgemeester voor 't zijn „ins ons midden". Spr. bedankte de gemeente voor de genoten subsidie, de beide muziekvereenigingen voor hun medewerking enz. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den voorzitter van Bloemendaal's Bloei, den heer mr. F. J. D. Theyse. Hierna werd het programma op de bekende vlotte wijze afgewerkt. 's Avonds half 8 gaven de muziekvereeniging „Sursum" en het Bloemendaalsche Gemengd Koor in 't Bosch een uitvoering. De belangstel ling hiervoor was grooter dan we na een dag van veel muziek verwacht hadden. Ook het Jeugdcorps van „Sursum" had veel succes met z'n optreden. Vroeger dan gewoonlijk, werd om 9.15 uur het door de firma Kat te Leiden geleverde vuur werk afgestoken. Toen was de kous af en weldra was Bloemen daal in rustige rust teruggekeerd. Koninginnefeest De verjaardag van H. M. de Koningin is gisteren met groote opgewektheid gevierd. Getrouw aan de traditie werd het feest des morgens ingezet met Koraalmuziek, welke door eenige leden van de Beverwijksche Har moniekapel van den trans van den Wijkerto- ren ten gehoore werd gebracht. Tegen 9 uur trokken de kinderen naar het Raadhuis waar de aubade zou worden uitge voerd. Een groote menigte had zich rondom 'iet gemeertehuis opgesteld om van deze ktn- derhulde getuige te kunnen zijn. Terwijl het voltallige gemeentebestuur met de leden van het bestuur van de Vereeniging „Koninginnedag" zich in de hal van het Raad huis had opgesteld, werden door de kinde ren eenige liederen gezongen, waarbij de Be verwijksche Harmoniekapel begeleidde. Het ge heel stond onder leiding van den heer H. W. Hofmeester. Hierna werd de kleppermarsch uitgevoerd, die wederom een aardig succes was. Met een leuken klompendans, uitgevoerd door eenige, als boerinnetjes gekleede meisjes, werd de aubade besloten. De burgemeester, Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten, hield hierna een korte toespraak, waarin hij H. M. de Koningin namens de ge meente geluk wenschte, daarbij de hoop uit sprekend, dat deze dag nog tal van jaren zal mogen wederkeeren onder voor Haar Huis, Haar land en Haar volk voorspoedige omstan digheden. De burgemeester bracht dan woorden van dank aan het bestuur van de Vereeniging .Ko ninginnedag" en vooral aan den voorzitter, den heer Rijkens, en aan den heer Hofmeester. Na afloop volgde een muzikale rondgang door de plaats, waarna de kinderen naar de Scheijbeeckweide trokken, waar de kinderspe len plaats vonden. De spelen hadden een gea nimeerd verloop, waarbij het aan belangstel ling van de zijde der ouders niet ontbrak. Des middags werd op het parkeerterrein het watersteekspel gehouden. Voor dit vochtige tournooi hadden zich niet minder dan 58 deel nemers aangemeld. Nadat er heel wat stort- buitjes gevallen waren, werden de prijzen als volgt toegekend: 1. A. Aardenburg; 2. A. Bruin; 3. W. Vessies; 4. J. Mulder; 5. W. Appel; 6. G. Grapendaal; 7. B. Jongerie; 8. B. Withaar; 9. T. Kooiker; 10. W. Peereboom; 11. A. Dors; 12. A. de Boer; 13. C. van Kalkeren; 14. J. Grapendaal; 15. N. Appel; 16. G. Hendriks; 17. A. Scheerman; 18. H. Huig: 19. A. Valk. Op hetzelde terrein had tevens het ring- rijden op rijwielen plaats, waarvoor zich 35 deelneemsters en deelnemers hadden doen in schrijven. De prijzen werden als volgt toege kend: 1. G. van Dorp; 2. Tr. Bakker; 3. S. Buijs; 4. R. v. d. Lem; 5. M. Priester; 6. A. Middel beek; 7. R. Admiraal; 8. A. du Pau; 9. G. Kuijs; 10. J. Zweris; 11. L. Appel; 12. H. Pranger; 13. B. Michel; 14. Tr. van Balen; 15. T. de Ruiter. Er waren verschillende mooi versierde fiet sen te bewonderen. De prijzen, welke hiervoor beschikbaar waren gesteld, werden als volgt toegekend 1. L. Appel: 2. G. v. Dorp; 3. R. v. d. Lem; 4. Sj. Buijs; 5. J. de Boer; 6. J. Zweris; 7. M. Zonneveld. Om 3 uur vond op de Scheybeeckweide de gymnastiekdemonstratie plaats door de B.G.V. „Turnlust". In dichte rijen stond het publiek om het terrein geschaard. Er werd keurig werk geleverd en deze demonstratie, die zoo langza merhand ook traditioneel geworden is, vormde weer een mooi en sportief gedeelte van de feestviering. Na afloop werd een behendigheidswedstrijd voor motoren gehouden, waaraan deelgenomen werd door leden van de Kennemer Motorclub. De wedstrijd bood een interessant schouwspel, waarbij aardige staaltjes van behendigheid werden vertoond. Van de 25 deelnemers ver wierven er zeven een prijs, n.l.: 1. Stuyvenbergen, 0 strafpunten, 1 min.; 2. K. Leguit, 5 strafpunten, 0.48 min.; 3. G. Gra pendaal, 5 strafpunten, 0.54 min.; 4. F. Leijen, 5 strafpunten, 0.55 min.; 5. K. Smit, 5 straf punten, 0.58 min.; 6. v. Giesen, 5 strafpunten, 101 min.: 7. J. Kruining, 5 strafp., 1.08 min. Na afloop werd in het Sportpark een voet balwedstrijd gespeeld' tusschen de plaatselijke vereeniging „De Kennemers" en de Velsensche voetbalclub „V. S. V." Ook hier was de belangstelling enorm. Het was een spannende strijd, waarbij de eerste klasser „V. S. V." zich de meerdere toonde door een 21 overwinning te behalen. De vice-voorzitter van „Koninginnedag", de heer H. A. A. J. v. d. Bergh, reikte na afloop de prijzen uit, waarbij de spelers elk een paar voetbalkousen in de kleuren van hun club ten geschenke ontvingen. Aan den scheidsrech ter werd een herinneringsgeschenk aangebo den. De St. Jozefharmonie zorgde voor muzikale opluistering, hetgeen zeer op prijs werd ge steld. In verband met de tijdsomstandigheden werd er des avonds geen vuurwerk afgestoken. Dit nam echter niet weg, dat het den geheelen avond feestelijk druk was op straat. De Har moniekapel zorgde voor muziek op de Bree- straat, hetgeen de feestvreugde niet weinig verhoogde. Tot laat in den avond bleef de drukte voort duren. Hoewel aanvankelijk verwacht was, dat dit onderdeel van den feestdag een weinig belang- lijk geheel zou worden, is dit nummer als bij uitstek geslaagd, dank zij vooral de groote deel name van reclamewagens der verschillende hier gevestigde firma's. Met kwistige hand waren de wagens versierd, waarbij vooral de dahlia's goede diensten toewe zen. Maar ook aan groepen van organisaties als H. P. C., School en Werktuinen, de Bavoknapen, de Bronsteeschool en particulieren met versierde fietsen, autopeds, Vliegende Hollanders, groe pen te voet en komische nummers, was bijzon der veel zorg besteed, zoowel wat kleeding als versiering betreft. En allen moesten een para- pluie hebben, op de een of andere wijze ver sierd. Dat deze bij de reclamewagens geen eer ste plaats innamen, is begrijpelijk. Des avonds had er een herhaling plaats, nu met verlichting, het meerendeel fakkels, doch er waren ook veel lampions en verschillende versierde auto's waren electrisch verlicht. De publieke belangstelling was dan ook weer enorm, vooral in de buurt van het Raadhuis plein, waar in de avonduren voor het weer zoo schitterend verlichte raadhuis muziek- en zang uitvoeringen werden gegeven door de harmonie „Eensgezindheid" en de Heemsteedsche Orato- riumvereeniging en Bennebroeks Zangvereeni- ging. De prijzen werden als'volgt toegekend: Voor groep A. Groepen: le prijs kinderen Verspoor en D. Vos, versierde kano; 2e prijs de School en Werktuinen; 3e prijs Bronstee school; 4e prijs Bavoknapen; 5e prijs kinderen Elbersen; troostprijs kinderen Verheul en Slij per. Groep B. Luxe wagens: le prijs Garage v. Lent. Groep C. Vliegende Hollanders en autopeds: le prijs kinderen Van Tummers, als koks. 2e pr. O. Preyde. Groep D. Reclamewagens: le prijs firma W. Teeuwen; 2e prijs Garage v. Lent; 3e prijs fir ma G. Teeuwen; 4e prijs Wasscherij Peper- korn; 5e prijs Wasscherij Beelen; 6e prijs Kas- per Hiddink's Wijnhandel; 7e prijs Roest's Voe der; troostprijs firma G. Rooijakker's fruithan del. Groep E. Te voet: le prijs mej. G. Vermeulen als Oostersche dame; 2e prijs mej. B. Willemse; 3e prijs mej. N. Berneveld; 4e prijs A. Schutter. Groep F. Fietsen: le prijs G. v. Bakel, 2e prijs Ravenstein. Groep G. Komische nummers: le prijs Pop van B. Schutter met „onder moeders parapluie"; 2e prijs bruid en bruidegom, kinderen van v. Sugtelen. Als alle deelnemers voor het verlichte raad huis waren opgesteld, reikte de voorzitter der Commissie voor Koninginnedag, jhr. P. N. Quar- les v. Ufford, onder eenige toepasselijke woorden de prijzen uit. Onder begunstiging van buitengewoon mooi zomerweer, had hier het jaarlijksch feest plaats. Te half negen werd een kinderoptocht gehou den, waaraan door de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" medewerking werd verleend. Zeer mooie met groen en bloemen getooide voertuigen wa ren hierbij te bewonderen. Half tien was er aanvang der kinderspelen en wedstrijden en te twee uur begin der volkswedstrijden, welke zich door groote deelname kenmerkten. Mede door het groot aantal attracties, o.a. cake-walk, zweef- en draaimolen, luchtschommel, schiet tent, balwerp- en hoeplatent, werd het feestter rein zeer druk bezocht. Alle wedstrijden verliepen in goede orde. Een schitterend vuurwerk besloot den bij uit stek geslaagden dag. Een bijzonder woord van dank voor bestuur en helpers van dit feest is zeker op zijn plaats. Op het feestterrein werd gevonden een zilve ren kettingarmband, deze is terug te bekomen Hagelingerweg 142. De uitslagen der wedstrijden luiden: Blokjesrapen, jongens 5 en 6 jaar: le prijs Luuk Molenkamp. 2. Leo Smits. 3. Leo Meinders. 4. Theo Hoogland. Blokjesrapen, meisjes 5 en 6 jaar: le prijs Jozina Quakkelaar. 2. Truusje Uitendaal. 3. An nie Wichert. 4. Jetty Lam. Vogelgooien, jongen en meisjes 7 uur: le prijs Klaas Jager. 2. Joan Bonarius. 3. Jo van der Kerff. 4. Marie Roos. 5. Annie de Jong. Autopèdewedstrijd, jongens en meisjes 8 en 9 jaar: le prijs Willem van Monsjou. 2. Duifje Jak. 3. Hans van Lier. 4. Corrie Uitendaal. 5. Reino Derksen. 6. Gerrie Nijssen. Zakloopen, jongens 10, 11 en 12 jaar: le prijs Nico Vlaarkamp. 2. Jan Uitendaal Pzn. 3. Jan Uitendaal Nzn. 4. Michiel van Wijk. 5. Johan nes Quakkelaar. Autopèdewedstrijd, meisje 10, 11 en 12 jaar. le prijs Emmy van Monsjou. 2. Marga Hoog land. 3. Annie Vader. 4, Annie Stuurman. 5. Go Elmers. Sleuteltrekken, jongens 1315 jaar: le prijs Theo Uitendaal. 2. Jan Roos. 3. Piet van der Putten. 4. Frits Martens. Wedloop met hindernissen, meisjes 1315 jaar. le prijs Jeannette Misbeek? 2. Follie Blom. 3. Nellie Pieket Weserik. 4. Geertruida Nijssen. Ringsteken, heeren: le prijs D. van Putten. 2. C. de Ruijter. 3. -C. Hartog. Ringsteken, dames: le prijs Mej. J. Böhm Cd. 2. Mej. C. Slebos. 3. N. Pieket Weserik Zakloopen, dames: le prijs Mej. G. Heere mans. 2. Mej. C. Korsdam. 3. Mej. C. van Eg- mo"d. 4. C. Handgraaf. ^uvechten, heeren: le prijs C. Sambeek. 2. G. Hartog. 3. Th. Korsdam. Watersteken, dames en heeren: le pr. Mej. A Böhm en D. v. Putten. 2. Mej. L. Ruigvoorn en C. Hartog. 3. Mej. C. Slebos en A. Korsdam. Kruiwagenrace: le prijs G. Wigchert. 2. T. Huigboom. 3. J. Tervoort. Uitslag versierden optocht: le prijs C. Maar schalk. 2. Koos de Haan. 3. Jo Heymans. 4. Maja Nederlof. 5. Ineke Verkruysen. 6. Trineke de Jonge. 7. W. Dolleman. 8. Wim Arisz. 9. L. Duïne- veld. De dag werd geopend met een rondgang der schoolkinderen door het dorp. Nadat aan de kinderen een verfrissching was aangeboden, werd door het kinderkoor der school een zanghulde gebracht, onder leiding van het hoofd der school, den heer Bulthuis. De voorzitter der feestcommissie dankte allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen fan dit gedeelte van den dag. Hierna volgden de verschillende kinderspe len, welke zeer geanimeerd verliepen. Na deze spelen werden de prijzen aan de kinderen uitgereikt met nog eenige versna peringen, waarna een pauze intrad tot half drie. Toen werd begonnen met het ringrijden per fiets voor dames en heeren, waarvoor dit jaar ook weer groote belangstelling bestond. De winnaars hiervan werden voor de heeren: J. Plas 1ste prijs, J. Heeremans 2e prijs en H. Schoffelmeer 3e prijs. Van de dames werden winnaressen: mej. M. de Vries le prijs, mej. Th. van der Putte 2e prijs en mej. Stam 3e prijs. Ook de overige volksspelen hadden een prettig verloop. Vervolgens werd een sportöemonstratle ge houden, nJ. 100 Meter en 1000 Meter hard- loopen. De honderd Meter werd gewonnen door Cor Wilemse 1ste, Bas Schilt 2de, Pietje Berk 3de, en Nic. Warmerdam troostprijs. De 1000 Meter werd gewonnen door Bas Schilt lste, H. Polderman 2e en Leen Kok 3e prijs Begonnen werd dan met de gondelvaart, waarvoor dit jaar niet veel animo was. Deze vaart ging vanaf de werf „Vooruit" het Spaarne een eind op om terug te keeren voor de riet pol. Hierna werden de deelnemers door de groote sluis geschut naar het IJ, om daarna de kleine sluis als eindpunt te nemen. Het was toch wel een aardig gezicht de bootjes met lam pions. Nu werden op de Kolk de uitslagen bekend gemaakt Van de gondelvaart had den eersten prijs de heer W. J. Kuyper, den tweeden prijs de heer J. Lucas en den derden prijs de heer B. Bult- huys. Inmiddels waren voor den optocht reeds de fakkels en lampions verkocht, welke vervolgens over het dorp trok tot slot van den avond. De commissie voor deze Koninginnefeesten mag dan zeker ook wel pp een geslaagden dag terugzien. Ook een woord van dank aan het fanfare corps „Crescendo", dat op zoo schitterende wijze den dag heeft opgeluisterd. Was het feestprogramma voor Koninginne dag al heel sobertjes daar geen enkele plaat selijke vereeniging voor dien dag een levens- teeken had gegeven, dank zij de zon en dank zij het particuliere initiatief van slechts een twetal personen, is het gelukkig mogelijk ge weest, dat middag en avond duizenden en dui zenden naar ons baddorp trokken. Het waren de heeren Kerkman op het Tram- plein en Van Deursen aan het Noorderbad, die maakten, dat er althans eenige concentratie van feestgangers kon plaats hebben. Dat Zandvoort in de avonduren vooral een drukte en een beweging gaf. die met die van den druksten seizoentijd kan wedijveren, is voomemelijk aan het streven van deze beide heeren te danken. De Zandvoortsche Muziekkapel zette den Koninginnedag in met muziek vanaf den wa tertoren. Op het Tramplein had de heer Kerkman een heel aardig geheel weten te verkrijgen door een extra versiering van zijn ijstent en een opbouw voor de muziek. Zoowel 's middags als 's avonds had de heer Kerkman gezorgd dat de Z. M. K. daar con certen gaf. Had de heer Kerkman voor Zandvoort ge zorgd, de heer Van Deursen deed dat aan het Noorderbad voor de gasten. Er was een uitgebreid programma voor dezen extra dag in Noorderbad samengesteld. We noemen uit het vele de concerten van de mond-accordeon-vereeniging D. S. V. uit Haar lem. Dan waren er de clowns. Het optreden van die heeren zou zelfs den meest ernstig ge stemden bezoeker tot blijdere gedachten bren gen. Beschaafd en origneel in hun optreden, v.as dit clownsnummer het succes van den middag. Ook de poppenkast trok de belangstelling van klein en van groot en bij elke voorstelling was er steeds een groot aandachtig luisterend publiek, dat het gulle lachen nog niet verleerd was. Het glanspunt van den dag was echter het vuurwerk. De belangstelling was geweldig! Nog nooit zijn er zooveel auto's bijeen ge weest op Zandvoort als gisteravond bij Noor derbad. Voor zoover we hebben na kunnen gaan, verliep alles vlot, waarvoor de politie voor haar goede regeling bij deze enorme drukte wel een extra woord van lof verdiende Voeg bij deze duizendtallen van wagens een tienmaal grooter aantal fietsen, dan schuilt er niets geen overdrevens in dit woord van lof voor den goeden afloop van het geheel. Het vuurwerk zelf gaf tal van nieuwe stuk ken en niemand zal onvoldaan Zandvoort heb ben verlaten. HET CRISIS.PACHTWETJE We hebben over dat Pachtwetje al heel wat gelezen. Het is ons opgevallen, dat de indruk wordt gewekt, alsof de heer Ebels een soort redder in den nood is geweest, een zegen voor zijn vaderland en bijna zou men gelooven, dat weldra een standbeeld voor dezen edelen men- schenvriend zal verrijzen. We weten niet, tot welke geestesrichting het Kamerlid Ebels be hoort: dit doet trouwens ook minder ter zake: als iets zóó voorreffelijk is; doet het er niet toe wie het geniaal werk verrichtte of er den stoot toegaf. Elke onbillijkheid verdient haar straf en wanneer de wetgever moet ingrijpen om on recht te herstellen of ter bescherming van den economisch zwakke, verdient zulks steun, hul de en toejuichting. Het frappeert, dat nog geen ernstige beden kingen zijn gerezen tegen dit roemruchtig wet je, dat 12 Februari 1931 tot een gloriedag in onze geschiedenis heeft gemaakt! Maar voor ons, die in de praktijk reeds met de gezegende wet kennis maakten is het ook hier geen goud dat blinkt, en moet het ons met alle respect voor de goede bedoeling des heeren Ebels en voor degenen, die vóór de Wet stemden van het hart, dat grove eenzijdigheid haar ken merkt. De Wet is steeds voor de boosdoeners geweest; dit geldt voor de gansche Wetgeving. Immers, deed ieder wat z'n plicht en roeping was, dan waren alle wetten overbodig. We zien thans reeds hier en daar de moge lijk funeste gevolgen van de hooggeroemde Wet-Ebels. Er wordt daarbij absoluut geen re kening gehouden met de rechten en wat veel erger is met de nooden van den verpachter. We hebben een geval voor ons van recenten datum en van onder den rook der gemeente Hillegom. Een pachter huurt van een boer een paar stukken land om te betelen, waarop een wa renhuis gebouwd wordt. De pacht is uiterst billijk, want land van mindere kwaliteit wordt in de onmiddellijke nabijheid nog verhuurd te gen hoogeren huurprijs. De pachter kan het met de bloembollenteelt niet kroppen: in hoe verre daar eigen 6chuld bij is laten we buiten beschouwing. De boer heeft geduld: ofschoon per 1 November 1931 de verschenen pacht lang niet betaald wordt, verjaagt de boer den nalatigen pachter niet. Hij doet méér: hij schiet hem voor bemesting als anderszins een beduidend bedrag voor. De pachter.bloembol- lenkweeker verzet met het getij de bakens en wordt groentenhandelaar, krijgt ook het ge zin van den verpachter tot klant Het gaat nog niet. De pachter heeft zeer gegoede fami lie, die gemakkelijk helpen kan, doch het ver tikt (ook de vader). Men zou nu minstens ver wachten dat de pachter eens ging praten met zijn pachtheer. Dat gebeurt niet, maar de man weet inlichtingen te erlangen inzake het pachtwetje-Ebels en de boer wordt voor den kantom-echter gedaagd. In het hartje van den druksten tijd kan deze naar het Kantonge recht. We zullen niet neerschrijven, hoe Mr. Bijl de Vroe, een buitengewoon hoogstaand mensch èn als menseh èn als kantonrchter zich over de onbillijkheid der hooggeroemde V/et uitliet, maar zouden de bewonderaars in en buiten de pers ernstig willen adviseeren daar hun licht eens te gaai opsteken, misschien zwaaiden zij dan minder de loftrompet over des heeren Ebels creatie. Volgens den kantonrech ter komt de zaak hierop neer, dat zoo de pachter aan de straks te benoemen pachtcom- missie kan aantoonen, dat hij sinds 12 Febr. 1932 niets verdiend heeft, behoeft ie geen pacht van dan af te betalen!! Het is ontzettend gemakkelijk, maar of het billijk is, dat er geen rekening gehouden wordt met de „andere" partij is een andere kwestie. Of de boer in t onderhavig geval vader is van 9 jonge kinderen, of hij dag en nacht moet werken om te eten, of hij de rente en aflossing van zijn hypotheken kan betalen al dan niet, dat deert niet. Aan onze lezers him bezadigd oordeel. Het is zooals het niet moet zijn. De goede gang van zaken moest zóó zijn: eerst beoor deeling of de pacht werkelijk te hoog is, dan eens nagaan of er te praten is met den ver pachter; is deze onredelijk en zijn ei geen mid delen om te betalen dan óf het land verlaten, óf door de Wet den onwilligen pachtheer dwin. gen. Zooals het nu geworden is hebben behoor lijk gesloten zorgvuldig geregistreerde contrac ten de waarde van scheurpapier. Wü gelooven dan ook, dat deze Wet aan leiding zal zijn tot talrijke procedures; iedere Wet, die eenzijdig is schept funeste gevolgen. Men versta ons goed: al wat onrecht is ha ten we; we hebben zielsmedelijden met nood lijdende kweekers, tuinders, boeren en.; waar hulp geboden kan worden juichen we zulks grootelij kis toe en dat verschillende water schappen, polderbesturen en particulieren hun pachtsommen verlaagden verheugt ons uiter mate, maar zooals het wetje-Ebels de zaken kan doen aanpakken heeft het onze bewon dering geenszins; integendeel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9