Personeel? j lilLüIIL llnnlILLiviUOIII. UUUISnfll j voor 75.000gezinnen. De Spanjaard en de Republiek Zoekt betrouwbaar N|EUWE HAARLEMSCHE COURANT I voor 75.000 innf>n. Ruiterfeesten te Waereghem De Mariale Dagen te Tongerloo DE NIEUWE MODE IS MONARCHIST ZIJN Als Spanje eens geen koffiehuizen had... VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1932. Holenmenschen en wilde zwijnen De groote vraag Gewestelijke Varkenscentrale in Noord-Holland De Hanze in het Aartsbisdom Directe belastingen GOUDEN PRIESTERFEEST Pater dr. Dorotheus Cornelisse O.F.M. ZILVEREN PROFESSIEFEESTEN Aan de R.K. Universiteit ONDERSCHEIDINGEN Voor het bijhouden van meteoro logische journalen Gezondheids-onderzoek „Het komt op de zaak zelf niet aan, alleen maar op de kleur van het glas, waar men doorheen ziet" V.E.R.D.E. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllïïininilllinilllllllllliniinïïlïïïïnmnjia jymiamnuiniuinnnmmmiiimiii miuniuiunnnmni heet Spaansch „verde": v.e.r.d.e. is echter tege lijk ook de afkorting voor: Viva el Rey De Espana (Leve de Koning van Spanje). De leider der Spaansche fascisten is een zekere dr. Albinano, die al twee jaren geleden stormtroepen uit jongelui had gevormd. Hij leeft thans verbannen in de Hurdes. een on gastvrije streek bij Estremadura. De populaire republikeinsche bladen noemen hem den „Keizer der Hurdes" en de „Spaansche Hitier" Albinano zelf liet bekend maken perscensuur is hier niet dat Hitier hem als blijk van erkentelijkheid een prachtig haak- kruis had gezonden. De philosoof Oriega y Gasset is de geestelijke vader van den populair geworden naam „ja- bali" (wildzwijn). In zijn eerste rede in her parlement waarschuwde hij de afgevaardigden er voor, op te treden als tenors, bajjazo's en wilde zwijnen. Met „tenor" wilde Oriega de in Spanje zoo talrijke redenaars aanduiden, die prachtig lyrisch hun redevoeringen laten vloeien, maar doodarm aan gedachten zijn. „Bajjazo" moest als moppentapper worden op gevat, terwijl „jabali" te verstaan was als wilde polemicus en oratorische vechtjas. De eerste twee uitdrukkingen hebben minder succes ge had, ofschoon er genoeg vertegenwoordigers van in de Cortes aanwezig zijn. „Wildzwijn", heeft zich echter overal ingeburgerd, vooral omdat in menige zitting van het parlement de Ja- balios" bij kudden tegelijk optreden. Een jonge radicale afgevaardigde, een soort heftig inter rupties slingerende Spaansche Duijs, noemt zich zelf de „chef der wilde zwijnen" en draagt den kop van een wild zwijn als dasspeld. Oorspronkelijk werden door de liberale pers tijdens den oorlog de Spaansche vrienden van Duitschland „holenmenschen" (cavemicolas) genoemd. De geallieerden stonden toenmaals bekend als de eenige hoeders der vrijheid en van den vooruitgang der volken, terwijl Duitsch land gehaat werd als de bestrijder van vooruit gang en vrijheid. Na den val der monarchie werd de naam „cavernicola" door de republi keinsche pers weer in zwang gebracht en nu duidt men daarmede aan de conservatieven en de monarchisten. Ook dezen spotnaam hebben de conservatieven en monarchisten precies als eer de Geuzen als eeretitel geaccepteerd. Jongelui lieten visitekaartjes drukken, bijvoor beeld: ANTONIO LOPÉS Cavernicola Wanneer men thans een echten republikein naar zijn meening over den toestand vraagt dan antwoordt hij dadelijk en blij: „U ziet, dat alles heel goed gaat. Veel beter dan verwacht was geworden." Het is precies zooals in de vorige eeuw de Spaansche dichter Campoamoi schreef, dat het op de zaak zelve niet aankomt, maar alleen op de kleur van het glas, waar doorheen men ziet. En vraagt men een monarchist naar de toe komst der republiek, dan antwoordt hij vol overtuiging en enthousiasme: ,,De republiek zal nooit kunnen blijven leven. Spoedig zal weer de oude koningsbanier' boven het slot waaien." De republikein antwoordt echter met even rots vaste overtuiging: „De republiek staat voor altijd en eeuwig. Nooit zullen de Bourbonsche leliën in Spanje weer bloeien...." Ter medewerking bij de uitvoering der Cri- sisvarkenswet 1932 is door de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, den R. K. Dio- cesanen Land- en Tuinbouwbond en den Chris- telijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland opgericht de vereeniging: Gewestelijke Var kenscentrale Noord-Holland; het kantoor der vereeniging is gevestigd in het Landbouwhuis aan het Kerkplein te Alkmaar. Door het bestuur zijn in 32 districten plaat selijke commissies aangewezen, waarin zooveel mogelijk de drie bovengenoemde landbouw organisaties zijn vertegenwoordigd. De plaat selijke commissie maakt een aanbeveling op van personen, die belast kunnen worden met het merken der varkens; uit deze aanbeveling wordt zoo mogelijk door het bestuur der Ge westelijke Varkenscentrale voor ieder district een merker benoemd. In de maand September zullen bij hen, die zich als leden hebben opgegeven, door dezen merker, in tegenwoordigheid van den secreta ris of een lid van de plaatselijke commissie/de varkens gemerkt worden en de inventarisatie opgemaakt worden; dit werk zal met 1 Octo ber gereed moeten zijn, waarna slechts de jonge biggen worden gemerkt. Met ingang van 1 October wordt echter ook de productie geregeld en mag men niet meer biggen fokken als door de plaatselijke commis sie voor lederen varkenshouder is vastgesteld. Fokt men meer biggen, dan moet daarvoor 5 per stuk worden betaald. Den varkenshouders wordt in hun eigen be lang aangeraden zich als lid van de Gewes telijke Varkenscentrale op te geven, aangezien het strafbaar zal zijn ongemerkte varkens te houden en tevens, omdat zij voor de ongemerk te dieren geen afzetgebied zullen vinden. Betreffende de werkwijze van de plaatselijke commissie nog het volgende: Het merken geschiedt met het merk van de centrale, plus de letters, waarmee het district wordt aangeduid. Gemerkt worden alle dieren, met uitzondering van hoogdragende zeugen en varkens, lijdende aan besmettelijke ziekten of vertoevende op erven, waar besmet telijke ziekten heerschen. Deze dieren worden later gemerkt, doch reeds deze maand geïnventariseerd. Wanneer de varkenshouder zulks verlangt, is de biggenmerker verplicht zijn materiaal te ontsmetten; de biggenhouder moet echter zor gen voor het ontsmettingsmateriaal. Ten behoeve van het vlot verloop van het merken, zijn de leden verplicht alle mogelijke medewerking te verleenen en te zorgen, dat de dieren op het aangegeven tijdstip op stal staan. Bij varkenshouders met niet meer dan twee varkens wordt gevraagd, of een der varkens voor huisslachting bestemd is. Dat toetreding tot de Varkenscentrale van groot belang is behoeft geen betoog, daar het na een nader te bepalen datum verboden zal zijn varkens te houden, die niet van het merk zijn voorzien. De kosten van het merken in de maand September zullen lager zijn dan die van de later aan te brengen biggenmerken, omdat in September alle varkens gemerkt moeten wor den en van deze heffing geen omslag aan den Regeeringscommissaris verschuldigd is; de kosten van het merk zijn 20 cent per dier; met ingang van 1 October wordt dit 25 cent. De plaatselijke commissie doet aan de cen trale mededeeling van het aantal uitgegeven merken en van de driemaandelijksche en jaar. lijksche inventarisatie. Voor het district Alk maar (Oudorp, Heerhugowaard, Koedijk, St. Pancras, Broek op Langendijk, Oudkarspel, Noord- en Zuid-Scharwoude) hebben zitting in de plaatselijke commissie de heeren W. Klaver, Heilooërdijk, Alkmaar; C. Kuiper, Heerhugowaard; A. Schuur, St. Pancras. Voor het district Schoorl: (Bergen, Egmond aan Zee, Egmond Binnen en Heiloo)P. Frans Jr., Heiloo, Th. Straathof, Egmond Binnen, H. Polle, Schoorl. Voor het district Zuid- en Noord-Schermer (SchermerhOrn, Graft, Akersloot en De Rijp) D. de Boer, Stompetoren, P. M. Kramer, Sap- meer, Graft; D. Winterstijn, De Rijp. Voor het district Limmen (Castricum, Heemskerk, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Velsen en Bloemendaal)N. v. Diepen, Lim men, N. Passchier, Heemskerk, C. Meijer, Ruij- genhoek, Santpoort. Voor de verdere plaatse lijke commissies verwijzen wij naar de orga nen der genoemde landbouworganisaties. Aan den volledigen beschrijvingsbrief van de Centrale Raadsvergadering te 's-Heerenberg te houden op Woensdag 7 en Donderdag 8 Sep tember welke aan alle afdeelingen is rondge zonden, ontleenen wij het volgende: Na een welkomstwoord van den voorzitter der ontvangende afdeeling 's-Heerenberg zal een be groetingsrede worden uitgesproken door den burgemeester van Bergh, den Hoogedelachtb. heer H. J. Smit. Vervolgens zal de bondsvoorzitter zijn jaar- lijksche bondsrede houden. Na de gewone agendapunten (notulen, jaar verslagen, begrooting, verkiezingen enz.) zal een tien-minuten rede worden gehouden door den heer J. P. de Brabander. Vervolgens zullen de ingekomen 13 afdeelings- voorstellen worden behandeld, welke handelen over tal van middenstandsvraagstukken, o.a „incasseeren van kleine vorderingen", „aanta: postbestellingen ten plattelande", „bestrijding van het cadeaustelsel", „ontplooïng vakorgani satie", „het euvel van het kortingstelsel", „re- geerings-crisis-steun aan middenstanders" „grondbelasting", „de winkelsluitingswet', „regeling uitverkoopwezen", enz. enz. Tenslotte zal de weleerw. heer J. Lefebure een lezing houden over „de R.K. Middenstands organisatie in de branding van dezen tijd". Een gevarieerde agenda dus. Bij K. B. is aan J. de Wilde, ontvanger der directe bel., inv. en acc. te Vlaardingen op zijn verzoek eervol ontslag verleend met 1 October; is aan M. C. Raven, ontvanger der dir. bel., inv. en acc. ter inspectie dier middelen te Heer len op zijn verzoek met 31 December eervoi ontslag verleend; is aan J. Kastelein, verificateur der inv. en acc. te Enschede, op zijn verzoek met 17 Oc tober eervol ontslag verleend en is aan M. J, van Riet, ontvanger der dir. bel. en acc. te Heusden op zijn verzoek met 1 Januari eervol ontslag verleend, wegens verandering in de in richting van het dienstvak, waarbij hij werk zaam is. In den stillen kloosterkring van het Fran- ciscaansche Studiehuis aan de Vermeerstraat te Nijmegen is het gouden priesterfeest ge vierd van pater dr. D. Cornelisse, oud-hoog leeraar te Rome. De jubilaris droeg een plechtige H. Mis op in de kapel van het klooster en werd daarbij geassisteerd door den zeereerw. pater v. d. Veldt O. F. M., professor aan de Propaganda te Rome, en den zeereerw. pater Maarschalker- weerd O. F. M., directeur van het Missie museum te Rome. De jubilaris, die vele telegrafische geluk- wenschen mocht ontvangen, werd in intiemen kring gehuldigd. De professoren der R. K. Universiteit, de zeereerw. paters Franciscanen dr. Des Franses OFM en dr. W. Lampen OFM hopen 18 en 19 September as. hun zilveren professiefeest in bescheiden kloosterkring te vieren. Als bewijs van waardeering voor het bij houden en inzenden van meteorologische jour nalen ten dienste van het Koninklijk Meteoro logisch Instituut zijn bij K. B. van 16 Juli 1932 de volgende onderscheidingen toegekend: de gouden medaille aan de gezagvoerders: N. Huisman van de Stoomvaart-mij. Rotter- damsche Lloyd; R. W. Braun van de Stoom vaart-mij. „HollandAmerika Lijn"; G. J. Veldkamp van de Stoomvaart-mij. „Konink lijke Hollandsche Lloyd"; de zilveren medaille aan de gezagvoerders: J. Riedel en J. B. Broekman van de Stoom vaart-mij. „Nederland"; E. Vemes en H. L. Oudenhoven, van de Stoomvaart-mij. „Rotter- damsche Lloyd"; P. Lagaay van de Stoomvaart- mij. „HollandAmerika Lijn"; N. S. Hartog van de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Mij.; A. A. Noordraven van de Stoomvaart-mij. .Ko ninklijke Hollandsche Lloyd"; J. J. Duit van de Stoomvaart-mij. „Java—ChinaJapan Lijn"; A. van der Wal van de Koninklijke Paket Mij.; M. Toonder van de Van Nievelt, Goudriaan Co.'s Stoomvaart Maatschappij; F. Swart en J. H. H. Gunther Mohr van de Vereenigde Ne derlandsche Scheepvaart Maatschappij. Bij K. B. is met ingang van 1 September op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan S. Berkhout, arts te Nieuw-Helvoet, als genees kundige, tot wederopzêggens belast met het ge zondheidsonderzoek van uit zee te Hellevoetsluis aankomende schepen en is in diens plaats tot wederopzeggens aangewezen E. Reedijk, arts te Nieuw-Helvoet. DE DEELNEMERS AAN DE TWEEDE MARIALE DAGEN, gehouden in de abdij van Tongerloo, van 29 Augustus tot 1 September. Zittend van links naar rechts: kan. I. Engels O. Praem; Pater Hupperts, Pater Merchelbach, Mag. Dr. Fcron, Mgr. Dr. Hugo Lamij abt van Tongerloo, Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, Bisschop van Roermond, Kan. Dr. Bistremieux, prof. aan de Hoogeschool te Leuven, voorzitter der Mariale Dagen, Dr. Derckx, Dr. Mulders, prof. Hoeven (Breda), Dr. Sagaert en pater Jansen. Minister-president Azana zeide kort geleden: ..Spanje zou veel gemakkelijker zijn te regee- ren, als er geen koffiehuizen waren." Is dit juist Azana moet wel op de hoogte zijn, want hij was vroeger een ijverig bezoeker van café s dan zal het regeeren in Spanje binnenkort nog moeilijker worden, want in Madrid wordt het eene café na en naast het andere gesticht Het café is voor den gemiddelden Spanjaard zijn tweede woning en wel de woning, waar hij zich veel liever en meest ook langer op houdt dan thuis. In het café is een man nog wat waard want hij laat zijn vrouw, zooals vanzelf spreekt, thuis. En dan zijn er nog de Jonggezellen. Met gelijkgezinden aan een tafeltje (de vermenging der verschillende poli tieke hemelsrichtingen gaat hier ook niet!) wordt er voortdurend over politiek gedebatteerd. Dit wil zeggen: op de regeering gescholden. Dit is in Spanje altijd zoo geweest. En ook de re geering der republiek treft geen beter lot. Zij heeft vele, waaronder ernstige tegenstanders, zelfs onder haar republikeinsche vrienden. De tegenstand tegen de dictatuur van de Rivera had zijn punt van uitgang in het café. De republiek is in twee Qf drie café's der AlcalA-straat gesticht. In deze modebars heeft de politieke .jeunesse dorée" haar tenten op geslagen, studenten, voormalige leerlingen der paters Jezuieten en oud-luitenants, vooral echter de zoogenaamde .senoritas" (eigenlijk .heertjes")voorts niets doende zoontjes van rijke ouders en advocaten zonder praktijk. Id deze kringen was het vroeger gewoonte als wilde republikeinen op te treden. Dan werd men en is het gedeeltelijk nog edelcommunisi. al ware het alleen maar om de „oude lui" een beetje te ergeren. De nieuwe mode is nu we« iets heel ouds, namelijk monarchist te zijn Eerlijke overtuiging zij altijd en overal in eere Bij de meeste „senoritas" is het monarchisme alleen maar snobisme. limniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiii ZdTTlora nniiuunmmininnuinmiuiiiinmm Spanje heeft pas een staatsgreep achter zich. Er gaan hardnekkige ge- ruchten, dat er een tweede op komst I is. Het volgende artikel van Eduard Foertsch in de „Voss. Zeitung" geeft I een levendig beeld van de verhitte atmosfeer in de café's en bars van Madrid, waarin de frondeurs tegen de regeering samenkomen. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Moed toont ook wel de Mameluk en zoo gebeurt het, dat jonge lieden in een cabaret meestal na eerst overvloedige offers aan Bacchus geplengd te hebben in hoerageroep voor den koning en in wegkreten voor de repu bliek uitbarsten en dan worden gearresteerd. Daar de wet ter bescherming der republiek het propaganda maken voor de monarchie verbiedt, is ook het dragen van monarchistische insignes niet geoorloofd. Maar menig jonge man ver toont zich op straat met een Bourbonsche lelie in 't knoopsgat of met een ceintuur in de vroegere landskieuren: rood-geel-rood. Meestal wordt het als eerezaak beschouwd, de boeten niet te betalen, maar eenige dagen te gaan „zitten." Vrouwen hebben dit gedaan en men heeft ze daarom hoogeltjk geëerd. Thuis laten de koningstrouwe jongelieden voor elkander de oude, nu verboden gramofoon platen met de koningshymne afdraaien. Op straat herkennen ze elkaar aan een bijzonde ren vorm van hun hoed, en vooral aan de grijze kleur. Groen is de kleur der tot nu toe slechts in kiem voorhanden Spaansche fascisten. Groen DE RUITERFEESTEN, die dezer dagen te Waereghem in België gehouden zijn, kon den zich in groote belangstelling verheugen. De sprong der gezamenlijke deelnemers over de rivier. JHR. DR. A. J. RETHAAN MACARÉ oud-lid der Tweede Kamer en oud-advocaat generaal bij den Hoogen Raad, is in den ouderdom van 89 jaar overleden. DE BLOEMENTENTOONSTELLING E.N.T.O. V.A., welke in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam gehouden wordt, is Donderdag officieel geopend. Een overzicht van de expositie. TE ROOSENDAAL is het eeuwfeest gevierd van de Eerw. Zusters Recollectinen Penitenten. Door 1500 schoolkinderen uit Roosendaal werd voor de jubileerende zusters een kinderspreekkoor uitgevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 4