Z. Em. W. Kardinaal van Rosswn f Het conflict in de scheepvaart Vreeselijk ongeluk Herbewapening van Duitschland? DE PLECHTIGHEDEN VAN ZATERDAG RIJZENBURG IN ROUW ELLENDIGE TOESTAND TE QUITO DE BOERENSTAKING IN AMERIKA VRIJDAG 2 SEPTEMBER Dr. Lijdsman plotseling naar Rome opgeroepen Een bespreking te New Castle Vader en twee kinderen gedood Brand bij de Marine Algemeene belangstelling Invoerverboden opgeheven Militair vliegongeluk bij Panamakanaal Drama? Amerika er tegen Besmettelijke ziekten Wapenstilstand in de Chaco Wapenstilstand uitgeroepen Nog steeds gaan de geloovigen langs het stoffelijk overschot om den beminden Kerk- vorst voor het laatst te zien De begrafenis Naar Wittem Telegrammen w.g. Kardinaal Verdier, De menschen stroomen Dr. Lijdsman moet vertrekken Rouwdienst te Rome Uitzending van de uitvaart-plech- tigheden door den K. R. O. JAARVERGADERING „PETRUS CANISIUS" Kardinaal van Rossum herdacht ECONOMISCHE TOENADERING Samenstelling der Commissie spoedig te verwachten PRIESTERS VAN HET H. HART TE DUSSELDORF Renteverlaging van leening op 5 pCt. Letsel door schuld Auto-driewieler fiets, waarin vijf personen zaten, door vracht auto overreden Verhaal van een ooggetuige Plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot van Mgr. Schaepman Aankomst van het stoffelijk overschot De Metten M3Z Aankijken! MAASTRICHT, 1 Sept. Als in de prachtige portiek, waar het stoffe lijk overschot van den overleden kerkvorst op gebaard is, nog altijd de geloovigen omgaan, als op het Vrijthof in de perken de geraniums vonken in het licht van de middagzon en als daar de kinderen spelen met de duiven op hun uitgestoken handen, wachten we in de Dude ontvangkamer van de pastorie der St. Servatiuskerk op Mgr. Wouters, deken van Maastricht en kanunnik van het bisdom Roer mond. Hij is een beminnelijk priester, ietwa. voor overgebogen met glinsterwitte haren en kinder- oogen, die hij onder het rustig vertellen soms lange sluit. Van hem vernamen wij de volgen de bijzonderheden, over de plechtige uitvaart diensten van Zaterdag a.s. Het staat thans vast, dat Zaterdag aanwezig zullen zijn de volgende kerkelijke hoogwaar digheidsbekleeders Z. Em. Kardinaal van Roey uit Mechelen en Hunne Hoogwaardige Excellenties Mgr. J. H. G. Jansen, aartsbisschop van Utrecht, Mgr. A. P. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch, Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem, Mgr. J. H. G. Lemmens, bisschop van Roermond, Mgr. dr. J. Vogt, bisschop van Axen, Mgr. J. O. Smit, die thans reeds in het ziekenhuis Calvariënberg verblijft. Mgr. Brems bisschop van Denemarken, Mgr. Müller, bisschop van Zwe den, Mgr. Heylen, bisschop van Namen met zijn secretaris, kanunnik Bootsma en Mgr. J. Biermans, algemeen overste der St. Joseph- Congregatie van Mill-Hill. Voorts: Z.D.H. Mgr. B. J. Eras, procurator van het Ned. Episcopaat te Rome, die daartoe zijn vacantie in het Schwarzwald onderbreekt: Z.H.Exc. Mgr. J. Kerckhofs, bisschop van Luik en Z.H. Exc. Mgr. Meulenberg, bisschop van IJsland. Zaterdagmorgen om kwart voor elf begeven bovengenoemde hoogwaardigheidsbekleeders zich naar de chapelle ardente, van waaruit tus- schen de kerken van St. Servaas en St. Jan een stoet geformeerd wordt, waarin het stoffe lijk overschot van wijlen Kardinaal van Ros- sum wordt meegedragen. De stoet wordt voor afgegaan door Z. Em. Kardinaal van Roey. Onder klokgelui zal de stoet zich dan bewe gen langs het Vrijthof, het Julianaplein en Keizer Karelplein via de „lange gang" naar de kerk, waar de katafalk in het middenpad vlak voor hst Sacramentsaltaar wordt opgesteld. Aan de Evangeliezijde zullen plaatsnemen Kardinaal van Roey en waarschijnlijk een af gevaardigde van Z.H. den Paus, het Neder- landsch Episcopaat en de kerkmeesters. Aan de Evangeliezijde de overige bisschoppen, de ministers en de gezanten. Voor de pers zijn plaatsen gereserveerd naast de oude sacristie. Om elf uur zal Z.H. Exc. Mgr. J. H. G. Jan sen de pontificale H. Mis van Requiem opdra gen. Het knapenkoor van de St. Servaaskerk, zal onder leiding van directeur Bernard Frans- sen de Liturgische gezangen der H. Mis uit voeren zonder begeleiding van het orgel. Na de plechtige uitvaartdienst zal prof. dr. F. Féron de lijkrede uitspreken, waarna vijf absoutes worden gezongen en de Kon. Zang- vereeniging „Maastreechter Staar" „Beati mor- tui" uitvoert. Van een tot drie uur zijn de genoemde hoogwaardigheidsbekleeders de gast van deken Wouters, waarna de stoet van auto's zich op 't Vrijthof aansluit achter den praalauto waar in 't stoffelijk overschot va n den kardinaal zal rusten en waaraan volgens den wensch van den overledene geen bloemkransen zullen ge hecht zijn. De auto's begeven zich dan langs het Vrijthof, Groote Staat, Spilstraat, Markt, over de nieuwe Maasbrug in de richting Heer langs de Zuid-Limburgsche dorpen, waar de klokken zullen luiden en langzaam zal worden gereden naar het Redemptoristen klooster te Wittem. Hier zal Z.H. Exc. Mgr. Lemmens den lijkdienst verrichten. Aan dezen tocht, welke ongeveer een uur zal duren, ne men verscheidene bisschoppen deel. De clau suur van het klooster der paters Redemptoris ten wordt opgeheven, zoodat ook de dames den tuin, die toegang geeft tot den grafkelder, kun nen betreden. Het graf is zoodanig uitgehouwen, dat het stoffelijk overschot van den Kardinaal te rus ten komt onder dat van graaf Plettenberg, den stichter van het klooster. Evenals de overbren ging van het stoffelijk overschot van den kerk vorst uit het ziekenhuis Calvariënberg, naar de entrée royale zonder treurmuziek geschiedde, zoo zal ook de tocht naar Wittem in alle stilte verloopen, ondanks het spontane verzoek van verscheidene Limburgsche muziekkorpsen. Zij past nu eenmaal bij een begrafenis in het zui den, die muziek, maar men gelooft naar den wensch van den Kardinaal te handelen, de plechtigheden eenvoudig te verrichten. De bisschop van Roermond komt Zaterdag ochtend om 10.25 uur aan het station te Maastricht aan, zal daar afgehaald worden door Mgr. Wouters, waarna zij zich per rijtuig met twee paarden naar het Vrijthof zullen begeven. De overige Nederlandsche bisschoppen komen eveneens Zaterdagmorgen te Maastricht aan. Alleen Mgr. Jansen, de Aartsbisschop van Utrecht, arriveert Vrijdag in den laten namid dag. De St. Servatiuskerk, waarin thans alleen aan het hoofdaltaar en den kansel de teekenen van rouw zijn opgehangen, wordt verder niet zwart gemaakt. Deze gedachte van deken Wouters zullen allen met bewondering goedkeuren, daar immers de prachtige Maastrichtsche tem pel reeds een koninklijken indruk maakt, welke zeker minder sterk zou zijn, indien men de kerk met donkere draperieën verduisterde. Bij den secretaris van den overleden Kardi naal, Dr. Lijdsman, zijn nog de volgende tele- grammen binnengekomen: Van Kardinaal Verdier te Parijs: „Ik betreur ten diepste, dat ik niet bij de uitvaart van den door mij zoo diep betreurden Kardinaal aanwezig kan zijn. Ik ben verhinderd c.oor een gewichtige gebeurtenis in Zuid-Frankrijk en blijf in verbinding door mijn gebed." Van Minister Mr. Dr. N. L. Deckers: „Diep getroffen door de droevige tijding van het overlijden van Z.Em. Kardinaal van Rossum, bied ik U de verzekering van mijn oprechte deelneming in het groote verlies." Geteekend Deckers, Minister van Defensie. Ook Kardinaal Bourne uit Londen, die ver hinderd is, zond een telegram van deelneming. Wij steken nog even het Vrijthof over en ont waren hoe in de kerk honderden zich blijven verdringen om voor het laatst den Kardinaal te aanschouwen. En lang, nadat het rumoer van het losgebrande dynamiet aan de oude Maasbrug is verstild, trekken onvermoeid nog de menschen langs de uitgestrekte armen van het H. Hartbeeld op het Keizer Karelplein naar de doodenkapel in schier eindelooze rij. En als dan de avond valt, schuiven de zus ters stillekens tusschen de brandende kaarsen naast de doodsbaar en aan hun groote rozen kransen tellen zij gedurende heel de lange nachtwaken de Weesgegroeten niet meer, zij bidden maar, hun monden blijven bewegen on der het wit van de kap, zij bidden maar, tel kens herhaald: „Wees gegroet Maria, vol van genade." Donderdagmiddag ontving de secretaris van den gestorven kardinaal, dr. Lijdsman, aan het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht een te legram uit Rome, onderteekend door Mgr. Oc- taviani, substituut van de staatssecretarie, waarin hij onmiddellijk naar Rome werd op geroepen voor het afwikkelen van zaken. De secretaris vertrok direct naar Wittem, waar hij de loopende zaken afhandelde. Na te Maastricht afscheid te hebben geno men van dr. Hintzen, directeur-geneesheer van het ziekenhuis „Calvariënberg" en de goede zusters, reisde pater Lijdsman om 20.14 uur uit Maastricht via Bazel naar Rome af, waar hij Zaterdagmorgen omstreeks zes uur zal aan komen. De secretaris van den gestorven kardinaal zal dus niet bjj de plechtige uitvaart en begra fenis aanwezig kunnen zijn, hetgeen hem zeer veel leed doet. In verband met het plotseling ontbieden van den secretaris, dr. Lijdsman, naar Rome, lijkt de waarschijnlijkheid niet uitgesloten, dat men de laatste wilsbeschikking van den Kardinaal, wil weten, ten einde zekerheid te hebben om trent het verlangen van Zijne Eminentie, waar hij eventueel beaard wilde worden. De ver trekken van Z. Em. te Rome zijn verzegeld en kunnen slechts door den secretaris geopend worden. De secretaris zal Zaterdagmorgen om 11 uur te Rome arriveeren en aldus nog tijdig om de laatste wilsbeschikking van den over ledene te weten. Mocht Z. Em. den wensch hebben vastge legd eventueel elders beaard te worden, dan kunnen nog die maatregelen genomen worden, welke de voorgenomen bijzetting in den na middag te Wittem voorkomen. In het zieken huis, waar de secretaris tot nog toe verblijf hield, had een eenvoudig afscheidsmaal plaats, waarbij mede aanzaten pater Drehmanns, rec tor Reule en dr. Hintzen, geneesheer-directeur van het ziekenhuis. Op eenvoudige en harte lijke wijze bracht de secretaris aan den ge neesheer-directeur dr. Hintzen dank voor de bijzondere en zeer voorkomende wijze, waarop deze tegemoet was gekomen aan alle plicht plegingen en de bijzondere wijze waarop door hem was gezorgd voor eene passende opbaring van den overledene. Dr. Drehmanns vergezelde den secretaris naar het station, waar dr. Lijdsman om 8 uur 14 afreisde. Uit Rome wordt geseind, dat Donderdag een plechtige H. Mis van Requiem is opgedragen voor Kardinaal van Rossum in de kerk van den H. Alfonsus van de Paters Redemptoristen. De H. Mis werd opgedragen door pater Mur ray, den rector van de Redemptoristen, in te genwoordigheid van eenige Kardinalen en an dere hoogwaardigheidsbekleeders. Naar wij vernemen zullen a. s. Zaterdag de plechtigheden der Uitvaart en begrafenis van wijlen Z. Em. Kardinaal van Rossum door den K. R. O. worden uitgezonden» Woensdag 31 Aug. werd de Algemeene Jaar vergadering der A.V.P.C. gehouden in het „Kas teel van Antwerpen", Oude Gracht te Utrecht. Te 9.30 ure werd de H. Mis voor de levende en overleden leden opgedragen door den ZEZ.G. heer J. A. M. Prein, leeraar aan het Seminarie te Culemborg, in de kerk van O. L, V. Ten hemelopneming. Om 11 uur vond de vergadering plaats van Hoofdbestuur met de afgevaardigen der onder scheiden Commissies. Hier werden de Verslagen behandeld, welke deze commissies hadden in gezonden, toelichtingen gegeven en vragen be antwoord. De voorzitter wees nog bijzonder op onderlinge samenwerking. Na de lunch begon om 2 uur de algemeene vergadering. Mgr. prof. dr. J. Hoogv1^ ui ring met gebed en heet allen welkom. In zijn voorwoord zegt spreker, dat het geen gewoonte is, leden die van ons zijn heengegaan, bijzonder te memoreeren; toch dient thans een uitzon dering gemaakt te worden, nu het gaat om twee treffende sterfgevallen van personen, die innig met de P.C. samengevlochten waren; vooreerst Monseigneur A. C. M. Schaepman, die van het begin af lid was onzer Vereeniging, en ons zeer krachtig steunde op financieele wijze, vooral door gratis-abonnementen, maar voornamelijk Z. E. W. Kardinaal van Rossum, Beschermheer onzer Vereeniging, welke functie de overledene volstrekt niet beschouwde als een loutere eere- titel; door zijn bemoeiing ook ontving de Ver eeniging op haar zilveren jubilé het schrijven van Z. H.. den Paus, terwijl hij tevens in een afzonderlijk schrijven zjjn hoogachting voor ons werk uitsprak. De voorzitter verzoekt de ver gadering zich te verheffen en bidt voor beiden het liturgisch gebed voor de overledenen. Daarna bespreekt de voorzitter het Daarna bespreekt de voorziter het jaarverslag van secretaris en penningmeester. De voorzitter wijst op het accres der Schild- abonné's, hetgeen naast de activiteit van den hoofdredacteur ook de uiterst lage prijs tot oor zaak heeft; spreker memoreert, dat, naar den kostprijs berekend, de vereeniging slechts 7 cent verdient op iederen jaargang! Het werk van A. O. Dubuis „Le voile déchiré", in het Neder- landsch vertaald „Het Voorhangsel gescheurd" heeft een weerlegging gevonden in Mgr. Besson: „La route aplanie" (10 édities), en zal ook vertaald worden, aangepast aan onze toestan den. Spr. bedankt voorts allen, die hebben mee gewerkt of diensten hebben bewezen aan P. C., speciaal secr.-penn. hoofdred. prop-secr., en verzendhuis. Ten slotte wijst hij nog op de con centratie, die allernoodzakelijkst is: onderling contact van alle commissies met H.B., en licht dat toe met een voorbeeld in den vorm van een parabel, ontleend aan het zakenleven. Hierna volgde de bestuursverkiezing. Aftre dende leden waren: H. Th. Mets, die niet her kiesbaar is, en W. Nieuwenhuis, die om drukke bezigheden niet meer zijn volle krachten aan het werk kan geven, en zich daarom niet meer herkiesbaar stelt. De voorzitter stelt voor in plaats van prof. Mets prof. dr. Mulders en in plaats van Nieu wenhuis Antoon van Duinkerken of O. R. de Klerk. Uitslag: uitgebracht werden 41 geldige stemmen: Mulders 39, Van Duinkerken 24, De Klerk 15 en P. Kasteel 12. Zoodat gekozen wer den verklaard: prof. dr. A. Mulders en Antoon van Duinkerken. Prof. Mets werd, omdat hij secretaris is, door het H.B. als lid geassumeerd. Daarna hield de Z.eerw. zeergel. heer dr. G. Vrijmoed O.F.M., Moderator der R.K. Studen- ten-Vereeniging „Sanctus Virgilius" te Delft een Inleiding over: „Quadragesimo Anno" in ver band met godsdienstig leven en geloofsverbrei- ding". Namens de Contact-Commissie werd het vol gende bericht over den stand van zaken op Donderdag medegedeeld: Te Amsterdam werd in den loop van den morgen voor een zestal schepen van de Ko ninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschap pij monstering aangeboden. De bemanningen weigerden eenparig hiertoe over te gaan. Het s.s. „Boskoop" van de zelfde reederij, dat in den loop van den dag binnenkwam, zou dien zelfden dag weer moeten aanmonsteren. Ook daar weigerde de bemanning tot de monstering over te gaan. Hetzelfde geschiedde voor schepen van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij te Am sterdam, waar eveneens de geheele bemanning weigerde tot de monstering over te gaan. Te Rotterdam schijnt een laatste poging on dernomen te zijn om de bemanning van het s.s. „Volendam" der Holland—Amerika Lijn tot monstering te bewegen. Dit is wederom mislukt en afgestuit op de standvastige weigering der bemanning. Een poging in Schfcveningen ondernomen om werkwilligen te ronselen is door het optreden der organisatie verijdeld. Allerwege wordt scher pe controle geoefend. In de besprekingen, die Donderdag tusschen den heer Fimmen, secretaris van de Internatio nale Transportarbeiders Federatie en het be stuur der Contact-Commissie plaats vond, is na overleg met de Engelsche organisatie besloten dat begin volgende week een bespreking te New castle (Engeland) zal plaats vinden ten einde vast te stellen, welke maatregelen in Nederland en Engeland kunnen worden getroffen tegen Nederlandsche reeders, die aan het conflict po gen te ontkomen door hun schepen onder En gelsche vlag te brengen, respectievelijk Engel sche charters aan te gaan. Naar wij vernemen zal zeer binnenkort de samenstelling van de commissie voor Econo mische toenadering tusschen Nederland en de overige gebiedsdeelen van het Rijk bekend worden gemaakt. De regeering heeft aan prof. mr. Bruins ver zocht het voorzitterschap dezer commissie op zich te nemen. Prof. Bruins heeft zich daar toe bereid verklaard. Vrijdag werd te Amsterdam een vergade ring van obligatiehouders der zeven pro cent leening der Paters van het H. Hart te Düsseldorf. De paters hadden aanvankelijk voorgesteld de rente te verlagen tot 4 pCt. Na langdurige discussies werd het voorstel der paters door de meerderheid verworpen. Een be- middelings-voorstel werd echter aangenomen, behelzende uitkeering van vijf procent over een jaar, waarna zoo noodig een nieuwe vergade ring van obligatiehouders bijeen geroepen zal worden om nieuwe voorstellen onder de oogen te zien. De chauffeur W. de K. uit Haarlem, die door de Rechtbank aldaar wegens letsel door schuld was veroordeeld tot drie weken hechtenis, ont zegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar en boven dien 125.40 schadevergoeding, was van dit von nis in hooger beroep gegaan. Donderdag diende de zaak voor het Gerechtshof alhier. De chauf feur verklaarde dat het ongeluk veroorzaakt was doordat hij verblind was door de lichten van een tegemoetkomende auto. Ook erkende hij dien avond in een feestpark te zijn geweest, maar daar geen sterken drank te hebben gebruikt, al leen twee glazen bier en sodawater. Uit het ge tuigenverhoor bleek, dat in het sodawater ver moedelijk wel whiskey heeft gezeten. De Advocaat-Generaal vroeg daarna beves tiging van het yonis van de Haarlemsche Recht bank. Donderdagavond is op den Haarlemmerweg onder de gemeente Haarlemmerliede een zeer ernstig ongeluk gebeurd dat aan twee men schen het leven heeft gekost. Om ongeveer kwart voor elf reed daar een z.g. auto-driewielerfiets, waarmee een Duitsche oorlogsinvalide met zijn vrouw en drie kinde ren een reis door Europa maakte. De menschen, die in hun onderhoud voor zien door het verkoopen van ansichtkaarten, waren dien dag in Amsterdam geweest en be gaven zich in het late avonduur naar Haarlem. Uit tegengestelde richting naderde een vrachtauto van de firma Gebr. Koningsbruggen uit den Helder. De chauffeur van den wagen, die met een snelheid van ongeveer veertig K.M. reed, bemerkte op den donkeren weg het kleine voertuigje, dat zeer waarschijnlijk geen licht op had, niet. In volle vaart reed de auto den driewieler tegemoet. Een hevige botsing volg de. De fiets werd totaal vernield en de be stuurder werd tusschen den auto en een der afsluitpalen van de trambaan gedrukt. De man was onmiddellijk dood. Het vijf-jarige doch tertje kwam aan den kant van den weg te recht. Een zeer diepe snede aan den hals had het hoofdje bijna van den romp gescheiden. Het slachtoffertje gaf nog teekenen van leven, doch kort na het vreeselijk gebeuren stierf ook het kind. Een eindje verder lag, luid kermend, de vrouw. Ze was bij volle kennis en door de zit tende houding waarin zij was neergekomen, was ze gedwongen het terrein van de ramp in z'n geheel te overzien. De vrouw had beide beenen gebroken, terwijl ook vermoedelijk de ruggegraat was aangedaan. De achtjarige jon gen bleek er eveneens zeer slecht aan toe te zijn Het jongste kind, dat niet ouder was dan an derhalf jaar had het minste van de ramp ge leden. Het werd aan den kant van den weg gevonden, zonder noemenswaardige verwondin gen. Onmiddellijk nadat het ongeluk was ge beurd kwam er hulp opdagen. Voorbijgangers schoten toe, anderen waarschuwden de boeren uit de nabijheid, zoodat er spoedig heel wat menschen ter plaatse waren. Er ging echter eenige tijd overheen voor de dokter was ge alarmeerd. Eerst ongeveer twintig minuten la ter verscheen er geneeskundige hulp op het ter rein van de catastrophe. Toen de dokter kwam kon hij slechts den dood van den vader en het meisje constatee- ren. Van de moeder en het jongetje oordeelde hij den toestand zeer ernstig. Per ziekenwagen werden de vijf slachtoffers naar het St. Elisa- beth-gasthuis te Haarlem overgebracht. Op de plaats des onheils ontmoetten wij nog een ooggetuige, die had meegeholpen de veron gelukten te transporteeren. Deze reed juist op de fiets in de richting Halfweg toen hij een hevigen slag en een luid gekraak hoorde. Hij zag den vrachtwagen over de trambaan slin geren, terwijl een ander voertuig in stukken wegvloog. Tegelijkertijd klonk er een luid gegil. Onmiddellijk rende de man naar de plaats van het ongeluk. Verspreid langs den weg lag daar een aantal menschen. Op de rails vond hij een man, die zich niet meer bewoog. Een paal lag dwars over het lichaam. Het slachtoffer bloedde hevig uit beide ooren en de knieschijf was ge heel opengescheurd. Een eind verder zag hij de vrouw, luid gillend en niet in staat om zich te bewegen. De vrouw had beide beenen gebro ken, doch was bü volle kennis. Het meisje vond hij langs den kant. Het kind ademde nog, doch het halsje was grootendeels doorgesneden. Verderop ontdekte hij het jongste kind, een zuigeling nog. Da flesch lag naast de kleine stakker. Onze zegsman had meegewerkt om zoo spoe dig mogelijk hulp te krijgen, hetgeen echter nogal eenige voeten in de aarde had, omdat men op deze plek nog vrij ver va nde stad is verwijderd. Bovendien waren de meeste om standers te nerveus om te helpen. Ook den chauffeur van den vrachtauto uit den Helder spraken wij nog even. Begrijpelij kerwijze was de man zeer onder den indruk. Het voertuig had hij niet gezien, omdat het licht niet brandde. Te snel had hij niet ge reden en een botsing kon hij vanzelfsprekend op het laatste oogenblik niet voorkomen. Zijn wagen, waarvan de as was ontzet, de koplamp was ingedrukt, en het spatbord en de motor zwaar waren beschadigd, was door de politie in beslag genomen. Bij telefonische informatie aan het St. Elisa- beth-ziekenhuis te Haarlem deelde men ons hedennacht mede, dat de toestand van de vrouw en het jongetje zeer ernstig was. Het tramverkeer langs den Haarlemmerweg ondervond ongeveer een half uur vertraging. In den afgeloopen nacht is in het St. Elisa beths gasthuis te Haarlem ook het jongetje overleden. De toestand van de vrouw is zeer ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Volgens het offi cieel politierapport is de bestuurder van den vrachtauto na het ongeval gevlucht. Een jongetje, dat naast hem zat, heeft ver klaard, dat zij den driewieler niet gezien heb ben. Volgens getuigen zou dit voertuig echter aan den achterkant verlicht zijn geweest door een zaklantaarn, bedekt door een stukje rood vloeipapier. De zaklantaarn is echter nog niet teruggevonden. De vrachtauto is in beslag genomen. Het onderzoek der politie duurt voort. Hedennacht ontstond een binnenbrand in een steenen gebouw op het Marineterrein te Vlis- singen. Binnen een half uur was het vuur ge stuit. Volgens een ingesteld onderzoek zijn geen termen aanwezig om te denken aan kwaadwil ligheid. RIJSENBURG, 1 Sept. (Van onzen eigen verslaggever) Het was reeds namiddag, toen wij ons per autobus van uit Utrecht naar Rijsenburg be gaven om daar getuige te zijn van de droeve plechtigheden, welke zouden plaats vinden in het Groot-Seminarie bij de overbrenging en ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen Mgr. dr. Schaepman. Reeds in Utrecht merkten we op, dat vele seminaristen, die hun vrooljjke vacantiedagen door zulk een droevige gebeurtenis zagen ver duisterd, zich naar het Seminarie begaven. Velen, die in de omgeving der stad wonen, gingen per fiets, terwijl anderen, uit verder afgelegen plaatsen afkomstig, per trein of bus de reis naar Rijsenburg maakten. Kort na het overlijden van Mgr. Schaep man was aan de heeren pastoors en kapelaans van het aartsbisdom en aan de seminaristen per circulaire kennis gegeven van het droevig gebeuren en waren allen tevens uitgenoodigd tegenwoordig te zijn bij den plechtigen Uit vaartdienst. Te ongeveer 6 uur kwamen wij bij het Se minarie aan. Er heerschte een ongewone druk te. Want behalve de seminaristen hadden zich ook zeer vele heeren geestelijken uit het Aarts bisdom, oude kennissen, leerlingen en vrien den van den overledene naar het Seminarie begeven. Ook zij stelden het op hoogen prijs aan Mgr. Schaepman de laatste eer te bren gen. Te ongeveer zes uur in den avond arriveer de per auto Z. H. Exc. Mgr. dr. Olaf Smit en kort daarop de Hoogeerw. heer kanunnik L. A. F. X. Fock, deken van Amersfoort. Tegen halfzeven zagen wij een stoet van zangers, seminaristen en pristers, voorafge gaan door kruisdrager en twee Acolyten naar den hoofdweg trekken. Kort daarop begonnen de klokken der parochiekerk en Seminarie te luiden, teeken, dat de lijkauto aan de grens van de gemeente was gearriveerd. Na aankomst van het stoffelijk overschot togen de seminaristen en priesters, den lijk auto begeleidend, het „Miserere" zingend naar het Seminarie. Het was een prachtige zware eikenhouten kist, met hoogen deksel, welke door tien dra gers naar de kapel werd gevoerd, waar zij werd opgebaard. Te zeven uur vereenigden zich alle aanwezi gen in de kapel, waar de Metten werden gezon gen, voorgegaan door Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom. Dit was voor dezen dag de laatste eer, welke men dezen grooten doode bewijzen kon. Daar in de gemeente bekend was, dat het stoffelijk overschot van Mgr. Schaepman om streeks 6 uur naar het Seminarie zou worden overgebracht, hadden vele inwoners van Rij senburg zich langs den weg geschaard en toonden zij aldus, hoezeer dit verscheiden ook hun ter harte ging. Slechts aan enkelen was toestemming gege ven in de kapel bij de plechtigheid tegenwoor dig te zijn. CANBERRA, 1 Sept. (Reuter). Volgens een heden gepubliceerde proclamatie worden alle invoerverboden, welke door het Kabinet-Scul- lin zijn ingevoerd, opgeheven teneinde verbe tering te brengen in de ongunstige handelsba lans. Tot de artikelen, die thans weer mogen wor den ingevoerd behooren lucifers, gegoten ijzer, pijpen, fittings, radio-toestellen, accumulatoren en pleetwerk. PANAMA, 1 Sept. (Reuter). Boven de Ka- naalzóne stortte een Amerikaanschmilitair vliegtuig omlaag. De vier inzittenden kwamen om het leven. In de Hoeksche boschjes te Hoek van Hol land werd gistermorgen de 64-jarige J. J. H.met een groote halswonde gevonden. V. is ambte naar bij het G.E.B. te Den Haag. De man is naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. L.<v__ „Broeders, wanneer iemand onver hoopt een misstap heeft begaan, dan moet gij hem terecht helpen in zacht moedigheid; slaat een blik op u zelf, want ook gij kunt worden bekoord."' Op deze manier pleit de Apostel Paulus voor den man, die iets mis daan heeft. Wat is echter onze gewone me thode met menschen, die ons of an deren iets misdaan hebben? Wij „kij ken ze niet meer aan"! Dat is het algemeen gebruikelijke woord van fa milies onderling, loanneer er een beetje ruzie geweest is. „Wij kijken den man niet meer aan" is ons maat schappelijk vonnis. De man heeft af gedaan voor ons. Wij zijn te netjes! De heilige Paulus was zeker zoo netjes als u, maar hij had daar een ander idee over en het zal u nooit kwaad doen ook eens rekening te houden met het idee van een ander, vooral wanneer die ander een heilige is en nog wel de heilige Paulus! Aankijken! Juist als iedereen hem veracht een mensch toch nog aan kijken, dat is een liefdedienst, die van eeuwig belang kan zijn. Deze liefdedienst beveelt Sint Paulus ons met zijn dwingend gezag. Deze dienst is meer waard dan ieder offer, want er staat geschreven, dat gij u eerst verzoenen moet met uwen broeder en eerst daarna uw offer opdragen. Zoolang wij een mensch „niet aan kijken", wil God ons liever niet zien. BERLIJN, 1 Sept. Zooals nader wordt ge meld is er van een Duitsche nota inzake herbewapening geen sprake. Alleen heeft mi nister Von Neurath den Franschen ambassa deur in groote lijnen zijn standpunt in deze kwestie uiteengezet, teneinde op zijn beurt de Fransche opvatting te vernemen. Van bevoegde Amerikaansche zijde wordt om trent de kwestie opgemerkt: Amerika heeft op de eerste plaats belang bij een vermindering der bewapeningen. Daaren tegen wordt elke stap, van welke zijde hij ook zou komen, die op een verhooging der bewape ningen zou kunnen uitloopen, ongunstig ont vangen. Zonder tot de kwestie der Duitschland te Versailles opgelegde militaire beperkingen stelling te nemen werd verder het bekende Ame rikaansche standpunt herhaald, dat een pari teit ook in de ontwapeningskwestie door een verbetering der betrekkingen tusschen de Euro- peesche naties moet worden nagestreefd, door dat door herstel van het vertrouwen alle na ties tot het Duitschland opgelegde bewapenings niveau zouden komen, inplaats dat Duitschland tot bewapening zou worden gedwongen. Het voorstel van president Hoóver in Juni j.l. was gebaseerd op de getallen van het Ver drag van Versailles en zou het begin beteëkë- nen van een ontwapening, welke Duitschland tenslotte de gewenschte pariteit zou hebben ge geven. Onder geen omstandigheden zoo werd ten slotte met nadruk verklaard mocht ooit weer bewapend worden. Daardoor zou immers het moeilijke werk eener algemeene ontwapening waarschijnlijk reddeloos vernield worden. PARIJS, 1 Sept. (Reuter). Herriot had heden een lang onderhoud met den minister van Oor log, Paul Boncour, en den onder-staats-seere- taris van Buitenlandsche Zaken, Paganon. Verder ontving Herriot den Engelschen zaak gelastigde Campbell. GUAYAQUIL, 1 Sept. (V.D.) De strijd tus schen de opstandelingen en de regeeringstroe- pen woedt te Quito nog steeds voort. De toe stand is uiterst verward. Betrouwbare berichten zijn niet te verkrijgen, daar er een strenge censuur is ingevoerd. De verwarring is nog grooter geworden door het feit, dat de ambts tijd van de regeering-Martinez in den nacht op heden is afgeloopen, zonder dat er een nieuwe regeering is gevormd of de oude is belast met het verdere beheer der loopende zaken. Vrijdag a.s. wordt de Engelsche kruiser „Durban" te Guayaquil verwacht, hetgeen men in verband brengt met den opstand. Radio berichten maken melding van vreeselijke toe standen, welke te Quito zouden heerschen. Op de straten liggen ontelbaar veel dooden, die door het ononderbroken geweervuur niet ver wijderd kunnen worden. De opstandelingen en inwoners hebben gebrek aan voedingsmidde len, terwijl het water schaarsch is. Reeds moe ten er besmettelijke ziekten zijn uitgebroken. LA PAZ, 1 Sept. (V.D.) De Boliviaansche re geering heeft besloten de vijandelijkheden met Paraguay in den Gran Chaco voor dertig dagen te staken. DESMOïNES, 1 Sept. (Reuter.) In de boe- renstaking ter bereiking van hoogere prijzen voor hun producten is een wapenstilstand uit geroepen voor den duur van een bijeenkomst van de gouverneurs der staten van Midden- West, die een bemiddelingspoging willen doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6