Wereld van levende spoken STAHLHELMDAG TE BERLIJN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden DE STAHLHELM HOUDT PARADE EEN OPLOSSING IN ZICHT Overstroomingen RUSSISCHE RANTSOENEN GEHALVEERD SPOORBRUG IN MEXICO INGESTORT 10 personen omgekomen 195.000 MAN DEFILEEREN IK BEIERSCHE BETOOGING TE AICHACH DE BAROMETER MAANDAG 5 SEPT. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De geest van de oude doodskophuzaren Von Mackenzen Ex-kroonprins Wilhelm Het Weer Voorloopïge voortzetting der staking Lytton op weg naar Europa Voorzichtige uitlating Het vliegend gezin op Groenland Ruim 1 millioen dakloozen in Mandsjoerije Zware winter tegemoet Bolivia zet door Arbeidsvrede in België? Verzoek om uitstel? Frontgeest hersteld" Quito in staat van beleg Seldte Rede van Seldte DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Ex-kroonprins Rapprecht aan het woord De Lindbergh-affaire Von Gronau te Tokio NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18168 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het Tempelhoferveld en de renbaan Grunewald speelden voor den oorlog een groote rol in het Keizerlijke Duitschland. Op het Tempelhoferveld werd ieder jaar de groote troepenparade gehou den in glans en glorie, na afloop waarvan de imperator-rex hoog te paard aan het hoofd zijner legioenen, omgeven door een pralenden, schitterenden staf van prinsen, maarschalken en generaals, over den Belle Allianceplatz de Friedrichstrasse, hartader van Berlijn, als een triomfante Lohengrin, gedekt met den gouden adelaarshelm, trots en star van wapenen binnentrok. Hon derdduizenden jubelden de fantastische, imperiale verschijning dan toe, het sym bool van Germaansche macht, door Bis marck gesmeed in ijzer en bloed. En wie herinnert zich niet, die ooit in Berlijn is geweest, de prachtige, keizerlijke rennen in Grunewald, wie denkt niet terug aan dat reusachtige stadion, waarin ons Olympisch stadion zich nog kan draaien, in het mid den van die renbaan gelegen, waar de kei zer, als een Nero in het Coliseum, boven de massa's troonde in zijn keizerlijke, in Romeinsehen stijd opgetrokken loge en de branding van massale hulde in hooghartige koelheid om zich heen liet opschuimen. In dit stadion, tusschen de groene spar ren van het Grunewald, omjubeld door duizenden en duizenden zat Rijkskan selier von Papen Zaterdag in de voormalige keizerlijke loge, temidden van keizerlijke prinsen, veldmaarschalken, generaals en hooge officieren van de oude Hohenzollern- sche armee. En Zondag was er, als in de glanzende dagen van het Wilhelmijnsche keizerrijk, parade op Tempelhof. En ook op dit roemruchtig veld was het schimmenrijk van Wilhelm voor eenige uren herleefd. Het was er als te Potsdam, toen daar het uit Holland aangevoerde lijk der laatste kei zerin Augusta Victoria (welke namen van hoog-tastende waardigheid!) ter aarde werd besteld in de schaduw der paleizen van Fredericus Rex. Toen was ook voor eenige uren de praal van Wilhelm's onder gegaan rijk uit de nevelige landen der schimmen in de schrille werkelijkheid op gedoemd. Duizenden officieren, aangevoerd door veldmaarschalk von Hindenburg, lie pen achter de baar. En ook thans, bij de parade van den Stahlhelm, was de geest van von Hindenburg aanwezig. Want is hij niet eere-voorzitter van deze organisatie? Von Mackensen, de doodskop-huzaren- maarschalk, stond in 't midden van een fan- tastischen, spookachtigen, keizerlijken staf. Het was 'n Hindenburg. En de praesidiale regeering was aanwezig. Zoo is dus de vraag gewettigd: Quid de Papen? Wat is er met von Papen? Deze merkwaardige Duitsche republiek heeft vier legers binnen hare grenzen. De legale armee, Reichswehr ge naamd, het bruine leger van Hitier, de rood-zwarte legioenen van de Rijksbanier en de heirscharen der oud-fronters van den Stahlhelm. Wij, Europeanen buiten Duitschland, schudden het hoofd. Hoe is het in 's hemelsnaam mogelijk, dat een volk van zulk een cultuurontwikkeling maar niet vermag zich te verheffen boven den ,,soldatengeest", boven de beruchte ,,querelles allemandes", boven die eeuwige Verdeeldheid en twisten in uniform? Wij hebben ons niet te bemoeien met de binnenlandsche aangelegenheden van het Duitsche volk. Wil dat volk een republiek of een monarchie ons is het goed! Ook in Oostenrijk, ook in het De Valera-Ierland loopen van die voor ons onbegrijpelijke „legers" rond. Het afschuwelijke soldaatje spelen schijnt alleen kapot gemaakt te kunnen worden door eigen belachelijkheid. Ziet een intocht van Hitlerianen in den Rijksdag en houdt dan uw lachen maar om die dik-gebuikte kruideniers in uniform uit allerlei „Kleinstadterei". De heer Von Papen poogt uit die voor- oorlogsche „Kleinstadterei", uit duizend en een steedsche communes, die aan de bier tafel trouw bleven aan het verbloeide regi me, munt te slaan en een zoogenaamde so ciale partij te accoucheeren, die bij de ge boorte reeds iets misvormds moet zijn. Mer ernstig worde het hier gezegd: Voor een nationaal-socialistische re geering is Duitschland niet rijp, voor een baronnenregeering (50 tegen 360 in den Rijksdag) is het té rijp. De onderhandelingen van het Centrum met de leiders van de nationaal-socialisti sche partij worden door heel de-wereld met een zeker wantrouwen en onbehagen gade geslagen. Ook door ons. Maar gezien de vierkant vaststaande strategie van dat ongelooflijk stabiele Cen trum over Windhorst, Lieber, Reichens- perger, Hertling, Erzberger, Wirth, Marx, Brüning heen wachten we gelaten af. Dit middelpunt der Duitsche politiek is als een rustende pool. Wij raken er niet aan, zelfs niet in al ons twijfelen aan de juist heid en opportuniteit van de Centrums houding van nu. Wij weten, dat het enkel en alleen gaat om het zijn of niet zijn van de grondwet. „Het tafellaken tusschen Von Papen en het Centrum is doorgesneden," zeide giste ren oud-rijkskanselier Marx tot een onzer correspondenten. Maar wat wenscht de we reld in algemeen wereldbelang van Von Papen? Juist Centrumsgeest: steunen op de grondwet en deze handhaven, tot de be voegde instantie de Rijksdag er legaal veranderingen in brengt, die de volkswil ter gelegener tijd mocht wenschen. En dit is de groote vreeze nu. De grondwet van het Duitsche Rijk en haar handhaving schijnen in de handen van Von Papen niet veilig. Het gevolg daarvan is, dat uit de ongewis heid van het groote centrale rijk gevaar op gevaar is te duchten. De gehate doodskophuzaar hetzij dan door den ex-kroonprins, hetzij door Von Mackensen gesymboliseerd staat weer in het middenpunt, staat weer dreigend te midden van legioenen en staven, behangen met ijzeren kruisen en ,,pour le mérites". Het is weer het oude theater van vóór 1914 met z.g.n. tragischen nasleep tot den drem pel van 1919 toe. Het allerergste ongeluk is, dat de jeugd van heden den „heldendood" niet kent, die het gevolg was van dezen „soldatengeest", die eindigde in een doodskophuzarenmassa- graf ellende. De Stahlhelm in zijn pralende opdringe righeid is voor den wereldvrede een even groot gevaar als eens de snorkende toasten waren van Wilhelm II. En de aanwezigheid der verantwoordelijke rijksregeering bij dit Stahlhelm-gedoe vergroot nog cut gevaar, vooral op het tijdstip, dab- Duitschland ge lijkgerechtigdheid van bewapening eischt. Sabelgerinkel en vrede het past nu eenmaal niet bij elkander. De gastrol van Von Papen in het keizerlijk milieu van Tempelhof en Grunewald lijkt ons niet on duidelijk. De vingerwijzing in bepaalde richting is niet mis te verstaan. De kanse lier heeft op vragen, wat hij dacht over het herstel van de monarchie altijd verklaard, dat deze kwestie thans niet aan de orde was. Meer niet. Alleen maar niet aan de orde. Moge hij niet het gevleugelde woord van Napoleon III overnemen, dat het kei zerschap motiveerde met ,,L' empire c' est la paix!" Het keizerrijk beteekent vrede. De les van de historie is voor de menschheid tè hard geweest. Mogen spoken spoken blijven. Verwachting: Zwakke tot matigen 3 tijdelijk wellicht toenemende, Zuidelijke S tot Zuid-Wesitelijken wind, betrokken 3 tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen, g r ivankelijk iets warmer. S Hoogste barometerstand 766.0 te Karlsruhe. g Laagste barometerstand 732.6 te Ingö. §g Zon op 6.18, onder 7.38 Eerste Kwar- S tier Woensdag n.m. 2.09 Licht op 8.08 llllllllllll Mijnwerkerscongres te Brussel aanvaardt de voorstellen van Heyman BRUSSEL, 5 Sept. (Reuter) Het buitenge wone congres der Belgische mijnwerkers heeft met op twee na algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen: „Na de voorstellen van minister Heyman be sproken te hebben en na den centralen bond te hebben gehoord omtrent de raadpleging der aangeslotenen, neemt het congres er acte van, dat deze raadpleging het volgende resultaat heeft gehad: 66.7 der aangeslotenen hebben de voorstellen aanvaard, 24 hebben deze ver worpen en 9.3 hebben zich onthouden. In ver band met het feit, dat de werkgevers het voor nemen te kennen hebben gegeven, reserves te formuleeren ten opzichte van de voorstellen van den minister, draagt het congres zijn gedele geerden op, deze voorstellen te verdedigen in de gemengde commissie, op een wijze, welke het meest in overeenstemming' is met de belan gen van de arbeiders. Het congres machtigt het nationaal comité, een definitief besluit te ne men na de bijeenkomst der gemengde commis sie. In afwachting van het alsdan te geven parool dienen de mijnwerkers vereenigd en ge disciplineerd den strijd voort te zetten". Voorts werd met algemeene stemmen een resolutie aangenomen, waarin een spoedige en volledige amnestie wordt verlangd ten gunste van degenen, die veroordeeld zijn in verband met de huidige staking en wegens hun weige ring gevolg te geven aan de requisities. PEKING, 5 Sept. (Reuter.) Het rapport- Lytton inzake Mandsjoerije werd Zondagochtend onderteekend in het ziekenhuis, waar Lytton verpleegd wordt sinds zijn aankomst, einde Juli. Lytton en zijn collega's zijn intusschen met het particuliere vliegtuig van Sjang Hsu Liang te Peking aangekomen, waar zij zich inscheep ten voor Europa. Zij worden vergezeld door Wellington Koo, den Chineeschen gedelegeerde ter Ontwapeningsconferentie. De Fransche en de Duitsche commissieleden, die hun route nemen via Siberië, vertrokken naar Dairen. Op de vraag of de commissie erin geslaagd is een grondslag te vinden voor Chineesch-Japan- sche onderhandelingen, antwoordde Lytton: De commissie heeft het doel nagestreefd, waarmede het door den Volkenbond werd be last, namelijk het zoeken van een uitgangspunt om den weg te vinden uit de impasse tusschen de twee landen, maar in hoeverre zij daarin is geslaagd, staat aan anderen om te beoordeelen. Verscherping van den toestand in Sjanghai SJANGHAI, 5 Sept. (V.D.) Zaterdag is op een Japansch kantoorgebouw in de Interna tionale wijk een handgranaat geworpen, waar door een Japanner werd gedood. Verder is het Zaterdag in de Internationale zóne tot een Ja- pansch-Chineesch incident gekomen. Een Ja- pansche patrouille arresteerde een Chinees, die echter door de Chineesche politie met geweld werd bevrijd. De auto der Japanners werd in beslag genomen.. Het Japansche hoofdcomman do heeft bestraffing der betreffende politie beambten geëischt. In verband met de anti-Japansche propaganda is in Tsjapei de staat van beleg afgekondigd. Alle Japansche zaken en winkels worden door Chineesche politie bewaakt. Moet Hutchinson overwinteren? KOPENHAGEN, 5 Sept. (V.D.) De „vliegen de familie", n.l. de Amerikaansche vlieger Hut chinson met zün gezin is Zaterdag, zooals wij meldden, ondanks het verbod der Deensche re geering om met zijn watervliegtuig over Groen land te vliegen, te Godthaab gedaald. Het is ten zeerste de vraag, of de Amerikaan te Godthaab benzine zal kunnen krijgen om zijn vlucht voort te zetten. Misschien zal hij nog iets kunnen krijgen van den voorraad, die er indertijd voor Lindbergh was neergezet, maar het is niet uitgesloten, dat deze voorraad inmiddels reeds voor andere doeleinden is gebruikt. Het staat tevens vast, dat Hutchin son ook te Angmagssalik geen benzine zal kun nen innemen. Bovendien is de scheepvaart van Oost-Groenland naar Europa dit jaar reeds gestaakt, zoodat het vrij waarschijnlijk is, dat Hutchinson en de zijnen op Groenland zullen moeten overwinteren. Aangezien het de eerste maal is, dat een particulier vliegtuig zonder vergunning van de Deensche regeering op Groenland is geland, is het voorts zeer waarschijnlijk, dat Hutchin son zal worden veroordeeld tot een hooge boete. LONDEN, 5 k.jpt. (Reuter) De Daily Tele graph verneemt uit Moekden, dat in Mandsjoe rije, tengevolge van overstroomingen meer dan een millioen menschen dakloos zijn; er is groot gebrek aan levensmiddelen, kleeding en genees kundige hulp. Vliegers, die de getroffen landstreken hebben overvlogen, beschrijven deze als een groot meer, de heuvelspitsen steken er als eilandjes boven uit. Vele getroffen bewoners hebben zich tot roo- ver-benden aaneengesloten en de steden hebben afweer-mr egelen getroffen. De minister-president heeft besloten een op roep tot hulp aan de geheele wereld te richten. LONDEN, 5 eSpt. (Reuter) De correspon dent van de „Daily Express" te Moskou be richt, dat Rusland de zwaarste winter sinds den grooten hongersnood van tien jaar geleden te gemoet gaat, hetgeen wel blijkt uit een tweetal verordeningen van de Sovjet-regeering. De eerste verordening behelst een verminde ring van het rantsoen voor de Russen zoowel als voor de buitenlanders, die in Rusland wer ken, met 50 pet., terwijl de tweede verordening van alle regeeringsbedrijver eischt, dat zij zelf groente en graan gaan verbouwen. Alleen het personeel van de legaties zijn van deze voedse'maatregelen uitgezonderd. BUENOS AIRES, 5 Sept. (Reuter) Bolivia heeft de neutrale mogendheden medegedeeld, dat het zijn mobilisatie niet zal stoppen. Naar gemeld, worden de troepen-bewegingen drukker. BRUSSEL, 3 Sept. (Reuter.) In verschillende nijnbekkens houdt de gedeeltelijke werkher vatting aan. In officieele kringen bestaat de indruk, dat de mijnwerkers morgen op het bijzonder con gres de voorstellen van minister Heyman zul len aanvaarden. Duitschlands schulden aan Amerika WASHINGTON, 5 Sept. (Reuter). De Ber- jnsche correspondent van de „New York Ximes" deelt mede, dat de Duitsche regeering zich door middel van het gezantschap tot de regeering der Vereenigde Staten zal wenden om uitstel van de op 30 September vervallen de 20.4 millioen mark „mixed claims" en de 12.65 millioen mark bezettingskosten te ver krijgen. De correspondent van het Reuter-agent schap kreeg op zijn desbetreffende vraag van het ministerie van Financiën de medsdeeling, dat een dergelijk verzoek daar nog niet was ontvangen. LAREDO (Texas), 5 Sept. (Reuter). De internationale spoorbrug over de Rio Grande (aan de grens van de V.S. en Mexico) is ten gevolge van een overstrooming, welke ook ver woestingen heeft aangericht te Piedras Negras, Eagle Pass en andere steden van deze streek, ingestort. Tien personen zijn hierbij om het leven gekomen. De rijksregeering en de Duitsche prinsen aanwezig GUAYAQUIL, 5 Sept. (Reuter). Ondanks het feit, dat de opstand in Ecuador is onder, drukt, is te Quito de staat van beleg geprocla meerd. s» BERLIJN, 5 Sept. (WB). De stad stond gis teren in het teeken van de Stahlhelm. Van 5 uur 'sochtens af marcheerden de grijze ko- lonnes naar de luchthaven op het Tempelhofer Feld, waar de 13e Rijksfrontsoldatendag van de Stahlhelm zou worden gehouden. Op acht toegangswegen zag men dicht opeen de zin gende troepen. Tegen 10 uur was de opmarsch vrijwel afgeloopen en hadden omstreekt 195.000 man zich volgens landen en gouwen opgesteld. Op een eereplaats, vlak bij het spreekgestoelte, stonden de delegaties uit het Saargebied, Zuid- Tirol en Danzig. Zes duizend vlaggen hadden de Stahlhelm-mannen, die uit alle hoeken van het Rijk waren opgekomen, meegebracht. Vóór de eigenlijke betooging begon legde de Bondsleiding, vergezeld van een eere -com pagnie met den bondsstandaard, kransen neer bij het oorlogsgedenkteeken Unter den Lin den, bij het standbeeld van Frederik den Grooten en bij het gedenkteeken voor het slot. Toen de Bondsleiding op het Tempelhofei Feld verscheen, waren reeds vele eere-gasten aanwezig, o.a. de Rijksministers van Gayl, von Schleicher, von Neurath, von Braun, von Schwe- rin-Krosigk, de Pruisische commissaris dr. Bracht, de chefs der Berlijnsche politie Mei- cher en Poten, da ex-kroonprins en zijn vrouw prins Waldemar van Pruisen, hertog Eitel Frie- drich van Mecklenburg, majoor Pabst en vorst Starhemberg en majoor Frey, de Oostenrijk- sche Heimwehrleiders voorts vele hooge officie ren van het oude leger en marine. De Bondsleiding inspecteerde onder de klan ken van het Duitschlandlied de groepen, ge volgd door den grijzen veld-maarschalk von Mackensen, die in de traditioneele uniform de: doodshoofd-huzaren was verschenen. Nog tij dens de inspectie verscheen Rijkskanselier Vor. Papen op het terrein, geestdriftig begroet met den kreet Front Heilt Na een korte begroetingstoespraak door den Pruisischen leider von Stephanie nam de stichter en eerste Bondsleidër van de Stahl helm, Seldte, het woord. Hij betoogde, dat de eischen van de Stahlhelm thans in ruime mate de program-punten zijn geworden van de Rijksregeering. „Thans zijn wij zoover", ging Seldte verder, „dat soldatesk denken en sol dateske houding weer begrepen worden in Duitschland. Dit succes van de soldateske na tionale gedachte is uw succes. Het oude Duit sche leger is niet meer. Maar de geest der tucht, de geest van dienst en offers voor de gemeenschap die geest van het oude leger die geest van het front, waarmee wij den geest van een nieuw Duitsch staatsburgerschap ver binden, hij leeft onder de oude roemrijke ba nieren. De Stahlhelm is geen partij. Zij strijdt niet voor zichzelf, maar voor Duitschland. Zij wil geen geweld, maar wet. Zij eischt niet de staatmacht op, maar eischt een gezaghebben den taat, een staat onder wien geheel Duitschland in vrijen vreedzamen arbeid een nieuwe betere toekomst tegemoet kan gaan. Geen partij, geen klasse, geen belangengroep, geheel Duitschland moet het zijn, die wij die nen, en waarvoor wij verder willen strijden en ons verder willen opofferen, tot eindelijk de zege is bereikt. Dit was de wil van de Stahl helm van den dag af dat zij in 1918 haar vaan verhief in Duitschland en dit zal haar wil zijn in heel de toekomst." Daarop legden de Stahlhelm-mannen in koor de trouw-gelofte af, die hun door den leider werd voorgezegd, en die onmiddellijk werd ge volgd door twee coupletten van het Duitsch- land-lied. Vervolgens herdacht Seldte de ge vallenen in den wereldoorlog en de offers in Opper-Silezië en het Roergebied. Deze huldi ging werd besloten met het zingen van „Ich hatt' ein' Kameraden". Nadat de tweede Bondsleider, Düsterberg, 55 vaandels had gewijd begon omstreeks kwart over twaalf het défilé, dat versheiden uren duurde. .Met muziek en wapperende vlaggen trokken de diverse colonnes direct door, hetzij naar haar kwartier hetzij naar de stations, van waar zij terugkeerden naar haar eigen streek Tienduizenden toeschouwers begroetten de Stahlhelm-mannen met stormachtige „Front- Heil"-kreten. In het stadion te Potsdam hadden 20.000 Stahlhelmmannen uit Midden-Duitschland Za terdagavond een groote betooging gehouden. De Fransche pers PARIJS, 5 Sept. (V.D.). De meeste Parijsche bladen publiceeren artikelen over de groote Stahlhelmbetooging, die heden te Berlijn is gehouden. De „Temps" schrijft, dat de parade van den Stahlhelm de wereld duidelijk toont, wat doel en bedoeling van den Duitschen eisch tot gelijk, berechtigdheid is. Het werkelijke Duitschland bevestigt met brutale vrijmoedigheid, dat het wederom een militaire staat wil worden. De „Intransigeant" schrijft, dat den Stahl- helmlieden nog slechts de geweren en de kanon nen ontbraken, voor de levering waarvan de Rijksweer op het juiste oogenblik echter wel zorg zal dragen. Von Schleicher, die de groote parade bijwoonde, was zichtbaar voldaan, te zien dat hij zijn leger met 180.000 gedisciplineerde soldaten kan uitbreiden. De „Petit Parisien" schrijft, dat de parade geen provoceerend karakter tegen Polen en Frankrijk droeg. Ook de rede, die Seldte giste ren heeft gehouden, hield geenerlei- bedreiging tegen 't buitenland in. De leden van den Stahl helm maakten voorts geenszins den indruk van operette-figuren, zooals bij dergelijke corpsen dikwijls het geval is, doch hadden het uiterlijk van echte voormalige frontstrijders. DE PLECHTIGE BEGRAFENIS VAN Z. EM. KARDINAAL VAN ROSSUM. Besprekingen met den Rijksbemiddelaar inzake het Scheepvaartconflict. Aantal postbestellingen met ingang van 12 Sep tember in de groote steden tot drie terugge bracht. De heer A. T. Lamping zal tot directeur van den Economischen Voorlichtingsdienst worden benoemd. Stoomschip bij Breskens gestrand. Een der pas sagiers door vuurpijl getroffen en gedood. Britsch-Indië demonstreert hockey. Wereldkampioenschappen wielrennen en roeien. De Olympische ploeg thuis. De Hutchinsons op Groenland. Gedwongen overwintering? Oplossing der Belgische mijnstaking in zicht. Tien personen omgekomen bij spoorbrugïnstor- ting in Amerika. Stahlhelmdag te Berlijn. O O C MÜNCHEN, 5 Sept. (V.D.). Te Aichach in Ober-Bayeren is gisteren een groote Eeiersche betooging gehouden ter herdenking van den 756 sten verjaardag van de verleening van het her togdom Beieren aan Otto von Wittelsbach. On geveer 10.000 personen, waaronder 70.000 orga nisaties met vaandels, waren aanwezig. Door den bisschop van Augsburg, mgr. Mumpf-Muel- ler, werd op het burgtplein te Ober-Wittelsbach een plechtige Mis opgedragen, die o.a. werd bij gewoond door ex-kroonprins Rupprecht v. Beie ren en vele leden van den Be erschen adel. Bij de feestelijkheden, die 's middags gehouden werden, voerde ook ex-kroonprins Rupprecht 't woord, die zijn vreugde erover uitsprak, dat zich in den laatsten tijd meer en meer de overtuiging baanbrak dat de vrijheid van de landen ge waarborgd moet blijven en dat het rijk slechts tot bloei kon komen, wanneer het de landen goed ging. Ook op een te Aichach gehouden boerenbe- tooging werd door ex-kroonprins Rupprecht het woord gevoerd. Hij verklaarde zich voor steun aan den boerenstand en noemde het herstel van de binnenlanden de markt een der belangrijkste middelen om de werkloosheid te verminderen. De boerrenstand bleef de ruggegraat van het volk. De ex-kroonprins werd stormachtig toe gejuicht. O.a. werd het woord gevoerd door Ge- heimrat Dr. Heim, die den wensch uitsprak dat Beieren weer spoedig een koninkrijk zou zijn. Drie arrestaties JOHNSTOWN (Pennsylvanië) 5 Sept. (Reu ter) Er heeft hier een, naar men meent, be langrijke arrestatie plaats gehad in verband met de ontvoering van Lindberghs zoontje. In het gebergte is een man gegrepen, welke geïdentificeerd wordt als Clarence Stenck. Hij zal aan de regeeringsambtenaren worden overgeleverd, die hem zullen ondervragen. In een ander Reuterbericht is sprake van drie arrestaties in het gebergte. NEW-YORK, 5 Sept. (V.D.) 't Bericht vol gens hetwelk een zekere Stenck, een der ont voerders van het kind van Lindbergh, zou zijn gearresteerd, is voorbarig gebleken. De politie is er van overtuigd, dat de gearresteerde met de ontvoering niets uitstaande heeft gehad. TOKIO, 5 Sept. (Reuter). De Duitsche vlie ger Von Gronau is gisteren om 19.33 uur plaat selijken tijd hier aangekomen. Hij zal een week in de Japansche hoofdstad blijven en dan zijn wereldrondvlucht hervatten. iNo f-v v i m ui l ll ITi Hoogste stand op Maandag 9 uur v.m.: 764 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1