Arbeidsellende in Amerika DE HEEMSTEEDSCHE DREEF Op zoek naar werk Congres van Katholieke bedienden 1 REGEN, REGEN MAANDAG 5 SEPTEMBER Afdoende regeling van de rechtpositie bepleit Toestand verslechterd Openingsrede Bondsvoorzitter Opening Heemsteedsche Dreef door Jhr. Röell Een werk van zes ton met inter nationale beteekenis Officieel geopend Motie UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HILLEGOM Gelukkige redding „Kapitalisme met vooruitzien- den blik", tenminste— volgens „de Arbeiderspers" II (Slot). Amerika,Droomenland" Hoe in de rijke Amerikaansche republiek steun verschaft wordt aan werkloozen Onze „inspecteur" verhaalt verder: In mijn rugzak had ik m'n flanellen pakje en 'n stel verschooning meegenomen; op twee plaatsen onder mijn hemd had ik enkele dollarbriefjes en chèques bewaard, zoodat ik nooit geheel „zonder middelen" kon zijn. Bovendien zond ik steeds van te voren mijn bagage naar de voornaamste zgn. „knooppunten" in de streken waar ik doorheen trok en „poste restante" een aan mij zelf gericht schrijven, met enkele dol lars erin. Wilde ik dan in zoo'n plaats eens 'n paar dagen, of soms weken, blijven han gen, dan kon géén politie mij, onder voor wendsel, dat ik „zonder middelen van be staan was", naar de stedelijke grenzen doen transporteeren, in de minder comfortabele „taxi", waarmede ik reeds kennis gemaakt had. In Butte, (Montana) waar ik met m'n Engelsche introducties door de directeuren der zoo machtige Anaconda Koper-mijnen N.V. direct uiterst gastvrij ontvangen werd, ook rondgeleid ben door de bovengrond- sche gebouwen en in de uitgestrekte mij nen, vertelde men mij iets, waarvan ik waarlijk stond te kijken. „Er is hier in héél het district", een paar Staten werden bedoeld „geen spoor van werkloosheid te bespeuren," werd mij zelfgenoegzaam geantwoord door de directie der machtig ste kopermijnen van Amerika, van héél de wereld. Ik vroeg, hoe men er aan extra of nieuwe arbeidskrachten kwam. Dat ging door bemiddeling van de Federale arbeids beurzen, in de groote steden als San Fran cisco, Chicago en Kansas City gevestigd En van die algemeene instellingen dus buiten die van de gemeentelijke arbeids beurzen om kreeg deze „directeur voor 't arbeiderspersoneel" der Anaconda-mijnen zijn geruststellende, maar volkomen val- sche gegevens Daags daarna was ik al weer in „the jungle", temidden van een groep van 'n paar duizend „niet-bestaande" werkloozen. Ieder onzer wist, dat er van dergelijke werkloozen-kampementen op allerlei pun ten en in alle Staten van de Ver. Staten honderden, zoo niet duizenden bestonden. En de algemeene of Federale arbeidsbeurzen schenen tot zelfs het bestaan ervan niet eens te vermoeden We praatten al over de winterplannen. Nergens in de Ver. Staten mag je, als werkloos „trekker", langer dan drie etma len verblijven. Zoo bleef héél dat mobiel en dramatisch leger van werklooze hobos, in zijn duizend verspreide groepen, ruste loos heen en weer deinen, van plaats tot plaats opgejaagd, van Staat tot Staat zwervend. Had je in die drie dagen niets „te doen" gevonden, wat algemeene regel is dan werd je onherroepelijk „op trans port gesteld". Weg, jij hobo! In Salt Lake City, de prachtige en rijke hoofdstad van den Mormonenstaat Utah, hadden wij, hobos, in ons kamp buiten de kom een langdurige gedachtenwisseling onder elkaar. Er waren daar bizonder veel gewezen studenten onder ons; afgestu deerde jongelui, oogenschijnlijk, van fat soenlijke families. Ze konden nauwelijks twintig zijn. die in den letterlijken zin van 't woord ook géén cent rijk waren en tóen het „raadsel des levens" met een of ander „great adventure" wilden probeeren te be ginnen. Dat nu is écht Amerikaansch i De onervaren jongens méér waren ze niet! zagen er, hoewel nog overmoedig, doorgaans erbarmelijk uit. Hun knieën waren meestal roodgeschaafd van het klau teren tegen in beweging zijnde treinen op. Hun voeten waren doorgaans gezwollen, stuk en uiterst pijnlijk, vanwege hun lange marschen zonder sokken, zóó maar met de bloote voeten in oude, platgeloopen moliè res! Iedereen was het erover eens, dien praat avond, dat Spokane in het N. W. deel der Staten de beste plaats voor overwintering was. Want daar had men tenminste den hobos nu zelfs toegestaan, een groot, bouw vallig, leegstaand gebouw in gebruik te nemen. Daar waren ze tenminste droog, onderdak en warm, konden er koken, was- schen, hun goed verstellen. De politie, hoe wel er in dat „hobos-hoofdkwartier" veel te veel foezel gedronken werd, liet de zwer vers toch maar met rust wellicht, om erger te voorkomen! Hier, in de „kolonie van Spokane", was de leider een enorme neger van bijna 2 M„ die met harde knuis ten, even hard als zijn zin voor rechtvaar digheid; die er als een echte „blanke" auto craat, 'n soort orde en negerachtige huise lijkheid wist te handhaven. Tusschen twee haakjes onder de Amerikaansche zwer vers, hobos en werkloozen is in den regel de vijandige tegenstelling tusschen „blank en bruin" niet minder scherp, dan in het alledaagsche leven van Amerika. Herhaal delijk komen er dan ook de ergste vecht- ja moordpartijen voor: onlangs nog het reeds bekende drama van Scottsboro; waarin negers in een hobo-trein ervan beschuldigd werden, hobo-vrouwen (blan ke) te hebben aangerand. Meermalen gebeurt het, dat zoo'n goede rentrein door de spoorwegpolitie onderweg wordt aangehouden. Dat is me dan 'n consternatie! Alle hobos worden gearres teerd, één voor één gefotografeerd, geme ten „met vingerafdrukken" en „biografi sche schetsen", zooals ze zelf spotten. Zelfs onder het rijden door wordt er soms een groote wagon of beestenwagen, waarin ze rijden, plotseling door zwaar-bewapende spoorwegpolitie besprongen, opengetrokken om de gevreesde mannen der „zwarte bende" binnen te laten. Menige hobo zal u nog wel aan de lidteekens in zijn gezicht of aan zijn verminkte ledematen de ge- voellcoze ruwheid van sommige dier „poli cemen", vooral in het Zuiden, langs de Mexicaansche grenzen, als sensationeel geïllustreerd kunnen aantoonen. Het ge beurt óók nog wel, dat midden in den win ternacht de goederentrein ergens in een negorij stilstaat, omdat er 'n kolenwagen warm geloopen is, of omdat de trein om andere redenen niet verder gaat. Dan komt 't treinpersoneel de blinde passagiers sum mier waarschuwen „hem te smeren" Meestal zwermt dan de bende dadelijk de omgeving af, om brood, boter, melk en dergelijke in den vroegen morgen bijeen te schooien. Op het platteland zijn Amerikanen altijd uiterst bereid, dat soort menschen te helpen. Maar meermalen heb ik duidelijk kunnen merken, dat 't toch uitsluitend uit berekenende vrees voor erger was, die schijnbaar welwillende houding.... Niet zelden gebeurt het ook, dat zoo'n groep zwervers door een dozijn goed-gewa- pende bereden politie op zoo'n wisselsta tion wordt opgewacht, zonder meer om singeld en „in den looppas" tot buiten de grenzen van het grondgebied dier gemeente wordt geëscorteerd. Dat is voor hen dan een teeken, dat daar wel eens iets héél ergerlijks is voorgevallen: 'n groote dief stal, strooptochten of afpersingen zelfs bloedvergieten. De stakkers moeten dan, in die weinig-bevolkte Staten, vaak 36 uren zonder solied voedsel gaan; want op die manier kan er niet „geschooid" en gepro viandeerd worden, zooals dat anders vrij systematisch geschiedt. „Och! Hoe moe en vuil en lam ik me voel," zegt je soms een oogenschijnlijk flinke kerel, die overal elders misschien een uitstekende geregelde arbeider zou worden als hij maar 'ns één enkele kans kreeg! Maar géén Ameri kaansche gemeente laat ze langer op haar grondgebied toe, dan de minimaal voorge schreven tijdruimte. „Ik kan nergens een job krijgen!" klaagde mij een prachtkerel van rond 25 zijn nood, „omdat de menschen je overal direct naar je plaatselijk identi teitsbewijs vragen; wat je pas na een jaar inwoning kan gegeven worden." De groote industrie-trusts, nieuwe bouwwerken, de irrigatie-ondernemingen, de boeren-coöpe- ratieven in 't Midden-Westen, die extra werklieden tijdelijk noodig hebben, krijgen dezen door bemiddeling van de Federale bureaux. En sinds de immigratie in Ame rika zoo goed als stopgezet is, hebben die groote Federale bureaux weinig of geen goede arbeiders meer te leveren. De Ame rikaansche stadsbesturen echter zijn overal als de dood zoo bang om nieuwe arbeids krachten tot vestiging, zelfs ook maar een tijdelijke, toe te laten. Omdat er in Ame rika hoegenaamd géén werkloozen-verze- kering of rijkssteun voor werkloozen be staat, kunnen zulke werkloozen allicht ten laste van de stedelijke armenkassen vallen die al sinds 'n jaar tot op den bodem leeg zijn. Officieel wordt dit geweldig groot reservaat van ongeregelde arbeidskrachten nooit genoemd; niemand houdt ooit of ergens met het bestaan ervan de minste rekening. Alléén de plattelandsbevolking wordt onafgebroken en tergend regelmatig aan 'n milden vorm van afpérsing bloot gesteld, wanneer daar dan honderden hobos zoo in dichte groepen hun streken intrek ken en door 'n paar hunner pootigste leden „wat voorraad" laten rinkelen en schooien aan de deuren der woonhuizen en boeren hoeven. In Las Vegas, een stadje in Nevada, waar normaal 'n 5000 menschen wonen, hebben er wel een 2000 hobos maanden lang een soort zomer-kamp opgehouden, dat feitelijk door de bewoners tegen wil en dank geproviandeerd moest worden. Ei wordt in Las Vegas, zooals trouwens in de meeste „open" plaatsen van Nevada, of van andere aan Mexico grenzende Staten, nogal stevig gedobbeld en gepimpeld. Dat gebeurt vrijwel openlijk, in 'n soort Mexi caansche bars. Die echter allemaal den ter loops geschilderden naam mét de noo- dige spelfouten erin boven de deur heb ben: „Nachtclub". In zulke speelclubs lig gen hier en daar de hobos met bosjes halve dagen en heele nachten te slapen; 't is ook de éénige plaats, waar ze voor 'n paar cen ten wat warms of alcohol-houdends te drinken krijgen; om dan, liefst met 't hoofd op de gekruiste armen, voorover op de tafels, één langen slaap van vergetelheid te doen. Eenige hobos hadden in politiecellen van den sheriff te overnachten, anderen kregen er voor 'n paar dollars 'n optrekje gehuurd voor een week; maar de meesten dier zwervers vond men 's morgens uitge strekt op elk beschikbaar stukje gras, in geslapen. Toen ik om 9 uur naar het sta tion ging, moest ik telkens nog over ron kende lichamen heenstappen. Vlak bij dit Las Vegas wordt 't geweldig groot irrigatiewerk, de Hoover-dam, uitge voerd. Niemand kan zonder een pas van de directie de plaats zelfs tot op een mijl af- stands ook maar naderen. Je krijgt er trou wens géén werk, als je er nietin je eigen Ford je komt! „Dat geeft 'n soort van karakter en standing, 'n getuigschrift van spaarzaamheid voor 'n Amerikaan- schen arbeider," werd mij héélemaal serieus verteld. Senator Smoot, voorzitter van de Senaats-commissie voor financiën te Washington, hier een van de Twaalf Apos telen van de zoo machtige Kerk der Mor monen (of: de Heiligen der laatste Dagen), zei me tekstueel bij mijn bezoek in Utah, dat hij er zeker van was, dat „al onze cri sis-ellende in Europa van het rijksverzeke ringssysteem kwam," van „den steun" the dole waardoor „geleidelijk de energie en voortvarendheid van den Engel- schen werkman ondermijnd en tenslotte vernietigd wordt". En terwijl hij, met zijn groote handen gebarend, die woorden voor mij uitsprak, zag ik ter zelf der tijd in mijn geest, wat hij waarschijnlijk nog nooit per soonlijk had gezien die honderdduizenden daklooze hobos, zwervende als pariah's her en derwaarts door het rijkste land dei- wereld, Amerika. F. J. W. N.Z.H. en Brockway Verzoek van chauffeurs aan Ged. Staten Door de chauffeurs in vasten loondienst bij de N. V. Haarlemsche Brockway Bus Mij., ge vestigd te Heemstede, is aan het College van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland een adres gezonden, waarin zij verzoeken van het volgende nota te willen nemen: le. dat hun bekend is, dat op 26 September 1932 een beslissing door het College van Ged. Staten zal worden genomen inzake het al of niet verlengen der concessie aan de N.V. Haar lemsche Brockway Bus Mij., te Heemstede, voor de lijn HaarlemLeiden na 4 Januari 1933. 2e. dat zij door een negatief besluit van het College ten zeerste gedupeerd zouden worden en wel in die mate, dat zij allen geheel broo deloos zullen komen, waar in verband met de slechte tijdsomstandigheden de gelegenheid tot verkrijging van werk anderszins als uitgeslo ten dient te worden geacht; 3. dat zij het College beleefd verzoeken met het bovenstaande zeer wel rekening te willen houden en het daarheen te willen leiden, dat hun werkkring bij de N. V. Haarlemsche Brock way bus Mij. voor de toekomst bestendigd zal blijven; 4e. dat zij het College van Ged. Staten bij voorbaat grooten dank verschuldigd zullen zijn bij inwilliging van hun gezamenlijk dringend verzoek. Omstreeks zes honderd leden van den Ned. R. K. Bond van handels- kantoor- en winkel bedienden „St Franciscus van Assisië" zijn Zondagmiddag bijeengekomen op een landelijk congres, dat gehouden werd in de groote zaal van den schouwburg „Casino" te 's-Hertogen- bosch. Om één uur opende de bondsvoorzitter, de heer A. van Hamersveld, het congres met den Chr. groet en nadat de congressisten „Aan U o Koning der eeuwen" hadden gezongen, me moreerde hij, dat hij op het laatste congres had gewezen op den slechten toestand, waarin de bedienden verkeerden, een toestand, welke inmiddels nog verslechterd is. Vooral onder de kantoorbedienden maakt de crisis vele slacht offers en het merkwaardige is, dat zij vooral vallen onder hen, die dertig jaar en ouder zijn. Veelal worden deze opgevolgd door jeugdige mannelijke krachten of vrouwelijke bedienden en dan tegen loonen die te laag zijn om van te leven en te hoog om van te sterven. Met de belangen van de bedienden wordt omgespron gen het bondsbestuur geeft zich daarvan terdege rekenschap als gold het kinder speelgoed. Met klem bepleitte spr. aansluiting bij de organisatie. Gestreefd dient te worden naar invoering van collectieve contracten. Ge handhaafd moeten worden de wettelijke rege lingen ten aanzien der winkelsluiting. Voor verbeteringen komen de bedienden gewoonlijk niet in aanmerking zeide spr., maar als er ver slechteringen worden ingevoerd dan komen zij het eerst aan bod! Na de prijzenswaardige actie van het werk liedenverbond geroemd te hebben keerde de bondsvoorzitter zich tegen het rapport-Weiter om vervolgens nader te bespreken de werkloos heid onder de bedienden, wier positie niet al leen achteruit gaat, maar die bovenden nog be concurreerd worden door gepensionneerden, Na de mooie zomerdagen was het een te genvaller, dat de opening van de Heemsteed sche Dreef in zulk slecht weer moest plaats hebben. Als wij om 3 uur naar de school aan de Dreef gaan, waar de officieele opening zal plaats hebben, valt de regen bij stroomen neer, vergezeld van een storm, die de vlaggen langs den nieuwen weg doet klapperen, en de langs den weg geplaatste vlaggen rood-wit- blauw, de Heemsteedsche kleuren en die der provincie aan de hooge masten doet overbui- gen. Wij vreezen, dat de stevige masten zul len knakken! In de fietsenbergplaats staan eenige belang stellenden, schuilend voor den regen, het groote moment afwachtend waarop het lint zal doorgeknipt worden. De muziektent, wordt nog even met zeilen bespannen om den leden van St. Michael, die de openingsplechtigheden zullen opluisteren, eeni ge beschutting te geven tegen storm en regen. Inmiddels vult zich de gymnastiekzaal der Dreefschool, waar de officieele opening zal plaats hebben met genoodigden. Onder hen merken wij o.m. op den Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Burgemeester Jhr. J. P. W. van Doorn, de beide wethouders Dr. E. A. M. Droog en A. v. d. Pol, het mee- rendeel der raadsleden en de oud-raadsleden J. C. v. d. Eiken en C. L. Kwak, den Hoofdinge nieur-directeur der Prov. Waterstaat Jhr. C. J. A. Reigersman, Hoofdingenieur Krein, Jhr. Mr. D. E. van Lennep, oud-Burgemeester, ar chitect Jos. Cuypers den hr. N. Vos, gemeen tesecretaris, den hr. Schoolderman, directeur der „Geruischlooze weg" ambtenaren v. Raad huis en Openbare Werken en vele anderen die door grondverkoop of op andere wijze me degewerkt hebben tot het tot stand komen van den nieuwen weg. Burgemeester Jhr. J. P. W. v. Doorn, spreekt een kort welkomstwoord tot allen, allereerst tot den Commissaris der Koningin die zoo be reidwillig gevonden was door zijn tegenwoor digheid grooteren luister bij te zetten bij deze opening. De opening van dezen nieuwen verkeersweg, aldus spr., is voor Heemstede een bijzonder gebeuren, zal bijdragen tot ontwikkeling en ontplooiing van Heemstede op de eerste plaats maar ook een groote verbetering in de toe komst zijn voor het intercommunaal en pro vinciaal verkeer. Dank brengt spr. aan den Raad voor het toestaan der credieten en aan de overigen, die door geestes of handenarbeid hebben bij gedragen tot de totstandkoming van dezen weg. Aan Dr. E. A. M. Droog, den wethouder v. O. W. die met onvermoeiden arbeidslust zijn krachten heeft gegeven aan dit werk, geeft de burgemeester daarna het woord om de feest rede uit te spreken. Dr. Droog merkt op, dat het woord „weg", slechts 3 letters telt, maar in beteekenis zeer rijk is. indien het gebruikt wordt in verband met het moderne gemeentebeheer. Het wegenvraagstuk brengt alle diensten en bedrijven in de weer, het is een spookver- schijnsel voor den beheerder der schatkist, omdat het niet behoort tot de directe produc tieve uitgaven. Spr. wil zich alleen bepalen tot het wegen- vraagstuk zooals het ten opzichte van dezen grooten verkeersweg is opgelost. In mijn jeugd, aldus spr., met het weinige verkeer schenen wegenaanleg en onderhoud een vrij gemakkelijk vraagstuk, maar de oude Romeinen en Napoleon hebben als wegenbou wers hun roem verloren. Veel ervaringen hebben wij over wegenaanleg opgedaan. Heemstede telt thans niet minder dan 190 straten, pleinen en lanen, met naar schatting een lengte van 50 K.M. op een be volking van 15,000 inwoners, een heele tegen stelling met vroegere tijden, zoo c.a. Amster dam in de 17e eeuw, dat op minstens 150.000 inwoners 300 straten telde, waarschijnlijk van het gehalte als de Jordaan ons vertoont. De bebouwing is dus heel wat ruimer geworden. Tot het onderwerp ,,De Heemsteedsche Dreef" overgaand, zegt spr. dat het plan al oud is. In de Raadsvergadering van 28 Aug. 1912 werd het uitbreidingsplan, waarop ook de Heemsteedsche Dreef voorkwam, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Den ontwerper, architect Jos. Cuy pers, werd door burgemeester jhr. D. E. v&n Lennep dank gebracht voor dit mooie plan. Het pleit, aldus spr., voor het vertrouwen van den toenmaligen faad en zijn leiders, dat dit plan bijna zonder discussie werd aangeno men. Maar er zouden nog 20 jaar verloopen, eer de hartader van het verkeer, die de Heemsteed sche Dreef moest worden, in gebruik zou wor den genomen. Spr. schetst vervolgens de verschuilende moei lijkheden. Hoe eerst in 1916, door aankoop van Leeuw en Hoofd het eerste deel, tusschen de Blauwebrug en de Pieter Aertslaan tot stand kwam. Daarop volgde in 1922 het meest Zuide lijke deel, n.l. vanaf het Valkenburgerplein tot de Camplaan, Camplaan—Wipperplein tot Ha venstraat volgde in 1926, en in 1929 het stuk Havenstraat tot Cloosterweg, waaronder begre pen de Zandvaartbrug, waarvoor een groot fi nancieel offer gevraagd werd. De aanleg van het laatste gedeelte, heeft, zegt spr., het meest voeten in de aarde gehad, omdat de eigenaars der gronden niet zoo vlot tot verkcopen bereid waren; zelfs moest als noodmiddel onteigening worden voorgesteld, maar tenslotte werd de koop in de Raadsvergadering van 29 Oct. 1931 door den Raad bekrachtigd. In totaal werd voor het gedeelte Heemsteed sche Dreef met bouwterreinen tusschen Cloos- waarbij de overheid zelfs voor gaat. Positieve arbeid is ter verbetering in dezen noodig Aan het slot van zijn inleiding deelde de heer Van Hamersveld mede, dat de invloed van den bond stijgt; hij is thans over de 7000 leden heen. Rector Bots over „Quadra- gesimo Anno" De voorzitter verleende daarna het woord aan den Zeereerw. heer J. F. A. Bots, rector te Amsterdam, die een rede hield over Quadrage sima Anno. Hij betoogde daarin, dat men dichter moet komen bij den inhoud van deze encycliek en 's Pausen streven. Aller medewer king en toewijding wordt gevraagd om een brokstuk van die idealen te verwezenlijken of althans voor te bereiden. Uitvoerig besprak de inleider de centrale gedachte van genoemde encycliek, waarin over- hetrschend is de verzoeningsgedachte, n.l. de nieuwe ordening der maatschappij. Die nieu we ordening zal moeten steunen op nieuwe menschen, die de consequenties hunner begin selen aandurven. Met verbetering der men schen moet worden gestreefd naar eene verbe tering der maatschappij. Thans is de maat schappij versplinterd, een lichaam zonder orga nen. De nieuwe orde Zal er moeten komen door de organen weer in de maatschappelijke samen leving in te planten. Het herstel zal gebracht moeten worden door de bedrijfschappen, gelijk spr. nader in den breede aantoonde. Deze door den Paus uitgesproken gedachte zal gepo pulariseerd moeten worden. Spr. gaf nog aan, dat de bedrijfsschappen zullen hebben te ga randeeren de harmonie, den vrede en de wel vaart van de samenleving, waarbij de Paus tevens heeft voorgehouden sociale rechtvaar digheid en sociale liefde. Het is uitgesloten, dat de maatschappij zich zal herstellen als er geen menschen van groot geloof en groote liefde komen. In dezen tijd, zoo betoogde rector Bots ein delijk, moet er worden geholpen aan uitbouw der vakorganisatie, in welk verband hij mede wees op de beteekenis welke gehecht moet wor den aan het tot stand komen van collectieve contracten. Rede W. Steinmetz Na de pauze werd het woord verleend aan den heer W. Steinmetz, lid van den gemeente raad van Amsterdam, ter bespreking van de economische positie van de bedienden, mede in verband met de huidige crisis. De spreker merkte allereerst op, dat de positie der bedien den ver bij die van de handarbeiders achter staat. Dit is voor een deel te wijten aan het feit, dat de bedienden langen tijd buiten de or ganisatie gebleven zijn. Na den nadruk gelegd te hebben op de eco nomische noodzakelijkheid van den arbeid van den bediende, waarvoor hij ook als zoodanig beloond moet worden, dat hij naar zijn staat en stand kan leven, vestigde spr. de aandacht er op, dat de bediende de eerste tientallen jaren uitgesloten is geweest bij de bescherming van den arbeid. Thans, dertien jaar na de inwer kingtreding van de Arbeidswet-Aalberse van 1919, zijn er nog duizenden, die niet onder hare bepalingen vallen. De heer Steinmetz betoogde, dat de geheele bediendenstand mobiel gemaakt moet worden om volledige doorvoering van de Arbeidswet 1919 te verkrijgen. Terwille van hun eigen belang zijn vele be dienden vaak de vijand van den geheelen be diendenstand, verklaarde spr., die vervolgens schetste de beteekenis van de standsorganisatie in de medewerking van het herstel der Chris telijke beginselen, waarvoor de massa der col lega's evenwel koud is gebleven. Er is gebrek aan solidariteit, maar zij mogen niet rusten. Zij hebben mee te werken aan den ombouw der maatschappij; en als die tot stand is geko men mogen zij er weer niet buiten blijven.staan. Het ontwerp-bedrijfsradenwet besprekend- merkte spr. op, dat minister Verschuur daarin de gelegenheid opent voor 100 pCt. om den be diendenstand volledig te negeeren. Dit kan niet worden aanvaard. Geëischt mag worden, dat de bedienden in het ontwerp worden opge nomen. De inleider protesteerde eveneens tegen het rapport-Weiter, met het oog op de oneerlijke concurrentie, welke het afvloeien van personeel ten gevolge zal hebben. Tevens keerde hij zich tegen de opdracht aan een staatscommissie om te onderzoeken de mogelijkheid van het verlee- nen van steun in natura aan werkloozen, welke armenzorg hij de meest platte manier van ar- menbedeeling noemde. Na eenige gedachtenwisseling over de beide redevoeringen werd de volgende motie met al gemeene stemmen aangenomen: „De Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kan. toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië", in congres bijeen op Zondag 4 Sep tember 1932, in Gebouw Casino te 's-Hertogen- bosch, gehoord de uiteenzetting over de betee - kenis van de encycliek „Quadragesimo Anno" voor het godsdienstig, maatschappelijk en zedelijk leven, ook voor de groep bedienden; ge hoord den ongunstigen toestand waarin de be dienden verkeeren; stelt vast, dat, om hierin verbetering te brengen ook de bedienden aller eerst hiervoor de lessen hebben op te volgen, neergelegd in de genoemde encycliek; dat met alle geoorleoofde middelen er naar ge streefd dient te worden een afdoende regeling van de rechtspositie te verkrijgen, waardoor de achterstand wordt ingehaald; Draagt het Bondsbestuur op: bij de werkge vers, hun organisaties en overheidscolleges po gingen in het werk te stellen tot het afsluiten van collectieve arbeids-overeenkomsten, om als eerste stap te geraken tot een volwaardige po sitie in het bedrijfsleven; voorts er bij de Regeering op aan te drin gen: a. tot het verkrijgen van gelijkwaardige erkenning van de bedienden bij de totstandko ming van de wet op de bedrijfsraden; b. voor onmiddellijke toepassing van de Arbeidswet 1919 in het bijzonder wat betreft de regeling van den arbeidsduur en de vaststelling van den vrijen middag voor de kantoorbedienden. Noodigt alle ongeorganiseerde katholieke be dienden van Nederland uit door toetreden tot den bond, dit streven krachtig te steunen. Besluit deze motie te publiceeren in de pers, ter kennis te bengen van de Regeering, de le den van de Eerste en Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, de besturen van de werkgevers- vereenigingen en verder waar zulks dienstig kan worden geacht, en gaat over tot de orde van den dag." Een motie, welke de heer Fransen uit Am sterdam daarop nog indiende en welke o.m. een protest tegen het rapport-Weiter inhield werd niet behandeld, daar het bondsbestuur haar eerst wenschte te overwegen. Het bestuur kreeg machtiging verder ermee te handelen naar be vind van zaken. De voorzitter van het Werkliedenverbond, de heer A. C. de Bruyn, wees er nog op, dat juist voor de bedienden de huidige crisis van ont zaglijke beteekenis is. Zij hebben naar zijn oor deel volkomen aanspraak op deelname in de ho- penlijk komende bedrijfsraden. Verder zeide hij van meening te zijn, dat het verlangen, dat met betrekking tot het aanstel len van kantoor- en winkelpersoneel de regee ring het bedrijf zou sluiten, teneinde te waar borgen, dat den bedienden het brood niet uit den mond wordt genomen door gepensionneer den of wachtgelders, ernstig overweging ver dient. De bondsvoorzitter, de heer Van Hamersveld sprak om half zes een slot- en dankwoord. Na dat het Strijdlied van het Werkliedenverbond was gezongen, werd het congres op de gebrui kelijke wijze gesloten. terlaan en Pieter Aertslaan aangekocht 67195 vk. M. grond tegen den prijs van 295.867. Hulde brengt spr namens het College van B. en W. voor de koopmansgave, tact en soepelheid, waarmede de heeren Reinders Folmer, secreta ris N. Vos en de heer E. Steger hen daarbij terzijde stonden. Het afdekken van het laatste weggedeelte, al dus spr., werd tot ons aller tevredenheid uitge voerd door de N.V. Geruischlooze Weg volgens de nieuwste procedé's met grof asphaltbeton. Zoowel dit, als het vorige gedeelte, bedekt met colprovia zal, door zijn onverslijtbaarheid en stroefheid in den smaak der automobilisten val len. De gemeente beschikt nu over weg en terrei nen en hoopt, door verkoop der laatste, zich zooveel mogelijk voor de gemaakte kosten schadeloos te stellen, en al zal dit laatste mis schien niet geheel gelukken, wij betreuren ons initiatief niet, omdat wij, aldus spr., er van overtuigd zijn met dit werk den bloei en aan trekkelijkheid van Heemstede te hebben bevor derd. Wij mogen, vervolgt spr., ook niet vergeten, dat door dit werk het lot van tal van werkloo zen beer dragelijk is gemaakt, omdat aan ar beidsloon niet minder dan 150.000 is uitge keerd, waarvan 60.000 voor dit laatste ge deelte. Met de Provincie, zegt spr., hebben wij op aangename wijze samengewerkt en aan haar be kwame en ervaren ingenieurs en technici meni- gen goeden wenk te dank en.In het bijzonder noemt spr. de heeren Krijn en De Regt. Dank brengt spr. aan het hoofd van open bare werken, den heer J. Schelling en zijn as sistenten de heeren Bütker, Baas, Neeskes en P. Neeskes. De aanlegkosten van het geheele werk, met brug en rioleering (zonder terrein-aankoop), en de werken voor gas, waterleiding en electriciteit bedragen ruim ƒ600.000.—. Maar daarmede zijn, aldus spr. locale en inter locale belangen ge diend. Wij hebben den weg gebaand voor de verbinding en aansluiting van het doorgaand verkeer tusschen plaatsen als HaarlemZand- voort eenerzijds, Haarlemmermeer, het Gooi en Utrecht anderzijds. Straks zal de nieuwe ver- breede Glipperweg als verkeersader naar het Zuiden in belangrijkheid winnen en den Heer en- weg eenigszins ontlasten. Spr. ziet voor Heem stede in dezen Dreef den Boulevard waar de nijvere bevolking op mooie dagen zich zal ver treden en genieten van Hollands vermaarde luchten, van groene gazons en kleurrijke bloem tapijten, van bloeiende heesters en boschgezich ten. Ruime trottoirs bieden plaats voor de avondwandelingen der forensen. Spr. wijst vervolgens op een groot lokaal be lang, het vraagstuk der reiniging, omdat zich hier bevinden de groote afvoerbuizen, het hoofd stamriool. Door riool en gemaal hopen wij, aldus spr., de binnenwateren zóó te ontlasten, dat wij de onwelriekende grachten, die wij in andere plaatsen wel kennen, hier niet te vreezen zullen hebben. Spr. verzocht dan, het nu tot stand gekomen werk in oogenschouw te nemen, na eerst bij te wonen het ceremonieel bij het doorknippen van het lint. Burgemeester van Doorn dankte dr. Droog voor zijn feestrede en zegt, wel durf te moeten hebben den Commissaris der Koningin in dit weer te verzoeken mede te gaan om door het doorknippen van het lint den weg officieel te openen. Dank brengt Z. E. Achtbare voor deze bereidwilligheid. In den stroomenden regen trekken de aan wezigen naar buiten, waar nog een vrij groot aantal belangstellenden de komst afwacht van den commissaris, die zich bereid heeft ver klaart deze ceremonie te verrichten. Het dochtertje van het hoofd van openbare werken, mej. Schelling, reikt op een kussen in de Heemsteedsche kleuren de zilveren schaar, een geschenk der N.V. Geruischlooze Weg aan jhr. Röell over, die de laatste belemmering weg neemt en de Dreef daarmede opent.. Burgemeester jhr. v. Doorn dankt daarna den Commissaris der Koningin voor dit werk, spreekt den wensch uit, dat deze nieuwe weg moge bij dragen tot nog grooteren bloei van dit gewest en voor Heemstede in het bijzonder. Jhr. Röell dankt voor de vriendelijke woorden, zoowel in de openingsrede als nu. En al drij ven donkere wolken over onze hoofden, wij heb ben het zonnetje in ons hart bij zulk een groot gebeuren. Dank brengt de Commissaris voor de goede wenschen geuit voor het gewest, wederkeerig hoopt spr. dat deze nieuwe weg moge bijdragen tot nog grooteren bloei van Heemstede. Hierna biedt het dochtertje van het raadslid W. M. de Boer bloemen aan de echtgenoote van den wethouder van Openbare Werken, mevr. dr. Droog. Speelde tijdens het doorknippen van het lint de Harmonie „St. Michaël" het Wilhelmus, nu zet zij een vroolijke marsch in, en in een stevige regenbui wordt een korte wandeling gemaakt over den nieuwen weg, waarna aan de genoo digden in het Gymnastieklokaal ververschingen worden aangeboden, waaronder de Harmonie „St. Michaël" eenige nummers ten beste gaf. Van de gelegenheid om van den toren der school weg en omgeving in oogenschouw te nemen werd veel gebruik gemaakt. De Floralia-wedstrijd In 't voorjaar zijn door de Vereeniging voor Jeugdwerk aan kweeklustige kinderen 265 potjes met stekken uitgereikt (geraniums, heliothropen, margarle- ten, begonia's en cuphea's). Zaterdagmiddag was er gelegenheid de opgekweekte planten in te leveren. Van de 165 kinderen, aan wie stek ken zijn uitgereikt, hebben 110 hun kweekelin- gen weer ingeleverd, tezamen 160 potten. 't Was aan de planten te merken, dat ze geen ongunstigen zomer gehad hebben, hoewel som migen teveel van de zon hadden genoten. Over 't algemeen waren de resultaten beter dan den vorigen zomer. Op den feestavond van aanstaanden Woens dag in het Jeugdhuis zal het resultaat van de keuring bekend gemaakt worden. 't Weer spelbreker De beloofde demonstra tie van de BI. Redd. Brigade, waarbij een 66-tal leden van de Amsterdamsche Reddings Brigade als gasten tegenwoordig zouden zijn om 't wer ken met de Evaneha te zien, is door 't ongun stige weer uitgesteld moeten worden (waar schijnlijk wel afgesteld voor dit jaar), 't Strand is nu weer leeg. 't Tentenkamp moest beden (Maandag) ontruimd zijn. Gisteren zijn de laat ste kampeerders vertrokken. Vrijdag is een kind van een schipper in de Nieuwe Haven geraakt, terwijl de moeder een oogenblikje onder in de schuit was. Toen zij boven kwam en het kind miste, riep zij onmid dellijk den schipper. Deze haalde een paar maal een haak door het water met het gelukkig ge volg, dat hij zijn kindje boven water wist te halen. Op hetzelfde oogenblik kwam de voorman van gemeentewerken, de heer P. van Roode, die het hulpgeroep van de moeder gehoord had, aanloopen. De heer Van R., die lid is van E. H. B. O., paste kunstmatige ademhaling toe en toen hij circa 20 minuten was bezig geweest, had hij het geluk de levensgeesten op te wek ken. Inmiddels was dr. Versluijs ontboden, die het kind onder verdere behandeling nam. Wij kun nen ons de vreugde yan de ouders, die hun kindje mochten behouden, goed indenken en zij waren den heer Van R. zeer dankbaar voor zijn werk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3