Avonturen van gedeporteerde tnr Kard. van Rossum f Ernstige botsing UIT FRANSCH GUYANA ONTSNAPT MARKTEN MAANDAG 5 SEPTEMBER Echtpaar gedood Meer op zijn kerfstok FRAUDE BIJ HET GROENE KRUIS Verdachte staat terecht R.K. Kleermakersbond SCHIP IN NOOD Nog meerdere slacht offers? Reis vol angst en ontbering Het scheepvaartconflict Motorfiets op den Muiderstraat- weg door de Gooische tram gegrepen TWEE MEISJES IN HET WATER GEWAAID Eén van hen jammerlijk verdronken BRAND IN EEN NOORSCH STOOMSCHIP De ruimen onder water gezet De verloofdevan het meisje uit Losser wordt door acht burge meesters gezocht Verdachte ging met groote geraf fineerdheid te werk. Kwitan ties van valsche hand- teekening voorzien De dagvaarding PRETTIGE VAC ANTIEHERINNERING Zeer velen maakten in dezen prachtigen zomer talrijke excursies. Het ivinkelpersoneel van de N.V. Van Hareri's Schoenfabrieken bezocht de fabrieken te Waalwijk Bekentenis van verdachte Getuigenverklaringen De Schipbrug te Arnhem Behandeling der afdeelings- voorstellen Passagier door een vuurpijl in de borst getroffen en gedood Ongezond klimaat Moeilijkheden te Plymouth Plechtige uitvaartdienst te Rome VAN EEN BRUG GESTORT KIPPENDIEFSTALLEN Drie verdachten opgesloten Besprekingen met den Rijksbemid delaar hebben eenig resultaat T egenvallers Schorsing bij Reggewerken 460e STAATSLOTERIJ Op den Muiderstraatweg tusschen Diemen en Muiden, juist op de plaats, waar de oude Rijksweg in den nieuwen overgaat, heeft Zon dagochtend vroeg een ernstige botsing plaats gehad tusschen een motortram van de Gooi sche Tramweg Maatschappij en een motorrijwiel, waarbij twee personen om het leven zijn ge. komen. De tweede tram uit de richting Muiden nat.r Amsterdam naderde te ruim half acht het punt, waar het ongeluk plaats had. Uit dezelfde richting kwam een motorrijder, die ongeveer 20 M. voor de tram de kruising van nieuwen en ouden weg passeerde. Ook uit de richting Amsterdam naderde een motorrijder. Deze weifelde even of hij nog voor de tram over de kruising zou kunnen komen. Daarop gaf hij vol gas, doch te laat. Juist op de kruising kwam het motorrijwiel met de motortram in botsing. Het motorrijwiel werd door de trekstang van de tram gegrepen en door de eigen vaart van het rijwiel tegen de zandberm, die zich ter plaatse bevindt, ge slingerd. Daar het nog zeer vroeg in den ochtend was, bevond zich niemand ter plaatse. Spoedig ver schenen echter de marechaussee en de ge meenteveldwachter van Muiden. De motorrij der en de duo-rijdster waren zeer ernstig ge wond en bewusteloos. Spoedig na het ongeval zijn beiden aan de bekomen verwondingen overleden. Het bleken te zijn de 37-jarige A. Pahmeyer uit Amsterdam en diens echtgenoote, de 35- jarige Joh. Schreuder. Toen de botsing plaats had, was de snelheid van de motortram, volgens mededeeling van den bestuurder, niet meer dan 25 K.M, De heer Pahmeyer dacht echter nog voor de tram de kruising te kunnen passeeren. Hij gaf vol gas en had daardoor zelf een groote snelheid. De trekstang van de motortram was door de bot sing omgebogen. Overigens had de tram slechts weinig schade gekregen. Het motorrij wiel is goeddeels vernield. De lijken der beide slachtoffers zijn later naar Amsterdam overgebracht. Een tragisch ongeval heeft Zaterdagmiddag het leven geëischt van een zeven-jarig meisje, eenig kind van de familie van Eyk te Alphen aan den Rijn. Toen zij tegen half een met een nichtje uit school kwam, greep een rukwind de parapluie, waaronder de kinderen op het jaagpad langs den Ouden Rijn liepen, met het gevolg dat beide in het water werden gewor pen. Eenige schooljongens konden een der meis jes redden, maar het andere zonk onmiddellijk in de diepte. Tenslotte gelukte het eenigen omwonenden, ook het tweede meisje met een dreg op te halen. Tevergeefs werd getracht door middel van een zuurstofapparaat de levensgees ten op te wekken; de dood was reeds ingetre den. Het Noorsche stoomschip „Rollf Yarl", dat met een lading stukgoederen, cokes en briket ten op weg was van Antwerpen naar Italië, is uit zee teruggekeerd met brand in de ruimen I en II. Het schip heeft gemeerd aan de reede van Temeuzen. De sleepbooten Goliath en Ry- mond de Towage and Salvage Union van Ant werpen, agenten te Temeuzen Aug. de Meyer en Zonen, hebben den brand gebluscht en de ruimen I en II onder water gezet. Zondag morgen om negen uur was men den brand meester. Het schip is door de sleepboot Go liath naar Antwerpen terug gesleept. daad hachelijk geweest en vele toeschouwers, die van den wal de stranding hadden gade geslagen, spraken dan ook van geluk dat het scheepje niet stuk was geslagen. Het tragische ongeval, dat den Belgischen passagier Ver- helleweg heeft getroffen, die door een vuur pijl, waarmee het sleep-reddingsvaartuig „Hoek van Holland" uit Vlissingen verbinding met de „Joyce" had trachten te krijgen, in de borst was geraakt en dientengevolge was ge dood, heeft groote ontroering gewekt. Het lijk is naar Breskens overgebracht, waar het zal blijven tot de familie uit Blankenberghe is ge arriveerd. De „Joyce" zelf is in den loop van den namiddag met alleen de bemanning aan boord naar Antwerpen teruggekeerd. De persoon, met wien Anna Tiemers, het vermiste meisje te Losser, is verdwenen, blijkt nog meer van dezen aard op zijn kerfstok te hebben. Uit Montfoort wordt aan „De Telegraaf" bericht: Een persoon van hetzelfde signalement, als dat van den man te Losser, die zich Herman Smith, Herman Huisman enz. enz. noemde, heeft ook in deze gemeente geopereerd. Alhier vervoegde hij zich n.l. onder verschil lende voorwendselen bij een dame, wist haar vertrouwen te winnen en deed een huwelijks aanzoek, dat aanvaard werd. Het toekomstig paar ging eenige dagen op reis, in welken tijd de man ƒ25 van haar wist los te krijgen. Een radiobericht deed hem in Barneveld de vlucht nemen, zonder een spoor achter te laten. De burgemeester dezer gemeen te heeft zich direct met de politie daar ter plaatse in verbinding gesteld. De burgemeester deelde verder mede, dat de opsporing van dezen man door een achttal an dere burgemeesters in ons land wordt verzocht. De fraude, gepleegd door den vorigen secre taris-penningmeester van het R. K. Limburg- sche Groene Kruis, heeft bij de plotselinge ontdekking in Groene Kruis.kringen en ook daarbuiten groote beroering gewekt. De aanleiding tot de ontdekking der gepleeg de onregelmatigheden was, dat de aandacht van het hoofdbestuur bij de gevoerde onder handelingen over den bouw eener nieuwe school viel op het feit, dat de gemeente Sittard groo te bedragen zou ten achter zijn aan subsidie ten behoeve der school voor maatschappelijk werk aldaar. Weldra bleek, dat Sittard niet in gebreke was, dat de secretaris valsche hande lingen stelde, welke drastische maatregelen nood zakelijk maakten, zoodat besloten werd V. te schorsen in zijn functie. Op 15 Febr. volgde ontslag. Het gefraudeerde bedrag beliep omtrent ƒ68.105. V., die een salaris van ƒ5000 genoot, was met groote geraffineerdheid te werk ge gaan. De aan gefingeerde patiënten verstrekte gelden, welke de secretaris ten eigen bate aan wendde, werden gedekt door kwitanties, van valsche handteekeningen voorzien. Tegen ver- valschingen als hier plaats hadden was het moeilijk zich als instelling tevoren te wapenen. Men ging om wille van de vroegere verdien, sten van V. niet aanstonds tot strafrechtelijke vervolging over. Wel stelde de vereeniging een privaatrechterlijke actie in. De justitie greep echter uit eigen beweging in. V., die aanvankelijk naar Duitschland de wijk nam, en wiens opsporing werd verzocht, stelde zich later op het Parket te Maastricht ter beschikking van den Officier van Justitie. Onder veel belangstelling van insiders uit Groene Kruis-kringen had Maandag voor de Arr. Rechtbank te Maastricht de behandeling dezer strafzaak plaats. Mr. Fabius, subst-offier van justitie, legde den verdachte ten laste, het in 1926 opmaken van een drietal valsche kwitanties, respectie- velijk ten bedrag van 117, 89 en 104.40. Omstreeks 18 Januari 1932 en 4 Februari efgende zich verdachte voorts als secretaris penningmeester van het Limburgsche Groene Kruis respectievelijk bedragen van 1500 en 1000 toe. Deze bedragen trok verdachte af van de aan het Groene Kruis gerichte chèques. Van de door het Rijk, de Provincie en ge meenten aan het Limburgsche Groene Kruis uitbetaalde subsidies verduisterde verdachte als secretaris-penningmeester van het tijdvak van 1 Januari 1924 tot 6 Februari 1932 be dragen van 16.500, ƒ39.288.41, ƒ5304.08 en 4708.92. Verdachte, die bij de'instructie der zaak eene volledige bekentenis aflegde, gaf ook thans, op de desbetreffende vragen van den vice, president, mr. Janssen, een erkentenis der ten laste gelegde feiten. Voorts verwees hij naar een door hem aan de rechtbank overgelegd exposé, waarin in extenso de fraudes en de directe aanleidingen hiertoe werden omschre ven. Verdachte's wensch was dat niets het onderzoek zoude remmen en ten spoedigste de eindbeslissing een einde zal maken aan de hem folterende onzekerheid. Wel meende verdachte zich nog te mogen veroorloven de aandacht der rechters te vragen voor 't vele goede door hem voor het algemeen belang verricht. Eenmaal op het hellend vlak, werd de ge ringe controle welke verdachte's handelingen betrof, oorzaak, dat verdachte steeds verder afzakte. Als getuigen werden gehoord dr. Hentzen, geneesheer-directeur van het ziekenhuis Cal- variënberg, Cl. Stassen, secretaris van het Limb. Groene Kruis te Hulsberg, J. A. Heij- nen, secretaris Limb. Groene Kruis te Voeren- daal, J. Th. Bertus, Bankdirecteur te Heijthui- zen en Th. E. A. Berendschot, Prov. beambte te Maastricht. Eèrstgenoemden legden 'verkla ringen af omtrent de hunne afdeelingen be treffende verduisteringen, J. Th. Bertus, legde verklaringen af omtrent de gevoerde contróle. Getuige Th. E. A. Berendschot werd door de Gedeputeerde Staten van Limburg belast met het instellen van een onderzoek in de boeken van het Limb. Groene Kruis te Sittard. Spr. ging na of de bedragen, welke de Provincie uitkeerde aan het Limb. Groene Kruis voor bepaalde doeleinden, ook voor deze doeleinden werden besteed en verleende voorts medewer king bij het vaststellen der tekorten ingevolge verdachte's malversaties. De door de Provincie aan de Vereeniging het Limb. Groene Kruis uitgekeerde bedragen ston den in de boeken vermeld als ontvangsten. Deze inkomsten waren verder ook als uitgaven geboekt, doch met valschelijk geteekende kwi tanties op naam van gefingeerde patiënten verantwoord. De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club verzoekt mede te deelen, dat ten behoeve van het herstellen van het landhoofd aan de Eldensche zijde van de schipbrug te Arnhem, het verkeer over deze brug zal zijn gestremd in den nacht van 6 op 7 September a.s., van des avonds 11 uur tot des voormiddags 6 uur. Zaterdagavond vond ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Haagsche afdeeling van den Ned. R. K. Naaisters- en Kleermakersbond, die te 's-Gravenhage haar algemeene vergade ring hield, een feestavond plaats, waarvoor veel belangstelling bestond. Het speeltooneel, onder leiding van den heer H. v. Buuren en mej. C. Kelling, voerde een vijftal nummers op, welke bijzonder in den smaak vielen. Voor het voetlicht werden gebracht „Hotel- ratten", een detectivespel in één bedrijf, „Een Fuifnummer," „Monologie", door mej. C. Kei ling, „De celdeuren open", 'n gevangenistrans- formatieschets en na de pauze „De Tante van Charley", een klucht in één bedrijf. De avond, welke met muziek werd opgeluis terd, was een waardig slot van de viering van het zilveren jubileum. Zondagmorgen werd de vergadering voort gezet. Hierbij was tegenwoordig de geestelijk adviseur kap. Veldbruggen. Allereerst werden de voorstellen der afdeelingen behandeld. Op voorstel van de afdeeling Arnhem werd besloten dat de gesalarieerde hoofdbestuurders geen nevenfuncties mogen waarnemen, waar aan eenigerlei vergoeding verbonden is, tenzij met goedkeuring van het hoofdbestuur. De overige voorstellen van de afdeeling Arn hem werden verworpen of ingetrokken. Het voorstel der afdeeling Amsterdam werd aangenomen om te trachten den bedrijfsvrede te verzekeren door den geest van de Encycliek „Quadragesimo Anno" en volgens de richtlijnen van het wetsontwerp-Verschuur in samenwer king met de R.K. Werkgeversvereniging te ko- 'men tot de oprichting van een wettelijke voor ziening. Naar aanleiding van voorstellen van Am sterdam en Nijmegen werd in beginsel beslo ten de vrouwelijke leden te doen deelnemen in de bijdragen der strijdkas, volgens de rege ling, die ook geldt voor de mannelijke leden. De doorvoering, welke in deze omstandigheden vele moeilijkheden met zich zal brengen, werd overgelaten aan het Hoofdbestuur. De voorstellen tot contributieverlaging wer den na het prae-advies van het Hoofdbestuur ingetrokken, evenals het voorstel-Haarlem tot verlaging der salarissen van de hoofdbestuur ders. De verschillende voorstellen betreffende de herziening van de tarieven werden naar de betrokken commissie verwezen. Op voorstel van de afdeeling Utrecht werd besloten dat alle afdeelingen aan het hoofd bestuur moeten berichten bij het aangaan van een nieuwe collectieve overeenkomst, of de voorwaarden door haar worden aanvaard, zoo niet de reden te omschrijven. Daarna zal door het hoofdbestuur aan alle afdeelingen met toe lichtingen worden gerapporteerd, welke afdee lingen voor en tegen zijn. Het hoofdbestuur zal vervolgens trachten het voorstel van de afdeeling Alkmaar: „de 5 pet. loonsverlaging van dit jaar eraf" door te voeren. Het voorstel-Haarlem om te trachten een ver goeding te krijgen voor de thuiswerkers, daar Het Belgische stoomscheepje „Joyce", dat met ongeveer 135 passagiers aan boord, op weg was van Antwerpen naar Zeebrugge, wilde we gens het onstuimige weer de haven van Bres kens binnenloopen, doch is daarbij op een plaat vastgeraakt. De positie was toen zeer slecht. De golven sloegen over het dek, het water stond tot in de machinekamer. Drie sleepbooten ver trokken ter assistentie; aan de ,,Hoek van Hol land" gelukte het, de boot behouden de haven van Breskens binnen te brengen, nadat door den vloed en den Westenwind het vaartuig vlot was gekomen. Tijdens het reddingswerk is een zeer ernstig ongeluk gebeurd. De heer Louis Verhelléweg uit Braine l'Alleud in België werd door 'n vuurpijl, die vanaf de „Hoek v. Holland" was afgeschoten om verbinding te krijgen met de „Joyce", in de borst getroffen. Hij was vrijwel op slag dood. Er gaan zeer sterke geruchten, dat eenige der passagiers in de golven zouden zijn ver dwenen. Zekerheid daaromtrent kon echter nog niet worden verkregen. Omtrent de stranding van het Belgische stoomscheepje „Joyce" op een bank in de Westerschelde voor Breskens, wordt nader ge meld, dat het vaartuig, na weer vlot te zijn gekomen, te Breskens is binnengeloopen. Alle passagiers, voornamelijk Belgen, die van Ant werpen op weg waren naar Zeebrugge, verlie ten het schip om per auto of autobus over land naar Blankenberghe, de eindbestemming van de meesten hunner, te reizen. De meesten hadden den schrik danig beet. De positie van het kleine vaartuig in de opgezweepte branding op de bank voor Breskens was dan ook inder. Wij lezen in „De Telegraaf": Onlangs deelden wij een en ander mede over een gedeporteerde, die uit de Fransche straf kolonie Guyana ontsnapt was, en met het s.s. „Cottica" van de K.N.S.M, gevlucht was en vermoedelijk te Plymouth was verdwenen. Ach teraf schijnt hij toch Amsterdam als de meest veilige haven beschouwd te hebben, ten minste hij vertoeft thans hier, en we hebben hem geinterviewd. Filmsterren, negerdanseressen, Olympische kampioenen worden geïnterviewd, waarom niet een gedeporteerde, die ontsnapt is? De vluchteling was een druk* sprekende Pool, die ondanks het niet al te plezierige verblijf in deze ongezonde strafkolonie, nog den noo. digen humor bleek te bezitten, maar hij is nu ook in vrijheid, want hij wordt niet uitgele verd, doch zal over eenigen tijd als vreem deling zonder middel van bestaan over de grens worden gebracht. Dan kan hij verder doen, wat hij wil, al zal hij Frankrijk wel liever van de verte uit willen zien, want de spreek wijze, dat ieder twee vaderlanden heeft, Je sien et puis la France" gaat voor hem uiteraard niet op. Ik zat in Parijs in een café met eenige vrienden en een paar Fransche officieren zeiden, dat ik een „boche" was. Enfin er ont stond ruzie, en ik gaf een der officieren een kolonel, een slag. Dadelijk trokken zij hun revolvers, en ik werd gearresteerd. Eerst kwam ik in een gevangenis en de rechtbank besliste, dat ik vijf jaar naar de strafkolonie Guyana moest, niet het Duivelseiland. Dat is veel erger, zeide hij lachend. Ik diende nog een gratie-verzoek in, maar in afwachting daarvan moest ik weg. Van het eiland Ré bij La Roche, werd ik ingescheept op een speciaal schip naar Guyana. Wij waren vierhonderd in getal. Wat moest je daar doen? Niets, ik was er vrij, maar mocht niet weg. Ik was niet tot dwangarbeid veroordeeld. Wat deed je er? Jagen, visschen en vlinders vangen. Dit laatste leek ons vreemd, en herinnerde meer aan Prikkebeen. Evenwel de gedepor teerde antwoordde, dat er prachtige zeldzame vlinders in de kolonie zijn, en dat men deze aan Amerikanen verkocht. Hij had het goed, bewoog zich vrij, maar het klimaat is niet gezond, want in de savan nah's komen moeraskoortsen voor. En toen hij al eenige malen een paar van zijn makkers had zien sterven, besloot hij toch, na twintig maanden te Saint Jean in Fransch Guyana, op de grens van Suriname, en daarvan gescheiden door de Maroni-rivier, te zijn geweest, niet langer daar te blijven, want v|E jaar is veel, hoe moei de vlinders er ook zijn. De Maroni- rivier wordt door gendarmes bewaakt, boven dien zijn er nog krokodillen in. Met die opzichters is nog wel een „maz zeltje" te maken, Vervolgde de Pool zijn ver haal. Hij haalde daar eenige merkwaardige voorbeelden van aan, maar voor de juistheid daarvan kunnen wij niet instaan, want wij zijn nooit gedeporteerd geweest. Met behulp van 600 francs wist hij evenwel op een zekeren dag met twee anderen te verdwijnen. Hij ging echter niet linea recta van Saint Jean naar het Nederlandsche gebied, maar liep eerst den ver keerden kant uit, namelijk naar het Oosten, om daarna met de zon als kompas na veel om zwervingen door bosschen en ontmoetingen met de Boschnegers, in Suriname terecht te komen. Onderweg stierf een der vluchtelingen, dien zij onder bladeren begroeven. Eten was er genoeg, daar er palmboomen zijn, waarvan men het binnenste kan eten. Het seizoen was goed, want het was juist de droge tijd. Zoo begun stigde het weer de vluchtelingen, die trouwens van land- of geloofsgenooten vaak alle hulp hebben. Vaak krijgen ze den raad. „loop dien kant op, dan ben je weg." Na 28 dagen kwam hij te Paramaribo, na veel ontberingen geleden te hebben, maar over de Hollanders was hij zeer tevreden. Wat deed je daar? Ik heb er negen maanden gewerkt in tuinen, want ik weet wat van bloemen af. Ik ben in dienst geweest by een rechter, een rab bijn en een apotheker. Toen ik geld genoeg had, nam ik een kaartje 3e klas op de „Cot. tica", want de Suriname-iyn vervoert vaak gedeporteerden. Meestal gaan ze er ii> Madeira af, om Fransche havens te vermijden. In Plymouth had ik nog een avontuur. De immigratie-beambte vroeg mij hoeveel geld ik had. Ik zeide: vier pond. „Dat is zestien pond te weinig", zei de beambte, waarop ik ant woordde: Mijn koffer weegt 8 kilo, dat is twin tig pond. U weet misschien niet, dat je aan geld twintig pond bij je moet hebben, om te Plymouth te mogen landen, voegde de humo ristische ex-gedeporteerde er aan toe. Maar deze grap hielp hem te Plymouth niets. Toen kwam de volgende haven.... Havre... Frankryk. Ik nam als voorzorgsmaatregel mijn naamkaartje van de hutdeur. Die Fransche politie is niet aangenaam. Ik heb eens een man gekend, wien ze een politiebureau lieten zien en verzochten te gaan zitten. Dat is al vijf jaar geleden en nu zit hy nog.... U begrijpt, dat ik blü was, toen wy weer buitengaats waren. Ik at daarna wel twee maal zooveel, heerlüke gebakken tong. Toen de „Cottica" in Havre lag, smaakte me het eten niet. Ik kon het niet door het keelgat krijgen. U begrijpt wel waarom. En wat nu? In Amsterdam heb ik eenige dagen ver blijf gehouden in het tehuis voor doortrekken den, in de Weesperstraat, totdat de politie me daar aantrof, en daar ik niet voldoende geld middelen en papieren heb, moest ik naar het hoofdbureau van politie. Een visum voor Polen kan ik niet gemakkelijk krygen. Dat duurt te lang en er moet me te veel over gecorrespon deerd worden. Polen en Frankryk zün erg be vriend. Ik hoop naar België te kunnen gaan, en weer verder mün brood te verdienen, aldus de Pool, die vroeger handelsreiziger was. We wenschten hem een goede reis, want naar wy vernamen zal hij weldra in de ge legenheid zün, ons land te verlaten, om in België of elders zün brood te verdienen. dezen een gedeelte van hun woning moeten afstaan, heeft steeds de aandacht van het hoofdbestuur gehad, evenals de afschaffing van de huisindustrie, hetgeen werd voorgesteld dooi de afdeeling Breda. Betreffende het plakken van zegels voor de hulp van een kleermakers-thuiswerker door den patroon, vervat in een voorstel-Leeuwarden, zeide de voorzitter, dat ook de voorzitter van den Raad van Arbeid in Den Haag op het standpunt staat, dat dit door de werkgevers moet geschieden. Het hoofdbestuur verleent in dezen steeds alle medewerking en het best is ieder geval afzonderlijk te behandelen. Het voorstel-Dordrecht om het aantal wacht- dagen te verminderen, kon wegens de tü'ds- omstandigheden niet aanvaard worden. Tenslotte werd het voorstel-Maastricht om het verplichtend te stellen dat alle kleermakers georganiseerd moeten zyn, aangenomen, waar bij de voorzitter opmerkte, dat hieraan alleen uitvoering kan worden gegeven, wanneer het overgroote deel der kleermakers georganiseerd is. Daarom spoorde hy de afdeelingen tot in tensieve propaganda aan. Tot leden van den Bondsraad werden ge kozen verklaard de heeren v. Os, Hulst en Keesman. De begrooting werd na ampele bespreking goedgekeurd met een uitgavencüfer van 41.035.28 en 'n inkomstencijfer van 41.785.28. Nadat de voorzitter nog gewezen had op het rapport van de Commissie tot herziening der tarieven, waarop verder voortgebouwd zal worden, en de heer Diessel, penningmeester, een beschouwing had gegeven over de werk- loozenkas, kwam de rondvraag aan de orde, Op verzoek van de afdeeling Amsterdam werd besloten de volgende jaarvergadering in Amsterdam te houden, waar dan tevens het zilveren jubileum dier afdeeling zal worden ge vierd. Een der aanwezigen bracht den voorzitter van het hoofdbestuur nog dank voor het ver richte werk, waarna de voorzitter de afdeeling dankte voor de aangename verstandhouding en tevens erop wees, dat het dezer dagen verhan delde nu in de praktyk moest gaan worden omgezet. Na nog de gastvrouwe, de afd. Den Haag, bedankt en den wensch geuit te hebben, dat fie bond moge groeien, sloot de voorzitter te 2 uur de 16e algemeene vergadering. Uit Rome wordt ons gemeld, dat Donderdag in de kerk van den H. Alfonsus een plechtige Uitvaartdienst heeft plaats gehad voor den overleden kardinaal. De H. Mis werd opgedragen door den Hoog- eerw. Pater Generaal der Redemptoristen. Met de kardinalen Machetti en Granito dl Belmonte en den Pauselijken nuntius by het rtaliaansche Hof waren by dezen Uitvaat- dienst ook aanwezig de weinige op het oogen- blik in Rome verbyvende Nederlanders, o.a. pater Janssen O.P., prior van het Angelicum, pater Broeken, generaal der Missionarissen van het H. Hart, pater Agathangelus, O.M. Cap. en pater Van Offeren S.J. De H. Vader, die zeer onder den indruk is van het verscheiden van kardinaal Van Ros sum, heeft ook aan den generaal der Paters Redemptoristen zün deelneming betuigd. De werkman G. uit Utrecht had Zaterdag morgen, toen hij werkzaam was aan de Baren- drechtsche brug te Dordrecht het ongeluk van de toog langs een der heftorens naar beneden te vallen. De ongelukkige kwam op het hoofd terecht, met het gevolg, dat hy een schedelbreuk opliep. Dr. Bok uit Barendrecht, die onmiddellijk ter plaatse was, verleende de eerste hulp en achtte directe overbrenging naar het ziekenhuis te Rotterdam noodzakelijk. De toestand van het slachtoffer is zorgwekkend. Den Iaatsten tijd kwamen in talrijke plaats jes van het platteland in Oostelijk Noord-Bra bant herhaaldelijk kippendiefstallen voor. Dan hier, dan daar werden de hoenderhokken leeg geplunderd. Op verschillende wyzen trachtten landbouwers en kippenhouders zich tegen het euvel veilig te stellen. O.m. werd er toe over gegaan de kippen van een zeker merkteeken te voorzien. Ofschoon het met het oog op de groote uit gestrektheid van het gebied, waar deze dief stallen voorkomen, niet onwaarschijnlijk is, dat meerdere „clubs" van kippendieven opereeren, is door de landelüke bevolking allerwegen met voldoening vernomen, dat op eenige vermoede lijke hoenderkapers de hand is gelegd. In het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch zyn nameiyk, na verhoer door den rechter-com. missaris, drie jeugdige arbeiders uit Eindhoven opgesloten, verdacht van kippendiefstal te Son. Zaterdagmorgen heeft de rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. inzake het conflict in het scheepvaartbedrijf eerst geconfereerd met den Christelyken Bond van Fabrieks- en Transport arbeiders en met den R.K. Bond van Transport arbeiders en daarna met de contact-commissie. De rijksbemiddelaar heeft aan beide groepen nadere voorstellen van den Bond van Werk gevers in de Koopvaardij voorgelegd. De vertegenwoordigers der beide eerstge noemde bonden verklaarden zich bereid, in hun hoofdbesturen zich met de voorstellen van de reeders accoord te verklaren. Er is nog geen volledige overeenstemming ver kregen tusschen den bond van werkgevers en de contact-commissie, van welk feit telefonisch mededeeling aan den bond van werkgevers is gedaan. Wel hebben enkele lü'nreederijen zich bereid verklaard, tot 31 Maart 1933 de loonen en arbeidsvoorwaarden van het afgeloopen collec tief contract te handhaven, doch de contact commissie, vertegenwoordigende den Centralen Bond van Transportarbeiders en de Centrale van Officieren ter Koopvaardij, eischt deze be reidverklaring van alle lynreederijen, behoudens uitzonderingen voor een enkele kleinere boot, alvorens het parool tot opheffing van de staking te geven en de onderhandelingen over de andere geschilpunten aan te vangen. De rijksbemiddelaar wacht nog nader ant woord van den bond van werkgevers af. Tot de minder gewenschte levens- hij zonderheden van ons allen behoo- ren de zoogenaamde tegenvallers, die doorgaans hierin bestaan, dat wij ten onrechte op iets gerekend, hadden en dit nu terecht moeten missen. Wat moeten wij met die tegenvallers doen? Daar zijn lieden, die er over mok ken, zoo voor zichzelf en voor hun evennaasten de lasten des levens ver- hoogend. Zij hebben niet de goede manier te pakken. Zij kunnen niet met tegenvallers omgaan. Tegenvallers moeten ons iets lee- ren. Zij kunnen ons heel wat leeren. Om te beginnen toont een tegenval ler ons aan, dat wij in onze verwach tingen of in ons vertrouwen te ver waren gegaan. Vooral onze verwach tingen zijn paardjes, waarop wij graag rijden, maar die ook graag steigeren. Het moet ons niet verwon deren, wanneer we er eens af worden geslingerd. Zulk een tegenvaller moet ons dan wat bescheidenheid leeren. Als we geen onderscheiding verwach ten, kan het ons ook niet tegenval len, dat we droog blijven van den lintjesregen. In ons vertrouwen gaan we zelden veel te ver, of het zou moeten zijn in onze eigen kracht. Die kracht valt wel eens tegen Nog iets heel eenvoudigs moeten we leeren van de tegenvallers, eigenlijk het meest eenvoudige, dat er van te zeggen valt, n.l. dat ze niet prettig zijn. Als een ander mensch een te genvaller heeft, is dit dus ook niet prettig en we moeten zoo netjes blij ven, geen leedvermaak te toonen, zoo christelijk, geen leedvermaak te heb ben. In verband met het voorgevallene by de Reg gewerken, waar, zooals men weet, een aantal Almelosche tewerkgestelden veel te laat op het werk verscheen, heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken telegrafisch aan het gemeente bestuur van Almelo medegedeeld, dat opnieuw 46 der tewerkgestelden voorloopig worden ge schorst. De gezinnen der geschorsten zullen op sobere wijze in natura worden gesteund. AMSTERDAM, 5 Sept. 1932 Ter veemarkt waren heden aangevoerd: le kwaliteit 0.6872; 2e kw. 5666; 3e kw. 4252, mindere soorten 3440 per K.G. slacht- gewicht 110 melk- en kalf koeien per stuk 160 240 228 vette varkens: le kwaliteit 4550, 2e kwaliteit 3544, 3e kwaliteit 3034 per K.G. levend gewicht. 56 nuchtere kalveren per stuk 618, 149 schapen per stuk 713, 850 varkens. Vleeschvarkens, wegende 90110 K.G. 3233; zware varkens 3031, vette varkens 2729 per'K.G. slftcht- gewicht, 44 paarden per stuk 60110. MarktverloopRunderen met grooten aanvoer, stugge handel, prijshoudend; vette kalveren, groote aanvoer, vlotte handel, prijzen iets la ger; varkens, flinke aanvoer, stugge handel, prijzen iets lager. ALKMAAR, 5 Sept. '32. Veemarkt. 89 vette koeien 120230, 13 vette kalveren 3080, per Ned. pond 0.701, 35 nuchtere kalveren, slacht, per stuk 814, 764 vette varkens, zwa re, per Ned. pond 0.230.28, Zouters 0.30. Handel stug. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Sept. Groen- tenveiling 5000 K G. aardappelen: Schotsche Muizen 1, Blauwe Eigenheimers 22.40, Due of York 1, Drielingen 2.20. 10000 stuks Bloemkool: 1ste soort 613.30, 2de soort 0.80 —3.60. 6000 K.G. Roode kool 0.60—1.10. 6000 K.G. Gele kool 0.80—2.10. 8500 K.G. Vroege witte kool 0.60—0.80. 6000 K.G. Uien: Gele Uien 22-40, Gele Drielingen 1.902.10, Gele Nep 6.30—6.70. 1000 K.G. Slaboonen 2.30—4.70. 850 K.G. Bieten 0.60—1.60. NOORD-SCHARWOUDE, 5 Sept 13.300 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 1.70; groote 1.00; Duken 1.00: Bl. Eigenheimers 1.60; 450 K.G. Spercieboonen 2.905.40; 3900 K.G. Uien: Gele Nep 5.60—5.90; Drie lingen 1.802.20; Uien 2.302.60; Grove Uien 2.50; alles per 100 K.G.; 1000 K.G. Roode Kool 0.80: 80 stuks Bloemkool 9.40— 10.30 per 100 stuks. (Niet officieel! Trekking van Maandag, 5 Sept. 1932 4e Klasse, le Hist HOOGE PRIJZEN 100 6926 17945 21355 21831 400 6917 1500 1320 Prijzen van f 65 70 97 99 126 200 234 242 372 474 478 482 496 511 627 633 679 799 892 952 1031 1072 1080 1122 1275 1280 1479 1485 1547 1551 1644 1883 1899 1940 1964 2031 2074 2155 2190 2219 2226 2259 2272 2288 2304 2336 2339 2371 2372 2382 2390 2512 2664 2738 2740 2750 2772 2854 3011 3071 3103 3176 3201 3241 3257 3259 3300 3329 3396 3438 3467 "550 3592 3676 3678 3683 3688 3723 3743 3751 3844 3847 3850 3933 3934 3947 4005 1008 4045 4054 4152 4180 4224 4247 4266 4348 4354 4434 4453 4458 4482 4550 4594 4602 4624 4671 4719 4834 4843 4866 4897 4912 4937 4946 4990 5016 5025 5049 5050 5116 5150 5198 5255 5323 5345 5347 5380 5481 483 5505 5512 5611 5719 5743 5823 6060 J126 6177 6190 6367 S455 6549 6577 6625 6747 6760 6805 6833 6866 6872 6932 6962 6988 7025 7037 7157 7050 7078 7087 7090 7135 7215 7249 7262 7265 7288 7356 7362 7370 7466 7626 7544 7614 7630 7755 7767 8018 8032 8039 8045 8049 8072 8126 8165 8218 8232 8288 8408 8409 8433 8522 8690 8806 8956 8981 9016 9251 9354 9400 9411 9452 9590 9612 9700 9732 9748 9807 9920 10067 10124 10143 10172 10226 10549 10564 10569 10613 10618 10690 10718 10749 10798 10813 10830 10871 10905 10912 10921 11017 11035 11098 11148 11193 11210 11226 11230 11237 11253 11267 11320 11340 11474 11563 11675 11689 11760 11812 11828 11864 11905 12010 12041 12051 12099 12170 12181 12270 12276 12288 12308 12402 12575 12609 12689 12850 12904 12933 12986 13016 13115 13254 13273 13278 13283 13338 13346 13416 13443 13454 13458 13480 13525 13568 13608 13715 13735 13840 13882 13932 13944 13973 13979 14022 14067 14074 14136 14159 14215 14253 14348 14351 14405 14418 14427 14429 14432 14459 14544 14568 14585 14594 14611 14762 14889 14913 14947 14955 14990 14993 15075 15079 15102 15110 15181 15249 15259 15410 15418 15547 15592 15622 15664 15715 15803 15860 15931 16029 16056 16116 16202 16280 16288 16313 16370 16389 16496 16713 16802 16850 16892 16921 16935 17027 17061 17067 17069 17160 17224 17246 17257 17260 17373 17376 17470 17494 17515 17606 17656 17749 17757 17808 17884 17917 17958 17982 18032 18133 18315 18337 18354 18364 18365 18402 18442 18479 18490 18564 18624 18663 18673 18705 18732 18744 18746 18860 18938 19007 19039 19048 19064 19227 19325 19348 19357 19402 19429 19432 19439 19450 19458 19569 19675 19718 19745 19897 19957 19973 20000 20277 20279 20437 20483 20496 20506 20588 20703 20709 20712 20867 20908 20960 20961 21053 21062 21147 21158 21184 21195 21196 21268 21318 21324 21394 21414 21470 21507 21609 21630 21631 21642 21659 21674 21679 21694 21732 21804 21851 21892 21910 21988 22102 22105 22126 22244 22276 22338 22365 22381 22388 22463 22469 22565 22608 22626 22655 22687 22874 22900 23061 23063 23194 23223 23318 23372 23461 23534 23568 23675 23723 23787 23821 23845 23899 23977 23980

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6